J HERHALINGS-ONDERWIJS. F k Herhalings-lessen ZATERDAG 15 OCTOBER 1910. 37ste Jaargang. No. 42. Officieel Gedeelte. Al net folie better. Binnenlandsch Nieuws. Sollicitanten naar de be trekking van Gemeentehuis- Oppasseres, tevens Schoon maakster van het politie bureau, tegen eene belooning van f 100 per jaar. Land- en Tuinbouw. je a Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Ny verheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam ERICUS. by, 4. 5. 6. je ‘g 1. 2. 3. 7. 8. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. X Iv ;a ;e ie Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. Voor gepasport. militairen, die 10 jaar als zoodanig hebben gediend, is deze leeftijd verhoogd tot 30 jaren, voor hen, die 42 ja- ren als zoodanig dienden, tot 34 jaren. Zij, die wenschen te worden toegelaten tot de te geven aan de OPENBARE LAGERE SCHOLEN in deze gemeente aanvangende den 1 November e.k., kunnen zich daarvoor aangeven b ij de Hoofden der Scholen, voor den 29 October 1910. Burgemeester en Wethouders van Workum. T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De BURGEMEESTER van Hemelumer Ol- dephaert en Noordwolde brengt ter openbare kennis, dat door hem eene vergadering van den Raad dier gemeente is belegd op Zaterdag den 15 October 1910, des voormiddags 91/2 uur, ten gemeentehuize te Koudum. Koudum, den 11 October 1910. De Burgemeester voornoemd, P. ERINGA. Punten van behandeling: Notulen. Medeelingen. Vaststelling der gemeente- en armvoogdij- begrootingen, dienst 1911. Vaststelling van het schoolgeldkohier over het 3e kwartaal 1910. Benoeming van een onderwijzeres aan de O.-L. School te Warns. Voordracht: No. 1 T. Dijkstra te Heeg. 2 G. vd Tol te Wijckel. 3 A. Veldema te Zurich. Adres van het Bestuur van den Bond van Afd. der Geref. vereen, voor drankbe strijding in Friesland, houdende verzoek om financieelen en moreelen steun. Uitbaggering van de Nijegastervaart. Afschrijving Hoofdelijken Omslag. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WORKUM, roepen op Van de instructie kan kennis worden genomen ter Secretarie in de gewone kantooruren. Zij, die alszoodanig in aanmerking wenschen te komen, gelieven hunne gezegelde verzoek schriften in te zenden aan den Burgemeester, vóór 22 October e.k. Workum, den 14 October 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. Mar «de aide® gyng dochs op it lést Dat libben fen syn soan, Dy ’t altyd om ’e moanne fêst Om jild.skreau, einliks oan. Hy gyng dan op in goede dei Ris nei de losbol ta En boarstle ’m fiks it hier en sei: «Soa jonkje, kin dat sa? ’t Is mear dan skande en ’t jild I o sei Dat raent my ond’re fingers wei! Do ’t ik de jierren hie fen dy Do libbe ik al net mear Op heitebüsik wie der by ’k Fortsjinne seis al mear.® «Jawol,® sei do de soan biredt, »Nou heit ik siz oars mar: Ik priizgje dochs jo foarbield net, En dêr ha’k reden foar. Jy libben op jou heitebüs to koart miskien, Safolste langer ha j’it op myn heitebüse dien.® FRISO. Ja, wier, hy siet sa skoan er De aide hear Fen Gulden, Dat wist de soan ek wol en hy Siet altyd ond’re skulden. Hy hie ek silver neat gjin nocht Oan ’t stoef stüdearjen mear, Mar hwèr ’t hy wol oan meidwaen mocht Oan bizewirk 1 dan wied er klear, Dan wied er in bisondre fint, Mei hwet in boppest bést talint. Mar as hy for ’t eksamen siet, Mei ’n lege reade holle, Dan wier ’t al wer it êlde liet: «Jy foaidrje net sa folle«. Dat durre sa mar jier op jier, Mar foardrjen bliuw him fransk. ’t Stüdintsje hie wol yn ’t fesier «De alde« wie ’t wol mansk. Sadwaende foun hy mear plesier By fladerak en Pilsner bier. Bakkersarbeid. De heeren Schaper, Tróelstra, Helsdingen, Hugenholtz, Vliegen, Ter Laan en Duys heb ben eenige amendementen voorgesteld op het ontwerp tot beperking van Zondagsarbeid en nachtarbeid in broodbakkerijen. Een eerste amendement strekt om aan den