Hindeloopen en Stavoren. J I l Verhuring en Verpachting. Vanaf 12 Mei 1911-12 Mei 1914: Vanaf 1 December 1910-1 December 1913 le. het grasgewas van den berm van den ZATERDAG 19 NOVEMBERJ1910. 37ste Jaargang. No, 47. Officieel Gedeelte. Binnenlandscli Nieuws. Land- en Tuinbouw. alleen pronken .in le. 3e. 4e. misverstand bij Sommige leden meenden voorts, dat indien 2e. 3e. 4e. J ERICUS. over- maar Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. J De Staatsloterij. Door verscheidene Tweede Kamerleden is bij het afdeelingsonderzoek over het Hoofd stuk Financiën aangedrongen op uitbreiding der Staatsloterij, een instelling, waarvan de minister zoo werd opgemerkt blijkens zijn uitlatingen in den loop der laatste jaren, geen tegenstander is. Het aantal loten was, volgens deze leden, veel te gering om allen die wenschen deel te nemen aan de loterij, daartoe in staat te stellen. Gevolg daarvan is dat velen loten van par ticuliere loterijen koopen, vooral van het genre der Lotisico- en Tijdgeestloten, wier uitgevers geen eigen trekking hebben, maar profiteeren van het vertrouwen, dat de trekking der Staatsloterij te recht bij het publiek heeft. Zij maken echter op die wijze de winsten die, bij een voldoend aantal staatsloten in de schat kist zouden vloeien. Met klem verzocht men den minister aan dien toestand een einde te maken. Uitbreiding der Staatsloterij en ver andering der nummers bij elke trekking waardoor maatschappijen als bovenbedoeld zelf die trekking zullen moeten houden en dien- i van het publiek zullen verliezen achtte men hier het aan- IIet auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 121. I De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam. des te krachtiger zou kunnen optreden tegen particuliere loterijen speelhuizen en wedden schappen bij wedrennen. Intusschen werd van andere zijde tegen het aanbevolen denkbeeld met kracht opgekomen Men betoogde dat een regeering, welke zich als een Christelijke regeering heeft aange diend zich niet op het standpunt mocht stellen, dat om eun kwaad te bestrijden de overheid goed doet door dat kwaad te reglementeeren. Het werd van deze zijde integendeel zeer be treurd dat dit kabinet nog geen maatregelen heeft voorgesteld om tot geleidelijke opheffing van de Staatsloterij te geraken. Volkssanatorium „Herema-State.” Op 15 November waren in het volkssana torium Herema-Statete Joure opgenomen 37 patiënten, afkomstig uit 29 plaatsen, waar onder 6 patiënten van buiten Friesland. ll(j wilde niet weg. Maandag vroeg de directeur der strafge vangenis te Haarlem adsistentie der politie om dat een gevangene, wonende te Steenwijk, die vijf jaren gevangenisstraf had ondergaan, niet uit het gebouw wilde. De kleeding, waarin hij gekomen was, werd als altijd door het College van Regenten verkocht. Toen men nu bij zijn vertrek afrekende, meende de man veel minder te ontvangen dan de waarde was en weigerde daarom het hem verstrekte nieuwe kostuum aan te trekken Het werd hem daarop met geweld aangetrokken, doch hij dreigde het op straat te zullen uittrekken en bovendien de ruiten der woning van den di recteur te zullen vernielen. De politie bracht den man naar het station van waar hij naar Amsterdam vertrok. Een woestaard. Maandagmiddag passeerde een wielrijder den rijksstraatweg te Voorthuizen, juist op het oogenblik dat de afsluitboomen van den locaal- spoorweg aldaar werden neergelaten. Daar deze boomen van uit het station worden bediend, werd hij als ’t ware tusschen de afsluitboomen opgesloten. Toch wist hij nog door vlug van zijn fiets te springen, een botsing met den tweeden boom te voorkomen. Hierover maakte hij zich evenwel zoo kwaad, dat hij zich vloekend en razend naar het station aldaar begaf, waar hij den chef, den heer Zomer, aanstonds met een hand vol grint- keien in het gelaat gooide. Niettegenstaande en W. "worden toegevoegd “’de “hëerën“T. de stationchef hem trachtte te kalmeeren, gaf Brandsma en W. H. van der Werf. de vreemdeling den beambte een hevigen slag i en schijnen ons toe te roepen, »zijn wij niet mooi De bladeren van de stemmige, bedaarde tak