Bindeloopen en Stavoren. Over dit en dat. I ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1910. 37stc Jaargang. No. 34. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Land- en Tuinbouw. Koningspoedels. r ERICUS. 6. nauwe straten voor de slagerswinkels lagen en ringen zien, naaai’ wel wanneer we ze niet zien. ERICUS. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. .Ge zoudt, aannemende, dat ge, ijverig mensch natuurlijk, met lust naar uw werk waart opgestaan, die lust blijven voelen ook als ge naar huis gingt na volbrachten ar beid en hevig ontevreden zijn, wanneer ge lust moest gaan nemen of kort gezegd, verandering moest gaan brengen. Maar ge ziet immers, dat m’n voorstellingen schoon te blijven. Geen oogenblik denk ik er aan om zoo'n «juffershondje® voor politiedienst liefst sneeuwwit en met haar, zoo zacht als zijde, gedurende de wintermaanden per week 5 dagen die op een sneeuwwitte vacht liggen om zuiver van de de Ge- van 8 Juni '1881, Staatsblad no. 724. Zondagsdienst spoorwegen. Men bericht aan de N. R. Ct dat er bij de aanstaande winterdienstregeling een groote beperking van den Zondagsdienst op de spoor wegen te wachten is. Zeer vele, op sommige trajecten alle, goederentreinen zullen op Zon dag vervallen. Rykslandbouwwinterschool. Wij ontvingen het programma der Rijks- landbouw-winterschool te Leeuwarden voor den cursus 1910/1911. Men weet dat de cursus tweejarig is en dat, te beginnen met October, «Grootste en flinkste der kroesharige poedels® treffen alle poedels in grootte, kracht en energie. Jammer genoeg heeft men ze als afzonderlijke daar passeerde. Aangezien Bob echter goed met de omgeving bekend was, gelukte het hem in den regel zijne vervolgers heelshuids te ont snappen. Eindelijk werd het mij toch al te erg daar de beesten het zelfs waagden, hem in mijn tegenwoordigheid aan te vallen. Ik hielp hem met een ploertendooder, dien ik voor dat doel gekocht had en hitste hem aan. En wat was het gevolg? Bob werd zulk een bijter, dat hij later eiken hond aanviel en bij aanval en verdediging steeds overwinnaar bleef. Hij vermoordde iederen hond, groot of klein wat niet dadelijk onder zijne tanden het leven liet, stierf toch na korten tijd aan de bekomen vreeselijke wonden. Hij had het voornamelijk op hals, neus en oogen gemunt, waardoor er verscheidene honden rondliepen zonder neus en met één oog. Bob had het eindelijk zoqver gebracht, dat De BURGEMEESTER van HEM. OLD. en NOORDW. brengt ter openbare kennis, Raad dier Gemeente is belegd op Zaterdag 20 Augustus a.s., des voorm. i— Gemeentehuize te Koudum. Koudum, 16 Ang. 1910. De Burgemeester voornoemd, O. H. BAJEMA, L.-B. Punten van behandeling Notulen. Ingekomen stukken. i Voorloopige vaststelling der gemeente- -i i Benoeming dubbeltallen College v. Zetters, lid Commissie tot wering van Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet leven groeit dat u rvxifc wion rlnn rv vermijdelijke betreurt. men van zelf zoo verstandig zich niet meer boos te maken, zich niet eens meer op te winden over alle veranderingen, welke dan ook. Maar daarom is men nog niet tevreden. Er zijn nog altijd menschen dwaas genoeg om ontevreden te zijn over het onvermijdelijke. Want het is im mers dwaas er ontevreden over te zijn, dat een appel naar beneden en niet naar boven valt en dat een mooie, bloeiende kersen boomgaard met I al zijn witte bloempjes verandert in een boom- -- - ---- bet onderzoek, voorloopige I gaard met helroode vruchtjes als kleine roode vaststelling der Gemeenterekening en goedkeu- appeltjes. z.» Maar