r Hindeloopen en Stavoren. HERHALINGS-ONDERWIJS. Gemeentehuis-Oppasseres No. 40. Herhalings -lessen tevens Schoonmaakster y. h. Politiebureau, Schoonhouden der School voor Uitgebreid Lager Onderwijs, 37ste Jaargang. ZATERDAG 1 OCTOBER 1910. Officieel Gedeelte. Land- en Tuinbouw. Binnenlandsch Nieuws. wat vermist zijn? Beiden gingen FRISO. Vragen winteraardappelen op te slaan? Sluiting zeesluizen. Ged. St. der provincie Friesland hebben Woensdag last gegeven tot sluiting van alle zeesluizen. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Kamerverkiezing. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Rotterdam V, noodig geworden door het ontslag nemen van mr. A. de Jong, bepaald op Maandag 17 October aanstaande. De stemming, zoo noodig, is vastgesteld op Dinsdag 25 Oct. en de her stemming, zoo noodig, op Donderdag 3 No vember a. s. De ons welbekende Breston van den heer Croes, Brigadier der Maréchaussee te Rucphen (N.-Br.) die de le prijs, benevens de Zilv. Med. van H. M., de Roode Kruis-prijs en vele andere behaalde in Den Haag en nog een andere politie hond, ontdekten, onafhankelijk van elkaar en hetzelfde spoor volgend, de inbraak in het nonnenklooster te kende landlooper. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr.76-78, Amsterdam grijpen Een boer te Deventer had eerst zijn vrouw verloren en kwam dit verlies te boven. Toen stierf zijn koe en hij verdronk zich, zooals den inspecteur van politie Hübscher aldaar bleek, toen hij met zijn hond het lijk in den IJsel vond. De heer W. F. M. Wesser, hoofdinspecteur van politie te Leeuwarden, vond met zijn Hector 6. Hwa moat mei efterütgean doch Trachtsje om foarüt to kommen noch? De Touslager. 7. De bij fljucht üt mei ’n helder sin, Én fynt syn hüning grif En wilens fynt de füle spin Feninich fül forgif. Mar sonder missen hearre wy To lykjen oan dy held’re bij, Dochs aerdsje wy, al klinkt it min, To folie nei de falske spin. 8. ’k Leau dat wy feilich tinke kinne, Dat doch- en doogneat broerren binne. 9. Jild, gewelt en ginst Brekt segel, rjucht en kinst. 10. Wês mak tsjin elts Bihalven tsjin dy seis. ERICUS. en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Vraag. Wanneer is het de beste tijd om Zij, die wenschen te worden toegelaten tot de te geven aan de OPENBARE LAGERE SCHOLEN in deze gemeente aanvangende den 1 November e.k., kunnen zich daarvoor aangeven b ij de Hoofden der Scholen, voor den 29 October 1910. Burgemeester en Wethouders van Workum. T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. POLITIEHONDEN. Vruchteloos zoeken politiehonden al sedert bips een maand, nu ik dit schrijf, naar den ontvluchten dief te Gronau, naar het vermiste meisje te Oosterbeek en het vermiste jongetje te Sloterdijk. Waarom? Een politiehond, die niet zeer scherp speurt, die niet zeer schrander is en niet goed duiken kan, is alleen goed voor veiligheidsdienst, niet voor speurdienst. Even goed zou men tot rechercheurs idioten kunnen aanstellen, die niet zien en niet loopen kunnen. Als ze maar raszuiver en prachtig zijn, als ze maar hoog springen en goed in een leeren pak van een helper bijten, dien zij op de leerlucht gemakkelijk opsporen, dan zijn ’t ideale politie honden. Slechts zeer enkele honden, die op concoursen hoogste prijzen behalen, blijken in de praktijk de beste speurders. Vooral, wanneer de sporen in het water uit komen, verliezen de meeste honden het spoor en als ze het vinden, volgen ze tot aan het water, maar niet er in. De politie mag dan dreggen gaan, maar de hond apporteert dan niet uit het water. Oefent men niet met stroo- poppen, die met steenen bezwaard zijn De hond zelf moet het spoor ook in het water volgen en gezonken personen of voorwerpen boven