Feestelijkheden te Worknm. FLORALIA. f Over dit en dat. ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1910. 37stc Jaargang. No, 36. Officieel Gedeelte. -1.— Land- en Tuinbouw, Helper: 3e Begonia semper- flora Colea T. Hunia. R. Broersma. S. Bakker. H. Bergsma. J. Venema. J. Walthuis. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. Ï24. Met een zitter der maar een die hem, zij het dan voor zijn partij, geld bracht. Hij had een paar goeie vrienden, die hem al evenmin geld kostten, maar evenzeer de partijkas stijfden. Had zich daarmee nu het publiek te bemoeien Mocht hij dan zijn vrienden niet bij zich te eten noodigen, zonder daarvan rekenschap te geven Mocht hij hun den weg niet wijzen, om hun land een dienst te bewijzen, zij het ook, dat zij een wederdienst van dat land terug verwachtten En mocht hij een anderen vriend van hem, toevallig ook minister, niet vertellen, dat die vrinden van hem zoo’n bijzondere begeerte gevoelden naar een echt Hollandsch lintje? Al die vragen uit lang vervlogen dagen drin gen zich weer naar voren, iru de eereraad, op verzoek van Dr. Kuyper ingesteld, om naar zijn handelingen onderzoek te doen, haar rapport heeft openbaar gemaakt. Het was ook zoo’n zonderlinge geschiedenis. Is het wonder, dat de antwoorden op die vragen, dat het antwoord op die eene groote vraag, of Dr. Kuyper zich had schuldig gemaakt aan onverdedigbare en oneervolle handelingen, zoo verschillend luidde? Laten we een andere vraag doen. Wat is on partijdigheid? Ieders denken en voelen wordt beïnvloed door de omgeving waarin hij leeft. Zoo is ook ieders gedachte omtrent deze zaak afhankelijk van de omgeving van andere ge dachten. We zijn nooit geheel onbevooroordeeld. Dat moet ons voorzichtigheid leeren in het oordeelen, ook nu, nu de ingestelde eereraad de gestelde vragen maai- ten deele beantwoord heeft en aan ieder ruimte heeft overgelaten om het zijne te denken. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Door het Departement Workum der Maat schappij tot Nut van ’t Algemeen werd in April aan l08 aanvragers elk 4 stekjes uitgereikt en wel Begonia, Begonia Semper flora, Colea en Fuchsia, met het doel om ze op te kweeken en later in Augustus in eene bloemententoonstelling ter beoordeeling aan te bieden. Dinsdag j.l. werd de tentoonstelling geopend in het gebouw van den Protestantenbond. Van de aanvragers hadden 87 hun planten ingezonden, 56 alle vier, en de andere met een en twee minder, in ’t geheel 300 planten. Welk een verrassing bij de binnenkomst van het gebouw, in ’t midden een fraai groen perk, een zacht mostapeet, smaakvol versierd met bontbladerige plantenaan de wanden stel- laadjes waarop de ingezonden planten waren palmen, heesters en fraaie bloemen, zoo bij avond, in ’t licht van heldere gasvlammen leek het een tooverwereld, de hoeken en de balustrade voor het orgel smaakvol behangen met sierlijke guirlandes van levend groen en bloemen, van het plafond hingen rustieke bloemenmanden. De tuiniers en bloemisten Peschar, wien door de commissie dat gedeelte was opgedragen, hebben alle eer van hun werk. Het is toch eigenlijk wel om tureluurs te worden. Wat ging dat het publiek nu aan, dat meneer Lehman begeerig was naar een Nederlandsche ridderorde Je voelt je zoo heel gewichtig, een meneer in het zwart en met ridderorden op de gekleede jas en met een hooge zijden en de vriendschap van een mi nister en een ijverige juffrouw. En daar in eens gaan onbescheiden