Uitstoomen en Verven H otze Zeij Istrnte workum. Sneeker Stoomververij Chem. Wasscherij van D. Hoeksema Zonen. Palestina Wijn Type (Médoc) Tafelwijn, per flesch 45 cent. Vraagt Uw Krmdsnier of Comestibloshandelaar Palestina Portwijn, I 4* Bovenstaande WIJNEN zijn verkrijgbaar in den wijnhandel van I Burgerlijke Stand. Kerk- en Schoolnieuws. Men lette op het gedeponeerde merk. Roode en Witte 65 cent per flesch. s. ds. Blokzijl; Barneveld, A. Janse te naar Den Ham Zondag 28 Augustus. WORKUM (Herv.) Voorm. 9 uur ds. F. G. Hospers. Nam. 5 uur ds. J. Swart. WORKUM (Doopsgez.) Geen dienst. WORKUM (Ger.) Voorm. 9 uur en Nam. 5 doet vlug, netjes en niet duur de Depót Workum en O.: Gez. FISCHER. Evenaart de beste Fransche Wijnen N.B. Ledige flesch wordt niet berekend en 5 cent teruggenomen. De stemming ter voorziening en de vacature Nauta heeft tot uitslag dat als nummer i wordt aan gewezen de heer J. C. Nauta met 7 stemmen. De heer H. Stuur verkreeg 2 stemmen, terwijl cept-besluit blijkt dat deze betalingen betreffenI fO!ï -J.'- te Leeuwarden voor een verklaring betreffende niet verbruikte zegels voor den Burgerlijken Stand; f3.2O aan J. Bogtstra voorfitloon,.glazen enz. voor de muziektent; f 13.70 aan de Rijks- verzekeringbank voor premie van de in dienst der Gemeente zijnde werklieden en f 18.75 aan F. Görtz voor terugbetaald vergunningsrecht. Weshalve daarvoor geen bedragen op de be groeting zijn uitgetrokken, wordt voorgesteld bovengenoemde machtiging aan Ged. Staten te verzoeken, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Vervolgens wordt overgegaan in eene zitting met gesloten deuren, en de openbare vergadering voor den duur daarvan geschorst. Na herope ning wordt voormeld kohier vastgesteld tot een bedrag van f 672.96, en waar geen der leden meer iets heeft voor te stellen of op te merken, daarna de vergadering gesloten. Gemeente, Arm- en Weesvoogdij meentelijke Gasfabriek over 1910. De Voorzitter zegt de gewoonte te willen volgen om deze begrootingen in handen te stellen eener Commissie ter fine van onderzoek en rap port, waartoe volgens rooster worden aangewezen de heeren P. Gaastra, T. Abbring Hingst en W. Kroese, hetgeen zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. Punt 8. Vaststelling van het 1ste suppletoir kohier van Hoofdelijken Omslag, dienst 1910, zal op voorstel van den Voorzitter worden behandeld in eene vergadering met gesloten deuren. Voor en aleer daartoe wordt overgegaan, wordt zonder hoofdelijke stemming goedgevonden eerst nog punt 9 aan de orde te stellen: Voorstel van B. en W. tot het vragen van i machtiging voor het doen van betalingen uit 1 den post «onvoorziene uitgaven«, dienst 1910. Uit het door den Secretaris voorgelezen con- cept-besluit blijkt dat deze betalingen betreffenI f25 aan den griffier der Arrondissementsrechtbank uur ds. S. Idema. WORKUM (Gem. van Ged. Chr.) Voorm. 9 uur H. A. Nam. 5 uur Lezing. WORKUM (Protestantenbond). Voorm. half- tien dr. R. Vorenkamp te Leeuwarden. HEIDENSCHAP (Hulpkerk). Nam. halftwee ds. J. Kramer te Molkwerum. HEIDENSCHAP (Ger. Kerk) Voorm. 9 uur Leesdienst. Nam. halftwee ds. S. Idema. HINDELOOPEN (Herv.) Voorm. halftien ds. Norel (H. Doop). HINDELOOPEN (Doopsgez.) Nam. 2 uur ds. A. Gerritsma van Grijpskerk. KOUDUM (Herv.) Voorm. 9 uur en Nam. halftwee ds. H. Bakker. KOUDUM (Doopsgez.) Voorm. halftien ds. A. Gerritsma van Grijpskerk. KOUDUM (Ger. Kerk). Voorm. 