Nieuwjaars-Advertentiën a 85 Cents. Bekendmaking. 37ste Jaargang. ZATERDAG 17 DECEMBER 1910. No. 51. Officieel Gedeelte. v. Binnenlandsch Nieuws. Land- en Tuinbouw. reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Tot plaatsing van adv. en 4. 5. 6. 9. 10. 11. I 1. 2. 3. 7. 8. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. i Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. den minister van De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Evenals het vorig jaar kunnen genoemde Advertentiën weder geplaatst worden in FRISO van 1 Januari, welk No. Oudejaarsavond verschijnt en in Workum huis aan huis bezorgd zal worden. Punten Notulen. Mededeelingen. Benoeming van leden en boekhouders der Burgerlijke Armvoogdijen. Vaststelling van een suppletoiren legger van waterstaatswerken. Voorstel inzake den aanleg van een weg van Molkwerum naar Stavoren. Verzoek van H. W. Kok e. a. te Koudum om verharding van het voetpad tusschen den grindweg naar Workum en de Ko- nijnebuurt. Het op stam verkoopen van boomgewas. Vaststelling van de schoolgeldkohieren over het 4e kwartaal 1910. Verzoek om afschrijving van Hoofdel. Om slag dienst 1910. Vaststelling van het 2e suppletoir kohier van Hoofdel. Omslag dienst 1910. Reclame tegen het le suppletoir kohier van Hoofdel. Omslag dienst 1910. zoo door om de vijf weken, ’t Is lang geen zeldzaam- De BURGEMEESTER van Hemelumer Olde phaert en Noordwolde brengt ter openbare kennis, dat door hem eene vergadering van den Raad dier gemeente is belegd op Zaterdag, den 17 December 1910 des voormiddags 91/2 uur ten gemeentehuize te Koudum. Koudum, den 13 Dec. 1910. De Burgemeester voornoemd, P. ERINGA. van Behandeling: MUIZEN. Muizen zijn kruisen, doch wie mollen voor kruisen aanziet, brengt het in de muziek niet ver. Ook niet in de landbouw 1 En toch waren eenige jaren geleden, sommige muizen heel duur. Zelfs op de grootste onzer internationale tentoonstellingen van pluimvee en konijnen (die van Ornitophilia te Utrecht), werden ze voor het eerst in het programma gevraagd en bekroond in verschillende rassen. Tamme witte muizen houdt men reeds lang. Dat tamme muizen allerlei, niet te zwaren arbeid kunnen verrichten, zag men onlangs in de «muizenstad.” Alles werd hier in werking gebracht door uitstekend gedresseerde muizen. Vreemde, zeldzame en ook fraaie kleuren en teekeningen worden bij die rasmuizen aange troffen. Toch kan ik niemand aanbevelen, als middel van bestaan een «muizenpark® aan te leggen, waar dan uisluitend rasmuizen gefokt zouden worden. Immers, ’t is nog geen halfjaar geleden, dat iemand, die niet minder dan 64 paren van de zeldzaamste muizen en vroeger meest ge vraagde rassen had, er volstrekt niet af kon komen. Of ze nu duurder zijn, weet ik niet, maar ’t is vast, dat er in ’t geheel niet op ver trouwd kan worden. Deze «muizenfokkerij® was zeer voorspoedig geweest, maar had toch aan dezen jongen meer dan honderd gulden gekost, het voeder mee gerekend. Dat gaat te ver 1 Alle muizen, de rasmuizen, de huis- en de veldmuizen, ja ook de ratten, behooren tot één familie van de orde der knaagdieren, die der «woelmuizen.® Een fijne familie is ’t zeker niet, maar woelen kunnen ze allen geducht. ERICUS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht De antwoorden worden kosteloos gegeven c„ dan de Romeinsche Hyacinthjes in ’t laatst van November in bloei, de vroegste «Ducjes« tegen Sint-Nicolaas. V. Mijn zwartkop-nonnen krijgen erge lange nagels. Kunnen wij die, zonder het leven van de diertjes in gevaar te brengen, ook afknippen? Ik zag zeer gaarne antwoord. Bij voorbaat mijn vriendelijken dank A. Zeker. U neemt het vogeltje in de linker hand, zonder het te drukken. Het kopje en de pootjes moeten er alleen uit komen. Met de rechterhand knipt u wat van de nagels af met een scherpe schaar, zooveel, dat ze nog maar even over elkaar komen; niet meer afknippen. ERICUS. veroorzaakte en kweekte die voort in vleesch- I nat, hiervoor opzettelijk bereid. Deze «Löfflersche bouillon®, vol van die ziektekiemen der muizentyphus, zond hij naar verschillende streken, waar men last van veld- en huismuizen had. Stukjes brood werden er i in gedompeld en in de