Gaastra Markt. Gaastra Markt. van Vraagt Repko’s fijn St.-Nicolaas Suikergoed. Kinderpakjes enz., welke alle courante goederen zijn worden uitverkocht voor bijna niets. WORKUM bd Markt. A. BRANDSMA, Workum. Heeren-, Jongeh.- en Kinderkleeding Demi-Saisons, Jekkers, Kinder-Overjasjes enz. enz. INDISCH-LEGER. Een flinke JONGEN, (eenigszins met ’t vak bekend verdient aanbeveling) kan geplaatst worden bij Laadboüwartikebn Burgerhuizinge, waarin vele geriefelijkheden, alsmede Tuin- en Vruchtboomen. A. BRANDSMA WORKUM. - Aanbevslend liet laatste partijtje Demi’s, Costumes, 1 Bloembergen Zonen's Bank, SNEEK, Grootzand 17. Tel. No. 105. Van SLOOTEN’s Pepermunt, in de bekende blauwe bussen. Bestelt eene proeforder bij R^GL VAN SLOOTEN, Harlingen. K. Plantinga ZnBolsward. i Noord In alls deze goederen groote voorraad en keuze. Verder eerste kwaliteitKruidenierev/aren G.S. HOEKSTRA, S. L. de JONG. Alle soorten nieuwe JAM. tegen de laagste prijzen. -Importeurs van Cognac. Prima kwal Gebreide Goederen in Wol en Katoen, voor elke leeftijd. Mans-, Vrouwen- en Kinder- Kousen en Sokken. van de Firma Gebr. Bervoets, Sneek. 4 Hoeren Rederijkers! Uit de hand te koop: eene nette Velow-Laken en gevoerde Satinet-Rokken. CostuunrRokken en Blouses. Zijden en halfzijden Poulards, Sporttruien - Avonddoeken - Handschoenen Strikken - Parapluie’s Boezelaars - Corsets enz. enz. Grijze en Jaeger Tricot-Ondergoederen, in Mans- en Jongensmaten. Rijwielhandelaar en Reparateur, Zuid, Workum. Wegens ziekte opheffing der IJZERZAAK door t ONTVANGEN Tricot- en Flanel-Rokken. Meisjes-Rokken in alle maten. Koopt en verkoopt: Wissels, Effecten, Cheque’s, Cou pons en Vreemd Geld. Verstrekt Credieten en neemt Gelden Deposito. H.IL WINKELIERS! Gebruikt uitsluitend Dames- en Meisjes-Pantalons, Grauwe Erwten 20 - 25. Groene Erwten 16. Bruine Boonen 17 - 20. Puike Garst 5 L. 28. Aurora 25. Vijf Boompjes 35. VERSLAG van de Vergadering van den Raad AANBEVELEND. I ce> co De agent is iederen Donderdag te spreken te LEEUWARDEN, Ruiterskwartier No. 143, (beneden.) A. VISSER Az. Maakt kennis met het Tooneelmagazijn „DE NOORDSTAR.” Catalogus gratis. Directeur J. BAKKER, Drieborg. van al de aanwezige tegen veel verminderde prijzen. Workum, 11 Oct. 1910. Te bevragen bij S. NAUTA, Workum. Gevraagd 1 November, een nette DIENSTBODE, boven 20 j. Loon f 80.a f 90.P. G. Groote wasch buitenshuis. Mevr. TUNING, Postk. Balk. kunnen van de begrooting voor 1911 worden los gemaakt, zoodat voor 1912 goede verwach tingen mogen worden gekoesterd. Wat de stand der aflossing van de Gemeenteschuld betreft, kan worden medegedeeld dat met inbegrip der leening van 1905, groot f 8000 en van 1908, groot f 12000, bij een jaarlijksche aflossing van f 3000, de schuldenlast in 1920 slechts f 4000 zal bedragen. Maar B. en W. verwachten i na 10 jaar een hoogeren stand, als men het oog J slechts houdt gevestigd op werken in de naaste toekomst gewenscht, alsde weg van Warns naar Stavoren, de weg naar Gaastmeer en de haven te Laaxum. De heer A. A. Bajema treedt daarna als rap porteur der begrootings-com missie in eene be strijding van het antwoord van B. en W. op dat rapport. De eerste opmerking van B. en W. acht zij een klein misverstand, wijl door hen geen aanmerkingen zijn gemaakt omtrent af- en overschrijvingen van de Gemeente-begroo- ting, maar wel aangaandie die van de Armvoogdij- hegrootingen. De tweede opmerking is dat B. en W. het zich aantrekken, dat de Commissie zegt dat B. en W. de schuldenlast verlagen, maar die geldleeningen zijn gekomen op aandrang uit den Raad, waardoor B. en W. zijn meege gaan, maar ontkent dient te worden dat die werken uit den boezem van B. en W. zijn ge komen. Hun derde opmerking omtrent de Simke- wal te Koudum acht