Ilindeloopen en Stavoren. ZATERDAG 29 OCTOBER 1910. 37ste Jaargang. No, 44. Land- en Tuinbouw, Binnenlandsch Nieuws. Hwerom. L. B. kreeg i i was. ERICUS. om plaats te maken voor honden die spoor houden. van De kleeren waren geheel t a t f Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. t j r I 1. y V a Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. warde, it moast. En hawar! mei gouwens frege d™ al yn Friso, tsjin heech lean, in mastersfeint. Elkenien dy ’t er gading om makke De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. een man verdwenen. Aan de voeten waren echter nog gedeelten van kousen en de schoenen. liet vermoeden rees toen al dadelijk, dat Theodora Kraak gevonden was. Dit vermoe den kon echter niet zoo dadelijk worden be vestigd Zelfs de Justitie kon geen zeker heid geven. Het lijkje was op last van den burgemeester overgebracht naar de oude begraafplaats. De schoentjes en de kousen werden later aan de ouders vertoond, die deze voorwerpen moesten herkennen, als van hun dochtertje Dora. Zoo werd dus hierdoor vastgesteld dat hun doch tertje door verdrinking om het leven is ge komen. Of nu echter het kind zelf te water is geraakt, dan wel daarin geworpen is, is natuurlijk niet opgelost, en zal ook wel nooit—i ontdekt worden. De Justitie zal natuurlijLoSPaar" wel trachten hieromtrent licht te verp’ waar hij 1 toe, dreigende hem aan een mes te zullen Dit zou beslist gebeurd zijn, als M. B., ook een van het viertal, dit niet verhinderd had. In de daarop volgende worsteling ging het I vreeselijk toe. De agent kreeg adsistentie, de sabel werd getrokken en eenige houwen over zijn hoofd en lichaam. De woesteling sneed vermoedellijk zich zelf nog in de hand, althans één zijner handen bleek later één bloedmassa te zijn. Hij bleef echter nog zoodanig te keer gaan, dat twee toegesnelde rechercheurs het noodig vonden eenige revolverschoten in de lucht af te geven. Op het laatst kreeg hij zoo’n geduchten haal met een sabel over zijn hoofd, dat men hem meester kon worden Toen de agent Kroese hem daarop het mes wilde afnemen, kreeg deze een zóó hevigen trap tegen de borst, dat hij eenige dagen geen dienst zal kunnen doen. Ook de kameraad van L, B meergenoemde M. B. kreeg een messnede over de hand. Met twee handboeien aan elke pols ward de vechtersbaas naar het politiebureau overge bracht, waar men trachtte hem een dwangbuis aan te doen met het oog op zijn over-woesten toestand. Dit gelukte evenwel niet. Men verbond hem zoo goed en zoo kwaad als ’t ging en later werd hij in de R. K. Zieken verpleging verder verbonden. De man had enorm veel bloed verloren. Hij is reeds in hechtenis gesteld. Theodora Kraak gevonden. Een meisjeslijk, Maandagavond uit het water opgehaald, is dat van Theodora Kraak te Oos- terbeek. De ouders hebben de nog aan wezige kleedingstukken kousen en schoe nen herkend als afkomstig te zijn van hun vermist dochtertje. Zooals men zich zal herinneren, had op 19 Juli j.l. de 13-jarige Theodora Kraak, zoo als gewoonlijk, des morgens tegen 8 uur, hare ouderlijke woning aan de Weverstraat te Oosterbeek verlaten, om naar school te gaan, op Lombok in de gemeente Arnhem. Zij was daar echter niet aangekomen, terwijl men haar spoor niet verder kon nagaan dan tot op den Utrechtschen Straatweg bij On- derlangs. Verder kon men hoegenaamd niets te weten komen, hoeveel moeite de justitie en politie ook in het werk stelde. Tot op dit oogenblik, schrijft de Arnh. Crt. werd het onderzoek nog steeds voortgezet door de marechaussée en de rijkspolitie op last van den Rechter Commissaris, wien de instructie in deze duistere zaak was opgedragen. Reeds in het begin der instructie rees het vermoeden, dat het meisje te water zou zijn geraakt, ’t zij dan al spelende, of opzettelijk. Als reden voor dit laatste vermoeden werd gegeven, dat Dora des ochtends door hare moeder zou zijn berispt en dat zij reeds on derweg huilende was gezien. Ook in deze richting werd gezocht. De moeder werd her haaldelijk en langdurig ondervraagd, doch men kwam niet verder. In bijzijn van de politie is toen de Rijn van de Petroleumloods tot Oos'erbeek afgedregd, doch