Hindeloopen en Stavoren. L Onze Land- en Tuinbouw-Leestafel. Moai Elske en ’t wonderstientsje. No. 3. Binnenlandsch Nieuws. ZATERDAG 14 JANUARF1911. 37ste Jaargang. Land- en Tuinbouw. hjar snüt FRISO. ERICUS. deis yn ’t fjild, 1 ERICUS. Nederlandsche Tuinbouwalmanak. ERICUS. »’k Scoe sizze nim it mar ris oan, En brük it ta dyn nut Mei ’t ondersiikjen fen: In man, In man, in wird, in wird.« «Ho scoe ’k dat riede kinne«, sei It noftren Elske skou. «Ik hald fen sokke kinsten net En ha gjin kinde oan jou.« Hja socht de krüsbeibeamen ou Dy wierne sahwet klear. De moaiste beien samle hja Dan yn ’e skerldoek gear. En sont dy stien forlern rekke is, Riisde yn it hert der frou It mürrefêst betrouwen wer Op manljueswird en trou. Van Leent folge. Der skonke ris in fammensbern, Mei eagen sêft en blau, By sinneopgang nei it hóf, Dat glinstere yn ’e dau. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. «Sleau fanke«, sei aid bepke wer, «Hwet ik dy jaen is goed, It stientsje hat in wondere kreft Dat for bidroch dy hoedt.« »Dou smichelk róp hja moeilik üt, «Dou makkest my noch gek, Foart towerstien, dou Ijeagenstien Ik bin dy net mear brek«. Sa kaem der ek in jaeger oan, In hountsje roan him nei. Hy knikte it bern wol frjeonlik ta, Mar der gie ’t ek mei wei. een politiehond aan- «Ja hwetsto seiste«, prott’le hy. «Mar wierheid is it net, »In wiif yn ’t hüs, in krüske mear En oproer, ier en let.® Nou, Elske socht mar flytich foart, En song sa woltomoed, Do ’t der in wyfke by hjar kaem Dy hie al op hjar loerd. «Wirdt mar net kjelcc, sei ’t aide wiif, «Dou scilst hwet fen my ha: «Sjuch, ried ris: hwet lor towerkreft Scoe dit moai stientsje ha?« «Ik kin dy sizze, altyd as Jy ’t stientsje by jy ha; Seit elke man de wierheit jou, En freegje dan mar ta«. En Elske naem dy moaije stien, Dy ’t yn hjar fingers blonk, En smiet him midden yn ’e poel It tovverstientsje sonk. Hja speegle hjar nou rjuchts, dan lofts En frege süntsjes skou: «Hwa is de moaiste faem fen ’t gea?® En ’t wetter andere: «Dou®. «Hea jager«, Heide Elske fluensk, «Hwerom bin jy sa kald? Sei, treur jy om in dertne faem, Hwer ’t jy forgees fen haldt?« Hja rint mei ’t stientsje yn ’e han Nei de opfeart, klear as wyn. De sinne waerd der yn wearkeatst, Elsk seach hjar kopke er yn. Moai Elske ontstelde en joech hjar ou, ’t Blij sin wier samar oer. Hwent yn hjar hertsje logge omheech It bluistrich Ijeafdefjür. »To, to mar«, róp moai Elske üt, En hja forfblge ’r wei, Do ’t hja in spielman seach dy ’t yn In oper lizen lei. Hjar bernesin foun flyt en moed By ’t wirk om ’t daegliks brea, En derom wier hja wol op skik, Mar: skoud’re ek it kwea. Noch hie it froede bern gjin weet Fen feinte freugde en smert, Al kloppe wol for wille en nocht Hjar jeugdich famkeshert. «Hwet weahch nou«, sei Elske do, «Set jy de dei sa yn? Of droom jy ier moarns ont jounslet Oer de iene of oare Tryn?« «Ei, praet my net fen frouljue, ju, De earste al hat üs skeind, Brocht Yfkemoai üs net ta’n fal? Né, ik bliuw stil frijfeint.® Do weard it Elske al to bang, Onstümich sloech hjar ’t hert, Yn eiker each krig’ hja in trien Fen djipwei fielde smert. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld). V. Wat moet men doen om mollen uit een sportveld te verdrijven? A. Zoolang er veel wormen in den grond zijn, zullen er ook telkens nieuwe mollen daarop af komen en zijn ze niet op afdoende wijze te verdrijven, omdat de wormen zich sterk ver menigvuldigen. Als het terrein sportterrein blijft, moet er eerst sterk «gerold® worden. Hiermee wordt bedoeld het voorttrekken van een zware landrol over zoo’n veld door een paard. Vóór dit rollen nog en ook telkens daarna, als zich molshoopen vertoonen, worden met kwistige hand steenkolensintels in de gangen en gaten gestrooid, tot even boven de oppervlakte. Bij het rollen wordt dan alles gelijk. Na het rollen worden onophoudelijk de gaten (ook regenkuilen enz.) met fijne sintels aangevuld en even met een houten stamper aangestampt. V. In de aarde van mijn verplante Clivia groeien nu en dan heel kleine champignons. Wat is daartegen te doen A. Houd de aarde minstens 14 dagen droog en giet dan heel matig, alleen wanneer de boven aarde stofdroog is. Strooi wat beendermeel op de aarde en roer dit later door. V. Moet een Cactus nu weinig gegoten worden A. Als een Cactus geheel droog is, zet u den bloempot een kwartier in lauw water. Geef een koele, maar lichte, zonnige plaats en vrucht bare aarde met veel beendermeel er door. V. Mijn Oleander heeft niet gebloeid, maar »Ik«, biet de jager hounsk hjar ta, »It spiet my, mar ’k bin troud, Nou swalkje ik Ijeafst mar d Thus is ’t my to binaud.« «Rin hinne, man® sei Elske dryst, «Jy ha gjin hert yn ’t liif, Jy ha wol oars praet do ’t jy hjar Earst fregen ta jy wiif.« Der wier dat praetsje ek mei üt, En Elske gyng hjar paed. Do trof se in ang’ler oan ’e feart, Der wol sa moai yn ’t skaed. «Hea fisker«, frege Elske him, »Tink jy wer oan ’e disk? En wol jy ’t wiif to gast ha op In soadsje brette fisk?« 2. Het speuren bij surveillancediensten kon op het platteland goed zijn, te Amsterdam achtte de heer H. het waarschijnlijk, dat politiehonden aan rustige burgers heel wat overlast zouden aandoen. Met alle bescheidenheid moet ik opmerken, als bewoner van een paar buitenwijken van Amsterdam gedurende zestien jaren, dat rustige burgers nu ’s avonds zeer veel last hebben van honden, die u overal aanvliegen, als gij ’s avonds tegen 12 uur nog een brief post. Een deur van een bovenhuis wordt dan plotseling opengetrokken en van elk der drie bovenhuizen bijna springen een of meer honden op u toe. Dit zou dan wel belet worden. Menschen, die hun honden niet onder appèl hebben zoodat ze iemand aan vallen en niet aan de lijn gehouden worden (een muilband belet niet, dat de hond tegen u opspringt) krijgen dan procesverbaal of de hond wordt meegenomen, als ze naam en woonplaats niet willen opgeven. Wij constateeren dan niet de politiehonden, maar de gewone honden van particulieren zijn, vooral ’s avonds en *s morgens vroeg, zeer lastig voor rustige burgers, aller meest in de buitenwijken. Maar nu de politiehonden, die in de hoofd stad zouden komen? ’t Is bekend, dat in ver schillende wijken onrustige burgeressen en burgers wonen. Zulke burgeressen noemt men «nachtvlinders® en zulke burgers souteneurs. Beide laten rustige burgers in de buitenwijken lang niet altijd met rust. In één jaar zal dat j uit zijn, als de politie over flinke honden be- schikt en die goed gebruikt. Nu durven, eerlijk j gezegd, de meeste agenten die lui niet aan en I »als ’t er niet overheen loopt,laten zij ze maar gaan tot grooten overlast van de rustige burgers. Rustige burgers in onze buitenwijken der hoofdstad hebben veel last van onrustige bur gers, die in plantsoenen, met name in het Vondelpark, met allerlei minder goede bedoe lingen schuilen, vooral in dichte boschjes. Er is nu politie die per rijwiel surveilleert, maar natuurlijk niet in die boschjes komt. En al zien agenten of rechercheurs b.v. in een boschje van hulst, Japansche rozen of Meidoorns iemand schuilen, dan zullen zij zich nog wel even bedenken, voor ze hem of hen daar ver volgen. ’t Geeft in den regel in den laten avond bij onvoldoende verlichting niets dan ge scheurde kleeren, die