I Over dit en dat. I No. 37. Binnenlandsch Nieuws. ZATERDAG 10 SEPTEMBER’1910. 37ste Jaargang. Land- en Tuinbouw. Eergisteren ERICUS. zonder teekening; en Hier werd de gebracht. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Nb - 1j den I Waartoe dienen eigenlijk de congressen? Er zijn er, die beweren tot ontspanning van hard- studeerende geleerden en andere bezige menschen. Anderen meenen om te luieren en te eten en te drinken, een enkele ook terwille van hoogere bedoelingen. Sommigen zeggen, dat ze nergens toe dienen, maar vele anderen beweren weer, dat ze uitsluitend dienen ter bevordering der gezelligheid. Het is moeilijk uit dezen overvloed van meenigen de juiste te kiezen. Maar als de laatsten gelijk hebben moeten we wel in een bijzonder gezelligen tijd leven. Want er zijn altijd congressen. Er is geen feestelijke gele genheid, geen kermis haast, of er hoort een congres bij. Soms keert men het ook om, en organiseert een congres om een gelegenheid te hebben tot feestvieren. Dat laatste gebeurt ieder jaar ten onzent, of zoo het al niet gebeurt, heeft het er tenminste den schijn van. Want ik wil niet zeggen, dat de Nederlandsche Taal- en Letterkundige Con gressen er zijn om feest te vieren. Maar het is wel waar, dat het feestvieren, dat ter gele genheid van die congressen plaats heeft, lang zamerhand de hoofdzaak schijntgeworden, terwille waarvan men dan wel eenige verhandelingen over een Nederlandsch Woordenboek en wat dies meer zij, wil aanhooren. Wanneer we dan ook weten, dat op het 31ste Taal- en Letter kundig Congres, de vorige week te Maastricht gehouden, het bezoek klein en de belangstelling nog kleiner was, dan behoeven we ons niet be zorgd te maken over de weinige liefde der Ne derlanders en anderen van Nederlandschen stam voor hun taal- en letterkunde, maar kunnen we vier uur, uitgezonderd op Maandag. Nachtarbeid in het arbeidersbedryf. Het Nat. Com. voor Afschaffing van nachtarbeid in het Bakkersbedriif zal HET PARELHOEN. (POULE PINTADE). Het vaderland der parelhoenders is west- en noordwest Afrika, doch volgens Strabo werden ze ook reeds vroeg naar Oost-Afrika overge bracht. In de 5e eeuw voor het begin onzer jaar telling zag men ze reeds hier en daar in Grie kenland. Vooral vijf verscheidenheden van parelhoen ders zijn vrij algemeen bekend 1. zuiver witte, die alleen de parelteekening hebben, welke soms door meer schitterend wit is aangegeven 2. blauw-grijze 3. staal-blauwe 4. bruinachtige, met en 5. parelhoenders met lichter grondkleur donkerder parelteekening gevlekte kreeg men door kruising van witte met een of meerder gekleurde. Minder bekend is het prachtige gekraagde of gier-parelhoen, Numida vulturina. Kapitein Probyn bracht ze het eerst uit West-Afrika naar Engeland over, maar eerst iets later, in 1834, werd deze variëteit door Hart- wicke beschreven. Gray noemt ze Agrillium en schrijft dat de staart ongeveer 155 mM. lang is en het loopbeen 101 mM. De veeren aan den benedenhals zijn lancetvormig, fraai gekleurd en geteekend. De kop heeft helm noch kuif, doch alleen enkele rechtopstaande haren, evenals de benedenhals. Daardoor krijgt de kop dit gier- achtig voorkomen. De maag der parelhoenders is zoo klein, dat men ze wel elk uur mag voederen, als men volgens de oude, goede gewoonte niet meer strooit dan ze terstond gretig opeten. Deze vogels beschikken daarbij over een buitengewoon beste spijsvertering, evenals b.v. de zwaluwen en eten zelfs in verhouding tot de grootte van hun lichaam nog veel meer. Er is misschien geen vogel die zooveel insecten enz. verdelgt. Slakken, aardrupsen, engerlingen van meikevers, emelten, ritnaalden, oorwormen, regenwormen, elzenhaantjes, aspergekevers en tal van andere verdelgt men door slechts twee parelhoenders los te laten loopen, een haan en een hen, die aan elkaar gewend zijn. Ze zuiveren de bosschen enz. dat het een lust is. De parelhaan houdt zich n.l., heel deugdzaam van nature, liefst bij slechts één parelhen. Toen echter de Fransche boeren al spoedig ontdekten, dat parelhanen evenmin eieren leggen als andere hanen en daarom langzamerhand meer hennen ERICUS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Vr. Hoe moet men immortellen (stroobloemen zegt men hier), nadat ze geplukt zijn, behande len om er gedurende den winter van te profi- teeren