J Haarltamaf y Bloembollen, alsmede Sier- en Vruchtboomen, enz. Muziekvereen. „Concordia.” Telegrafisch Marktbericht Bloemist, Advertentiën. Kort Nieuws. Oproer in Portugal. geschiktheid de republiekeinen was hot ons Met zijn klomp tikte hij vier de J dienst doen voorzien. Het is te wenschen 1 Bovenstaand bericht lazen we in Hepkema's de inscriptie kwartje zeer aan schopte de vrouw van den timmerman Verhoe ven naar een kat, tengevolge waarvan zij kwam LEEUWARDEN, 7 October. Boter, f 53.50. Kaas, middelprijs 20i/2 tot f 30. Eieren, per Kilo 105 cent. Gevonden voorwerpen. Een pakje Thee. Een Handdoek. Een boord, overhemd en strik. Workum, 7 October 1910. De Hoofdagent van Politie, J. STOUT. Zij zijn niet zeer fraai, die nieuwe kwartjes zie eens hoe het opschrift om het borst beeld staat maar dat daargelatenzijn zij goed bruikbaar en zullen zij den gebrui kers weinig last geven? Wij hebben biedt aan eerste kwaliteit Een botsing. Omstreeks 7 uur naderde Dinsdagavond aan den overweg van de stoomtrambaan aan het Hobbemaplein te ’s Gravenhage een verhuis wagen, toen een rangeerende convooitrein op de trambaan in aantocht was. De overweg wachter, die het roode seinlicht heen en weer zwaaide, riep den voerman van den wagen dat hij moest stoppen, want dat een trein naderde. De koetsier hield daarop zijn paarden in, doch zette ze weer aan, toen de trein eenige oogenblikken op zich liet wachten. Juist toen de verhuiswagen de rails over stak kwam de trein aanrijden met het gevolg dat de iocomotief met den wagen in botsing kwam. Het voertuig rolde met paarden en de drie mannen, die op den bok zaten, om ver. Wagen en inhoud, een verhuisboedel werden gedeeltelijk vernield, doch persoon lijke ongelukken hadden niet plaats; alleen liepen de drie mannen enkele schrammen op. Het stoom tramverkeer Den Haag-Scheve- ningen en omgekeerd ondervond door het on iioff&l hindor* om de reis te vervolgen, door de Bovengenoemde Vereeniging brengt hierbij ter kennis, dat door haar voor het werven van donateurs zijn aangesteld J. SCHOTSMAN en J. F. de VRIES. Zij deelt dit mede om misverstand te voorkomen, daar er nog 2 personen gelden inzamelen voor eene alhier bestaande Muziek vereniging, teneinde nieuwe instrumenten aan te schaffen, en sommigen meenen dat dit voor Concordia is, omdat op een desbetreffende vraag door laatstgenoemde 2 personen toestemmend werd geantwoord. Workum, 7 October 1910. Namens bovengenoemde Vereen., HET BESTUUR. een oud kwartje, een nieuw en een nikkelen stuiver naast Welnu, het nieuw model Ondertrouwd L. B. WIERSMA en A. J. de JONG. Workum, 29 s 1910 Stavoren, r Huwelijksvoltrekking 16 Oct. a.s. De nieuw-model kwartjes. V erbazing wekkend. Aan ’s Rijks munt is een nieuw model kwartje ontworpen, in plaats van het kwartje, dat reeds thans zoo vaak tot verwisseling en verwarring met den nikkelen stuiver aanleiding Rjjkslandbouwwinterschool te Leeuwarden. Voor het toelatingsexamen hadden zich 45 jongelieden aangemeld. Twee candidaten trok ken zich terug, 6 konden niet worden toe gelaten, terwijl 37 slaagden, n 1.J. Anema te Pietersbierum, F. Brandsma te Leeu warden, B. van der Burg te Jelsum, K. B Bonnema te Jelsum, J. de Boer te Stiens, F. Dokter te Akkrum, F. de Haan te Grouw, J. Hoogland te Sint-Anna Parochie, P. Hoogland te St.-Jacobi-Parochie, D. Jen- sma te St. Anna-Parochie, A. de Jong te Akkrum, M. de Jong te Miedum, N. A. de Jong te Blesse, J. Jaarsma te Wartena, F. T. Keestra te Tzum, B. Miedema te Leeu warden, N. Nammensma te Sexbierum, H. Oostenbrug te Tietjerk, P. A. Poelsma te Leeuwarden, J. Poortenga te Hallum, M. Pijlman te Tjalleberd, R. Radema te Twijzel, P. Roorda te Weidum, W. Schuurman te Grouw, W. Stienstra te Leeuwarden, J. Sikma te Idaard, J. C. Schaap te Deersum, G. Tie- dema te Leeuwarden, A. Tilma te Wartena, J. Veldstra te Tjalleberd, H. Veeman te heeft gegeven. Engelum, M. Veeman te Marssum, K. de Vries y te St.