zij niet vergoed krijgen. Maar zelfs één hond jaagt ze er wel uit, stelt ze en de politiebeambte kan ze naar ver kiezing verbaliseeren of airesteeren. Die on- rus ige burgers krijgen respect en de rustige zijn dankbaar voor het in gebruik nemen van politiehonden, vooral ook in de hoofdstad. Het gebruik van beesten in den strijd tegen menschen acht de heer Hordijk niet meer van I onzen tijd. Die Duitsche bijters hebben veel kwaad gedaan. Die zijn een schrik voor rustige burgers. Die ondieren mogen door de politie niet gebruikt worden in den strijd tegen menschen. Maar wanneer die honden niet bijten, desver- kiezende een muilband krijgen en aan een koord geleid worden, mogen ze dan niet gebruikt worden om rustige burgers te vrijwaren tegen den overlast van onrustige? Mogen ze geen verloren menschen of kinderen opzoeken, geen drenkelingen redden Vraag eens hoevelen alleen door de Parijsche waterpolitie en haar New-Foundlanders gered worden 1 Ook dit be zwaar geldt dus niet. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Hoewel zij heel wat jonger is dan dr. Starings Landbouwalmanak wordt ook deze uitgaaf van E. J. Tjeenk Willink te Zwolle algemeen gebruikt. Zij is samengesteld door B. A. Plemper van Balen, leeraar aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin en Boschbouwschool te Wageningen en C. H. Claassen, Rijkstuinbouwleeraar voorZuid-Holland. Alle rubrieken van den tuinbouw komen hierin tot haar recht. Vooral ook de Maande- lijksche Werkzaamheden en het handelsgedeelte zijn voor menigeen van groote praktische waarde en volkomen vertrouwbaar. Hja song derby in froalik liet, In lietsje fen ’e min, En ’t gütich ghmke om 1 j Forredte hjar fleurich sin. POLITIEHONDEN. Bergen van bezwaren verzet. Hoe een professor zijn hond speuren leerde. Een ontrouw postbeambte door een politiehond aangewezen. Julie bleek onweerstaanbaar. Tjop vindt den vermiste wel. Geen gevangenis of krankzinnigengesticht zonder politiehonden. Weer een strooper door gehouden. Bij de laatst gehouden begrootingsdebatten werd weer verzocht om althans proeven te nemen met politiehonden. Zooals men weet, streed o.a. de heer Wijnmalen hiervoor reeds jarenlang in den Gemeenteraad. Een reporter van De Telegraaf heeft den hoofdcommissaris, den heer H. S. Hordijk, ge- intervieuwd, om te weten hoe ZEd. over politie honden voor de hoofdstad dacht. Dit mag met recht «vragen naar den bekenden weg” heeten. ’t Is bekend, dat onze Hoofd commissaris er in alle opzichten tegen is. Gelukkig weten we nu, waarom. Wij behandelen alle punten afzonderlijk. 1. De heer Hordijk gaf toe, dat politiehonden in plaatsen als Hilversum b.v. of in plattelands gemeenten goede diensten kunnen bewijzen, door het verdedigen van den politieman, die door een sterke tegenpartij wordt aangevallen. De politie-agent is pchter z. i. in de groote steden zoo goed bewapend, dat hij geen be scherming door een hond behoeft. En de arme politieagent dan, die bijna ver moord werd door de stakers Dit zou vast niet gebeurd zijn, als hij een Hinken politiehond bij Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht, zich had gehad. Voor dezen dienst is de grootste --J -J‘ soort herdershonden uitstekend, mits ze nooit bijten, maar alleen stellen en slechts in het uiterste geval een verwoeden aanvaller van achter bij zijn zitvlak aan zijn broekjenetjes op de straat of op den grond doet neerzitten, waar hij meteen wat kan uitblazen. (Eerste bezwaar opgeheven. E.) Het slotbezwaar is de kans, dat de politiehond door allerlei omstandigheden zal worden afgeleid in de groote steden en zich vergist, 't Zal dan meent de