De gebroken Keten. l ll I Kerk- en Schoolnieuws. Feuilleton. Burgerlijke Stand. U- y Geen dienst. ds. Dijkstra de makers van den geerde, dat Clemence aan hem werd voorge- zsv->r»v-.Irc. k inn fncrnmin nm mnf annntn (Wordt vervolgd.) e Gedrukt bij T. GAASTRA Bz., Workum. 1. 2. 3. 4. laten. de Vreeze goede plaats een 1 aarzelen toestemde. I de trouwe liefde die haar redders van het eerste oogenblik voor haar hadden gevoeld wel eenig- delijk haar oogen opende, en een diepe zucht zins tot bedaren komen. Inncda tiortismlrl» 7Ü torwiil 7.A 7.ir.h tot beloond, r paald. Ook de heer Bakker vindt dat er ge durende een week wel werk voor een werkman zal zijn, want niet alleen moet het worden op gehaald, maar ook verwerkt, om verkoopbare waar te krijgen. De Voorzitter deelt nog mede dat B. en W. naar Workum zijn geweest, daar een en ander in oogenschouw hebben genomen hun is gebleken dat aan de verwerking veel werk moet worden besteed, in den eersten tijd niet veel te verkoopen zal zijn en het nog wel overweging zal verdienen uit te maken of een en ander voor rekening der Gemeente, dan wel voor rekening van den betrokken persoon zelve zal geschieden. Indien de Raad dan het denkbeeld van B. en W. is toegedaan, zal men kunnen beginnen te be sluiten tot het aangaan eener geldleeningen vergun- ningaan te vragen voor een bergplaats. Kan de Raad zich daar voorloopig mede vereenigen, dan kunnen B. en W. worden gemachtigd die zaak verder voor te bereiden, want alle leden zullen het in dezen zeker eens zijn, dat daartoe wordt overgegaan, wijl het hier zeer noodig is. De heer H. Mulder acht de zaak op deze wijze wel uitvoerbaar, terwijl de heer de Jong later echter grootere uitgaven verwacht als thans worden ge raamd. Het voostel van B. en W. om een geld- leening aan te gaan, groot f 1000, rentende 4«/0 I en aflosbaar in jaarlijksche termijnen van f100, wordt vervolgens met algemeene stemmen aan genomen, alsmede hun voorstel om als berg plaats voor de faecaliën de z.g. aschkade te bestemmen. Ten slotte wordt met algemeene stemmen de Gemeente-begrooting in ontvang- en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van f 15877,931/2. De punten der agenda zijn hiermede afge handeld, en wijl geen der leden bij de gewone rondvraag iets heeft op te merken of voor te stellen, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. loosde, Goddank herhaalde zij, terwijl ze zich tot haar man wendde, onze moeite is f-’- het arme kind is gered. De man loosde een diepe Zucht van verlichting en zeide met zachte stem: Alles gaat goed vrouw, hervat uw werk, ik ga intusschen naai' het kasteel om onzen heer in kennis met het voorgevallene te stellen. Ondertusschen had Clemence vreemd om zich heen gestaard, zij begreep niets van dit alles en kon zich niet voorstellen waar zij zich bevond, toen haar de vrouw later alles echter verhaalde, kwam zij langzamerhand geheel tot haar zelve, Workum. Van 2229 Sept. Overleden, Joukje Molenaar 71 jr echtg van Taeke Wijbenga. Rigtje 1 jr dv Pier Spijksma en Tietje Schuurmans. Gehuwd en geboren, geene. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. Van 22—29 Sept. Geboren, Rimke dv Jacob de Vries en Wieb Visser te Molkwerum. Ids dv Jelle Wildschut en Tjitske de Boer te Oudega. Wymbritserndeel. Van 2027 Sept. Gehuwd, Feite Stap 30 jr en Gerbrig Heeg 31 jr te Woudsend. Huite Bouwer te Bolsward met Fetje Minnema te Tirns. Diep bewogen zijnde op het verhaal, van de wreede beproevingen van het arme meisje, be sloot hij haar te helpen en sloeg haar voor om bij hem haar intrek te nemen, opdat zij een J zou hebben en zij zijn ouden dag weinig kon opvroolijken, waarin zij zonder zoo maar Besloten wordt het verzoek toe te staan, op voorwaarde dat in de schutting aan de straat een deur gemaakt moet worden om de bewo ners van