I I Ilindeloopen en Slaveren. 37ste Jaargang. ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1910. No. 39. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Land- en Tuinbouw. ERICUS. I en Len de stijging der uitga- Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. Gemeente-begrooting rekening dient te worden gehouden met die van Burgerlijk Armbestuur en Stads-Weeshuis, wordt de Arm voogdij-be groeting ter behandeling het eerst aan de orde gesteld. Daarbij wordt een voorstel van B. en W. om de post.- huur van woningen, geraamd op f 250, te verlagen met f 25, en te brengen op f 225, op grond dat in 1909 daarop een be- Gedeputeerde Staten van Frieslmd hebben last gegeven tot opening van alle zee- Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau I). V. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam is het best. Onzuiverheid geneest daardoor tevens. Huid en haarziekten moeten door een veearts behandeld worden, of men bevochtigt die plek ken. Voorzichtig met sublimaat (een tabletje op 1 L. water. Zeer vergiftig.) zeldzaam voorkomend De nestor dér raads leden, de heer F. J M. Heylaerts, herdacht I zijn 40-jarig onafgebroken lidmaatschap van Een voorstel van den heer IJntema, onder- den Bredaschen gemeenteraad. grondig te overtuigen, want er zijn al veel te veel twijfelaars in de wereld. Volkomen overtuigd geeft zij dan een verslag van haar rondreisje, dat meteen een prachtige reclame is voor de moeite, die de Redactie zich getroost, om zich op de hoogte te stellen van Vragen van den dag op rechtskundig gebied. De Voorzitter stelt vervolgens aan de orde de behandeling der Gemeente begrooting, waarbij geen wijziging in de uitgetrokken posten wordt gebracht. Alleen stellen B. en W. voor de uitgespaarde f 250 op de subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur, over te brengen op den post van onvoorziene uitgaven, zoodat geen verandering in de cijfers het gevolg zal zijn en daarom de uitgaven vast te stellen tot een bedrag van f 66519,31i/2, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Het uitgetrokken bedrag van f 19000 voor den te heffen Hoofde- lijken Omslag, wordt zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd, alsmede het bedrag der ont vangsten, groot f 66519,311/2, waarna de geheele begrooting in ontvang en uitgaaf met algemeene stemmen wordt vastgesteld tot een bedrag van f 66519.3U/2. Punt 5. Reclames in beroep tegen aanslagen in het Kohier van Hoofdelijken Omslag, dienst 1910. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten dit punt te behandelen in eene vergadering met gesloten deuren en de openbare zitting voor den duur daarvan geschorst. Na heropening der openbare vergadering, niemand der leden na gehouden rondvraag meer iets hebbende voor te stellen, wordt deze door den Voorzitter gesloten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WORKUM, brengen ter kennis, dattotdeVER- EENIGDE BURGERSCHOOL (Hoofd de heer B. Jonkmans) nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten op Zaterdag den 1 October 1910. Aangifte bij het Hoofd der School. T. M. ten BERGE, Burgemeester. A. de VJilES, Secretaris. er een steund door den heer Bosma, om de post: on derhoud woning, uitgetrokken op f 40, te ver lagen met f 20, wordt mede aangenomen met 8 tegen 1 stem, die van den heer Kroese. (De heer Hingst was inmiddels vertrokken). Een voorstel van den heer Jansen, ondersteund door den heer IJntema, om onder de ontvang sten de post: verdiende werkloonen, uitgetrokken op f 20, te verhoogen met f 100 en te brengen op f 120, wordt ook met 6 tegen 3 stemmen goedgekeurd, die der heeren van Dijk, Posthu mus en Kroese. Waar tengevolge de genomen besluiten de begrooting in ontvang met f100 is verhoogden in uitgaaf met f 150 is verlaagd, wordt op voorstel van B. en W., met 7 tegen 2 stemmen, die der heeren Gaastra en Kroese, besloten het oorspronkelijk geraamd subsidie van f 4600, nader vast te stellen op f 4350 en ten slotte de Armvoogdij-begrooting in ontvang en uitgaaf goedgekeurd tot een bedrag van f 5077,891/2, met 8 tegen 1 stem, die van den heer Kroese. De begrooting van het Stads-Weeshuis wordt overeenkomstig het rapport der Commissie met algemeene stemmen goedgekeurd tot een bedrag van f 2626,25, en die van de Gasfabriek even eens in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 13345. De daarna door den Secretaris voorgelezen concept-besluiten tot het verleenen van een subsidie, groot f 4350 aan het Burgerlijk Arm bestuur en een van f1000 aan het Stads-Wees huis, worden met algemeene stemmen aldus goedgekeurd. