/z Verkoop Rietgewas. I I 1 Verhuring en Verpachting. Vanaf 12 Mei 1911-12 Mei 1914: I ZATERDAG 12 NOVEMBER 1910. No, 46. 37ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Land- en Tuinbouw. Binnenlandsch Nieuws. Rymkes. Vanaf 1 December 1910-1 December 1913 le. het grasgewas van den berm van den Heidenschapster grintweg in vier perceelen. le perceel, loopende vanaf den stationsweg tot I 6. 7. 8. Wat er 4e. 2e. 3e. 4e. 2e. 3e. 4e. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. aan de Lartz. 3e perceel, vanaf de Lartz tot aan de brug aan de brug over de Horzea. 2e perceel, vanaf de brug over de Horzea tot BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WORKUM brengen ter kennis van belangheb benden, dat op ZATERDAG den 26 NOVEM BER 1910, by gesloten briefjes, in te leveren bij den Burgemeester aldaar, vóór den dag der verhuring, voor den tyd van drie jaren zal worden verhuurd en verpacht: de bewoning en het gebruik van het huis Wijk G no. 14, met de bediening der brug Adres van het bestuur der Afdeeling Koudum van het «Groene Kruis” om ge bruik te mogenmaken van een school lokaal. Adres van F. Hofman te Oudega e. a. inzake den aanleg van een weg Heiden schapGaastmeer. Reclames tegen het suppletoir kohier van Hoofdelijken Omslag, dienst 1910. De Burgemeester der Gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde brengt ter openbare kennis, dat door hem eene vergadering van den Raad dier gemeente is belegd op Zaterdag den 12 November 1910, des voormiddags 91/2 uur, ten gemeentehuize te Koudum. Koudum, den 8 November 1910. De Burgemeester voornoemd, P. ERINGA. Punten van behandeling: 1. Notulen. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Wijziging van de instructie voor den Secretaris. 4 en 5. Vaststelling der verordeningen. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. waarmee ze naar winkeliers in de stad kleinere of grootere commissies te doen. Al jaren geschiedt dat op deze wijze. Thans echter heeft de post- ter algemeene kennis dat alle spaarbankboek- directeur, geassisteerd door de marechaussee, zonder voorafgaande waarschuwing bij die De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WORKUM, zullen op ZATERDAG den 19 NO VEMBER e.k., ’s middags 12 uur, bij enkele inschrijving in drie perceelen verkoopen, eenig op stam staand RIETGKWAS. Ie perceel langs den trekweg van Tjerkwerd tot Parrega. 2e perceel langs den trekweg van Parrega tot Workum, met dat in het kanaal vanaf de Hollemeer tot het tolhuis. 3e perceel in het uitgegraven land der gemeente nabij den Zeedijk. Van de voorwaard en kan kennis worden ge nomen ter Secretarie in de gewone kantooruren. Workum, den 7 November 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. In wondermoai bloinke mei in kelkje fen goud, Mei bledtsjes fen ’t fynste satyn In onhuere pod krüpte it oan en bespei It blomke mei ’t fieste fenyn. «Hwerom dochs bikladdest’ en tróttest mysa?« Sei ’t blomke, bidroefd ut ’e roai. De mislike pod gniisde aeklik en sei: «Ei nou,hwerom bistou sa moai. bij de Hollemeer; de bewoning en het gebruik van het huis Wijk E no. 60 (z.g.n. Paardenstal); de bewoning ën het gebruik der vier kamers in het huis Wijk F no. 83 en 84 (z.g.n opzichterswoningen) de bewoning en het gebruik van het huis Wijk B no. 12 in de Bagijnestraat. In strijd met de postwet. Men schrijft aan Het Volk uit Dokkum Een verrassing bezorgde Zaterdag j 1. de Dokkumer postdirecteur, in gezelschap der marechaussee aan verschillende vrachtrijders die dagelijks uit de omliggende dorpen naar de stad komen met hun wagen om koopmans goederen te vervoeren, boodschappen over en j. ontstoken was weer te bezorgen enz Hun