I Kort Nieuws. g« Wacht op de terugkomst de meid zaten er wel in,« antwoordt mevrouw com- raam i' i i heeft geen sleutel, man al thuis. Gaat boven d g a 2 2 e d I s g c V ui b( 2 vc h< T in Z v< school. nog teeken Een woesteling. Toen Woensdagmorgen ter zitting van de Rechtbank te Leeuwarden de timmerman J. R. te Makkum, beschuldigd van brandstichting zijn vonnis hoorde, waarbij hem twee jaar ge vangenisstraf werd opgelegd, geraakte deze zoo buiten zichzelf van woede, dat hij den president te lijf wilde gaan, in welk plan hij Alles de dochter Wirdum,® alwaar »En de oorzaak, ziet u, de oorzaakals we Van hooibroei kon geen sprake zijn van onvoorzichtigheid evenmin’n ongeluk zit in een klein hoekje, maar toch Of er kwaadwilligheid in het spel was? Men haalde de schouders op Maar er waren geen de minste aanwijzingen geen de minste verdenking Naar de L. Ct. verneemt, was het de kastelein Jippe Bouma te St. Johannesga, die het eerst de brand in de boerenhuizinge van Schaap te Wirdum van af den rijksweg be merkte en door zijn geroep de aandacht der omwonenden op den brand vestigde. Een opzienbarende zaak. Te Utrecht heeft zich een voorval voorge daan, dat in militaire kringen nog al opschud ding heeft gewekt. Er moeten nl. in de boeken van den kapitein-kwartiermeester van het le regiment veld-artillerie, M. v. d G., onregelmatigheden zijn ontdekt, welke tot een streng onderzoek moeten aanleiding gegeven hebben, dat heden nog in vollen gang was. Wat deze zaak nog opzienbarender maakt is, dat eenige dagen geleden een officier in het milita're hospitaal is opgenomen, die door polsafsnijding heeft getracht zich van het leven te berooven, terwijl hij alle voedsel weigerde In de kazerne van het 1e regiment veld artillerie vernamen wij. dat reeds een nieuwe kapitein-kwartiermeester derwaarts is gedeta cheerd. Iel. een zeer meer voor zijne van hem vandaan, WORKUM. In de zitting van Woensdag der rechtbank te Leeuwarden, werd Gerrit v d. G., 37 jaar, visscher, laatst te Gaast- meer. wegens poging tot doodslag, althans be dreiging met doodslag alhier veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Geëischt was 2 jaar In dezelfde zitting werd Harmen V., 23 jaar, fabrieksarbeider alhier wegens mishande j ling van J Nijholt te Sneek, veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. Geëischt was 1 maand WORKUM. De familie J. G. alhier ont ving de vorige week de verontrustende tijding, dat hun zoon Hendrik een ernstig ongeluk was overkomen en men zich het ergste moest voorstellen. Zondag werd bevestiging van het bericht ontvangen, waardoor tevens de hoop En hij geeft den ministreert op z’n kamer rustig schoolverzuim van zieke kinderen. De meid is weg. Mevrouw gevoelt zich verschrikkelijk overstuur. Ze zal een uurtje gaan ze weer kalm als straks Mevrouw gaat de deur Daar denkt ze in d'r Legaten. De heer W J. Leef kens die verleden week te Beverwijk is overleden, vermaakte aan de diaconie der Herv Gemeente aldaar f 4000, aan het Doofstommeninstituut te Groningen f 2000, aan 6 andere instellingen o m. aan o m. door een drietal veldwachters verhinderd werd. Al worstelende werd R. de gerechtszaal uit gebracht en zette zijn worsteling in de wacht kamer der Rijksveldwacht voort. Nadat nog een viertal andere veldwachters assistentie hadden verleend, werd de woesteling met touwen gebonden, naar den celwagen gebracht. Boerenhofstede verbrand. 