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Dinsdag 22 September 1910, ’s nam. 6 uur. Voorzitter de heer T. M. ten Berge, Burge meester. Afwezig de heer IJ. IJkema. Na opening der Vergadering door den Voor zitter, stelt deze als punt 1 aan de orde: Notulen der vorige vergadering, welke na lezing door den Secretaris, onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, waarbij ter kennis wordt gebracht, dat, gelezen een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, behelzende een uittreksel uit het desbetreffend Kon. Besluit, het maximum van het aantal vergunningen voor deze Gemeente is verlaagd tot 10. b. Een apostille van Ged. Staten, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het 1ste sup pletoir kohier van Hoofdelijken omslag, dienst 1910. c. Een apostille van hetzelfde College, hou dende goedkeuring van het besluit tot het doen van vier betalingen uit den post voor onvoor ziene uitgaven, welke stukken zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3. Adressen om afschrijving van Hoof delijken Omslag, dienst 1910. Na voorlezing der ingekomen adressen wordt op voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming besloten afschrijving te verleenen aan E. H. Reitsma en P. Haarsma, m evenredigheid van 4 maanden. Punt 4. Vaststelling van den staat der Gemeente-begrooting, van dien van het Burger lijk Armbestuur, Stads-Weeshuis en de Gas fabriek voor den jare 1911, alsmede vaststelling der besluiten tot het verleenen van subsidiën aan instellingen van weldadigheid. Uit het voorgelezen rapport van de begrootings- commissie blijkt dat deze, op grond dat de uit getrokken posten op de begrooting volgens hunne meening op redelijke grondslagen rusten, voorstelt de Gemeente-begrooting in ontvang en uitgaaf vast te stellen op f 66519.311/2. Behoudens een zachten wenk aan Armvoogd, om zooveel mogelijk aan d: stijging --tg_ ven een redelijken grens te stellen, stelt de Commissie voor de Armvoogdij-begrooting in ontvang en uitgaaf goed te keuren tot een be drag van f 5227.891/2. Ten aanzien der be groetingen van het Stads-Weeshuis en de Gas fabriek heeft zij geene bemerkingen, waarom zij concludeert de eerste in ontvang en uitgaaf goed te keuren tot een bedrag van f 2626,25 en de laatste tot een bedrag van f13345. Waar volgens den Voorzitter, bij de vaststelling der i sluizen. Dinsdagmiddag heeft H. M. de Koningin wederom persoonlijk met het uitspreken eener troonrede de zitting der Staten Generaal ge opend. Veel nieuws bevat deze niet. Ontwerpen worden voorbereid tot bevordering van ‘„oJoriK -x ide verbetering der afwatering van bedrag van t 213./5 is uitgegeven, aangenomen n 1 j n met 9 tegen 1 stem, die van den heer Kroese. de provinciën Fnesland en G r 0- - 1 -- -het Meppeler diep en van de De nieuwe halve gulden die op ’t oogen- blik nog alleen voor Ned. Oost-Indië wordt gemaakt heeft een breeden, platten rand, waaromheen aan de binnenzijde een parelrand is gelegdde beeltenis van onze Koningin is, door den stempelsnijder in een gansch nieuw model ontworpen, vroeger droeg de munt alleen een kopje, doch thans is daaraan een ge- deelte buste toegevoegd. Gebroken Hulde. De Za’erdag te Breda gehouden ge- wassching en werkloonen, geraamd op f 100, te meente raadszitting onderscheidde zich o.a ook verlagen met f 20, en te brengen op f 80, op 1 hierdoor dat grond dat in 1909 daarop is uitgegeven f 73,76 jubileum’ herda;ht werd.' kan geen genade vinden bij de meerderheid, wijl J - -- zich daar tegen verklaren de heeren Hobma, Jansen, Hingst, Gaastra, Kroese en IJntema. 