bakkersraad wèl de bevoegdheid te verleenen den nacht later, doch niet om hem vroeger te doen aanvangen en daardoor den tijd, be stemd voor nachtrust, meer te beperken. Een volgend amendement heeft de bedoe- ling om de Israëlietische gezellen er voor te behoeden, kort na afloop van den Sabbath aan den arbeid te worden gezet. De laatste twee uren van den nacht blijven ook bij aan neming van dit amendement nog voor de broodbereiding beschikbaar. Volgende amendementen hebben tot strek king den 10-urendag voor bakkersgezellen in te voeren, tegelijk met of korten tijd na de afschaffing van nachtarbeid, althans op die dagen, dat wegens de noodzakelijkheid van belangrijk meerdere productie wegens ophan den zijnde Zon- of feestdagen of Israëlietische Sabbathdagen niet een langduriger arbeid geboden is. Hierdoor wenschen de voorstel lers te voorkomen, dat na afschaffing van den nachtarbeid de dagelijksche arbeidsduur van den bakkersgezel nog wordt verlengd, in stede van verkort, en daardoor tevens het kleinbedrijf ten koste van het middel en grootbedrijf worde begunstigd, Voor de da- Schildluis op kamerplanten. Die planten kweekt, ’t zij voor zijn bestaan, of voor zijn genoegen, weet, dat hij er veel zorg mee heeft. Maar juist die gestadige zorg maakt, dat hij van zijn planten houdt. Ze prikkelt hem tot steeds grooter waakzaamheid en oplettendheid. Vooral de schildluizen ver oorzaken veel last en geven veel werk. Alle soorten van palmen en oleanders vooral hebben er veel last van, doch ook tal van andere kamerplanten, o.a. de sierasperge (Asparagus), het meest de Asparagus Sprengani, juist als die op het mooist staat en (op minstens drie-jarigen leeftijd) bloeit en later sierlijke roode bessen draagt. Al te veel wordt vergeten, dat de kamer, ja, elk vertrek van uw huis, geen natuurlijk ver blijf voor uw planten kan zijn. De lucht is er gewoonlijk te droog, te stoffig en het licht komt er maar van één zijde, of, als men een hoekhuis heeft, van twee kanten. De bloemkweeker heeft speciale huisjes en huizen voor zich laten bouwen, die men «kassen” of broeikassen noemt. Deze zijn tegenwoordig geheel van glas, ijzer en steen en behoeven niet droog gehouden te worden, zooals onze kamers met allerlei fraaie gordijnen (vitrages-, onder en overgordijnen), tapijten, karpetten en meu- zijn vleescheters en vallen zelfs muizen, haasjes en konijntjes en jonge vogels aan, vooral ook visschen, slakken, wormen, insecten enz. Rivier en zeeschildpadden eten ook meest dierlijk voedsel. Goudvischjes behooren tot de karperfamilie. Ze leven liefst in water, waar ze wormpjes, waterslakken, waterplanten enz. kunnen vinden, dus in goede aquariums, in vijvers enz. Bij gebrek daaraan geeft men stukjes mager vleesch, musco (gedroogde vliegjes) beschuitkruimels en waterplanten Antw. aan N. N. te H. Wat u schrijft, be weert de red. niet, wel aan den eigendomme- lijken reuk van een mensch. En hier? De hond wijst hem aan, die de pet het laatst ophad, 't warmste spoor. Deze zeer kenbare pet was op ’t hoofd van den inbreker, zooals de bewoners duidelijk gezien hadden. Hij heeft dan ook al bekend. Bovendien confronteert men met de voetsporen. beien, die natuurlijk door het water zouden be schadigd worden. Het licht komt daar ook van alle zijden, waardoor de planten nooit scheef groeien, zooals in huis. De bloemkweeker spuit een of meermalen niet alleen de planten, maar ook dak, wanden en vloer, verwarmingsbuizen, kortom, alles, duchtig af. Een wolk van damp ontstaat daar door en maakt de lucht zoo vochtig, als dat voor de meeste planten noodig is. Zelfs dan nog heeft hij dikwijls te worstelen met allerlei insecten, waarvan wij hier alleen de schildluis bespreken. Hoe veel te meer zal dit dan ’t geval zijn met kamerplanten. Op het warmst van den dag worden sier planten over ’t algemeen minder fraai van den zonneschijn. In