brengen, anders doet hij maar half werk. En zijn dieven of vermisten in een bootje naar den overkant^gevaren dan moet hij ze ook daar volgen. De honden die hierbij ook maar eenmaal in gebrek blijven, gebruike men voor den veilig heidsdienst. Het Vondelpark te Amsterdam kan er best een dozijn gebruiken. Nu worden er zelfs ’s avonds te 9 uur fatsoenlijke menschen van het rijwiel getrokken en gemolesteerd. Alsdan gelukkig toch twee politie-agenten komen, neemt het tuig, dat het Park bij heele troepen onveilig maakt, de vlucht in de duisternis en lacht de politie uit. O, wat zouden de hondjes hun dat verbazend vlug afleeren. MaarAmsterdam heeft geen politiehonden noodig I Haarlem geloofde dit vroeger ook, maar weet nu wel anders. De wakkere heer van den Broeke, inspecteur van politie aldaar, heeft zelf een hond opgeleid, waarvan wij reeds vroeger mel ding maakten. Op ’t concours in ’t Brongebouw te Haarlem deed hij een klimsprong van 3 M., maar hij kan gelukkig meer dan springen. Hoe ze zochten, wordt bij de concoursen nooit vermeld, wel hoe hoog ze springen. Nu nog een springconcours voor politie-agenten, dan kunnen de hoogstspringende politie-beambteii inbrekers te Zwaagwesteinde en bij den heer Greidanus, Eewal, Leeuwarden, samen een heel zoodje schurken. De hond is pas 11 maanden en houdt nu al groote opruiming onder de inbrekers. Ja, haar zak Daarin was »Verdwenen 1” Daar op dat tafeltje voor ’t bed had de man als naar gewoonte zijn zilveren horloge gelegd, behoorlijk opgewonden. Dan kon hij terstond zien hoe laat het was, om op tijd te komen. Weg is ook ’t horloge, verdwenen alle gelds waarde. Terstond waarschuwde Van der Werf de politie en de heer Van den Broeke kwam ter- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WORKUM, roepen op sollicanten naar de be trekking van op eene helooning van f 100 per jaar. Aan de benoemde kan mede worden opge dragen het (Hoofd de heer J. Zwanenburg) waaraan eene belooning van f 50 per jaar is verbonden. Van de instructie kan kennis worden geno men ter Secretarie in de gewone kantooruren. Solicitatiestukken op Zegel, in te zenden aan den Burgemeester, vóór 7 October 1910. Workum, 27 September 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. Tabaksbelasting in Nederland l In de troonrede wordt gewaagd van ver sterking der financiën door een nieuw middel, dat nog niet wordt genoemd. Naar het Het Volk meldt, is het vrijwel zeker, dat dit nieuwe middel is een tabaks belasting, misschien wel in den vorm van een debietrecht. De Nederlandsche Staatsschuld. Blijkens de thans ingediende Staatsbegrooting (Hoofdstuk VII A) wordt de Nederlandsche Staatsschuld geraamd op 1 Januari 1911 te zullen bedragen in totaal 1 milliard 116 mil- lioen 652 duizend 350 gulden. Zij is dus sedert het jaar 1900 ten gevolge van de verplichte amortisaties met ruim 30 millioen verminderd. Het totaal van het geraamde rentebedrag voor 1911 is f 32,1 22,544 of ruim f 770,000 meer dan voor 1910, ofschoon de schuld in ik bloemen en groenten moet zaaien dit jaar met 5,7 millioen door amortisatie is 5. Hwet giet boppe it forstan Fen de geleardste fen üs lan De Hoed. RYMKES. 1. »Ik rin noait op pantoffels®, Sei Bearn tsjin Lolke smid. «Dat wo’k wol leauwe«, and’re baes, «Omt jy er onder sit.« 2. Ja sikerwier, al mei in jier Roan lytse Kike allinne, Se stapte dan ek, for sa fier, Mar kütich oeral hinne. Griet wirdt fen ’t jier al fjirtich jier, En *t bern rint noch allinne. Se hat sawier, gjin rêst en tier, En oeral fljucht se hinne. 