E Nieuw leven. Nieuwjaars-Advertentiën èt 25 Cents. ZATERDAG 24 DECEMBER 1910. 37ste Jaargang. No. 52. van wezen r~-, Evenals het vorig jaar kunnen genoemde Advertentiën weder geplaatst worden in FRISO van 1 Januari, welk No. Oudejaarsavond verschijnt en in Workum huis aan huis bezorgd zal worden. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. rechten op de begraafplaats en het schutten van vee; d eene missive van Ged Staten, mededeelende dat in hunne zienswijze ten opzichte van op neming in het armhuis, als zijnde onderstand of bedeeling, geene verandering is gekomen, zij daarom hun besluit ten dienopzichte handhaven, de beslissing der Kroon hebben ingeroepen en het besluit ter vernietiging hebben voorgedragen e eene mededeeling van B en W, dat vol gens de uitkomsten der 9de volkstelling de be volking dezer Gemeente bedroeg: 2038 mannen en 2090 vrouwen, totaal 4128 personen; f Idemdat de gehouden verhuringen en verpachtingen hebben opgebracht f886,51, tegen f 781,50 in het vorige jaar. alzoo een meerdere opbrengst van f 105,01, welke stukken en mededeelingen zonder hoofde lijke stemming voor kennisgeving worden aan genomen. Punt 4. Adres van B. N. Grol e. a. om uit dieping van het vaarwater tusschen Workum en Ferwoude. De Voorzitter zegt, dat dit adres reeds een vorige vergadering in bespreking is geweest en toen in handen gesteld eener Commissie, ter fine van onderzoek en rapport. Uit het voorge lezen rapport blijkt dat de Commissie het onder behoor van Workum gelegen gedeelte heeft ge peild en dat dit klopte met de peilstaten van den Gemeente-Architect. Evenwel, een scheepje van 3 voet diepgang kan daar bezwaarlijk varen, terwijl toch bevaarbaarheid een gemeentebelang mag worden genoemd. Zij stelt daarom voor de grootste ondiepten, gelegen bij J. Haagsma, S. Ybema en de Katholieke School, te baggeren, te bestrijden uit den betrekkelijken post der begroeting voor 1911. Tevens vestigt zij de aan dacht op den slechten staat der wal beschoeiing op verschillende plaatsen langs die vaart. De Voorzitter stelt namens B en W vooreen afwijzende beschikking te nemen, inzooverre dat rekening zal worden gehouden met het weg ruimen der verschillende ondiepten. De heer Hobma zegt dat zeker niet bedoeld wordt af wijzing van de conclusie van het rapport, maar het meer ad rem is te spreken van afwijzing van het adres, wat door den Voorzitter wordt beaamd en is bedoeld. De heer Jansen vraagt of inzake de laatste zinsnede betreffende de wal- beschoeiing iets door B en W kan worden ge daan, waaromtrent de Voorzitter een onderzoek toezegt. Op een vraag van den heer Gaastra of de wegruiming binnenkort of in het volgende jaar zal geschieden, antwoordt de Voorzitter dat de kosten niet uit de begrooting van dit jaar kunnen worden bestreden, wel uit die van 1911, maar ook geen directe haast voor verbetering bestaat. Met algemeene stemmen wordt een afwijzende beschikking op het adres genomen. Punt 5 Adres van F. Hofman e. a. om te gemoetkoming van eene gemeentelijke bijdrage in de kosten van aanleg van een Kunstweg vanaf de z.g. Roode Hel tot Gaastmeer. Na voorlezing door den Secretaris van het in gekomen adres, stelt de Voorzitter namens B en W voor, voormeld stuk in hunne handen te stellen, hun College te machtigen met de belang hebbende Gemeentebesturen in nadere onder- handeling te treden en zoo mogelijk met defini tieve voorstellen ter tafel te komen, welk voor stel zonder hoofdelijke stemming wordt goed gekeurd. Punt 6 Resolutie van Ged Staten, betreffende de heffing van een recht voor den afvoer van fsecale stoffen en vaststelling der betrekkelijke verordening. Na voorlezing door den Secretaris der resolutie, stelt de Voorzitter naar aanleiding daarvan voor, het besluit tot inzending van een adres aan de Koningin in te trekken, wijl de tegenwoordige Minister in dezen een eenigszins ander gevoelen is toegedaan, althans een andere dan den vroeger gevolgden weg wil volgen. H>ertoe wordt zon der hoofdelijke stemming besloten en vervolgens de verordening opnieuw vastgesteld om ter goed keuring in te zenden. Punt 7. volge art 444bts der Gemeentewet, ten opzichte der gasfabriek. De Voorzitter zegt dat de betrekkelijke ver ordening met enkele opmerkingen van Ged. Staten is terug ontvangen en wel betreffende de bestemming der voordeelige saldo’s alsmede de zekerheidsstelling van den Directeur. Op een vraag