worden veelal briefjes door hun klanten meegegeven, om bij Gjin moade is langer dwaes genóch, Gjin feint is langer baes genóch, Gjin frou is mear rojael genóch, Gjin faem nou mear brutael genóch, Gjin lanhear krijt mear hier genóch, Gjin boerke sit mear swier genóch, Gjin lan hat langer skild genóch, Gjin pleiter mear gedild genóch, Gjin tsjerke dweperij genóch, Gjin boade hjoeddeis frij genóch, Gjin rydwiel giet mear gauwernóch, Gjin grap is langer flauwernóch, Gjin konkerinsje is boas genóch, Gjin lokkerij is loas genóch, Gjin kwaker is mear from genóch, Syn barkers noait mear dom genóch, Gjin wenning is mear rom genóch, Gjin banksprong hjoeddeis krom genóch, Gjin lapkwaksalver frjemd genóch, Gjin wonderkrüd forneamd genóch, Gjin Ijocht jowt langer Ijocht genóch, Gjin eigen hirdse nocht genóch, It is in wond’re wrald mar och, Elk hat wol oan him seis genóch. Wost graech de echte wearde Fen ’t jild kennen leare, Dan moast mar in poaske f Mei de earmen forkeare. Mar woste ’t yn pleats ek Ris tige minachtsje, Wol ’t rikeljues-leed dan Mei oandacht bitrachtsje. FRISO. jesuitgegeven in de maand November en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog j niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, KLIMOP. Klimmen, omhoog gaan, zonder juist te vlie gen, dat wil ieder gaarne, maar slechts weinigen kunnen het uit zich zelven. De meesten hebben daartoe steun noodig. Dat is zoo bij de menschen, maar ook bij dieren en planten. Een worm blijft altijd laag bij den grond of er in, een giraffe draagt het hoofd al heel hoog. Gras, viooltjes en vergeet-mij-nietjes zijn heel nederig, maar de eik en vele andere boomen verheffen hun kruin trotsch boven alle menschen en dieren uit. Die boomen klimmen, al groeiende, zelf, maar het klimop werkt zich bij de noomen op, kan zonder steun niet omhoog komen en hecht zich zoo stevig vast, dat de hevigste storm het er niet afscheurt. Zoo klimt het tot in den top van den hoogsten eik en alleen als die valt, valt het mee. «Kent gij het klimop «O ja, dat is die sierlijke klimplant, die zich om de stammetjes van de heesters in onze heggen slingert en van Juni tot aan den herfst sierlijke, groote, sneeuwwitte biöëmkeiken draagt. Haagwinde heet die plant ook®. «Neen, zegt een ander, dat is het wilde klimop, het tamme is blauw, violet of gestreept en heet Ipomaea, ook Convolvulus.® «Och kom,® zegt boer Teunis, «klimop is een mooie bloem, die bij draden omhoog klimt en waarvan je de bladeren en de bloemen met wat zout op het brood kunt eten. De bloemen zijn lichtgeel tot donkerrood. «Oost-Indische kers« zeggen de menschen ook wel.« Alle drie hebben gelijk. In verschillende streken worden vele planten zeer verschillend genoemd. Zoowel de wilde haagwinde als de kleine klokjes-winde en alle gekweekte soorten daarvan worden in den volksmond meestal klimop genoemd. Ook de Oost-Indische Kers heet zoo, de welbekende sierlijke, eetbare klim plant, die noch uit Oost-Indië, noch uit West- ïndië komt, evenmin uit Voor- of Achter-Indië, maar uit Peru. Zoo weinig kan men op de Nederlandsche namen vertrouwen, nog veel minder op de plaatselijke. In enkele streken gaat men zelfs zoo ver om alle klimplanten maar eenvoudig «klimop® te noemen. Gemakkelijk is ’t zeker, maar ’t geeft veel verwarring. De windesoorten heeten «Con volvulus®, de soorten van Oost-Indische Kers «Tropacolum®. Ieder kweeker in de geheele beschaafde wereld kent Convolvulus en Tropa colum. Ook Hedera Helix. «Wat is dat nu weer, Hedera Helix Dat is Klimop, het echte Klimop. Zie het maar eens, hier heb ik een tak met bessen en ook een gewoon blad van een «onvruchtbaren® tak. «Ha, hahoor ik u allen roepen, «dat zou «Klimop® wezen? ’t Is eiloof.