1 De gebroken Keten. I Kerk- en Schoolnieuws. Burgerlijke Stand Feuilleton. 4 Sijke I Gedrukt by T. GAASTRA Bz., Workum. te te te te te te Wonseradeel. Van 1218 Oct. Geboren, Johannes zv Dirk Wassenaar en Antje Dijkstra te Pingjum (woonplaats Franeker). Afke dv Hotze Rusticus en Aaltje vd Schief te Witmarsum. Anne zv Sjoerd Ypma en Elisabeth Strikwerda te Lollum. Folkert zv Feike de Vries en Lieuwkje Smit te Makkum. Niesje en Hein d. en z. van Jan Corporaal en Magrietta Luppiena van Dalen te Makkum. Hotze zv Harmen de Boer en Jetske Rustikus te Ferwoude. Wytske dv Jacobus Veldman en Trijntje vd Meer te Dedgum. Schelte zv Tjeerd de Haan en Elisabeth de Jong te Schraard. Reinske dv Rommert Politiek en Trijntje Brune te Lollum. Overleden, Klaaske Hannema 29 jaar ongeh. te Dedgum. Janke Hoekstra 82 jr wed. van Binnert Tjaardstra te Makkum. (Historie uit den tijd van het Schrikbewind.) 13.) Adrien sprong levendig op, greep zijn degen maar had niet den tijd hem uit de scheede te trekken, dewijl hij op het zelfde oogenblik door i soldaten werd omringd en met zijn manschappen in een schuur werd geworpen. Niet één degen was er tegen de Ohouanen opgeheven. Nadat zij den Magenais alleen als schildwacht bij het voetpad hadden zien staan, waren zij behendig omgekeerd, en waren langs een anderen kant de hoeve binnengedrongen. In een oogenblik hadden zij de soldaten van Adrien gevangen genomen en hy zelt naar wij gezien hebben werd ook door hen overrompeld. De woede van Adrien, dat hij zoo gescheiden werd van Clemence, kan men zich licht voor stellen. En hierbij mengde zich ook wel eenigs- zins het zelfverwijt dat hij als officier zich zoo zonder tegenstand had moeten overgeven. En zou hij zich wellicht naderhand met den dood van al zijn soldaten die hem getrouw aan hingen en die aan zijn hoede waren toever trouwd, te wijten hebben? Zeide de wet in deze noodlottige oorlog niet dat allen die ge vangen werden genomen, moesten ter dood worden veroordeeld, en wanneer er geen ver zachtende tijding van het Prevalage kwam, was het te voorzien dat de Vendeeërs naar het voor beeld zouden handelen dat hen zoo dikwijls door de Blauwen was gegeven en over allen het dood vonnis zou worden uitgesproken. zeer goed en zelfs meende zij zijne stem te herkennen. Eindelijk begreep zij dat het de pachter Pierre Lamorse was, aan wien zij door de zorg van de echtgenooten Jousserand was toevertrouwd geweest. Op het oogenblik toen Clemence voor den generaal werd gebracht, zat deze voor een tafel en schetste eenige teekeningen bij het schijnsel van een fakkel van harst. Toen hij de oogen naar zijn gevangene op hief, scheen haar gelaat diepe verwondering bij hem op te wekken. Was dit de uitwerking van hare jeugd, of de zedigheid en het lijden dat haar geheel ken merkte, of was het wellicht dat haar gelaat herinneringen uit vroegere dagen bij hem te binnen bracht. Wat hier ook van zij, men kon duidelijk be speuren aan de zachte en welwillende toon, waarop hij Clemence ondervroeg, dat zij een diepen indruk op hem moest hebben gemaakt. De generaal kon omstreeks 45 jaar oud zijn. doch de tijd en wellicht verborgen ellende had- sprenkelende zeide zij op den niet nagelaten diepe groeven op zijn gelaat J te drukken. Hij droeg de militaire kleederdracht uit den tijd van Lodewijk de XVI. Op zijne schouders was het