daar het in die dagen juist zeer hoog water was kon dit on derzoek onmogelijk veel resultaat hebben. Zoo bleef dan deze duistere zaak steeds onopgelost. Maandagavond hadden schippers achter een krib even beneden de spoorbrug over den Rijn te Oosterbeek, tegenover de steenfabriek sRosande®, een lijk gezien. Er werd toen door de politie ter plaatse gedregd. Al spoedig werd het lijk opgevischt. Dit was echter in zoo’n verren staat van Seaklebaes hie in drokke skoenmakkerij. It hele jier troch koe er fjouwer feinten oan ’t wirk halde. Mar baes wier seis tonein. Lea- brekkend wirk wier him ontkomd, hij koe oars neat mear as yn ’e stoel sitte to smoken en derby in stiwich wird fieresoms üt aerdichheid hwet egewearje. Nou der wied er ek tachtig ontmoette. Plotseling en als een dolle schoot jier for en hied er in drok en wirksum libben één der vier, L. B genaamd, op den agent efter ’e rêch lizzen. Nou moast er, it koe net I jOe, i- -n oars, in mastersfeint for him yn ’t plak nimme, rpeen al ho ’t er der mei syn aide stege holle tsjin- baes dan al Eerste Kamer. De le len van de Eerste Kamer der Staten-Gene- j raai zijn thans ter vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag 2 Nov. as-, des avonds 8U2 uur. Onderwijzers en de Ongevallenwet. Ingevolge besluit van de directie der Rijks- verzekeringsbank, moet de gemeente Bussum voor haar onderwijzend personeel, werkzaam aan de openbare scholen, een jaarlijksche premie betalen volgens de ongevallenwet, om dat die scholen met een centrale warmtege- leiding verwarmd worden. De raad der ge meente stond aan B. en W. een crediet van f 500 toe, om voor deze aangelegenheid in beroep te gaan bij den daarvoor te Haarlem gevestigden Raad van Beroep. Een jonge avonturier. Het 4 3-jarig zoontje van een ingezetene uit Oldemarkt moest Maandag in de buurt schap Ossenzijl eenige gelden voor zijn vader innen. Toen hij des avonds tegen 8 a 9 uur nog niet tehuis kwam, maakten de ouders zich ongerust en werd de politie hiermede in kennis gesteld. Eerst vreesde men, dat de knaap een ongeluk met de fiets gekregen kon hebben en misschien wel van den dijk in een diepe sloot kon terecht gekomen zijn, waarom tal van menschen den geheelen weg met lantaarns naspeurden, doch zonder eenig spoor te vinden. Uit enkele uitdrukkingen, die het ventje zich wel eens had laten ont vallen, kwam men op het vermoeden, dat hij misschien naar de Lemmer was gefietst, om met de nachtboot naar Amsterdam te gaan. Daarom werd naar Amsterdam en de Lemmer getelegrafeerd. Uit eerstgemelde plaats kwam den vo'genden morgen bericht, dat de knaap was aangehouden en onder geleide zou teruggebracht worden. Men kan zich voorstellen, welk een vreesehjken nacht j de ouders hebben doorgebrachtontbinding dat onmogelijk kon worden vast- Een aanklacht. gesteld, of het een vrouwenlijk, dan wel Door de firma J. B. W. te Groningen is tegen de firma P. N. bij de justitie een aanklacht ingediend ter zake nadruk van den door eerstgenoemde firma uitgegeven P. R. Bos’ Schoolatlas. In verband daarmee zijn bij een steendrukker daar ter stede door de justitie drie lithograpische steenen in be slag genomen. Een woesteling. In den voornacht van Maandag op Dinsdag heeft zich op de groest te Hilversum een heele geschiedenis afgespeeld. Vier personen liepen daar »onder den invloed» toen de sur- veilleerende agent van politie Witpeerd hen Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam moast him persoanlik by baes oan hüs forfoegje, op Woansdeineimiddei, dan en dan. En sjuch, op dy selde Woansdei, hwerop baes de middeis syn ssollesitanten® forwachtsje koe, waerd de foarmiddeis syn brechje, dat foar hüs oer ’e sleat laei, ferwe. En do ’t de ferwer it oustritsen hie, spikere hy in boerdtsje oan ’t ein fen ’e lening, der ’t er op skreaun hie »Pas geferfd®. De neimiddeis siet baes al foar ’t finster to loeren en to wachtsjen, nijsgjirich fensels. En en j ja man! der kaem al ien oan. In hele greate skaeijer. Hy slingere op it brechje en seach gjin boerdtsje noch neat, sadat de knaep mei in pear swartbonte ondereinen bij ald-baes yn ’e keamer kaem. Baes kearde ’m mei hannen en foetten ou en tocht: »ik ha al genóch sjoen.