® «Neen, boomveil «Och kom, ’t is ifteechte ifte «Die jongelui noemen alles anders,® zeggen eenige oude menschen, die tot nu toe niet aan het woord konden komen, »’t is klimmerbladcc. «Neen, klimmerkruid «Och, zie dan, wat zou ’t anders wezen dan angelklim «Niemand weet het® zegt een heel oud moe dertje, »’t is wederwind Nu weten we het precies, niet waar Twee schrijvers van naam slaan we er voor u op nadie zullen het toch wel weten en dan hebben we meteen de juiste spelling. Kiliaan schrijft eyloof, maar ook eikloof. Huidecoper (in zijn «Proeve®) heilloof. Die beide laatste namen zijn heel mooi, doch fout. Zij moesten eiloof geschreven hebben en bedoelden dat ook. Als wij nu gewennen aan den naam Hedera (en wat de domste tuinmansjongen weet, is toch ook voor ons niet onmogelijk) weet ieder in de geheele beschaafde wereld, welke plant wij bedoelen. Er zijn vele prachtige soorten en verscheiden heden van klimop, ook met groote en bonte bladeren. Geen enkele groeit echter zoo snel en is zoo goed bestand tegen strenge vorst in den winter ef een donkere plaats onder boomen in den zomer, als het gewone, eenvoudige, maar sier lijke boschklimop, Hedera Helix. Hedera be- teekent klimop en helix windend. Deze wilde soort windt dan ook langzamerhand geheel om een boomstam. Toch doet ze dat niet als een snijboon of als gekweekte winde, want deze en dergelijke klim planten slingeren zich om een staak of een draad, 't zy van links naar rechts of van rechts vrachtryders de briefjes, nabij Tj. Westendorp. 4e perceel, vanaf de brug nabij Tj. Westendorp tot aan het einde van den weg. het grasgewas van den berm van den weg vanaf de brug over de Heidenschapster- vaart nabij Tj. Westendorp tot aan het afsluitingshek in de nabijheid der brug over de gracht of vischwijk; het grasgewas van den stations- en paral lelweg; het stukje weiland gelegen aan den Hei- denschapsterweg tusschen de woningen van Jobs. Ketelaar en Tj. Bekema 5e. het grasgewas van de Algemeene be graafplaats, en 6e. het grasgewas van het haanspad. Van de voorwaarden kan kennis worden ge nomen ter Secretarie in de gewone kantooruren. Workum, den 10 November 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. naar links, elke plant in eene bepaalde richting, naar haar soort of aard. Ook niet als wilde rozen of als sierasperge (Asparagus), die zich met de sterke stekels vast klampen, als ze kunnen en zich zoo »opwerken«. Zie eens hoe goed het klimop zich weet te redden. De bast van de takjes is glad en heeft, als ze vrij afhangen, nergens iets, waarmee zij zich vast zouden kunnen houden. Maar help uw klimop nu eens even, door het op te richten. Slot volgt. ERICUS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Vraag. Zeer gaarne zou ik in Friso oplossing hebben van een vreemd geval bij mijn kippen (patrijs leghorn, 12 April geboren.) 9 Sept, kreeg ik het eerste ei. Een week later be gonnen ze ’s nachts in het hok te vliegen met noodlottig gevolg. Veertien dagen later weer en nu weer. Juist bij donker, zoodat ik beslist zeggen kan, dat er geen wild of iets anders bij was. Ik kan dus met zekerheid zeggen dat het uit hun gestel komt. Het is ook precies of er een bij is die tuk-tuk zegt, bijna gelijk alsof zij broedsch is. Zeven kippen hebben 5 Meter ren en 1 M2, jjachthok, alles best in orde, ook schoon en droog.