menschen je tot op je hemd uitkleeden en zetten je in je naakte ijdelheid voor heel Nederland te kijk. En dan die arme juffrouw Westmeijer, die zoo ijverig haar best deed voor de anti-revolutionnaire par tijkas en voor de heeren Lehman niet minder, al was dat dan ook terwille van haar eigen particuliere kas, en die bijna tot een dame van verdachte zeden gemaakt werd en die al de glorie, waarmee de vriendschap van een mi nister-president haar omstraalde, zag verdonkeren in den nevel van politieke en andere raadselen. Maar het onaangenaamst immers was deze zucht naar openbaarheid, waaraan de couranten offeren, voor den minister-president zelven. Hij hartelijke toespraak van den Voor- commissie, de heer B. S. Gaastra, werd de vergadering geopend, de inzenders welkom geheeten en ofschoon een klein gedeelte een prijs kon behalen, toch moest erkend wor den dat alle stekjes met zorg waren behandeld en al den inzenders daarvoor dank toekwam. Bij vernieuwing is weer gebleken hoe goed gezien het is van het Nut nu en dan de afdeeling Floralia te laten werken, de vaste commissie, aan wier zorg de belangen van deze Afdeeling is toevertrouwd,heeft succes van haar werk en ziet hare moeite wel beloond. De bekroningen zijn als volgt: Roelof Visser. Sikke de Vries. Pieter Pruiksma. Sieds Bangma Oene de Bruin. Hidde de Jong. Roelof Visser. Aukje Glas. Wieger de Jong. Aukje Glas. Cornelis Veldstra. Pieter J. de Vries. Fraaiste groep van 4 planten, f 2.50 Sieds Bangma. Wed. J. Bangma. - 0.50 Aukje Glas. Woensdag en Donderdag werd het publiek in de gelegenheid gesteld de tentoonstelling te be zoeken. Druk is daarvan gebruik gemaakt en dankbaar genoten van de schoonheden in de bloemenwereld. Verjaardag van de Koningin. Het programma luidt als volgt: Voorm. 9 uur: Opstelling op de Markt van de deelnemers aan den Vliegerwedstrijd. Van 910 uur: Optocht door de stad. Van 1012 uur: Vliegerwedstrijd op het land van den Heer P. Haijtema, aan den Stations weg. Elf pi ijzen, waaronder drie voor de mooiste vliegers. Tentoonstelling van de vliegers Dinsdag 30 Augs., van 25 uur in de voor malige school voor m. u. 1. o. Entrée 5 cent. Nam. ll/2 uur: Opstelling op de Markt van de deelnemers aan de Ringrijderij en denFiets- wedstrijd. Van II/22 uur: Optocht door de stad. De fietsen versierd met een bouquet op het stuur. Van 2—31/2 uur: Ringrijderij, 6 prijzen, be staande uit luxe-voorwerpen. Van 4uur: Fietswedstrijd voor meisjes en jongens van 1317 jaar, 6 prijzen. Van 661/2 uur: Prijsuitdeeling voor al de gehouden wedstrijden op de Markt. Van 810 uur: Concert op de Markt. Van 10IOI/2 uur: Vuurwerk op de Markt. Vliegerwedstrijd. Hoe dapper pareerden de jongens met hunne vliegers in den optocht met muziek door de stad. De wedstrijd in het land naast den stationsweg kon niet mooier. Prachtig zomer weer, een echte vliegerkoelte. Wat stonden sommige vliegers daar hoog en statig in de lucht, slechts een paar dwarrelden onzeker heen en weer, maar de staart was ook niet genoeg bezwaard, net het beeld van sommige menschen, die al te lichtzinnig door het leven willen gaan en dan hun stuur verliezen, het vliegermannetje was een beetje topzwaar. De heer P. Haijtema stond bereidwillig zijn land af, het was een mooi terrein Dicht bij het terrein, op het plein van de school voor M. U. L. O. was een draaimolen gestationneerd. Neen, maarl die blijft toch altijd het groot aantrekkingpunt voor het kleine volkje, als een magneet trekt hij aan, zelfs grooteren bezwijken voor zijn magische kracht, en hoe net zag deze molen er uit, zitplaatsen, personeel en wit paardje, het zag er allemaal even helder uit. De uitslag dezer wedstrijd was als volgt: Mooiste vlieger: le prijs J. Jansen. 