muizengaten gelegd. Overal trad dan de muizentyphus op. Deze «bouillon® nu wordt in ons land door de Rijksseruminrichting te Rotterdam bereid. geen enkel Het best muizenhaver De BURGEMEESTER der Gemeente WOR- geelachtig grijs. Alleen de buik is vuil, ros- KUM wijst, naar aanleiding van eene van den Heer Commissaris der Koningin in deze pro vincie ontvangen missive, in verband met de omstandigheid, dat het mond- en klauwzeer zich in het Buitenland uitbreidt en met nairie Duitschland een dreigend karakter aanneemt, de veehouders in deze gemeente op het nood zakelijke van oniniddelljjke aangifte van on verhoopte gevallen van genoemde ziekte onder hun vee, ook zelfs in twijfelachtige gevallen. Workum, den 15 December 1910. De Burgemeester voornoemd, T. M. ten BERGE. Eerstdaags is een Koninklijk besluit te wachten, waarbij een verlaagd tarief voor interlocale gesprekken wordt vastgesteld tus schen kantoren, welke niet meer dan 15 K.M. I hemelsbreed gemeten van elkaar gelegen zijn. I In dit verkeer zullen alsdan de kosten van I een gewoon gesprek van 3 minuten f 0.20 en van een dringend gesprek van 3 minuten f 0.65 bedragen. Mond- en klauwzeer. De Commissaris der Koningin in deze pro vincie heeft de burgemeesters mededeeling ge daan van een schrijven van Landbouw, Nijverheid en Handel, betreffende mond- en klauwzeer, en heeft daarbij verzocht de veehouders op het noodzakelijke van on- m i d d e 11 ij k e aangifte van onverhoopte geval len van mond- en klauwzeer, ook in twijfel achtige gevallen, te wijzen. Het schrijvén van den minister luidt, als volgt «In verband met de omstandigheid, dat het mond en groot belang, dat de veehouders, door middel van de burgemeesters, met nadruk gewezen worden op het noodzakelijke van onmiddellijke aangifte van onverhoopte gevallen van mond en klauwzeer. Het behoeft geen betoog, dat het gedurende eenigen tijd verzwijgen van een eerste ziektegeval en het dientengevolge in stand blijven van een bron van besmetting, noodlottige gevolgen met zich brengen kan. Zelfs verdient het de voorkeur, dat, ook in twijfelachtige gevallen, kennis gegeven worde en niet gewacht worde, totdat meerdere zeker heid omtrent den aard der ziekte verkregen is.® Do rijksmiddolen. De maand November heeft goede resultaten voor ’s lands schatkist opgeleverd. Bijna alle mi idelen hebben een flink bedrag boven dat van het vorig jaar opgebracht en in ’t bijzonder hebben de directe belastingen tot de ver meerdering bijgedragen De opbrengst van den en gedistilleerd-accijns is beneden de verwachting abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor gebleven. antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats 1 worden zelfs met den voorletter niet vermeld). Vr. Hoe kan ik de gladheid der tegels van mijn gang wegnemen A. Laat er een dikke looper leggen en met lange punaises in de voegen tusschen de tegels bevestigen. De gladheid der tegels zeken is op verschillende wijzen weg te nemen door een steenhouwer. In welk boek kan ik het best vinden, wanneer ik bloemen en groenten moet zaaien en planten in een grooten tuin A. Het Handboek voor Bloemtuinen en Buitenplaatsen (Zwolle, W. E. J. Tjeenk Wil link)De tuin van den liefhebber (van Holkema en Warendorf, Amsterdam) en Leerboek voor de Groenteteelt (Zwolle, W. E. J. Tjeenk Wil link). De grond moet, zoodra u dien krijgt, gespit en zwaar bemest worden. U laat natuur lijk een tuinman komen, die u een plan van aanleg teekent en den tuin nog aanlegt, voor de strenge wintervorst invalt. V. Wanneer moet ik mijn bloembollen in huis nemen, die nu in den vollen grond staan met pot en al? Half Augustus heb ik volgens uw advies Romeinsche Hyacinthjes en de vroeg ste Duc-van-Tol-tulpen in potten geplant en toen ingekuild. A. Zes weken na het planten zijn, onder normale omstandigheden, de bloembollen in pot ten zóó goed geworteld, dat de wortels den ge- heelen bloempot innemen. Dit kan u zien aan het gat in den bodem. Als daaruit worteltjes komen, is ’t genoeg. Laat ze er anders nog wat in. Uw bloembollen hebben er al twee en een halve maand in gezeten, minstens 3 weken te lang. Begin October neemt men die vroege we hier de veldmuis (Arvicola In ’t