Naamplaatjes in verschillende formaten en prijzen T. GAASTRA Bz., Yoor vroolijke partijen De gebroken Keten. Geëmaillee r de Uitgevers-Maatschappij THALIA, Kluchtig. Mooi. Amusant. Kerk- en Schoolnieuws. Burgerlijke Stand. Feuilleton. Voor levering van Ingezonden. ■Ml Zouden daar Ged. Chr.) Voorna. 9 uur daar 28 cent onkosten opkomen*. voor N. N. (Wordt vervolgd.) Gedrukt bij T. GAASTRA Bz., Workum. Overleden, Wijtske Nauta 39 jr echtg van Hendrik Stegenga te Warns. De eene, mankeerende eigenschap. »Ferdinand heeft alle goede kwaliteiten een flink echtgenoot behalve ééne.< »Wat is dat »Hij wil niet trouwen.® Muziekkennis. »Weet ge wat Mozart was »Nou, hoe zou ik dat niet weten »En Beethoven wat was die »Doe me nou niet van die gekke vragen, dat zijn immers twee gipsbeeldjes Büch it riiske, jong en tear, As’t in beam is, wol ’t net mear. zv Oppenhuizen. houdt zich aanbevolen Vraag- s.v.p. prijsopg-aaC H. Westra. WORKUM (Ger.) Voorm. 9 uur en Nam. 5 De Spaansche „schatgraver.” Verschillende ingezetenen te Rotterdam andere steden van ons 1 brieven uit Madrid ontvangen van iemand, die verlangde Nommers en 1 drag in postzegels of per postwissel, door de te GRONINGEN, Z.Z. Noorderhaven No. 1. Onder rembours wordt niet geleverd, omdat Uit de gerechtszaal. »Dus, beklaagde heeft u mishandeld »Ja Edelachtbare, tot driemaal toe heeft hij me met een stuk hout geslagen op opop »Goed, goed, ga op het ontbrekende woord maar zitten.® en Trijntje ik geloof niet dat wij de overwinning zou- 1 iWij zijn slechts met dertig Verkeerd begrepen. Docter. »Mevrouw, u moet uw man eens eenige dagen achtereen dierlijk voedsel geven, dat zal hem opknappen. Mevrouw (toen na eenige dagen de docter terug kwam). »Den eersten dag, toen ik hem knollen gaf, ging het redelijk wel naar binnen, maar toen ik hem gisteren hooi voorzette, heeft hij erg zitten kieskouwen.® Uit een realistische roman. Zij stond bij de waschkuip. De hemel blauwde zij ook. Zondag 9 October. WORKUM (Herv.) Voorm. 9 uur ds. F. G. Hospers. Nam. 5 uur ds. J. Swart. WORKUM (Doopsgez.) Voorm. halftien ds. Politiehond in Strafzaken. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het veel besproken vonnis te Alkmaar en wat Ericus over politiehonden schrijft in uw blad, zou ik gaarne willen dat U het volgende in uw blad opnam. Als ik het wel heb, verwondert Ericus er zich in no. 39 wel iets over dat de Redactie van het W. van het R. niet zoo grif aanneemt dat de speurdiensten van een politiehond on feilbaar zijn en zou ik daarom Ericus wel eens willen vragen hoe hij over het. volgende denkt. Een fabrieksarbeider heeft plan om in te breken en ziet vooraf een pet te krijgen als A B of C wie doet er niet toe die ook in de fabriek werkt. Na deze een tijdje ge dragen te hebben verwisselt hij hem met ge melde gelijke pet, gaat diezelfden nacht inbre ken en vergeet zijn pet in de woning of waar hij ook inbreekt. De politie vindt de andere morgen de pet en gaat in de fabriek aan ’t speuren. Wie zal dan door de honden als de schuldige worden aangewezen? Vrijzeker de onschuldig A B of C en de schuldige gaat vrij uit. Ik zou meerdere voorbeelden kunnen aan halen maar vindt U dit niet voldoende om er eens ernstig over na te denken. H. Op in fétentoanstelling frege Tabe-boer ien fen de karmasters as syn kalve kou ek in priis krige miskien. De karmaster, noch in jonge fint, sei derop»Dat kin ’k jo net sizze, Broer- sma, ik hear by de hokkelingen.