Ilindeloopen en Stavoren. i Over dit en dat. I ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1910. 37ste Jaargang. No. 33. I* Land- en Tuinbonw. Binnenlandsch Nieuws. n a den inhoud van dit oogenblik de aandacht bezighouden, nu gebleken t r Wat oude overschot van den student N., bekend geworden de De op- a a n e e Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. n r i. a a r a v Het auteursrecht van blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. vracht en inkomend recht voor het in - Het zal daardoor waarschijn lijk nog al lo-loopen met de verhooging der wanneer de Zwitsers maar weg Nieuwe Rijksmunten. Een paar jaar geleden werd met machtiging van H. M. de Koningin order gegeven tot het I I en Hiddingh, rector. Van Stavoren naar Enkhuizen gezwommen. Na eene vergeefsche tocht gedurende 5 uren op Dinsdag, waagde de heer Eduard het laatst der vorige week atspeelde. Zooals men weet loste genoemde student i eerst drie schoten op zijn meisje en schoot u-- Een schat van bloemen dekte de baar, i van een der kransen droegen tot schrift: «Sen. Ill. Stud. Gron.” Aan de groeve werd niet gesproken. Omtrent den gezondheidstoestand van winkeljuffrouw A. V. te Groningen, die door den student verwond we.'d, wordt gemeld, dat het meisje vooruitgaande is. ’t Begin der vacantie. Een der vroegtreinen, bestemd voor Noord- Holland, stond aan het Centraalstation te Amsterdam gereed om te vertrekken Daar Hanzefeest te Bolsward. Woensdag heeft men te Bolsward feest gevierd, zooals men dat alleen in Bolsward kan doen. Per tram, stoomboot, rijtuig en vooral per fiets, kwamen duizenden deze plaats bezoeken, om de historische vertooningen te aanschouwen. Voor velen is het een prettige of voordeelige dag geweest, door .prachtig zomerweer begunstigd Alleen het feestterrein werd door p m. 10.000 personen bezocht. Drama te Groningen. Eergisterochtend werd op de algemeene begraafplaats te Deventer onder zeer groote De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. er over, daarna goed vastdrukken. I curreeren, j hier gekocht kalf komt n 1. een f 30 onkosten 1 aan vracht e: Vr. Mijn stamrozen stonden in vollen bloei, zwjtserland is daarna zichzelf voor het hoofd, met het gevolg dat hij terstond dood was. De lijkstoet werd o m. gevolgd door een commissie uit den Senaat van het Groningsche j Studentencorps, de heeren jhr. Feith, ab-actis, Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Als wij ze meenemen, denken we er aan, dat het sgeen katjes zijn om zonder handschoenen aan te pakken.” Daarom laten wij ze goed in wikkelen. Thuis gekomen, zoeken wij er een luw plaatsje voor, waar veel steelaarde” (humus of zwarte grond) ligt en nog kort geleden veel mest gebracht is. Ook moet de grond goed vocht houden, zelfs in den droogste zomer. In het laagste gedeelte van onzen tuin gaat het daarom het best. De takken, waaraan de vruchten zaten of nog zitten, verdorren weldra. Laat ze gerust zitten, gij behoeft ze niet weg te snijden. Voor ze sterven zullen zij hun sappen naar de wortels terugvoeren, die dit kostelijk planten voedsel bewaren tot het volgend voorjaar. De jonge takken, die nog geen vruchten dragen, moeten vooral gespaard worden, want die geven alle vrucht in het volgend jaar en als wij ze weg snijden, krijgen wij dan niets. Zijn er meer dan drie, dan laten wij de drie sterkste staan, die niet te dicht bij elkaar staan en nemen de andere weg. Door den grond mengen wij voor elke plant 1 pnn nnf larval vnl knnn rl ar maal öv» xxra Iv aa acr»V» zonder sintels. Nu de wortels goed uitgespreid, I re^acLigröpkoopïrLoïZwïtserïand en ïtalië wat vruchtbare