I I Ilindeloopen en Stavoren. H 1 No. 8. ZATERDAG 18 FEBRUARI 1911. 37ste Jaargang. Binnenlandscli Nieuws. Land- en Tuinbouw. Een knap Friesch fokker. Verplichte Verzekering of Staatspensionneering? j I Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Door de afdeeling Workum van het Werklieden- zeer vele ’t gaat hun goed. Dat voorkomen ERICUS. vee naam als Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. i een biik op landen als De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Gewijzigd ontwerp-Bakkerswet. In parlementaire kringen wordt niet waar- ge- waardoor van die 1 zitting gehouden maar beide stelsels, zoowel in Denemarken als in Engeland zijn staats-armenzorg en kunnen j schijnhjk geacht, dat het gewijzigde ontwerp- Bakkerswet in de Tweede Kamer in openbare behandeling komen zal, zonder eerst aan een onderzoek in de afdeelingen te zijn onder worpen. De sociale verzekering van minister Talma. Naar van betrouwbare zijde aan de Tel. wordt medegedeeld, is het ontwerp Ziektewet in de afdeelingen der Tweede Kamer zeer ongunstig ontvangen. Gelijk bekend heeft minister Talma aan het ziekteverzekerings- ontwerp vastgekoppeld eene organisatie van Radendie tevens als onderbouw zouden moeten dienen voor de rest der sociale wet geving. Ook tegen dit ontwerp Radenwet bleek men eenparig ernstige bedenkingen te hebben, zoodat verwacht mag worden dat dit denkbeeld evenmin levensvatbaarheid zal Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. In den zomer of nog vroeger bestrydt ze door sterke bezwaveling met een pul- heesters, ook nog besproeien 'T dikwyls te sterk, 4 Aangezien voor de wetsontwerpen een com missie van voorberei iing benoemd werd, is het niet onwaarschijnlijk, dat deze overeenkomstig het nieuwe reglement van orde nog voordat de ontwerpen in staat van wijzen zijn, een uitspraak van de Kamer zal uitlokken, of zij met de instelling der raden genoegen neemt, een uitspraak die reeds nu niet twijfelachtig is. Verwacht wordt, dat minister Talma, indien hij ook met deze ontwerpen weder échec lijdt, uit het Kabinet zal treden. Het Hof van Arbitrage. In het gebouw van het Permanent Hof van Arbitrage te ’s Gravenhage is de openings- i van het speciale scheids gerecht ter behandeling van het geschil tusschen Rusland en Turkije omtrent de ver schuldigdheid van mora’oire interessen van de schadevergoeding, door Turkije na den Russisch- voorwaarde wordt gesteld pensioen te verleenen alleen aan hen, die het noorlig hebben. Maar volgens Mr. Treub en Mr. de Meester zullen die kosten nog wel 25 millioen bedragen, bij pen sioen op 65-jarigen leeftijd zelfs wel 42 millioen. De vraag is, vanwaar die gelden te halen. En dan wijst Spr. op het tarief der invoerrechten, en waar de verhouding in Engeland tusschen directe belastingen en invoerrechten is alsl 2 en in ons land als van 4 5, daar is uit het tarief hier te lande nog wel watte halen, zonder ons vrijhandelstelsel prijs te geven, en zou een verdubbeling van 50 tot 100 millioen der directe belastingen kunnen worden verkregen. Verhooging der Successiebelasting of die van de accijns op het gedistilleerd valt gewoonlijk tegen, alsook directe opvoering der belasting van hen, die het zeer goed kunnen betalen en van wie het anders wel te halen is, maar die dan gewoon weg ons land zullen gaan verlaten. Maar ook zijn er varing als lid van don Gemeenteraad van Groningen heeft Spr. geleerd, dat men met be lastingwetgeving zeer voorzichtig moet zijn. Inzake de verplichting der verzekering is het Spr. opinie, dat ook de Overheid in dezen verplicht is tot betaling, want immers, stelt deze algemeene maatregelen vast voor de orga nisatie van het bedrijf, dan valt daaronder ook de verplichting tot verzekering, en na die organisatie en na een 25-jarige werking zal men die verplichting wel hebben leeren waar- deeren. Het mag echter de idee niet zijn, dat