2e 3e Hoogste vlieger: le prijs G. Bakker. De BURGEMEESTER der Gemeente WOR KUM brengt ter kennis van belanghebbenden, HET PARELHOEN. (POULE PINTADE). Als met parelen dicht bezet zijn de veeren dezer eigenaardige hoenders in de meest voor komende kleuren. Er zijn ook sneeuwwitte. »Is dit misschien een nieuwe soort?« vraagt gij. sNieuw Men houdt ze al wel volle twee duizend jaar als huisdieren, maar toch ziet men ze nog maar heel weinig. Reeds een bekend schrijver in de oudheid schrijft er over, n.l. Plinius. Nu hebben vele oude schrijvers dit met vele nieuwe gemeen, dat ze dikwijls gissen en daardoor missen, doch hun gissingen als feiten verkondigen, waarover niet meer te redeneeren valt. Plinius nu vertelt, »dat het vleesch der parel- hoenders een onaangenamen bijsmaak heeft. Als Plinius ooit een Parelhoen gegeten heeft (ze waren in zijn tijd nog zeer zeldzaam en duur en er viel toen nog niets aan de kranten te verdienen) dan heeft hij het niet van een poelier gekocht en dus ook niet door dezen laten schoonmaken, want poeliers waren er toen nog niet. Zijn vrouw, huishoudster, meid of hij zelf moet het dier schoongemaakt hebben. Dit nu zal bij zoo’n duren vogel wel geschied zijn, als r„Dr men ’t nu nog met de dure, kleine snippen tentoongesteld, ter opluistering nog een menigte doet. »Een snipje in zijn drekje is delicieuss, zeggen de kenners. De ingewanden zijn heel vet en zitten bij- elkaar als een balletje. Dit nu wordt er in gelaten, mee gebraden en door de liefhebbers gegeten. Zoo’n balletje is het fijnste van de snips, weet u. »Het vleesch heeft een bitteren bjjsmaak Is zegt gy terecht, als gij dit balletje proeft. »Foei, mijnheer, zoo spreekt men niet in be schaafd gezelschap. De smaak is pikant, maar dan ook alleen van dat heerlijke balletje Is Een gewoon nuchter mensch zou den kok roepen en zeggen: skerel, wat heb je nu uit gehaald. De ingewanden heb je er niet eens uitgenomen. Die zitten vol mest en wormen en dat alles heb je mee gebraden, gekookt en gestoofd, viezerik 1 Weg met je vuile rommel. Mest en wormen eten wij niet door ’t gevogelte.s Behalve zoo’n balletje kan ook de krop of de tranige sstuits er aan gelaten zijn en den bij smaak gegeven hebben. Als men echter jonge parelhoenders gewoon slacht, zorgvuldig plukt en zuiver schoon maakt van binnen, ze dan minstens 24 uren laat liggen, voor men ze kookt, heeft men een heerlijk gebraad, zooals ik bij ondervinding weet. Ze zijn heel wat lekkerder dan pauwen, waarvan het vleesch altijd min of meer bitter is. En dit pauwenvleesch, dat werkelijk een onaangenamen bijsmaak heeft, roemt Plinius hemelhoog, terwijl hij dat der parelhoenders verguist. Zeer lang deed zoo’n uitspraak zijn invloed gelden. Zoo vond men ook eerst de aardappe len een afschuwelijk gerecht, omdat men eerst bij vergissing de zaadappeltjes gekookt had, die zoo verleidelijk aan de stengels hingen. De geheele planten waren gezonden, groeiende, zooals ze uit Amerika meegenomen waren en niemand dacht aan die onaanzienlijke knollen in den grond. Op de Parijsche vogelmarkt worden de geslachte parelhoenders, zelfs de overjarige, tegen flinke prijzen verkocht en de eieren zijn bepaald duur. Prettig