Bindeloopen en Stavoren. Bekendmaking. Over dit en dat. ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1910. 37stc Jaargang. No. 35. Officieel Gedeelte. I Land- en Tuinbouw. Koningspoedels. Binnenlandsch Nieuws. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. 1 I Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam de moeder, behandeld worden om hondenziekte te voorkomen? Antw. Veel in de lucht, liefst in een ruim hok met buitenloop vol zand. Geef eerst melk met havermout of bruinbrood, alle 3 uren volop. Langzamerhand gehakt met knoflook en een kalfsbeentje. ERICUS. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Ik verloor dat voortreffelijke dier door zijn ergernis over het gesis van den uit een locomo tief stroomenden waterdamp. Hij sprong op de locomotief doch werd er weder afgeslingerd en overreden. Met opzet gaf ik dit waar verhaal om te doen zien dat een koningspoedel waarlijk geen juffers hondje is, dat hij geen allemansvriend behoeft te zijn, dat hij bijna zonder dressuur zelfs uit bet water apporteert, omdat hij ruikt, wat daarin ligt. Dat hij alles wat vreemd is, ter stond bemerkt en onmiddellijk het spoor van een vreemde ontdekt en volgt, zelfs tot op den zolder en zonder dat men hem hiertoe aanspoort. Goed gedresseerd, zoodat hij niet aanvalt dan op bevel en alleen stelt, niet bijt, kan een politiebeambte, die den hond zeer jong krijgt, er van maken wat hij wil. Het dichte, gekroesde haar is tevens een perfecte bescherming. Politiehonden in dienst. De heer C. van Rossum, Rijksveldwachter te Rosmalen, meldt ons ongeveer het volgende dato 20 Mei j.l. »Den 16 Mei j.l. bevond ik mij in dienst onder déze gemeente. Ik hoorde op een afstand van mijn standplaats eenige schoten vallen. Terstond ging ik er heen en zag op circa 250 M. afstand drie manspersonen uit een denne- bosch op den openbaren rijksweg komen. Ik zag, dat een van hen, toen ze mij ont waarden, een voorwerp wegwierp in een, langs den weg staand, zeer dicht jong dennebosch. Terstond liep ik op hem toe en vroeg hem, wat hij in dat bosch had geworpen. Hij ont kende het; ook de beide anderen hielden zich alsof ze niets wisten. Toen gelastte ik hem, te blijven staan en liet mijn politiehond, Trilla, lucht opnemen aan de pet van den verdachte. Ik gelastte mijn hond toen, in genoemd bosch te zoeken. Op mijn gewoon commando zocht Trilla ter stond en haalde binnen de twee minuten een scherp geladen pistool uit dit bosch. Het lag ongeveer 10 M. van den openbaren weg verwij derd. Trilla bracht het mij terstond. Natuurlijk was het terstond duidelijk, dat met dit wapen pas geschoten was. Nu vroeg ik den verdachte, die eerst ontkend had, wie hier de waarheid huldigde, hij of de hond. Geheel verbluft door dit onweerlegbaar bewijs, verklaarde hij deemoedig: »Ik heb u de waarheid niet gezegd. Uw politiehond weet het precies. Ik heb met het wapen, dat uw hond u daar bracht, geschoten en het in het dichtbegroeide bosch weggeworpen, waar nie mand het kon zien, omdat de bodem geheel is ingenomen door de jonge dennetjes. Ik zag u n.l. naderen en heb geen vorlof tot het dra gen van een pistool of ander wapen. De heer Van Rossum besluit terecht»Had ik mijn hond niet bij mij gehad, dan zou het mij niet mogelijk geweest zijn, dit wapen in het dichte dennebosch te vinden.® Te Straalsund werd een vrouw van lichte zeden met afgesneden hals in haar kamer ge vonden op aanwijzing van een vischvrouw, bij wien zij »en pension® was. Men vermoedde dat een jaloersch of bestolen bezoeker den moord gepleegd had en dit ver moeden werd versterkt door de mededeelingen der vrouw. Een politiehond werd in de kamer van de verdachte op lucht gebracht en liep wel snuffe lend naar beneden, maar ging het huis niet uit. Herhaaldelijk ging hij naar de kamer der visch vrouw en 1 haar te blaffen, met een scheermes verricht te hebben en zich een aanzienlijke som te hebben toegeëigend. ERICUS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Vr. In mijn tuin heb ik het hooge onkruid laten verwijderen, den grond laten omspitten en er twee emmers koemest in laten brengen. Toen zijn er struik- en klimrozen in geplant, maar ik krijg weinig rozen, hoewel ik ze dikwijls dunnen koemest geef. Hoe komt dat Antw. U had de rozen dit najaar moeten planten en ’t is zeker in het voorjaar gebeurd. Geen dunne, maar droge, oude, geheel reuklooze, goed verteerde koemest moet in het najaar ge geven worden. Daarbij in het voorjaar per M2. 