3. Jan libbet sa, it kin net minder, Him seis ta ’n lést, in oar ta ’n hinder, Mei neatdwaen komt er roun. En dochs, al docht er net syn plicht, Hy ’s wol in man fen great gewicht, Hy weacht twahondert poun. 4. Hwet heil’ge wirdt troch elkenien Bistimple mei it merk gemien? De Skynheil’ge. stond zelf met zijn hond Max. Terstond bleek, dat de inbrekers aan de zijde der Westerstraat een houten schutting over waren geklommen en zoo op het erf gekomen. Een ruit werd inge drukt, die de stumperds ook nog te betalen hebben, en zoo waren de boeven binnen ge komen. O fatsoenlijke inbrekers onder mijn lezers, die ook alle politiebladen lezen, doe mij ’t pleizier en ransel die laffe rakkers eens flink af.” Hoe laag moet iemand gezonken zijn, «om bij zulke menschen in te breken!” De fielten hadden een zak achtergelaten en Max berook dezen en ook de voetsporen der daders. Weldra vond hij de ledige portemon- naie en het ledige beursje en de rechercheurs Brun en Kersten hadden dra de drie armen bestelers te pakken. Mogen zij drievoudig wor den gestraft. Antw. Half October bij droog, vorstvrij weer. Dan zijn ze goed suitgeziekt.” Berg ze zuiver droog, schoon, koel, maar vorst- en schimmelvrij. Vraag. Ik heb op mijn bovenhuis een land schildpad, die niet eten wil. Hoe komt dit? Antw. Misschien, omdat schildpadden heel nederige dieren zijn, die liefst in den zomer altijd in den tuin blijven, in den winter in een tuinhuisje of in een flinke kist met dik stroo. Van bovenhuizen houden ze volstrekt niet. Sla en kool eten landschildpadden het liefst en ze eten geen dierlijk voedsel, zooals de water schildpadden. Vraag. Hoe kan ik de gladheid der tegels van mijn gang wegnemen? Antw. Laat een dikke looper leggen en met lange punaises in de voegen tusschen de tegels bevestigen. De gladheid der tegels zelven is op verschillende wijzen weg te nemen door een steenhouwer. Vraag. In welk boek kan ik het best vinden wanneer i‘ en planten in een grooten tuin? Antw. Het Handboek voor Bloemtuinen en Buitenplaatsen, (Zwolle, W. E. J. Tjeenk Wil link) De Tuin van den Liefhebber (Van Holkema Warendorf, Amsterdam) en Leerboek voorde Groenteteelt, (Zwolle, W. E. J. Tjeenk Willink). De grond moet, zoodra u dien krijgt, gespit en zwaar bemest worden. U laat natuurlijk een tuinman komen, die u een plan van aanleg teek ent. en den tuin nog aanlegt voor de strenge wintervorst invalt. ERICUS. ransel die verminderd. De stijging van het rentebedrag is toe te schrijven aan de hoogere raming, met 1 mil lioen, van de rente der vlottende schuld, ver leden jaar op f 5000, thans op U/2 millioen geraamd. Dat wij langzaam aan een vermeerdering van de Staatsschuld met het bedrag eener nieuwe leening tegemoet gaan, kan met het oog op de nadeelige saldi van de diensten 1908 en 1909 en vermoedelijk van 1910, alsmede op de raming van het tekort op den gewonen dienst van 1911, nauwelijks twijfelachtig heeten, schrijft de Nieuwe Ct., waaraan dit bericht is ontleend. De „Prinses Juliana” Het grootste schip, dat ooit in Nederland gebouwd is, »Prinses Juliana® de nieuwe oceaanstoomer van de Maatschappij Neder land®. die 3 October a s. zijn eerste reis naar Ned -Indie gaat ondernemen, heeft haar officieele proefvaart schitterend volbracht. De lengte van dit schip is455 voetde breedte 55 voet De voortbeweging geschiedt door twee 4-cylindermachines, elk van 3300 P. K. welke in staat zijn het schip op een diepgang van 24 voet, een vaart van 15 mijlen te doen behouden. Waar het jongentje bleef. Een bewoonster van de Lusthofstraat te Rotterdam schreef dezer dagen op een adver tentie, waarin nette, gehuwde lieden een kindje vroegen ter opname in hun gezin, liefst een jongentje. Genoemde vrouw had een kindje van vier maanden, dat ze had uitbesteed. Naar aanleiding van het schrijven kwam bij de moeder in de Lusthofstraat een rijtuig voor, waarin een sHaagsche” dame, die het jongentje wenschte te accepteeren. Samen reden