zoolang er menschen zijn mag men het verkleinen er wel aflaten: dat is geen poedeltje, maar een poedel. Zijn poedels te goedig, te vriendelijk Goedig en vriendelijk is een poedel, die van jongs af met kinderen speelt, als huisgenoot behandeld wordt en nooit wordt aangehitst. Blijft hij echter nacht en dag buiten, wordt hem van jongsaf geleerd, geen voedsel of drinken aan te nemen, dan wat zijn meester hem in eigen bak bij ’t hok geeft, dan wordt het een heel ander dier. Laat ik u, wegens ’t groot belang der zaak, eens letterlijk overschrijven, wat een Duitsch hondenkenner-dorpsonderwijzer in zijn bekend werk: »De Hondenvriend® schrijft, (’t Is voor ons land bewerkt door den eminenten hoofdredacteur van het vakblad sAviculturam., den heer J. H. Beekman Bzn.) Omtrent zijn eigen poedelBobvertelt Schuster op bl. 12: «Hij apporteerde meesterlijk een geldstuk of een steen uit de rivier (De Lahn) en haalde eveneens een met steenen be zwaarden strooman van den bodem naar den oever. Werd hij naar den slager gezonden, dan ging hij niet naar den bakker, hij vergiste zich niet in den persoon, bij wien hij een boodschap te doen had (En verder op blz. 13, 5e regel van boven) «Op zijne tochten naar de school moest hij door twee straten, waar toevallig verscheidene niet zoo makkelijk meer, wanneer we de verande- i slagers woonden, wier honden gewoonlijk in de ringen zien, maar wel wanneer we ze niet zien. nauwe straten voor de slagerswinkels lagen en En het is nu de tijd, dat er schijnbaar geen ver- natuurlijk op Bob loskwamen, wanneer deze anderingen zijn, dat de menschen, die het doen kunnen en dat zijn dezelfde meestal, die aan de touwtjes trekken uitrusten op hun bad plaats of aan de Italiaansche meren. Dat noemt men den komkommertijd. Of het komt, omdat er in dezen tijd zooveel komkommers groeien, -weet ik niet. Maar wel weet ik, dat het voor journalisten een onaangename tijd is. Want meer nog dan andere menschen heeft de jour nalist behoefte aan verandering. Hij heeft het niet alleen noodig voor zijn plezier, maar ook voor zijn broodje. Voor hem is het dan ook een zeldzaam geluk, dat meer en meer ook de menschen, die niet aan de touwtjes trekken, wat leven in de brouwerij gaan brengen en zich gaan gedragen als mochten ze ook mee doen. Want dat doen ze. Kijk de diamantbewerkers maar eens. Zij nemen heelemaal op eigen houtje een week vacantie en gedragen zich tot ergernis van een lezer van de Tijd in Zuid-Lim- burg blijkbaar als baronnen. Er zijn altijd menschen, die de zon niet in het water kunnen zien schijnen en anderen, die zich nog boos maken over de verandering van het leven en wanneer alles niet meer is als in hun jeugd. Die menschen nemen den diamant bewerkers hun vacantie kwalijk, ook en vooral omdat het niet maar enkel om die vacantieweek gaat, maar meer nog, omdat het een veranderde verhouding tusschen patroon en arbeider, omdat het de wassende kracht der arbeiders typeert. Voor ons, journalisten, is het geval prettig en I amusant, omdat het verandering brengt en nieuw leven. We gaan zelfs zoover, dat we het haast pret tig zouden vinden, dat een minister 40 millioen voor onze kustverdediging aanvraagt. Dat is ook wat nieuws en wel in dezen slappen tijd. Alleen die 40 millioen liggen ons wat zwaar op de maag. We moeten er ook aan meebetalen. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. 1. 2. 3. rekening, dienst 1909. 4. - 5. ld. schoolverzuim. 6. Uitdieping der Nijega’ster vaart. 