aarde er tusschen gestrooid en r r er over, daarna goed vastdrukken. Wat oude Se(^aan- gevolgen bleven niet uit. koemest er over tegen ’t uitdrogen en tot be- Oe slagers moesten ter kalvermarkt minstens eiken dag 40 ets. per kilo meer betalen dan voor ’n drie tal weken. Wanneer de Zwitsersche veekoopers de vol gende weken op onze markten zouden terug komen wordt vleeschprijsverhooging hoogst waarschijnlijk geacht. De menschen die het weten kunnen, gelooven niet dat de Zwitsers zich de volgende week weer op onze markten zullen vertoonen. ’t Is niet de eerste keer van het jaar dat de Zwitsers hier komen in- koopen. Zij hebben reeds eenige malen ge probeerd in hoeverre zij met het Hollandsche vee tegen Zwitsersch-inlandsch konden con- maar het lukt zelden. Op ieder i is dat de mensch vliegen kan. Bestuurbare I luchtschepen was veel, maar vliegen is meer. Het eerste is oud, vergeleken bij het laatste. Immers die luchtschepen zijn toch niet anders dan de voortzetting der luchtballons van voor honderd jaren, waarin de mensch omhoog stijgt dank zij het verschil in soortelijk gewicht van de onderscheidende gassen en het geluk, dat er lichtere gassen zijn dan de lucht in onzen damp kring. Maar het vliegen is niet het stijgen meer, het is het zich naar boven heffen als de vogels, het zuivere nabootsen van hun vlucht in dalen en stijgen en zwenken met reusachtige vleugels. Het is het groote wonder van deze nog jonge eeuw, dat zich aan onze verbaasde blikken toont. Ja, ook aan .onze blikken. Is het waar, dat wij Hollanders, de Chineezen van het Westen zijn, als vreemdelingen ons gaarne noemen? Ik weet niet, waaraan wij dien naam verdiend hebben. Wij hebben toch ook stoombooten en spoorwegen en draadlooze telegrafie; wij hebben zelfs een sociale wetge ving, getuige minister Talma’s jongste ontwerp. Of is het soms, omdat we geen bokserwedstrijden hebben dan de nagemaakte op de Schevening- sche pier en geen enkel stierengevecht tot nu toe? Maar vliegende menschen hebben we ook, zelfs een heele vliegweek. Er zijn nog wel geen menschen doodgevallen uit de lucht als pas weer te Brussel. Maar dat is toch ook het voornaamste niet van het vliegen. Wij zijn al tevreden nu een heele week door een Nederlan der is gevlogen als laatst te Heerenveen. Dat wil niet zeggen natuurlijk, dat hij 7 dagen en nachten aan een stuk gevlogen heeft. Maar niet slechts eventjes als bij geluk, neen, zes achtereenvolgende dagen heeft hij dagelijks zijn vliegtochten gedaan met een zekerheid, die geen buitenlander hem kan verbeteren. Hiermee is de vliegsport blijvend in ons land geïntroduc- teerd en doen wre mee aan het allernieuwste. De bestuurbare luchtschepen kunnen nu wachten, tot we maar meteen een geregelden luchtscheep vaartdienst kunnen instellen tusschen Amsterdam en Rotterdam via Den Haag en zoo vervolgens. Een geluk voor ons, dat we daarbij niet, als met de spoorwegen in ons waterrijk landje, zooveel kostbare bruggen hebben te bouwen. ook mijn aardbeien. Nu laten ze in eens alles hangen en verschrompelen. Die het meeste zon ontwerpen van een nieuwen beeldenaar voor de Rijksmunten, waarvoor H. M. de Koningin heeft geposeerd en waarbij dan tevens voor jjnjen de keerzijde der munten een nieuw stempel moest gemaakt worden. Thans zijn de stem- i pels gereed en zullen er eerstdaags munten in omloop worden gebracht met den nieuwen De nieuwe munt wijkt in zooverre van den ouden af, dat de beeltenis van de Koningin niet slechts het hoofd, doch even als op de postzegels ook een gedeelte .van de buste in hermelijnen mantel te zien geeft. De munten zijn voorts voorzien van een breederen