ken zijn veel fraaier, veel beter gevormd. Die wilde hadden zoo’n haast met groeien, dat ze lang niet zoo nettjes van vorm geworden zijn en niet zoo goed afgewerkt schijnen als de gewone. De meest regelmatige bladeren van de vruchttakjes zijn langwerpig ruitvormig, veernervig. Overigens zijn ze prachtig glad, vol glans, alsof ze gevernist zijn! Eerst komen er bloemknoppen te voorschijn in ’t begin van Augustus; Daaruit ontluiken eenvoudige, groenwitte bloemen in enkelvoudige schermen, welke uit talrijke stralen bestaan. De bloemdeelen zijn meestal vijftallig en ver- toonen ook vijf korte, aaneen gekleefde stem pels, In Augustus en September bloeien ze i vele er van rijpen na den bloei tot bessen. Pas in den nawinter, tegen het voorjaar, zijn ze rijp en verschaffen dan een uitmuntend voedsel aan onze hebben, oi dien tijd juist van pas. Die van het wilde klimop zijn dan zwart. kleurige bessen draagt. In de kweekerij leest gij op de naamplankjes van deze soort Hedera aurantiaca., wat niets anders beteekent, dan: sKlimop met oranjeroode bessen.Als we ’t maar onthouden. Bij de bladeren der takken, die geen vrucht dragen, vinden we dikwijls de meest volkomen bladmozaïk. Daarbij worden de insnijdingen van alle bladeren gevuld door de punten van an dere en omgekeerd. Daarom kan het klimop zoo goed de gebreken van- oude muren be dekken. Menig oud slot aan den Rijn, menige ruïne is als ’t ware geheel door klimop bedekt. Verbazend dik zijn de buitengewoon oude klimop- strmmen van het Heidelberger slot, zooals be kend is. Maakt het klimop de muren stuk? Integendeel, het beschermt ze zoo, dat met klimop begroeide muren ’t veel langer uithouden, dan kale. Plant dan vrij overal klimop, vooral ook, omdat de vogels er in den zomer kunnen nestelen, en in den winter voedsel en een be schut verblijf vinden. Ze gaan er zoo diep mo gelijk in, gaan tegen den volkomen drogen ta melijk warmen, nooit beijzelden muur op een klimoptakje zitten en de buitenbladeren be schermen ze zoowel tegen slagregen, als tegen ijzel. Houdt of maakt klimop de muren niet voch tig Ook deze vraag wordt nog meermalen ge daan. Volstrekt niet, integendeel. Klimop maakt zelfs nieuwe, pasgemetselde muren droog en houdt ze droog, als ze maar niet gemaakt zijn van de slechte, zeer poreuse steen, die het vocht uit den grond optrekt, als een lampekous de olie. En zelts dan nog zal een tegelijk gebouwde, op het westen gelegen, niet beplante muur veel natter blijven, dan een met klimop bedekte. De hechtwortels zuigen gretig het vocht uit den muur en drogen dien alzoo nog veel beter op, dan zonneschijn Bij slagregens, motregen, sneeuw en ijzel blijft de muur droog, omdat het bladmozaïk deze alle weert en doet afdruipen, zonder den muur te raken. Ook onder boomen, waar geen gras voort wil, groeit klimop. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Vraag. Is deze Veronica winterhard of is ’t een een-jarige plant? Antw. Geen van beide, ’t Is een blijvende plant, die in een licht, koel, wrstvrij vertrek moet overwinteren. a. Een dankbetuiging van P. K leistra voor de haar toegekende jaarlijksche gratificatie van f 60.—. b Een apostille van Ged. Staten, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het kohier van schoolgelden over het 3e kwartaal. c. Een apostille van hetzelfde College waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit tot het doen van rechtstreeksche uitgaven uit den post van onvoorziene uitgaven over 1910. d. Een schrijven van den heer R. S. Potma houdende aanneming zijner verkiezing tot lid van den Raad welke stukken zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3. Adressen om afschrijving van Hoofde- lijken Omslag, dienst 1910. Uit de voorgelezen adressen blijkt dat afschrij ving wordt gevraagd door de Wed. S. L. de Jong voor 1 maand, wegens overlijden van haar echtgenoot en door E. F. Swijter, thans te Rot terdam, wegens vertrek uit de Gemeente over 2 maanden. Op voorstel van den Voorzitter wordt de gevraagde afschrijving zonder hoofde- Bij de gehouden stemming wordt met alge- j meene stemmen tot Weesvooogd benoemd de i heer