® J. R. uur ds. S. Idema. WORKUM (Gem. van en Nam. 5 uur Lezing. HEIDENSCHAP (Hulpkerk). Voorm. halftien VER. GER. KERK. Beroepen te Oldemarkt, J. Geelkerken, cand. te Hilversumte Zwijndrecht, J. Vonkenberg te Barendrecht; te Waardhuizen, N. Diemer te Dronrijp. Bedankt voor Siddeburen, G. Scheepsma te Boornbergum; voor Westeremden, E. v. d. Laan te Balk; voor Wolfaartsdijk, H. Buitenhuis te Vreeswijkvoor Vlissingen, J. de Bruin te Zwolle. EV. LUTH. GEM. Bedankt voor Culemborg, H. Snijder te Groede. Dat is waar, maar dat zijn geen dron- kenenen wij hebben een kapitein Ach! gij Parijzenaar, kunt er wel luch tig over praten, maar ik, die reeds zoovele ge vechten heb bijgewoond, denk er heel anders over. Norel. HINDELOOPEN (Doopsgez.) Geen dienst. KOUDUM (Herv.) Voorm. 9 uur en Nam. halftwee ds. H. Bakker. KOUDUM (Doopsgez.) Geen dienst. KOUDUM (Ger. Kerk). Voorm. 9 uur en Nam. halftwee ds. G. de Walle. MOLKWERUM (Herv.) Voorm. 9 uur ds. C. Boorsma te Eibergen. Nam. geen dienst. MOLKWERUM (Doopsgez.) Voorm. halftien ds. J. M. Erkelens. WARNS (Herv.) Voorm. 9 uur ds. B. S. Dijkstra. Nam. halftwee de heer Brouwer van Huizum. WARNS (Doopsgez.) Voorm. halftien ds. P. M. Heringa. HEMELUM (Doopsgez.) Nam. 2 uur ds. P. M. Heringa. STAVOREN (Herv.) Voorm. halftien en Nam. j 2 uur ds. S. Kooistra. STAVOREN (Doopsgez.) Geen dienst. NED. HERV. KERK. Beroepen te Diepenveen, E. Bal te St. Filips- land; te Bruchem, G. van Montfrans te Rou- veen; te Zwolle, A. Scholte te Zutphen; te Heerenveen, H. Visser te Oosthuizen; te Rotter dam, P. Veen te Zutphen. Aangenomen naar Zuidscharwoude, A. J. Reinders te Hippolytushoefnaar Haulerwijk, H. W. te Winkel, cand. te Scheveningen. Badankt voor Oostburg, B. van Nieuwburg te Winkelvoor Gieten, dr. R. Ruibing te Wilder- vank; voor Boxum, B. Klein Wassink te Leeu warden. M. Guerra in verbinding stelt en zijn proces- kosten betaalt, waardoor zijn handkoffer vrij komt, waarin zich het recu bevindt van de koffer met het geld. nu nog menschen inloopen? Vliegen. Wedstrijd ParijsBrussel. Morane is Woens dagmorgen van uit Parijs komende te Issy ge arriveerd en om 9.40 uur weder met zijn broeder aan boord opgestegen. Te Boisoy-Saint-Léger is het vliegtuig gevallen. Léon Morane, de bestuurder, heeft een been op twee plaatsen gebroken. Zijn broeder heeft een schedelbreuk. Ze zijn naar het ziekenhuis te Brésannes gebracht, waar doctoren hun toe stand zeer ernstig vonden. Léon Morane is 25 jaar oud en behaalde in April j.l. zijn brevet de pilote. Internationale luchtvaartbond. De internatio nale luchtvaartbond, het wereldlichaam op lucht vaartgebied, waarbij de meeste landen aange sloten zijn, zal 27, 28 en 29 dezer te Parijs vergaderen. Bijna alle landen zullen vertegenwoordigers zenden. De eerste vergadering zal gepresideerd worden door een lid van de Fransche regeering. Een belangrijk punt op de agenda zal zijn de besprekingen over den Gordonn-Bennett in 1911. Waarschijnlijk zal worden voorgesteld, dat men den prijs beschikbaar stellen zal voor een over-land-vlucht. Hoogtevluchten. De Fransche Luchtvaartclub heeft het hoogterecord van Wijnmalen op 2800 