onderscheidensteeken van de Vendeeërs geborduurd. Ofschoon door het vriendelijk voorkomen van den generaal aangemoedigd, kon Clemence er echter niet toe besluiten, nog iemand deelgenoot van hare smart’ te- maken. Zij beantwoordde zijne vragen, doch vertelde hem alleenhaar verblijf te Porte Libre, hare reis naar Bretagne hare teleurstelling van er Pierre Lamorse niet te vinden, eneindelyk hoe zij in de handen van de republikeinen was gevallen. Gasselternijveen, B. Lambe>’ voor Kampen, H. Roelofser te Juist door de oprichting der boterfabrieken en het dientengevolge toenemende melkvervoer is een geheel veranderde toestand ingetreden. 1 De Voorzitter maakt nog zijn excuus voor en kele misschien minder parlementaire uitdruk kingen, voorkomende in het antwoord van B. en W. op het rapport der begrootings-commissie waarna de Gemeente-begrooting is afgehandeld. Naar aanleiding van de opmerking der Commissie inzake de Armvoogdij-begrootingen, speciaal wat die van Nijega <j.s. betreft, geeft de heer IJ. Boersma te kennen, dat de administratiekosten voor die 4 dorpen f 25 bedragen, zij daarmede niet uit kunnen en met zijn drieën die post moeten aanzuiveren, vroeger bedroeg dat f 90, thans f 25, waarom Armvoogden die post met f 5 hebben verhoogd. Voorzitter, aan de zaak, die thans aan de orde is, niets afdoen. De heer A. A. Bajema hoorde den heer Dok- kum gewagen van wederzijdsche waardeering, maar z.i. was de toon van het antwoord van B. en W. minder aangenaam, waar bij herha ling van het begrootingsrapport is gezegd: on juist is dit, onjuist is dat, enz. Na het gehoorde van den heer Dokkum moet geconstateerd, dat B. en W. tegen een geldleening zijn, maar Spr. is daarin ten zeerste versterkt, ofschoon geen voorstel van hem kan worden verwacht. Waar de heer Dokkum heeft gezegd, dat deze begroe ting zeer ruim is genomen, daar is diens opti misme dezen morgen zeer verwonderlijk. Een vergelijking met de rekening van vorige jaren voert Spr. tot de conclusie, dat juist deze be- grooting zeer schraal is. En waar de heer Dokkum het vermenigvuldigingscijfer voor den Hoofdelijken Omslag in opklimmenden zin ge bruikt, daar mag worden opgemerkt, dat de heffing niet boven f 20,000 mag klimmen. En r van den Gemeente-architect voor bruggen en ontvang wegen met de thans uitgetrokken cijfers op deze begrooting, doet mede zien, dat deze laatste niet ruim, maar eerder schraal is genomen. De Voorzitter merkt op dat gedurende de laatste 3 jaren voor buitengewone werken f5000 is uitgegeven, wat in 1911 niet weer het geval zal zijn. Voor de brug te Warns is f 900 uit getrokken en voor een leihoofd f 400, maar dit laatste kan nog wel een jaar wachten, f 500, die minder afgelost behoeft te worden, gevoegd bij de korting voor mindere aftrek, maakt, dat alles in 1911 ruimer is. Wat de bewering be treft, dat enkele posten lager zijn geraamd, dat mag bij 1909 vergeleken, misschien f 150 be dragen, maar toen was er ook een batig saldo van f 3000. De wegen krijgen dit jaar al 90 Stère meer, zoodat het met dezen stand van de begrooting, niet noodig is te leenen. Den heer A. A. Bajema, in de toekomst ziende, komen twee dingen voor den geest. B. en W. wenschen niet te leenen, of er moet iets buiten gewoons gebeuren. Maar welk bezwaar is er tegen om de zaken in de Gemeente goed in orde te maken, waar er in 1920 slechts f 