ZATERDAG 22 OCTOBER 1910. 37ste Jaargang. No. 43. Binnenlandsch Nieuws. Land- en Tuinbouw. HAAST U! Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam. k- plof I mag pareerd te worden. een Het Dan Sinteklaes och hald mar op Hwêr is it ein to finen ’t Fortsjinjen fljucht net hals oer kop, Mar wol it jild-forslinen. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. Foun ik dy tüzend goune mar Dy ’t bern yen daedlik bringe Ik scoe in liet fen tank om bar Dan troch myn kleiliet minge. Mar efkes njuggen tüzend ja, Hwêr sit se?... Ik kin ’t net gisse; Mar dit stiet fêstfor achltsjin ta Woe ik myn bern net misse! FRISO. Dan alle j erdei-dagen lytse grüs wol oangenaem Ik krij ’t »mot« to dragen. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. »Ei kom«, seit Rjut, »dat skarrelt wok, En jout myn flyt in plomke. Doch ik ha mar de hannen fol En ek gjin sükeromke. Hüshier; de lésten mei elkoar; Dan klean, en skoal’jild, branje, De sutlers daegliks om ’e doar, Hwer scoe nou ’t jild bilanje? De bakker, slachter, wink’ler, faem Dan alle j erdei-dagen Fen ’t lytse grüs... wol oangenaem Mar ik krij ’t »mot« to dragen. van het ongeluk is zeer zeker aan den heer Archer, doch ligt IN JONGE SOAN of tüzen goune by de kop. »In jonge soan dat stiet gelyk Mei tüzend goune krije®. Nou ik ha njuggen jonges al, Fen ’t oare scil ’k mar swije. Ik ha oars ek al sneupt en socht Yn alle efterhoeken Yn widze, rift en bakerskoer, Yn ’t lapespul en doeken. Mar mis, hjer! Bankjes foun ik net En dochsde soargen bin’ er 1 Fen acht bin ik op njuggen set; De stikjes brea moat tinner. »Kin nou it tal op ’t allerslimst’ Ek op kwea-njuggen doelje Seit Rjut, myn wiif. »Hm.sHwêrom brimst?® »’t Healsnies moast fol bidoel je?« »’t Kin wêze® fyftoheal precint Krij ik mar fen myn somke. Dan ’t wykjild fyftjen goune emtrint; Dat wirdt for elk in kromke. vee aan te koopen en doet gij het toch, neem uw veearts mee om te weten, of gij wel gezonde dieren krijgt, die den hoogen prijs en de kost bare stalruimte waard is. Haast u. Met staltijd moet alles gereed zijn. ERICUS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Vraag. Waar moet men bloembollen koopen? Antw. Koop deze nooit anders, dan van ver trouwde handelaars of kweekers. Deze laatste zoeken bij ’t rooien en sorteeren alle zieke en slechte uit en werpen ze weg, zonder ze te vernietigen. Meermalen heb ik reeds op deze verkeerde, nonchalante gewoonte gewezen. »Wat een ander weggooit, mag ik wel op rapen,” denkt menigeen en vent er mee langs de huizen of verkoopt ze op de markt. Uiterlijk ziet men dikwijls niets op de bollen of alleen een paar vlekjes. Dikwijls voelt alleen de punt wat zacht aan. Toch wordt men bedrogen met deze bollen, want de kweekers gooien ze weg, omdat ze weten, dat niemand ze behoorlijk in bloei krijgt en dat ze bovendien den tuin be smetten. Een andere soort, waarmee dikwijls gevent wordt, is geheel gaaf, maar niet volgroeid. Dit zijn gestolen of van diefstal afkomstige bollen. Verbazend veel wordt in onze bloembollenstreken gestolen, voor de bollen volgroeid zijn, omdat de dieven anders te laat komen. Ook van zulke bollen heeft men niet veel pleizier. Wacht U voor schade. Vraag. Mijn Hortensia's” staan prachtig, maar hebben dezen zomer niet gebloeid. Kan dat door den zachten winter komen Hoe moet ik dat voorkomen? Antw. U heeft zeker de Hydrangia hortensis, want de Hydrangia panialata grandeflora is winterhard en vereischt alleen flinke bemesting. Uwe soort moet in den winter door een mat of met sparretakken tegen vorst en ijzel beschut worden, anders vriezen daar de takken af. De nieuwe, die uw plant dan in het voorjaar maakt, bloeien dat jaar niet, maar pas 't vol gende als zij goed overwinteren. Vraag. Mijn Azalea’s hebben den vorigen winter prachtig gebloeid en zijn in ’t voorjaar in den vollen grond gezet. Ze zien er frisch uit. Hoe moet