I Na den feestdag. 4 Kir r' r ZATERDAG 10 DECEMBER 1910. No. 50. 37ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. de provincie de pro- en Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. Maar het principe is, dat de Het sub- de Regeering voor weg en onder- De Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. van Elk zijns ondanks te vor men en in het openbaar uit te spreken. Blijkbaar als weerslag daarop nu is den I den getuige J. komsten verschaffen, dan zijn de verbodsuit- schrijvers niet thuis. Mij werd, behalve op de Staatsloterij, gewezen op Schiedam en den opium- handel, twee factoren, die meer kwaad doen dan de vroegere verlotingen op 5 December. En dan niet loten om ’n haasje, ’n gans of ’n zak vol lekkers, o neen... maar wel het lot werpen voor je lichaam, dat, in geval van verliezen, jaren lang gekneveld wordt aan het onding, dat conscriptie heet. «Maar,” Sinterklaas wou niet te veel zeggen, ’t is bij hem in Spanje ook bijlange na niet, zoo ’t wezen kon. En met een toespeling op den splinter en den balk was ons onderhoud geëindigd. De feestdag is voorbij. Zouden er velen zijn die een welgemeend«dankje Sinterklaas,” roepen? Zouden al die menschen, die hunne magazijnen volgepropt hadden met allerlei moois, tevreden zijn? Voor meerderen moeten deze dagen veel goed maken. En de groote uitstallingen, de eene nog mooier dan de andere zooals ons de steden te zien geven, maken dat er al steeds meerderen meedoen aan de beweging om slechts in de I Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Met ingang van 1 Januari a s. zal de heer mr. Th. H. de Meester, oud minister van financiën, thans lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, optreden als politiek hoofd redacteur van Het Vaderland. Naast den heer De Meester blijft de heer Van Balen met de hoofdredactie belast. Oorlogsbegrooting. Blijkens het antwoord van den Minister van Oorlog op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer ligt het niet in de bedoeling de voor stelling tot herziening van de officiers-trakte menten thans weder van de begrooting af te nemen en bij afzonderlijk wetsontwerp opnieuw in te Sint Nicolaas is weer afgereisd. Volgens een mijner jeugdige vriendjes heeft Z. H. alreeds Friesland verlaten en spoort hij reeds op Spanje aan, om in zijn klooster weer rust te vinden. De brave Bisschop is niet con servatief, hij gaat met den tijd mee Werd tijden lang de groote reis gemaakt, gezeten op zijn witte paard, thans maakt de heilige man gebruik van spoor en tram en gaat de schimmel alleen mee voor den nachtelijk en tocht over de daken. En in de steden rijdt hij in een mooien lan dauer met prachtig opgetuigd twee- of vierspan, ja van morgen hoor ik, dat de kinder vriend in den Haag per auto zyn visites had afgelegd. Mooi voorbeeld voor velen, die met alle macht het nieuwe willen tegengaan. Wie zich aanpast aan zijn tijd heeft dien tijd en beschikt er over. Den tijd in te halen is eene onmogelijkheid, en we weten het: verloren tijd is verloren leven. Ook vindt St. Nicolaas het opperbest den kin deren reeds vroeg «vooruitstrevend® te maken, ’t Is waar, poppen, zweepen, paarden en andere «kinderhand vullende« gaven komen nog voor... we hebben het echter ondervonden, dat de stille afzondering in het klooster niet heeft kunnen beletten, dat de Sint op de hoogte is met de toestanden der laatste jaren bekend met sport en sportartikelen. Brengt niet de zwarte Tommy uit zijn naam de zoete kinderen auto’s, trammen, sporen, zelfs vliegmachines alles kunstig nagemaakt, met mechaniek en eigen beweging. Wil ik eens een nieuwtje vertellen? Toen ik bedankte voor de vele cadeautjes, Maandag avond ontvangen, nam ik de gelegenheid waar om den ouden heer eens te intervieuwen. Wou eerst niet. Daar deden ze in Spanje nog niet veel aan. Ja, de regeering liet zich af en toe eens uitlurken, maar ook maar alleen als dat noodig bleek een zaak anders voor te stellen dan ze was. En juist daarom beviel deze wijze van «nieuws- gierigheids-bevrediging® hem niet. Z. H. meende dat een van beiden het geval was: of je wordt niets gewaar als de patient ’n «betoeft® man is, of je komt op glas ijs en