naast gelegen panden en veor het halen van water ten behoeve der school, toegang tot de Zijlroede te geven. Het bedrag van erfpacht wordt op f 1 bepaald VI. Verzoek van de afd. Hindeloopen der Ned. Vereen, tot afschaffing van alcohol houdende dranken, tot verlaging van het maximum drank- vergunningen. Het verzoek luidt, om het maximum van vier met 1 of 2 te verlagen. Verschillende leden laten hunne meening hier over hooren. De Voorzitter vraagt of, zooals het nu is, bij sterfgeval van een vergunninghouder, een even tueel nieuwe aanvraag ook door B. en W. ge weigerd kan worden Neen wordt geant woord. Eerst wordt gestemd of het maximum ver laagd zal worden. Hier verklaren zich vóór de heeren de Boer, Borneman, Bakker, v. d. Kooi, en de Vreeze. Het blijkt hieruit, dat het de bedoeling der voorstemmers is om het maximum met één te verminderen, doch duidelijk was dit niet vandaar dat de heer van Elselo voorstelt om het dan dadelijk maar met twee te ver minderen, doch dit wordt verworpen met de stemmen van de heeren van Elselo, Bakker en de Vreeze vóór. Nog wordt besloten de duur van deze bepaling, om het maximum op drie te stellen, te bepalen op 15 jaar. VII. Reclame aanslag schoolgeld. Wordt besloten adressant te berichten, dat het volgend jaar op zijn klacht gelet zal worden. Door sommige leden wordt het afgekeurd, dat de schoolgeldaanslag naar de H. O. geregeld wordt. III. Aanbieding gemeente-, armvoogdij- en weeshuisbegrootingen, dienst 1911. Tot commissie van onderzoek dezer begroe tingen worden benoemd de heeren Bakker, Simonides en v. d. Kooi. Aangemoedigd door eene daarover het vorig jaar gehouden korte bespreking, zou de heer van Elselo willen voorstellen om het bedrag van f 200, dat bij den hoofdelijken omslag als onbelastbaar levensonderhoud van de inkomens wordt afgetrokken, te brengen op f 300, doch vraagt vooraf het gevoelen van den Raad. De Voorzitter vindt het bedrag van f 200 laag. De heer Simonides wil het De voorsteller pleit er vóór en de heer zou er dadelijk maar over willen stemmen, terwijl de heer v. d. Kooi het voor stel in handen van B. en W. wil stellen om advies, om er in de volgende vergadering de financiëele gevolgen beter van te kunnen nagaan. Met algemeene stemmen alzoo besloten. De Voorzitter deelt mede dat er twee nieuwe straatlantaarns en palen aangeschaft moeten worden. Dit heeft de heer W. de Boer en de Burgemeester aanleiding gegeven te vragen één oude houten paal en lantaarn op hun wal te mogen plaatsen, daar dit pad bij donkere avonden anders niet te gebruiken is. Zij zullen zelf voor olie, opsteken enz. zorgen. Niemand verklaart zich hiertegen. Bij rondvraag wordt nog op voorstel van den heer Bakker besloten om den tijd van begin met straatverlichting te bepalen op 15 September inplaats van 1 October. Een voorstel van den heer Borneman om het op 1 September te bepalen was vooraf ver worpen. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. G. Bolkestein te Harich. Aangenomen naar Assen, A. Werner te Noord- Schermer; naar Langezwaag, J. Natzijl te Berk hout, naar Wirdum, F. van Iterson te Pieters- buten; naar Wolvega, D. van Maanen, cand. te Meppel. Bedankt voor Krommeniedijk, H. Bax te Hippolytushoef; voor Ter Apel, C. Abbing te Zweelo; voor Lobith, A. Groeneveld te Noord- zijpe. Zondag 2 October. WORKUM (Herv.) Vrm. 9 uur ds. J. Swart. Nam. 5 uur ds. F. G. Hospers. WORKUM (Doopsgez.) Voorm. halftien ds. H. Westra. WORKUM (Ger.) Voorm. 9 uur en Nam. 5 uur ds. S. Idema. WORKUM (Gem. van Ged. Chr.) Voorm. 9 uur Lezing. Nam. 5 uur Bidstond. WORKUM (Protestantenbond. Nam. 5 uur dr. J. H. de Muinck Keizer te Ysbrechtum. HEIDENSCHAP (Hulpkerk). Nam. halftwee ds. O. Norel te Hindeloopen. HEIDENSCHAP (Ger. Kerk) Voorm. 