Hindeloopen en Stavoren. 37ste Jaargang. ZATERDAG 11 FEBRUARI 1911. No. 7. I Binnenlandscli Nieuws. Land- en Tuinbouw. WORTELEN. Uitgave 4 aangenomen. zijn bijdragen ten behoeve i het in exploitatie brengen aan ERICUS. Door een 27-tal uitgevers en boekhandela- is een adres gericht tot de Tweede Ka der Staten-Generaal, met de bedoeling bevorderen dat het door de Regeering Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd volgens art. 25 der Wet van 8 Juni 1881, Staatsblad no. 124. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Traniwegbelangen. De Staten van Friesland hebben aange nomen de navolgende door Ged. Staten voor gestelde wijzigingen in de bestaande besluiten met betrekking tot het verleenen van rente looze voorschotten aan de Ned. Tramweg- maatschappij. Var> het renteloos voorschot aan deze Maat- het nog noodig den topgevel om te trekken. De achterzijde van een der belendende gebou wen heeft ook vrij veel van het vuur geleden. In het pakhuis bevond zich, behalve de takkebossen, een aanzienlijke hoeveelheid turf en steenkolen Verzekering dekt de schade. Te Leiden is Dinsdagnacht halfvijf een felle uitslaande brand uitgebroken in een perceel aan een uitwas van de Haverzaklaan. De brand greep snel om zich heen, zoodat de bewoners, waaronder veel kleine kinderen, niet zonder moeite gered werden Daar het straatje geen meter breed is, werden de slangen gelegd door de woningen der omwonenden en had de brandweer een moeielijke taak. Het vuur bleef beperkt tot deze eene wo ning, waarvan slechts brokken muur zijn over- van een petroleumstel, toen de vrouw in den nacht naar haar kind wilde zien. zoodra de lijn GorredijkOosterwolde in ex- i ploitatie zal zijn gebracht en het restant ad f 100.000, zoodra de lijn Suameer - Leeu warden in exploitatie zal zijn gebracht. Het voorschot, voor zoover het onafgelost is, wordt opeischbaar, zoodra door genoemde Maatschappij geen aan vang is gemaakt met de exploitatie der lijn Suameer Leeuwarden, der lijn Drachten Groningen en der Drentsch- Friesche lijnen op de onderscheidene tijdstippen die voor elk dezer lijnen door de Staat der Nederlanden zullen worden bepaald. De tramwegen Drachten - Groningen de Driehoek over T Oosterwolde, ApeLchi Oosterwolde over Noordwolde naar Steenwijk, zullen in exploitatie moeten zijn gebracht vóór het tijdstip dat zal worden bepaald inge volge de door den Staat der Nederlanden aan de verleening van van den aanleg en van die lijnen te verbinden voorwaarden. Een timmerliedenstaking te Sneek. Men schrijft uit Sneek aan het Volk Maandagmorgen is er een gebroken aan woningen, aannemer L. Ytsma van Ried, staking omvat alleen de timmerlieden (allen georganiseerd), die sedert October voor een uur is. Zoodra deze woningen nu waren; i deelten de binnenbetimmering aangenomen en dat hoewel door de hoofdbesturen van den Timmerliedenbond en het R.-K. Timmerlieden Secretariaat in een brochure voor dezen aan nemer was gewaarschuwd. Het mocht niet gelukken de timmerlieden van dit werk af te houden Thans is op grond van het arbeids contract wegens bet niet voorhanden zijn van materiaal gestaakt. Het hoofdbestuur van den Timmerliedenbond heeft de leiding in handen. ren mer te aangeboden wetsontwerp inzage toetreding van ons land tot de Berner Conventie, niet wordt Zij stellen zich op het stand- punt, dat aanneming van het ontwerp tot I onberekenbaar nadeel van ons land zou bhi- r en de tramlijnen van ken 1Junne bezwaren gelden njet de ‘JnJe erP> on er roe Bcherming van kunstwerken of verbod van ha naar Assen en van I 1 nadruk, welke zy met het oog op den mu ziekhandel zelfs zeer zouden toejuichen, maar zijn voornamelijk gericht tegen de bepalingen in zake de beperking van het vertalingsrecht. De argumenten der voorstanders van aan sluiting bestrijden adressanten in hoofdzaak op deze gronden Copy- of auteursrecht, in de plaats geko men van vroegere octrooien en privilegiën is niet een eigendomsrecht als zoodanig, niet een natuurrecht, maar op een grond van bil- 1 en rechtvaardigheid toe- Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. o.j er een werkstaking uit- I de in aanbouw zijnde diaconie- lijkheid, redelijkheid T De gehend voorrecht; het algemeen belang, het welzijn