de Rivièra (Italië) ziet men winter- en zomerpalmen buiten. Dit kan in het zonnig Italië. Maar wat men daar ziet, is heel iets anders, dan de prachtige, donkergroene kleur der palmen, die te Gend (België) en in den laatsten tijd ook in onze Nederlandsche kweekerijen te vinden zijn. In geheele vakken, ja, bij flinke akkers vol groeien in de Rivièra de palmen, gezond en krachtig, maar geel van den al te sterken zonneschijn. Binnenshuis, in een zonnig vertrek, vlak voor ’t raam, worden de bladeren ook geelachtig, maar dragen daaren boven uit. De kweeker «schermt” met jalousiën en matten tegen den zonneschijn, behalve ’s ochtends en ’s avonds, en spuit ter dege. In huis echter is ’t al heel mooi, als de planten eens, hoogstens tweemaal per week, worden afgegoten of bespoten of met een natte spons aan den onder- en bovenkant der bladeren worden gereinigd. Velen nemen ook deze moeite niet, doch stoffen de bladeren alleen af met een plumeau of met een drogen stofdoek. Dan kan ’t niet anders, of er moet de eene of andere insectenplaag ontstaan, die als ’t ware een natuurlijke straf is voor slechte verzorging. Meestal duurt het dan niet lang, of iemand, die zijn planten dagelijks goed naziet, ontdekt ronde witte of witachtige schubbetjes, eerst meestal aan den onderkant der bladeren, waar door ze gewoonlijk over ’t hoofd gezien worden. Als men dit schildje alleen wegneemt (’t is een wasachtige stof, die tamelijk vast zit) heeft men de schildluis nog niet, hoewel die gewoonlijk meegaat. De met het bloote oog 'onzichtbare levende jonge larven, die het wijfje onder zich had, blijven echter zitten als men ze niet weg schuiert met een stevig borsteltje, liefst even in sterk zeepwater nat gemaakt. Dit doet men, als de zon niet op de planten schijnt, want anders krijgt men «brandvlekken® op de bla deren. Als men het ’s avonds doet, daarbij de plant in den tuin, op balcon of veranda kan zetten, en ze ’s ochtends goed met schoon water begiet, slaagt men het best. Die palmen zijn nu betrekkelijk goedkoop. Voor een gulden heeft men al een aardige, kleine plant, voor f 3 een flinke en voor f 5 een groote. Zoo’n 30 jaar geleden betaalde men voor zoo’n guldenspalmpje twintig gulden. Toen werd er wel voor gezorgd en de wenken van den leverancier werden stipt opgevolgd, ’s Morgens werden ze vast met een spuitje met lauw water bespoten, terwijl de kamer aange stoft werd. Die geen tuin, balcon of veranda had zette ze dan in den gootsteen en liet ze daar uitlekken. Als het stof «gezakt® was mocht de plant in de kamer. Die een tuin, balcon of veranda had, bracht zijn palm daar in den zomer eiken avond heen, als er licht gemaakt werd, begoot of bespoot onder- en bovenkant der bladeren ter dege, liet zijn plant van de vochtige nachtlucht genieten en haalde ze ’s voormiddags binnen, als de kamer «gedaan® was. Toen hoorde of zag men bijna niets van schildluizen op deze planten, nu zijn er weinig zonder. Zelfs als men planten koopt, moet men ter dege toezien of ze zuiver zijn. Anders eiken dag «poetsen® zooals de kweeker zegt. ERICUS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw’ vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Eten Schildpad en Goudvisch wel genoeg? Het Journal de Bruxelles van 19 Augs. ves tigt er terecht de aandacht op, dat velen door onwetendheid hun schildpadden en goudvisschen honger laten lijden. «Die schildpadden laat men in den tuin loopen en dan eten ze slakken en wormpjes®, denken zij. «En die goudvisschen leven van de onzuiverheden in het water Uit de Métropole neemt het blad nu over, dat landschildpadden sla en kool eten, wat volkomen juist is en dat men ze dit voedsel geregeld moet geven tot zij zich voor den winterslaap ingraven. (Men voede ze van Augs. af zoo ruim, dat ze vet worden en op hun vet kunnen teeren, anders sterven ze. E.) Dat er slechts één soort