M. gebracht. Meer dan 2000 M. hebben tot heden gevlogen Wijnmalen 2800; Géo Chavez 2680; Marone 2580; Jacques de Lesseps 2170; Legagneux 2160; Drexel 2013. ’t Raadje wel. Maandagavond heeft de gemeenteraad van Schipluiden vergaderd. Blijkens, het verslag in de Residentiebode gaat het daar wel zonder ling toe. Er was veel publiek. De zaak was deze. Schipluidens veldwachter is wegens zijn onbe hoorlijk gedrag tegenover den burgemeester ont slagen, terwijl de nachtwacht overleden is. De vorige zitting had de burgemeester mede gedeeld, dat hij een anderen nachtwacht be noemd had op een salaris van den vorigen, zijnde... f 300. De heer Schellings, raadslid, had toen medegedeeld, dat hij er een wist te krijgen voor f 200, waarop de burgemeester antwoordde dat de benoeming geheel aan het hoofd van politie, dus aan hem toekwam en de raad in 1908 het salaris reeds op f300 had vastgesteld. De raad was echter tegen den burgemeester ingegaan en verlaagde het salaris van den nacht wacht tot f200 en dat van den veldwachter tot f 350. De Voorzitter had nog gewaarschuwd, dat Ged. Staten het besluit vernietigen zouden, maar het mocht niet baten. In deze zitting was nu een schrijven van Ged. Staten ingekomen, waarin deze verklaarden ernstige bezwaren tegen tractementsverlaging te hebben. Ged. Staten hebben steeds hun best gedaan de salarissen van gemeenteambtenaren op te voeren en nu gaat Schipluiden verlagen. Zij zouden hunne goedkeuring aan de begroo- ting 1911 onthouden, als bedoeld besluit niet werd ingetrokken. Nu begint de discussie. Niemand vraagt te Schipluiden het woord, maar ieder neemt het zelf. Ammerlaan. Wij handhaven het besluit. Er heeft er zich een voor f 200 aangemeld, dus kan het daar ook wel voor, f100 minder is in het belang der gemeente. Klaas Ammerlaan (tot den burgemeester). Jij hebt wel benoemd, maar je hebt geen recht het salaris vast te stellen, ’t Kan me niks verd.... of de raad in 1908 dat salaris op f 300 ge bracht heeft. v. Oosten. En dan is <Jie vent (nachtwacht) er brugophaler en koopman ook nog bij. BurgemeesterU treedt allemaal in rechten, waarin u niets te zeggen hebt. De benoeming van den nachtwacht is aan den burgemeester. Ammerlaan Dat zou ik wel eens willen zien Alles zit nu tegen den burgemeester te prut telen, waarom deze uitwerpt»Zijt u leden van den raad U kunt niet eens verstandig rede neer en Klaas AmmerlaanIk geloof, dat jij aardig de baas speelt over de centen. Benoem jij maar wie je wil, maar jij blijft van de centen af. Een anderDat zeg ik verd.... ook Nog een ander (ik kon niet meer onderschei- stxiurt en dat jij aardig met de centen omspringt. Nu beginnen ze allen met elkaar te praten en zitten den burgemeester op schandelijke wijze voor den gek houden. De vergadering besluit het vorige besluit te handhaven. De burgemeester »mot« maar aan die Ged. Staten schrijven dat ze niet van plan zijn hun besluit in te trekken. Nu wil de raad behalve het salaris met f 100 te verminderen, den nachtwacht ook nog zijn vrije woning en vuur ontnemen. De burgemeester zegt dat het doel van alles is om hem te plagen. Hij herinnert hen daar om aan den eed, dien zij hebben afgelegd om de belangen van de gemeente te behartigen. Een der leden vindt dat »wij« de belangen beter behartigen dan »jij.