1 H.G. ontlijmd beendermeel en 3 D.G. patent kali inharken. Vr. Hoe houd ik mijn Dahlia’s zuiver Antw. Door ze eerst met een schoone kwast te zuiveren en dan, zoo noodig, goed op de bla deren te begieten. Vr. Zijn Afrikanen eenjarige planten Antw. Ja, eenjarige zaaibloemen. Vr. Hoe moet een jonge hond, pas van SLOT. Op zekeren avond, toen ik thuis kwam, be merkte ik, dat Bob direct opvallend rondsnuffelde en weldra begon te brommen. Steeds snuffelende was hij in een paar sprongen de trap op, bleef echter niet voor mijn kamerdeur staan, maar ging rechtstreeks op den zolder. Ik dacht dat hij een kat in den neus had en stak licht aan. Plotseling hoorde ik een vreese- lijken gil op den zolder, waarop ook ik mij daarheen spoedde. Daar vond ik een vreemden man, die door Bob stevig aan oor en wang was beetgepakt. Op het »Los Bob® van mij liet hij den man los, die dronken was en mij schreiende en in gebroken woorden meedeelde, dat hij zijn dochter Sophie zocht, die in dit huis moest dienen. Ik informeerde en vernam, dat dit meisje werkelijk in het huis naast ons diende. De man had zich in zijn roes in de deur ver gist en was op den zolder terecht gekomen en in slaap gevallen, waaruit hij door Bob zoo on zacht werd gewekt. Bevond er zich in mijn kamer iets van een o- -ji ander, b.v. stok, paraplue of boek, dan besnuffelde van het wereldleven in de kabinetten der di- Bob dat onder gedurig brommen en ging er D10ma>t6D* ID (Ia tHirl AÏT1 PD t.AD dpr VnlLpr» IB Ha lirrrmn BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente WORKUM brengen ter openbare kennis, dat aan het Bestuur der ORANJE- VEREENIGING bij de feestviering op den 31 Augustus a.s. vergunning is verleend tot het af steken van eenig onschadelijk vuurwerk. Zullende ten opzichte van hen, die buiten gemeld Bestuur staan, het bepaalde bij Artikel 429 van het Wetboek van Strafrecht en Artikel 25 der Politieverordening dezer Gemeente, waarbij o.m. het afsteken van vuurwerk van welken aard ook, wordt strafbaar gesteld, streng worden gehandhaafd. Voorts herinneren zij aan de strafbepalingen omtrent het verkoopen en voorhanden hebben van vuurwerk en rekenen bij het te houden feest op gemelden dag ter handhaving der orde en ter voorkoming van ongelukken, op aller medewerking. Workum, den 26 Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. Er zijn vreemde tegenstellingen in het men- scbelijk leven en in den mensch. Wij behoe ven om dat te begrijpen niet aan wijsbegeerte te doen, Iedere dag van ons dagelijksch leven kan het ons leeren. Zoo we het in ons zelven en in ons eigen leven misschien al niet altijd duidelijk genoeg waarnemen wat uitsluitend aan ons waarnemingsvermogen ligt we heb ben slechts om ons heen te zien om ons daar van te overtuigen. Of, indien we een grooter stuk leven wenschen te overzien, dan wat zich onmiddelijk aan onze waarneming opdringt, be hoeven we de courant maar te raadplegen. Ja, de courant. Voor de meeste menschen is de courant alleen het middel om alle nieuwtjes van den dag te weten te komen en bij voorkeur de gemengde berichten van diefstallen en moorden en branden. Anderen zoeken er de politiek in, de politiek van eigen land of de politiek der wereld. Weer anderen er zijn er heel wat in onzen tijd kijken alleen naar de rubriek sport, die zich in de meeste couranten een kwestie immers van vraag en aanbod met den dag uitbreidt. Nog anderen och, het is maar zoo’n klein hoopje lezen haast uit sluitend water onder het hoofd Kunst en Letteren® of Wetenschap® geschreven staat. Sommigen het zijn de degelijke, solide lezers zoeken naar de handelsberichten. Er zijn er ook, die iedere redactie eigenlijk overbodig zouden ma ken. Zij lezen uitsluitend de advertenties. Zoo zouden er nog tal van grootere en klei nere categorieën lezers zijn op te noemen. Maar de kleinste zou zeker wel die zijn, die de cou rant als geheel beschouwt. Ik bedoel daarmee niet de menschen, die de courant in haar ge heel lezen. Er zijn er waarschijnlijk nog heel wat, die beginnen met Woensdag 24 Augustus en eindigen met de laatste advertentie. Maar dat zijn niet