Tuberculose-bestrijding. Hindeloopen en Stavoren. 37ste Jaargang. No. 6. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. In goedskiks sangkje. ZATERDAG! FEBRUARI 1911. Land- en Tuinbouw. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, N(j verheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr.76-78, Amsterdam 4. 5. 6. 9. is uitgegeven ERICUS. vol- Dy ’t goede docht En ’t goede sjocht Der, hwer ’t er ienkear berne, Him is forwis In erfenis Fen gans kaptael biskerne. Op eigen groun Taest hy yn ’t roun En fynt licht net oervloedig Doch kost en klean En sa’n bistean Stimd him al sa blijmoedich. Docht elk syn plicht Dan scil der licht Sa’n boel net ha to kleijen Dan is syn baes In goede baes Gjin feint hoecht üt to naeijen. FRISO. 1 t 1. 2. 3. 7. 8. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. De prijs der Advertentiën is van I —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. 1 Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De Burgemeester der gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde brengt ter openbare kennis dat door hem eene Vergadering van den Raad dier gemeente is belegd op Zaterdag 4 Februari 1911, ’s voormiddags 91/2 uur ten ge- meentehuize te Koudum. Koudum, den 30 Jan. 1911. De Burgemeester voornoemd, P. ERINGA. Punten van Behandeling: Notulen. Mededeeling n. Adres van de Afd. Warns e.a. der vereen. »Het Groene.Kruis«,om meerdere reddings middelen bij de brug te Warns. Adres van ingezetenen van Oudega en Nijega om plaatsing van een straatlan taarn bij het hulppostkantoor te Oudega. Adres van het bestuur der afd. Oudega van de Ned. vereen, tot afsch. van alco holische dranken om gratis gebruik van een schoollokaal te Oudega. Benoeming van leden der algemeene arm- voogdijen van Oudega c. a. en Hemelum. Benoeming van leden der stembureaux. Adres van F. Hofman c. s. inzake den aanleg van een grindweg van Heidenschap naar Gaastmeer. Vaststelling van het kohier van Hoofde- lijken omslag dienst 1911. Dy ’t mei syn han Of syn forstan, Mei ’r great of lyts ek hjitte Docht hwet er kin Dy is net min En mei him hearre litte. It libben biedt Wol rju fortriet, Mar dochs leit bliidskip foare. Elk krijt de ginst Fen skea en winst Ont nou ta onforoare. duur waren en 90 a 100 halve kilo’s zwaar kon men ze kwijt voor de Engelsche markt (aan onze exportslagerijen) als er niet veel voeder was of als er een niet te best groeien wou. (Heel gemakkelijk was 't in 1909) Elk jaar een nieuwe, raszuivere Engelsche beer aan te koopen gaf echter na eenige jaren veel te veel Engelsch bloed en daardoor veel minder smakelijk vleesch en spek. Vooral ook werd het aantal biggen steeds kleiner en ver zorgden de zeugen ze steeds slechter. Er kwam opnieuw vraag naar ’t oude Kel tische en Germaansche zwijn, het slandvarken.” In Duitschland is dit veredeld en wordt zoo raszuiver voortgefokt, nu ook in ons land. Dit weredeld Duitsch landzwijn” is reeds op vele tentoonstellingen te zien geweest en 't is verstandig, nu en dan, als de varkens te klein en te slecht voor de fokkerij worden, eens een zeug van het veredelde Duitsche landzwijn aan te koopen. Verkiezing Tweede Kamer Sneek. Voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in dit kiesdistrict (vacature H Colijn) zijn gister bij den burgemeester dezer gemeente de volgende candidaten lij sten ingeleverd 1. A. van der Heide, predikant te Brits- werd (van de zijde der S. D. A. P.) 2. Ph. Noord wal te Balk, (protest-candidaat voor districtsbelangen). 