hij meer te zijn gericht aan het adres van den heer Schrale. Verder wil Spr. er nog aan toevoegen, dat door hen een post geplaatst is voor memorie, voor aanleg van wegen, in verband met een eventueel aan te leggen weg WarnsStavoren, maar juist daardoor is mede het idee van de Commissie inzake geldleening gewekt, wat dus alweer is gekomen uit den boezem der Raadsleden. Einde lijk meent hij te mogen constateeren, dat de posten voor de brug te Warns, de wegen, en de bestrating te Molkwerum toch wel wat stief moederlijk zijn behandeld uit vrees voor een geldleening, waarom alweer voor Nijegastervaart en brug te Warns h.i. een geldleening gerecht vaardigd zou zijn. De heer Dokkum wil erkennen dat de bijzon dere welwillendheid in de stukken en bij de hier gevoerde besprekingen, hem uitstekend is de bevallen, om te beginnen bij de begrooting in n er 1 7iin crakaal rlarv rln Pntn miccin rlof fLlCll J^GER GOEDEREN JANSEN en T1LANUS, FRIEZENVEEN. kan gaan met niet eens met de voorgestelde herstelling in de koeten van uitbaggering der Nijegaster daaraan niet kan tornen, maar z.i. is die begroo- vaart, voor welke bijzondere werken zij meent 1 finer inist ruim CAnnmnn waar vnnr rin WAcren dat wel f 2000 kan worden geleend, wijl dat niet uit de gewone inkomsten behoeft te wor den bestreden, enkel met het oog op aflossing der Gemeenteschuld. Een leening acht zij alles zins billijk, maar zij wenscht daartoe geen voor stel te doen ofschoon zij daartoe de uitnoodiging richt tot B. en W. in den Raad, temeer waar de begrooting h. i. een onwrikbare muur vormt, om daaraan te tornen. Inzake de Armvoogdij-Begrootingen heeft de Commissie geene bemerkingen, dan alleen be treffende die van Oudega c.s., waaromtrent zij voorstelt deze met f 5 te verlagen, een bedrag uitgetrokken voor een sub.-armvoogd in het Heidenschap, wat niet op de begrooting mag voorkomen, tenzij met verlaging van het salaris van armvoogden zelf. Overigens stelt de Com- miesie voor de begroetingen vast te stellen zoo- als deze zijn voorgedragen. Op een desbetreffende vraag van den Voor zitter of de Commissie ook nog iets aan haar rapport heeft toe te voegen, antwoordt de heer A. A. Bajema dat dit zoo volledig mogelijk is en dus nadere toelichting eigenlijk overbodig is, maar zoo noodig, dit afhankelijk wordt gesteld was een nadere verklaring van wat de Raad wil en eene nadere uiteenzetting vm B. en W. omtrent den stand van aflossing der Gemeenteschuld. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. hunne denkbeelden omtrent het rapport der Commissie ook op schrift hebben gesteld om op de duide lijkste wijze ook hunne opinie kenbaar te maken. In het door den Secretaris voorgelezen ant woord van B. en W. wijzen deze op enkele on juistheden in de conclusieën der Commissie, hebben zij geen bezwaar de voorgestelde buiten gewone herstellingen aan de brug te Warns te verdeelen over 2 jaren, alsmede die van de be strating te Molkwerum, wat destijds ook in werd gehoord: de weg is uitstekend. Later is Koudum is geschied. Een geldleening van f 2000 meenen zij te moeten ontraden, als betreffende de voorgestelde werken slechts gewoon onderhoud en een geld leening daarvoor geen bewijs van goed huis houdelijk beheer. De kosten van uitdieping der Njjegastervaart der Gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, op Zaterdag 15 October 1910, ’s voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer P. Eringa, Burgemeester. Afwezig de heer R. Dijkstra, wegens onge steldheid. Na opening door den Voorzitter met de voor lezing van het foi muliergebed, stelt deze als punt 1 aan de orde: Notulen der vorige Ver gadering, welke na lezing door den Secretaris onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2. Mededeelingen. a. Eene