Ilindeloopen en Stavoren. Winterlietsje fen Pyt Flechtich. Onze Land- en Tuinbouw Leestafel. 1 ZATERDAG 21 JANUARI 1911. 37ste Jaargang. No. 4. Binnenlandsch Nieuws. Land- en Tuinbouw. ■mm Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr.76-78, Amsterdam Ct. voegt aan dit bericht nog het ERICUS. bij gelegenheid gebruik. Maar als de recherche Lit door een politiehond aangewezen en hij bekende (Zend Auto ongeluk. De heer Wijnmalen reed Dinsdagmorgen aan de lijn en heel spoedig werd de griffier gevonden en gerustgesteld. Waermte jowt loomens, Loomens yn ’t bloed, Kjeld spant de spieren, Jowt iver en moed, Moed om to iv’rjen Mei flinkens en kreft, Blymoed, dat rampen Noch kwelling oait treft, komme de winter mei froast en mei kjeld, Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. Botte. Ik ha der earst al frjemd nei harke, Mar, frjeon, ik wit al ho ’t dy foarke Wer yn ’e stalle sit. Jan wol, moast tinke, Jitte, Fen Tet nin byt mear witte, Om ’t hy fen hjar tofolle wit. FRISO. vier maanden met z.g. uitstel van naar huis te zenden, terwijl hen, die slechts in ’t bezit zijn van één dier getuigschriften een uitstel van 2 maanden zal kunnen worden verleend. Door deze bepaling wordt voorkomen, dat De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Knett’rje de fonken En sparket it hout, Dan sit it sa hüslik, Gesellich en smout. Komme de blommen Op finster en rilt, Taest nei de duffel En gau er op üt! Lit komme de winter mei geweld liter krêft, Ei kachel en duffel, forwaermje üs sa sêft! Lit En wêz mar skoALh as er komt mei geweld I Niet te koop is van de Bevindingen en Veeartsenijkundig Staatstoezicht in het jaar 1909, dat wij tevens in dank ontvingen van de directie van den Landbouw. Van alle ontvangen verslagen maken wij altijd P A S I E R. Jitte. ’t Wier sok great wirk mei Jan en Tet, Dat ik for my tocht oars al net, As dy ha 't saekje klear. Nou ropt men hookstrooks elkoar ta: »’t Is üt for altyd mei dy twa, Neat wol hy fen hjar witte mear. De geheele schade, ongeveer f 300, wordt door den heer Wijnmalen vergoed. Branden. Op het etablissement xFijenoord®, Maat schappij voor Scheeps- en Werktuigbouw, ge legen aan de rivier, brak Dinsdagavond ruim 9 uur een zware brand uit in de voormalige ketelmakerij, een houten gebouw van circa Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. een politiehond aan- Frysk Selskip. Te Purmerend is een »Frysk Selskip” opgericht aanvankelijk met 40 leden. Tot bestuurleden zijn benoemd de heeren ds- Pottinga, van der Meulen, Zandstra, van der Schaaff en K. Steensma, aan wie werd opgedragen een reglement te ontwerpen, om dit in de eerstvolgende «gearkomste” te be handelen. Bar lit er üs bibb’rje Dy moarmerne Foarst, lis is syn hierprük En iis is syn boarst. En skoddet hy ’t hier üt: In goezeplom’ sprei Leit ringen oer ’t ierdryk, En bistoppet it wei. komme de winter mei froast en mei kjeld, Sêft wirdt it flierkleed oer it ierdryk bisteldl Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Loaijens forbant er En klomskens der nést, Dy *t oanpakke hawwe Fen winter gjin lést. Rep dan de hannen En warre we üs bést, Sit net as slügers Yn deldodde rêst. Lit komme de winter yn ’t iislik habyt, Hjar is er wolkom, dy ’t oanpakke altyd! - - I konijnen beviel mij in dit opzicht het best slachthaak (stalen bout met handvat, niet de punt rechthoekig omgebogen en daar In den avond van 28 Nov. waren de rijks- veldwachters Couwenbergh (Vught), Van Haaren (Esch) en de onbezoldigde rijksveldwachter Eyzenbrand (Helvoirt) samen onder Helvoirt I op surveillance. Te 8 uur ’s avonds zagen zij 1 wilddieven met een lichtbak. De geweerdrager werd gearresteerd (H. V. te Helvoirt) en de lichtbakdrager (L. Z. uit Helvoirt) werd herkend. Een uur later ongeveer ontdekten zij weer een lichtbak, onder Cromvoirt. Beide stroopers I trachten in de duisternis te ontkomen en zouden daarin geslaagd zijn, zonder dat de politie ze herkend