3. dr Scheurer, zendeling- arts met verlof (kerkelijke partijen). De N. B. Ct vertelt nog, dat Noordwal is »een welbespraakt gewezen Israëliet, die vroeger met petroleum ventte. Hij is lid van den gemeenteraad van Gaasterland en heeft in den Zuidwesthoek van Friesland geijverd voor Volksweerbaarheid. Nieuwe muntstukken. Blijkens het antwoord op het afdeelings- verslag der Eerste Kamer is de minister van Financiën voornemens een vierkant stuivertje met afgeronde hoeken in te voeren. Een verandering van het uiterlijk der nieuwe kwartjes wordt niet noodig geoordeeld. De Bakkerswet. De Vereeniging van Broodbakkerspatroons uit de luxe-, gemengde- en middenbedrijven heeft in haar te Utrecht op 24 Januari j.l. gehouden algemeene ledenvergadering met algemeene stemmen besloten inzake de ontwerp- Bakkerswetten zich met een adres te wenden tot de Tweede Kamer. In het uitvoerig adres, waarvan de strekking is te verzoeken de aanhangige Bakkerswet en de wet op de Bakkersraden te verwerpen, wordt na de toelichting het volgende onder de aandacht van de leden der Kamer ge bracht 1. De vrouw neemt het in haar schoot, doet in een halve bierflesch water en melk, zet er een speen op, maakt die in haar mond vochtig en steekt ze nu in het biggensnuitje. ’t Wil nog niet. Weer in haar mond, dan in den bek, ja, nu zuigt het. Ze behandelt zoo’n biggetje ge woonlijk nog met meer zorg dan haar zuigeling. Door gebrekkige bloedverversching, een on doelmatig verblijf, minder geschikte voeding en andere oorzaken is dit varken steeds kleiner geworden en het oorspronkelijk ras uit de heete luchtstreek (het Indische zwijn) is toch al niet groot. In plaats van 400, 500, ja 600 halve Kilo’s, zooals onze ouderwetsche varkens, wegen deze 40, 50 a 60. Toch zijn ze bijna op eiken leeftijd geschikt om te slachten. Echter valt op den smaak van ’t vleesch niet te roemen. In Engeland is men reeds in de tweede helft der 18e eeuw begonnen met het kruisen der ouderwetsche, zware, moeilijk vet te krijgen rassen (met dikke zwoord en grove beenderen) met de Chineesche kleine, lichte, gemakkelijk te mesten vleeschzwijntjes. Zoo kreeg men, al naar er meer Keltisch (Europeesch) bloed in zat, groot Yorkshire-, middelbaar en klein Yorkshire. Voor de meeste landbouwers is het middelbare (»middelbreed”) het best om 't met onze inlandsche varkens te kruisen. Verschillende landbouwmaatschappijen en fokvereenigingen hebben reeds lang in ons land zulke beertjes aangekocht, die regelrecht uit Engeland kwamen. Voor de helft der kostenden prijs werden deze op verschillende plaatsen beschikbaar gesteld, zoodra ze vol wassen waren. Bijna alle fokkers waren eerst zeer tevreden over de biggen, die ze van deze kruising kregen. Wel hadden ze bijna geen haar op de huid en nog veel minder borstels, maar bij ’t zelfde voeder groeiden ze meer en bleken veel voor- deeüger. Ze gingen niet zoo spoedig kreupel, krijgen geen dik spek, dat goedkoop was, maar dikke, vleezige karbonades en hammen, die wel VARKENS. II. »Rare Chineezen,” zegt men dikwijls. Vreemde veefokkers zijn het zeker. Ieder wil zijn zwijntje zelf mesten, ook al is hij bewoner van een novenhuis in stad of dorp. De geliefkoosde stal is onder de bedstede, waar onze huis moeders soms nog aardappelen bergen. Die ruimte daaronder is met een draaibare plank afgesloten en deze weer door een flinke knip, zoodat »knor,” die plaats niet kan ver- laten om b.v. wat zachter in het bed te gaan liggen. Natuurlijk is dit uitzondering. Een Chinees neemt het zoo nauw niet met zindelijk heid en luchtverversching. In één opzicht kunnen we echter bij het vaikensfokken van de Chineezen leeren: ze weten hun dieren erg mak, vertrouwelijk en rustig te maken. De man brengt een biggetje van veertien dagen thuis. Dit moest nog bij de zeug blijven, maar dat is hier geen bezwaar. Jowt elkenien De ouginst dien En gint er elk it béste, Dan hat er net Fen mear forlet En kin er noflik rêste. beendermeel, gebroken paddy en een paar korrels „v 1. Bij de voorloopige behandeling der Bakkerswet zijn de patroons uit de luxe-, gemengde- en middenbedrijven buiten hun wil en in strijd met de waarheid tot de voor standers van afschaffing van nachtarbeid ge rekend. 2. De financiëele bezwaren zijn voor velen zóo overwegend, dat het hun on mogelijk zal blijken, hun bedrijf voort te zetten. 