dit vraagstuk ons de oplossing brengt van zoovele sociale nooden, daarvoor is een ander medicijn te vinden in het woord des Heeren. Hierbij wordt herinnerd aan het beeld van den grooten Meester op het meer van Genazareth, te midden zijner wankelmoedige en bevreesde dicipelen, maar wiens machtwoord de storm doet stillen. Hoog gaan ook de golven van het maatschappe lijk leven, maar de mannen van Patrimonium dienen ook daar te roepen tot hun koning Jezus en zijn gewaarschuwd geen eersten stap te zet- op den verkeerden weg, die leidt naar Staats pensionneering maar alleen hun heil te zoeken bij verplichte verzekering. Van de gelegenheid tot debat na de pauze werd gebruik gemaakt door ds. Vos van Woudsend en de heer J. G. de Boer alhier, die beiden door den spre ker op welwillende wijze werden beantwoord. We meenen met verslag van het gesprokene voorde pau ze te kunnen volstaan, omdat uit dit gedeelte vol doende blijkt het verschil tusschen verplichte verzekering en Staatspensionneering. Ger. Kerk eene vergadering gehouden met de vooropgezette bedoeling als spreker te laten op treden een voorstander van dwangverzekering, wijl volgens den Voorzitter, de beer C. Damstra, de belangstelling in den boezem van Patrimonium ten dien opzichte was verdeeld en het noodig was de weifelende leden in een goeden koers en richting te leiden. Die spreker was de heer A. Zijlslra van Groningen, welke begon als zijne meening uit te spreken dat Staatspensionneering of verplichte verzekering is een droog maar belangrijkonderwerp, een zeer gewichtigprobleem, maar nochthans niet het probleem. Waarom? Omdat in ons maatschappelijk leven zeer veel wordt gevonden wat niet goed is, wat niet in overeenstemming is met Gods woord en zijn getuigenis, en daarom moet reformeerend, her vormend gewerkt worden in een richting, die wegneemt wat niet is overeenkomstig dat woord. Dit is het groote probleemeen steeds breedere schare van arbeiders gaat meer en meer missen de zekerheid van een goed bestaan, iets waarop de Heer heeft gewezen ten opzichte van het volk Israel, wier geheele wetgeving was gebouwd op verzekerheid van bestaan. En nu onze arbeider? Bij ziekte, invaliditeit of ouderdom is voor hem vaak geen ander uit zicht dan de hulp van Armvoogdij of Gemeente bestuur, tenzij hij mag ervaren de ware barm hartigheid van de Kerk van Christus. Nu is het groote probleem, hoe daarin verandering te brengen. Spr. wijst in dit verband op de Middel eeuwen, die reeds Organisatie’s kenden als de gilden, vereenigingen van patroon en gezel, waarin reeds eenigen vorm van verzekering is te be speuren. Zoo heeft ook voor ons de overheid een roeping ten opzichte van het verschijnsel van onrecht dat er heerscht in het bedrijf en daarom zegt Patrimoniumdaarvoor is verzekering eene remedie, waarbij geen hand wordt uitge stoken naar den Staat om een aalmoes, maar slechts rechtsherstel wordt gevraagd. Er is echter een andere gedachte opgekomen, n.l. waar gezegd wordt: Verzekering van het bedrijf is zoo moeielijk, neen, de groote kwaal is, dat er zoo veel onderdo msellende wordt gevonden. Door die gedachte zijn ook enkele Patrimoniummannen alhier gegrepen, ofschoon Spr. hoopt, dat het weinigen zullen zijn, maar naar i daarvan wil hij iets zeggen. 1. over de beginselen, ««uv ucu.gc gc<.cgu. de gedachtenwereld, waaruit zij zijn voortge- moeten komen tot verplichte verzekering in het met Bouillie bordelaise (Bordeausche pap.) Boomkweekers nemen ze dikwijls te sterk, 4 L. kopervitriool soms op 100 L. water en 1 L, Kalk. Professor Ritsema Bos geeft op 1 K.G. kopervitriool (voor perziken 0.5 K.G. hoogstens) op 100 L. water en 1 a ll/g K.G. ongebluschte kalk. «Er mag minder kalk” dan koper vitriool zyn. als ds Reinders gezegd«hoeveel humaner is het niet, iemand op 60-jarigen leeftijd pensioen te geven, opdat hij nog iets zal kunnen profi- teeren van een rustigen levensavond.