r WERKSTER. ZATERDAG 5 NOVEMBER 1910. 37ste Jaargang. No. 45. Drinkers. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Hjerst. Land- en Tuinbouw. C' Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam. werk FRISO. politiehond werken Bravo ERICUS. 3 streelen. We het schieten met een wapen. De aardappelen zijn gerooid een warm Fen k&lde hjerstwyn beeft de beam Grutsk op syn sier fen blêdden. Bield fen sa mennich swiete dream Noch eart er neikomt al birêdden. Noch hat er earne in füglekloft Him troch de blêdden mongen, As om it skiedend simmerskoft In groete nei to sjongen. Drink kleare jenever, Wost’ ier yn ’e groun, Wost’ gammelich wêze Ynpleats fen goed soun. Drink kleare jenever, Wost’ slaef wirde fen Dyn sinlike driften As earloaze man. Drink kleare jenever, Dan helpst dy wol del, By tüzenden brocht it Op ierde al in hel. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Gau hat de Hjerst syn hearskjen dien, En scil de Winter gloarje. En dan biklaget it gjin ien Moast blom en bied fortoarje. Noch jit syn goudne striellen üt Dy frjeonelike sinne, Krektlyk as scoed er dochs abslüt Fen üs net skiede kinne. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. Ten GEMEENTEHUIZE van WORKUM wordt een werkster gevraagd, op eene belooning berekend naar f 125 per j aar. Alle benoodigdheden worden vanwege de Ge meente verstrekt. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen ter Secretarie in de gewone kantooruren. Aanmelding vóór 12 November e.k. bij den Burgemeester. Drink kleare jenever, Wost’ yn dyn gesin De wolfeart bidjèrre En ’t wiif hjar goed sin. Drink kleare jenever, Haldst’ dyn sinten net grach En jowst om gjin skande Fen in stik yn ’e kraech. De aardappelen zijn gerooid en meest in kuilen geborgen, voor zoover ze niet verkocht zijn. Duur moet men ze betalen. Toen een boer te Nieuw-Helvoet ’s morgens weer aan ’t werk wou gaan, zag hij, dat een aardappelkuil opengemaakt was. Het bleek, dat er wel 3 H.L. aardappelen misten. Op verzoek van den gemeenteveldwachter kwam toen de politie-agent M. A. Duisterhof uit Hellevoetsluis met zijn Hollandsche herdershond Hector, door hem zelven gedresseerd, wat altijd het beste is. De hond werd bij den kuil gebracht, kreeg daar «lucht” aan de voetstappen, ging al snuf felend over het bouwland, sprong overeen slootje, volgde aan den overkant het spoor tot aan en langs een varkenshok en liep toen over een mesthoop. De dieven hadden stellig gedacht, dat een varkenshok en een mesthoop de lucht van hun voetsporen wel zou wegnemen, maar Hector aarzelde niet eens. Nu kroop hij door een kleine, niet in *t oog vallende opening in een Wyld wrakselstriid is wer op til, Sa ’t Hjerst it altyd hage. De wolken dreauwen niis noch stil, Nou wird’ se swypke en jage. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Mar net alheel. It tinken van It moaije dreamd, it griene simmer, Bliuwt by us yet, al is ’t forstoan; Nin hjerstgaes keart dat nimmer. Né, hoopjend sjucht it each foarüt, It sjucht de Maitiid kommen. En as it beammegüd ontsprüt Wirdt al de boop fornommen. Laei hieltiid krêft en libbensfleur Oer heel natür noch hinne, Nou fait er jamk ynpleats fen kleur In donker skaed allinne. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0,65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. een oud- Ook hij bekende. Avonds om- heg, liep door naar de woning van S. J. en bleef daar onder een zolderluik staan, waar hij begon te blaflen. De trap was weggehaald. Daar op zolder lagen de aardappelen. Nu werd v. d. M. gearresteerd, die bekende, en liep Hector naar de woning van v. d. S., die op het land werkte, geroepen en door den hond aan gewezen werd. '2’ streeks 9 uur, tpen alles daar al in rust was, hadden zij de aardappelen gestoten. Prachtig werk! (Veel is nog bij mij in onderzoek.) ERICUS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Vraag. Wat zijn de vereischte vakken om toegelaten te kunnen worden tot de Rijksveeartse- nijschool Welke lessen of cursus moet ik daar- I toe volgen? Wat is de duur des leertijds en hoe hoog zijn de kosten? Antw. Vraag dit alles met postzegel voor antwoord aan de Directie van de Rijks-Vee- artsenijschool te Utrecht, dan krijgt U prospectus en programma van ’t examen. Vraag. Mijn boter is erg sterk. Wat is daaraan te doen. Antw. Duchtig koken met open deksel, her haald afschuimen, sterk af koeten en als ze dan eetbaar wordt terstond in spijzen gebruiken. Is ze dat niet, dan aan kippen geven of er karzen mee smeren. Slechte bereiding of bewaren, zoodat ze niet goed onder den pekel staat, koel en vorstvrij, is de oorzaak. Vraag. Mijn vogel is geheel kaal en blijft maar ruien. Hij eet de veertjes op en krijgt toch best zangzaad. Is hieraan iets te doen Antw. ’t Arme dier moet eiken dag min stens een eierlepeltje opgehoopt vol kanarievoer hebben en zoolang hij ruit twee. Daarbij een stukje sepia in de kooi en eiken dag schoon zand. Vraag. Mijn Margueriten hebben prachtig gebloeid. Nu moeten ze binnen. Hoe ze te behandelen Antw. Zet ze in een matig verwarmd ver trek in serre of erker vlak voor ’t glas. Snijd alles, wat niet meer bloeit, flink in. Geef lauw water en roer flink wat beendermeel door de bovenaarde, nadat er eerst een laagje weg genomen is. Vruchtbare aarde er daarna over heen. Chrysanthemum frutescens heeten ze. Vraag. Hoe werden de bladeren van mijn palm zoo leelijk? Antw. Door te droge lucht, te kleinen pot, niet genoeg ouden koemest door de aarde, niet geregeld besproeien. Geef flink wat beender meel door de aarde en reinig de bladeren dage lijks. POL1TIE-HONDEN. (SLOT.) Een politiehond, die een revolverkogel ver diend heeft. Hoe nCapitaine" apachen arresteert. Politiehondenwaarvan men trekhonden moet maken. Waardoor kan elke goede hond een spoor met succes volgen. Roland vindt den steenenwerper. »’t Kan verkeeren T' zegt Brederode. Hector en de aardappeldieven. Aan wanhopige menschen in de Haarlemmer- meerpolder geeft men brood inplaats van politie honden op hen af te zenden, als zij dat gaarne met zwaar werk verdienen. Scheikundigen vinden in echte boter vluchtige margarine vetzuren en onderscheiden ze daardoor van. Ze moet een vast minimum percentage van die vluchtige vetzuren bevatten, om het Rijkscon- trolemerk te krijgen. Dat zijn de vetzuren van een koe. Bij G. Hingst Nachf. te Stralsund is nu een boek verschenen van den scheikundige Friedo Schmidt. Deze heeft een ernstige, langdurige studie gemaakt van het spoorzoeken door politiehonden. Wat zit er toch in en aan die verloren voor werpen en aan alles, wat iemand met eenig bekleed of onbekleed lichaamsdeel aanraakt, waardoor goede speurhonden elk spoor volgen, zonder het te verliezen? Deze vraag stelde hij zich en hij onderzocht verschillende voorwerpen vóór en na dat ze door iemand waren aangeraakt. En wat voor den mensch niet te zien, te ruiken of te proeven is in de boter, maar door den scheikundige met wiskundige zekerheid wordt aangetoond, vond Schmidt ook in die voorwerpen, n.l. vluchtige vetzuren. Onfeilbaar bleek hem door proeven, dat hon den vluchtige vetzuren kunnen ruiken, wat den mensch tot nu toe onmogelijk is. Deze vond al werktuigen uit om onzichtbare dingen te zien, onhoorbare geluiden te hooren. Er is veel voor u te verdienen, heeren uitvinders! zetten een microscoop voor het oog, om waar te nemen, wat wij anders niet kunnen zien, plaatsen een microfoon voor het oor om geluiden te hooren, zoo fijn, dat er met het ongewapend oor niets van te ontdekken is. Nu moeten we nog een