1 Een voorstel POLITIEHONDEN. Politiehonden als wettig bewijsmiddel. Politiehonden vervoerdzooals het behoort, zonder bezwaar voor de portemonnaie van den politie-beambte. Een politiehond die niet speuren en duiken kan doet evenveel dienst als eenpolitie-beambte die niet zien en loopen kan. Het onveilige Vondelpark en de bespotte oppassers. Weer een jongetje en een meisje vruchteloos gezocht. Max en de Haarlemsche inbrekers. Een boer in den Gelderschen IJsel verdronken. Breston is bij internationale wedstrijden even goed als in de praktijk. Hektor houdt groote opruiming onder de inbrekers. In het Weekblad van het Recht, No. 9022, wordt een vonnis te Alkmaar vermeld, waaruit blijkt, dat twee gevluchte inbrekers aldaar alleen op bewijs door den politiehond Tjap van den deskundige F. D. H. en diens verklaring ver oordeeld zijn. Daardoor is de politiehond als wettig bewijsmiddel door den Rechter-Commis- saris voor strafzaken aldaar aangenomen, nadat Tjap in zijn tegenwoordigheid door een achter gelaten pet tot driemaal toe een der beklaagden heeft aangewezen en door de pet, die hij bij zijn gevangenneming droeg, de andere. De Rechter-Commissaris nam daarom aan: «dat de lucht, welke aan het menschelijk lichaam is en welke voor ieder mensch ver schillend is, zich door uitwaseming mededeelt aan de voorwerpen, speciaal aan de kleding stukken, welke iemand eenigen tijd draagt en een politiehond het instinct heeft om de lucht van het menschelijk lichaam te herkennen.” De redactie van dit degelijk weekblad maakt bij dit vonnis de volgende kantteekening: «Dit vonnis, waaruit blijkt, dat de politiehond zijne intrede in ons strafproces gehouden heeft, is een aardige illustratie van het juist dezer dagen in de Residentie gehouden concours. Wij matigen ons geen oordeel aan over den inzake politiehonden deskundige. Staat het weten schappelijk vast, dat de lucht, welke aan het menschelijk lichaam aanwezig is, voor ieder mensch verschillend is en dat dus een erkenning, steunende op den reuk van den hond, volstrekte zekerheid geeft? Wij stellen de vraag, zonder, gelijk gezegd, ons aan een antwoord te wagen.” Gaarne willen wij met alle respect aan de hooggeachte Redactie een beleefden wenk geven, hoe zij zichzelve kan overtuigen, ’t Is de tijd der rondreisbilletten. Zij neme een rondreis: Haarlem, Den Haag, Rucphen (N.-Br.), Almelo, Leeuwarden. In elk van deze plaatsen bezoeke zij den eigenaar van een politehond, die uit muntend spoor zoekt, b.v. Max van den politie- inspecteur van den Broeke te Haarlem, Marre (met gewonen geleider) van de politie te aarvormige trosjes, die ’s Gravenhage, Breston van de Brigadier der i Maréchaussee Croes te Rucphen (op ’t beruchte «Heike”), Max van den heer secretaris der N. P. V. te Almelo en Hector van hoofdinspecteur van politie Wesser te Leeuwarden. Als zij zich maar even bij elk van die heeren op een stoel nederzet (elk lid der redactie natuurlijk een afzonderlijken stoel) en zich in verschillende richtingen verwijdert, zal elk dier honden, een kwartier, nadat zij vertrokken zijn, den politie hond, behoorlijk gemuilband en aan een ketting, op hen losloopen. De geleider van den hond zal precies zeggen welke straten zij geloopen hebben, welke zijde dier straten of wel ’t midden en nauwkeurig langs dezelfde wegen gaan, tot zij het geacht redactielid gevonden of gesteld hebben, of wel de woning of de plaats aanwijzen, waar zich dit geacht twijfelend lid nu bevindt. Is dit met eenmaal niet tevreden, dan kan het tien of honderdmaal herhaald worden op elk van die vijf plaatsen. Zijn vijf niet genoeg, dan wil ik een vol dozijn opgeven. Na dezen in ’t openbaar geuiten twijfel is m. i. de geachte redactie moreel verplicht, zich Een voorstel van B. en W. om de post: schip- en wagenvrachten, geraamd op f 25, te ver lagen met f 20, en te brengen op f 5, op grond dat in 1909 daarop niets is uitgegeven, wordt aangenomen met 9 tegen 1 stem, die van den heer Kroese. Een voorstel van B. en W. om de post: weekgelden, geraamd op f 1750, te verlagen met f 50, en te brengen op f 1700, op grond dat in 1909 daarop is uitgegeven f 1637,50, kan mede de goedkeuring der leden wegdragen, I behalve die van de heeren Gaastra en Kroese. I Een voorstel van B. en W. om de post: brood, geraamd op f 425, te verlagen met f 25, en te brengen op f 400, op grond dat in 1909 op die post een bedrag is uitgegeven van f 381,69, wordt mede aangenomen met 6 tegen 4 stem men, die der heeren Hobma, Hingst, Gaastra en Kroese. Tegen verlaging van den post: ligging en dekking, met een bedrag van f 10 die oorspron kelijk geraamd is op f 40 en dus te brengen op f 30, omdat in 1909 daarop is uitgegeven f 6,25, verklaart alleen zich de heer Kroese. Een voorstel van B. en W. om de post: be- Meermalen heb ik mij reeds tot tolk gemaakt van