« Als we het met f 100 goedkooper kunnen dan doen »wij« het en sjijs niet. Een der leden maakt de opmerking, dat er zoo weinig sigaren gegeven worden. Hij heeft van het jaar pas drie sigaren gehad. Ze zitten den burgemeester gewoon uit te lachen. Toen deze aanmerking maakte, dat hij tel kens met »jij« en »jou« werd aangesproken, kreeg hij ten antwoord: ja, maar ik ben maar een boer.® Ten slotte besluit de raad nog, dat de bur gemeester maar een veldwachter benoemen moet en dan zal de raad wel zeggen, welke voordeelen er aan die betrekking verbonden zijn. De burgemeester zei, dat hij zoo geen veld wachter benoemen kan. »Dat mot maar®, was het antwoord, als er een komt met 12 kinderen, heb ik b.v. geen zin om hem in een gemeentewoning te zetten.® Aldus werd besloten. Eerst benoemen en dan zal de raad zeggen, welke voordeelen er aan die betrekking zijn. De burgemeester vraagt, of er nog iemand iets te vragen heeft. Een zegt: laten we maar weggaan, want we hebben toch niets te vertellen. Aldus geschiedt. (Historie uit den tijd van het Schrikbewind.) 11.) Toen Clemence op een avond als naar ge woonte zij van ontsteken, ontsnapte beiden een kreet van ver wondering, op het hooren van paardgetrappel in de nabijheid van het kasteel, dat als iets zeer ongewoons was in deze omtrek en vooral in dit jaargetijde. Sedert het voorval in de herberg »de Vier Winden® was Clemence nog steeds bevreesd, dat haar vervolger haar zou achtervolgen, haar eindelijk zou vinden, om haar uit deze woning, waar zij zich weer eenigzins gelukkig begon te gevoelen, weg te halen. En Duvernoy die werkelijk een zoon onder het leger van de Vendeërs had, beving een heimelijke hoop, dat het deze zou zijn. Hun twijfel duurde echter maar zeer kort, want weldra werd de deur van het salon, waar in zij zich bevonden door de huishoudster ge opend, die een reiziger binnenliet, gehuld in een langen mantel, en die gevolgd werd, door de bediende van het kasteel. Het was reeds donker, zoodat de trekken van den onbekende niet waren te onderscheiden, doch ondanks had Clemence hem dadelijk her kend. Op den gil, dien zij uitte, kwam de vreemdeling nader bij, heiende ook haar, en slaakte een kreet van triumf. Duvernoy, bij wien de reiziger onbekend was, wist niet wat hij van deze dubbele herkenning moest denken en haastte zich de vreemdeling onschuld te bewijzen, keerde zich naar de Sour- deuil en zeide met kalme stem De schande komt slechts over lasteraars en bedriegers. Het werk der eerste bevrediging van de Ven deërs vorderde snel; het verdrag dat den 17 Februari 1795 was vastgesteld had Charette, na eerst ten uiterste vervolgd te zijn, op het schavot doen vallen; Stofflet weifelde nog om dit voorbeeld te laten volgen, maar de baron van Cormatin, een beslist voorstander van het land wist de invloedrijkste chefs van de ko ninklijke partij zijn overtuiging op te dringen, zoodat er spoedig onderhandelingen plaats had den om de poort van Rennes voor hen te ontsluiten. De vertegenwoordigers van het volk verleenden volmachten bij de Vergadering en deden zich ondersteunen door krachten, ontleend, aan het leger van den generaal Hoche, wat zeer het wantrouwen van de Vendeërs wekte. Nogtans lieten zij dit in geenen deele blijken, maar nu en dan bespeurde men achter een haag een hoofd, bedekt met een