® Fen ’t bistellen kaem neat. In hoatsje letter der kaem nummer twa oan. Hy lies »Pas geferfd® enkoe ’t net litte hy moast ris efkes fielle. En do ’t er fielde dat de lening krekt droech enóch wier, liet hy syn han him lans glide. Baes seach it en krige sa’n bytsje in wearoksel yn dy feint noch ear ’t er him spritsen hie. Fen ’t bistellen kaem net. Wer in hoatsje letter kaem nummer trije. Hy seach it boerdtsje, en pakte syn jas fen onderen goed by-inoar en wier wakker op syn hoede. Baes seach dat ek en makke fort syn oardiel. Hy woan dy feint for in jier. Hwerom? FRISO. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. POLITIE-HONDEN. Een politiehond, die een revolverkogel ver diend heeft. Hoe y>Capitaine” apachen arresteert. Politiehondenwaarvan men trekhonden moet maken. Waardoor kan elke goede hond een spoor met succes volgen. Roland vindt den steenenwerper. Ft Kan verkeeren!” zegt Brederode. Hector en de aardappeldieven. Aan wanhopige menschen in de Haarlemmer- meerpolder geeft men brood inplaats van politie honden op hen af te zenden, als zij dat gaarne met zwaar werk verdienen. Algemeen was de verontwaardiging van het publiek, toen een Haagsche politiehond zijn heldhaftigheid toonde, door een lief zes-jarig kind, het aardige, vriendelijke meisje van den rijksveldwachter H. aan te vallen en duchtig te bijten, toen het hem streelde. Hij wou het zelfs naar de keel grijpen en allicht dooden, maar werd met geweld van het arme kind afgetrokken. Dat gebeurde ’s Maandagavonds op den hoek van de le van den Boschstraat en de Juliana van Stol bergstraat tot groote ver ontwaardiging van allen, die het zagen. Heel jammer is het, dat de geleiders en alle andere politiebeambten in zoo’n geval niet het recht hebben, ja, verplicht zijn, parate exécutie toe te passen en zoo’n ondier een revolverkogel in den den kop te geven. Dat bevredigt het publiek. 't Is een gevolg van het fokken met honden, die in een menagerie thuisbehooren, niet in een kennel, hoe prachtig ze ook mogen zijn. Omdat men ze in een menagerie niet eens hebben wil, is ’t verstandig, ze maar terstond te dooden. In Duitschland heeft men veel last van bijtende honden bij de politie. Dat men er op deze afdoende wijze een eind aan makel Politiehonden mogen nooit bijten, zonder bevel. Om te voorkomen, dat anderen schade lijden, door zulke dure rashonden te koopen, make men de namen der kennels bekend, die zulke honden leveren. Als dat ras moet heeten is ’t galgenras. Stel daartegenover Tjop, de schrandere, scherp- ruikende, uitmuntend spoorzoekende hond van den heer Frans Huysmans, landschapschilder te Haarlem, Kinderhuisvest 1, wiens politiehond te Alkmaar zoo goed werkte, dat het als wettig bewijsmiddel werd aangenomen, wat hij deed, èn door den i echter te Alkmaar èn later door dien te Amsterdam. »Maar die Tjon is ook van zulk oud, edel ras. Hij stamt regelrecht af van” ja, dat weet niemand. »Uit welke beroemde kennel is hij dan?” Ja, die is eigenlijk te voornaam om zoo maar in het openbaar te noemen, n.l. het berg hok van den voddenkoopman Kollaart, wiens kar hij bij den weg trok, ’t Was de broer van zijn vorigen baas, dien Tjop als schuldige aanwees. Bij onderzoek bleek mij, dat het geen ras zuivere Groenendaler wasr maar een intelligente straathond met doggen-, herdershonden- en straathondenbloed in d’adren. Tjop wordt altijd gaarne ter beschikking van politie-beambten gesteld, maar zijn baas komt mee om met hem te werken. Dit gebeurde ook voor het gerecht te Alkmaar. Werd Tjop alzoo van trekhond tot politiehond gepromoveerd, ’t is billijk, dat het evenwicht bewaard blijve, want er is werkelijk gebrek aan flinke trekhonden. Zoo’n hond wordt aange spannen voor een kar en zijn baas zorgt wel, dat hij »het spoor niet bijster wordt,” zooals de zoogenaamde politiehond te Oosterhout. Bij den landbouwer M. H. op ’t Oosteind werd ingebroken. De dieven hebben onder de schuurdeur doorgegraven en konden door de schuur in het huis komen. Veel geld werd meegenomen en de beurs, waarin dit gezeten had, werd ’s morgens bij den weg gevonden. Gemakkelijk