S. Jager. De punten der agenda zijn hiermede afge handeld. Bij de daarop volgende rondvraag heeft geen der leden iets voor te stellen of op te merken, waarna de Vergadering door den Voorzitter wordt gesloten. VERSLAG van de Veigadering van den Raad dor Gemeente WORKUM, op Donderdag 17 November 1910, ’s nam. 6 uur. Voorzitter de heer T. M. ten Berge, Burge meester. Tegenwoordig 10 leden. (Een vacature). Na opening der Vergadering door den Voor- zitter stelt deze als punt 1 aan de orde Notu- vormig, zoodat ze ook den leelijken muur geheel len der vorige vergadering, welke, na lezing voor het oog verbergen, zelfs midden in den door den Secretaris onveranderd worden goed- wffitcr. Maar die wilde, vliegerige afwijkende gekeurd en vastgesteld. takken trachten niets te verbergen. Ze willen j Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. wintervogels, die ze dan zoo hoog noodig De meeste andere bessen zijn dan al ipgegeten die van het klimop komen daarom in Die van het wilde klimop zijn dan zwart. Er i is een fraaie gekweekte soort, die sierlijke oranje- i Burgerlijk Armbestuur alhier. Uit de door den Secretaris voorgelezen reso lutie blijkt, dat Ged. Staten tegen enkele be palingen in voornoemd reglement bedenkingen hebben, vermeld in een bijgaande nota van op en aanmerkingen. Op voorstel van den Voorzitter wordt tot artikelsgewijze behandeling van die nota over gegaan. De eerste opmerking betreft art. 7, regelende de toelating in het Armhuis. Wijl B. en W. van meening zijn, dat hier een r Ged. Staten heerscht, onder toelating geen I ondersteuning kan worden verstaan en een o gelijke bepaling in het Weeshuisreglement des- I tengevolge het vertrouwen tyds is goedgekeurd, stellen zij voor aan de - gevraagde gewijzigde redactie niet te voldoen, I hetgeen wordt aangenomen met 9 tegen 1 stem, Sewezen middel, die van den heer Hobma. ‘Q Artikel 10, betreffende voorschriften van be- de Staatsloterij werd uitgebreid de overheid legging der gelden, en aldus geredigeerd door - - B. en W. om noodeloos geschrijf over en weer te voorkomen, wordt zonder hoofdelijke stemming I in den geest van Ged. Staten gewijzigd. Verder wordt de aandacht door Ged. Staten gevestigd op enkele nood«akelijke verduidelij kingen der redacte, die met algemeene stemmen worden vastgesteld inzake art. 3, art. 22 en art. 27, betreffende aftreding der Voogden. Art. 18, waarvoor Ged. Staten willen lezen: bij staking van stemmen wordt geacht een voorstel te zijn verworpen, wordt zonder hoof delijke stemming goedgekeurd met een bijvoeging, op voorstel van den heer Kroese: staken de stemmen bij de benoeming van personen, dan beslist het lot. Inzake art. 24, betreffende de maandelijksche afwisseling van Voogden, tot het doen der ont vangsten en uitgaven, wordt zonder hoofdelijke stemming besloten de vastgestelde redactie te behouden, Evenzoo wordt zonder hoofdelijke stemming besloten de redactie van art. 35, regelende de vaststelling van de ambts-instructie van den vader en moeder, te behouden. Eindelijk wordt nog op voorstel van den Voor zitter aan art. 31 eene bepaling toegevoegd be- treflewde de ontstentenis, ongesteldheid of af wezigheid van den Secretaris-boekhouder en de voorziening daarin, en ten slotte het reglement met de noodzakelijk geworden wijzigingen met algemeene stemmen opnieuw vastgcsteld en be sloten, dit ter goedkeuring aan Ged. Staten in lijke stemming goedgekeurd. Punt 4. Resolutie van Ged. Staten betref fende het vastgestelde reglement voor het te zenden. Punt 5. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid. Na voorlezing van den ingekomen geloofsbrief, I stelt de Voorzitter deze, met de stukken be doeld in art. 17 Gemeentewet, in handen eener Commissie, bestaande uit de heeren Kroese, 2-1 en IJntema, ter fine van onderzoek en rapport. De Vergadering wordt gedurende den tijd van dat onderzoek, geschorst, Na de op heffing daarvan rapporteert de heer Kroese, dat alles in orde is bevonden, waarom tot toelating van den heer R. S. Potma als raadslid wordt geadviseerd, en overeenkomstig dat rapport, met algemeene stemmen wordt besloten. Punt 6. Benoeming van een Armvoogd, wegens periodieke aftreding alszoodanig van den heer H. G. Fekkes. Bij het door den Voorzitter voorgelezen schrij ven van het Armbestuur worden aanbevolen de heeren: H. G. Fekkes en R. F. de Boer, waar aan door B. en W. worden toegevoegd de heeren A. Visser Az. en J. W. Sikkes. Tot stemming overgaande wordt met alge meene stemmen benoemd de heer H. G. Fekkes. Punt 7. Benoeming van een Weesvoogd, wegens periodieke aftreding als zoodanig van den heer S. Jager. Door Weesvoogden worden aanbevolen de heerenS. Jager en D. Oosterbaan waaraan door Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WORKUM brengen ter kennis van belangheb benden, dat op ZATERDAG den 26 NOVEM BER 1910, b(j gesloten briefjes, in te leveren bij den Burgemeester aldaar, vóór den dag der verhuring, voor den tyd van drie jaren zal worden verhuurd en verpacht: de bewoning en het gebruik van het huis Wijk G no. 14, met de bediening der brug bij de Hollemeer; de bewoning en het gebruik van het huis Wijk E no. 60 (z.g.n. Paardenstal); de bewoning en het gebruik der vier kamers in het huis Wijk F no. 83 en 84 (z.g.n opzichterswoningen) de bewoning en het gebruik van het huis Wijk B no. 12 in de Bagijnestraat. Heidenschapster grintweg in vier perceelen. le perceel, loopende vanaf den stationsweg tot aan de brug over de Horzea. 2e perceel, vanaf de brug over de Horzea tot aan de Lartz. 3e perceel, vanaf de Lartz tot aan de brug nabij Tj. Westendorp. 4e perceel, vanaf de brug nabij Tj. Westendorp tot aan het einde van den weg. het grasgewas van den berm van den weg vanaf de brug over de Heidenschapster- vaart nabij Tj. Westendorp tot aan het afsluitingshek in de nabijheid der brug over de gracht of vischwijk; het grasgewas van den stations- en paral lelweg; het stukje weiland gelegen aan den Hei- denschapsterweg tusschen de woningen van Johs. Ketelaar en Tj. Bekema 5e. het grasgewas van de Algemeene be graafplaats, en 6e. het grasgewas van het baanspad. Van de voorwaarden kan kennis worden ge nomen ter Secretarie in de gewone kantooruren. Workum, den 10 November 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. DE VRIES. KLIMOP. SLOT. Als ’t nog maar een stek is van eenige dM. hoog, die toch goede wortels heeft, zet gij die vlak bij een ruwen muur of een ruwe schutting, zóó, dat het bovendeel er tegen leunt. Geen week duurt het of de gladde bast krijgt ruwe puntjes, die uitgroeien tot wortel vezels. Deze dringen in de holten van steen en hout en hou den zich aan de ongeschaafde latten, waartegen ze bij de kweekers opgroeien, zóó vast, dat het moeilijk is, ze er voor het planten af te trekken. Met zoo’n lat wordt n.l. elke plant meestal geleverd. Toch zijn er takken, die maar volstrekt geen wortelvezels, geen hechtwortels willen maken, al bindt men ze ook vlak tegen een ongeschaafde plank of lat. In plaats van tegen muur of schutting aan te groeien, wijken zij er zooveel mogelijk af en schijnen zooveel mogelijk de lucht te willen genieten. Nu, dit is ook gezond. Als de gewone takken niet aan die luchthartige vastzaten, zouden wij niet gelooven dat deze ook klimoptakken zijn. Ze zien er zoo vreemd uit en doen »zoo raar.” De gewone bladeren zijn sierlijk handnervig, regelmatig, eenigszins vijfhoekig, altijd inge sneden, op schralen grond dieper dan op vrucht baren. De meer spitse punten vertellen dus, dat de grond daar minder vruchtbaar is. Die bladeren worden niet elk najaar geel en vallen dan af, o neen, zelfs niet om de twee jaar. Ze blijven drie jaar zitten en verdorren dan, terwijl ze groen blijven. De jongere bladeren vleien en drukken hen vast tusschen de andere wel sierlijk mozaïk- vormig, zoodat ze ook den leelijken muur winter. Bosma Vraag. Behoort een Gordon Setter tot de i waakhonden? Antw. Alle Setters zijn ’t meest geschikt voor de jacht. Uitstekende waakhonden zijn Hollandsche herdershonden en de enorm groote en sterke Mastiffs. (Één vraag tegelijk s.v.p., voor één week s.v.p.) aid 2e. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, flemelumer Oldephaert en Noordw olde.

Friso nl | 1910 | | pagina 1