de vrouwen naar het tehuis van het kindje. De »Haagsche” dame maakte nu bekend, dat ze in de Claes de Vrieselaan woonde, en de vrouwen stapten met het kindje in de tram. Bij de halte Nieuwe Binnenweg-Claes de Vrieselaan namen de vrouwen afscheid van elkaar en de »Haagsche” dame verdween in de Claes de Vrieselaan. De moeder hoorde niets meer van haar kind en ook de voor waarden waren niet nagekomen. Ze kreeg aigwaan na eenige dagen en de politie werd met het geval in kennis gesteld. De recherche slaagde er in den huurkoetsier te vinden, die de «Haagsche” dame naar de Lusthofstraat had gereden. Dank zij verkregen inlichtingen bleek, dat de bewuste dame de dochter was van vrouw de J., uit de 2e Lombardstraat, terwijl zij zelf het beroep van kellnerin uitoefent in een café te 's-Gravenhage. De vrouw werd op gespoord en naar Rotterdam gebracht. Een confrontatie leidde tot de herkenning van de ontvoerster die bovendien de brualiteit had gehad den 21 September 1.1. aan het bureau van den Burgelijken Stand te Rotterdam het knaapje onder den naam van H. W. De J. aan te geven als haar kind, waarbij zij als geboortedatum opgaf 21 Augustus. Het kindje werd door vrouw De J.. de z.g. groot moeder, aan de politie aan het Haagscheveer afgegeven, door wier bemiddeling de kleine werd teruggegeven aan de wettige moeder in de Lusthofstraat, Tegen de «Haagsche” juffrouw is proces-verbaal opgemaakt wegens verduistering van staat en bovendien wegens valsche aangifte aan don Burgerlijken stand Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. de hoogstspringende honden krijgen en grijpen ze weldra vliegmachines in den sprong. Politie- arenden en gieren dresseere men inmiddels voor de boeven, die per vliegmachine ontvluchten. Ik hoorde daarvan nog niets. ’t Was avond, 10 uur. Knappe, eenvoudige menschen begeven zich dan ter ruste, omdat ze ’s ochtends weer vroeg op moeten. Zoo dachten ook van der Werf en zijn vrouw, Oranjestraat 197, er over. Ramen en deuren van huis en erf werden zorgvuldig gesloten, weldra lagen ze gerust te slapen. Geld of goed hadden ze niet, dat wist ieder wel. f 1.65 had zij in haar beursje en f 0.50 in haar porte- monnaie. Stil en duister was de nacht, gezond was hun slaap. Gestommel deed haar ontwaken. Haar man had zijn slaap zoo noodig en daarom wekte zij dien nog maar niet. Eerst zou zij eens rondzien, of ’t noodig was. Zij sliepen nog in een bedstede, in de woon kamer, een echte ouderwetsche met deuren, die men voor een kast aanziet, als de deuren gesloten zijn. Voorzichtig waren nu de deuren dichtgeduwd, en daardoor was ’t geluid wel veel getemperd, maar toch hoorde zij nu duide lijk dat er menschen in huis waren. Ze wekte baar man en samen wilden zij nu op de onge- noode gasten lostrekken. Deze hadden hun echter gehoord en man en vrouw vernamen duidelijk, dat de inbrekers hun huis aan den kant van de Westerstraat verlieten in angstige vlucht. Zou er eerst naar de voorkamer. Hier stonden twee kasten. In een daarvan was hun schat, het roode beursje met f 1.65, waarvan de huishuur en onvoorziene uitgaven betaald werden. In de andere kast waren 5 sigaren. Weg! alles weg! De kleeren liggen overhoop. «Gelukkig, dat ik daar mijn portemonnaie niet had en jij je horloge niet, man!” zei nu de dappere vrouw, hoewel haar ’t huilen nader stond dan het lachen. «Anders hadden we geen cent meer in huis!” Ze gingen naar de woonkamer, lag nog op een stoel voor ’t bed. de portemonnaie met f 0.50. r de Roode Kruis-prijs en vele andere behaalde in Den Haag en nog een andere politie- volgend, Liesbosch. ’t Bleek een be- Bravo 1 I 1 '1 j NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Bemelumer Oldephaert en Noordivolde,

Friso nl | 1910 | | pagina 1