vele maréchaussée, rijksveldwachters en andere politiebeambten, waar zij klaagden over ’t vervoer van hun politiehonden. Hun chefs gelasten hen, zelfs een hond, die hun eigendom is. die zij zelf gedresseerd hebben, en waarvoor zij ook geen cent vergoeding ontvangen voor voeding en eventueele geneeskundige behandeling, mee te nemen naar een bepaalde plaats, die alleen per spoor of tram te bereiken is. Ook hun honden moesten eerst in hok of mand de reis doen, zooals alle honden, maar waren dan bij aan komst meermalen onbruikbaar, hadden «geen lucht” door ’t liggen op den grond. Bovendien mochten zij alleen hun eigen reisgeld declareeren, niet dat van den hond. De heer Thomson, de kranige kapitein der maréchaussée in ’t Zuiden, heeft toen van vele tram maatschappijen vrij vervoer voor de be ambten verkregen. Maar de spoorwegmaat schappijen keeren te weinig rente uit om dit te kunnen verantwoorden tegenover haar aandeel houders. Nu echter lezen wij in alle groote bladen het volgend bericht, dat wij onveranderd overnemen. Vanwege het Departement van Justitie is de aandacht van ambtenaren en beambten van justitie en politie gevestigd op ’t navolgende De Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, de Hollandsche Ijzeren Spoorweg- Maatschappij, de Nederlandsche Centraal Spoor- weg-Maatschappij, de Noord-Brabantsch-Duitsche Spoorweg-Maatschappij en de Spoorweg-Maat- schappij Mechelen-Terneuzen zijn bereid politie honden onder geleide van rijkspolitiebeambten toe te laten in de derde-klasse-rijtuig-afdeelingen, terwijl de drie eerstgenoemde maatschappijen tevens hebben bepaald, dat indien de honden in de rijtuig-afdeelingen om de eene of andere reden niet kunnen worden toegelaten, het ver voer van beambte en hond in den bagagewagen kan geschieden. (Hier een kleine opmerking: de hond mag niet op den grond en de politie beambte moet uitrusten. Beide betalen. Zij moeten in een 3e klas rijtuig. Is dat niet open, dan laat men maar wat 3e klasse passagiers in 2e klasse rijtuigen gaan. Daarin is altijd plaats genoeg en anders in de le klasse. E.) Het vervoer van den hond kan niet kosteloos worden toegelaten. De uitgaven deswege kun nen echter op grond van artikel 59 van het tarief van gerechtskosten in strafzaken, worden gedeclareerd als verschot wegens werkelijk bestede reiskosten!* (Prachtig! E.) (Slot volgt). ERICUS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) ERICUS. Vraag. Hoe heeten deze pitten? Antw. ’t Zijn geen pitten, maar de prachtige, vuurroode, linzenvormige zaden of boontjes van de Adenanthera pavonina, een «vlinderbloemige” plant. In de tropen, waar alle drie bekende soorten dezer plant voorkomen, noemt men ze Condoris. Volwassen planten zijn flinke boomen, met dubbel gevinde bladeren, zonder doornen («onge wapend”), de vinnen «veeljukkig.” De bloemen verschijnen in okselstandige, lange, ”i soms ook eindelings j voorkomen. De vrucht is een kromme peul en daarin zitten de sierlijke zaden. Ze dienen tot rozenkranzen en colliers. De inlanders schrijven er ook geneeskracht aan toe. Het hout wordt gebruikt door schrijn werkers en timmerlieden, als de boomen daartoe dik genoeg zijn. Vraag. Welke vogels hoort men bij regen achtige nachten? Antw. Vooral spreeuwen en lijsters. Ze weten, dat de jacht in den vroegen ochtend zeer loonend zal zijn en vliegen er by het krieken van den dag heen. Vraag. Weet u een afdoend middel tegen verharen? Mijn kat doet het erg, Antw. Als ik dat wist, was ik spoedig rijk, en nam alleen menschen onder behandeling en vorderde alleen betaling na genezing van ver- haring en kaalheid. Maar voorkómen gaat ook hier beter dan genezen. Veel buiten, dieren ’s nachs in een hok of batterij, eiken dag goed schuieren en daarna met een oplossing van salicylzuur in spiritus (met half water) wasschen. n i n g e n, van Vecht in Utrecht. Nieuwe halve guldens. Naar het U. D. verneemt, zijn op het oogenblik aan ’sRijks Munt nieuwe halve guldens in bewerking, die in meer dan één opzicht afwijken van het oude model, volgens hetwelk dit muntstuk tot dusver werd gesla- Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post -0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. w. u NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, liemelmiier Oldepliaerl en Jioordwolde.

Friso nl | 1910 | | pagina 1