* Ze werden best gevoederd misschien te best, dat weet ik niet. Wat zou hiervan de oorzaak zijn 42gen te doen Antwoord. Te goede voedering en daardoor hersenaandoening. ’s Morgens maar weinig ochtend voer geven, ’s middags alleen groen en ’s avonds voor ’t op stok gaan wat paddy (rijst met dop). ERICUS. de stad kwamen, in beslag genomen en de vervoerders verbaliseerd, zijnde een en ander in strijd met de postwet. Waarschuwing. De waarnemend burgemeester van Velsen, Frans Netscher, waarschuwt tegen het in handelsrelaties treden met N. Zoontjes. C Glas, A. J. Plaging en J. A. Driesen, wonende te Holland op z’n Smalst en te Velseroord, die ook bestellingen doen op naam Glas Co. Deze combinatie van personen schijnt oplichters- trucs in praktijk te brengen, die met de wet niet te vervolgen zijn. Gezocht vee. De landbouwers in den Gelderschen Ach terhoek, die zich in den laatsten tijd meer op het fokken van goed vee toelegden, bemerken nu ook, dat het vee uit deze streek meer dan vroeger gezocht wordt en men daarmee ook in het buitenland wel mag voor den dag komen. Ook het vetweiden wordt meer en meer een loonend bedrijf voor de landbouwers. De vele wagonverzendingen voor Engeland en België leveren het bewijs, dat men daar het vee uit den Achterhoek kan gebruiken. De vorige week verzond de slager Rathmur nog veertien zware stieren naar Zwitserland. Palingvangst. Een aantal Zeeuwsche binnenvisschers, die gedurende het geheele seizoen ernstig reden tot klagen hadden over de palingvangst, heb ben de vorige week op eens een zeer goede week gemaakthet versche water, dat na lange weken droogte opeens in de leidingen en kreken kwam, de stand van de maan en het onstuimige weer, bracht op eens de win- terpalingen los en op verschillende plaatsen werd in de fuiken en korven honderden ponden gevangen. Wel zonderling, dat juist voor de palingvangst in deze vischtuigen slecht weer, d. w. z. stormachtig weer noodig is en dat alleen bij donkere maan eenig succes is te verkrijgen. Inhoudsopgave van No. 4, van het Maandblad tegen do Vervalschingen. Bedrog met brandstoffen. Uittreksel uit het verslag van den Gem. Keuringsdienst te Amsterdam (1909). De juiste levenswijze (II) Ozon toegepast bij de ventilatie en bij de Sterilisatie van drinkwater. Nieuwe methode vo >r de bereiding van gecondenseerde I melk. Een nuttige toepassing van de Ki- I nomatograaf. Feuilleton. Vraagbord. Correspondentie Contröle-onderzoekingen van Levensmiddelen en Verbruiksartikelen, gedaan aan het Laboratorium voor Chemisch en Mi- cropisch OnderzoekDr. van Hamel Roos en Harmens, 291 Keizersgracht, Amsterdam. Niet duurder maar kleiner. De banketbakkers te Utrecht kunnen het niet volhouden en op enkele andere plaatsen kunnen ze ’t al evenmin om een cent meer voor de taartjes te nemen, ’t Publiek wil het niet betalen. Maar ’t publiek wil zich wel op andere wijze laten pakken. Ge lijk de broodbakkers al sinds lang de kadet jes kleiner hebben gemaakt, zoo zullen de Utrechtsche banketbakkers de taartjes lekkernij niet meer een vinger lang doen zijn. Dan krijgen ze toch hun cent en ’t publiek merkt het zoo niet. Een aanranding en de gevolgen. Een landbouwer te Anten (Dr.), komende van de jaarmarkt te Ruinen, werd op weg naar huis aangevallen en beroofd van f 300. De aanranders sloegen hem een hoofdwonde, die (’t was in den nacht van 14 op 15 Oct.) sedert niet wilde genezen. De aangevallene beweerde de daders niet te kennen, maar sommigen vermoedden, dat hij ze wel kende, maar ze niet wilde bekend maken, omdat ze nauw aan hem verwant waren. De vorige week werd de landbouwer tijdens de jacht plotseling onwel. Met moeite werd hij naar huis vervoerd, waar hij nu overleden is. Het bleek een gevolg te zijn van de hoofdwonde, Er wordt nu ijverig naar de daders gezocht. Rij kspostpaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Demelumer Oldephaert en Noordwolde, Bindeloopen en Stavoren. I r j-agassaa. - -

Friso nl | 1910 | | pagina 1