en de bloei van het geheele volk, mag niet onder loon van 14 tot 16 cent per uur hebben ge- geschikt worden gem.akt aan het individueel werkt terwijl het standaardloon 18 cent per belang van den enkele oonder den kap werd door de timmerlieden bij ge- verkrijgen J. L:J I dn oianh (Hoe men ze op rabatten kweekt.) (Op verzoek.) ’t Valt ons terstond op, hoe veel vroeger alles uitloopt en groeit, als het legen een muur of schutting volop zonneschijn kan genieten, zonder last te hebben van gure winden. Reeds voor eeuwen, nog vóór zij broeibakken maakten, waren onze kweekers er op uit, deze beschutte plaatsen nuttig te gebruiken. Ja, waar ’t maar eenigszins mogelijk was, plaatsten zij juist hiervoor eenvoudige schuttingen, des noods van rietmatten en planten er leiboomen tegen ('t Westland en Andijk b.v.) De ruimte vóór die boomen en daartusschen werd bezaaid met vroege groenten. Om deze tegen plotseling invallende nachtvorsten te be schermen, bracht men verwarmenden paardemest in den grond en beschermende bladaarde er op. Bovendien maakte of kocht men stroo- of riet matten, die over deze groentebedden gelegd werden als men nachtvorst vreesde. Op geregelde afstanden waren sterke, houten pennen met breede koppen in den grond gestoken, als de matten den grond niet mochten raken, omdat de groenten al tamelijk hoog stonden. «Rabatten®, heeten zulke beschutte bedden. Reeds in het najaar kan men ze gebruiken voor Brocoli, Bloemendaalsche Sevooie kool, Brusschelsche Spruitkool. Winterprij en kooi en slaplanten, die men wil overwinteren zonder broeibak. Half Januari wordt zoo’n rabat, dat vrij is, gespit en flink voorzien van verschen paarden- mest. De grond daarboven moet een mengsel zijn van verteerden blad en zoel verteerden paardenmest. Zaai nu, als de grond zuiver en goed gelijk is geharkt, uw wortelen. Vermeng het zaad met gedroogd witzand in een teil en wrijf het tusschen de handen flink van elkaar, want door de haartjes krijgt men ’t anders niet afzonderlijk. De geur beloont u voor 't werk. Maak de rabatten niet te breed, zoodat gij niet op den grond behoeft te loopen, maar er aan den kant goed bij kunt. Zaai uit de vólle hand, als gij er goed mee vertrouwd zijt, om zulk lastig zaad overal gelijk te verdeelen. Doe ’t anders liever op rijen en strooi de zaden langs lijn of lat tusschen duim en vinger of met een zaaihoorn. Zaai er nu bij ’t uit de hand zaaien radijs tusschen, alsof er nog geen wortelen op ’t rabat gezaaid waren. Deze toch is bijna goed, om gebruikt te worden, voor de wortelen flink op groeien. Bij 't zaaien op regels, strooit men ’t radijszaad tusschen de wortelrijen. De grond wordt nu voorzichtig en niet te dik, maar toch gelijk, met gezeefde bladaarde be strooid om het zaad te bedekken. De zaden die anders soms zes weken kunnen liggen vóór er wortelen uit den grond komen, hebben dan niet meer, dan de helft van dien tijd noodig. Een speciaal hiervoor ingerichte grondzeef wordt daartoe gebruikt. Direct na ’t bezaaien worden de rabatten met matten bedekt, die men eerst maar een paar weken laat liggen. Bij zacht weer ziet men eens of de plantjes te voorschijn komen en ge went ze dan langzamerhand en met verstand 1 aan lucht en licht. De bedekking houdt het zaad niet alleen be schut tegen vorst, maar geeft ook duisternis, die zoo bevorderlijk is aan het kiemen van zaden. Gele Friesche wortelen zijn best, maar niet vroeg rijp. Algemeen wordt «vroege korte Duivik voor eerste zaaisel aanbevolen. Vergelijkende proeven deden me jarenlang zien dat men de Amster- damsche bakwortelen even vroeg op deze rabatten kan uitzaaien. Daarbij oogst men er meer van en zijn zooveel lekkerder en zoeter. Vragen en Antwoorden. (Zeud uw vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld). V. Gaarne zou ik in Friso de vraag beant woord willen hebben: Wat moet ik doen om mijn Oleander in bloei te krijgen? Hij groeit flink, ’t is een groote plant van 4 jaar oud. A. Uw Oleander had, terstond na den bloei of na den bloeitijd flink gesnoeid moeten worden. (Denk er aan, dat geen dier die takken mag eten, zij zijn heel vergiftig. Dan zet u de plant s zomers buiten (laatst Mei) in den vollen zonne schijn en neemt die half October binnen, koel, maar