geheel werd ontvangen f 19,035,2fi6,13, tegen f 17,885,547,01 in November 1909, dus f 1,149,719,12 meer Uit welke mi Idelen deze vermeerdering voortgekomèn is, blijkt uit de volgende opgaaf In November 1910 brachten meer op dan in November 1909, de grondbelasting f 116,000 het personeel f 31,000, de bedrijfsbelasting f 267,000, de vermogensbelasting f 150,000, het recht op de mijnen f 6,000, de rechten op den invoer f 75,000, de suikeraccijns f 65,000, die o,p den wijn f 80.00, op het gedistilleerd f 227,000, het zout f 16,000, bier en azijn f 16,000, de belasting op gouden en zilveren werken f 2000, de registratie rechten f 30,000, de successierechten f 32,000, de domeinen f 1000, de posterijen f 107,000, de rijkstelegraaf f 11.000, de Staatsloterij f 82,000, en do loodsgelden f 7000. Minder werd slechts ontvangen f 9000, uit den accijns op het geslacht, f 41,000 uit de zegelrechten en f 1000 uit de hypotheek rechten. Daar nu het geheele bedrag der opbrengst over de eerste elf maanden van 1910: f160,266.548 Sö^is, tegen f 152,452,163,02^2 in hetzelfde tijdvak van 1909 zijn we op ver leden jaar reeds f 7.814,385,33 vooruit. Financiën. Te beginnen met 1 Maart 1911 zal de uitreiking van waarschuwingen en aanmanin- gen tot betaling van ’sRijks directie belastin- potten in huis, zet ze licht en koel en heeft „en ;n verscheidene gemeenten per post ge- schieden. Dit brengt mede, dat met het de partement van Waterstaat de briefport des wege moet worden verrekend, waarvoor f36.000 is uitgetrokken. De gesloten formulieren, welke zullen worden gebezigd, moeten van rijkswege aan de ontvangers worden verstrekt, waarvoor f 11.275-is geraamd. Een voorloopig rapport betreffende onder zoekingen enz inzake het nikkelen stuiverstuk heeft den minister dezer dagen bereikt. De minister acht het niet wenschelijk stui verstukken met een centrale opening te ver vaardigen. Ten aanzien van de personeele belasting herinnert de minister met betrekking tot de vraag of van hem voorstellen zijn te wachten tot afschaffing van de belasting op de haard steden, dat deze vraag reeds tweemalen door hem ontkennend is beantwoord. Bij vroegere gelegendheid (waarnaar de minister meent te mogen verwijzen) is te kennen gegeven, dat aan afschaffing der haardsteden belasting zon der equivalent met het oog op den toestand van ’s rijks schatkist, niet valt te denken en dat het equivalent, verhooging van de meubi- lairbelasting, niet is aan te bevelen. Een wetsontwerp, beoogende eenige ver lichting van personeele belasting voor de lo gementen, is reeds van den Raad van State terug en zal dus vermoedelijk de Kamer weldra bereiken. De minister kan niet besluiten tot wets voorstellen, ten doel hebbende de verminde ring van personeele belangstelling, verschul digd door koffiehuishouders. Een voorstel tot afschaffing der Staats loterij kan van den minister niet worden klauwzeer zich in het buitenland verwacht, maar evenmin een voorstel tot uitbreidt en met name in Duitschland een j uitbreiding van het aantal loten. dreigend karakter aanneemt, acht ik het van Wel is in de laatste jaren, althans in de Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Van de muizenvergiften is, naar ik geloof, - onschadelijk voor andere dieren, beviel mij, na vele proeven, de van de chemische fabriek te Kampen, v/h Brocades en Seheenmans (niet te verwarren met de vroegere muizentarwe.) Zwaar vergift staat er op. De graankorrels (ook andere dan haverkorrels, zijn er onder) zijn alle geheel doortrokken van strychnine. Af pellen helpt hen niet, ze sterven. Bespreken arvalis. L.) Deze muizen hebben van alle «muisachtige dieren” den koristen staart en veroorzaken aan land- en tuinbouw de grootste schade, omdat ze in zulke ongelooflijke hoeveelheden kunnen voorkomen en op alle gronden thuis zijn. Ja, klei en laagveen lokken wel de meeste muizen, doch er is geen grond, waar men ze niet vindt, zelfs op pas ontgonnen heide. De kleur van het diertje is over ’t geheel achtig wit. Ze komen in zeer verschillende grootte voor. Gelukkig kunnen ze slecht tegen de koude, Als strenge nachtvorsten komen en er geen sneeuw ligt, kruipen de sterkste in haar holen, waar ze eerst veel