® Enkel dus de gedachte aan een kalmen levens avond, als een tijd van rust! En die gedachte dringt meer en meer door, getuige de groote uitbreiding van den Bond voor S. P., maar de mannen van Patrimonium zeggen: dit leven is eene voorbereiding voor het leven in de eeuwig heid, zij houden steeds het venster open voor het uitzicht op het Jeruzalem daarboven. Voorop staat niet de vraag: wanneer rust, maar wel het doel, dit leven te gebruiken tot meerdere eere Gods. Daarom dient verzekering tegen invaliditeit voorop te gaan, schooner gedachte dan de idee, dat de ouderdom moet vrijstellen van allen arbeid. Waar de mannen van S. P. juist deze gedachte voeden: eenmaal oud ge worden zijnde, van den Staat te zullen en kunnen genieten, moeten de mannen van Patrimonium blijven bij het stelsel van ver plichte verzekering. Dat stelsel schept ook een persoonlijk recht, want juist uit het streven om den Staat tot al verzorger te maken is Patrimo nium ontstaan, getuige den strijd tegen het openbaar onderwijs. Daarom moet de arbeider niet ten slotte aangewezen zijn op den Staat, maar de hervorming gericht zijn op een betere organisatie van het bedrijfsleven, die hem enkel recht kan geven en hem de vruchten zal kunnen doen eten van het werk zijner handen. In de tweede plaats werpt Spr. de praktijk en hoe die werkt in Denemarken en Engeland en Duitschland, de eerste twee met S. P., het laatste met V.V. Volgens den titel der Wet in Denemarken is het de bedoeling, degenen die een Staatspensioen ontvangen, niet te laten vallen onder de Armen wet, ofschoon de Grondwet aldaar Staatsarmen zorg erkent, waarvoor echter verschillende be palingen zijn gesteld, als verliezen van het burgerrecht enz. Menschen, die buiten hun schuld arm zijn geworden, z.g. waardige hulp behoevenden ontvangen 60125 gulden pensioen als aanvulling, maar komen, in verband met de harde voorwaarden, waarop het wordt gegeven, niettemin even goed te staan onder toezicht van den Staat. In Engeland is ook Staatspensioen, maar waar de armverzorging daar van Gemeentewege geschiedt, noemt Spr. dat een ongezonde gedichte. De radikale regeering aldaar heeft een pensioen gewaarborgd aan allen die minder dan f 378 inkomen hebben, dus weer als aanvulling Maar met die S. P. is het alweer niet de bedoeling aanleiding I geweest verplichte verzekering uit te stellen, beginselen, want Minister Lloyd George heeft gezegdwij UC U. ^IU, weal Utv Z.AJ **iju 1 ..vu..... UI [.UV.I.I. V U.1 tl<g 111 komen. 2. over de praktijk. 3. over de kosten bedrijf, dus ook daar is het een overgangsstadium, en 4 over de verplichting. Ten opzichte der beginselen wil Spr. opmerken, dat velen zich erg gedachteloos bij die beweging hebben aangesloten temeer, wijl het hier geen speciaal anti-revulutionair beginsel betreft, maar meer eene, dat in overeenstemming moet zijn met onze consciëntie en aansluit bij onze eigen gedachtensfeer. Dit is wel een eigenaardig ver schijnsel dat A. Rev. Chr. Hist, en R. Kath. meegaan met verplichte verzekering en Liberalen en Soc. Dem. daartegen zijn, zijn meest voor j wijl de verhouding is als 5 De Vrijz. Dem. verplichte verzekering. Ook Patrimonium is er voor omdat zij voorstanders j zijn van eene organische opvatting van het maat schappelijk leven, wijl het de bedoeling van God is geweest, dat het maatschappelijk leven zich Zoo schoon mogelijk zal ontplooien, maar de zonde is tusschenbeide gekomen, die enkel desorgani satie wil. Maar nu heeft God de overheid ten dien opzichte haar roeping aangewezen. Om als heerscheres op te treden? Neen, maar wel i om wijze maatregelen te nemen, opdat het recht zal kunnen heerschen, en terug te treden als het goed gaat. De Vrijzinnig democraten zeggen I ook dat bet maatschappelijk leven is een orga nisch leven, maar dragen de zorg daarvoor op aan den Staat, wat zij normaal, wij daarentegen