zijn ze te verzenden, want de schaal is heel dik en sterk. (Slot volgt). ERICUS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) V. Wat moet ik een Vlaamschen Gaai voederen A. Doperwtjes, versche capucijners, tuin boontjes en universeel voer. Ook een stukje vleesch. V. Waar worden hier champignons gekweekt Is hiervan eene goede Hollandsche beschrijving A. De firma Groenewegen Co., Santpoort, zendt u gratis een prijscourant van champignons broed, waarin beschrijving der teelt voorkomt. Die kan u ook alle kweekers noemen. V. Moet de tong van een grijze, roodstaart gesneden worden A Absoluut niet, misschien de tong van wie ’t u aanraadt. V. Onze klimroosjes tusschen ’t klimop bloeien slecht. Hoe komt dat. A. Volgens uw omschrijving, doordat uw klimop te dicht wordt voor de. rozen en u niet sterk bemest. V. Hoe kan ik mij 't best op de hoogte stellen en houden van stam- en struikrozen A. Door lid te worden van de rozenvereeni- ging »Nos jungent Rosaea® en het tijdschrift te’ lezen. Uw boekhandelaar kan ’t voor u be stellen. V. Hoe kan ik ’t verharen van mijn Fox- terrier genezen A. Door hem nacht en dag buiten te laten, geregeld met een hondenschuier met schuine haren te borstelen, hem nu veel te laten baden en minstens 2 uur daags met hem te loopen. ERICUS. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam schijnen bijwijlen zelfs geneigd politie en justitie het werk uit de handen te nemen bij het na sporen van misdaden en het uitvinden van mis dadigers. Zij dringen zich in alle geheimen en hangen die aan de groote klok der openbaar heid. Zijn couranten indertijd zelfs niet binnen gedrongen op het gebied van den haast almach- tigen minister-president van Nederland, Dr. Kuyper? Hebben zij niet zijn verstandhouding tot mejuffrouw Westmeijer en de Amsterdam- dat de passage voor rij-, voer- sche heeren Lehman aan het publiek ontdekt? tuigen en vee, over de Noorder- brug, (brug over de diepe Dolte), vanaf Maandag den 5 September a.s. tot nadere aankondi ging GESLOTEN is. Workum, den 2 September 1910. De Burgemeester voornoemd, T. M. ten BERGE. Fuchsia, f 2. - 1.50 - 1.— Begonia. - 2. - 1.50 - 1.— - 1.50 - 1.— - 1.50 - 1.— J. Jansen. U. de Wit. P. Walthuis. R i n g r ij d e r ij. Van halftwee tot twee uur Opstelling op de Markt van de deelnemers aan de Ringrijderij en den Fietswedstrijd, begeleid door de beide muziekcorpsen, Crescendo en Concordia. Het was een imposante verschijning, de lange rei van nette rijtuigen (ruim 30) en fraai op getuigde paarden, elk rijtuig bezet door een heer en eene dame, de eerste met de teugels in de hand, de laatste gewapend met een spitse staaf om de ringen te pikken, daarachter een 50-tal fraai versierde fietsen, bestuurd door meisjes en jongens van 1317 jaar, voorafge gaan, omgeven en gevolgd door eene groote menschenmassa. Ter opluistering werd het scheepsbedrijf nog in beeld vertoondeen scheepje, opgetuigd en Het lijkt tegenwoordig een gevaarlijke tijd. Kinderen worden op geheimzinnige wijze ver moord, meisjes verdwijnen spoorloos, zelfs de politie, of wie zich voor politie uitgeeft een Duitsche meneer ondervond het onlangs te Am sterdam kan men niet meer vertrouwen. Men zou meenen, dat de menschen met den I - dag slechter worden. En er zijn menschen, die had een vriendin, niet een, die hem geld kostte, zoozeer van dien achteruitgang overtuigd zijn, dat ze nieuwe en strengere strafmaatregelen wenschen, zooals onlangs in Frankrijk en Bel