7. Afschrijvingen Hoofdelijken Omslag, dienst 1910. les wordt gegeven, zoowel in de practische j vakken, als plantenteelt, veeteelt, bemestings leer enz als in die welke, zooals scheikunde, te gebruiken. Maar bij 68 cM schouderhoogte natuurkuilde, plantkunde enz., moeten dienen als voorbereiding van de lessen in de prac tische vakken. Waar het aantal adspiranten voor deze in richting in de laatste jaren steeds grooter was en waar een uitbreiding een aanbeveling overbodig worden Vul dit ook ’s morgens en ’s avonds en begiet dan ook stengels en bladeren. Vraag. Hoe moet de stal van een geit zijn Antw. Luchtig, niet al te donker, droog en rein. Laat het dier ook veel buiten in de vrije lucht. Houd huid en haar ook zuiver en rein door eiken dag flink te schuieren. Meyer en Ooms. Naar aanleiding van het bericht, dat ook de heer Ooms van Stavoren naar Enkhuizen zou zwemmen en wat er meer volgde, schrijft de heer Ed Meijer Ezdie onlangs den afstand tusschen beide steden zwemmende af legde, aan het Hbld. te moeten protesteeren tegen de zinsnede in genoemd bericht, dat hij (Ooms) zijn record zal gaan verbeteren. De inzender vervolgt: «Toen ik verleden Dinsdag in zee ging, na den vorigen dag vergeefs bijna vijf en een half uur te hebben gezwommen, was ik na tuurlijk niet in de allerbeste conditie, terwijl buitendien de woelige zee-oppervlakte en de glinsterende zonnestralen zeer hinderlijk waren. Het kwam dan ook niet bij mij op, om een record te gaan maken, waar ik niet eens wist of ik den geheelen afstand wel zou kunnen afleggenik poogde slechts de mogelijkheid aan te toonen dat de overtocht zwemmende te volbrengen zou zijn en dat is mij onver hoopt mogen gelukken. Hoeveel tijd ik daar voor noodig zou hebben, deed er niets toe. Doch zelfs ingeval ik tevens getracht zou hebben, den kortst mogelijken tijd te maken, dan nog kan van recordverbeteren geen sprake zijn, omdat de omstandigheden in den vorm van golfslag, getij, wind en zon eene zoo groote rol spelen, dat een paar uur meer of minder niet eens -in aanmerking komen. Vandaar dan ook dat de heer Ooms kalm wacht, totdat de weersges'eldheid geheel naar aan tijd alle honden, wanneer zij hem en ten laatste de omstandigheden voor lief moest nemen. Is het den heer Ooms er om te doen om te bewijzen, dat hij grooter snelheid kan ont wikkelen dan ik, dan doet hij overbodig werk de geheele zwemwereld weet en ik ben de eerste om het volmondig te erkennen dat de heer Ooms op korte en lange afstanden mijn meerdere is«. Inhoudsopgave van no. 1 van het Maandblad tegen do vervalschingen. Is Benzoëzuur voor het conserveeren van voedingsmiddelen geoorloofd? Vervalschte Plantenboter. Uittreksel uit het Verslag van den Gem. keuringsdienst te Rotterdam. Verschillende gestrafte vervalschingen. Bereiding van ijzerhoudend voer voor melk gevende zoogdieren. Insèctenbestrijding in de Vereenigde Staten. Watergehalte van boter. Roomafscheiding door middel van electriciteit mislukt. Een uitvinding voor de practijk. Bes'rijding der tuberculose. Tegen vergiftiging door nicotine. Nico- tinefabrieken in Duitsch Oost Afrika. van de kruim en de korst 1 van brood. De fabricatie van papier uit Het is maar gelukkig, dat de wereld verandert. Hebt ge er wel eens aan gedacht, geachte lezer, hoe het er uit zou zien, wanneer dat niet langer het geval was? Ik bedoel nu niet, hoe het wezen zou, wanneer er nooit verandering had plaats gehad. Dan waren wij, gij en ik, er waarschijnlijk geen van allen geweest en be hoefden we ons dus over veranderen of niet veranderen niet druk te maken. Maar stel u eens voor, dat die verandering eensklaps op hield, dat de