kennisgeving van Ged. Staten, dat de aftrek van de Rijksuitkeering voor deze Ge meente is verlaagd met f 480 en alzoo voor 1910 is bepaald op f 6110. b. Idem van hetzelfde Coll, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het besluit tot wijziging der begrooting over 1910. c. Idem, houdende goedkeuring van het Raads besluit tot aankoop van grond inzake verbete ring van den z.g. verkeerden weg. d. Idem, houdende goedkeuring van het vast gestelde suppletoir kohier van Hoofdelijken Om slag, Ut een bedrag van f 436.781/2. e. Idem, waarbij voor 1911 vrijstelling van het onderwijs in vak j. aan de Openbare School te Nijega wordt verleend. f. Een proces-verbaal van de gehouden kas opname van den Gemeente-Ontvanger, welke stukken zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3. Vaststelling der Gemeente en Arm- voogdij-begrootingen dienst 1911. Bij de aan de orde stelling van dit punt deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. nog eene kleine wijziging in de begrooting aanbrengen, door het bedrag der schoolgelden met f 100 te verhoogen. en met gelijk bedrag ook eenige uitgaafposten versterken. Vervolgens leest de Secretaris het uitgebrachte rapport der begrootings-commissie, waarin naast een woord van waardeering, echter verklaard wordt dat de Cornmissie niet mee kan gaan met het financieel beleid van B. en W. Zij is het niet eens met de voorgestelde herstelling van draaibrug te Warns, alsmede met de voorziening zijn geheel, dan zegt de Commissie, dat ting juist ruim genomen, waar voor de wegen b.v. f 1000 meer is uitgetrokken. Echter de ontvangsten ook vallen gewoonlijk nog al mee, b.v. het bedrag van het suppletoir kohier van Hoofdelijken Omslag, terwijl door hetvermenig- vuldigingscijfer met i/io te verhoogen, de Hoof delijke Omslag met f 900 vermeerdert, waarbij wel f 100 van ‘den post voor onvoorziene uit gaven kan worden gevoegd, zoodat direct al f 1000 meer kan worden verkregen, ongerekend nog bijna f 400, teveel afgetrokken volgens uit- keering van het Rijk, totaal dus f1400. Gedu rende zijn 22-jarig Wethouderschap heeft de Gemeenterekening slechts éénmaal gesloten met een nadeelig saldo, waarom hij adviseert geen geldleening te sluiten voor gewone onderhouds werken, wat z.i. eene verkeerde methode van administratie is, en waartoe hij als bestuurslid niet wil medewerken. De toestand van 1888, toen Spr. Wethouder werd, en nu, is heel ver schillend en veel verbeterd. In dien tijd zijn de scholen met de onderwijzerswoningen ver nieuwd, een 12 a 13 tal bruggen in orde ge bracht, de grintwegen (alleen in Warns en Koudum ongeveer 3600 M.) verbeterd, en dat alles uit de gewone middelen bestreden. Sedert 1897 tot 1907 bedroeg de te heffen Hoofdelijken Omslag 15 tot f16.000 de laatste 3 jaren f20.000, alles getuigende van geen zuinige administratie en dat de begrooting ruim is genomen. De groote kwestie bij de beoordeeling is alleen: is het gewoon onderhoudswerk of niet? De heer IJ. Boersma heeft met verbazing uit het antwoord van B. en W. op hét begrootings- rapport vernomen, dat verbetering van den weg door de Wouden van B. en W. is uitgegaan. Neen, het oud-lid van der Wal heeft daarop bij herhaling gewezen, evenals later de heer Schrale en Spr. en als antwoord van B. en W. daar weer op terug gekomen, totdat op voor stel van den heer A. A. Bajema is besloten, voor de verbetering een geldleening aan te gaan, wat dus niet van B. en W. is uitgegaan. De heer O. H. Bajema acht dit niet in alle deelen juist, maar ten slotte enkel een kwestie van eer, welke beschouwingen ook volgens den -O u UITVERKOOP r 5 I. SMIT Jz. Hofleverancier van H. M. de Koningin co 1 3 a I r r. 4- r. -» 4- L.1 i J -- __*_A 1 1 1-

Friso nl | 1910 | | pagina 3