9 uur Leesdtenst. Nam. halftwee ds. S. Idema HINDELOOPEN (Herv.) Voorm. halftien ds. Norel. HINDELOOPEN (Doopsgez.) Nam. 2 uur ds. P. M. Heringa te Warns. KOUDUM (Herv.) Voorm. 9 uur en Nam. halftwee ds. H. Bakker. KOUDUM (Doopsgez.) Voorm. halftien ds. P. M. Heringa te Warns. KOUDUM (Ger. Kerk). Voorm. 9 uur en Nam. halftwee ds. H. P. M. de Walle te Den Helder. MOLKWERUM (Herv.) Voorm. 9 uur en Nam. halftwee ds. J. Kramer. MOLKWERUM (Doopsgez.) WARNS (Herv.) Voorm. 9 uur ds. B. S. Dijkstra. Nam. halftwee geen dienst. STAVOREN (Herv.) Nam. 2 uur te Warns. STAVOREN (Doopsgez.) Voorm. halftien ds. J. M. Erkelens. NED. HERV. KERK. Beroepen te Vlaardingen, C. Lingbeek te Spijk; te Ameide, P. Kruyt, cand. te Hekendorp; te Heerenveen, H. Visser te Oosthuizen; te Leer dam, Jongebreur te Veenendaal; te Harmelen, den Raad de volgende voordracht aangeboden. S. van der Weg te St. Anna-Parochie. S. van der Tol te Wijkel. B. van der Veen te Twijzel. A. Krul te Hollum op Ameland. Ter bespreking dier voordracht wordt over gegaan in eene zitting met gesloten deuren en de openbare vergadering voor den duur daarvan geschorst. Na heropening wordt tot stemming overgegaan en met 5 stemmen benoemd mej. S. van der Weg, terwijl op de dames B. van der Veen en A. Krul elk 1 stem wordt uitgebracht. De infunctietreding wordt bepaald op 1 No vember a.s. Punt 4. Behandeling der Gemeente-begrooting voor 1911. De Voorzitter acht het het beste eerst de begrooting in al zijne posten te doorloopen, voor en aleer tot het daarmee in verband staande punt: invoering van het tonnenstelsel, wordt besloten, annex aanwijzing der plaats voor berging der faecaliën en het aangaan eener geld- leening, groot f 1000. Verder acht deze het wenschelijk den Raad mededeeling te doen van een desbetreffend schrijven der Gezondheids-Commissie, gezeteld i te Bolsward, waar deze in de slot-alinea drin- gend noodzakelijk acht, dat tot invoering wordt overgegaan. Vervolgens geschiedt voorlezing van de ver schillende posten der ontvangsten, waarbij o.m. als batig slot der rekening voor 1909 is uitge trokken f 1757.25, als te heffen Hoofdelijken Omslag f 1400, de bijdrage in de kosten van aanleg en vernieuwing van een eventueel aan 1 te leggen weg van Stavoren naar Warns als memoriepost is vermeld, waarbij het eindcijfer der ontvangsten is bepaald op f 15877,93i/2. De posten der uitgaven vermelden o.m. voor genoemde memoriepost, alsmede een subsidie aan het Armbestuur van f 550, benevens f1450 voor kosten, verbonden aan de invoering van het tonnenstelsel, een totaal bedrag vorderende van f 15877,931/2, met een bedrag voor onvoor ziene uitgaven van f 96,94i/2. Op een vraag van den Voorzitter of in ver band met de voorgelezen posten der begrooting, waaraan bij de opmaking door B. en W. de uiterste zorg is besteed, behalve die betreffende den Hoofdelijken Omslag en het tonnenstelsel, ook door de leden iets valt op te merken, blijkt geen behoefte te bestaan. Daarom wordt thans aan de orde gesteld het punt: tonnenstelsel, dat volgens den Voorzitter hier reeds vaak is besproken, maai’ waarbij men steeds is teruggedeinsd voor de kosten, ofschoon invoering hoog noodig werd geoordeeld en ook de Gezondheids-Commissie meermalen op in voering had aangedrongen. Voor installatie achten B. en W. een bedrag van f 1000 noodig, dat onmogelijk uit de gewone inkomsten kan worden bestreden, waarom B. en W. voorstellen een onderhandsche leening te sluiten, rentende 40/0, met een jaarlijksche aflossing van f 100. Als bergplaats der faecaliën achten B. en W. het geschikt het terrein op de z.g. aschkade bij de schutstal. Het eenigste bezwaar zou kunnen zijn, dat de lucht er van over de stad kwam, waarom het hun het beste voorkomt voorloopig weinig kosten daaraan te besteden, opdat, wan neer het zoo niet kan, men het later doelmati ger kan inrichten. Bereids is door den Voorzitter