4 Hindeloopen Bij Uil NnmmeF östarleMBlimpl I voor de Gemeenten Workum. Benlel«r «W en Noordwolde. en Stavoren. si li 3Tste Jaargang. No, 49. Binnenlandsch Nieuws. Land- en Tuinbouw. b I .CEMBER 1910. ZATERDAG 3 DE<I 1 Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Erie. Koningin d. B. bericht ontvangen uit Zuid-Ame- ERICUS. I er op den hoek van ’t Regentesseplein te Craar weru De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. zijn Het ver haal, al schijnt het wat romantisch-toevallig, zonder bode en met een Raad, die 1 meer wil zijn. Dat in die gemeente echter niet de geheels bevolking tegen den burgemeester samenspant, en daar wel kunnen er voornamelijk enkelen en den inventaris is weinig ’t Geheel gelijkt een puinhoop, was nog nieuw en maar eenige GAASTRA Bz., Uitgave van T. ““ENBURGH ZOON firma H. BRAND 3RKUM. te WW sland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. en hij aldus diens oud-oom. Thans is de familie in Holland in brief wisseling met den dood gewaande, die niet t erg veel familiezwak heeft getoond. is toch werkelijk waarheid, zegt het N. v. d. D. ’t Oranjeboekje. 1 Naar men ons mededeelt, zal ’t ORANJE BOEKJE, liederen voor Janmaat en Soldaat, voor School en Volk, begin Januari het licht zien. Treurig ongeluk. Maandagmiddag had de v. Marumstraat en DE WILG. «Kom, jongens! ik ga wilgen poten,” zei Jasper tegen zijn kinderen. Al lang hadden ze hem gevraagd, hoe die wilgen toch geplant werden. Ze begrepen er niets van, want van eiken, beuken, elzen en andere boomen werden altijd jonge boompjes uit de kweekerij gehaald, wagens vol. Dit zagen ze nooit, voor vader wilgen plantte. Toch waren dan soms op eens vele jonge wilgen in de weiden aan den slootkant te vinden, die er nooit geweest waren. Waar kwamen die toch vandaan? Nu zouden ze eens goed oppassen. Jasper nam paard en wagen mee, een groote houten hamer en ook een »iep« (geen boom van dien naam, maar een scherp hakmes.) Nu ging het naar de leelijke wilgen, die vroe ger ongeveer op manshoogte afgehakt waren, zoodat er niets dan stompen overbleven. Ze hadden toen gedacht, dat de boomen in eens zouden sterven, want het waren niets dan kale palen, zonder een enkel groen sprietje, die overbleven. Maar het had niet lang geduurd, of er kwa men knoppen en hieruit groeiden naar alle kanten scheuten om den top of kop. De scheuten werden twijgen en de twijgen takken. Zoo waren de arme wilgen ten minste weer tot boomen uitgegroeid, maar ’t bleven arm zalige dwergen, bij de ongerepte stammen ver geleken. Och, wat bleven ze laag, die afgehakte stammen. «Knotwilgen noemt men ze, omdat ze vroeger afgeknot zijn. Dat komen ze nooit te boven. Welnu, naar die knotwilgen rijdt Jasper, met de kinderen. Nu moesten ze van den wagen, want «de wilgenpoten” moesten er op. Hier mede bedoelde Jasper de wilgen, die hij wilde poten (planten.) Maar er lagen geen jonge pootwilgen, geen enkele. Jasper wist echter wel raad. Alle mooie, tamelijk lange, rechte, dikke takken hakte hij van de knotwilgen, glad bij den stam af, zoodat ze wel de dunne overhielden, maar er toch armzalig uitzagen. Die mooie, rechte, flinke takken van alle knotwilgen laadde hij op den wagen en reed er mee naar de weide, waar hij spoten” wilde. Hoe deed hij dit Hij had immers geen jonge boomen met wortels er aan? Daarvoor graaft men gaten of spit den grond diep los, zet ze er in en maakt den grond nu weer vast om den stam, door dien vast aan te trappen. Jasper had geen jonge boomen, maar «stekken.” Als men een tak van een wilg in den grond zet en deze niet te droog is, komen er wortels aan en de tak loopt ook uit. Met zijn houten hamer klopt Jasper de stek ken op geregelde afstanden elk ongeveer 20 cM. in den grond, flink recht op, aan de sloot kanten langs al zijn weide. Dat is een spaar pot. Elke boom groeit, als hij ’t goed doen wil, zooveel, dat hij elk jaar een gulden meer waard wordt ongeveer, om er klompen van te maken. sKlompen?” Die leelijke, zware houten blokken, in goedkoope winkels in alle maten te krijgen? Zijn die dan zoo duur? Mag ik u beleefd verzoeken om wat respect voor klompen, zooals men die in