ontneemt den rechter wat des rechters, den eenvoudigen on- beschaafden mensch iets, dat zijn persoonlijk geestelijk eigendom is, waarmee niemand iets te maken heeft. Ik geloof dat hierbij gezinspeeld werd op een nieuwe methode van intervieuwen, «het onderzoek naar den toestand van je ziel en den zetel van je verstand®, zelfs naar je wijze van Godsvereering. Begreep ik het goed, dan sprak hij nog over krankzinnige(n) doctoren en rechercheurs. Hoe ’t ook zij, mij werd een onderhoud toe gestaan. ’k Mocht niet veel vragen, de tijd was duur. En zoo werd me dan verteld, dat Velerlei veranderingen den heiligen man terdege aan staan, echter werd alle verandering geen verbetering gevonden. Ik vroeg: «Vindt U ’t goed dat het loten op St. Nicolaas is verboden?® «Ja®, was ’t vol mondig antwoord, maar ’t moest dan even zoo zijn als bij ons in ’t klooster: gelijke monniken, «gelijke kappen®. Niet loten op mijn verjaardag, bon, maar dan ook afgeschaft de, den staat geen windeieren leggende «Staatsloterij®. ’tls wonder, zei hij, jelui Hollanders ver bieden veel, maar als er verkeerde toestanden zijn, die den landspenningmeester aardige in- dienen. De minister deelt mede, dat uit de in te dienen militie wet zal blijken, dat hij 8^2 maand voldoende acht voor behoorlijke oefe ning, maar dan moet ook gedurende dien tijd zonder onderbreking behoorlijk kunnen worden geoefend. Er is op gerekend, dat voor ’t jaar 4911 gemiddeld ongeveer 20.000 man gedurende 14 dagen meer voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zullen komen dan in 1910. De Nederl. Vereen, voor luchtvaart werkt op een wijze, die aan het legerbestuur gele genheid biedt daarvan partij te trekken voor defensiebelangen, daar zij officieren tot bal loncommandant opleidt en haar ballon mate rieel in oorlogstijd ter beschikking van het legerbestuur wordt gesteld. De Minister stelt zich voor bij een volgende gersma en dr. Van Deventer hebben kunnen begrooting een bedrag aan te vragen om pre- goedvinden omtrent den geestestoestand van miën te kunnen toekennen aan officieren, die bij grootere legeroefeningen als militair vlieger resultaten van beteekenis weten te verkrijgen stad de inkoopen te doen, ’t Wordt zoo, lang- zaam aan, een harde dobber voor onze dorps- negotianten, die toch ook schot en lot dragen. Mochten allen content zijn! Verheugde kinderen, opgetogen over den over vloed van geschenken velen. Men moet het zien, met eigen oogen, hoe ze ’s avonds voor den grooten nacht hunne korfjes en blaadjes gaan «opzetten.” Voor ons, kinderzegen mis send, is het elk jaar een waar feest, als allerlei dreumesjes bij oom en tante, die toch niet oom en tante zijn, komen vragen of Sinterklaas ook rijdt. En dan die morgen van zoeken. Vol blijde verwachting hangen ze reeds vroeg aan de bel, druk zijn ze aan het zoeken en bij elke vondst klinkt een ware Indianenkreet. O heerlijke tijd, die der kinderjaren, als er nog geloofd wordt aan een heuschen Bisschop, in lang gewaad en versierden myter. O mooie tijd, als daar nog gezongen wordt onder den schoorsteen, als daar nog versjes worden geleerd om op te zeggen als «hij” komt en informeert of er ook stoute kinders zijn. O, prettige dag, als men vreugde kan brengen in de woning des armen, als men van zijn overvloed kan meedeelen aan hen die graag willen, maar niet kunnen, als je op. zoo warmen toon hoort zeggen O, dank foar de bern We hebben ’t allen gelezen, dat verhaal waarin we hooren van afgelegde kleeren. oude prullen, die op Sinteklaasavond bij wijze van welkome opruiming van de hand worden gedaan. Hoe te prefereeren ook, dat weggeven van nog te gebruiken goederen, daarmede wordt geen kinderhart verblijd. Wie op den 5 Dec. aan philantropie wil doen, moet kindervriend i'jn. Men neme les daarvoor by die duizenden onder wijzers en dames onderwijzeressen, die tallooze comité’s, allen uitgaande van de idéc, kinderen een St.