hoed met wit geribde schelpen en met breede randen; of zag men in teren, waaruit bleek, dat de chefs niet alleen tot eene samenkomst hier kwamen. De republikeinen hadden hunne voorposten aan de uiterste grenzen van de vlakte gezet, en hunne officieren, hadden bij verkiezing deze plek uitgezocht, dewijl zij hier op den ge- heelen omtrek, het oog konden houden. Op dit oogenblik, bevond zich een detache ment bij een eenzame hoeve waaruit de bewo- ners bij hunne nadering waren gevlucht, en na voor een goede nachtwacht te hebben ge zorgd, begaf zich de kapitein in de hoeve om een weinig uit te rusten. Twee soldaten stonden bij den ingang van Duvernoy viel als verpletterd op een stoel een voetpad, waar nauweiyks de bieeke stralen neder en Clemence die begreep dat zij tegen- vin de maan dowdrongen. en BRUILOFTEN zijn heden onderstaande pret tige stukjes verschenen, die a f 0.20 per stuk geleverd worden. No. 1. Clarettewijn, klucht voor 2 Heeren en 1 Dame. Prijs f0.20. No. 2. De oude Bommel, klucht voor 2 Heeren. Prijs f 0.20. No. 3. Korporaal en Recruut, klucht voor 2 Heeren. Prijs f 0.20. No. 4. Wie een kuil graaft, klucht voor 5 Heeren. Prijs f 0.20 No. 5. Twee knappe Dienstboden, klucht voor 2 Dames. Prijs f 0.20. No. 6. Twee Keukenprinsessen, klucht voor 2 Dames. Prijs f 0.20. No. 7. Jaloersch gemaakt, klucht voor 1 Dame en 1 Heer. Prijs f 0.20. Dit zijn zeer mooie kluchtige stukjes niet groot, (ze worden in een kwartier of 20 minuten gespeeld) en gemakke lijk te leeren. Als u zich op bruiloften en partijen wilt laten hooren en plezier wilt maken, koopt dan boven staande stukken. Ze worden franco geleverd na opgave van de bijvoeging van het be- Workum. Van 29 Sept.6 Oct. Gehuwd, geboren en overleden, geene. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. Van 29 Sept.6 Oct. Geboren, Aaltje dv Johannes Kampen en Klaaske Bijlsma te Warns. IJke zv Sietze vd Wal en Jaike Pietersma te Nijega. Afke dv den wie er sprak)Laten we dien nachtwacht Pieter Roskam en Nieske Haringsma te He inaar heelemaal afschaffen. Toen die er niet melum. was, ging alles goed en nou die er is, stelen ze als raven. Ik zeg, dat jij den boel in den war De een van deze twee mannen, oud gediende van het beroemde garnizoen van Magence, bleef onbewegelijk, de armen achteloos op zijn geweer leunende, waarvan de kolf op den grond lag. De andere, integendeel, een vurig en leven dig jongeling van Parijs, liep met groote schre den heen en weer, zonder dat door een van beiden een woord werd gesproken. Eindelijk echter verbrak de jongste het stil zwijgen met de woorden: Het is niet om uit te houden, oude; het schijnt dat die menschen daar kluchtspelers van beroep zijn. Deze boosdoeners van opstande lingen hebben een zonderlinge manier om te spreken, men hooit ze van verre reeds schreeu wen en razen, zonder dat men ooit iemand van hen komt te zien. Is dit niet juist geschikt om te veronderstellen dat hier niets dan licht zinniger! wonen? Wel! wel! antwoordde de oude soldaat ik heb reden om het tegendeel te veronder stellen. Ik denk zelfs, indien gij nader kennis met die menschen had gemaakt, gij er anders over zoudt spreken. Colibri en tusschen o ons, i de zonnestralen de loop van een geweer schit- den behalen man ds. J. van Rijs te Tjerkwerd. HEIDENSCHAP (Ger. Kerk) Voorm. 