graan, peulvruchten en eikels of beukenootjes gebracht hebben. Wijkt de vorst weer, dan spreken ze haar voorraad niet meer aan, doch vergasten zich aan pas gepoote eikels, aan pas gezaaid winter graan, aan bloembollen, die in het najaar ge plant zijn. Verbazend schadelijk zijn ze! In roggebergen. hooimijten, schuren en huizen, op zolders en in kelders trachten ze dan ook binnen te dringen. ’t Is of ze gevoelen, dat het om haar leven gaat. Vooral op de klei en in het laagveen toch wordt de waterstand dan meest hoog en verdrinken ze bij duizenden, ’t Gebeurt soms, dat de «ingelanden® (bezitters van grond in een bedijkten polder) eenparig verzoeken hun grond voor een paar dagen onder water te zetten, om zóó van de kwelgeesten af te komen. In strenge winters, zooals die van 189091, blijven er niet veel veldmuizen in leven. Buiten bevriest de grond dan tot op groote diepte, tot aan het grondwater in lage streken en omdat toen het grondwater juist zeer hoog stond, vóór de vorst inviel, moesten ze bevriezen of ver drinken. In den vorigen zachten winter bleven er echter zeer vele over. «Waar komt dat ontuig toch zoo spoedig weer vandaan? vraagt men onwillekeurig, wan neer er, na een strengen winter slechts zeer weinig veldmuizen overgebleven zijn. Als ’t in Februari maar even zacht weer wordt is er «muizenbruiloft.® «Van bruiloften komen bruiloften; zooals het oude spreekwoord zegt, en weldra zijn alle paren vereenigd, de laatste in Maart, doch ’t weer moet dan al erg tegengeslagen zijn. Anders maken ze, dat ze er bij komen, als of ze vrees den, dat ze anders «over zouden schieten. «Elk paar maakt een nest. Minstens zes en gewoon lijk niet meer dan tien jonge veldmuisjes zijn in zoo’n nest. Heel voorspoedig groeien ze meestal op en kunnen in de lente veel meer koude ver dragen, dan in het najaar. Pas vijf weken oud, zetten die jonge rakkers zelf al een huishouding op. Vier tot zeven jongen vindt men in die jongelui’s nesten. Dat gaat geregeld tot de winter komt, heid, dat een muizenpaar in één jaar overgroot vader en overgrootmoeders wordt en een paar honderd kinderen, kleinkinderen en achterklein kinderen heeft in dat eene jaar. Als dat zoo door ging, zouden wij spoedig moeten verhongeren, of muizen eten. Maar ge lukkig hebben deze muizen veel vijanden. Wij klagen dikwijls over plotseling invallende koude in April en Mei en vergeten, dat hierdoor, be halve veel andere schadelijke dieren, ook tal van jonge veldmuizen sterven, vossen, hermelijnen, wezels en bunsings hebben wel veel liever ganzen, eenden en kippen, maar eten toch, als ze niets beters kunnen vinden, ook veldmuizen vooral in winter en lente. Meeuwen, roeken, torenvalken, buizerden en uilen eten er ook vele op. Als wij aan onze katten het vogelvangen grondig afgeleerd hebben, dooden ze verbazend veel ratten, huis- en veld muizen en worden dan heel nuttige dieren. Spitsmuizen, duidelijk en gemakkelijk te on derscheiden aan den spitsen kop, dooden ook veel veldmuizen. De mensch heeft vele middelen om zich van huis- en veldmuizen te bevrijden. Waar ze een plaag worden, kan men de hulp derrijksserum- inrichting te Rotterdam inroepen. Tegen billijke schadevergoeding komt dan geoefend personeel de muizen ziek maken, zóó ziek, dat ze sterven en ook alle muizen, die met haar in aanraking komen, of met iets, waarvan ze gegeten hebben. Ze krijgen dan de «muizentyphus®. Menschen hebben er volstrekt geen last van en ook onze huisdieren en vogels niet, zooals bij ondervinding gebleken is. ’t Is bekend, dat besmettelijke ziekten door uiterst kleine wezentjes, bacillen, veroorzaakt worden. Deze vermeerderen zich schrikbarend, als men er niets tegen doet. Een geleerde, die ze kent, onderzoekt, voortkweekt en er middelen tegen vindt, wordt bacterioloog genoemd. Een Duitsch bacterioloog nu, Löffles, had waar- genomen, dat die «muizentyphus® in sommige jaren alle muizen in een streek deed sterven. Hij zocht en vond de bacil, die, volgens proeven, welke hij op gezonde muizen nam, de ziekte i i I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, lemelumer Oldephaert en Noord»tolde, flindeloopen en Stavoren. TT 1 .’ft 1 1

Friso nl | 1910 | | pagina 1