van den heer Gaastra doet de Voor zitter mededeeling van de gevorderde wijzi gingen, die wel aangaande art. 5 betreffende de betalingen, art. 6 betreffende de beschik baarstelling van de voordeelige saldo’s na goed keuring van den Raad, tot vorming van een reservefonds en art 7, betreffende zekerheids stelling van den Directeur tot een bedrag van f 2000, waarbij hij kan volstaan met persoon lijke borgstelling. Het voorstel van B en W om aan de gemaakte opmerkingen tegemoet te komen en de verordening opnieuw vast te stellen wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 8 Wijziging der Gemeente-begrooting, De Voorzitter deelt mede dat naar aanleiding j waarmede volgens de Wet kan worden volstaan, VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Donderdag 45 December 1910, ’s nam halfzes. Voorzitter de heer T. M. ten Berge, Burgem. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering doet de Voor zitter mededeeling van een missive van Ged. Staten, waarbij voor kennisgeving is aangenomen het bericht van de verkiezing tot lid van den Raad van den heer R. S. Potma. Hij stelt daarom voor over te gaan tot punt 1 der agenda: Beëediging van het nieuwbenoemde raadslid, en verzoekt den heer W. Kroese den heer Potma binnen te leiden. Nadat hieraan is voldaan, richt de Voorzitter tot den heer Potma de vraag of deze genegen is de bij de Grondwet en Gemeentewet voorgeschreven eeden af te leggen, waartoe deze zich bereid verklaart en vervolgens plaats neemt. Nadat de heer Potma den voor hem bestem den zetel heeft ingenomen wenscht de Voorzitter hem hartelijk geluk met het vertrouwen, door de kiezers in hem gesteld, eene onderscheiding vooral, waar hij bij enkele candidaatstelling is gekozen, en waaruit, naar hij hoopt, moge blij ken, dat de heer Potma de rechte man op de rechte plaats is. Maar waar het raadslidmaat schap voor hem een nieuw ambt is, waaraan zeer zeker ook weer eigenaardige bezwaren zijn verbonden, daar verklaart hij zich bij voorbaat bereid, zoo noodig, alle gewenschte inlichtingen te verschaffen, evenals ook de Wethouders en de Secretaris, benevens zeker zijne medeleden, verder de belangen van de Gemeente bij hem aanbevelende. Punt 2 Notulen der vorige vergadering. Na lezing door den Secretaris worden deze onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Punt 3 Mededeeling van ingekomen stukken. a Een schrijven van den heer S. Jager, hou dende aanneming zijner benoeming tot Wees- voogd b Idem van den heer H. Fekkes, aannemende zijne benoeming tot Armvoogd c een extract uit het resolutieboek van Ged Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. daarom niet met recht den naam dragen burger van ’t Heelal? Neen, de wetenschap heeft ons niets ont- en kan ons ook niets wezenlijks ent en den loop bespied der mi- Wi6 doorvbegt met zijnen gtaten) houdende goedkeuring van het Raads- Punt 8 spanne tijds deze oneindige besluit tot vaststelling eener regeling van leges dieust 1910. niet de mensch, en mag hij ter Secretarie in verband met de heffing van I De Voorzi nomen nemen. Tot het wezen der dingen kan zij niet doordringen, dat rust in de hand van den Eénen, dien wij God noemen. Gelijk de bloem zich neigt naar de zon, neigt zich ons leven tot Hem. Langs den weg der rejne zedelijkheid en der heilige liefde trekt Hij ons omhoog en doet Hij ons breken met alles wat laag is en ons vernedert in onze eigen oogen. Het Kerstfeest wordt wederom gevierd Een lichtstraal uit den Hoogen is wederom in de menschenwereld gevallen. Hebben allen hem opgevangen? en wie hem opvangt heeft die ook zijn weldadigen invloed gevoeld? He laas, wij kunnen deze vragen niet bevestigend beantwoorden. De nevelen die het licht be letten tot ons door te dringen kunnen soms zoo dicht zijn, dat men bijna aan ’t bestaan van het licht zou gaan twijfelen. Zoo is het tegenwoordig in een groot deel der menschenwereld. «Meer licht» dat woord van den grooten dichter brandt tegenwoordig op veler lippen. Wij zullen de laatsten zijn om den smartkreet te miskennen die in dit woord ligt opgesloten, maar meenen toch de vraag te mogen doen of die bede het éénige noodige is. Meer licht, wie zou er niet dank baar voor zijn zoo het ons geschonken werd, maar tmeer warmte Zou het dat niet we zen waaraan de menschenwereld nog oneindig veel meer-behoefte heeft? Is niet het leven en sterven van hem wiens geboortefeest wij