rand het opschrift aan de achterzijde wordt duide lijker; voorts worden proefnemingen gedaan voor een nieuw model nikkelen stuiverstuk. Verhooging van vleeschpryzen? Het l'ad. vestigde de aandacht op de zich in den laatsten tijd zeer uitbreidenden uit voer van slachtvee naar Zwitserland en Italië waardoor binnen enkele dagen de vleesch- prijzen aanmerkelijk zelfs met 15 a 16 ets, per pond zouden worden verhoogd. De lel. heeft z ch ter nadere inlichting, tot eenige, direct bij den vleeschhandel be trokkenen gewend en van hen vernomen, dat deze en de vorige week on de veemarkten een eetlepel vol beendermeel en wat haardasch hier te lande, vooral op de buitenmarkten, zonder sintels. Nu de wortels soed uiteesnreid. 1k.:~..z T. zijn gedaan. De gevolgen bleven niet uit. morgen om 8 25 van de pier te Stavoren te springen en gelukte het hem om 3 30 bij de pier te Enkhuizen aan te komen. De afstand sproeit, Stavoren tot Enkhuizen over de Zuiderzee, een afstand van 22 K M., is de heer Meijer dus in 7 uren overgezwommen. Een kranig stukje van den koenen zwemmer, die van was afge- Wat is van meer belang voor den mensch en de menschheid, de ontwikkeling van den men- schelijken geest of die van het menschelijk lichaam? Dat is geen raadseltje, maar een vraag, welker beantwoording van verdragenden invloed is op de gestadige ontwikkeling van het menschelijk geslacht. En die beantwoording zal natuurlijk afhangen van de beantwoording eener andere vraag, in welke richting zich wel de menschheid wil voortbewegen, in die van ver sterking van lichamelijke eigenschappen met als natuurlijk einddoel het kweeken van een reuzen geslacht aan kracht en behendigheid, of in die van volmaking der geestelijke hoedanigheden. Er is een tijd geweest, nog niet zoo schrik kelijk lang geleden, dat men haast uitsluitend aan verstandelijke en zedelijke ontwikkeling dacht en die van het lichaam vrijwel verwaar loosde. Het seen gezonde geest in een gezond lichaam» scheen voor dien tijd zijn beteekenis verloren te hebben. Men scheen het innig ver band tusschen lichamelijke en geestelijke ge zondheid niet meer te voelen. Zijn wij thans tot een ander uiterste gekomen en meenen we dat in een gezond lichaam van zelf een gezonde geest moet huizen Erger nog. Malen we niet langer om gezondheid des geestes en is ons eenig ideaal een lichaam van stalen spieren en zenuwen Maar het is nog anders. Immers de sport wordt niet meer beoefend ter versterking en oefening en harding van ’t lichaam, maar om haar zelfs wil. En misschien ook dat niet eens meer. Of was het den duizenden in Amerika, die toestroomden om Johnson en Jeffries te zien boksen, nog om sport te doen? Zijn de wedrennen niet daarom zoo druk bezocht, om dat ze de gelegenheid tot wedden bieden? En is het met de voetbalwedstrijden eigenlijk nog wel veel anders? Er is den laatsten tijd in de sportwereld zelve gelukkig een beweging gaande om hiertegen in te gaan. Ten opzichte van de paarderennen is dit zeker, wanneer het daar nog beproefd wordt, een hopelooze poging. Van deze wedstrijden kan men gerust zeggen, dat ze door de overgroote massa uitsluitend nog bezocht worden om te spelen, zoodat zelfs in landen of staten, als b.v. in den Amerikaanschen Staat New-York, waar het wedden bij de races ver boden werd, deze races niet meer worden ge houden. Misschien dat het bij de voetbalwedstrijden nog min of meer lukken zal het spelen zooal niet te verhinderen dan toch te beperken. Het zijn de sportwedstrijden, die op ’t oogenblik den grooten hoop trekken. De kleine en de groote man trekken er heen en beginnen er te spelen. Het zal dus zeker