vorstvrij. Geef na den bloei voedzame aarde met veel goed verteerden koemest er in. Nu flink wat beendermeel onder de bovenaarde, die u even voorzichtig wegneemt. Eergisternamiddag ongeveer kwart vóór vijf uur is er in perc. no. 8bis aan het Koekoeks- plein hoek Havikstraat te Utrecht een kleine binnenbrand ontstaan. De oorzaak is onbe kend de bewoonster was even afwezig om in de buurt een boodschap te doenzij had eenige nog jeugdige kinderen in de woning achtergelaten, één der kinderen, lag nog in de wieg. De wieg stond voor een groot gedeelte in brand, terwijl ook een vloerkleed was in brand geraakt Op het hulpgeroep der kin deren kwamen eenige bewoners uit de buurt toesnellen, die uit de brandende wieg het kind dat reeds ernstige brandwonden had gekregen, redden het moest onmiddellijk worden over gebracht naar de Rijksklinieken schappij, zal worden uitgekeerd f 224 500, Het brandje is door 3 burgers gebluscht, I door de brandende wieg uit het raam te wer pen en het vloerkleed te dooven. Berner Conventie. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warinoesstr. 76-78, Amsterdam gesloten deuren en de openbare zitting voor den duur daarvan geschorst. Na heropening wordt het kohier met algemeene stemmen vastgesteld tot een bedrag van f 18994.22i/2. De punten der agenda zijn hiermede afge handeld en bij de gewone rondvraag heeft geen der leden iets op te merken of voor te stellen. De Voorzitter deelt nog mede dat heden bij hem is ingekomen de beschikking van Ged. Staten op het bovengenoemde besluit tot afstand van grond in erfpacht. Deze luidt dat Ged. Staten zich met in verband uitgebrachte adviezen van den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat en van den Inspecteur van de Volks gezondheid kunnen vereenigen en dat is besloten Het Raadsbesluit met genoemde adviezen in handen van B. en W. van Workum te stellen met verzoek den Raad in overweging te geven in den daarin aangewezen zin werkzaam te zijn en deze vergadering te zijner tijd onder terug zending dier adviezen, den uitslag van ’s raads overweging te berichten. j gebleven. Oorzaak is het omstooten Na lecture der genoemde adviezen wordt op voorstel van B. en W. besloten het desbetreffende besluit van 13 Januari j 1. in te trekken en in het opnieuw vast te stellen besluit op te nemen dat de erfpacht zal worden bepaald op 4 cent per M2. De vergadering wordt daarna door den Voor zitter gesloten. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Donderdag 9 Februari 1911, ’s nam. 6 uur. Voorzitter- de heer T. M. ten Berge, Burgem. Tegenwoordig alle leden. Na opening der Vergadering door den Voor zitter stelt deze als punt 1 aan de orde: Notulen, welke na lezing door den Secretaris onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een schrijven van de heeren B. S. Gaastra en A. Brandsma, houdende aanneming der voor waarden, waaronder hen een stuk Gemeente grond in erfpacht is afgestaan. b. Een apostille van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het kohier der schoolgelden. c. Een extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, waarbij te kennen wordt gegeven, dat de beslissing hunnerzijds is aangehouden op het besluit tot afstand van 2500 M2, grond in erfpacht. d. Een procesverbaal van de gehouden kas opname van den Gemeente-Ontvanger, waaruit blijkt dat op den vorigen dienst is ontvangen f 62478.91, op den tegenwoordigen dienst 2220.341/2, op den vorigen dienst is uitgegeven f58623.97, op den tegenwoordigen dienst f692.49, zoodat in kas moet zijn een bedrag van f 5382.781/2, tot welk bedrag kas en boeken overeenstemmen, welke stukken zonder hoofde lijke stemming voor kennisgeving worden aan genomen. Punt 3. Verslag van de Commissie inzake den leerplicht over 1910. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten genoemd verslag gedurende 14 dagen ter visie te leggen ter Secretarie, ter inzage voor de leden. Punt 4. Adres van het Hoofdbestuur der Vereeniging voor M. U. L. O. houdende verzoek eene jaarlijksche bijdrage van f 25 toe te staan aan het examenfonds. Na voorlezing van voornoemd adres, alsmede van het te dier zake uitgebracht advies van het Hoofd der School voor uitgebreid lager onder wijs alhier, wordt het voorstel van B. en W. om afwijzend op het verzoek te beschikken, met algemeene stemmen aangenomen. Punt 5. Aanbieding der rekening en verant woording van het Pensioenfonds van Gemeente- Ambtenaren over 1910. met betrekkelijk rap port der Commissie. Uit de door den Secretaris der Gemeente op gemaakte rekening blijkt dat de inkomsten hebben bedragen f 4799.331/2, de uitgaven f IOI.621/2, zoodat het netto bezit of reservefonds f 4697.71 bedraagt. Aan het rapport is eene opmerking der Commissie, bestaande uit de heeren W. Kroese en P. Gaastra, die belast is geweest met het nazien, toegevoegd, n.l. over de wijze van opmaking der rekening, waarin deze verandering wenscht aan te brengen, door n.l. de inkomsten en uitgaven van elk jaar ge scheiden te houden van het reservefonds. De rekening wordt met algemeene stemmen tot voormelde bedragen goedgekeurd, nadat door den heer Potma te kennen is gegegen zich met de opmerking te kunnen vereenigen, hopende dat de wenk der Commissie ter harte zal worden genomen. De Voorzitter antwoordt daarop, dat deze opmerking reeds met de Com missie is besproken en dat daarop in het ver volg zal worden gelet, waarna hij een woord richt tot den Gemeente-Secretaris voor zijn ge houden beheer en der Commissie dank zegt voor het nazien der rekening. Punt 6. Adres van G. de Vries om eervol ontslag als Hoofd der openbare lagere school in het Heidenschap Door adressant wordt ontslag verzocht met in gang van 1 April a.s. maar op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen het ge vraagde eervol ontslag verleend met inachtne ming van het bepaalde bij art. 12 der verorde ning (3 maanden na indiening van het verzoek.) B. en W. verkrijgen echter machtiging dat tijd stip te vervroegen wegens huiselijke omstandig heden, mits zulks zonder kosten voor de Gemeente door vervanging, kan plaats hebben. Tevens wordt hun college gemachtigd eene oproeping van sollicitanten te plaatsen, ter voorziening in de ontstane vacature. Punt 7. Voorstel van B. en W. tot het vra gen van machtiging voor het doen van beta lingen uit den postonvoorziene uitgaven der begrooting, dienst 1910. Deze betalingen betreffen een post van 17.55 t_.. d_„ _L de Rijksverzekeringbank en een post van f6.I den heer Merkz Jr ten laste van den directeur voor geleverd gas bij het voorbereidend militair onderwijs. De gevraagde machtiging wordt met algemeene stemmen verleend. Punt 8. Vaststelling van het primitief Kohier van Hoofdelijken Omslag, dienst 1911. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten dit punt te behandelen in eene vergadering met I het vuur in een klein uur meester. Toch waar eenerzijds de wet maatregelen neemt om te zorgen, dat de auteur belooning kan voor zijnen arbeid, anderzijds ook de eisch mag worden gesteld dat hem niet meer dan dit worde toegekend, en de maat regelen niet zóó worden overdreven, dat het eene bevoorrechting van den individu dreigt te worden. aangezien de mate dezer belooning uit den aard der zaak gelijken tred zal houden met de grootte van oplage en debiet, welke op haar beurt weder wordt bepaald door den om vang van het land, de ontwikkeling zijner be woners en de uitgebreidheid van het gebied der taal waarin werd geschreven, (waardoor een auteur in Duitschland, Frankrijk of En geland reeds in gansch andere conditie ver keert dan een auteur in Nederland) na tuurlijkerwijs ook het gebied waarop de au- Het vuur vond voedsel te JT kan “rbeiden v00r het verkrijgen zijner belooning, door de grenzen van zijn taalgebied wordt getrokken en belijnd, en er geen en kei wettelijk motief kan worden aangevoerd, I waarom door ander taalgebied zou moeten worden gezorgd voor nog meerdere belooning. Branden. r™. Omstreeks 8 uur Dinsdagavond is er brand ten laste van den Voorzitter, als voorschot aan uitgebroken in het brandstoffenpakhuis van aan de Spoorstraat te Breda. In een ommezien stond het geheele p^nd in vlammen, over; nog kort geleden waren drie karre- vrachten takkebossen in het pakhuis opgestapeld. Door middel van zes slangen op de waterleiding, bediend door politie en brandweer, was men was 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workom. Ilemelumer Oldepliaerl en Noordwolde.

Friso nl | 1911 | | pagina 1