4000 schuld zal zijn, die vroeger toch f 130.000 is geweest en thans zoover is afgelost? En dan het in uitzicht gestelde voorstel van de Regeering tot verruiming van belastinggebied voor de Ge meenten, dat is toch ook mooi 1 Waarom moet het thans levende geslacht alle schuld aflossen, en niets op de schouders van het komende worden gelegd De heer Dokkum herinnert dat bij straks reeds heeft aangetoond dat nog wel f 1000 is te vin den, waarom hij er tegen is nu al tot een lee- ning te besluiten, dat kan altijd nog geschieden, want beter is het, alles zooveel mogelijk uit de gewone middelen te bestrijden. Alleen kan ver schil van inzicht bestaan over de vraaggewoon onderhoud of niet? De heer Schrale zou het ook aangenaam vinden de zaken in orde te kunnen krijgen zonder leening, maar afwijzing daarvan mag niet gaan ten koste dier zaken zelve. De ver betering van de weg door de Wouden is ge woon onderhoud geweest, die weg was verwaar loosd door onze schuld. En deSimkewal? Die wal is opgemaakt, maar had op enkele punten wel anders gekund, ofschoon ook daarbij weer van verwaarloozing sprake mag zijn. De Voorziter meent dat de bezwaren zich concentreeren om een paar punten, en wel om het aan te brengen leihoofd aan de brug te Warns, dat f 400 en de bestrating te Molkwe rum, die f 190 moet kosten, maar beide her stellingen kunnen nog wel een jaar wachten. De f 2000, waarvoor een geldleening wordt ge- adviseert, acht hij nog wel uit de voorgestelde begrooting te betalen. Indien B. en W. dat op hunne schouders wenschen te nemen, dan zal de heer A. A. Bajema zich daarbij neerleggen, êen lengte van 985 M. “beginnende 25 M. Zuid- 'j'. van de nieuwe opslagplaats en eindi gende in de meer. Voorgesteld wordt 585 M. te baggeren met een bodembreedte van 5 M. en een diepte van 1.25 M. beneden Z.P. en van 400 M. met een bodembreedte van 4 M. en een diepte van 1.25 M. beneden Z.P. Het plan van kosten, wat voorshands als proef kan worden beschouwd. De heer J. K. Bajema heeft met groot ge noegen vernomen dat zijn waarschuwende stem is gehoord, en enkele heeren van hun optimisme zijn teruggekomen. De opslagplaats te Nijega was hem te groot scheeps, wijl daar geen schepen van 200 ton, maar slechts 32 ton komen, dus het kleine plan is meer dan voldoende. Hij is er vóór, dat met de beugel zal worden gebaggerd, en niet met de machine, wijl dan vreemden met de voordeelen gaan strijken en de beugel in het belang is van de arbeiders uit de Gemeente. De heer Y. Boersma is er voor om de zaak goed op te knappen en daarom voorstander van het groote plan. Hij wenscht geen beugel te gebruiken, want eigen lui uit de Gemeente hebben bij een vorige gelegenheid de zaak niet goed opgeknapt, maar f 500 verknoeid en aan knoeipartijen wenscht hij niet meer mee te doen. De heer O. Krul weet niet, waarop de Gemeente- architect bij zijn raming gerekend heeft, maar dit weet hij wel, dat de te verwijderen specie uitstekend geschikt is voor de machine. De heer A. A. Bajema is geen deskundige, en daarom zou hij gaarne worden ingelicht omtrent de voorstelling, dat bij baggering van het noord westelijk deel, het andere er uit zou vloeien, wat hem wel wat vreemd voorkomt. Overigens hebben we hier met het schrikbeeld van die f 4000 niet te maken, tenzij voor het uitvloeien van de slik over de verdere lengte ook kans bestaat. De