het gevoelen der Gezondheids-Commissie ingewonnen, die om trent die plaats, volgens voorgelezen schrijven, gunstig adviseert. Buiten die f 1000 voor in stallatie, zal nog f 450 noodig zijn voor één vasten werkman, wijl tegen aanstelling van 2 werklieden wel onoverkomenlijke bezwaren zullen bestaan. De heer D. Mulder meent dat twee werklui ook den geheelen week geen werk zullen hebben, de heer G. Bleeker denkt ook dat één wel voldoende zal zijn. De Voorzitter wijst op andere plaatsen, waar ook maar één werkman er mee is belast, o.a. te Terhorne. En waar B. en W. voorstellen één vasten werkman aan te stellen, zal allicht worden gedacht; hoe dan te handelen met den tegenwoordigen werkman, wordt die aan den dijk gezet? daar kan de Voorzitter mededeelen dat deze zelf daaraan tegemoet is gekomen, door te kennen te geven dat zijn gezondheidstoestand hem belet, zich daarvoor disponibel te stellen, zoodat de Raad dus vrij in zijn keuze is en een nieuwe, flinke werkkracht daarvoor kan aanwijzen. Op een vraag van den heer de Jong hoe of het dan komt met het ophalen van de asch, antwoordt de Voorzitter dat dit met het ophalen der faecaliën moet worden geregeld en alles bij nader vast te stellen instructie moet worden be- i VERSLAG van de Vergadering van den Raad der gemeente HINDELOOPEN, op Woensdag den 28 September ’s avonds 7 uur. Aanwezig alle leden. Na opening der Vergadering door den Voor zitter, waarbij deze de Raadsleden die hem feli citeerden bij zijn herbenoeming dankt worden de notulen der vorige Vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. II Medegedeeld wordt o.m. dat de heer Bur gemeester als zoodanig is herbenoemd en dat de aannemer van het bevloeren van het schoolplein wegens het telaat opleveren van dat werk, door B. en W’ beboet is. III. Verzoek van het hoofd der school om wijziging in de verordening op de; onderwijzers- jaarwedden. Gevraagd wordt, de verordening zoodanig te wijzigen, dat ook hem, gelijk de onderwijzer (essen) f 50 boven het minimum kan worden toegestaan en zoomede de 4 5-jaarlijksche ver- hoogingen van 50 gulden, te veranderen in 4 3-jaarlijksche verhoogingen met dat bedrag, ge lijk dit ook bij de onderwijzer(essen) om de 3 jaar opklimt. Na breedvoerige bespreking, stelt de heer v. d. Kooi voor, om de opklimming te veranderen van om de 5 jaar, in om de 3 jaar en de jaai wedde voorloopig op het minimum te laten. Hier ver klaren zich vóór de heeren de Boer v. d. Kooi en Simonides, de overigen tegen. Alzoo ver worpen. Alsnu komt in stemming de verhooging van de jaarwedde tot f 50 boven het minimum en de verandering als v. d. Kooi voorstelde. Hier waren vóór de tegenstemmers van het voorstel v. d. Kooi. Alzoo dus aangenomen. IV. Verzoek van den gemeente-werkman om kosteloos geneesk. hulp voor hem en zijn gezin. De heer v. d. Kooi verklaart er zich vóór om het alleen aan Stins, doch niet aan zijn gezin te geven. De heer Simonides is er tegen, om reden hij bij toestaan het eind van die aanvragen nog niet voorziet. Andere leden verklaren zich er voor. Overeenkomstig het voorstel v. d. Kooi wordt besloten Stins alleen vrije geneeskundige hulp te verzekeren. Hier waren vóór van Elselo, Borneman, Bakker en v. d. Kooi. De overige drie tegen. V. Verzoek van W. Glashouwer om aan hem een strookje grond, gelegen aan de schoolstraat in erfpacht af te staan. Door de heeren Borneman en Simonides wordt er op gewezen dat een pad over bedoeld stukje grond loopt. Aan den voet van een boom gezeten, smeekte zij hulp van den hemel af, die zij van de men- schen niet meer verwachtte en weende bittere tranen, over de misdaad, die haar in dezen uiter sten nood had gebracht. De gedachte aan haar verloren geluk, het ge vaar dat zij was ontsnapt, en de misdaad die haar vader had bedreven, haar vader dien zij nimmer had