56 stuks vee in de vlammen omgekomen. Maandagavond ongeveer kwartier voor negen uur ontstond er brand in de boereplaats van Pieter Schaap, onder Wirdum, aan den Rijks- shaatweg. Zoo snel grepen de vlammen om zich heen, dat het vee niet gered kon worden. Uitgezonderd één kalfje, dat uit een neven gebouw werd gered, is al het vee, te zamen I 56 stuks stuks, waaronder drie paarden, in de vlammen omgekomen. De brandweer van Wirdum was spoedig met twee spuiten op het terrein aanwezig, en hieraan is het dan ook te danken, dat de voorhuizinge en een onder den wind direct tegen de schuur staand, groot bijgebouw, is behouden gebleven. Alles was verzekerd De zoon en de dochter waren naar de Krite «Wirdum,® alwaar «priissprekkerij® was. Schaap, zijne vrouw, en rustig in de voorhuizinge te dominospelen, toen zij door lieden, die den straatweg passeerden, werden gewaarschuwd dat alles in brand stond. Een deerniswekkend schouwspel leverde het doode vee, in den stal De aanblik Dinsdagmorgen was meer dan treurigdaar lagen in een lange rij, op en door elkander, de zwart verkoolde rompen der koebeesten, vergruiseld sommige tot puin, de zwarte, ontvleeschte koppen achterovergestrekt, stukken kettingen nog aan de hals Twee en twintig hadden er op één rij gestaan allen waren ze een prooi der vlammen ge worden. Kostbaar vee, stamboekvee was er bij geweest, koeien van f 300 waarde en meer. Aan de andere zijde van de stal lagen drie cadavers van paarden, ook zwart onher kenbaar, geroosterdbeste paarden, vertelde de zoon des huizes met een snik in zijn stem, en ’n driejarig. Weer verder op Naar de Limb. Koer, mededeelt, is de concierge van het politiebureau te Roermond in arrest gesteld, als verdacht van knevelarij. Naar de Tijd mededeelt, is in de kerk van O. L. Vrouw van den Allerh. Rozenkrans, in de Obrechtstraat te Amsterdam, door een bal dadige hand, de voet van een Christusbeeld, blijkbaar met een hard voorwerp, verbrijzeld. Dinsdagmiddag hebben alle arbeiders, onge veer 250 man, het werk bij de kanaalwerken achter Vriescheloo neergelegd. Eisch hooger loon. De 38e algemeene vergadering van den Volksbond tegen drankmisbruik zal dit jaar I worden gehouden te Almelo op Dinsdag 5 Sep tember. De Echo de Paris weet mede te deelen, dat Krupp een filiaal zal openen aan den Hoek van Hollanddat reeds bouwterrein is aangekocht en met den bouw van een fabriek spoedig zal worden aangevangen. De vlieger Bussel heeft op de Molenheide onder Breda het vliegbrevet gehaald. Dit is de derde Nederlandsche gebreveteerde vlieger. van perceel Czaar Peterstraat 37 te Amsterdam is gepleegd. In ditzelfde huis, op een achterkamer der le verdieping, woont de 86-jarige vrouw K. Steeds deed deze zich voor als zeer arm, en ze werd dan ook vanwege het armbestuur onder steund, terwijl bovendien liefdadige buren haar nu en dan eenig eten gaven. Toen de gemeentelijke geneeskundige dienst Dinsdagmiddag in de woning een onderzoek instelde, werd de vrouw in een ergerlijk ver vuilden toestand in de bedstede gevonden, be dekt door eenige lompen, die dienst moesten doen voor dekens. Daar opname in een gasthuis noodig werd geoordeeld, vroeg men naar haar »stadsboekje«. Dit beweerde zij evenwel niet te bezitten, waarop de verpleger, die een onderzoek instelde, zelf in een kastlade ging zoeken. Tot zijn groote verbazing vond hij daar tusschen eenig half vergane lijken van doode ratten, die een ondragelijken stank verspreidden, een groote hoeveelheid goud- en zilvergeld en beschimmeld bankpapier. Hij vroeg de vrouw hoe ze aan al dat geld kwam, waarop zij ant woordde: «Wacht maar tot ik dood ben, dan zul je nog heel wat anders vinden!