gië vrouwen zich gezamelijk hebben uitgespro ken. Het zou er werkelijk bedroevend met ons uit zien, wanneer dit werkelijk het geval was en het menschelijk geslacht, in plaats van zich tot betere volkomenheid te ontwikkelen, bezig was te ontaarden in een gemeenschap van moorde naars en inbrekers en oplichters. Hebben we dan daarvoor steeds meer scholen gebouwd en kerken Heeft daarvoor de Ineenschakelings- commissie haar enormen arbeid verricht tot hervorming van ons onderwijs Vergaderen daar voor onderwijzersgenootschappen en leeraren van gymnasiën Is dat alles alleen om ons tot grooter schelmachtigheid op te leiden? Is ook de klaarblijkelijke opwaking van godsdienstig leven tot niets anders nut? Maar het is immers een schijn. Het leven verandert en met dat leven veranderen al zijn uitingen naar den vorm. De misdaden worden andere, maar daarom geen meerdere. Wanneer men vroeger den eenzamen wandelaar op een verlaten weg opwachtte om hem uit te schud den en voor half of heel dood te laten liggen, dan inviteert men hem nu tot een spelletje: seen, twee, drie, klaveren aas«, om hem gemak kelijker zijn geld en goed afhandig te maken. Zeker, we zijn vindingrijker geworden in het vinden van middelen om zich eens anders goed toe te eigenen. Dat hebben we misschien wel aan het beter onderwijs, maar zeker ook aan de veranderde oeconomische levensomstandig- te danken. Maar getuigt dat tegen ons? Als men zich toch in eens anders eigendom wil dringen, geef ik nog de voorkeur aan een slimme, ingenieuze, fijne manier boven de hardhandige, maar lompe van vroeger dagen. En het is wer kelijk naïef te meenen, dat nu, in evenredigheid tot het vermeerderd aantal menschen, de be- rooving van z’n medemensch zoo veel meer voorkomt dan vroeger. Misschien dat het zelfs verminderd zou zijn, wanneer hier niet ongun stige omstandigheden hun invloed lieten gelden. De armoede is toegenomen, d. w. z. niet de absolute armoede, maar de betrekkelijke armoede. Anders gezegd, het verschil in bezit tusschen de menschen is enorm veel grooter geworden en daardoor is natuurlijk bij de minder bedeelde de neiging om zich ten koste van anderen te verrijken sterker en de verleiding grooter ge worden, maar is bovendien ook de moeite om door het leven te komen voor geheele klassen van menschen verzwaard. Daarentegen echter is het aantal halsmisdaden verminderd. Dat lijkt sommigen niet zoo. Maar het komt alleen, omdat dergelijke misdaden meer ontroering wekken dan vroeger, nu het menschelijk leven meer geteld wordt en de zeden zachter worden. Bovendien weet men meer dan vroeger, welke misdaden bedreven worden, omdat men van al wat er op de wereld gebeurt kennis krijgt, terwijl men vroeger alleen in eigen omgeving rondzag. Het terrein, waarover we het uitzicht hebben, is ontzettend uitgebreid naar alle kanten. Eerstens wordt alles ijverig nagespoord door een betere en steeds zich ver beterende inrichting van politie en justitie, blijft er dus minder in het duister der onbekendheid voor allen verborgen, maar dan ook wordt alles wat op de wereld, waar ook, gebeurt, publiek gemaakt in den meest volstrekten zin. Aan dat laatste zijn natuurlyk de couranten schuld. Voor de speurzin en de nieuwsgierigheid der courantenschrijvers is niets meer veilig. Zij I i 55 ^1 LA® NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Bemelumer Oldephaert en Noordwolde, Ilindeloopen en Stavoren. 2e 4e - 2.— - 2.— PT’

Friso nl | 1910 | | pagina 1