Teeken-Cursus. laüri. Pffotestaateaboad, Afd. Workum. Uitstoomen en Verven doet vlug, netjes en niet duur de Sneeker Stoomververij Chem. Wasscherij van D. Hoeksema Zonen. GODSDIENSTPREDIKING Z U l IIW AIIE N. C. A. DIJISTBA. Beste Friesche Kagell, Goudsche en Edammer Kaas, in verschillende prijzen koopt men zeer geschikt bij S. H1IST1A. Opsubare Vergadering van de Ds. van der VEEN van Dokkum. Kinder-Zangkoor. ARMFNZftRfi Het Workumer Nieuwland. Financiëele zorgen Plirimveshsuto. Openbare Vergadering bij Mej. de Wed. OOSTERHOFF, - op Dinsdag 1 November, ’s avonds halfacht. G f l Telegrafisch Marktbericht. Het steeds toenemend debiet WAARBORGT KWALITEIT. In de Nieuwe Fruit- en Groentewinkel van Voordeelig adres voor wederverkoopers. Ter inzage ligging Begroeting WATERSCHAP Kort Nieuws Advertentiën. Zondag 30 Oct., ’s nam. 5 uur, Dr. R. VOREN KAMP van Leeuwarden. Ingezonden. Lezing door J. E. Muller Fz. OnderwerpDe V. P. N. i 0 J e>- .1 Hjj aam deze benoeming aan. Vanaf 1 3 Gevonden voorwerp. Een halve streng Breigaren ten huize van L. van der Pal. Een ondereind Oorbel. Workum, 27 Oct. 1910. De Hoofdagent van Politie, J. STOUT. LEEUWARDEN, 28 October. Boter, 52. Kaas, middelprijs f 26.tot f 32.50 Eieren, per Kilo 135 cent. Depót Workum en O.: CJez. FISCHER. in het Gebouw der Afdeeling, door HET BESTUUR. GEBRUIKT MIJNE FIJNE Gemarineerde en Zoute Haring EN ALLE SOORTEN P.S. Aan hetzelfde adres een JONGEN tusschen schooltijden gevraagd. Afdeeling „WORKUM” v. d. Bond voor Staatspensioneering, op Vrijdagavond 7 uur, in de Doopsgezinde Kerk. Spreker: de WelEerw. Heer Gelegenheid tot debat. HET BESTUUR. Jongens en Meisjes van 12 tot en met 17 jaar, die wenschen deel te nemen aan een, zoo mogelijk, op te richten KINDER-ZANGKOOR, kunnen inlichtingen bekomen bij HOTZE ZEIJLSTRA. Mej. H. ELZINGER, Tehuis voor Vrouwen, Carolieweg 17. voor eenige kennisge- Dames-Vereeniging Eergistervoormiddag bevond de 20-jarige Al lU. AJ Al LI \J At M van vrijzinnige richting. Gelegenheid aangeboden voor Meisjes vanaf 14 jaar, om een avond in de week te leeren verstellen en naaien. Persoonlijk zich aan te melden Maandagavond 31 October, van 7 tot 9 uur, bij Mevrouw de Wed. Dr. SLUYTERMAN—Potma. In de gemeente Haarlemmermeer is op 52-jarigen leeftijd een vrouw gestorven, die een gewicht had van ruim 320 kilogram, vertelt het N. v. d. D. In den laatsten tijd kon zij zich bijna niet meer voortbewegen. De directie der H. IJ. S. M. heeft aan den koetsier van wijlen jhr. v. d. Brandeler, wiens voet bij het ongeval bij den spoor wego ver weg te Colmschate deerlijk werd verminkt, een ver goeding van f 10.000 toegekend. De dienstweigeraar D. Koning, die bij het garnizoen te Leiden werd ingedeeld, blijft ook nu beslist weigeren aan zijn militaire verplich tingen te voldoen en pleegt lijdelijk verzet. Hij is nu in de Doelen-kazerne in arrest gesteld. Op de Bredasche baan, onder Rozendaal, is de molenaar A. B., die zijn op hol geslagen paard tot staan wilde brengen, door het dier omvergeloopen en op de borst getrapt, tenge volge waarvan hij onmiddellijk overleed. In de gemeentelijke electriciteitsfabriek te Leiden is de 52-jarige gehuwde metselaar H. B. bij het verrichten van werkzaamheden bij de veiligheidstoestellen door den stroom doodge slagen. I smid G. te Nijmegen zich in een roeibootje op de rivier de Waal, om zich te begeven naar een baggermachine, liggende in de Waal nabijErle- com, toen hij door een ongelukkig toeval over boord sloeg en verdronk. In eene woning in de Zilversteeg te Utrecht is Dinsdagmiddag een wiegje, waarin een kind van 9 maanden lag, in brand geraakt doordat de andere kinderen, bij afwezigheid van de moeder, met lucifers gespeeld hadden. Het brandje werd spoedig gebluscht, doch het kind is eergisteren aan de gevolgen der brand wonden overleden. een i is