vieren, daarvan het treffend ste voorbeeld? bracht hij ons niet de blijde boodschap? die zoo treffend is uitgedrnkt in de woorden van het Engelenlied: »God heeft in den mensch behagen Moge dan die warmte in onze harten meer en meer ontgloeien en uitgestort worden waar ze nog ontbreekt, dan zal overal langzamer hand teen nieuw levend worden gewekt, dat verlichtend en heiligend, de menschenwereld zal maken tot één groot gezin en leden van het onzienlijke Godsrijk. Punt 44 Benoeming eener Commissie, be doeld in art 166 der Gemeentwet. De Voorzitter zegt dat deze voorziening be treft de Commissie tot het ontwerpen van straf verordeningen, waarvoor moeten aftreden de heeren W. Kroese en J. Jansen. In de vaca ture Kroese wordt gekozen de heer W. Kroese met 10 stemmen. 4 briefje is in blanco uit gebracht. In de vacature Jansen wordt gekozen de heer J. Jansen met 10 stemmen, terwijl 1 stem op den heer Y. Ykema is uitgebracht. Punt 12 Reclame tegen een aanslag in het suppletoir kohier van Hoofdelijken Omslag, dienst 1910 en Punt 13. Vaststelling van het 2de suppletoir kohier van H. O. dienst 1910 zal op voorstel van den Voorzitter worden behandeld in eene zitting met gesloten deuren. De openbare vergadering wordt nu voor den duur daarvan geschorst. Na heropening wordt het 2e suppletoir kohier zon der hoofdeli;ke stemming vastgesteld tot een bedrag van f 12,87. Punt 14. Verzoek van B en W van Hem. Old. en Noordwolde om adhaesie te betuigen aan een ingezonden adres inzake eene verbeterde treinenloop. In bovenstaand aan den Raad van Admini stratie van H IJ S M gericht adres wordt be toogd, dat de persoonlijke belangen van tal van ingezetenen gevoelig zijn getroffen door het uit schakelen van trein 9,46 van Stavoren. Het groote ongerief, daardoor in het leven geroepen, wordt niet opgeheven door het laten rijden van dien trein op Dinsdags en Zon- en feestdagen, de volgende trein vertrekt te laat van Stavoren, terwijl mede de trein die 8,50 uit Leeuwarden vertrekt, enkel tot Sneek gaat, dus geen vroeg- trein hier wordt gevonden, en men uit het Noorden, enkel ’s namiddags Stavoren kan be reiken. Het gevolg is dat in de richting naar deze streken een onvoldoende Communicatie be staat, niet evenredig aan het rendabel goederen vervoer uit deze omgeving, reden waarom ver zocht wordt de trein 9,46 uit Stavoren weder in te leggen en trein 8,50 uit Leeuwarden door te laten loopen tot Stavoren. De Voorzitter stelt namens B en W voor aan het verzoek om adhaesie te voldoen, en tevens er aan toe te voegen de wenschelijkheid om de sneltreinen alhier te doen stoppen. Deze laatste clausule, zal volgens den heer Jansen, het adres verzwakken, en mocht men het eerste doel be reiken, dan zou dit al een heele verbetering zijn. De heer IJntema zou enkel willen vragen de sneltrein uit het Noorden van ongeveer 71/2 uur hier te laten stoppen. De heer Gaastra vindt de redactie van het adres wel wat wwiderlijk te zenaen. I gesteld, en zou die wel wat anders wenschen, Vaststelling eener verordening inge- waarop de Voorzitter zegt, dat dit adres reeds 4bis der Gemeentewet, ten opzichte aan de H IJ S M is verzonden maar dezerzijds enkel adhaesie daarmee kan worden betuigd, onder toevoeging van de wenschelijkheid om de avondsneltrein hier te doen stoppen, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Punt 15 Borgtocht Gemeenteontvanger. De Voorzitter zegt dat in verband hiermede een schrijven is ingekomen van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren, waarvan de Secretaris lecture doet en waarbij wordt verzocht tot ver laging van de zekerheidsstelling van den Ge meenteontvanger over te gaan, althans de zeker heid niet hooger te stellen dan de Wet vordert. De Voorzitter deelt mede dat de borgtocht van den gemeente-ontvanger voldoende kan worden geacht, alleen moet een nieuwe borgtocht worden gepasseerd, om enkele perceelen, in verband met eene vernummering, de juiste nummers te geven en de oude nummers te royeeren. Nadat de Voorzitter nog antwoordt op een vraag van den heer Gaastra, hoe hoog die borg- i tocht is, dat deze f 5000 bedraagt, een bedrag, Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. por regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam ’t Is winter. Vaal is de kleur der velden, en ’t gebladerte is verstoven onder den killen adem van den wind. Van haren tooi beroofd wiegelen de takken