9 uur en Nam. De Voorzitter geeft vervolgens te kennen naar aanleiding van de gemaakte bemerkingen, van de commissie, aan Weesvoogden inlichtingen te hebben gevraagd, welk antwoord daarna wordt voorgelezen. Het betreft een tweetal kwitantie’s waar op de hoofdsom der factuur een bedrag is afgetrokken die evenwel later weer in de ont vangsten zijn vermeld, terwijl de bewuste f 1000 betreft de uitgelote obligatie’s eener leening, waarvoor bij machtiging van Ged. Staten, bij resolutie d.d. 9 Sept. 1909, twee pandbrieven ter waarde van f 1000 zijn aangekocht. De Voorzitter zegt, dat B. en W. meenen, dat de gemaakte bemerkingen hiermede voldoende zijn toegelicht, waarom zij voorstellen de Weeshuis rekening tot voormelde bedragen vast te stellen. De heer Gaastra wil opmerken dat die pand brieven zijn gekocht 1 October, terwijl derente liep vanaf 1 Juli, zoodat dus f 1000-f-3 maanden rente is moeten worden betaald, ofschoon f 1000 is verantwoord. Dit laatste wordt door den Voorzitter beaamd, maar die f 1000 wordt op deze rekening verantwoord, terwijl het andere op den dienst van 1910 wordt overgebracht, om dat een andere regeling ietwat lastig voor deze rekening zou worden dus een zuiverder toestand werd verkregen. De heer Gaastra meent te moeten zeggen, dat hij met het door hem ge sprokene geen onzuivere zaak bedoelde, maar enkel die rente toch in rekening moet zyn ge bracht en dus meer dan f 1000 moet zijn be taald. De Voorzitter geeft nogmaals een expli catie van het verloop van den aankoop dier pandbrieven en hunne boeking, die daardoor eenigszins vergemakkelijkt is, wijl anders eene verandering in de rekening moest worden aange bracht zijnerzijds ook gaarne erkennende dat van een onzuivere rekening hoegenaamd geen sprake is. In verband met een vraag van den heer Jansen of misschien op den dag van aankoop de koers ook iets lager kan zijn geweest, en zoo doende f 4000, met inbegrip der rente, voldoende VERSLAG van het verhandelde ter Raads vergadering van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, gehouden Zaterdag 20 Augs., ’s voorm. 91/2 uur. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig de heer O. J. Krul. Voorzitter: de heer O. H. Bajema, loco-Bur- gemeester. Na lezing der Notulen van de vorige verga dering, welke onveranderd worden goedgekeurd en gearresteerd, komen achtereenvolgens in be handeling de na te noemen Punten der Agenda. I. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten is niet goedgekeurd terug ontvangen de gewijzigde Verordening op de heffing van het schoolgeld. De Raad had door deze wijziging de namen van voogden of verzorgers van schoolgaande kinderen op het schoolgeld-kohier willen brengen, maar deze maatregel achten Ged. Staten, overeen komstig de zienswijze van den Minister van Binnenlandsche Zaken, niet toelaatbaar. Beslo ten wordt te dezer zake in de e.v. vergadering nader van gedachten te wisselen. Verdere mede- deelingen en ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. II. Voorloopige vaststelling der gemeente- rekening, dienst 1909. De Commissie, bestaande uit de heeren A. Schrale, M. Brandsma en Y. Boersma, rapporteert deze Rekening voorloopig vast te stellen, zooals zij aangeboden is. Ont vangsten f 61612.05; uitgaven f 58626,261/2; batig saldo f 2985,781/2. III. Opmaking eener voordracht van leden voor het College van Zetters. Op deze voor dracht (dubbeltal) worden geplaatst de namen van de heerenA. A. Bajema (aftr.) te Warns, J. W. de