genoeg alzoo voor een politiehond, niet alleen hand- en voetsporen, maar zelfs een verloren voorwerp, dat bepaald door den dief aangeraakt moest zijn, anders had hij het geld er niet uit kunnen nemen. De hond nam wel telkens de richting naar het dorp, maar werd daar het spoor bijster. En dat te Oosterhout, terwijl een echte speur hond zelfs langs Nieuwendijk en Kalverstraat te Amsterdam een spoor volgt. Deze hond degradeere men tot trekhond voor een vodden- baas, die hem wel in 't rechte spoor zal houden, ook door het dorp. De politie mag niet ver liezen. Ook de honden, die spoor verhezen, moeten daarmee meteen hun carrière verliezen In geheel Frankrijk is ’t nog steeds onveilig, vooral te Parijs. Een Augiasstal moet daar gereinigd worden, maar als er geen politie honden waren, zou Parijs al lang onbewoonbaar zijn. De wakkere Capitaine is de schrik der straat- roovers, die hem al lang kennen. Drie dezer vagebonden, Dinmet, Moreau en Thomas, had den, met nog anderen, straatroof gepleegd wel zoo ongegeneerd, dat zij daarbij van vuur wapenen gebruik maakten. Óp het geluid der schoten kwam de politie af en de geheele bende vluchtte. Toen de boeven zagen, dat de onverschrokken politiehond Capitaine er ook weer bij was. Maar Capitaine dacht blijkbaar, »daar komt niets van-in, kerels! in de doos moet je.” Hij greep vast een in de ruime bedekking van zijn zitvlak (heel iets anders, dan een onschuldig kind in het aangezicht te bijten) en hield hem stevig vast, tot hij gearresteerd werd. Zoo haalde hij er achtereenvolgens nog twee. Din met en Thomas kregen 2 jaar, Moreau zes maanden. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Vr. Wanneer moeten tulpen- en hyacinthen- bollen in den grond gebracht worden om de volgende lente bloem te geven A. Nu terstond. Meng voor het planten wat zand door den grond en strooi er na ’t planten wat turfstrooisel over. Vr. Ik moet verhuizen en mijn boomen en heesters uit den tuin ook naar dien van mijn nieuwe woning overbrengen, vóór Febr. Wan- neer kan ik dat nu het best doen? A. Laat uw tuinman nu alles rondsteken, d. i. met een scherpe spade rondom eiken boom, elke heester een diepen kring steken, zoover de wortels er aan kunnen blijven. Vóór Febr. zijn om de snijwonden nieuwe wortels gegroeid, vooral wanneer u er flink wat zand om laat brengen (in de spleet, door de spade gemaakt en dan met een gieter inspoelen). Natuurlijk zullen vele dan meteen flink gesnoeid moeten worden. Als ze verplant zijn, laat u terstond den grond om den stam tot iets verder dan de wortels reiken, met koemest bedekken. Hierover aarde. Vr. Wat is het kenmerkend onderscheid tusschen boomen en heesters? A. Boomen vertakken zich pas als ze flink uit den grond zijn gegroeid, heesters laag bij den grond. Vr. Moet een terrarium steeds in een ver warmd vertrek staan of is een vorstvrij verblijf voldoende A. Voor inlandsche dieren en die uit Zuid- Europa, ook uit Australië* China en Japan is een vorstvrij, zonnig verblijf voldoende. Voor dieren uit tropische landen is eene geregelde verwarming noodig. Vr. Wat moet ik in den winter voederen aan waterschildpadden, die nu wormen krijgen A. Ook volop wormen, tot ze in den winter slaap zijn. Die kunt u in uw woonplaats altijd koopen bij handelaars in hengelaars-artikelen. Vr. Kan men bij huidziekten altijd volstaan met wasschingen en smeersels? A. Integendeel! ’s Is altijd verstandig ter stond een veearts te raadplegen. Een inwendige ziekte is dikwijls de oorzaak en moet dan als- zoodanig bestreden worden. Vr. Hoe leer ik ’t mijn hond af, dat hij wildspoor volgt A. Met een parforce-halsband, verkrijgbaar bij groote handelaars in jacht-artikelen. ’t Is echter jammer, dat u den hond twee jaar oud hebt laten worden, voor u deze vraag deed. Reeds als een hond 3 maanden oud is en niet tot jachthond wordt opgeleid, moet hij leeren vogels, konijnen enz. met rust te laten. Als ’t nu maar niet te laat is. hwet egewearje. Nou der wied er ek tachtig efter ’e rêch lizzen. i i i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Worknm, flemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1910 | | pagina 1