A. U snijdt ze op ’t midden van den dag af, alleen de bloemen, die goed open zijn en bij droog weer. U hangt ze met de bloemen naar beneden binnenshuis luchtig op om te drogen en zet ze dan in een vaas met wat zand. Vr. Hoe krijg ik mijn vogels zuiver? A. Onzuivere vogels geeft men eerst een kooi, die geheel van metaal en glas is, dan dik droog zand in de kooi, met wat versch Perzisch insectenpoeder en twee maal per dag schoon water. Eerst een week lang eiken dag schoon zand. Een stuk sepia doet de veeren groeien. Vr. Hoe reinig ik mijn meubelen van beestjes in ’t hout A. Door in alle gaatjes, naden en reten terpentijn te spuiten. Vr. Hoe moet ik een Cactus verzorgen? A. Heel zandige aarde, een lichte, zonnige plaats, ’s zomers buiten, ’s winters matig warm en zonnig. In den winter bijna geen water, tot de knoppen komen. De platte wat meer water. Vr. Hoe moet ik een F uchsia ’s winters be handelen A. Zet de plant koel en vorstvrij weg tot het voorjaar. Vliegen. heeft Olieslager te Zwolle het Nederlandsche duurrecord verbeterd. Hij bleef 53 min. en 1 l3/s sec. in de lucht. Te 5 uur 211/a ging hij op onder ademlooze stilte van het zeer talrijk publieklangzaam steeg het vogelmensch, en op een hoogte van 150 meter maakte hij een paar zwenkingen over het vliegterrein. Het weer was prachtig en dat de populaire Jan zich weer op zijn gemak gevoelde, bewees zijn herhaaldelijk handgewuif tot het opgetogen publiek. Nu zette hij koers naar den Zwolsohen toren, vloog er om heen, en ging van Katerveer af langs de IJsel stroomopwaarts, daarna zwenkte hij ongeveer over Heino en Dalfsen en kwam via Hasselt weer eenige rondetoeren over het terrein maken, weer bracht hij de Peperbus een bezoek en het was, zegt de verslaggever van de Tel., gelijk een sprookje, de elegante machine te zien vrijden,zich scherp teeke- nend tegen de blauwe lucht. Nu volgde hij de spoorlijn naar Almelo en verdween een poos uit het gezicht. De jongens boven in de boomen gezeten, kondigden weldra zijn pleging en ziekenzorg en de betere toepassing der hygiëne. Wat al een vooruitgang is er op dit gebied de laatste 10 jaren geweest! En hoeveel ongelukkigen zouden daaraan hun her stel en gezondheid of verlichting van lijden te danken hebben! Werkelijk, de 150.000gulden, die jaarlijks door de verschillende Groene-Kruis- vereenigingen geofferd worden, zijn niet vergeefs besteed. de eerstvolgende weken Kritieke uren op zee. De stoomboot xSneek IV«, op weg van Amsterdam naar Sneek, heeft Zaterdagnacht op de Zuiderzee kritieke uren doorgestaan. Het woei nagenoeg een storm, toen, door ’t kantelen van een zwaren balk, wat men pas ’s anderen morgens ontdekte, het stuurtoestel onklaar werd. De boot sloeg dwars en schommelde zoo hevig, dat drie zware ijzeren platen, die plat op het dek lagen, er af sloegen. Van de lading braken tegels en leien. Met uiterste inspanning wist men het anker uit te krijgen. Toen het dag werd'en de oorzaak van de stoornis werd ontdekt, kon deze spoedig worden weggenomen, waarna de reis kon worden voortgezet. Toch waar. Iemand te Drachten aldus deelt de Dr. Crt. mede geeuwde en hij geeuwde zóo diep en zóo wijd en zóo lang, dathij z'n mond niet meer dicht kon doenDe dokter moest er bij te pas komen om de uit het lid geschoten onderkaak weer op haar plaats te brengen. Nog erger overkwam iemand op het Zwart- veen. Deze niesde en hij niesde zóo krachtig uit het diepst van z’n neus datzijn rechter arm uit ’t lid schoot! En dat nog wel zoo ernstig, dat dr. B het raadzaam achtte, den patient per auto naar Leeuwarden te brengen. arm spoedig weer »in ’t potje” sten en Wetenschappen te Den Haag eene groote betooging houden. Als sprekers treden op de heeren mr.*P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal dr. R. J. W. Rudolph, predikant te Leiden H. Diemer, Gemeente raadslid en directeur eener broodfabriek te Rotterdam G. J. Bokhorst, bakkerspatroon te Kampen en anderen. Het plan bestaat des middags te drie uur in optocht met ontplooide banieren naar de griffio der Tweede Kamer van de Staten- Generaal te trekken en daar een afschrift van een motie te overhandigen. Inhoudsopgave van No. 2 van het Maandblad tegen de vervalsehingen. Bedrog met ingevoerde handelsartikelen door onjuiste benamingen. Vervalsching van voeder door melasse. Uittreksel uit j van den Gemeentelijken Keurings- of als insectenverdelgers, want ze leggen hier dienst te Rotterdam. 