Jong te Koudum, A. Schrale te Warns en D. Woudstra te Koudum. Het aftredend lid P. van der Wal te Koudum wenscht wegens hoogen leeftijd niet opnieuw in aanmerking te komen. hun opnieuw met eene sub- Uit het voorgelezen ad es blijkt dat op grond der voor het jaar 1910 verleende subsidie, waar uit mag worden afgeleid dat de Raad sympathi seert met het beginsel der Vereenigingen, ook voor 1911 weder een subsidie wordt gevraagd. De Voorzitter zegt dat vóór dat het adres was ontvangen, de begrooting voor 1911 reeds door B. en W. was opgemaakt en deze daarop be reids een bedrag van f 20 voor subsidie hadden uitgetrokken, in verband waarmede hij voorstelt dit aan de adressanten te berichten. De heer Kroese meent niet beter in den geest van B. en W. te kunnen handelen, dan bij amendement voor te stellen voormeld subsidie tot wederopzeggens te verleenen, dan behoeft niet telkens een voorstel dienaangaande te wor den ingediend, hetgeen wordt onderstemd door den heer Posthumus. In stemming gebracht, wordt dit aangenomen met 10 tegen 1 stem, die van den heer T. Abbring Hingst, en vervolgens het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Punt 6. Adres van de wed. W. de BoerNijdam ter verkrijging van een toelage voor levens onderhoud. Uit het door den Secretaris voorgelezen adres blijkt dat adressantes echtgenoot is overleden op 23 Juli 1910, en deze met ingang van Januari 1905, in het genot is gesteld van een jaarlijksche uitkeering van f 312, voor de vele diensten, der Gemeente bewezen. Tengevolge dat overlijden wordt die som thans niet meer uitgekeerd, waar door haar inkomen niet voldoende is voor een menschwaardig bestaan, terwijl zij meent te mogen wijzen op artikel 14 der verordening, regelende de pensioenen van ambtenaren der Gemeente, waarop zij recht mag doen gelden. Op voorstel van den Voorzitter, namens B. en W., wordt met algemeene stemmen afwijzend op het verzoek beschikt. Punt 7. Aanbieding der begrootingen van de i en de Ge- Volle zachte natuurwin. Workum. Van 1825 Aug. Gehuwd, geboren en overleden, geene. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. Van 18—25 Aug. Geboren, Feikje dv Lolle Schakel en Sibbeltje Visser te Koudum. Jantje dv Jurjen Reinstra en Hijlkje Wouda te Koudum. Froukjen dv Willem van der Wal en Wiepkje Veenstra te Oudega. Overleden, Gerrit Bouma, 70 jr echtg vAkke Roelevink te Hemelum. Jappe Roosjen, 52 jr ongeh. te Hemelum (woonpl. Hindeloopen.) Wjj mbritseradeel. Van 16—23 Aug. Geboren, Maria dv Wijbe Elzinga en Akke Leenstra te Scharnegoutum. Jillert zv Hantje de Vries en Wijtske Oppedijk te Nijland. Mein dert Bouwe zv Thijs de Jong en Foekje Cnossen te Indijk. Trinus zv Broer de Wolf en Jetske van der Wal te Woudsend. Molle zv Pieter Eisma en Reinskje Buma te Nijland. Oege en Willem zs v Willem Stienstra en Jinke Breeuw- sma te Oosthem. Overleden, Antje Schaafsma 72 jr wed van Harmen van der Tempel te Oppenhuizen wo nende te Scharnegoutum. Jippe Wielinga 57 jr echtg van Maaike de Jong te Gauw. Wonseradeel. Van 17—23 Aug. Geboren, Renzina dv Jacob Bij ma en Stijntje Wagenaar te Makkum. Dirk zv Willem Kuipers en Riemke de Groot te Lollum. Overleden, Klaas de Boer 28 jr ongehuwd te Witmarsum. Haukje Glazema 46 jr (ongeh.) te Arum. Hendrikje ten Zweege 79 jr weduwe van Johannes Pool te Makkum. halftwee ds. G. A. de Walle. WARNS (Herv.) Nam. halftwee Kooistra te Stavoren. WARNS (Doopsgez.) Voorm. halftien ds. P. M. Heringa. HEMELUM (Doopsgez.) Nam. 2 uur ds. P. M. Heringa. MOLKWERUM (Herv.) Voorm. 