micronaso hebben, om op den neus te zetten, als een neusbrilletje. Dit werktuig moet ons zelfs de fijnste en zwakste geuren duidelijk waarneembaar in den neus doen komen. ’t Is gemakkelijk te onthouden. Micro be- teekent fijn, klein? naso er achter beduidt, dat ook dat fijne, kleine in den neus moet komen door middel van het werktuigje, waarop ter stond octrooi kan genomen worden. Wie weet of wij nog niet eens zoover komen, dat we speurhonden kunnen missen. Maar in ernst. Het bleek, dat goede honden, die Friedo Schmidt bij zijn proeven gebruikte, het spoor volstrekt niet bijster werden, als iemand op een bepaalde plaats van schoeisel verwisselde, al trok hij ook nieuwe laarzen aan pas uit den winkel, of nieuwe klompen. Het inwrijven der zolen met sterkriekende stoffen hielp evenmin, zooals hem telkens weer bleek. Nu wij dit alles weten, is er geen excuus meer voor honden die geen spoor kunnen vinden of het verliezen. Verkoop ze als trekhonden. Zelfs voor bewaking en veiligheidsdienst is het noodig, dat de honden ook scherp ruiken en schrander zijn. Vooral die schranderheid laat bij vele herdershonden, vooral bij de overigens zoo groote, sterke en fraaie Duitsche, dikwijls zeer veel te wenschen over. Reeds vroeger omschreven wij heldendaden van Max. Nu onlangs op een Zondagnamiddag liep de heer Van den Broeke met zijn hond op de Kaasmarkt te Haarlem en hoorde dat er geschoten werd. Toen hij op het geluid afkwam, gingen terstond drie jongelui aan den haal en trachtten te ontvluchten door de Berckenroode- steeg. Max werd hen nagezonden en zonder iemand te bijten, stelde hij ze alle drie en hield ze zoo prachtig bij elkaar, dat het den wakkeren inspecteur gemakkelijk viel ze te arresteeren. Dit is toch heel ander werk, dan een lief zes-jarig kind te bijten, dat den hond wil Een echte hond, hoe boos anders ook, valt geen kinderen aan. Dit doen alleen glui perds, die niets presteeren. Weg er meel P. K., J. S. en P. W. werden naar het politiebureau gebracht en gefouilleerd. P. K. bekende terstond dat hij geschoten had en zijn flobertpistool in de steeg geworpen had. Nog 13 schei pe patronen had hij bij zich. Veel belovende 17-jarige jongelui! Max haalde het pistool uit de steeg. Tegen K. werd procesverbaal opgemaakt: 1. wegens het verboden dragen van wapenen en 2. wegens het schieten met een wapen. Toen werden de jongelui netjes thuisgebracht. Ze zullen ’t wel onthouden 1 Wel schrander was Roland, een politiehond te Hagen (Duitschland). De firma Ostermann Co heeft bij Schwerte een groote steen bakkerij. Op de eerste verdieping boven het magazijn woont de fabrieksbaas. Toen deze ’s avonds te 11 uur op zijn slaapkamer kwam en licht maakte, werd een zware steen door de ruiten geworpen, gelukkig zonder hem te treffen. Hij hal de tegenwoordigheid van geest, zich te herinneren, dat altijd in politiebladen wordt aanbevolen, voorwerpen en voetsporen onaan geroerd en geheel in denzelfden toestand te laten en niets te zeggen. Den volgenden morgen haalde hij er ongemerkt de politie bij met den hond Roland. Hier was natuurlijk geen doorloopend spoor in de slaap kamer, de hond kon alleen lucht nemen aan den steen. Toen liep het schrandere dier ter stond de trap af naar beneden en bleef al snuf felend staan op de plaats waar de steen naar boven geworpen was. Toen had hij het spoor en volgde het over een groote voormalige buiten plaats naar een huis, waar toen 30 steenbakkers woonden. Roland liep naar binnen en al snuffelend naar boven, waar zich op dat oogenblik 18 werklieden der fabriek bevonden. Hij beet niet, blafte, gromde of bromde niet, maar besnuffelde hen, tot hij den schuldige had gevonden en bleef toen zonder de minste aarzeling bij dezen staan. Versteld stonden alten en de dader bekende