3. Voor twee volkomen gelijk waardige ca tegorieën van staatsburgers, als de leden onzer vereeniging en de banketbakkers, schept de wet voor de eerste willekeurig zulke beper kende bepalingen, dat bet hun niet mogelijk blijft den strijd om het bestaan vol te houden, dat is onrechtvaardig 4. Ten koste van Nederlanders, biedt de wet een niet te bestrijden afzetgebied aan buitenlanders, die onze grensprovinciën van brood kunnen voorzien. Ook verdrijft zij Ne der landsche bakkers uit Nederland om even over de grenzen nieuwe bakkerijen op te richten 5. De moreele en financiëele schade aan een belangrijk deel der nijverheidsbevolking toegebracht is door geen enkelen maatregel ongedaan te maken. Een kwart cent. Het Huisgezin herinnert er aan, dat reeds 40 jaren lang hetzelfde minimum port voor i kranten bestaat. Alleen is sedert 1870 de gewichtsgrens verhoogd. Het blad vindt het opmerkelijk dat men op elk ander terrein van postvervoer de tarieven heeft verlaagd, terwijl de halve cent als minimum voor krantenport is behouden. Vermoedelijk ligt het hieraan, dat we geen kleiner geldstuk dan de halve cent kennen, en dus met het halve-cent-tarief de uiterste grens meenen te hebben bereikt zegt het blad. In het buitenland kent men dergelijke be denkingen niet. Heeft men daar het kleine muntstuk niet, op het postzegel afgedrukt, geen nood, men koopt eenvoudig meer dan I een postzegel tegelijk. In de vergaderzaal van onze Tweede Kamer is dezer dagen een belangrijke zaak in bespre king geweest, n.l. de bestrijding der tuberculose. Daarover over de bestrijding der tuberculose willen we ’t deze maal eens hebben. De zaak is van genoeg belang om eens in ons blad te worden behandeld. We mogen ’t een verblijdend verschijnsel noemen dat in de laatste jaren het sterftecijfer der tuberculose gestadig afneemt. Waaraan dit nu toe te schrijven In de eerste plaats aan de maatregelen, die men ter bestrijding van de verschrikkelijke ziekte neemt. Ons land komt in dit opzicht niet bij andere landen ten achter. In tegendeel, de methode, die in ons land wordt gevolgd om de ziekte te bestrijden, wordt in het buitenland zeer gunstig beoordeeld. De propa gandageschriften doen veel goeds, omdat daarin wordt geschreven hoe men zich tegen de tuber culose kan wapenen. En bekend is het bij allen dat voorkomen eener ziekte beter is dan te genezen. Dan nog hebben we onze sanatoriums en lighallen, waarin de tuberculose-lijders worden behandeld en waaruit zeer vele lijders van de ziekte weer genezen terugkeeren bij de hunnen. Dit alles, deze bestrijding der tuber culose, heeft zeer zeker tot gevolg dat we kunnen constateeren dat het aantal aan de ziekte ge storvenen de laatste jaren zoo groot niet meer is als vroeger, toen men de bestrijding nog niet zoo goed ter hand nam. Al is men door de meerdere bestrijding der tuberculose tot geluk kige resultaten gekomen, toch mag dit natuur lijk geen reden zijn om de maatregelen ter be strijding niet nóg meer uit te breiden. De ziekte is te gevaarlijk om niet alles te doen, wat in ons vermogen is, om ze te genezen, zoo mogelijk te voorkomen. Er kan dus niet ge noeg door woord en geschrift worden gedaan om regels na te leven, welke naleving de ziekte bij velen misschien zal voorkomen. Dan moet de verpleging in lighallen en sanatorie zoo goed mogelijk zijn. De geheele inrichting moet zóó zijn dat er de grootst mogelijke kans bestaat op genezing. Natuurlijk, de meest practische in richting en de meest goede verpleging zullen soms niet kunnen voorkomen dat een lijder aan tuberculose toch aan de ziekte bezwijkt. Maar dan werken andere omstandigheden tegen het herstel van den zieke, maatregelen van niet- materiëelen aard, en daartegen kan niets worden ondernomen. Voor zoover wij, menschen, echter bij machte zijn om een zieke te genezen, mag niets worden nagelaten wat de genezing kan bespoedigen en verzekeren. Geen geld mag worden gespaard, tegen geen zorgen mogen worden aangezien, kortom, geen offer kan te groot zijn om zoo’n menschenleven te redden. Het is onze plicht als mensch om onze naasten lief te hebben als ons zelven, en, zoo vragen wij nu: zou er iemand zijn, die terug zou schrikken voor het grootste offer, dat hij zou kunnen geven, als hij daarmede zijn