9 uur ds. J. Kramer. Nam. geen dienst. MOLKWERUM (Doopsgez.) Geen dienst. STAVOREN (Herv.) Voorm. 9 uur ds. S. Kooistra (Voorb. H. A.) STAVOREN (Doopsgez.) Voorm. halftien ds. J. M. Erkelens. NED. HERV. KERK. Beroepen te Zwartsluis, P. Stegenga te Gar- deren; te Ilpendam, J. Drost te Moordrecht; te Dordrecht, J. Zillinger Molenaar te Bols ward te Hedel, A. Dekker te Gemeren. Aangenomen naar Heer Hugowaard, J. Broekema te Neder-Langbroeknaar St.-Michiels-Gestel, J. de Vries te Beek. Bedankt voor Rijssen, dr. J. de Lind van Wijngaarden te Putten; voor Zegveld, L. van Mastrigt te Barneveldvoor Hoevelaken, A. den Oudsten te Wezepvoor Oudemirdum c. a. door N. Warmold te Hazerswoude (Z.-H.) VER. GER. KERK. Beroepen te Oosterbierum, F. Wiersma te Engwierumte ’s-Gravemoer, C. van Nood te Blokzijl; te Katendrecht, C. Lindeboom te Gorinchem; te Nieuw-Amsterdam, A. de Boer te Grijpskerk. Aangenomen Terneuzen. Bedankt voor Scharnegoutum, N. Kerssies te Den Hamvoor Grand Rapids, A. Janse te Terneuzen; voor Wolfaartsdijk, F. Boersma te Wirdum; voor Nieuwe-Pekela, J. Brinkman te Beilen. GRATIS. 250 HANGKLOKKEN van 4>/3 gulden uit het Schwarzwald, Om reclame te maken met onze SCHWARZWALDERHANGKLOK van f 4.50, met beenen wijzer en cijfers, com pleet met gewicht, zijnde een sieraad voor de j huiskamer, zullen wij de eerste 250 aanvragers en lezers van dit blad een uitreiken. Ieder, die voor deze uitdeeling in aanmerking wenscht te komen, zende omgaand zijn juist adres. Wij antwoorden spoedig aan de 250 eerste aanvragers. Verzendhuis „MERCUR1US” Wijnbrugstraat 11, ROTTERDAM 40, HOLLAND. IV. Benoeming van een lid der Commiss g- tot wering van schoolverzuim. De vacature is ontstaan door het overlijden van den heer J. E. L. Heldoorn te Koudum. In de vacature wordt voorzien door de be noeming van den heer A. Schrale te Warns, met wien op de aanbeveling voorkwam de heer S. Sikkes te Koudum. V. Uitdieping der Nijegaster vaart. Bij de behandeling van dit punt vestigen de Raads leden uit Warns de aandacht op de beschoeiing en verbetering van den Noorderwal te Warns, welk werk thans uitgevoerd wordt naar het plan van den gemeente-opzichter, dat h. i. niet vol doende (afdoende) genoemd kan worden. In verband met deze opmerkingen besluit de Raad het aangevraagde crediet ten behoeve van den Nijegaster Vaart ad f 525 toe te staan, onder voorbehoud, dat vooraf de plannen tot uitdieping zullen worden overgelegd. VI. Adressen betreffende afschrijving van hoofdelijken omslag, dienst 1910. Ingevolge deze adressen wordt besloten de volgende af schrijvingen, als zijnde op de Wet gegrond, (vertrek uit de gemeente) te verleenen: L.Hyl- kema f34; G. D. Landman f 13.97i/2P.J. Prins f 5,661/2, S. T. Boersma 5,66i/2 en J. Thomas f 3.90. Hierna werd de Vergadering, na de gebruike lijke Rondvraag, gesloten. C. Lindeboom te kan zijn geweest, worden de stukken en kwi tantie’s der Weeshuisrekening ter tafel gebracht maar bij inzage blijkt den Voorzitter dat dien aangaande geen kwitantie is overgelegd, zoodat de Commissie in dezen ook in gebreke is ge bleken daarvan goede nota te hebben genomen en dit in het rapport te vermelden, waarna op zijn voorstel wordt besloten de vaststelling dezer rekening aan te houden tot een volgende ver gadering en vooraf nadere inlichtingen in te winnen. Evenwel worden, na korte, onderlinge deliberatie’s der leden, de