® De verpleger vond echter het geval nogal verdacht en waarschuwde dus de politie. Deze deed bij het verder onderzoek nog meer merk waardige ontdekkingen. Met moeite kon men de vrouw bewegen, om, voordat zij naar het gasthuis vervoerd werd, haar hoofdkussen los te laten. Vermoed werd dus, dat daarin en misschien ook elders nog meer verborgen was. Een raadsel is, hoe de vrouw in het bezit is gekomen van de groote waarden, welke in haar woning gevonden zijn. Haar man toch, die zes jaar geleden gestorven is, was gewoon bootwerker. Voor een totaal bedrag van omstreeks f 6000 aan waarde werd gevonden, waarvan f 800 op een spaarbankboekje. Het geld was op de vreemdsoortigste plaatsen verstopt, o. a. in oude melkkannetjes, in een ouden theepot, in een doofpot en onder het bed, en het zilvergeld zag zwart van ouderdom, terwijl de muntbiljetten de sporen der tanden van ratten en muizen vertoonden. Van deze muntbiljetten, die thans volstrekt waardeloos zijn, vond men er niet minder dan 32. Van de vuilheid en schraapzucht der vrouw werden door de buren de ongelooflijkste staaltjes verteld. Ratten en muizen deelden woning, legerstede en voedsel met haar; tegen den spiegel zaten korsten van een zelfstandigheid, welke ver moedelijk vroeger voedsel was geweest, terwijl in het voorkamertje een bordje stond, waarop voedsel, dat in den loop des tijds in een taaie caoutchouc-achtige massa was veranderd. De vrouw genoot na den dood van haar man een pensioentje, eerst van f 4.daarna van f 2.50 per week. Daarvan moest zij f 1.50 woninghuur betalen, zoodat er slechts f 1. overbleef voor haar levensonderhoud. WORKUM, 15 Febr. Heden had te schoolhoofd te Utrecht, wiens Koudum tusschen de schaakclubs «De Pion« te Koudum en «O. D. I.< te Workum de Er is met groote hardnekkigheid gestreden, doch het mocht op betere berichten werd weggenomen. Met een vuurwapen naast zich had men den onge lukkige dood gevonden, dicht bij zijne woning Voor ruim een half jaar was de 17-jarige moedig en opgewekt naar de Nieuwe Wereld vertrokken om daar zijn geluk te beproeven. Helaas, het heeft niet mogen zijn. Voor zijne familie in Amerika treurig geval, maar nog familie alhier, die, zoover op zoo hoogst tragische wijze haar geliefden zoon en broeder moest missen. WORKUM. Dinsdagavond gaf de Orkest- Vereeniging Csecilia alhier een harer jaarlijksche concert-avonden voor Donateurs op de boven zaal der Sociëteit «Harmonie t Bedoek aan deze uitvoering was niet groot Meerdere of mindere ongesteldheid van velen, zal hiervan wel hoofdoorzaak geweest zijn. De verschillende nos. van het programma werden flink uitgevoerd Een groot bezoek had de vereeniging voorzeker verdiend, en we hopen dan ook dat de 2e uitvoering op a s. Donderdagavond in het lokaal «Rehoboth® een ruim bezoek ten deel mag vallen. Te oordeelen naar de uitvoering van Dins dagavond, zal men zich daarover niet beklagen WORKUM, 17 Februari. Talrijk zyn tegenwoordig de Jaarvergaderingen en Uit voeringen. Bijna geen week we zouden haast schrijvenbijna geen avond gaat er voorbij, waarop niet de eene of andere ver