gekend en waarvoor zij nu toch moest boeten, dit alles spande zamen om hare positie nog vreeselijker te doen schijnen. Toen zij wilde opstaan, om te beproeven of zij den rechten weg niet zou kunnen vinden, begon haar alles te schemeren en viel zij be- wusteloos bij den boom neder. Toen zij weder tot haar zelf kwam, bevond zij zich op een goed be'd, terwijl een vrouw in de kleeding van een boerin zich met angstige bezorgdheid over haar heen boog, om te onder zoeken, of er nog leven in dit schijnbaar doode 1 lichaam woonde. Niet ver van VER. GER. KERK. Beroepen te Oud-Beijerland, W. Geels te Gravendeel; te Oosterend op Texel, J. Dagevos te Zuid-Beijerlandte Meliskerke, K. Veen te Oostburg; te Epe, dr. J. Geelkerke, cand. te Hilversum. Aangenomen naar Nieuwe-Pekela, T. Hagen te Ridderkerk; naar Coevorden, B. Roorda te Idskenhuizen. Bedankt voor Witmarsum, Tj. Peterson te Winsumvoor de Wilp, G. Groot Nibbeling te Haulerwijkvoor Baarland, E. Schouten te Bolnes; voor Hindeloopen en Stavoren, J. Visser te Hijum. verbeurd verklaard geworden, en waren thans het eigendom van den burger Duvernoy, die door zijn koelheid tegenover de patriotten dik wijls aanleiding had gegeven tot verschil tus- schen de klubisten van Rennes. Maar de lig ging van zijn kasteel, dat eenige mijlen van deze stad was verwijderd, behoorde onder het bestuur van Nantes, en was ver genoeg van alle gemeenschap verwijderd, om beschut te zijn tegen de aanklagers en de makers van den lijst der vogelvrij verklaarden. Men vertelde heimelijk dat Duvernoy een zoon onder de aanzienlijkste officieren van het koninklijke leger had en dat hij hier door die omstandigheid de genegenheid van alle bewo ners van de omliggende plaatsen had verworven'. De burger Duvernoy was trouwens een goed 1 eerwaardig man. Ook toen Clemence voor hem stond, nam hy en zijn eerbiedwaardig uiterlijk. vrijmoedige en ongekunstelde manier, waarop het meisje zijne vragen beantwoordde, maakten zijne belangstelling in haar gaande, zoodat hij haar verzocht, hem hare geschiede nis te vertellen. En ofschoon zij hier een gedeelte van ver haalde, repte zij echter met geen enkel woord voor Adrièn, of haar Geboren, Inne zv Wijtze Wijnstra en Ëlske Winia te Uitwellingerga. Ruurd zv Bernard Visser en Antje Veldhuis te Oppenhuizen. Jan zv Willem Jelsma en Lolkje de Vries te Jutrijp. Dooitze zv Hessel Boschma en Klaske Elainga te Woudsend. Hiltje dv Jacob van der Vliet en Maartje Kramer te IJsbrechtum. Overleden, Johanna Nauta 72 jr wed van Haantje Burna te Hommerts. Tjerk vd Veen 7 mnd te Abbega (overl. te Oosterwierum.) Pietje Stornebrink 70 jr te Scharnegoutum wed van Rients Hoogenerr 'Wonseradeel. Van 21—27 Sept. Gehuwd, Pieter van Althuis te Leeuwarden en Antje Lemstra te Arum. Jetse van der Veen te Maassluis en Rinske Idserda te Makkum. Geboren, Sipke zv Pieter Horjus en Eelkje Wielinga te Makkum. Martha Everharda dv Geurt Stoffels en Johanna Gerhardina van Ton geren te Witmarsum. Sijtske dv IJme Wiersma en Diena Fopma te Tjerkwerd. Wiepkje dv Sipke Palsma en Maria Groenendaal te Arum. Jacob zv Bauke Cousijn en Jantje Bus te Ping- jum. Overleden, Berber Gratama 16 d. te Pingjum. (Historie uit den tijd van het Schrikbewind.) 10.) Baliveau, die werkeljjk een goed menschwas, had zich door zijn drift laten verleiden, om aan de stem van de Sourdeuil gehoor te geven en Clemence bij het gerecht aan te klagen, bij na der inzien echter, kreeg hij berouw over zijn besluit, dewijl Clemence hem in geenen deele een slecht meisje toescheen, en hierbij: zou hij ieder meisje wel voor den omgang met een man als de Sourdeuil willen waarschuwen, zoo dat hij eindelijk, naar wij gezien hebben, be sloot haar te laten ontvluchten, om een einde aan deze zaak te maken, die voor dit jonge meisje zoo smartelijk moest zijn. Het is