hoofd-commissaris, veel meer voor komen, dat onschuldigen het slachtoffer worden van zulke vergissingen. Zeker, ’t meest ernstige van alle bezwaren, «de hoogste berg®; maar ook dien verzetten we. Honden, die zich door allerlei omstandigheden laten afleiden, zijn niet goed gedresseerd. Een gedresseerde politiehond ziet niet eens om naar een kip, zelfs niet naar een schaap, een kat of een slagersjongen. Hij neemt van niemand voedsel aan en gehoorzaamt alleen aan zijn meester. In de groote steden geen reuen, dat moet vaststaan. Die kunnen rustige burgers aanwijzen, alleen, omdat zij een teef hebben, die op de plaats van het misdrijf geweest is. Maar overigens Leeringen wekken, voorbeelden trekken. (Slot volgt.) Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr.76-78, Amsterdam 1 Gedeputeerde Staten van Friesland. Tot lid van Gedeputeerde Staten werd Dinsdag gekozen de heer S. Hannema Lzn. (lib.) met 16 stemmen. De heer Hannema verklaarde de benoeming te aanvaarden. Verder werden uifgebracht op den heer K P. W. Besuijen (soc-dem.) 9 stemmen en de heeren W. Kroese (chr. hist.), S Brandsma (lib.) en mr. J. Woltman (vrijz -dem ieder 1 stem. In blanco werden uitgebracht 19 stemmen. Aanwezig waren 47 leden. Het college van Ged Staten bestaat nu uit 2 liberalen, 1 socialist 2 anti-revolutionairen en 1 christelijk-historische. Het is dus 3 links tegen 3 rechts gebleven. Tweede Kamer-verkiezing Sneek. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Sneek. noodig geworden door het optreden als minister van Oorlog van H. Colijn, zal plaats hebben op Woensdag 1 Februari, de stemming, zoo noodig, op Maandag 13 Februari, de herstemming, zoo noodig, op Donderdag 23 Februari. Inhoudsopgave van no. 6, van het Maandblad tegen de vervalschingen. De Oostenrijksche Levensmiddelen-Code. Melkvervalschingen. Ondeugdelijke marga rine. Margarine vergiftiging. Sterilisee- ring door middel van ultra-violette lichtstra len. Melkonderzoek in de huishouding. De straatreiniging en het vuil. Gevaar door Munt-gasmeters. Moderne kruistocht. Gevaren van de snuifdoos. Micro-or ganismen bij lage temperaturen. Conservee- ren van eieren door koude. Alkalisch ge maakte karnemelk. Uitvallen van het hoofdhaar. Het drinken van veel water bij den maaltijd. Zure melk als geneesmiddel. Gemakkelijke methode om harsolie in ma chineolie te constateeren. Feuilleton. Controle onderzoekingen van Levensmiddelen en Verbruiksartikelen, gedaan aan het Labo ratorium voor Chemisch en Microscopisch On derzoek Ür. van Hamel Roos en Harmens, 291 Keizersgracht. Amsterdam. Kustverdediging. De Berlijnsche correspondent van de Nw. Ct. deelt mede, dat een te Berlijn gevestigd buitenlandsch diplomaat hem in bijzijn van twee Russische journalisten met stelligheid verzekerd heeft dat de Nederlandsche regee- ring het ontwerp kustverdediging zal terug trekken Van kustverdediging gesproken, een corres pondent van een Leidsch blad heeft eenige berekeningen gemaakt over de 46 millioen, die daarvoor noodig geacht worden. Hij ver telt: 46 millioen gulden wegen 460 000 kilo. Wanneer we er een stapeltje van maken, dan wordt dat stapeltje 80 000 meter hoog. I Maken we er stapeltjes van zoo hoog als is heel lang geworden. Moet deze nu gegoten worden A. Die had u terstond na den bloeitijd flink moeten laten insnoeien. Roep nu terstond uw tuinman. Winters koel en tamelijk licht zetten en pas water geven als de bovenaarde droog is. (Alle vragen, vóór 7 Jan. ontvangen, zijn hier mee beantwoord). I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workmn, Hemelumer Oldeplmerl en Noordwolde. i

Friso nl | 1911 | | pagina 1