-Nicolaasfeest te verschaffen. De jongen met kapotte schoenen, denkt eerst aan een grooten taaiman, dan aan zijn koude, natte voeten. En nu wil men die kinderen hunnen Schuts patroon ontnemen! Lazen we niet verleden jaar in de Leeuwarder Courant ettelijke artikelen, alle behandelende de vraag: Zullen we Sint Nicolaas afschaffen? ’t Is immers veel mooier dat de kleinen weten dat vader en moeder en de dames en heeren comité-leden het bisschop pelijk korfjesvullen verrichten?... Ja?... Neen, zeggen we. Is in die allen, duizenden en nog eens duizenden, die tot in de middenschooljaren een vast vertrouwen hadden in een heuschen heilige, iets van nadeeligen invloed achter ge bleven. Gij en ik, wij allen, lezeres en lezer, zouden we willen missen, die groote herinnering aan de heerlijke Sint Nicolaasfeesten in onze jeugd Ontneemt toch niet alle poësie aan onze jeugd. Ze staan al gauw genoeg in het teeken der werkellijkheid. Neen, lang leve Sinterklaas, de goede Bisschop, de kindervriend. Ws. Bolsw. Crt. tot het brengen valsching van kaas. :al zijn. wet. Bepaling* aan wezig waren, werd te 12^4 uur gesloten. Voortzetting Vrijdagavond 8 uur. Psychiaters-zakenmenschen. Het H.bl. schrijft: - Ons was bij gerucht een feit ter oore ge komen, ’t welk wij zoo ongelooflijk achtten, dat wij er een onderzoek naar hebben inge steld. Het is ons thans door de stukken voor ons bevestigd. Men weet, welke conclusie de drie psychia ters, dr. Van Erp Taalman Kip, prof. Jel- De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij -abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam heer Van Elk onmiddellijk na de behandeling der Papendrechtsche zaak te Arnhem, een fraaie reclame-brochure toegezonden geworden door eene inrichting waar men zich voor f 6 tot f 9 per dag als patiënt kan doen opnemen. En de inrichting van wie deze taktvolle fijngevoeligheid is uitgegaan, is... het Sana torium voor Zenuwziekten te Arnhem, in welks bestuur, zooals in de reclamebrochure met groote letters verkondigd wordt, prof. Jelger- sma en dr. Van Deventer zitting hebben; en terwijl het is onderteekend door den genees- heer-directeur. «Dr. Van Erp Taalman Kip.® Prof. Jelgersma signaleert dit geval als een misplaatste grap. Vechtpartij. Omstreeks zeven uur Maandagavond kregen in de Willomstraat te Amsterdam twee lieden twist, n 1. de 32 jarige F. v. B. en de 25-jarige J. D., beiden in die s!raat woonachtig. De man nen werden handgemeen en takelden elkander duchtig toe. J. D. bracht den ander met een scherp voor werp twee steekwonden toe, in den buik en in de linkerzijde. Hijzelf kreeg echter van zijn tegenpartij ook een paar steken in den rug, waardoor ernstige verwondingen ontston den. Door bloedverlies uitgeput, gaven de twistenden den strijd op. Per raderbaar werden zij door de inmiddels verschenen po litie naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Beide mannen moesten ter verpleging opgenomen worden. Plan droogmaking Zuiderzee. Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan de Prov. Staten overgelegd de gewisselde stukken in zake het plan tot geleidelijke droogmaking van de Zuiderzee. Zij geven aan de Staten in overweging thans eene bij drage beschikbaar te stellen van f 5000 in de door Je Regeering te maken kosten voor een meer uitgewerkt plan inzake eene afslui ting van de Zuiderzee en indijking en droog making van de Wieringermeer, zoomede voor het houden van overleg aangaande de be langen van waterkeering, afwatering en scheep vaart. Bestrijding der rundertuberculose. In de Staatscourant komt de volgende be kendmaking voor van den directeur-generaal van den Landbouw overwegende, dat het ten aanzien van de van tuberculose verdachte runderen, die in de 2e helft van de maand December dezes jaars op grond van het Koninklijk besluit van 2 Sep tember 1904 ter overneming aan het Rijk mocht worden aangeboden onzeker is of de eventueele beschikking tot overneming door den minister van Landbouw genomen zal kunnen worden vóór 1 Januari 1911, zijnde het tijdstip, waarop voornoemd Koninklijk be sluit ingevolge het voorschrift, vervat in het Koninklijk besluit van 1 December 1910 vei valt; geeft aan belanghebbenden, ter voorkoming dat de door hen voor het veeartsenijkundig vooronderzoek gemaakte kosten nutteloos zullen zijn gedaan, in overweging, na 10 December 1910, in afwachting van de inwerkingtreding der nieuwe voorschriften, geen runderen meer ter overneming