altijd en zelfs niet meestal de le zers, die een courant als een geheel aanzien, als het wonderlijk wisselende beeld van een dag levens. Want dat is zij toch immers, een stuk van het groote leven van het vreemde gebeu rende op onze wereld. Menschen worden dood gemaakt en menschen worden tot het leven te ruggebracht, er sterven er en er worden er ge boren, er trouwen er en er scheiden er, ten toonstellingen branden af en anderen worden op gebouwd, millioenen worden verdiend en milli- oenen worden verbruikt en weggesmeten, ko- ningen reizen en keizers en gewone menschen, vredescongressen worden gehouden en millioe nen worden aangevraagd voor den oorlog, mis dadigers worden veroordeeld en kinderen groei en ongestoord tot misdadigers op, in weelderige badplaatsen overal krioelt het van niets-doende menschen en in sloppen en krotten en voort razende fabrieken en donker-diepe mijnen kri oelt het van zwoegers om een klein stukje brood. En dat alles op een enkelen dag. Wie een courant voor zich uitspreidt en doorleest, vluchtig maar, niet om elk nieuwtje te kennen, ziet het alles en veel meer nog voor zijn oogen gebeuren. Hij ziet koningen en keizers en milliardairs, machtiger welhaast nog dan dezen, en slovers en werkers, die zich het zweet van het voor hoofd^ wisschen. Hij ziet het machtige drijven plomaten, in de parlementen der volken, in de 1 eindelijk bjj liggen. kantoren der machtige industriëelen en hande laars en in de voortrazende fabrieken en hoe dit alles ineengrijpt, wonderlijk. Maar hij ziet ook, hoe de menschen spreken van idealen en geestelijke goederen en eenvoud en hoogere be schaving en hoe ze jagen naar geld en macht en weelde. Hij ziet de ellende en de schittering onzer beschaving, het wezen en den schijn. En als hij wijs is, glimlacht hij om het kinderlijk gedoe der menschen. Want zijn we niet als kinderen, die niet weten wat ze willen en nu naar dit grijpen dan naar wat anders? Maar iedere courant, die ge openvouwt en met aan dacht leest, kan het u leeren. Er is in onzen tijd een groote trek naar de steden. Dat is wel deels een gedwongen trek, ontstaan uit behoefte der menschen naar brood en onderdak. "Maar het is toch ook voor een groot deel een begeerte naar ’t weelderige en amusante leven der steden, het is ook een machtige trek naar vermaak en oppervlakkig genot, een niet langer gevoelig zijn voor, een niet langer waardeeren van de rustiger en inniger en dieper genietingen van het leven in natuur. En nu juist in dezen tijd, nu men zich van de natuur en het buiten schynt af te keeren, maakt ieder zich druk over het behoud van natuurmonumenten en van het kleinste stukje natuur. Als het Leuvenumsche bosch gespaard wordt, een mooi, romantisch stukje ongeschon den natuur op de Veluwe dat nog pas bestemd scheen te verdwijnen, dan zeggen we allemaal dankje, al was het ons eigendom. Maar laat aan een van die dankje-zeggers nu eens gevraagd worden, of ze in plaats van naar Zwitserland niet eens naar dat mooie Leuvenumsche bosch zouden gaan kijken, erger nog, laat hem voor gesteld worden voortaan daar op de Veluwe te gaan wonen in plaats van in Den Haag of Am sterdam, dan zegt hij zeker weer dankje. De vraag is nu maar welk dankje het zuiverst ge meend was. Maar wat is eigenlijk gemeend op de wereld en wat aanstellerij ’t Laatste is er zeker het meest. Dat zou nu zoo erg niet zijn, als we het altijd maar duidelijker van elkaar konden on derscheiden. Want nu loopen we er iederen keer in. We moeten altijd eerst eens met een ongeloovig wantrouwen uitkijken, zooals we tegenover menschen doen, die gewoon zijn met alles den spot te drijven. Er zijn menschen, die heel wat praten van sociale hervormingen, maar geneigd zijn de koorden van de beurs nog wat stijver toe te halen, als er geld voor gevraagd wordt en die toch dadelijk bereid zijn 40 millioen te bestemmen voor oorlogsdoeleinden, al weten ze wel, dat die 40 millioen voor een deel ook moeten worden opgebracht door de menschen, wier toestand sociale hervormingen, waarvoor geen geld is, dringend noodig maakt. Maar er zijn ook menschen, die den mond vol hebben van de verdediging onzer onafhankelijk heid, die groeien, als ze mogen gaan kijken naar de manoeuvres, die nu aan de Lek gehouden wor den en die toch moord en brand