had, als Couwenbergh’s politiehond toen niet was losgelaten. Terstond «stelde” deze den geweerdrager uit Vlijmen, zonder hem te bijten. De lichtbakdrager wierp zijn bak i naar de politie en doch wordt wel spoedig bekend. Nog eens: 1 er iets van gevoelt, bewusteloos neerstorten, evenals de varkens, waarvoor men zoo’n slacht haak in het abattoir te Amsterdam gebruikt. Nu wordt terstond de hals afgesneden. Vraag. Mijn Azalia laat veel blad vallen en ook bloemen en staat toch lekker warm bij de kachel. Hoe komt dat? Antw. De vionnaanders. Reeds is medegedeeld, dat in de nieuwe militiewet het instituut der viermaanders in zijn tegenwoordigen vorm zal komen te ver vallen. De A volgende toe Alle miliciens vyorden ingelijfd voor maand als eerste oefeningstijd. De Minister van Oorlog is echter bevoegd om die miliciens welke in het bezit van het getuigschrift voor Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld). I TT 1.x Lit komme de winter, de Noarmanne held, Vraag. Hoe slacht men een konijn op de j i Omdat ze zoo «lekker warm” staat. Een Azalea moet liefst in een kamer staan, waar niet gestookt wordt, maar die met een verwarmd vertrek in verband staat. Dan vlak voor ’t raam. Leg eerst een dun, vochtig doekje over de plant, totdat het vallen wat ophoudt. Houd het dan nog ’s nachts vol. De «Professor Walters” doet het erg, de Madame van der Cruyssen het minst, althans de laat bloeiende. Vochtige lucht en weinig warmte zijn het best, om dit te voorkomen. minst pijnlijke wijze? Antw. In de buitenlandsche exportslagerijen van 1 een ver van de punt rechthoekig omgebogen en daar heel scherp). De helper houdt het konijn bij de ooren vast, gewoon op den grond zittende en zet met de linkerhand den slachthaak juist voor de hersenen (boven op den kop.) Een slag met een hamer op den haak doet dezen in de hersenen dringen en het konyn, zonder dat het De heer Wijnmalen reed Dinsdagmorgen j met den chauffeur in een auto in de richting I UtrechtParijs, toen nabij Venendaal - De i Klomp van tegenovergestelde richting de land bouwer Donkelaar met paard en wagen aan kwam. Door de snelle vaart van de auto en de gladheid van den weg, konden geen van beiden wijkenmet dit gevolg, dat paard en wagen aangereden werden. Het paard moest, volgens den veearts, die door den heer Wijn- I malen uit Venendaal was gehaald, afgemaakt worden. De voerman had geen letsel ge- kregen. POLITIEHONDEN. (SLOT.) Bergen van bezwaren verzet. Hoe een professor zijn hond speuren leerde. Een ontrouw postbeambte door een politiehond aangewezen. Julie bleek onweerstaanbaar. Tjop vindt den vermiste wel. Geen gevangenis of krankzinnigengesticht zonder politiehonden. Weer een strooper door gehouden. ’t Is vele jaren geleden, dat te Amsterdam op de Ceintuurbaan Zondagmorgens vroeg de slager Schut vermoord gevonden werd. Velen zijn gearresteerd, verhoord en gemolesteerd om dat misdrijf, maar alleen omdat Amsterdam geen politiehonden had. De recherche zou anders terstond geroepen zyn met een paar honden. Die zouden beurtelings lucht genomen hebben aan het houten handvat van het hakmes, waarmee de moordenaar, die een stuk vleesch met been besteld moet hebben, den slager blijkbaar had vermoord, toen deze zich bukte om geld terug te geven en het gebruikte hakmes op het blok moet hebben neergelegd. Geen van de bezoekers van den winkel zou aangewezen zijn, maar alleen de persoon, die het laatst (dus na den slager) het hakmes gehanteerd had. Die sporen zou de hond ook gevolgd Jansen werd ook door andere aanwijzingen hebben door den winkel tot bij en in het «kantoortje,” waar 1 Ongetwijfeld zou de hond op dien Zondagmorgen (de trams begonnen pas 8 uur t‘ ~jJ-~ tijd) vóór de straat op de toen nog tamelijk eenzame Ceintuurbaan van 1 was, het spoor van den moordenaar tot zijn huis aangewezen hebben. Dit war geen bewijs! dan dezelfde bank- en zelfde nummers vond bij deze persoon (die in I de goed