2e Intern. Congres tei beteugeling der Vervalsching van Levens- middelen enz. Kunst en Natuurijs. Her kenningsmiddel voor de omzetting van melk. Dooden van bacteriën door ultra violette lichtstralen. Vergiftige champignons. Vervanging van Loodwit door Zinkwit, enz. FeuilletonOude ziekten. Stofvrije wegen in Engeland. Kanker en aardwormen. Bijensteken tegen rheumatiek. Gedroogde visch. Traagbord. Controle onderzoekingen van Levensmiddelen en Verbruiksartikelen, ge daan aan het Labaratorium voor Chemisch en Microscopisch OnderzoekDr. van Hamel Roos en Harmens, Amsterdam, 291 Keizers gracht. Zet de plant koel en vorstvrij weg tot Vr. Mijn Clivia’s hebben aarde die nog al nat is. Ze krijgen gele punten. Wat hieraan te doen A. Knip die gele punten weg en snijd het blad netjes bij. De plant moet, als ze niet bloeit, in den zomer vrij droog gehouden wor den, ’s winters heel droog. Wat beendermeel is heel goed. Geen middagzon. De Grondwetsherziening. De Haagsche correspondent van de Tel. meldtDe staatscommissie voor de grondwets herziening zet, nu ze eenmaal begonnen is, blijkbaar spoed achter baar werk. Daar de commissie in hoofdzaak uit parlementsleden bestaat en er na de opening der Staten- Generaal van geregeld vergaderen niet veel zal kunnen komen, heeft zij besloten, in den eersten tijd zooveel mogelijk bijeen te komen. Zij vergadert nu eiken dag van ’s morgens tien tot ’s middags Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Ny verheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd hot Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam letterkundig boerenbedrog is. Oorspronkelijk was het zeker de bedoeling deze congressen in werkelijken zin taal- en letterkundig te doen zijn. Maar men scheen niet goed te weten, wat men onder letterkunde moest verstaan en een 30-tal jaren geleden waren de werkelijke letterkundigen in ons land juist by zonder schaarsch. Zoo werden het vergaderingen van professoren in de letteren, bibliothecarissen, archivarissen, uitgevers en dergelijken, allemaal heel brave en geleerde en gewichtige menschen. De con gressen waren daardoor alleen taalkundig en pseudo-letterkundig. Maar de taalkunde is een wetenschap die alleen haar beoefenaars voldoende kan interesseeren. En taalkundige, dus weten schappelijke congressen, bleken niet in staat den grooten stroom te trekken, waardoor deze samenkomsten zouden worden van den Neder landschen stam. Men heeft toen getracht er natio nale congressen van te maken, waar niet zoo zeer taal- en letterkundige onderwerpen als wel algemeene nationale belangen werden besproken. Dat gaf een tijdlang nieuw leven aan deze jaarlijksche vergaderingen. Maar ook over het belangrijkste onderwerp raakt zelfs de spraak zaamste mensch eenmaal uitgepraat. En toen er dus van onze stam belangen geen nieuws meer kon verteld worden, keerden de menschen zich opnieuw tot wat het eigenlijk doel van alle con gressen heet, de gezelligheid. Maar laten we met te zeer generaliseeren. Congressen zijn congressen, maar niet alle con gressen zijn dezelfde. En zoo al de meesten de gezelligheid dienen, er zijn er ook andere. Dat heeft het Congres bewezen, dat de vorige week te Utrecht gehouden werd ter herinnering aan het feit, dat 10 jaar geleden de Groene- Kruis-vereeniging hier te lande werd opgericht. Daar werden besprekingen gehouden, waaruit iedere Groene-Kruis-vereeniging en er zijn er nu al 450 nut kan trekken bij de in richting van haar werkzaamheden en waaruit houdt men daar nu tien a twaalf hennen op een haan. Als gij eieren van parelhoenders uit wilt laten broeden, laat dan een haan met een hen zich verwijderen en neem de eieren niet weg. Onder een hulstboschje vooral maakt de hen gaarne een diepen kuil, eenvoudig, door de aarde er uit weg te krabben. Daarin brengt zij bladeren, veeren, mos en wat zij meer vindt en maakt het nest tevens zoo wijd, dat er 10 a 15 eieren naast elkander kunnen liggen. Dan alleen zijn de eieren sterk bevrucht. Houdt men meer hennen bij een parelhaan, dan zijn gewoonlijk alleen die van zijn ssultane favorite« bevrucht. Of hij zoo deugdzaam is of dat zijn sultane favorite hem dreigt de oogen uit te krabben, als hij zich met andere dames