van insectenetende schildpad bestaat en wel in Zuid-Amerika, heeft de Métropole abuis. Alle moerasschildpadden gen, dat buitengewone productie noodig is, meenen zij dat met een 15-urigen arbeidstijd kan worden volstaan. Examen voor commies der belastingen. Men meldt uit den Haag In verband met het tegen 4 April 1911 en volgende dagen uitgeschreven en te Arn hem te houden examen voor kommies bij ’s-Rijks belastingen, tot toelating waaraan men zich vóór 20 December e.k. kan aanmelden, wordt het navolgende onder de aandacht ge bracht. Sedert 1 April 1904 hebben de kommiezen bij de belastingen de volgende vooruitzichten Nadat men voldaan heeft aan een vergelij kend examen, wordt men te zijner tijd be noemd tot kommies der 3e klasse met een aanvangssalaris van f 400 enf80 toelage voor de aanschaffing van eene z.g. velduit- rusting. Aan bedoeld examen kan men twee maal deelnemen, mits men op den 1 en Janu ari van het jaar, waarin het wordt afgenomen den vollen ouderdom van 22 jaar bereikt en dien van 28 jaar niet overschreden heeft. Na 1 jaar wordt het salaris f 540na 4 jaar f 570; na 8 jaar f 630 en na 12 jaren f 690. Intusschen kan een commies na vier jaar dienst en na nog een eenvoudig examen te hebben afgelegd, bevorderd worden tot com mies der 2e klasse. Hij geniet dan een sala ris van f 630na acht jaar dienst als com mies f 690 en na 12 jaar dienst als commies f 750. Verdienen zij dit door goed gedrag en ijver het tegendeel is een besliste uitzondering dan worden zij na 16 jaar commies der le klasse met een salaris ad f 810, dat nu 22 jaar dienst als commies tót f 870 verhoogd wordt. Buitendien zijn er voor verschillende standplaatsen en functies bepaalde toelagen. De standplaatstoelage aan ruim 170 standplaatsen verbonden varieert van f 36 tot f 240 ’s jaars. De toelagen voor verschillende functies, die afzonderlijk en gezamenlijk kunnen wor den genoten, varieeren van f 12 tot f 180, ter wijl uit verschillende werkzaamheden bijver diensten kunnen voortvloeien. Het inkomen der meeste commiezen der 1 e klasse ten plattelande en kleine plaatsen is te ramen op f 925 tot f 1000, terwijl het in de groote steden tot circa f 1300 klimt. Voor alles moet men lichamelijk geschikt zijn. Evenals het vorig jaar is voorzitter der examencommissie de heer J. N. V. Barmen ’t Loo, inspecteur aan het Ministerie van Fi nanciën te ’s-Gravenhage. De moord op de Nicolaas Witsenkade. De beide verdachten, de dienstbode en haar vrijer, van het misdrijf tegen mej. Wynia, Nikolaas Witsenkade te Amsterdam gepleegd, zijn thans tegen 2 Nov. gedagvaard voor de Rechtbank. Hun wordt ten laste gelegd, met het oogmerk diefstal te plegen, geweldpleging te hebben uitgeoefend om het slachtoffer weer loos te maken, door een emmei kokend water over haar hoofd om te keeren. De dienst bode wordt bovendien ten laste gelegd diefstal in 1909 ten nadeele van de familie Brocus, alwaar zij toen in dienst was, te hebben ge pleegd, en in 1910 ten nadeele van mej. Wynia. Beide beklaagden zijn reeds vroeger veroordeeld wegens diefstal en verduistering. 34 getuigen zijn gedagvaard. Verdedigers zijn mrs. Th. Muller Massis en J. H. G. Hekker. Ernstig ongeluk. Maandagavond omstreeks half acht had te Zwartsluis een ernstig ongeval plaats. De 19- jarige slagersknecht J. Schoonewelle kwam per fiets van de Nieuwesluis en reed in de richting van het Buitenkwartier. Op den Dijk ter hoogte van het logement Nuis reed hij den 44-jarigen arbeider J. W. Bouman achterop Hij wilde dezen rechts passeeren doch toen hij vlak bij hem gekomen was, stak Bouman plotseling dwars over, met het ge volg, dat hij werd aangereden en tegen het huis van Nuis aanviel. Bloedende uit eene hoofdwonde, werd hij bewusteloos naar huis T in te 1 1 1 e n 1 8 B NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, Hindeloopen en Stavoren.

Friso nl | 1910 | | pagina 1