ik er nu mee? Antw. U vraagt wat laat. Ze hadden al in ruime potten met boschgrond geplant moeten zijn. Doe het nu terstond of laat het doen, want het is niet ieders werk. Na het oppotten zet U ze op een beschutte plaats overdag buiten, zoolang 't niet vriest. Later koel en luchtig, maar zonnig en vorstvrij in huis. ERICUS. leelijk vindt en schuld geeft, aan voor mij niet kan gelooven 1 Archer’s val. Maandag is de vlieger Archer te Twello gevallen. Uit een nader bericht over dien val het volgende: De schroef in Archer’s Blériot voldeed niet, maakte te veel omwentelingen en hij probeerde ’t toen met een andere, uit Breda ontvangen. Ook deze bleek niet goed te functionneeren en nadat snel weder een andere schroef was ingezet, probeerde Archer ’t nogmaals, 't Op stijgen ging alles behalve vlot en het toestel bleef laag bij den grond, kwam niet over de omringende boomen en huizen uit, zoodat de vliegenier een scherpen draai moest nemen om daarmede niet in botsing te komen. Eensklaps hoorde men een sterk gekraak, daarna een plof en de Blériot lag vernield in een heg. Archer, die ongedeerd was gebleven, ver klaarde, dat hij, na zijn bocht nog steeds niet voldoende hoogte bereikt hebbende, een zeer nauwen doorgang tusschen een paar boomen en een boerenwoning had te passeeren. Dit bleek echter onmogelijk en het toestel vloog dwars door een der boomendikke takken knapten als draden af. Het toestel viel natuurlijk, hoewel eenigs- zins gestuit in zijn vaart, met geduchte kracht neder. Het mag een wonder heeten, dat Archer er zoo goed af kwam. Het vliegen te Twello is nu uit, want de cu aia machine heeft geruimen tijd noodig om gere- winter krijgen, staat het De nieuwe kwartjes. Een lid der commissie van redactie van het Tijdschrift van het Koninklijk Nederlandsch Genootschap voor Munt-en Penningkunde schrijft o.a, aan de N. R. Ct. over het nieuwe kwartje Zien we de nieuwe kwartjes, dan vragen we ons met stomme verbazing afis dat werk van den heer J. C. Wienecke den stempelsnijder aan 's Rijksmunt? Hoe kon de schepper van het ideaal-mooie koninginnekopje op de penningen voor verdienstelijke scheepsjournalen en op den Kon. eereprijs voor schietwedstrijden nu zoo iets maken? Zoo leelijk, grof, onaf gewerkt in een woord het slechtste wat tot nog toe in Nederland op muntgebied is voortgebracht! We konden werkelijk onze oogen niet gelooven en het smartte ons daaren boven zeer overal in afkeurenden zin te hooren spreken over het werk van iemand, die ons als kunstenaar zoo bijzonder sympathiek is. Natuurlijk twijfelen wij er niet aan, dat Wienecke goede foto’s van H. M. hebben ten dienste gestaan en dat H. M. hem vol doende gelegenheid heeft geschonken het naar die foto’s gemaakte modelé te voltooien en te volmaken, maar stellen ons deze vragen Heeft men den bekwamen stempelsnijder aan ’s Rijks Munt wel de noodige vrijheid gelaten in de opvatting van zijn taak, heeft men hem soms overhaast, hebben soms weer allerlei tot oordeelen onbekwame, maar helaas niet onbevoegde personen hun invloed doen gelden en hebben zij den kunstenaar belet werk te leveren, zooals we van hem mochten verwachten en zéér stellig weten, dat hij ook in staat is te maken? Antwoord op deze vragen verwachten we niet, alleen de kunstenaar zelf zou het kunnen geven als hij niet tevens ambtenaar was Toch acht ik het van belang deze vragen onder de oogen van het publiek te brengen, dat volkomen terecht de kwartjes algemeen natuurlijk den maker de wiens schuld in deze ik De schuld niet te wijten in het minder goede materiaal, waarmede hij moest opstijgen. Moordaanslag te Schoonhoven. De losse arbeider D. H te Schoonhoven, leeft reeds geruimen tijd gescheiden van zijn vrouw, die door het houden van kostgangers in haar onderhoud voorziet. Herhaaldelijk was er twist. Een der kostgangers, zekere J. H., arbeider op de loodwitfabriek, begaf