leven zou kunnen redden Wij allen, wij hebben ons eigen leven zoo lief en moeten wij anderen dan maar aan hun lot overlaten, niets doen voor hen, om ook hun leven te redden? te beveiligen tegen de gevreesde ziekte? In onze Tweede Kamer werd er ook op aan gedrongen dat aan de bestrijding der ziekte nóg meer moest worden gedaan dan tot nog toe. Wel wist men ook daar wel te zeggen dat het sterfte-cijfer gaandeweg kleiner wordt, terwijl toch bet bevolkings-cijfer steeds stijgt, wat men een bemoedigend verschijnsel noemde en dat is het ook inderdaad, maar om dat de tuberculose I nog altijd een armeluiziekte bleef, wilde men vooral voor het »volk«, voor de arme lui, meer doen om ze van »hun« ziekte te kunnen laten gene zen. Wel had men een volkssanatorium Oranje- Nassau-oord zoo werd gezegd, maar dit was nog nooit een sanatorium voor het »volk« geweest. En wij stemmen dit toe, want ook wij erkennen gaarne dat f 1.65 per dag voor een man uit het volk, voor een arbeider, een te groot offer is, om de 'genezing te zoeken van de tubercu lose, en wel alleen om dat velen zulke hooge verplegings-kosten niet zullen kunnen betalen. Er werd dan ook aangedrongen op uitbreiding der lighallen, omdat de verpleging hierin veel goedkooper is, èn omdat gebleken was dat, zoo als in de lighal in Den Haag, vaak plaats daarin te kort is. Wel zijn de lighallen niet zeer lu xueus en men betreurde dan ook dat men niet een beetje royaler was, maar toch drong men op uitbreiding der hallen aan. Men ging nog verder zelfs. Er moest gezorgd worden voor vrij bedden in het Oranje-Nassau-oord, men moest er voor zorgen dat het in werkelijkheid ook een sanatorium voor het volk werd. Nu was het dit slechts in naam. En daner zijn er menschen in sanatorie en lighallen, die armoede lijden en daar liggen met den grootsten angst over hun gezin. Wel wordt er reeds iets ge daan cm de menschen in hun gezinnen te steunen, maar de regeering schijnt niet geneigd de menschen ook in staat te stellen zich onder goede behandeling te plaatsen. De minister had bedenking tegen een te snelle stijging van den post. Hij heeft over subsidieering van sanatorie een advies, dat hij moet bestudeeren. Wij hopen nu maar dat in het belang der zaak de studie gunstige gevolgen moge hebben. Dy ’t eigenbaet En twadracht haet, Mar freugde en freonskip siket, Giet mei syn part Tofreden foart Der ’t lot him mei forriket. ERICUS. Vragen en Antwoorden. (Zend uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld). Vr. Kent u ook een boek, dat veel planten behandelt en daarvan afbeeldingen geeft, liefst gekleurde Antw. Bestel iPlantenschata voor die in ’t wild groeien en »Onze bloemen in den Tuina - oor de gekweekte. Wil u een meer weten schappelijk werk, ook met veel fraaie afbeel dingen, bestel dan »Dr. Bos. Plantkundea Beide eerstgenoemde boeken hebben veel ge kleurde afbeeldingen, zijn geschreven door F. J. van Uildriks en Dr. Vitus Bruinsma en uit gegeven bij P. Noordhof, Groningen. Het laatstgenoemde heeft zeer fraaie gekleurde en ongekleurde afbeeldingen en is uitgegeven bij J. B. Wolters, Groningen. Vr. Zijn er bladen of boeken, die mij kunnen leeren, hoe en waarmee men heidegrond ont gint? Antw. Zeker, y>het Tijdschrift der Ned. Heide- Mij.a, dat gratis gezonden wordt aan alle leden. Voor f 2 per jaar is men lid en kan men ook plaatselijke adviezen omtrent ontginningen krij gen. Meld u aan Nauwe Gracht 94, Utrecht. G. J, R. Hartelijk dank voor uw vriendelijk schrijven. Vr. Wat moet een tortelduif in de rui hebben Antw. Een afzonderlijk bakje met wat zout er door. In den zaadbak boekweit, hennep zaad, tarwe, duiveboonen, wikken en erwten. Hang den vogel vooral frisch en luchtig. Om den anderen dag schoon zand in de kooi. Vr. Mijn Clivia is welig in ’t blad, maar wil niet bloeien. Wat is hieraan te doen? Antw. Weinig water geven en wat beender meel. i i |L 4 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Ilemelumer Oldephaert en Noonhvolde. 3 3 r lil MI urvuil WIJ X Vlo

Friso nl | 1911 | | pagina 1