eeniging hare vrienden oproept, hetzij om als gasten tegenwoordig te zijn bij het feestelijk herdenken van het feit dat haar jarental weder met één geklommen is, óf wel om als kunst- lievenden te hooren wat zij door hare inspan ning vermag ten gehoore te brengen. De verslagen van deze samenkomsten alle in bijzonderheden op te nemen in een blad als het onze, zou ondoenhjk zijntoch meenen het plaats hebben er van niet te moeten verzwijgen. Gisteren avond waren er drie vereenigingen die «feestvierden®, m. a. w. die op feestelijke wijzs hunne jaarvergadering hielden, ’t Was de Chr. Nat. Werkmansbond wier leden en vrienden met dit doel te 7 uur het lokaal «Rehoboth® vulden, terwijl de Gereformeerde Jongelings- en Jongedochters vereeniging in eene gecombineerde vergadering in het kerk gebouw hunner gemeente, feestvierden. Naar wij vernemen, kenmerkten zich deze vergaderingen, zoowel de eene als de andere, door een gezelligen aard en kunnen allen die j zich voor het welslagen er van inspanden, met voldoening op hun welgeslaagd werk i terugzien. OUDEMIRDUM, 16 Febr. 1911. Voor veertien dagen verloor de veehouder L K. Visser alhier twee zijner beste koeien aan miltvuur De cadavers werden op de ge bruikelijke wijze vernietigd, alles werd ontsmet, terwijl het overige vee van Visser door den veearts tegen miltvuur werd ingespoten. Dacht men aanvankelijk hiermede deze door de vee houders zoozeer gevreesde, besmettelijke ziekte te kunnen bestrijden, deze week kwam het geheel anders uit. Dinsdag j 1. constateerde de veearts opnieuw miltvuur bij een tweetal koeien van Visser, dat het gevolg had, dat sedert dien dag wederom reeds een drietal koeien daaraan zijn gestorven. Alzoo verloor Visser over een tijdperk van nog geen drie weken 5 koeien aan miltvuur, terwijl men vreest dat het hierbij nog niet zal blijven wijl nog meerderen door den veearts daaraan lijdende zijn bevonden. KOUDUM. Tot hoofd der Chr. School te Appelscha is benoemd de heer Chr. Aten, onderwijzer aan de Chr. School alhier. van philan- tropie, o m. de Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee f 1500, en aan weer 11 andere, o m. de weezen-maatschappij Sand- bergen, elk f 1000. Gesmokkeld vee. Uit Hardenberg wordt geschreven Dat er tegenwoordig nog al veel aan ’t veesmokkelen wordt gedaan, blijkt o a. hieruit, dat Zaterdag j 1 te Nordhorn (Duitschland) 4 drachtige koeien publiek werden verkocht, die door de Duitsche ambtenaren in beslag waren genomen. De 4 koeien brachten 800 mark op, doch moesten direct worden geslacht. Bovengenoemde koeien waren te Zwolle ge kocht voor 285 gulden per stuk. Een 101-jarige. Gisteren is de oudste ingezetene van Warga, de weduwe J Spijkstra Boorsma, 101 jaar geworden. Mocht ze verleden jaar haar 100e verjaardag met opgewektheid vieren, thans is ze reeds 3 weken ernstig ongesteld. Men vreesde al, dat «aide Ike® haar verjaardag niet meer zou beleven Gedurende haar on gesteldheid heeft ze zoo goed als geen voedsel tot zich genomen, zoodat een spoedig einde voorzien wordt. Een „gedienstige.” Er is een echtgenoote de vorige week hoogloopende quaestie kreeg met de meid. Een geweldige beslissingswedstrijd plaats, quaestie zelfs. Zóó geweldig, dat mevrouw de meid op staanden voet wegzond, onmiddel- »de Pion« niet gelukken, de verloren punten lijk, binnen ’t half uur de deur uit. Mijn- in te halen. Met 19 tegen 13 bleef de heer is in de school en weet van niets; ad- I piachtige zilveren medaille aan «O. D. 1.