Voorzitter geeft nog een andere toelichting van de slapheid van den grond, door mede te deelen dat een stok wel een l/2 M. met duim en vinger in het slik kan worden weggedrukt. De eerste 425 M. is wel lastig, omdat die hard is, maar als het voorste uitgenomen wordt en het blijkt niet voldoende te zijn, dan kan later het volgende nog gebeuren. De heer Schrale zegt, dat men wel veel over dien grond kan re- deneeren, maar dat drijvende slik is er van ouds ingekomen. De dijken zijn echter goed, maar overigens is hij het wel met Koornstra eens, dat het uit het andere deel weer volloopt. De heer J. K. Bajema vindt het een wonderlijk verschijnsel dat de dijken niet zakken, dus dan moet er rijzing in den grond zijn, terwijl de heer Y. Boersma vreest, dat wanneer het eerste eind diep wordt gemaakt, het gevaar bestaat dat het andere weer vol loopt, waarom hij juist het volgende deel er bij wil nemen. Het voor stel van B. en W. om 425 M. te baggeren, op vorengenoemde breedte en diepte, waarvoor de kosten worden geraamd op f 365, wordt ver volgens in stemming gebracht en aangenomen met 7 tegen 3 stemmen, die der heeren Y. Boersma, O. Krul en J. Schrale. De publieke aanbesteding zal nog dit jaar plaats hebben. Punt 8. Afschrijving Hoofdelijken Omslag. De Voorzitter deelt mede dat een verzoek om afschrijving is ingekomen van Sj. de Boer te Tirns, die 12 Mei de Gemeente metterwoon heeft verlaten. Op zijn voorstel wordt van den geheelen aanslag, groot f 38,40, eene afschrij ving verleend van f 25,60. De punten der agenda, hiermede afgehandeld zijnde, doet de Voorzitter de gewone rondvraag waarbij de heer A. A. Bajema de aandacht van B. en W. vestigt op de straat voor de onder- wijzerswoning te Warns, die door het schrobben en het daardoor afvloeiende water vernielend werkt op den grintweg, waarom hij het beter acht de steenen te vervangen door puin, welke wenk door B. en W. ter harte zal worden genomen. De heer Schrale vraagt inlichtingen omtrent de afwezigheid van de onderwijzeres te Warns, die volgens den Voorzitter afwezig is tengevolge ziekte, maar daarvan geen bericht heeft gedaan aan het Hoofd der School, wat door verschil lende leden een vreemde handelwijze wordt ge vonden. Met het oog op de il Nov. a.s. volgende vacature zou de heer Schiale er voor zijn reeds thans tijdelijke hulp te zoeken. De heer J. K. Bajema vraagt of nog dezen herfst in verandering van de opslagplaats bij de Koudumerzijl zal worden voorzien, wat door den Voorzitter wordt betwijfeld, wijl er juist in den winter de minste behoefte aan is, terwijl door den heer Schut het ophoogen minder drin gend wordt geacht, maar aanleg van een tweede oprit zeer gewenscht vindt, wat door B. en W. mede zal worden worden onderzocht. De Vergadering wordt daarna gesloten. En men moet hier tot schande van de Vergadering bekennen dat zij waarlijk geen voorbeeld van menschelijkheid gaf, want terwijl men het toch gezien had dat door de Vendeeërs aan 4000 gevangenen genade was verleend, be kwam maar een enkele genade bij de vergadering. Maar wie kan zich niet de vertwijfeling van de soldaten van Stofflet voorstellen als men hun weigert naar hunne legers terug te keeren. Clemence was in de handen van de Vendeeërs gevallen en wachtte met gelatenheid haar verder lot af, totdat de pachter onder wiens bescher ming zij was geplaatst haar