van belang zijn daar de sport zuiver te houden. Want het is werkelijk op- merkenswaardig hoe vlug dit van Engeland uit over heel Europa verbreide spel ook te on zent de algemeene belangstelling heeft ge wonnen. Al wat jonge mannelijke beenen heeft voetbalt tegenwoordig. De straatjongens doen het met vodden, de zoon van den kleinen burger man met een half versleten bal, dien hij ergens voor een appel en een ei heeft weten machtig te worden en de anderen doen ’t met meer of minder kostbare ballen volgens alle regelen der kunst. En wie niet zelf voetbalt, gaat kijken, van de keukenmeid af tot den burgemeester toe. Maar wij leven snel. Overal wordt het nieuwe door het nog nieuwere vervangen. En wat nog nauwelijks volgroeid is in de publieke belang stelling, wordt al weer op zij geschoven om plaats te ruimen voor wat anders. Het voetbalspel, dat nauwelijks het terrein der sportieve belang stelling veroverd had, is reeds begonnen dat terrein te verliezen. Een jongere concurrent is opgestaan en een, die bij de frjschheid van het nieuwe, het sensationeele van het wonderbaar lijke had. Voetbal is ook nieuw en jong ge weest, maar die nieuwheid was betrekkelijk. Of men op de een of op de andere manier schopt of slaat en zich over de aarde voortbeweegt, het lijkt toch allemaal wonderlijk veel op elkaar. Maar een mensch, die niet langer loopt of rijdt of zwemt of vaart, die zich niet meer op welke wijze ook over de aarde of het water voortbeweegt, maar die los schijnt van ons aller moeder de aarde, waaraan we met al het gewicht van ons leven en ons lichaam gehecht zijn, dat is het wonderbaarlijke. De mensch, schijnbaar trots alle moeizaam gevonden wetten der zwaarte kracht drijvende boven de aarde gelijk een vogel 1 Het probleem, dat wijlen Icarus zich stelde en dat na hem duizenden zich stelden, eindelijk op gelost! Het verlangen, dat de menschheid sinds eeuwen gevangen hield bevredigd 1 Het is zeker geen wonder, dat voor dit nieuwe al het andere moest wijken. De groote en de kleine wereld, koningen en burgermannetjes, zij gaan niet meer naar de wielerbaan of het voetbalveld en zelfs bokswedstrijden kunnen slechts een mesting, de planten bij droog weer nog flink begieten, ook vooral op de takken, en ze zullen niet alleen groeien dat het een lust is, maar ook zullen wij er reeds het volgend jaar van plukken. Als we in Februari wat varkensmest op de wortels brengen, stoelen ze goed uit en dragen veel groote, keurige, heer lijke sbrummels.” ERICUS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. BRAMEN, FRAMBOZEN, JAPANSCHE WIJNBES. Bramen. SLOT. De prachtige bloemen zijn wit, licht rose of rozerood, de heerlijke vruchten blauw of zwart, de frissche bladeren drie- of vijftallig. Wat een verschil! Wat wij vruchten noemen bij braambessen en fiambozen zijn eigenlijk hoopjes van zeer kleine vruchtjes, elk met een zaadje, die aan elkaar vastgroeien tot één bes, zooals bij paardebloem, klaver enz. vele bloempjes samengegroeid zijn tot één sbloemhoofdje”. Zeer goed knnnen wij die sappige balletjes van elkaar halen, als wij ’t voorzichtig doen. De wilde braambessen worden ook in menigte verkocht om versch te gebruiken of om er jam van te maken. Dit wordt vooral veel in Engeland en Duitschland gedaan en er worden dan ook heel wat mandjes verzonden. De Amerikaansche braamstruiken zijn vooral uit Canada ingevoerd, omdat ze nog veel grooter vruchten hadden, dan de onze en ook veel grooter en zwaarder trossen. Canada is in den winter nog veel kouder dan ons land, zoodat wij ze hier gerust kunnen laten overwinteren en niet naar Canada gaan om de braambessen, maar