Twente, in Brabant leert kennen en waardeeren? Op de Middenstandstentoonstelling te Amsterdam in 1909 was ook een flinke Brabantsche klompen makerij in werking te zien en velen keken vreemd op, dat er zulke mooie, fijne, sterke, maar toch lichte klompen gemaakt kunnen worden, vooral Zondagsche. Zondagsche klompen? Ja, die kent men in de groote steden niet, waar alleen werklieden en enkele dienstboden klompen gebruiken. En die ze, vooral in den winter, in de week draagt, wil ze ook ’s Zondags niet missen, omdat men er zulke «lekkere” warme voeten in houdt. Die logge, zware werkklompen zijn van «peppelen” (populier) of elzenhout gemaakt. Ze moeten dikker van hout blijven, kunnen lang niet zooveel uitgewerkt worden als wilgen omdat ze dan al heel spoedig zouden barsten en breken. Met een strookje blik kan het bovenstuk nog wel een dag of wat bij elkaar gehouden worden, maar dan is ’t ook uit en als ze in den bodem breken, geeft een «blikje” niets omdat ze dan lek zijn. Nieuwe zolen of «hakken” kan men er niet onder laten zetten en voorschoenen of liever voorklompen, kan ook de knapste klompen maker u niet vervaardigen, maar daarvoor zijn De lichaams- zijn vijf en-twintigjarig jubileum. midden van een slaan door, ;i ouicen. Aan ae overzyae aer si de chemische stoomwasscherij en ververij van gebr. Hoeksema door het vuur erns'ig bedreigd, dat houtwerk van ramen en deur blakerde en tal van ruiten deed springen. Men donderenden slag stortte de fabrieks schoorsteen op het brandende gebouw en eenigen tijd later viel een der zijmuren om ver. Als gevolg daarvan bezweek ook het dak, waarna het gevaar voor de belendende fabriek was geweken. De brandweer, die met vier brandspuiten en drie brandslangen op de waterleiding werkte, had toen spoedig den strijd gewonnen. Ongeveer halftien kon den de spuiten inrukken en werd het verdere blusschingswerk aan de brandslangen overge laten. Op het gloeien der lucht kwamen honderden, onder wie ook menschen van buiten, naar het terrein van den brand. De Stationsweg en de aangrenzende straten stonden vol. De schade wordt door verzekering gedekt bij de Onderlinge Sneeker Brandwaarborg- maatschappij. Voor ruim 50 naaimeisjes is de brand een onverwachte ramp. Van de fabriek meer over. De fabriek jaren oud. Politie en marechaussee zorgden voor de handhaving der orde. On Ier de autoriteiten die bij den brand tegenwoordig waren, bevond zich ook de burgemeester. Om een hoed. Men meldt uit Oss aan de Nijm. Crt. «De uitgever van de Ossche Crt., de heer A., die geregeld voor zijn blad verslag maakt van het verhandelde in de Raadszitting, zette, toen de laatste Ossche Raadsvergadering was afgeloopen, bij vergissing de hoed van den wethouder O. op zijn hoofd, een sierlijk sport petje achterlatend. De geachte wethouder, die met dit weer niet gaarne blootshoofds buiten loopt, was dus genoodzaakt het petje op te zetten. Aldus gedekt begaf hij zich naar een nabij het Raadhuis wonend collega, die de pet als het eigendom van den heer A. herkende. Het geval loste zich dus spoedig op en zou overal in de wereld met een ver ontschuldiging afgeloopen zijn. Te Oss naar de berichtgever meldt werd van dit geval echter proces-verbaal opgemaakt!® Fraude bjj de post. Dindagavond is in het hoofdpostkantoor te 's-Gravenhage een beambte gearresteerd in verband met klachten, welke reeds langen tijd omtrent vermissing van brieven de directie der posterijen bereikten. Een politie-onderzoek was ingesteldmet een politiehond werd zelfs gewerkt met het gevolg, dat het dier den aangehoudene aan wees, die inderdaad in het bezit was van brieven, die hij niet in zijn bezit mocht houden. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881., Staatsblad no. 124. het buitenland. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld.) Vraag. Als een kip groote sporen draagt, is dat een teeken van ouderdom of behoort het soms bij een soort raskip? Antwoord. Neen, geen raskip heeft groote sporen maar Houdans hebben 5 teenen inplaats I van 4, ook als ze jong zijn. Oude hennen krijgen wel eens groote sporen. ze ook goedkoop, wilgen echter altijd aan-; merkelijk duurder, dan «peppelen.” «Hebt gij ze wel eens aangehad Neen, dan hebt ge zeker nooit zoo echt buiten gewoond in een onzer grensprovinciën. Men is daar op het dragen van klompen inge richt. Wilt gij, architect in een groote stad, een(j bestek en teekening maken van een buitenhuis, groot of klein? Zorg dan, alles zóó in te richten, dat de eigenlijke ingang de achterdeur is. Bij die achterdeur moet een «klompenhok” zijn, liefst ook met pannen gedekt en met een vloer van klinkert of estriken. Als Jaspers kinderen thuis komen loopen ze eerst naar dat klompenhok, trekken daar de klompen uit en de leeren pantoffels aan, die er, glad gepoetst, op een rij staan. Zoo loopen ze over de goudgele, schoone klinkers naar de achter- m deur, vegen ten overvloede de voeten nog af op w3 de mat en komen zoo schoon in huis, dat een moeder uit de stad er verbaasd over staat, als zij er toevallig logeert. Terwijl de jonge lui koffiedrinken of hun middagmaal gebruiken, wordt de dikke sliklaag van de klompen gespoeld, zonder ze van binnen ge nat te maken, zoodat ze weer zuiver schoon aangetrokken worden, als de kinderen weer naar school gaan. Maar in school dan Houden zij ze daar aan Er zijn overal heel verschillende soorten van menschen en kinderen. In Friesland, in het kleine Pietersbierum, bij Harlingen was, althans vroeger, een school met één hoofd en één onder wijzer, ook had zij slechts één ingang. Zoodra men in het ruime portaal kwam, zag men de jongens naar rechts, de meisjes linksaf gaan, - - T- naar het vakje aan den wand met no. 43 er boven, nam daar een p__. 1r„.TJ.L, :r trok die aan en zette haar klompen in de plaats. H Op kapstok No. 43 hing zij haar hoed. J Zoo was ’t ook met de jongens. Zoodra V nieuwelingen op school kwamen, kregen zij een i nummer dat ze onthouden moesten. Pantoffels ij De burgemeester denkt -van zwart leer moesten ze glimmend meebrengen te gaan, zooals hij zeide en eiken Zaterdag, behoorlijk ingepakt, mee Op ’t oogenblik zit Schipluiden zonder veld- naar huis dragen om ze s Maandags weer glimmend in school te kunnen aantrekken. wac °r’ Dit werd behoorlijk gecontroleerd. Behoeftige &een Raad kinderen kregen pantoffels, soms ook klompen, g van kerk of gemeente. ’t Was ook bij slecht weer keurig net in die heeft het blad hier opmerken. Het zijn die de gemoederen in beweging trachten te brengen. Het vorige jaar vierde de heer Musquetier .En dat te- feestvierende, geestdriftige school. 4 Bij dat gemakkelijk schoonhouden van huis en school bij goed gebruik van klompen, houden ze ook de voeten droog en warm, omdat ze zonder naden zijn en hout al een bijzonder slechte geleider van warmte is. F warmte blijft in uw voeten. midden Peppelen klompen zijn poreus, sl»au Juui, i> wilgen nooit, zijn taai, kunnen van dun hout zijn en worden ook gewoonlijk veel fraaier afgewerkt. Zondagsche dames- en vrouwen klompen zelfs met snijwerk. Ze worden be hoorlijk «aangemeten.” Maar nu genoeg van klompen. Wilgen «teenen” worden ook zeer veel tot grove en fijne manden gebruikt. De purperwilg (Salix purperea), maar vooral de Salix amygalalis (amandelwilg) laten zich tot teenencultuur zeer goed gebruiken en leveren fraaie, fijne manden tot allerlei gebruik. Er is overal werkeloosheid in ons land in den winter. Alle grove en fijne wilgensoorten willen er zeer goed groeien, vooral in die streken, waar zooveel werkeloosheid heerscht en ver bazend veel grof en fijn mandewerk komt uit het buitenland, omdat zeer vele zoogenaamde mandenmakers geen vaklieden zijn, maar slechts winkeliers in mandewerk. Is er wel beter werk voor menschen van allerlei slag in de lange winteravonden Zoowel in de werkplaatsen als tot huisvlijt (niet huis industrie) voor menschen, die geregeld ’s winters en soms ook een deel van den zomer werkloos zijn, kan men zoowel het poten van wilgen stekken en wilgen teenen, als het klompenmaken, maar vooral het vervaardigen van fijn en grof mandewerk sterk aanbevelen, mits tegen be hoorlijk loon. Ieder handelaar is moreel verplicht als Neder lander uit ons land te betrekken, wat men er evengoed, zoo niet beter, kan koopen, als in van bevolking. Een romantische