zich naar de woning, waar H. met zijn broeder samen woont. Deze werd uitgestuurd om een paar fleschjes bier te halen en in dien tijd ging de bezoeker H. te lijf met een groot slagersmes, dat daar van den broeder aanwezig was. Hij bracht hem een ernstigen steek- en eenige snijwonden toe. Op het politiebureau werd de gewonde verbonden. De steekwond was ongeveer 15 centimeter diep, de ingewanden bleken geraakt. Overbrenging naar het zie kenhuis te Utrecht was noodzakelijk. De dader, in zijn kosthuis in hechtenis genomen, was te beschonken om dadelijk verhoord te worden. Men vreest voor het leven van den gewonde. Trekvogels. De reizigers die Maandagmiddag met den trein van 4,57 Bussum verlieten, hebben ge noten van een niet alledaagsch schouwspel. Ter hoogte van het Naardermeer passeerde n.l. een van tegenovergestelde richting ko mende zeldzame groote troep trekvogels. Om een denkbeeld te geven van de lengte van den dicht aaneengesloten troep, diene, dat de trein eenige minuten werk had het gezelschap dier gevederde reizigers te passeeren. Er waren er zeker eenige honderdduizenden, zoo niet meer. Een „stomme” landlooper. Een stomme landlooper, die met een briefje in de hand, waarop zijn ongeluk vermeld staat, Twente afreist, stal dezer dagen nabij Diepen- heim een mand. De eigenaar, die den dief stal bemerkte, zette hem achterna en haalde hem te Goor in. Om zijn vervolger in den waan te brengen, dat hij zich in den persoon vergiste, wierp de »stomme« het briefje weg en begon een praatje. De politie zal nu het verdere onderzoek leiden. Tjalkschip gezonken. Woensdagnacht is in de Rijnhaven te Rot terdam gezonken het tjalkschip Cornelia Wil helmina, uit Gouderak. Aan boord bevonden zich de 44-jarige schipper P. O. M en zijn 14-jarige zoon G., beiden uit Ouderkerk, benevens de knecht Jan de B. De laatste sliep in het vooronder, en werd gewekt door het instroomende water. Hij vluchtte naar het dek en probeerde het luik open te rukken van het achteronder, waar de schipper en zijn zoon sliepen. De tijd ontbrak evenwel om de redding ten uit voer te brengen, zoodat de schipper en zijn zoon jammerlijk verdronken. Woensdagmorgen zijn de lijken door een duiker bovengebracht. De knecht moest om zich zelf te redden, op een laags zij liggenden lichter overspringen. Voor het verkeer op het ys. Vanwege »den Frieschen Ijsbond®, geves tigd te Leeuwarden, is ten dienste zijner leden een rood boekje in het licht verschenen, bevattende een mededeeling aangaande de houding der Friesche gemeenten ten aanzien van de bezoldiging der baanvegers en het toezicht op de ijswegen; den korten inhoud van de gemeentelijke verordeningen op de ijsbanen in Friesland; een model verordening van »den Frieschen Ijsbond® op het aanleg gen, onderhouden en gebruiken der ijsbanen op de openbare vaarwaters en een model-in- structie van »den Frieschen Ijsbond® voor baanvegers. IJlst nog te groot! Het stadje IJlst, hoe klein het is in zielental, blijkt nog te groot. Menig huisvader of gezel kan er geen werk vinden, de Frie sche Scheepsbouw maatschappij, tot dusver werkende met 30 man, heeft aan de helft van het personeel gedaan werk moeten geven, en als we geen vroegen en ouderwetschen er ook voor de schaatsen-industrie niet gunstig voor. Zou er wel één veehouder zijn, die over dezen zomer, dit najaar durft klagen? Neen voor zeker! De buidel is vol of komt vol, behalve van Jan Salie, die nog geen borstel krijgt, als ’t varkens regent. Volop gras, overvloed van best gewonnen hooi, voor ieder die zijn tijd waarnam. Duur vee, dure varkens, en hiervan heeft hij veel meer dan ooit te voren, ’t Is nu bepaald een genot veehouder te zijn. En hoe uitstekend is niet de gezondheids toestand van ons vee. Geen besmettelijke ziekten van beteekenis. Zelfs de tuberculose verminderd sterk onder het rundvee. Vooral de heerlijke nazomer droeg daartoe zeker