die bessen bij ons laten komen. Bij eiken boomkweeker kunnen wij ze bestellen. Ze kosten van f 0.30 tot f 0.75 per struik, al naar de soort en de grootte der planten. ’t Is verstandig, ze in het vroege najaar te bestellen in een boomkweekerij en eerst te proeven, want ze kunnen de heele maanden Augustus en September door rijpe trossen over heerlijke, buitengewoon zoete en sappige groote braambessen dragen. Er zijn veel soorten en verscheidenheden en die smaken verschillend. »Over den smaak valt niet te twisten,” zei de boer en deed siroop en suiker door zijn honing. Zelf proeven wij ze en bestellen rijkdragende soorten, die overheerlijk smaken. Als wij er op gesteld zijn, precies te krijgen wat wij bestelden en ze ook vroeg willen plan ten, gaan wij ze in ’t laatst van September proeven, zoeken precies de struiken uit, die wij wenschen en laten ze meteen rooien en inpakken. Dan nemen wij ze mee. Dit is mij altijd het best bevallen. »’t Is te vroeg,” zeggen alle boomkweekers, want zij willen ze ’t liefst tegelijk rooien, half en laatst October te beginnen, voor de hand op en dan den geheelen winter door. Ook komen er in ’t vroege najaar altijd velen vruchten en bessen proeven aan boomen en struiken en vooral de vruchtdragende willen zij daaiom niet gaarne vroeg missen. Het staat zoo goed, hoe meer hoe liever! beeldenaar; de eerste munten, daarmede ver vaardigd, zijn halve guldens voor Indiëdaar na ’zullen er Nederlandsche kwartjes en dub beltjes, waaraan groote behoefte is, mede wor den geslagen, terwijl vermoedelijk eerst in den aanvang van 4911 guldens met den nieuwen beeldenaar in omloop komen. hebben, zijn er ’t ergst aan toe. Hoe komt dat? vleeschprijzen, A. Ik veronderstel, dat u die rozen en aard- blijven, heiplanten pas in het voorjaar en nog wel vrij laat, in den grond hebt geplant. Daar kunnen j ze niet tegen. De wortels zijn dan gewond en kunnen niet genoeg voedsel opnemen. Juist in J vollen bloei, als dit het meest noodig is, staken Meijer, hotelhouder te Amsterdam, Woensdag- ze hun werk en de planten sterven. - - - - Als men om rozen en aardbeien wat ouden koemest door een tuinman boven de wortels laat brengen op den grond en (bij regen alleen uitgezonderd) drie maal daags giet en r behoudt men zulke planten soms nog. 1 stammen der rozen moet de tuinman ook met leem en koemest besmeren, half om half. Een abonné, die lang in Indië vertoefde, is deze zwemtocht 6 K G- gewicht zoo vriendelijk, ons mede te deelen, dat men nomen- daar kakkerlakken verdelgt met borax, in suiker water opgelost. Dit was ons bekend, ook een gemakkelijker middel, n.l. borax-poeder en suiker, half om half, goed vermengd, overal in naden j en reten strooien. Ze eten er gaarne van en j sterven. Borax is echter koolzure soda en zoo wel koolzuur als soda en booizure soda, borax is ook voor menschen en dieren vergiftig. Daar om noemde ik dit middel niet, maar liever ^verstikking door zwavelkoolstof» in ’t nest. Intusschen onzen hartelijken dank. De kakkerlakval die u teekent is zeer practisch. Vr. Waar moet ik een pot Edelweisz plaatsen A. In uw tuin op een rotsperk. Begiet wel de aarde maar niet de bloemen, dan worden ze j vuil. Neem een grooten steen weg en zet in belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk die opening uw bloempot. In den winter dekt -v"i-J-x XT --J u de plantjes met dennetakken. De weten- door het Groninger drama, dat zich daar in schappelijke naam is: Leontopodium alpinum. 1 ERICUS. 3 r r L De npf 3. e d 6 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, llemeluiner Oldepliaert en Noordwolde.

Friso nl | 1910 | | pagina 1