9 Leendienst. Nam. halftwee ds. S. Idema HINDELOOPEN (Herv.) Voorm. halftien ds. llludeloopen Maand September 1910. Geboren, Dirk zv Eisbert Blom -d— Meines. Ymkje dv Jan v. d. Kooi en JAag Brouwer. Overleden, Geertje 10 jr dv Wallede Jongen Jantje Muizelaar. Wymbritseradeel. Van 27 Sept.4 Oct. Gehuwd, Franke van Netten 24 jr en Hinke de Vries 30 jr beiden te Heeg. Geboren, Akke dv Lolke Koopmans en Baukje de Jong te Hommerts. Dirk zv Lieuwe Rien- stra en Trijntje Sjaarda te Oosthem. Dina dv Andries Koster en Jiefke Swart te Heeg. Elisa Anske Schriemer en Aaltje de Groot te Alle zv Marten Stoker en Geertje Piersma te Hommerts. Overleden, Johannes Louisius Tadema 4 jr te Idzega. Sjoukjen Sijbersma 88 jr te Oosthem wed van Anne Dijkstra. Wonseradeel. Van 27 Sept.4 Oct. Gehuwd, Reinder Geert Alberts te Leeuwarden en Dieuwke Broersma te Witmarsum. Geboren, Tjebbe zv Tjebbe Dijkstra (overl.) en Sijtske Tilstra te Schaard. Tjepke zv Auke de Boer en Ypkjen Heeringa te Arum. Rinske Klaske dv Lolke de Boer en Antje Schaap te Allingawier. Overleden, Rinskje Bos 77 jr echtgen. van Friedrich Ernst Brune te Lollum. Gerben van der Velde 80 jr. wedn. van Akke Seekles te Witmarsum. de reden van zijn komst te vragen, die vóór over dien man, te vergeefs zou beproeven hare alle antwoord hem een brief overhandigde. Intusschen vroeg Duvernoy den vreemdeling (die niemand anders was dan de Sourdeuil) hoe hij en Clemence met elkander in kennis waren geweest, dewijl hij het meisje toch nimmer over over hem had hooren spreken. Niets is eenvoudiger, zeide de kavalier koel, ik ken deze vrouw nauwelijks; ik heb haar slechts een keer gezien, maar die eene keer, was onder een omstandigheid die mij hare trekken voor altijd in het geheugen hebben geprent Aller blikken vestigden zich op Clemence, die er zonder een wcord te spreken, half wezenloos bij stond. De Sourdeuil vervolgde Het was, geloof ik, in een herberg uit deze omstreken, ik kwam er juist op het oogenblik, dat de ongelukkige door de politie zou worden weggebracht, dewijl zij een gouden keten had gestolen Mynheer! hernam Duvernoy met warmte,gij bedriegt u ongetwijfeld; Ik zou dit gaarne willen; antwoordde hij, maar als ik mij niet bedrieg is dit kneinood nog in haar bezit! Een gouden keten 1 herhaalde de huishoudster, terwijl zij het salon verliet en zich naar de kamer van Clemence begaf. Hare terugkomst werd door allen in angstige spanning terug verwacht, allen bewaarden het diepste stilzwijgen, ook Clemence stond daar, bleek als een doode, maar sprak nogthans geen woord ter harer verdediging, dewijl zij de be schuldiging te onwaardig beschouwde, om er op te antwoorden. Na eenige oogenblikken kwam de vrouw terug. De gouden keten schitterde tusschen hare handen. Duvernoy viel als verpletterd op een stoel een voetpad, waar nauweiyks de bieeke stralen aan Duvernoy iets had voorgelezen en tafel wilden gaan opstaan om licht te wondering, op het hooren en land hebben dezer dagen wegens bankroet in de gevangenis zit, en op een, niet nader aangeduid station in Frankrijk, zijn koffer heeft laten staan, die 800,000 francs in bankpapier bevat. Hij belooft den ontvanger een derde deel van dit bedrag, indien hij naar Madrid komt, zich met zijn zaakgelastigde

Friso nl | 1910 | | pagina 4