schreeuwen, als een minister 40 millioen voor onze landsver dediging vraagt, zonder dat ze zich ook maar een oogenblik hebben afgevraagd, of misschien de waarborging onzer onafhankelijkheid die 40 millioen ook noodig maakt. Zoo zijn nu de menschen. Ze weten niet, wat ze willen en als ze ’t weten, zeggen ze het nog niet of vaak net andersom. Jammer? Misschien, maar misschien ook niet. Ik weet het ook niet. Heeft er niemand gesproken van goddelijke inkonsekwentie Misschien zou het leven akelig vervelend worden, als alle menschen konsekwent dachten en handelden. En wat is er erger dan vervelend? Opening der Staten-Generaal. Zoo geen overwachte gebeurtenissen plaats vinden, kan als vaststaand worden aangenomen, dat op Dinsdag 20 September de gewone zitting der Staten-Generaal door H. M. de Koningin persoonlijk zal worden geopend. Dit is sinds eenige jaren niet geschied. In de week van 17 tot en met 23 Augs. kwamen ter kennis van den Centralen Ge zondheidsraad, wat de provincie Friesland betreft, 2 gevallen van typhus (in ’t Bildt en Dantumadeel), 3 van roodvonk (in Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, te Leeuwarden en in Rauwerderhem) en 1 geval van diphteritis (in Achtkarspelen). Bond voor Staatspensioneering. Eergisteren vergaderde in de xKlanderij” te Leeuwarden de Friesche federatie van den Bond voor Staatspensioneering, met de in April j.l. benoemde commissie van bijstand, bestaande uit de heeren- T. Boerma te Akkrum, P. Bonekamp te Sloten, J. van Hulst Jzn. te Harlingen, ds. P. M. Heringa te Warns, J. bij de Leij te Jubbega—Schurega, W. de Roest fe Hindeloopen, P. Ronner te Sneek, J. Unema te Sint Jac.-Par., J. W. Visscher, Cornjum en ds. J. v. Veen, Dokkum. De volgende besluiten werden genomen I. alle afdeelingen in Friesland op te wek ken tot een waardige viering, zoo mogelijk op den 9 September of later, van het tien jarig bestaan van den Bond; 2. aan alle afdeelingen in Friesland circulaires te zenden ter verspreiding onder niet-leden, waarbij deze worden verzocht om lid te worden en vooral het adres aan H. M. de Koningin (petitionne ment) te onderteekenen3. vanwege de Friesche federatie drie openbare vergaderingen (te Leeuwarden, Sneek en Heer en veen) te houden, mede tot waardige herdenking van het tien jarig bestaan van den Bond en tot aansporing om mee te doen aan het reeds genoemde petitionnement, door zijn naam onder het adres te zetten. De strijd voor Staatspensioneering in den geest van den Bond vindt nu aanhangers in alle deelen van Friesland. De Friesche federatie telt ruim 100 afdeelingen met c.a. II, 000 leden. Een kind vermoord. Te Renkum heeft, naar aan het Hbld. wordt gemeld, eergisteren een afschuwelijk misdrijf plaats gehad. Ongeveer 7 uur werd aan de politie kennis gegeven, dat het 13-jarig dochtertje van Pulle, dat ’s middags het bosch in was gegaan om hoat te sprokkelen, nog niet was weergekeerd. Onmiddellijk werden gedaan nwt het affen. Weldra bekende zij, den moord gevolg- dat om 9 uur in het Keyenbergsche bosch het lijk van het meisje werd gevonden- Het arme kind was geworgd door middel van een riem- Uit het geneeskundig onderzoek bleek, dat het kind geweld was aangedaan. Door de politie en de marechaussee uit Wage- ningen is onmiddellijk een uitgebreid onder zoek naar den dader ingesteld. Omstreeks 7 uur is een ongeveer 30 jarig persoon met een deukhoed in de nabij beid van het kind gezien. Bovendien werd bij het lijk gevonden een zwarte das, welke vermoedelijk het eigendom van den dader is. Onder de tram geraakt. Donderdagmiddag omstreeks halftwee reed de zoon van den heer Kingma, kassier te Makkum, met zijn rijwiel langs den weg te Schettenserbosch onder Schettens. Vermoede lijk is het ongeluk als volgt gebeurdDoor een windvlaag woei de hoed van den heer Kingma af. Toen hij dezen wilde grijpen, geraakte hij het stuur kwijt, waardoor hij op de tram rails viel, juist voor een passeerende goederen tram, die hem overreed. Beide beenen werden hem afgereden. Nadat een geneeskundige den ongelukkige had verbonden, werd deze per personentram naar Sneek vervoerd en aldaar in het St.-Anth.- ziekenhuis ter verdere verpleging opgenomen. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Bemelumer Oldephaert en Noord wide. i

Friso nl | 1910 | | pagina 1