voorstelde, met haar naar hun chef te gaan. Deze voorslag, die de ongelukkige alleen van grootere gevaren kon vrijwaren, werd oogen- blikkelijk aangenomen en ondanks de vermoeid heid, stemde zij hierin toe en begaf zich wel dra, vergezeld door drie soldaten op weg om haar verder vonnis te hooren. Reeds waren zij een goed uur op weg, beur telings de vermoeide Clemence ondersteunende en gingen door een dicht begroeid bosch waar in ’t geheel geen voetpad scheen, toen zij eens klaps bleven staan op het geluid van een jagersfluit. Zij beantwoordden dit sein op dezelfde wijze en weldra stond een man voor hen met een zware karabijn en het hoofd bedekt met een hoed met breede randen. De soldaten die Clemence geleiden en de nieuwgekomene, spraken eenigen tijd zacht met elkander. Deze deelde hun mede dat hun gene raal van een samenkomst die hij met den luite nant van de gevangenen in het bosch had gehad, woedend over diens onhandelbaarheid was terug gekomen en dat naar alle waarschijnlijkheid de gevangenen in de hoeve de eerste slachtoffers van de republiek zou worden. Clemence had geen enkel woord van hetgeen de boer aan zijne kameraden had medegedeeld, VER. GER. KERK. Beroepen te Wolfaartsdijk G. de Jager Bruinisse; te Groningen, Jansen te Delft; Moordrecht, J. Sybrandy te Krabbendijke Andel, D. Hagenbeek te Ouderkerk. Aangenomen naar Zwijndrecht, J. VonkenLerg te Barendrecht; naar Oosterend op Texel, J. Dagevos te Zuid-Beierlandnaar Epe, dr. G. J. Geelkerken, cand. te Hilversum. Bedankt voor Glanerbrug, J. Dagevos te Zuid- Beierland; voor Gasselternijveen, B. Lamber te Avereest Bruinisse. Ds. J. W. v. d. Linden, predikant bij de Doopsgez. Gem. te Harlingen, heeft zijn 40- jarige ambtsbediening herdacht, van welken tijd Z,Eerw. 26 jaar te Harlingen stond. Dr. L. H. Wagenaar, pred. bij de Ned. Ger. Kerk te Middelburg, is Woensdag aldaar in den ouderdom van 55 jaar overigen. Workum. Van 1320 Oct. Geboren, Jelle zv Markus Nannes Kleefstra en Jantje van Zwol. Saakje dv Gerrit Hoekstra en Aukje de Wit. Gehuwd en overleden, geene. verloren, want de taal die hij sprak verstond zij De generaal luisterde met belangstelling naar -J- ->■dit verhaal, en ofschoon hij maar een klein ge deelte van haar lijden had vernomen, zocht hij toch reeds naar een middel om haar lot te ver lichten, toen zich buiten op eens een geweldig rumoer liet hooren. Boven de kreten van wraak en dood hoorde men de hoeven van een paard dat in vollen galop naderde. De generaal snelde naar buiten en daar viel hij een grijsaard in de armen, dien hij zijn vader noemde. Op een gebiedenden toon beval de chef stilte aan de woedende menigte en, daarna zich tot den grijsaard wendende, leidde hij hem binnen in de hut, waar Clemence zijn komst stond af te wachten. Zij bleef verstomd staan op het gezicht van den vreemdeling, die hem vergezelde, want het was de oude Duvernoy, wiens streng gelaat zij zich nog zoo goed herinnerde, toen men haar van diefstal beschuldigde. Zij gevoelde hare knieën knikken, maar zijne handen grijpende, en die met hare tranen be- i .i_ een onuitsprekelijk droeven toon: Neen, neen, mijnheer, ik ben niet schuldig I Schuldig? vroeg de generaal verwonderd. Ja, mijn zoon, hernam de oude Duvernoy zij werd schuldig bevonden, nadat zij mij door het verhaal van hare denkbeeldige ongelukken vertrouwen had ingéboezemd. De generaal sprong op bij de gedachte dat ook hij even als zijn vader zich om den tuin zou hebben laten leiden. (Wordt vervolgd.) Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. Van 1320 Oct. Geboren, Antje dv Lieuwe Kampen en f’" Dijkstra te Heidenschap. Jan zv Sijtze Wierda en Trijntje Westerman te Nijega. Wymbritseradeel. Van 1118 Oct. Gehuwd, Klaas Kuiper 23 jr te Gaastmeer en Klaaske Fortuin 24 jr te Heeg. Geboren, Rinske dv Sjirk de Boer en Akke Bootsma te Nijland. Geeske dv Gerben Toren en Jantje vd Heide te Scharnegoutum. Franke zv Eelke van Netten en Rinske van Netten te Heeg. Zondag 23 October. WORKUM (Herv.) Voorm. 9 uur ds. F. G. Hospers (H. A.) Nam. 5 uur ds. J. Kramer te Molkwerum (Dankz.) WORKUM (Doopsgez.) Voorm. halftien ds. H. Westra. WORKUM (Ger.) Voorm. 9 uur en Nam. 5 uur ds. S. Idema. WORKUM (Gem. van Ged. Chr.) Voorm. 9 en Nam. 2 uur ds. A. Karssiens te Stavoren. HEIDENSCHAP (Hulpkerk). Nam. halftwee ds. F. G. Hospers (H. Doop en Voorben H. A.) HEIDENSCHAP (Ger. Kerk) Voorm. 9 uur Leesdienst. Nam. halftwee ds. S. Idema HINDELOOPEN (Herv.) Voorm. halftien ds. Norel. HINDELOOPEN (Doopsgez.) Geen dienst. KOUDUM (Herv.) Vrm. 9 uur ds. H. Bakker. KOUDUM (Doopsgez.) Geen dienst. KOUDUM (Ger. Kerk). Voorm. 9 uur en Nam. halftwee ds. G. de Walle. MOLKWERUM (Herv.) Voorm. 9 uur ds. J. -Kramer. Nam. geen dienst. MOLKWERUM (Doopsgez.) Geen dienst. WARNS (Doopsgez.) Voorm. halftien ds. P. M. Heringa. HEMELUM (Doopsgez.) Nam. 2 uur ds. P. M. Heringa. STAVOREN (Herv.) Voorm. halftien en Nam. 2 uur ds. S. Kooistra. STAVOREN (Doopsgez.) Voorm. halftien ds. J. M. Erkelens. NED. HERV. KERK. Beroepen te Ilpendam, J. Drost te Moordrecht te Baambrugge, P. IJsseling te Makkum; te Gouda, J. Schol te te Dieren; te Amsterdam, N. Becht te Loosduinen; te Lienden, W. v. d. Waal te Slijk-Ewijk; Bedankt voor Vlaardingen, C. Lingbeek Spijk; voor Bruchem, G. van Montfrans Rouveen; voor Leerdam, M. Jongebreur Veenendaal. De heer A. A. Bajema kan zich niet voorstel len dat die administratiekosten niet voldoende zijn, ja uit eigen ervaring durft hij verklaren, dat daarvan wel geld is over te houden, niet, als voor vergaderingen een lokaal moet worden gehuurd, maar wel, als die bij'de leden aan huis voorden gehouden, zooals te Warns. In Nijega genieten de leden nog wel de hoogste belooning. Maar dit is meer de kwestie: De Armvoogden zelve stellen een sub.-armvoogd aan, die betaald wordt uit de Gemeentekas, waarom het beter is dat de Gemeente in het Heidenschap nog een armvoogd aanstelt. Maar in de Wouden, waar de armvoogden elk f 12,50 ontvangen, kan wel f 2,50 afgeno men worden, dan is f 10 voor elk nog vol doende, waarom de Commissie voorstelt de be looning van armvoogden voor Nijega te vermin deren met f5 en de ontvangsten met dat bedrag te verhoogen, welk voorstel zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. De I Gemeentebegrooting wordt daarna zonder hoof- eene vergelijking van de specifieke begrooting delyke stemming vastgesteld tot een bedrag in j en uitgaaf van f 58851,861/2 en daar mede de subsidie’s aan de verschillende arm besturen als volgt goedgekeurd: aan Koudum f 1572, aan Molkwerum f648, aan Warns f 600, aan Hemelum f 1100 en aan Nijega c.s. f 930. Punt 4. Vaststelling van het schoolgeld- kohier over het 3de kwartaal 1910. Op voorstel van den Voorzitter wordt vermeld kohier zonder hoofdelijke stemming vastgesteld tot een bedrag van f 304,831/2- Punt 5. Benoeming van eene onderwijzeres aan de O. L. School te Warns. De door B. en W. aan den Raad aangeboden voordracht, opgemaakt in overleg met het Hoofd der School en den Arrondissements-schoolopziener bestaat uit de dames: 1. T. Dijkstra te Heeg, 2. G. van der Tol te Wyckel, 3. A. Veldema te I Zurich. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten over te gaan in geheime zitting, ter bespreking van de sollicitanten. Na heropening wordt direct de benoeming aan de orde gesteld, en met 9 stemmen Mej. T. Dijkstra als onder wijzeres te Warns aangewezen. Mej. G. van der Tol verkreeg 1 stem. Punt 6. Adres van het Bestuur van den Bond van Afd. der Geref. Ver. voor drankbestrijding in Friesland, houdende verzoek om finantieelen steun. Uit het door den Secretaris voorgelezen advies van B. en W. inzake dit verzoek blijkt, dat deze voorstellen daarop afwijzend te beschikken en wel uit overweging dat hier in deze Gemeente door verlaging van het maximum aantal ver gunningen en het sluiten der lokalen op lotings- dagen voorbands genoeg is gedaan, opneming van bepalingen in bestekken van geen beteeke- nis mag worden geacht, en het verleenen van subsidie, 'om geen antecedent te stellen, niet gewenscht is. De heer M. Brandsma/ zou er wel voor zijn steun te verleenen, omdat door de drank toch veel ellende is en wordt gewekt, en die Ver- eeniging daartegen nuttig werken. Dit laatste wil de Voorzitter niet ontkennen, maar hij acht het in deze Gemeente niet noodig het drank- vraagstuk onder handen te nemen. Tevens zou, bij subsidieering van deze Vereeniging, ook steun worden gevraagd door verschillende andere cor poraties in deze Gemeente en zou die billijk heidshalve ook moeten worden verleend. Zonder hoofdelijke stemming wordt afwijzend op het adres beschikt. Punt 7. Uitbaggering vande Nijegastervaart. De Voorzitter brengt ingevolge besluit der vorige Vergadering twee verschillende bestekken ter tafel, n.l. het z.g. groote plan en het plan van B. en W. van welke bestekken de hoofd bepalingen worden voorgelezen, als zijnde het overige van minder beteekenis. Het groote plan omvat eene uitbaggering van de kerke vaart over temeer, wijl in dezen geen voorstel van de be- 00stelijk grootings-commissie is te wachten. I gende ii De heer Dokkum komt nog weer terug op het gezegde omtrent den weg door de Wouden dat deze n.l. is verwaarloosd, maar z.i. moet die zaak van een ander standpunt worden beschouwd Uit het voorgelezen rapport van denGemeen- te-opzichter blijkt dat deze adviseert het plan van B. en W. uit te voeren, waarmee f 400 op de kosten kan worden bespaard, wijl het groot ste plan f 770, het kleinste f 365 moet kosten. De slik in de eerste lengte is het hinderlijkst de volgende slappe slik minder, terwijl bij uit dieping van de geheele vaart, met inbegrip van het eind dat er verder volgt f 4000 gemoeid zou zijn. De Voorzitter heeft namens B. en W. aan dat rapport niets toe te voegen, zij ook wenschen zich te houden aan het plan dat f 365 moet 71 If I Jiiict dnnr dp nnrichtino- dpr hnt.prfabripken p en omvat eene baggering van hetnOOrd- westelijk einde over een lengte van 425 M. met een bodembreedte van 4 M. en een diepte van 1.25 M. beneden Z.P.

Friso nl | 1910 | | pagina 4