® Benoeming van rapporteurs. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot instelling van een fonds ter verbetering van de kustverdediging en tot wij ziging van de Militiewet 1901. enz., de heeren Thomson, Van Hoogstraten, Eland. De Savor- nin Lohman en Duymaer van Twist. Stemming Tweede Kamer. Bij de Dinsdag gehouden stemming voor een lid van de 2e Kamer der Staten Gene raal in het Kiesdistrict Sneek (vacature de heer H. Colijn) werden uitgebracht 4864 geldige stemmen. Hierven verkregen de heeren: A. v d. Heide (S. D. A. P.) 1029 Ph. Noord wal (buiten partijverband) 1170. Dr. J. Scheurer (A.-R.) 2665. Zoodat ge kozen is Dr. J. G. Scheurer. De Rjjksmiddelen. Blijkens het overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Januari 1911, bracht deze maand f 933,000 meer op dan Januari 1910, terwijl de sue cessie belasting f 278,000 achter bleef. Behalve de personeele belasting, die stati onair bleef (en de reeds genoemde successie belasting) droegen alle middelen bij tot het mooie resultaat. Vooral de accijnzenvoorop de suiker met 31/® ton accrès, wat gedeelte lijk verklaard wordt door dat Januari ditmaal 5 suiker-Zaterdagen had tegen verleden jaar 4. Hij wordt gevolgd door de jenever, die 3 ton meer gaf. Van de zoogenaamde indirecte belastingen deed vooral de registratie haar best met een accrès van f 140,000. Bij de directe belas tingen wijst de grondbelasting een groote stij ging aan, niet minder dan f 75 800 vermoe delijk voor een deel.het gevolg van inhalen van achterstanden, want in 1910 was dit middel eenigszins traag. De vermogensbe lasting geeft met f 5000 stijging niet veel reden tot blijdschap. Wat echter wel een groote reden tot vreugde geeft is. dat alle middelen, die barometers van volkswelvaart zijn, mooie cijfers leverende invoerrechten, die met f 78,000 bijna 8 °/o accrès aanwijzen, de bedrijfsbelasting die ’n vierjarig f 33 300 (5 °/o), de posterijen die f 129,000 lagen andere verkoolde rompen; zes kalvers (10 °/o), de telegrafen en telefonen die f33 000 hadden daar gestaan en nog een aantal hokke- (9 °/o) en last not least, de loodsgelden die lingen. Alles verbrand, alles, f 36,400 (16 °/o) meer opbrachten dan in Januari 1610, die voor al deze middelen toch die maar wisten ook reeds een gunstige maand was. Zomerdienst der spoorwegen. De L Ct. meldt het volgende Heden werden ons toegezonden de eerste ontwerpen der Zomerdienstregeling der spoor wegen. Volgens dat van de Hollandsche Ijzeren Spoorweg Maatschappij wordt op de lijn LeeuwardenStavoren een trein ingelegd, die 10 uur 4 in den morgen van Leeuwar den vertrekt en stopt te Sneek, Oudega. Workum en Hindeloopen. Deze trein corres pondeert op een veerboot, welke 11 uur 7 Stavoren verlaat, 12 uur 17 te Enkhuizen arriveert, in aansluiting met een trein, die 12 uur 27 van Enkhuizen vertrekt en 1 uur 32 te Amsterdam aankomt. In omgekeerde richting, dus van Amsterdam naar Leeuwarden, wordt ook een sneltrein ingelegd; vertrek van Amsterdam ’s morgens 9 uur 50, aank. Enkhuizen 11 uur 26, van die plaats per veerboot 11 uur 31, aank Stavoren 12 uur 41. vertrek Stavoren 12 uur 56. aankomst Leeuwarden 1 uur 55. De trein stopt alleen, wat Friesland betreft, te Sneek en Bozum. Voorts kunnen we over de ontworpen dienstregeling nog het volgende mededeelen