-Jacobi-Parochie, A. Wassenaar te Oude Bildtzijl, B. Wijnstra te St.-Anna-Parochie, A. van Weperen te Oosterwolde en D. Zand- stra te Boornzwaag. Twee keurige kalenders gebeurde in kennis gesteld, die spoedig ter plaatse verscheen. Het door hem ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat de vrouw twee schoten in in het hoofd had gekregen, welke evenwel niet levensgevaarlijk konden worden genoemd. De vrouw kon dan ook vervoerd worden, na verbonden te zijn, een paar huizen verder bij den smid Verstraten in huis gebracht. De man had zichzelven aan de slaap ge schoten, zoodat de dood onmiddellijk volgde. Spoedig was de burgemeester, de heer v. Foreest, ter plaatse, die bijgestaan door den veldwachter en den brigadier der rijksveld- wacht het gerechtelijk onderzoek leidde. Een bloedkoralen ketting, welke de vrouw ge woonlijk droeg, werd tot nog toe vergeefs ge zocht. Het gezin de Jong, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen, waarvan het jongste vier weken, bewoonde nog maar sinds twee dagen het gehuurde perceel, met het plan zich als filiaalhouder voor een brood- en banketbakker te vestigen. Hun huisboedel stond nog aan het station der H. IJ. S. M. Door financiëelen achter uitgang was de man zeer melancholiek. Ver moedelijk is hij hierdoor tot deze wanhoops daad ^overgegaan. De toestand der vrouw is gunstig. en in een bestaande behoefte zijn het, die de bekende firma Ferwerda en model kwartje x x e]kaar geiegj kwartje is zoo iets midden tusschen de beide andere muntstukken in. De vlakke rand om en het beeld, bij het oude klein, bij den stuiver zeer breed dien breeden rand werd door velen bij eersten oogop lag juist de stuiver herkend is bij het nieuwe kwartje zeer veel bree der, nadert daardoor tot den rand van het stuivertje. het mijngas. Huizen van katoen. Vraagbord. Feuilleton Contróle onder zoekingen van Levensmiddelen en l'erbruiksar- tikelen, gedaan aan het Laboratorium voor Chemisch en Microscopisch OnderzoekDr. van Hamel Roos en Harmens, 291 Keizers gracht, Amsterdam. WORKUM. In de zitting der rechtbank te Leeuwarden van Woensdag werd o.m. de volgende zaak behandeld In de herberg kregen de 33-jarige Piebe V., visscher alhier, en zijn stadgenoot Gerrit Jappes ongenoegen. Piebe had te diep in ’t glaasje gekeken en was opgewonden. Hij haalde na eenige woordenwisseling Gerrit over de toonbank en gaf hem een slag tegen het hoofd, tengevolge waarvan zich een buil ont- i wikkelde. De vrouw van den mishandelde hoorde het leven en snelde ter hulpe. Later thuis gekomen, hoorde Gerrit glas gerinkel. Ook daarvan bleek Piebe de oor zaak te zijn, ruiten in. »Wie moet dat nu betalen vroeg de pre sident. »Als ik het doe, ik zelf en anders een ander« zei Gerrit. »Wie heeft de ruiten laten maken vroeg de president weer. »Ze zijn nog niet gemaakt, mijn waarde heerlï luidde het antwoord. Piebe bekende, een klap te hebben gegeven. Eisch 10 dagen gevangenisstraf. Beklaagde zou gaarne met een geldboete vrijgesteld worden. Tieman dit jaar haar clientèle cadeau geeft. Slechts deze ééne conditie maakt zij, dat men voor f 20 wijn bij haar bestelt. Doet men dat, dan krijgt men er een, die een sieraad in de fijnste salon mag heeten. Hoytema, die reeds jaren kalenders teekent, heeft ditmaal werkelijk iets moois gemaakt, ’t Zijn muizen, kikvorschen en bloemen, keu rig geplaatst in een passend milieuaardig is bijvoorbeeld het schild van September met bedrijvige doodgravers, onder de kamperfoelie bezig hun bedrijf aan een vogellijk uit te oefenen, prachtig zijn de lischbloemen op Juni, de waterlelies op Juli, de katjes op Maart. En steeds zijn de encadrementen afwisselend van kleur en motief, zoodat deze kalender nooit verveelt. De andere geeft