echter, volgens de Br. Ct. gebleken, dat het voorval sterk overdreven isde man had alleen in een driftige bui twee schoten in de lucht gelost met niet de minste bedoeling zijn zoons te treffen, De zoons, die daarop zelf hun vader wegens poging tot moord heb ben aangeklaagd, moeten ‘geweldige belhamels zijn. Het BESTUUR van bovengenoemd Waterschap brengt ter algemeene kennis, dat de BEGROOTING, dienst 1911, gedurende 8 dagen ten kantore van den Secretaris ter inzage ligt. Workum, 29 Oct. 1910. Het bestuur voornoemd, A. L. WIERSMA, Voorzitter. J. BOGTSTRA, Secretaris. Opleiding voor de examens, gezel, meester, opzichter, teekenaar en uitvoerder. Vaktee- kenen voor de verschillende bouwambachten. Aanvang der cursus 1 November e.k. Vraag inlichting en circulaire. W. E. HOEKSTRA Jr., Architect, Leeuwarden, Voorstreek1 C. 256. Ongeluk of misdaad Vrijdagavond werd te Maarsbergen in een sloot zekere F. gevonden, een bekend bede laar, gedomicilieerd te Veenendaal. De onge lukkige gaf, wel is waar, nog eenige teekenen van leven, doch stierf zéér kort daarna. Bij ingesteld voorloopig onderzoek bleek echter dat zich verdachte omstandigheden voordeden. De nek was gebroken, terwijl zich op het linker scheenbeen een groote wond bevond, terwijl de broek, boven de wond, stuk was. Het geval bleek zoo ernstig, dat Maandag de Officier van Justitie er mede in kennis werd gesteld. Het gevolg hiervan is, dat het lijk naar Utrecht is vervoerd om er sectie op uit te oefenen. Overdreven. Zondag is de landbouwer J. M. uit Rijs- bergen gearresteerd, daar hij beschuldigd werd moordaanslag gepleegd te hebben. Achteraf G. 6 November 1910 hoopt mijn Groot moeder de Weduwe JAN P. WESTRA—Overmeer haai’ tachtigste verjaardag te herdenken, JAN P. WESTRA, Treijsa, Duitschland. Een onaangename vergissing. Het echtpaar Sieraad, wonende Rozenprieël- straat te Haarlem, verkeerde eergisteren, schrijft H. D. in de meening reeds een «gouden® echtpaar te zijn. En het begin van den dag was voor de oudjes prachtig. Van alle zijden kwamen de gelukwenschen. Toen kwam de ontgoochelingDe buren hadden ten stadhuize aangeviaagd des avonds een draaiorgel in de straat te mogen laten spelen en dit verzoek zou gereedelijk toege staan zijn als zich niet een zeer bijzondere omstandigheid had voorgedaan. Het bleek namelijk dat de oudjes geen 50, maar «slechts® 49 jaar geleden elkaar trouw beloofden. Algemeene ontsteltenis bracht de meedee- ling van den onheilsbode te weeg. De viering werd dadelijk gestaakt, de muziek afgezegd. De oudjes brachten den dag droevig door. Hoe men zich zoo vergissen kon? Wel, de beide menschen kunnen lezen noch schrijven en tot overmaat van ramp zijn indertijd bij een verhuizing de trouwpapieren weggeraakt. De straat was vol van dit tragi-komisch voorval. eene aanbeveling voor de benoe ming van een dijksgedeputeerde, ter voorzie ning in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer J. G. Schultze, bestaande uit de heeren P. N. van der Zijpp te Warns, R, S. Potma te Workum en J. W. de Jong te Koudum. Benoemd werden tot suppl. dijksgedepu- teerden 1911 de h.h. R S. Potma te Wor kum en J. W. de Jong te Koudum. HINDELOOPEN, 20 Oct. Met ingang van 1 November zal hier weer verandering in het postverkeer plaats hebben De mor- gen-verzending en bestelling blijft gelijk, zoo- ook de verzending met den trein van nam. I. 44, maar deze wordt nu met vaste bestelling. De correspondentie per halfvijf trein rich ting Stavoren vervalt In plaats hiervan zal nu voortaan ’s avonds met den 7 uur trein richting Leeuwarden nog gelegenheid voor verzending zijn en wordt ook het van dien trein komende ongeveer halfacht nog besteld- Deze verandering zal ongetwijfeld een ver betering zijn, doch dit valt niet te zeggen van de voor een paar weken aangebrachte wijzi ging in de Zondagmorgen