niet noodig te schilderen wat er in j met een het hart van Clemence omging, toen zij zich ten tweede male buiten het bereik van de Sour deuil bevond. Ofschoon zij op dit oogenblik het gevaar was ontkomen, was zij toch nog lang niet veilig. Immers: de teleurstelling dat zij hem weder was ontsnapt, zou hem woedend maken, zoodat I zij wel begreep dat hij haar zou vervolgen en het kon ook gebeuren dat zij iemand anders uit de herberg ontmoette en ook dan was zij verloren. Deze dubbele vrees gaf haar vleugels en snel vervolgde zij haar weg. Clemence liep steeds verder, zonder op de weg die zij ging, te letten, want geen mensch durfde zij uit vrees voor ontdekking naar den rechten weg vragen. Toen het reeds begon te schemeren, bevond zij zich te midden van een dicKt bosch, waar van zij den uitgang niet kon weervinden. Uitgeput door vermoeienis had zij zelfs geen lust om het stuk brood, dat Baliveau haar had gegeven, te gebruiken. zijt, reeds zooveel hebt moeten lijden, doch laat en dit u tot troost en bemoediging strekken, mijn kind I 1 behoeft te schamen en geloof dit vervolgde den toon ,__„v7 de deugd triomfeert altijd, zoodat ik ook De vr hooge gestalte en een eerlijk rondborstig niet twijfel of het zal nog wel eens goed metu die houtvester van een rijken gevonden, hij had het bewustelooze meisje zijne woning gebracht, opdat een ging, die hij vooruit wist, dat zij bij zijn goedhartige vrouw zou ondervinden, haar tot het leven mocht terug brengen. Goddankzeide de vrouw, toen Clemence ein- Het was onmogelijk dat Clemence zonder mid- zoodat zij vooreerst in deze woning waar het .„„.„I 8J.1.., zou blijven, en er - was niet aan te twijfelen, of haar diep geschokt 1 over hare hopelooze liefde gemoed, zou onder de trouwe zorgen en onder vrees voor haren vervolger. oogenblik voor haar hadden gevoeld wel eenig- 1 Toen de houtvester weder te huis kwam bracht hij de tijding mede, dat zijn heer be steld, en ondanks haar tegenzin om met andere menschen in aanraking te komen werd er toch besloten, dat zoodra zij weder hersteld was, zij met den houtvester naar het kasteel zou gaan. Terwijl Clemence met den houtvester naar diens heer ging, vernam zij dat deze alleen op een kasteel woonde, dat eertijds aan den graaf St. Sabin had toebehoord, die tijdens de revo lutie op het schavot was gevallen. De grondbezittingen van dien heer, waren nam de handen van haar oppasster en drukte ze innig aan hare lippen en zeide ontroerd. Jk zie nu dat ik groot ongelijk had door te denken dat er geen medelijdende menschen meer op aarde waren, zooals ik mij had voorgesteld, in het bosch mijn dood te zullen vinden. Stil, kindlief, zeide de vrouw, spreek nog maar niet te veel, het mocht u nog" eens k waad doen en gij moet maar spoedig geheel herstellen opdat gij naar uwe familie, die zeker zeer onge rust over u zal zijn, kunt terug keeren. Clemence begreep weldra, dat zij haar op passter kon vertrouwen, zoodat zij hare geheele geschiedenis vertelde. De vrouw was door het verhaal van Clemence zeer ontroerd, toen zij geëindigd had, zeide zij Hoe is het mogelijk, dat gij, die nog zoo jong zijt, reeds zooveel hebt moeten lijden, doch laat A. - 1 1* .11 1 dat gij nimmer iets hebt gedaan waarover gij haar dadelijk voor zich in, door zijn wel willen- U 1 1 J-- het bed verwijderd, stond een man, 1 zij, de deugd triomfeert altijd. gestalte en een eerliik rondborstig i niet twijfel of het zal nog wel gelaat, terwijl hij een geweer op de rug droeg. komen. Deze man, die houtvester van een rijken V grondeigenaar was, had Clemence in het bosch delen en zonder geleide verder zou kunnen gaan 1 1 1 1 I -3 A A Jawa <v. WA. L A A - J naar goede verple- toeval haar had gebracht, blijven, 0 I Ült U LULL1UU51C11 ucinucuiglllg öiicnnun, mijn ninu 1 -- •---

Friso nl | 1910 | | pagina 4