abnormaal noemen. niet anders dan het volk verzwakken. In Duitschland, met zijn verplichte verzeke ring, is de toestand wel niet volmaakt, maar heeft die toch zeer veel goeds, en het aantal invaliden, dat daar in aanmerking komt voor pensioen is veel grooter dan dat voor ouderdom, ‘j’ i •- -1. Daar is ver plichte verzekering voorgeschreven voor allen boven 16 jaar, die minder dan f 1200 verdienen, en wordt de premie door den Staat, den werk gever en den werknemei betaald. De laatste betaalt voor een pensioen van f 112 per week 81/2 cent, voor een pensioen van f 270 per week I 211/2 cent, dat dus genietende als een recht I Maar de kern ligt niet in de premiebetaling en de uitkeering, maar de groote kwestie is deze, dat verplichte verzekering voorkomend werkt, ook in het bedrijf en van grooten invloed is op de waarde van het menschelijk leven, iets waar van de II. Schrift ook spreekt bij het stellen van regelen bij de huizenbouw in Israël. Een- i zelfde uitwerking heeft ook de Ongevallenwet ten onzent, vooral bij onderling gedragen risico, bmken to bezitten als het instituut der «bakkers getuige ook de uitkomsten der Schildersveree- raJjen<( niging St. Lukas, die er steeds op uit is onge lukken trachten te voorkomen. Hoe zijn Liberalen en Soc. Dem. tot Staats- vindt Spr. prachtig ontwikkeld bij het Duitsche pensionneering gekomen Geheel als uitvloeisel der oud-liberale econo mische leer. De band, die er vroeger bestond, is door de Revolutie verscheurd, en daarmede trad op het recht van den sterkste. Dat is een harde leer, die wel het verstand bevredigt, maar 1 niet het gemoed. En toen er slachtoffers kwa men, die door de sterke werden vertrapt, traden de gevoelspoenschen op den voorgrond, om te NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaert en Noordwolde. Toen het Nederlandsch Rundveestamboek werd jjpgericht, waren hierin maar 6 koeien uit Friesland ingeschreven en deze behoorden alle aan den heer K. N. Kuperus te Marssum (bij 1 A - Leen warden j j verbond x>l atrnn onminis j.l. Woensdag in de Dwaas vond bijna ieder zijner kennissen het, f 70 uit te geven, f 10 voor het lidmaatschap en f 10 voor elke ingeschreven koe. In 1879 nam de heer Van Konijnenburg, toen secr. der Friesche M. v. Landbouw, het initiatief om een Friesch rundveestamboek op te richten. Vooral de koeien, die men toen in Friesland had, zagen er lang niet zoo goed uit, als die van andere veeslagen, maar ondanks de «hongerkuilen, waarboven men zijn pet aan de uitstekende beenderen kon ophangen” (zooals men in andere provinciën spotte), gaven zij buitengewoon veel melk. Daarom wenschten de oprichters dit uitmun- d melkvee in een afzonderlijk stamboek te vei>et'n'?en> het Friesch Rundveestamboek (F. R. S.) Kufek'us hielp kranig en als men de afstamming van dii vee nagaat, zijn de meeste stam boek - dieren v an het F. R. S afkomstig van K. N. Kuperus te Marssum. Op de gr/’ote internationale landbouwtentoon stelling te Amsterdam behaalde een zijner melk koeien le prijs? en een van hem gekochte vette koe verkreeg dezelfde onderscheiding. Daar zag hij ook Friesche melkschapen, die echter al zeer slechte vertegenwoordigsters van het groote Friesche melkschaap waren. Wijlen de zoo wakkere heer «Van Konijnenburg” zei: «Die heb je veel beter, Kuperus. Je moest die beste melkgeefsters voor den kleinen man ook eens in eigen slag voortfokken.” Dit gebeurde. Uit Oost-Friesland werden later nu en dan fokrammen ter bloedverversching gekocht van ’t zelfde slag en in 1909 werd het Friesche Schapenstamboek opgericht. O, ze weten ’t wel, de Friezen, dat hun schapen in vleeschproductie niet tegen de Engelsche kunnen wedijveren en hebben, om •ï.vleesch- en welschapen te fokken, zelven een stamboek van Lincoln’s opgericht. Maar voor «melkproductie spant het groote Friesche schaap -Me kroon. Die melk wordt als room gebruikt in koffie en in