De sneltrein, die thans om 8 uur 30 ’s mor gens van Leeuwarden vertrekt, zal tijdens de zomerdienstregeling 7 uur 29 Leeuwarden verlaten. Aankomst Amsterdam 11 uur 2. Dierenmishandeling. De vrachtrijder J. de R. van Haarlemmer meer gebruikte dezer dagen voor zijn wagen een kreupel paard. Men kon het ’t dier aan zien, dat ’t veel pijn leed en niet dan met moeite voort kon. Een der voorpooten van bruintje was dan ook erg gezwollen. De voerman maakte echter een flink gebruik van de zweep en zóó moest het dier wel loopen Daar naderden een paar heeren die zich over bruin ontfermden. Een hunner maakt zich bekend als een on bezoldigd rij ksveldwachter uit Bussum en maakt proces-verbaal op tegen De R hoezeer deze ook stokstijf volhield «dat hij met zijn paard mocht doen wat hij wilde.® Padvinders-beweging. Bij den uitgever J. Dusseau te Epe ver schijnt een belangrijke serie jongensboeken getiteld Padvinders-verhalen in 17 wekel. afl. van slechts 10 cents per afl. (van 48 blz. druks) terwijl bovendien voor Padvinders- afdeelingen allerlei voorwerpen worden ver strekt, ten dienste van het Kampleven De verhalen zijn zeer boeiend en aantrek- kelelijk, doch door en door gezond van strekking, waarop in het bijzonder de aandacht wordt gevestigd in dezen tijd nu. en terecht te velde wordt getrokken tegen allerlei slechte lectuur. Met het oog op een algemeene verspreiding onder onze jongens, is de prijs zoo verbazend laag gesteld. wandelen. Dan is d’r man thuis komt, uit Zonder sleutel, verbolgenheid niet om. De meid is het «schandaal® dadelijk gaan vertellen aan een kameraad in de buurt. Ze ziet mevrouw uit gaan en een duivelsch plan rijst bij haar op. Ze gaat naar de school. Vraagt het hoofd te spreken. Vertelt: «Och gunst, ’k moest even een boodschap doen ben de deur uitge gaan zonder sleutel. Kom terug.,., is me vrouw uit. Kan dus niet binnen komen. Mag ik even uw sleutel hebben?® «Zeker meisje®, zegt mijnheer, die van de heele scène niets weet, huissleutel af. De meid gaat naar de woning, treedt bin nen en wacht. Wacht op de terugkomst van mevrouw. Na 3 kwartier komt mevrouw terug. Ze En belt. Misschien is ’r Ze zal eens probeeren. een raam open. De meid steekt 'r hoofd naar buiten. En mevrouw kijkt en deze roept naar boven. Ziet de meid «Allo, wat moet je?« «Ik wou nederig. «Dan kan je lang wachten,® gilt de meid terug, «eerst ik er uit, nu jijZe trekt het hoofd weer naar binnen en sluit het raam. Mevrouw trilt van woede. Gaat naar de Haalt mijnheer Mijnheer belt. Taal Ze hooren de meid binnenshuis zingen. Ze bellen nog eens. De meid komt aan ’t raam «Zal je eens dadelijk open doen®, mandeert mijnheer. «Ajuus.® schreeuwt de meid. En 't gaat weer dicht. Een volksoploop voor de deur. De héele buurt loopt uit. Mynheer woedend en me vrouw buiten zichzelf. Tien slagersjongens en 20 dienstboden van de huizen er naast. Een schik Mijnheer is politie gaan halen. Komen twee agenten. Die sommeerenopen-doen. De meid heeft 'r doel bereikt Er is herrie geweest voor ’t huis en de hééle wijk weet er van. «Een mevrouw door de dienstbode ’r tusschen genomen. De meid doet open Wandelt naar buiten. Groet de familie. De familie naar binnen. Deur dicht. Afgeloopen. Een merkwaardige ontdekking. Men herinnert zich den dubbelen moord, we welke eenige jaren geleden in het benedenhuis I l 1 1 V€ fri Z( ei o n r a

Friso nl | 1911 | | pagina 2