discussie’s over dit punt heropend, en geeft de heer Kroese te kennen dat de zaak eigenlijk voor hem van te Mededeeling van ingekomen stukken, luttele beteekenis is om stagnatie in de vast stelling te verdedigen. Uit zijne gemaakte be rekeningen omtrent de verschuldigde rente meent hij te mogen concludeeren, dat het ver schil zeer gering zal zijn, misschien is het wel te reduceeren tot f 3 zoodat hij het beter acht, ter bespoediging van de zaak aan B. en W. op te dragen dit met Weesvoogden in het reine te ter bespoediging van de zaak aan B. en W. op f- J-y - --x -- te brengen. D« Voorzitter meent dat de kwestie feitelijk deze is: op de dienst van 1910 wordt een post gebracht, die over 1909 moest zijn verantwoord, zoodat z.i. daarom deze rekening nog wel kan worden goedgekeurd. De heer Gaastra acht zich als commissielid tot nazien der rekening niet verantwoord als hij bij de stukken wel effecten vindt, maar geen kwitantie van aankoop, en het bedrag van aan koop tot precies f 1000 wordt uitgetrokken, ter wijl mede met het oog op de door de Commissie genoemde kwitantie’s, de rekening en boeking feitelijk niet correct is. Bij nader inzien der stukken blijkt hem dat een kwitantie van f6.25 wel, die van f 6.55 niet aanwezig is, wat vol gens den Voorzitter eigenlijk een opmerking is die meer betrekking heeft op de nota dan wel op de rekening zelve, wijl die f 6.55 wordt overgebracht op de dienst 1910, ofschoon die eigenlijk verantwoord had moeten zijn over 1909. Om echter stagnatie te voorkomen, stelt hij voor dat B. en W. de kwestie nader met Weesvoog den zullen bespreken en regelen, en hen er op te wijzen inzake de bewuste kwitantie’s later anders te handelen. De heer Gaastra vraagt of het zoo straks ge- nomen besluit tot terugzending der rekening dan niet eerst moet worden ingetrokken, wat vol- gens de meening van den Voorzitter niet noodig is wijl met de heropening der discussie’s dat besluit z.i. is vervallen. Hij wil het wel doen, maar acht het onnoodig, terwijl ook de heer Gaastra daarop niet verder aandringt. De Wees- huisrekening wordt vervolgens met algemeene stemmen tot bovengenoemde bedragen vastge steld, terwijl de Armvoogdij-rekening mede zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. Punt 4. Opmaking eener voordracht van leden voor het college van zetters. De Voorzitter geeft te kennen dat in verband met de aftreding alszoodanig op 1 Januari a.s. van de heeren D. Veldmans en J. C. Nauta, voor 1 September a.s. een voordracht van 4 personen bij Ged. Staten moet worden ingezonden. Op zijn voorstel wordt overgegaan tot voorziening in de vacature Veldmans. Benoemd wordt als nummer 1 van het eerste dubbeltal de heer D. Veldmans met 8 stemmen. De heer H. Stuur verkreeg 1 stem, terwijl 2 briefjes in blanco zijn uitgebracht. Bij stemming voor het tweede lid van het eerste dubbeltal worden uitgebracht: op den heer J. C. Nauta 2, den heer H. Stuur 3, in blanco 3 stemmen en op de heeren S. Haijtema en W. H. v. d. Werf elk 1 stem, ter wijl 1 briefje van onwaarde wordt verklaard. Bij tweede vrije stemming verkrijgt de heer H, Stuur 4, de heer J. C. Nauta 2, de heer S. Haijtema 2 stemmen en de heer W. H. v. d. Werf 1 stem, terwijl 2 briefjes in blanco zijn uitgebracht. Ten opzichte van de heeren Nauta en Haijtema moet eerst worden uitgemaakt, wie met den heer H. Stuur in herstemming komt, welke stemming tengevolge heeftdat de heer Nauta 2 en de heer S. Haijtema 7 stemmen