geschiedenis. Te Noordwijk heeft dezer dagen de heer G. v. d. B. bericht ontvangen uit Zuid-Ame- rika, dat een broer van hem, die men sinds 50 jaren dood waande, nog leefde, en wel als herbergier van een klein hotel, waar veel matrozen komen. De dood gewaande was 50 jaar geleden ais zeventienjarig jongeling uitgevaren op een zeeschip. Spoedig na zijn vertrek kreeg men van dien scheepskapitein bericht, dat deze matroos overboord geslagen en verdronken was. Wijl de man katholiek was, werden de gebruikelijke kerkehjke plechtigheden voor zijn zielerust gehouden. Dezer dagen wilde een kleinzoon der zuster van den dood gewaande in Zuid-Amerika met eenige matrozen (hij zelf vaart ook als ma- f troos) een herberg binnengaan op een plaats 4 aan de Oostkust van Zuid-Amerika. Toen de I waard Hollandsch hoorde praten, vertelde hij (hun, dat hij afkomstig was van Noord wijk en dat hij indertijd van zijn schip gedeserteerd was (vandaar, dat de kapitein niet beter wist of de man was overboord geslagen) en na veel omzwervens hier was terecht gekomen. Natuurlijk was zijn verbazing groot toen hij vernam, dat de matroos een kleinzoon was ii van zijn zuster i Potretten van de Koningin-Moeder. Er zullen nieuwe portretten van Emma verkrijgbaar worden gesteld. Die portretten zijn ten Paleize-Soestdijk ge maakt door den Baarnschen photograaf Adr. Boer, die er in geslaagd is, vooral van het groote kooldrukportret een zeer mooi portret te makende Koningin-Moeder staat daar naast een portret van Hare Dochter. Van de andere portretten in twee verschillende houdingen en toiletten, is dat in soirée-toilet het meest geslaagd. De portretten zijn in verschillend formaat, ook op prentbriefkaarten te verkrijgen; zij zijn uitgegeven door A. Abrahams te Den Haag. De kwestie te Schipluiden. Hoe het nu verder gaan moet met den gemeenteraad, waarvan de leden, zooals men weet, achtereenvolgens bedankt hebben? Alle zeven raadsleden, waarvan er twee protestant en de rest katholiek, blijven volgens de wet nog zes maanden in functie, totdat de geloofsbrieven hunner opvolgers in orde bevonden zijn. De burgemeester vertelde aan de N. Crt. dat hij er echter zeer nieuwsgierig naar is of de heeren op de eerstvolgende vergadering zullen verschijnen. Begin Januari zal er een verkiezing worden uitgeschreven om een nieuwen Raad samtm te Lina Jaspers b.v. had No. 43. Zij liep stellen. En paar leeren pantoffels uit, f ing de aftredende leden ieuw candidaat stellen. Deze zullen dadelijk weer bedanken J en dat spelletje van herkiezen en bedanken j kan tot in het oneindige worden voortgezet j De burgemeester denkt er niet aan om weg En wat dan? ’s Hage ’n treurig ongeval plaats. Het 9-jar. zoontje van de familie S. uit de Cartesius- dwarsstraat, dat daar achter de boomen met eenige makkers speelde, werd, toen het plot seling van achter deze boomen wegliep, door een auto gegrepen en overreden. Zeer ernstig gekwetst werd de kleine naar het Ziekenhuis gebracht, waar het nog dienzelfden avond, ongeveer half twaalf, overleed. De berichtgever voegt aan zijn relaas van dit treurig ongeval een mededeeling toe, schrijft L. en Volk, aan de waarheid waarvan wij zeker geen geloof zouden hebben gehecht, in dien zij niet van zoo betrouwbare zijde was gedaan. Volgens hem toch weigerde de in zittende dame der auto beslist het gewonde kind met de auto naar het Ziekenhuis te ver voeren, omdat de auto daardoor met bloed bevlekt zou worden Gelukkig is het nummer der auto bekend. Naar wij hopen, binnenkort ook de naam dier «menschlievende® dame. Brand te Sneek. Ongeveer 20 minuten voor acht is eergister avond brand ontdekt in de stoomfabriek voor de vervaardiging van witte kleeding enz. van de firma gebr. Bervoets te Sneek, staande nabij den Stationsweg. In den grooten voorraad stoffen vonden de vlammen volop voedsel en sloegen in korten tijd hoog oplaaiend door de gesprongen ruiten zoo dit gebeurt zal, naar het blad hoorde zeggen in Schipluiden, de kiesvereeni- NIEUWS- EN AD:™TENTIEBLAD i. C i 1 i i rt A 1 rt 1 ca "L -I 4. I-« XX 4. w - n 4. - J_ 1 6 - 1- «vggvu m uuuiuiuiucu, ue mesvereem-

Friso nl | 1910 | | pagina 1