bemoeit, hebben onze natuurkundigen nog niet met de noodige zekerheid kunnen constateeren. In Artois zijn pachters, die een geheel bosch met aangrenzend half wild terrein voor parel hoenders bestemmen en er zeer goede zaken mee maken. Bij ons moet men ze houden als luxe-hoenders het Verslag of als insectenverdelgers, want ze leggen hier j J- £- niet voor April en tot 100 eieren in het jaar komt het maar zelden. Zeer woest en onverdraagzaam zijn ze tegen hoenders, eenden, kalkoenen enz. Gaarne leggen zij de eieren weg, maar de haan verraadt het nest, omdat hij er bij op wacht staat. De broedtijd duurt niet 21, maar 26 a 27 dagen, misschien door de dikke schaal. Het lastig geschreeuw is licht hinderlijk, even als bij de pauwen. Het vleesch van jonge parelhoenders is veel smakelijker dan dat van oude parelhoenders, die los loopen, ze smaken het meest naar jonge of oude patrijzen. dus weer vruchten afvallen voor de ziekenver- voor nuu mai- eu leiierKtiuue, maar Kunnen we 1 alleen opmerken, dat de lust naar feestelijkheden dit jaar gering was, tenzij dan dat er te veel andere gelegenheden er is immers nog een wereldtentoonstelling vlak naast onze deur voor feestvieren waren. Of dan het symbool van de Maastrichtsche feestelijkheden ons niets moest tellen? Of we alleen al niet om den naam aan deze feesten verbonden en om den goeden naam van de Limburgers als gastheeren niet deze gelegenheid boven andere buitenland- sche hadden behooren te kiezen? En is dit misschien reeds een bewijs van weinig nationalen zin, dat we liever in het verfranschte Brussel gaan meedoen aan internationale feesten, dan op onzen eigen bodem een rondedans te doen om het congres, dat onze eenheid niet alleen, maar ook onze taal- en letterkunde verzinne beelden moest? Maar de mensch blijft altijd mensch. Of, om het met andere woorden te zeggen, de natuur is sterker dan de leer. Hoe geestdriftig we ook kunnen praten over natio nalen zin en nationale eenheid, een prettig feest blijft toch altijd meer trekken dan een ver velend onder nationalen vlag. Neen, pardon, ik wil daarmee nog volstrekt niet zeggen, dat de Maastrichtsche feesten en het 31ste Taal- en Letterkundig Congres ver velend waren. Een dergelijke uitspraak zou misschien voldoende zijn om mij tot vijand des vaderlands te stempelen. Ik wil alleen zeggen, dat bij onze keuze voor een feest iets anders den doorslag geeft dan nationalen zin. Op een feest willen we feestvieren. Dat hebben de Oranjecommissies goed begrepen. Den 31sten Augustus laten ze ter eere van Hare Majesteit zakloopen en ringrijden en vuurwerk afsteken, allemaal heel aardige, en pleizierige bezigheden om te doen of naar te kijken, maar die even goed gedaan kunnen worden ter herinnering aan onze inlijving bij Frankrijk als ter herinnering aan de geboorte van Koningin Wilhelmina, waaraan dus niets bijzonder nationaals is dan misschien het schreeuwen en hossen, dat erbij gebeurt. Wanneer er dus feest is in Maastricht, dan willen we feestvieren en niet allerlei ver handelingen aanhooren over Maar laten we, om klaren wijn te schenken, allereerst vaststellen, wat die Taal- en Letter kundige Congressen buiten de feestelijkheden om nu eigenlijk zijn. We moeten dan beginnen met niet te nauwkeurig op den naam te letten, daar dit het beste middel is om geheel van de wijs te raken. Dat is met namen meer het geval. In onzen tijd, nu men meer om reclame dan om de waarheid geeft, duidt een naam even dikwijls aan wat iets niet is als wat iets wel is. Het Taal- en Letterkundig Congres dan is allereerst niet letterkundig, althans niet in dien zin, dat daar letterkundigen aan het woord zijn of de letterkunde van beteekenis door des kundige critici wordt behandeld. Mocht er al eens een enkele letterkundige verdwaald zijn, dan voelt hij er zich zoo vreemd, als een be- waarschoolonderwijzeres tusschen mariniers, en zoodra hij de kans schoon ziet, knijpt hij eruit en laat de heeren congressisten het is nu weer met Van Deyssel gebeurd dagen lang op zijn beloofde redevoering wachten. by een haan gaven, ging dit goed en meest Dinsdag 13 Sept, in het gebouw voor Kun- naar het vliegterrein. Tijd van de vlucht NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Worknm, Hemelnmer Oldephaert en Noordwoide, Hindeloopen en Stavoren.

Friso nl | 1910 | | pagina 1