wereld en het leven van stonden aan bleven, zooals ze nu eenmaal waren. Het is een onmogelijke veronderstelling, ik geef het toe. Het is zoo ongeveer, alsof men zeide: «stel u nu eens voor, dat het leven niet langer het leven was®. Want zeker leven en verandering zijn synoniem of eenvoudiger uitgedrukt, leven en veranderen is hetzelfde. Het leven bestaat uit een aaneengesloten reeks van opvolgende veranderingen. Maar er zijn heel wat menschen, die over die voortdurende veranderingen hevig ontevreden zijn. Zij schelden altijd op al dat nieuwe en houden alle jongeren en ontevredenen het is opmerkelijk, dat gewoonlijk juist de jongeren ook de ontevredenen zijn bij voort during voor, hoe het vroeger toch wel was en hoe treffelijk de wereld toen wel was ingericht. Jongeren is het, omdat zij, jonger nog, ster ker nog den drang van het leven in zich voe len, dat zij ontevreden zijn hebben gewoon lijk weinig neiging daarnaar te luisteren. Voor hen is het nieuwe altijd het betere. Maar wie niet zoo jong meer is en nog niet zoo oud, hij glimlacht om het beweren en twisten der twee. «Wat doet het er nu eigenlijk toe,« is hij ge neigd te zeggen, «of het oudere of het nieuwere het betere is?« Het is net, of men erover gaat twisten, welke leeftijd de beste is, die van 12 of die van 72 jaar en of men nu moet trachten 12 jaar dan wel 72 jaar te zijn. Dat helpt im mers niets, waarnaar men tracht, naar zijn 12den of naar zijn 72sten jaar. Men wordt, als men tijd van leven heeft, van 12 jaar 72, hoe hard nekkig men zich daartegen ook mocht te weer stellen. En zoo gaat het immers ook met het oude en nieuwe. Dat nieuwe verdringt het oude, of beter gezegd het groeit vooruit, zooals uit de 12 de 72 jaar groeien. En met den bes- r ten wil van de wereld kan men het oude niet mag men deze met recht noemen, ja, zij over vasthouden. Men zou dan den groei van het j leven zelven moeten tegenhouden. 1 De poedels, vooral de groote, worden in den laatsten tijd vrij wel verwaarloosd. Herders honden, Boxers, Auredala terriers en Dobber- mann-pïnchers moet men hebben voor politie honden. Nu zijn alleen de beste Hollandsche Herdershonden even hoog en flink, als de beste koningspoedels en leggen de andere hier ge noemde het er in ’t algemeen bij af. Daarbij, komt, dat geen enkele, in Duitschland en bij ons, als politiehond aanbevolen soort, zwemt. (In Frankrijk gebruikt de waterpolitie New- Foundlanders van jlO cM. schouderhoogte (reuen) tot het redden van drenkelingen vooral. 7n de omstreken van Parijs worden nu echter ook koningspoedels van 68 cM. schouderhoogte, dus slechts 2 cM. lager (ook reuen), gebruikt, om als even uitstekende zwemmers voor hetzelfde doel dienst te doen, ’t Zijn niet alleen beste zwemmers maar ze duiken ook uitmuntend). Politiebeambten van naam zijn er, die zelfs het denkbeeld bespottelijk vinden, zoo’n goedig, vriendelijk poedeltje als politiehond te gebruiken. Poedeltjes nu zijn damespoedels, dwergsoorten, De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Ny verheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Nu kan men het natuurlijk betreuren, dat het afdeeling van kroesharige of krulpoedels geheel 1 7 men niet altijd 12 jaar blijft, verwaarloosd en komt zelfs de naam niet voor mits men dan maar begrijpt, dat men het on- in onze catalogussen van groote hondententoon- Doet men dit, dan wordt I stellingen, dan dat der beschikbare plaatsen dientengevolge de Regeering der school overweegt, kan van onzen kant haast geacht. nu eenmaal nog zulke dwaze en zij zijn er kan men