Friesland duur verkocht door den kleinen man of er worden zachte, witte schapen kaasjes van gemaakt, die gesmeerd worden als boter. Groote Friesche veehouders houden deze schapen, om de, als room zoo vette melk, aan de magere ondermelk der zuivelfabrieken toe te voegen, om ze aan hun kalveren en varkens te geven. De uiterst eenvoudige, maar groote «boeren plaats” behoort aan het Popta Gasthuis te Leeuwarden, de veestapel, die een vermogen vertegenwoordigt, aan J. R. Kuperus en zijn beide zonen. Als gij er een bezoek brengt en het gezien hebt, verzoekt men U, uw bezoeker in een boek te plaatsen. Albums bevatten de foto’s van mannen van naam uit alle deelen der wereld. 0. a. werd vee verzonden naar Duitschland, (vóór de sluiting der grenzen natuurlijk), Oosten rijk, Rusland, Zweden, Spanje, Porlugal, Italië, Transvaal, Oranje-Vrystaat, Natal, De Kaap kolonie. Japan, V. 8. van N.-Amerika, Canada, Chili, Mexico, Rio Janeiro en Australië. Omdat men in het buitenland lang niet overal zulk edel rundvee op a’s rechte wyze weet te verzorgen, geven de fokkers en verkoopers ge- routineerd personeel mee, dat zich ook zoo goed imogelijk met de taal weet te redden. Velen, met dit vee als boerenarbeiders ver- ftro.kken, zijn onder voordeelige voorwaarden •gebleven en ’t gaat hun goed. 1 ERICUS. Vragen en Antwoorden. (Zend UW vragen per brief of briefkaart aan Ericus, Amsterdam, dan komen ze wel terecht. De antwoorden worden kosteloos gegeven en abonné’s van Friso behoeven geen postzegel voor antwoord in te sluiten. Naam of woonplaats worden zelfs met den voorletter niet vermeld). Pouillie bordelaise of kruisbessenmeeldauw. (Antwoord op een vraag). De beide vorige jaren heerschte deze ziekte erg. men stelsel, waarvan mededeeling wordt gedaan in tal van cijfers, betreffende uitkeeringen gedurende 1885—1903 aan ziekengelden, kraamvrouwen- verpleging, begrafeniskosten, geneeskundige hulp, bij invaliditeit, voor lijders aan tuberculose in sanatoria’s en badplaatsen enz., waarbij dan nog kan worden gevoegd hetgeen wordt gedaan ten opzichte van herstelling van zieken, herstellings- oorden, boschscholen, openluchtverpleging, wo- 1 Zkateur“üzUra 7/ trachteT die slachtoffers te helpen ep jets in de ningbouw, cursussen, sprekers, voorzorgsmaat- omgevinir’voorkomt J handen te stoppen. Ook de oude mannen en regelen in het bedrijf en voor het leven in de Onzuivere toppen worden nu weggesnoeid en vrouwenhuizen zijn een gevolg van dat altruïsme woning, kortom, veel waartoe de invaliditeits- verbrand. Nu kan men de bessen, evenals alle dat 18 mets anders dan de gaten te stoppen, kassen niet zyn verplicht, maar dat alles ge- vruchtboomen en heesters, ook nog besproeien Maar gevoelsmenschen zyn gewoonhjk geen schiedt tot verspreiding van meerdere kennis B r verstandig redeneerende menschen, vandaar hunne I omtrent gezonde hygiene, en waardeer van die redeneeringgeeft men aan één, dan is het be- verplichte verzekering een krachtige actie is deehng, geeft men allen pensioen,dan is hetdat niet, j uiteesaan voor de verheffinsr van het volksleven, maar is het pen recht, en is het hetzelfde of men het j geld geeft voor gevangenissen dan wpl voor staats- verplichte verzekering pensioen. Waarom schuilt in die gedachte ge- j vooral na de voorgeste vaar? Omdat velen tengevolge daarvan het uit- I te verkrijgen, tot een bedrag van 10 millioen j zicht hebben verloren op het eeuwige leven. gulden. S. P. kost veel meer, vroeger misschien Turkschen oorlog ingevolge het vredesverdrag I Onder de voorstanders van S. P. heeft een man 1 wel 100 mill., maar thans wat minder, nu als van 1879 aan Russische onderdanen betaald. omtrent gezonde hygiene, en uitgegaan voor de verheffing van het volksleven. Inzake de kosten wil Spr. dat de Staat by j eene toelage zal geven, vooral na de voorgestelde tarief hervorming wel

Friso nl | 1911 | | pagina 1