bestelling die nu twee uren later plaats heeft en de besteller vele deuren gesloten vindt, omreden de be stelling dan juist onder kerktijd valt. MOLKWERUM, Morgen Zondag, ’s nam. 2 uur wordt het nieuwe kerkgebouw der Doopsgezinde Gemeente alhier ingewijd. Ds. J. M. Erkelens, predikant bij de Doopsge zinde Gen», alhier en te Stavoren, zal als feestredenaar optreden. PARREGA, 25 Oct. In het begin van deze week had hier een ernstig ongeluk plaats. De vrouw van J. Tichelaar had het ongeluk bij het van den zolder gaan, de ladder mis te stappen, waardoor ze naar beneden stortte, met het noodlottig gevolg, dat de schedel letterlijk gespleten was. Wel heeft dr. Slis van Workum terstond zijn hulp verleend, maar men vreest het ergste. Jonge meisjes die, hetzij ge voor het eerst in betrekking gaat, of reeds langer uw brool verdient, we hebben een ernstig woord aan u. Ge weet, hoe moeilijk het is, als men ver andert, te weten te komen of men in een goede betrekking komt. Men hoort zoo dik wijls van allerlei moeilijkheden, verleiding en zonde, die ge in uw leven ontmoet, dat we u gaarne een goeden raad vooruit willen geven en wel dezevóór gij uwe nieuwe betrekking aanneemt, hetzij hier, hetzij elders, wendt u Droevig. In haar woning aan de Passerelstraat te Rotterdam heeft eergisterochtend een diep tragische gebeurtenis plaats gehad. Mevrouw V., die van haar man gescheiden leeft en 2 kinderen bij zich heeft, het 7 jarig dochtertje Wilhelmina en het 9-jarig zoontje Jacques Louis Carl, heeft omstreeks 11 uur, in een vlaag van waanzin, die beide kinderen bloe dend verwond, blijkbaar met het oogmerk ze van het leven te berooven. Met een scheer mes bracht ze hun ieder eenige vrij ernstige verwondingen aan het strottenhoofd toe. behoeft thans niemand meer te hebben. Een der grootste en soliedste Bankinstellingen ver strekt geld tegen 50/0 ’s-jaars, zoowel groote als kleine bedragen. De te leenen som wordt zon- der korting uitbetaald. Kosten vooruit worden niet gevraagd. Brieven onder No. 15 bureau van dit blad. tot ons om inlichtingen voor u in te winnen. Wij kunnen u ook bezorgen de adressen der Tehuizen, waar ge goedkoop en fatsoenlijk kunt logeeren en van de gezellige bijeen komsten op Zondag en weekavonden. Wij, leden der Vereeniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes, zijn daartoe gaarne bereid. Groningen, Oct. 1910. Mej. Th. a Th. VAN DER HOOP, Heereplein 15. hechtenis. Nog werd de volgende zaak behandeld. Met vrouw en kind, paard en tilbury uit Koudum komende, deed Cornells IJntema al hier in den avond van 25 September een zeer onprettige ervaring op. Dicht bij Wor kum ging er iemand voor zijn paard staan, zeggende, dat hij een paar stappen achteruit moest. Daarover ontstond een woordenwisse ling. IJntema reed door en ontving later, bij het uitspannen, een hevigen slag op den neus, waardoor het bloed te voorschijn sprong. De onbekende dader maakte zich onmiddellijk uit de voeten maar Otte v. d. M„ 19-jarig pak huisknecht alhier heeft later aan de politie bekend, dat hij de schuldige was. Vandaag wilde hij daarop terugkomen, wat hem niet gelukte. De Rechtbank vond zijn handeling afkeurens- waardig. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. WORKUM. Vrijdagavond vergaderden de leden van het Departement der Maatschap pij tot Nut van *t Algemeen alhier. In deze vergadering werd benoemd tot commissaris van de spaarbank de heer B. 8. Gaastra en herbenoemd de heeren T. M. ten Berge en P. Gaastra. Tot lid der commissie voor de Volksleesbibliotheek werd gekozen de heer J. van Haga en herkozen de heer P. Gaastra en tot bestuurslid van het departement ge kozen de heer C. Tjebbes. WORKUM. Bij Kon. Besluit is aan F. T. de Jong alhier op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari, eervol ontslag verleend als lid van het bestuur van het waterschap «Het Workumer Nieuwland WORKUM. Onze stadgenoot de heer A. J. Riemersma is met 1 Febr. 1911 benoemd ^«^onderwijzer aan de Chr. School te Nije- vonnis Een belang voor onze plaats, doeloprichting eener O. Afd. H. Leden gelieven dit ving aan te nemen. 