twaalf reproducties van schilderijen. G. Westerman is de maker van deze reeks, die het Wilhelmuslied in beeld brengt. Elke schilderij geeft een motief dat direct begrepen wordt, ook zonder de, overi gens waardevolie toelichting van dr. M. G. de Boer, die in zijn historische beschouwing vol lof is voor dit werk. Beide kalenders zijn eenig mooi van uit voering en een zeer geslaagd bewijs, dat de kunst in dienst der reclame ook haar karakter kan bewaren, waar het een eerste-klasse firma is, die haar waardig weet te exploiteeren. Een drama. Woensdagmorgen ongeveer half elf werden er in de Kerkebuurt te Heilo een 3 tal revol verschoten gelost. Den naburigen bewoners bleek het spoedig dat dit in perceel 111 was geschied. De daar nog maar sedert twee dagen wo nende 33-jarige J. A. V. de Jong uit Rotterdam had twee schoten op zijn vrouw gelost, welke in haar hoofd terecht gekomen waren, en daarna zichzelven gedood. In de provincie Friesland werden in de week van 28 September tot en met 4 October 3 gevallen van besmettelijke ziekten ter kennis gebracht van den Centralen Gezondheidsraad en wel twee gevallen van roodvonk in Dantuma- deel en een geval van diphtherites in Wijmbritse- i radeel. De 40-jarige caféhouder de heer T. A., wonende Schiedamschedijk te Rotterdam is Dins dagavond, door een duizeling bevangen, uit het raam der le verdieping gevallen. Een genees heer constateerde den dood door schedelbreuk. Gister vierde mej. wed. Rozendaal, geb. v. d. Wedden, Egelantiersgracht te Amsterdam haar honderdsten geboortedag. Te Nispen, nabij Roozendaal (N.-Br.) een kat, tengevolge waarvan zij kwam te vallen en daardoor dusdanig inwendig werd gekwetst, dat zij is overleden. Maandag gingen twee knaapjes van 7 en 8 jaar, te Tienhoven, buiten weten van hun ouders, varen met een roeibootje. Een hunner geraakte te water en kon eerst een half uur later op het droge gebracht worden. De po gingen, om de levensgeesten weer op te wek ken, bleven helaas vruchteloos. Te Osdorp, gemeente Sloten, heeft men een vrachtrijderspaard des nachts de tong ge deeltelijk afgesneden. In de buitenwijken en ook het hartje van den Haag prijken evenals in Rotterdam alweer tal van winkels met de cijfers 3 en 5 op hun gebakschotels. Zooals men weet, werd eerst onlangs de prijs verhoogd tot 4 en 6 cents. POSTERIJEN. Lijst van onbestelbare brieven voor de 2e helft September 1910. Gerben de Boer, Roodhuis. - Een gezin te Halfweg (N.H.) is in 15 maanden tljds met 5 kinderen vermeerderd, ’t Vorige jaar kwamen er drielingen, thans bracht de ooievaar twee welgeschapen zonen! Een Deensche uitvinder, Waldemar Poulsen, heeft een toestel uitgevonden, waarmede bijzonder draadverbinding een electrische lamp aan ’t gloeien kan brengen. Na de telegrafie en te lefoon zonder draad dus nu het draadlooze elec- trisch licht. Blijkens een bericht in ’t Hbl. heeft de bond van margarinehandelaren te Amsterdam besloten de prijzen van margarine te verhoogen. In den laatsten tijd heerscht over de geheele wereld een groote schaarschte aan vetten en oliën, waaruit de margarine wordt bereid. Waar dus de grondstoffen voortdurend in prijs stegen, moest ook het bewerkte product duurder wor den. Daarom werd tot prijsverhooging besloten. Ook elders gaat men daartoe over. In zeker Chineesch dorpje hebben een papa van 8 en een mama van 7 jaar een bezoek van den ooievaar gekregen. Het kindje was een voet lang, en heel gezond. Het geval Wordt in wetenschappelijke bladen, die ’t onderzocht Stallman, heeft het voorrecht, nog steeds dezen I hebben, als juist erkend. tak van dienst uit te oefenen. Onze oud-Burgemeester Witteveen komt voor een groot deel de eere toe van het tot stand komen dezer aansluiting. Was Hindeloopen vroeger als telegraaf kantoor aangesloten op Workum, thans, met I Leeuwarden als hoofdkantoor, met