in de ijle lucht en schijnen u toe te roepen dat het leven haar gaat ver laten. De gevederde zangers zijn vertrokken en naar verre oorden, de bloemen zijn verdwenen, grijze wolken verbergen de koesterende zon nestralen. Het leven der natuur wordt ge dwongen zich in zijne schuilhoeken terug te trekken, wil het niet door vijandige machten woiden vernietigd. En de menschenwereld? Is het hier ge- teekende beeld ook het hare? zijn ook hare bloemen verwelkt, is ook zij beroofd van den tooi die haar zoo liefelijk kleedde? Is ook van haar de ure aangebroken waarin haar leven zal verstijven? En als straks de natuur ontwaakt uit haren winterslaap, zal dat ook een bode der opstanding wezen voor de menschenwereld? Peins maar voort, o men- schengeest over deze raadselen en ge kunt vertrouwen dat in de sombere duisternis allengskens lichtstralen zullen vallen, die u het leven, al is het dan ook nog omfloerst zullen te aanschouwen geven. Is er niet wederom zulk een lichtstraal in de menschenwereld gevallen? Is Kersttijd niet daar, of wilt ge wel het feest beleven maar den lichtstraal niet opvangen De dagen gaan voorbij en de een is gelijk aan den ander, zoo laat menigeen zich hooren. Zou het waar zijn? Neen dat is het nietBeelden uit vroegere jaren verrijzen uit onzen geest en getuigen het tegendeel. ’t Is Kersttijd. Onder de hoede van vader en moeder gaan wij tempelwaarts, wij hooren daar van de geboorte van het kindeke Jezus in Bethlehems stal, hoe het wordt begroet -door de herders, door de wijzen uit het Oosten, door reien van Engelen, die verkondigen dat God in menschen een welbehagen heeft. Blij moedig verlaten we het Kerkgebouw, onze kinderlijke verbeelding is aangenaam opgewekt en we gevoelen ons gelukkig bij ’t besef, dat nevens en boven onze ouders, God in*den Hemel liefderijk voor ons waakte. Het won- derkleed waarin alles is gehuld heeft voor ons eene wonderbare» aantrekkelijkheid die nog niet door den twijfel wordt verstoord. De bloesem van ’t geloof is nog door geen enkelen nachtvorst getroffen. Het is wederom Kersttijd. De knaap is man geworden, in ’t volle bezit zijner lichame lijke en geestelijke vermogens. Hij heeft kennis gemaakt met de wetenschap op velerlei gebiedja, ’t is waar, veel is er in hem ver anderd, maar ze blijven toch natrillen de stemmen uit het verleden nu hij daar weer hoort jubelen: Vrede op aarde, in den men schen een welbehagen?, het is alsof een licht straal uit de onzienlijke wereld, uit het Gods rijk in zijne ziel is gevallen. Men zegt dat de wetenschap aan den mensch de hooge plaats, welke hij in ’t Heelal meende in te nemen, heeft ontnomen. Zou het waar zijn? »Zie«, zoo zegt men, vroeger beschouwde men de aarde als het middelpunt der wereld, zoodat de mensch als heer der aarde daarin het voornaamste wezen was. Thans, nu men weet dat onze aarde niets anders is dan een der stofjes in het Heelal, is hem voor goed die hooge plaats ontnomen Volgt daar nu uit dat des menschen waarde is afgenomen? wie heeft den sluier van ’t heelal opgelicht lioenen zonnen? geest in eene ruimte? Is dat niet de mensch, en mag hij van de toegekende jaarlijksche gratificatie aan de Wed. J. Duinker wijziging der begrooting over 4910 noodig is geworden. Na voorlezing door den secretaris van de betreffende wijziging en de memorie van toelichting worden deze zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 9 Voorstel van B en W tot het vragen van machtiging voor het doen van betalingen uit den post: onvoorziene uitgaven der begrooting dienst 4910. De Voorzitter deelt mede dat deze machtiging betreft eene betaling van f 6 gevorderd voor het onderzoek naar de zekerheidsstelling van den Gemeente-Ontvanger, wat zonder hoofde lijke stemming wordt goedgekeurd. Punt 40. Benoeming eener Commissie van bijstand in het beheer der Gemeentelijke gas fabriek. De Voorzitter zegt dat ingevolge art 54 der Gemeentewet bedoelde Commissie, bestaande uit de heeren Jansen en Gaastra, in zijn geheel moet aftreden. In de vacature Jansen wordt herbenoemd de heer J. Jansen met 40 stemmen. De heer O. IJntema verkrijgt 4 stem. In de vacature Gaastra wordt herbenoemd de heer P. Gaastra met 40 stemmen. De heer O. IJntema verkrijgt 4 stem. FRIS( c. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, Ilindeloopen en Stavoren. >tt. j v f v een exuact uil ueu resuiuueuuen. vu.11 vxcu

Friso nl | 1910 | | pagina 1