aan te bieden. Inhoudsopgave van No. 5 van het Maandblad tegen de Vervalschingen. De in- en uitvoer van schadelijke en ver- valschte artikelen bij de Ver. staten. Ver- Overtreding der boter- Bepalingen betreffende spijsvetten vruchtenwijnen. De juiste levenswijze (slot.) Het gebruik van salicylzuur ter verduurzaming van vruchtensappen. De samenstelling van verschillende melkpoeders. De Geit en de maltakoorts. Het Jubi leum der kina cultuur. Verlichting der boeien door acetyleen. Gemengde Berich ten. Feuilleton. Boekbeoordeeling Contrdle-onderzoekingen van Levensmiddelen en Verbruiksartikelen, gedaan aan het Laborato rium voor chemisch en Microscopisch Onder zoek Dr. van Hamel Roos en Harmens. 291 Keizersgracht Amsterdam. Rij kspostpaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboek jes, uitgegeven in de maand December en eventueel ook om daaruit eenige vliegtoestel len te kunnen aanschaffen. Tweede Kamer. Eergisteravond was in de zitting van de Tweede Kamer aan de orde de behandeling der Waterstaatsbegrooting. Verschillende leden voerden bij de algemeeno beschouwingen het woord over de drooglegging der Zuiderzee. De heer Pollema (a.rbesprak de afwate ring van ons land, dat een onderwerp is van groot belang. De eischen die aan een goede afwatering gesteld mogen worden, worden van jaar tot jaar grooter, ook met het oog op den gezondheidstoestand van het vee. Eea goede afwatering is van even groot belang als goede verkeerswegen. Voorts betoogde spre ker, dat de opslibbing van het Reitdiep oor zaak is van den slechten waterafvoer in de provincie Groningen. De vergelijking van de provincie Friesland met Holland gaat mank, want Friesland heeft zich van twee kanten te verdedigen tegen de zee. Friesland heeft geen genoegzame macht over het water. Daarom drong spreker am op beteren wa terafvoer voor de provinciën Friesland en Gro ningen, zoowel in het belang van den land bouw als in dit van de schipperij. Hierna antwoordde de minister de verschil lende sprekers Over de Zuiderzee-inpolde- ring is hij in overleg en aan het studeeren. De minister vond het billijk, dat de pro vincie Noord-Holland ook bijdroeg in de op neming van het werk. De minister stelde een eiscb van 40 pet. Principieel is de deelneming van de provincie van groot belang, omdat de indeeling van het Wieringermeer een eerste stap is. Partici patie is dus van groot belang. De heer Smeenge. Maar wanneer vinciën nu niet kunnen of willen? De ministerZij zullen wel kunnen en willen. Voor het later uit te voeren groote plan is de deelneming der provinciën van groot belang. Bij een kwestie van 314 millioen is de financieele zijde van het vraagstuk van groot belang, De schuldenlast van het Rijk zal bij de drooglegging der Zuiderzee enorm stijgen en dus is zij bij den huidigen financi- eelen toestand onmogelijk. Er moet dus be gonnen worden met het leggen van een dijk van Wieringen naar Piaam om later te komen tot het groote plan. De minister hoopt de Mem. v. Antw. betreffende den aanleg van den dijk Wieringen—Piaam spoedig in te zenden. De Regeering wil zich geenszins van deze zaak afmaken. provinciën zelf de kosten dragen, sidie van houd kan nog hooger gesteld worden, minister is met zijn collega naar Friesland ge - weest om zich te overtuigen van den water- toestand in Friesland. De heer Troelstra had daar al dagen lang met waterlaarzen rondge- loopen, maar ziet het water bleef maar stijgen tot de minister met zijn ambtgenoot kwam en ziet, daar keerde de wind en daalde het water waarlijk (gelach). Was de minister met zijn ambtgenoot maar eerder gekomen werd er gezegd (gelach). Doch hoe dit zij, ondanks het hooge water is 1910 een zeer voordeelig jaar voor den land bouw geweest. Dat neemt niet weg, dat voor een herha ling moet worden gewaakt, en de minister hoopt, dat de provincie met de Regeering daartoe zal medewerken en 1 van financieele offers bereid zal zijn. De vergadering, waarin nog drie leden ’t NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Bemelumer Oldephaert en Noordwolde. üindeloopen en Stavoren. L'/xmcfon trnnon nnlrnn zl r» r-. si ri tnv» Lvzx zl mi 4- a< e I .7^

Friso nl | 1910 | | pagina 1