terstond. Zoo moet een van welk ras hij ook zij! ’t Kan verkeeren. Eerst wilde men te Haar lem niets van politiehonden weten. De heer Van den Broeke echter, de geachte inspecteur van politie aldaar, heeft met zijn Max getoond, hoe nuttig en noodig zij ook te Haarlem zijn. Tjop is er ook al en nu wordt den politiehond in het openbaar hulde gebracht. Bekend is de fraaie bloemen-étalage van den heer van Eldik, in de Kruisstraat. Belang stellende dames hebben voor de Haarlemsche politie een prachtig vaandel geborduurd, een meesterstuk van kunstnaaldwerk. BravoDat is heel iets anders dan verguizen en de Haarlemsche dames eeren hierdoor niet alleen de politie, maar ook zich zelven. Het is ontworpen en de uitvoering is geleid door den heer Gustaaf van Kalcken aldaar en tusschen de bloemen en sierplanten van den heer Van Eldik artistiek opgesteld. Een politie hond staat hier op den voorgrond als levend geborduurd en sierlijk geornamenteerd. Bravo nogmaals! Hulde aan de politie voor haar moei lijke taakGeen politie zonder goede politie honden. Tweede Kamer. De leden der Tweede Kamer zijn ter ver gadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 8 No vember, des namiddags 4 uur. Herinnering aan belastingbetalenden. In de maand November behoort de grond en personeele belasting geheel en de bednjfs belasting gedeeltelijk te zijn betaald. Reuzen op de heide. Aan het «Tijdschrift der Ned- Hcidemaat- schappijs doet de boschwachter Bruyns de volgende mededeelingen over een beuk en een eik, beide staande op de Buissche heide, gem. Zundert in Noord-Brabant De beuk heeft ter hoogte van 1.60 M. van den stam een omtrek van 4,40 M. hoogte van den stam zonder takken 6 M totale hoogte 30 M.doorsnede van de kroon 25 M. Deze beuk staat vrij bij een huis De eik is ter hoogte van 1,60 van den stam 3,65 M. in omtrekde stam tot aan de takken is 9 M. hoogtotale hoogte 35 M. doorsnede van de kroon 34 M. Deze boom staat vrij op een erf. Beide reuzen zijn gezond. Limburg op zjjn malst. De heer W. Tummers, een van de dertien liefhebbers naar den vacanten Gemeenteraads zetel te Sittard, heeft tot de kiezers het vol gende «manifest” gericht: Die voor is, die maalt! Onder dit motto wil ik als candidaat voor den Gemeenteraad met de h h. kiezers kennis maken, en mijn program ontwikkelen. Dat ik als Katholiek optreed, heeft men genoeg gedurende de huidige Missie gezien. Verder zal ik den geldbuidel met alle kracht helpen toehouden, opdat hij niet zoo dikwijls leeggeschudt wordt. Ook moet het ophouden met dit werpen met die honderd duizend leeningen. De spaarzaamheid is immers Hollandsche deugd. Het stedeke kraakt nu al van alle kanten onder de schulden, Tot nu toe kan hier geen Raadsvergadering plaats hebben of de een of ander ambtenaar vraagt verhooging, ook hier aan moet een einde komen. H. Kiezers, ik heb geen vijftig gulden noodig om mijn uniform te onderhouden. Als oud-veldartillerist wijs ik met trots naar mijn vroegere uniform, waarmede ik voor het front van Willem III, het Wilhelmus van Nassouwe oude en nieuwe toonzetting gezongen heb. Desnoods trek ik ze nog aan. Ook de gerechtigheid draag ik hart toe. Ik houd niet er van, dat de geblinddoekte Themis even het doekje opligt, om onderscheid te maken tusschen vriend en vijand. Tien gulden wegen immer zwaarder dan één, dit is een physieke waarheid, en een buldog weegt toch zwaarder dan een schoothondje. Dan staan de schalen der gerechtigheid niet gelijk, en zulke geblinddoekte maagd deed beter heide-plaggen te gaan steken, als recht te spreken. Dit heeft mij nog onze kolonel ge- l NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workrnn, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, Hindeloopen en Stavoren.

Friso nl | 1910 | | pagina 1