beweren, dat het gelukkig is, dat de wereld verandert en ten bewijze daarvan de menschen verzoeken zich eens een oogenblik voor te stel len, dat dit niet het geval was, opdat zij zich zelf kunnen overtuigen, dat die verandering niet alleen een onvermijdelijkheid, maar ook een ge lukkige onvermijdelijkheid is. Allereerst wanneer op een goeien dag alle verandering ophield zoudt ge u ’s morgens, na u gewasschen te hebben, niet zoo heerlijk verfrischt gevoelen, maar zou het zijn, alsof ge nog zoo uit uw bed kwaamt. Ge zoudt geen trek voelen aan de onbijttafel of, zoo ge met -- o-- - trek begonnen waart, geen verzadiging na het van machtiging voor het doen nuttigen van uw ontbijt. Ge zoudt, aannemende, gaven« der begroeting dienst 1910. gaan brengen. Zoudt ge de menschen altijd gelijk willen zien, uw eigen stemming en uw eigen gedachten al tijd dezelfden, het aanzicht der wereld altijd, zooals het eenmaal was? Maar waarover zoudt ge u dan verheugen, waarmee bedroeven, waar over bedroeven? Voelt,ge wat het zeggen wil, wanneer er geen verandering meer was? Het leven zou dor en vlak en eentonig, meer nog, het zou geen leven meer zijn, maar de dood wezen. Het is dus gelukkig, dat de wereld verandert. Als we dat eenmaal gelooven, dan mopperen we dat door hem eene vergadering van den zijn zin is, terwijl ik wegens gebrek zelfs mij zagen aankomen, het hazenpad kozen; hij verwierf zich den naam van moordenaar, onder welken naam hij nog in de herinnering 1 leeft. (Slot volgt). Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Vraag. Mijn zonnebloem staat in een bloem pot en woi dt eiken avond begoten. Toch hangen bij warm weer overdag de bladeren slap. Hoe zou dat komen Ze bloeit al. Antw. Zonnebloemen worden juist op al te vochtige plaatsen in een tuin geplant, evenals vlier en spirea, omdat ze zooveel vocht opne men. Zet ze als ’t kan nu met pot en al in den vollen grond en als dat niet kan met den pot in een grooteren pot of in een kuip met mos er om heen en een diep bakje er onder. uneiaoneKen 11 Begiet dan eiken morgen en avond als ’t niet i Voedingswaarde regent en vul ’s middags het bakje met water. te doen om te VERGADERING van den Raad der Ge meente WORKUM op Vrijdag 19 Augustus 1910, ’s nam. 7 uur. Punten van behandeling. 1. Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Rapport van ring der Wees- en Armvoogdijrekening over 1909. 4. Opmaking eener voordracht van leden voor het College van Zetters. 5. Adres van de bestuursleden van vier in deze gemeente bestaande drankbestrijdende vereenigingen, om hun opnieuw met een subsidie te steunen. Adres van de Wed. W. de Boer—Nijdam ter verkrijging van eene toelage voor levens onderhoud. 7. Aanbieding der begroetingen Gemeente-, Arm- en Weesvoogdij en meentelijke Gasfabriek over 1910. 8. Vaststelling van het 1ste suppletoir kohier van Hoofdelijken Omslag, dienst 1910. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vragen van betalingen uit den post «onvoorziene uit- I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, flemelumer Oldepbaert en Noordwlde. ^111 lig Ai 11. J J. L BUte”halftien ten I °P dwaasheid uitloopen. Alle beweging is ver andering. En ik zou dus om de verandering uit te schakelen alle beweging moeten doen op houden en u stil in uw bed hebben moeten j laten. Zoudt ge daarmee tevreden zijn Zoudt j ge het prettig vinden, wanneer uw vriend, die boos op u was, altijd boos, uw ontevreden vrouw - altijd ontevreden uw kinderen altijd ondeugend of zelfs maar altijd stil en bedaard bleven?

Friso nl | 1910 | | pagina 1