aangehouden boeken van den jongen slager nog in den laten avond waren bijge schreven en zoo blijkbaar den moordenaar moeten gelokt hebben) dan zou dat toch wel een bewijs zijn geweest en hoogstwaarschijnlijk zou de man bekend hebben, totaal verbluft als hij was door zulk politiehondenwerk. In Berlijn is althans in een drukke buurt een moord om streeks dien tijd door een politiehond ontdekt. Als men niets bij zoo iemand vindt, zal hij rekenschap moeten geven van zijn hanteeren van het hakmes. Een kranig rechercheur brengt zoo iemand onder den indruk, dat hij bespied is toen hij de misdaad pleegde, op de aange wezen plaats het geld roofde en er langs een genoemden weg mee naar zijn huis ging. Had hij het niet mee naar huis gebracht, maar aan iemand ter hand gesteld, dan zou de hond ook dit aanwijzen, evenals een verborgen plek, waar ’t verstopt was. Dit bij zijn slecht geweten doet zelfs een doortrapten schurk bekennen, j zooals herhaaldelijk blijkt uit de feiten. Ook dit bezwaar is weggenomen en (U houdt immers woord) ook U acht nu het ge bruik van politiehonden te Amsterdam gewenscht Heer Hoofdcommissaris? Een professordoceert, maar dat hij ook 1 dresseert is minder bekend. Prof. dr. Hans Gross te Grasz heeft een hondje van twee vuisten groot, een klein Rattler teefje (eigenlijk een dwerg-pinder). ’t Was zeer boosaardig en de prof, had dat zijn «Schratll” niet afgeleerd, evenmin als het vervolgen van kippen en het plagen van een reusachtigen New-Foundlander. Mocht het hondje niet mee, dan trachtte het hem toch later te volgen en stootte, als prof. Gress ergens zat, met den kop tegen zijn beenen. Dit gebeurde zelfs eens, toen hij een vergadering had op twee uren afstands en de hond drie uren lang vastgehouden was. Nu wist de prof, dat zijn hond een spoor kon volgen, ’t Was ook een schrander, intelligent en aanhankelijk diertje. Toen het jongen kreeg, volgde het toch prof. G. evengoed. Dat mocht niet en hij bootste het gekrijt van de hongerige jongen na. Schratll begreep haar gebrek aan moederzorg en ging dan altijd beschaamd terug naar ’t nest, maar liep toch den volgenden dag weer eerst mee naar ’t gerechtshof, tot prof. G. haar (later met een briefje) naar huis zond. De griffier had eens een groote som voor zijn tante geïnd, maar de brieventasch, die het be vatte, had hij zeker onder de tafel verloren, i zooals prof. G, na zijn vertrek bemerkte. Deze liet Schratll lucht nemen aan portefeuille en kantoorjas van den griffier, nam ’t hondje mee ontkwam door het water, i Overal politiehonden, mits geen bijters. ERICUS. lande. boekdeel fr. per post van Gebrs. J. en H. van Verslag aan de Koningin Handelingen van het Is er geblazen, We roppe him nei: «Machtige kening, «Bitanke en Goedei, «Nou is de Maitiid «To wolkommer gast, «O, op hjar komste «Ha wy sa past.« Nei him wirdt de Maitiid to soeler bisteld De Haarlemsche politiehond Tjop is de voor malige kartrekker van een voddenkoopman, zoo- Een zwakzinnige jongeman van 22 jaar te Schoten, die anders goed bewaakt zullen verdrinken, ontkwam op 4 erslagen en Medodeelingen van de lichamelijke geoefendheid en militaire bekwaam- Direetie van den Landbouw, No. 6, 1910. heid Z1jn) direct nü hunne indeeling voor den Dit laatste verslag van 1910 bevat: tijd van Veetelling in 1910. Het kadaster en de boek- I eerste oefening houding op den grondeigendom in Nederland. De cultuur in de in 1906 in Zeeland onderge- loopen polders en Arbeidsbemiddeling te platten Voor f 0,58 ontvangt ieder dit flinke Langenhuizen,.. ’s-Gravenhage. (f 0.50 afgehaaldj. miliciens, later op grond van hun getrokken xt.