verkrijgt, terwijl 1 briefje in blanco is uitge bracht. Bij de daarop volgende herstemming tusschen de heeren H. Stuur en S. Haijtema wordt 1 briefje in blanco uitgebracht, verkrijgt de heer H. Stuur 2 en de heer S. Haijtema 7 stemmen, zoodat als nummer 2 van het eerste dubbeltal is aangewezen laatstgenoemde. twee briefjes in blanco zijn uitgebracht. Bij de stemming voor het tweede lid van het tweede dubbeltal verkrijgen de heeren H. Stuur en P. de Zwart elk 3 stemmen, de heeren W. Kroese, T. Abbring Hingst, Lolke de Jong en W. H. v. d. Werf elk 1 stem, terwijl 1 briefje in blanco is uitgebracht. Bij tweede vrije stem ming verkrijgen de heeren H. Stuur en P. de Zwart elk 3 stemmen, de heer W. Kroese 2 stemmen, de heer P. Zwart 1 stem, terwijl 2 briefjes in blanco zijn uitgebracht. Bij de daarop volgende herstemming tusschen de heeren H. Stuur en P. de Zwart verkrijgt elk der heeren 5 Stemmen, wijl 1 briefje in blanco is inge leverd. Het lot beslist ten langen laatste ten gunste van P. de Zwart, (lees P. de Zwert) die als tweede lid op het tweede dubbeltal zal wor den geplaatst. Punt 5. Adres van de bestuursleden van m vier in deze Gemeente bestaande drankbestrijders vereenigingen, om hun opnieuw met eene sub sidie te steunen. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Vrijdag 19 Augustus 1910, ’s namiddags 7 uur. Voorzitter de heer T. M. ten Berge, Burge meester. Tegenwoordig alle leden. Na opening door den Voorzitter stelt deze als punt 1 der agenda aan de ordeNotulen, welke na lezing door den Secretaris onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2. a. Een schrijven van mej. S. Reinalda te Winsum, houdende onder dankzegging, aanne ming van hare benoeming tot onderwijzeres aan de school in het Heidenschap. b. Een apostille van Ged. Staten, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het vastge stelde kohier van schoolgelden over het 2de kwar taal 1910. Eene mededeeling van den Voorzitter, dat tot agent van politie alhier is benoemd R. de Jong, agent te Hilversum; welke mededeelingen zonder hoofdelijke stem ming voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3. Rapport van het onderzoek, voor loopige vaststelling der Gemeente-rekening en goedkeuring der Wees- en Armvoogdij-rekening over 1909. Uit het door den Secretaris voorgelezen rap port blijkt dat de Commissie ten aanzien der Gemeente- en Armvoogdijrekeningen geene be merkingen heeft, maar bij de Weeshuis-reke- ning komen onder de uitgaven een paar posten voor die feitelijk niet in overstemming zijn met de daarbij overgelegde kwitantie’s, terwijl mede gaarne eenige nadere opheldering wordt gevraagd omtrent een post van f 1000 voor aankoop effecten, overigens stelt de commissie voor de Gemeente-rekening voorloopig vast te stellen in ontvang op f 64307.79, in uitgaaf op f 63094.911/2 met een batig saldo van f 1212.87i/2, de Arm voogdij-rekening in ontvang op f 4983.171/2, in uitgaaf op f 4605.41, met een voordeelig slot van f 377.761/2 en de Weeshuisrekening in ont vang op f 3638.03, in |uitgaaf op f 3642.19i/2 met een nadeelig saldo alzoo van f 4.16i/2. I nomen Op voorstel van den Voorzitter wordt naar aanleiding van dat rapport de Gemeente-reke ning voorloopig, zonder hoofdelijke stemming, vastgesteld tot de voornoemde bedragen, alsmede het daarna door den Secretaris voorgelezen con- cept-besluit. Grand Rapids, Nieuwe-Pekela, J. Brinkman te F c. 1 i L is

Friso nl | 1910 | | pagina 4