niet weinig bij. Maar nu staat de winter voor de deur. In plaats van de ruime, frissche weide zal een meer of minder goed ingerichte stal een halfjaar lang tot gevangenis voor de arme beesten dienen. En welk een gevangenis! Zijt gij wel eens in Artis in Amsterdam ge weest of hebt gij wel eens andere goed ingerichte dierentuinen gezien, b.v. die te Rotterdam, Antwerpen en Hamburg? Daar hebben de rundveesoorten het in den zomer lang niet zoo ruim en vrij als onze koeien in de weide, maar in den winter hebben de buffels, bisons enz. het in de dierentuinen veel beter. Ze hebben er elk ongeveer tienmaal zooveel ruimte als ons rundvee in den stal, waarin de arme beesten zich niet eens om kunnen draaien. Gemiddeld kost de grond voor deze dieren tuinen minstens f 5 per M2 of 50.000 per H.A. Hoogstens kost de grond, waarop uw stallen gebouwd zijn, f 5000 per H.A. of f 0.50 per M2, dus slechts het tiende deel. De ruimte, voor één koe beschikbaar in den staltijd, kost dus honderdmaal zoo duur aan een dierentuin, als aan een veehouder. O, het is hartverheffend, als wij lezen, hoe van ons rundvee, dat naar de Amerikaansche wereldtentoonstelling gezonden werd, bij de tuberculineproef slechts één dier reageerde, dat bij slachting in ons land nog volkomen vrij bleek van tuberculose, doch alleen aan tijdelyke longaandoening had geleden. komt er maar op aan, hoe het er in uw eigen stal uitziet. Het gaat lang niet meer zoo gemakkelijk als eerst om tuberculeus vee aan het rijk over te doen, als dat vee niet aan een fokvereeniging toebehoort. En ook toen nog was een tuber culeus geworden koe een groote schadepost, die toch gewoonlijk al kalveren en varkens had besmet door haar melk, vóór zij uit den stal verwijderd werd. Zorg dus, dat uw vee kerngezond op stal komt en dat het niet tuberculeus wordt. Ik denk er zelfs niet aan, als leek hier op het terrein onzer hoogstbekwame wereldbe roemde veeartsen te komen, doch ben als tusschenpersoon geheel vrij in mijn oordeel. Ieder veehouder roep ik het toe: laat uw vee arts uw vee en uw stal onderzoeken, vóór het gestald wordt. Nu is het zeer duur en brengt ook het minderwaardige nog een flinken prijs op. Verkoop het. De veearts zegt u wel, of er ook dieren bij zijn, die groot gevaar loopen ziek te worden in de enge stallen gedurende den langen winter. Weg er mee! Als ze nu nog in zeer goede conditie zijn brengen ze ook veel geld op. Later, als ze ziek worden, weinig. Het vorig najaar was er bitter weinig hooi en daarom werd al het vee verkocht, dat het aanhouden met duur gekocht hooi niet waard was, niettegenstaande het vee toen zeer goedkoop was. Dit is een der hoofdoorzaken, waardoor het nu zoo gezond is. Gij hebt veel hooi en wilt niet alleen geen enkel melkbeest verkoopen, maar denkt er ernstig over, er nog een paar bij op stal te zetten, hoewel gij ze heel duur moet koopen en er bijna geen plaats genoeg voor hebt. Hooi genoeg, maar zullen uw koeien ook allen gezond blijven waar u nog meer aankoopt? De mensch, die het slechtst gehuisvest is, is het meest vatbaar voor tuberculose, zelfs bij uitmuntende voeding en verzorging. Zoo is het ook met de koeien, die het slechtst gestald zijn. Bedorven lucht wordt vergiftig. Nu vraag ik niet van U, dat gij zoo maar in eens uw stal af breekt en een ruimen, nieuwen bouwt. Die zulke plannen heeft, stelle ze uit tot Mei. Verzoek echter uw veearts, als hij uw vee gekeurd heeft, dat nog in de weide loopt, ook uw stal eens te onderzoeken en U te zeggen hoe gij dien voor dezen winter goed en gezond kunt ventileeren. Luchtverversching zonder tocht ontbreekt nog maar op al te veel stallen. Wilt gij vee aankoopen, vraag het hem of alle dieren dan versche lucht genoeg kunnen krijgen. Verkoop anders liever hooi, dan duur ■I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, Ilindeloopen en Stavoren.

Friso nl | 1910 | | pagina 1