-_x x_ i- •- J. tz. nummer slechts 4 maanden als eerste oefen tijd onder de wapenen kunnen worden ge houden, terwijl de lust tot deelname aan het voorbereidend militair onderricht aanmerkelijk zal worden vergroot, daar thans het met vrucht volgen dier oefeningen zal worden beloond door een verkorting van werkelijk verblijf onder de wapenen voor eerste oefening van twee of vier maanden, naar gelang de adspi- rant één of twee getuigschriften heeft kunnen verwerven. Kamerverkiezing Sueek. De centrale vergadering van anti rev. kies- vereenigingen in ’t kiesdistricht Sneek koos eergisteren tot candidaat voor de a.s. verkiezing voor de Tweede Kamer (vac.-Colijn) den heer dr. J. G. Scheurer, vroeger directeur- geneesheer van ’t Petronella-hospitaal te Djocjacarta, thans werkzaam in ’t krank zinnigengesticht Veldwijk en Ermelo Op ge noemden candidaat werden 46 stemmen uit gebracht. terwijl de heeren mr. V. H. Rutgers te Hilversum, mr. L. K. Okma te Sneek en ds. R. J. W. Rudolph te Leiden respectieve lijk verkregen 13, 9 en 5 stemmen. De heer Rutgers mag dus nog wat wachten. Nu, hij is nog jong en zijn tijd zal wel komen. Intusschen zullen duj de anti-revolutionaire nairen met dr. Scheurer iemand in de Kamer brengen, die geacht kan worden specialiteit te zijn voor Indische zaken en bovendien nog voor de zending en voor de medische wetenschap. Julie is de politiehond van den heer Mos, kapitein der Kon. Marechaussee te Nijmegen. Haar speurvermogen is ver in ’t rond bekend, kortom, ze is onweerstaanbaar, zooals ook nu weer bleek. De burgemeester van Vierlingsbeek zond ZEd. (^helaas 21 uren na het misdrijf) be richt, dat in zijn gemeente de drie prachtigste en meestbelovende vruchtboomen van een boom- gaaid op echt vandaalsche wijze grootendeels waren doorgehakt of gezaagd en toen verder gebroken. Op niemand had men vermoeden. «De dader zet er zijn naam niet bij,” zeiden de verontwaardigde buren schouderophalend. «Maar hij laat wel zijn spoor achter voor een goeden politiehond,” dacht zeker kapitein Mos. Daar, waar de dader met de handen de boomen moest hebben aangeraakt, om ze neer te trekken, kreeg Julie lucht aan één boom. Dit bleek voldoende. Een goed hoorder heeft maar één woord noodig en een goede politiehond maar één «snuifje.” Julie liep, het spoor volgend, achtereenvolgens naar de drie boomen, toen naar een heg, stak een grindweg over en bleef jets verder, blaffend staan voor de deur van een woning, waar zekere Jansen met zijn zuster verblijf hield, volstrekt geen menschen, op wie zonder hond ooit ver denking zou gevallen zijn. Hij ontkende ook op hoogen toon en vond het «een schandaal” dat knappe menschen door zoo’n politiehond werden lastig gevallen. Maar kapitein Mos kent zijn Julie. Hij liet de bijl, waarmee de vernieling vermoedelijk ge pleegd was, op het spoor leggen. Terstond apporteerde Julie de zware, vlijmscherpe bijl. van den hond zóó overbluft, dat hij maar bekende: het geld was ontvreemd. »die hond was onweerstaanbaar, daar kon geen 1 - i I mensch tegenop.” te rijden in dien I beteekenis beloopen I als wij weten, r werd, omdat hij zijn moeder telkens dreigde muntbiljetten met de- I zjcj1 ^e zullen verdrinken, ontkwam op een avond. Nergens was hij te vinden, ook den volgenden dag niet. Wel zijn hoed (in de Paul Krugerkade.) Daar dregde men den geheelen dag en ook den volgenden dag nog, maar vruchteloos. Toen werd Tjop eindelijk gehaald. Zeker wel een heel oud spoor, ’t Had ook flink geregend en de weg was overal druk beloopen. Heele drom men volk maakten het zoeken nog moeilijker. Tjop maakte op bevel ruim baan, zonder iemand te bijten of omver te springen, liep I eerst met mij aan de koord tot aan de Schalk- burgerkade, rook toen plotseling het spoor, waarvan hij lucht gekregen had aan de kleeren van den vermiste en sprong van de hooge schoeiing in ’t ijskoude water, dicht bij de plaats waar de hoed gevonden was. De eigenaar haalde hem er bij de lijn uit en liet hier dreggen. Jawel, de vermiste werd gevonden, helaas dood. In Den Haag is een ontrouw postbeambte daardoor. Toch ook een groote stad. I l l 1 1 f i 5 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. liemelumer Oldeplmerl en Noordwolde. r UllllUgV. J.

Friso nl | 1911 | | pagina 1