1 November tot bovengenoemden datum is de heer Riemersma werkzaam als onderwijzer aan de Chr. School te Twijzel. WORKUM. Met ingang van 1 Jan. hebben Ged. Staten van Friesland voor den tijd van zes jaren herbenoemd tot Voorzitter van het bestuur van den Heidenschapster Veenpolder de heer C. Tjebbes notaris alhier. Door hetzelfde college is benoemd tot plaats vervangend lid-werkgever, ter vervanging van den heer W. Fransen te Leeuwarden, de heer J. Jansen alhier. WORKUM, 28 Oct. Gisteravond verga derde op de bovenzaal van Hotel «Ketelaar® de voorloop’ge Commissie der Vereeniging tot veibetering van de Volkshuisvesting alhier met de aandeelhouders, om te komen tot op richting eener vereeniging in bovengenoemden geest. Met de commissie waren 24 leden aan wezig. De Voorz. der voorl. comm., de heer ds. Ydema, opende de vergadering en schetste in een keurige rede de oorsprong en het doel der Vereeniging; hoe door de drie Werklieden- vereenigingen ’t initiatief werd genomen, hoe op verzoek van deze Vereenigingen de voorl. Commissie hare taak aanvaarddewelke werk zaamheden door deze Commissie werden ver richt en dat het eindresultaat is dat de Ver eeniging thans 41 aandeelhouders telt met een stamkapitaal van 1925 gld wat echter nog op 2000 gld. moet worden gebracht. Hierna werd overgegaan tot behandeling der concept statuten, welke door haar wette- lijken vorm nog al uitgebreid moeten zijn, doch daar de voorl. Comm. in dezen eene goede voorlichting had gehad, werden deze met enkele kleine wijzigingen met algemeene stemmen goedgekeurd De taak der voorl. Comm. is thans ge ëindigd en legt zij dan ook bij monde van haren Voorzitter hare taak neer en stelt de vergadering voor een definitief Bestuur te kiezen. Na drukke en herhaalde stemmingen wdr- i den gekozen de heeren J. Jansen, W. Kroese, Bosma, A. Brandsma en B 8. Gaastra, terwijl later nog twee leden door den Raad der Gemeente zullen worden aangewezen. De Voorz. der voorl. Comm. en enkele leden bedankten voor ’t hun opgedragen mandaat. Bij de rondvraag niemand ’t woord ver langende, sluit de Voorzitter te bijna 11 uur de vergadering. Door ’t Bestuur werd gekozen tot Voor zitter de heer J. Jansen, tot Secretaris de heer A. Brandsma en tot Penningmeester de heer B. 8. Gaastra. STAVOREN, 20 Oct. In de alhier ge houden vergadering van volmachten van het waterschap «Hemelumer Oldephaert en a h. Zeedijken® werd na onderzoek van den des- betreffenden geloofsbrief besloten tot toelating van den gekozen volmacht, de heer Y. J. Sikkes te Molkwerum vastgesteld het plan van in 1911 uit te voeren werken; dito de begrooting van inkomsten en uitgaven over De geneesheer, wiens hulp werd ingeroepen, 1911, tot een bedrag van f 19.061.55; werd achtte overbrenging van beide kinderen naar opgemaakt 1 v het Ziekenhuis noodzakelijk Mevrouw V., die door de politie was meegenomen naar het bureau, werd later in den middag even eens naar het Ziekenhuis gebracht, daar zij in hoogst overspannen toestand verkeerde. Het drama verwekte in de stille Passerelstraat en omgeving groote opschudding. WORKUM. In de zitting van Woensdag der rechtbank te Leeuwarden werd de 20 jarige veenarbeider Tjeerd 8. alhier wegens weerspannigheid veroordeeld tot 7 dagen ge vangenisstraf. Geëischt was 14 dagen. In dezelfde zitting werd de 45-jarige vee houder Rintje B. alhier, wegens mishandeling van Gerrit de Lange, overeenkomstig den eisch veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen <2-3 .1 1/ f') I.-1.1 A BLfA JA JA2A JA. ?A JAjAjA JAjA JAjAjA JAJ

Friso nl | 1910 | | pagina 2