alle plaat sen in Friesland welke in het bezit zijn van gelijke aansluiting. Terwijl de 5, het waardecijfer bij den Misschien zal, voor de vijf-en-twintig jarea stuiver groot geschreven is, bij het oude vol zlJn, de intercommunale spreekcel ook hier kwartje klein, is op het nieuwe kwartje de waarde in veel grootere cijfers aangegeven. Bij het oude kwartje was in het medaillon met kleinen rand alleen het hoofd van de Koningin geplaatst, daardoor een groot op vallend beeld. Bij het nieuwe kwartje is in de kleinere ruimte binnen den broederen rand het hoofd met een deel van de schouders afgebeeld, een kleiner minder in het oog vallend beeld, dat minder gemakkelijk te on derscheiden is van het kioontje op de stuiver stukken. Men zal in de eerste plaats thans op het gevoel de muntstukken moeten onder scheiden en vooral op de mindere dikte en nog steeds gekartelden rand van het kwartje moeten letten. Alg. Handbl. Inhoudsopgave van no. 3 van het- Maandblad tegen de vervalschingen. Vervalsching van Levensmiddelen en hare officieele bestrijding. De Tentoonstelling van vervalschte Handelsartikelen. Melkver- valsching. De juiste Levenswijze. Ver te erbaarheid der bananen. Drankgebruik en verbod in de Ver. St. van N.-Amerika. Photographic met infra-roode stralen. Vloei baarheid van marmer. Licht metaal voor vliegmachines. Een eigenaardige toepassing van ireu, en uaarna zicuzeiven geauuu. Onmiddellijk werd dr. Hoekstra met het I Portugal is een republiek geworden. De revolutie in Portugal en de omwenteling dientengevolge, is eene gebeurtenis, die de pers druk bezig houdt in de laatste dagen. De dynastie van Portugal is vervallen ver klaard van den troon en Portugal als repu bliek uitgeroepen. De omwenteling is in den nacht van 3 op 4 October begonnen. Maan dagavond om 8 uur werd er toe besloten op aandrang van admiraal Dandido dos Reis. In den loop van den avond en van den nacht verklaarden toen eenige troepenafdeelingen republikeinen te zijn. Zij doodden de officie ren, die zich daartegen verzetten en trokken de stad in. Inmiddels was het in Lissabon aan het gisten gegaan, hoogstwaarschijnlijk, al wordt dit er niet bij vermeld, op aanstoken van de revolutionairen. Eensklaps dreunden kanonschoten. De bewoners vlogen de straat op, trompetgeschal werd gehoord, het volk stroomde op verschillende plaatsen samen en geweersch den weerklonken. De politie wierp zich onmiddellijk op de oproerigen, maar deze wierpen met bommen. De politie stond I er machteloos tegenover en riep de troepen te hulp. Maar dit baatte niet veel, want een I groot deel der troepen liep naar de oproer lingen over. Een hardnekkig gevecht ving nu aan. Weldra waren politie en revolutio nairen, republikeinsche en niet-republikeinsche troepen slaags. De schepen op de reede en de marinetroepen, die de zijde der opstande lingen hadden gekozen, begonnen het bom bardement van de stad, in de eerste plaats van het Koninklijk paleis Nessidades. Het gelukte intusschen den republikeinen de mili taire wijk, die onmiddellijk bij het Koninklijk paleis ligt, binnen te dringen. O n het paleis schijnt nu een hevig gevecht te hebben plaats gehad. Lang hielden de paleistroepen onder bevel van generaal Gorjas, zich staande. Maar eindelijk moesten zij voor de aanvallers wijken. Toen het paleis verloren was, pleegde gene raal Gorjas zelfmoord. De opstandelingen drongen nu het paleis binnen, haalden den koninklijken standaard neer en heschen de republikeinsche vlag Het gerucht loopt dat koning Emmanuel Portugal gevlucht is op den Braziliaan- 1 Te Londen wordt 1 »En dan de drank laten staana, raadde de barkas voor het koninklijke paleis heeft president. »Ik geloof ook niet, dat ik het weer ge bruiken zal«, besloot Piebe. Rjjkspostspaarbank. Aan het postkantoor WORKUM en daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand September 1910, Ingelegd f 6280.78 Terugbetaald f 6942 66 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2837. BOLSWARD, 1 October. Hedenavond omstreeks acht uur kwam een heer per motor fiets de stad binnenrijden ’t Ging zoo vreemd, dat in een ommezien velen den slin- j gerenden fietser naoogden, tot >at hij ten sloite pardoes tegen het huis van den heer S. reed, i Het rijwiel was erg beschadigd, en de fietser, 1 vedo Gommes, marineEusebio Leao, civiel goeverneur van Lissabon. Na de overwinning van is al spoedig de rust weergekeerd, het oproer blijkt niet anders dan een beweging te zijn tot verandering van regeeringsvorm. Olieslagers te Nijmegen. Duizenden zijn eergisternamiddag naar Heu- politie onder dak gebracht, meneoord getrokken, waar Jan Olieslagers zijn Bovenstaand bericht laze vliegweek zou openen. Vijf minuten vóór Nieuwsblad van Woensdag j 1. en omdat hier halfvijf werd de roode vlag door de witte vlag slechts weinig motorfietsers zijn was hot ons vervangen en stapte Olieslagers naar het plan- onbegrijpelijk dat dit een Workumer heer kon kier. Hij heeft ongeveer 10 min. gevlogen, driemaal om het terrein, tot 150 M. hoogte. Het dalen (10 minuten vóór vijf) ging even vlot als het opstijgen. In hartelijke woorden werd Olieslagers ge huldigd door Kolonel Bisschoff van Heemskerck, garnizoens-commandant te Nijmegen, voorzitter van den Bond van lichamelijke opvoeding, ter wijl de commandant der marechaussee kapi tein Moss namens het comité een krans aan bood. van schen kruiser San Paulo. dit gerucht bevestigd het koninklijk paleis is door de republikeinen ingenomen De Berl. Lokal Anzeiger vernam via Parijs uit Lissabon, dat bij ’t invallen van den avond, van de Sao Paolo, het Braziliaansche oorlogsschip dat maarschalk Hermes de Fon seca naar Lissabon heeft gebracht, een stoom- aan gelegd. Na eenig tegenstribbelen stemden koning Manuel en zijn moeder toe, te vluchten en begaven zich door de gelederen van de trouw gebleven troepen in de barkas en ver volgens aan boord van de Sao Paolo. Een later telegram, bij familie van den koning ontvangen, houdt in, dat de koning en zijn moeder aan boord van een Engelsch oorlogsschip zijn. Dit zal wel de waarheid TllWIYlflYl wezen. UllllUcvli, In Lissabon werd hevig gevochten, waarbij een groot aantal dooden en gewonden zijn gevallen. Nadat 31 uren vechtende waren verloopen, is het voorloopig bewind als volgt samengesteld: Theopbila Braga, eerste-mi- nisterAlphons Cos^a, justitie; Bernardino Machado, buitenlandsche zakenBazilo Elles, financiënAntonio Luig Gomes, openbare werkenkolonel Bareto, oorlogAntonio Jose woonachtig te Workum, werd, wegens mindere Almeida, binnenlandsche zakenAmazo Aze- mensoord getrokken, waar Jan Olieslagers zijn I zou openen. 1 v ■lag door de witte vlag slechts weinig motorfietsers zijn zijn, waarom we dan ook ons best hebben gedaan achter de ware toedracht in dit geval te komen. De politie te Bolswarl heeft nu verklaard dat de in het bericht genoemde heer een motorfiets bereed die hij van den heer B T. Wiersma te Workum in bruikleen had. Hij moest wel naar Workum, maar was aldaar niet woonachtig. In den nacht is hij, volgens bericht van genoemde politie, naar Workum gereden en den volgenden morgen weer vandaar ver trokken. WARNS en SCHARL. Bij de Geref. ge meente alhier is beroepen de heer D. J. van Katwijk, cand. te Rotterdam. HINDELOOPEN, 7 Oct. Morgen, Zater dag 8 October, zal het twintig jaren geleden zijn, dat het Hulptelegraaf kantoor werd open gesteld en het oude stedeke Hindeloopen verbonden werd aan het groote wereldverkeer Al kan men ze niet zien komen en gaan, toch zijn er in dien tijd honderden telegrammen van blijdschap en weemoed gewisseld. De toen aangestelde beheerder, J. F. R. 4 J. E. Peschar Sr.,

Friso nl | 1910 | | pagina 2