Ilindeloopen en Stavoren. Kennisgeving. Taspraek op de Silveren Brilloft. ZATERDAG 11 MAART 1911. 37ste Jaargang. No. 11. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Zedeloosheid. en 4. 5. 6. 7. 8. 9. 12. komen, werd halt gehouden. Onder de meubels geschied. I 10. 11. 1. 2. 3. Dit blad verschijnt des Zaterdags Per post 0.65. F dags in te zenden. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Om üt to knippen. - en kost per halfjaar 50 cents Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder- Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. i voor I leiding van Jhr. Tien weken heeft ze in ’t ziekenhuis Het kindje genas van de brand* een aanzienlijke hoeveelheid siga- sigaren retten. Heel de wagen met inhoud werd toen in For fluensk geflei wol ik my mije, Dóch graech myn winsken jimme wije. Ik ha jim’ ienkear kennen leard En sont jimme allyd acht en eard. Jimm’ brochten, dat moat hjirre sein, Mei gl&ns en gloarje al dit ein Fen ’t echtepaed er ou, en kin Foldien tobeksjen, nei myn sin, Howol somstiids de houiikswei Er wol ris bochtich hinne lei. For jimme, silv’ren brilloftspear, Makke ik in wirdsje mannich klear, En lit dy oer myn tonge gean Sa ’t se yn myn herte printe stean. Forwachtsje nou gjin wirdenprael En bistüdearre dichtertael. Né, sa forheftich kin ik net. Ik brük platwei de tael fen ’t hert. Nei myn sin past dy tige goed Foaral op sok in dei as hjoed. Hwêr scoe it silver moaijer sierje Dan op it feest dat jimme fierje, As op it silv’ren houliksfeest Fen ’t echtpear, ien fen sin en geest, Fen ’t pear, dat as togjerre-ien, Nést elkoar sit op nij yn ’t grien. As frjeon bin ik hjir hinne komd En ha myn wille üt jimmes nomd. Hwent achte twa, graech wol ik mei Jimm’ diele dizze blide dei. Mar as jimme om jim’ hinne sjen, Omringe troch dy flinke bern, Dy ’t Ijeafde for hjar alden ha, Dan blinkt it echtelok jim’ ta. De bern dy ’t om jim hinne wenje En Mdersoarch mei Ijeafde leanje, Dy ’t skielik op jimme èlde dagen Jim’ libbenslêsten help to dragen Dy ’t tierje yn hjar Mderhüs 0, segen is bjir by de rüs I Heechachten! komt myn winskjen nei, Dan leit er noch for jimme wei In meast forspoedigst libbensfek En dat in hiele lange rek. Bliuw for elkoar bihalden yn Bij behandeling van het wetsontwerp tot be strijding van zedeloosheid, zeide de Minister van Justitie, de heer Regout, dat er een algemeen zedelijk verval was. Niet hij alleen beweerde dit, zooals hij zeide, maar ook tal van vrij zinnige schrijvers. Dit noemde hij dan ook de urgentie van wettelijk ingrijpen. Óver deze zaak is in de Tweede Kamer heel wat gesproken. De heeren Hugenholtz, Treub e. a. hebben er een belangrijke rede over ge houden. Dat alle Kamerleden niet gelijk over de zaak dachten, dat kan men allicht begrijpen. De Minister van Justitie dan heeft een wets ontwerp ingediend, door welks aanneming hij hoopt en denkt dat de zedeloosheid zal worden bestreden. De sociaal-democraten meenen dat de bestrijding niet moest uitgaan van het Departement van Justitie, maar van een ander Departementdoor sociale wetgeving moest men in de eerste plaats bestrijden. Zoo houdt, volgens den heer Hugenholtz, de onzedelijkheid innig verband met de woning- kwestie. In de «Communale Praxis®, no. 42, wordt dit, zooals hij zeide, scherp in het licht gesteld, waar het leven van een gezin met een commensaal in een te kleine woning wordt ge schilderd. In Amsterdam alleen bestaan 12000 éénkamerwoningen en hij vreest dat daar de onzedelijkheid ontzettend zal zijn. Daarbij: het gezin wordt door de tegenwoordige productie wijze uiteengerukt, daar vader en moeder moeten werken en de opvoeding der kinderen wordt verwaarloosd. Ook de kinderen moeten gaan verdienenzij worden daardoor te vroeg zelfstandig en aan het ouderlijk gezag onttrokken. Volwassen geworden, zijn zij overgeleverd aan overmatig langen arbeidsduur. Geschiedt die arbeid 's nachts, dan heeft men daar weer een bron van zedeloosheid, vooral als de loonen laag zijn. De behoefte aan opschik bevordert daarbij de onzedelijkheid, daar de loonen over het algemeen te laag zijn om aan het verlangen daarnaar tegemoet te kunnen komen, om zich te onderscheiden boven het gewone proletariaat. Zulke verschijnselen moest men, meende de heer Hugenholtz, bestrijden door sociale maat regelen. Op welk standpunt men ook in de politiek mag staan, is er niet veel waars in het door De BURGEM EESTER der Gemeente WORKUM brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op Woensdag den 15 Maart e.k. des namiddags 2 uur, in een der lokalen van de voormalige school voor kosteloos onderwijs gelegenheid zal bestaan om zich gratis te doen vaccineeren door Dr. W. J. Slis alhier. Workum, den 10 Maart 1911. De Burgemeester voornoemd, T. M. ten BERGE. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam De béste libbens-sinneskyn. Bliuw flink en kras, oanhaldend soun, Sa flot en fleurich as nou joun. En dat we oer fiif-en-tweintich jier Jimm’ gouden brilloft mei ’n oar fier’. FRISO. beslag genomen, terwijl het verhuizende echt paar werd gearresteerd. Schoolfonds Schipperskinderen. Maandag werd te Leeuwarden gehouden de jaarlijksche vergadering van het Schoolfonds Schipperskinderen in Friesland onder mr. JE. v. Boelens v. Eijsinga. Uit het verslag van den directeur, H. G. Dornseiffen, bleek, dat de jaarl bijdragen van f 2415 geklommen zijn tot f 2593. De subsidie van het Rijk bedroeg f 5500 en van het Nut f 479. Behalve een gift van f 800 voor kapitaalvorming, werd er f 573 50 ge schonken voor dadelijk gebruik, maar het tekort was helaas f 3533.94. Wie zal ons redden uit den noodvraagt de directeur. 275 kinderen werden dit jaar uitbesteed ter verkrijging van geregeld onderwijsvan deze bezochten 9 de R -Kath., 93 de Chr. en 173 de openbare school en wel: onder leiding van den correspondent te Gorredijk 4, Heerenveen 5, Akkrum 4. Oosterend (Hem 4, Leeuwarden 23, Oosterlittens 2, Warns 9, Welsrijp 2, Surhuisterve.en 4, Dragten 12, Terhorne 5, Dantumawoude 10, Workum 4, Bolsward 3, Ternaard 6, Lemmer 6, Kollum 5, Makkum 5, Harlingen 6, Noordwolde 6, Veenwoulen 11, Langweer 6 Tzummarum 4, Bergum 5, Buitenpost 8, Sneek 10, Eerne- woude 6, Garijp 5, Franekei 5, Woudeend 8, Deersum 1, Deinum 5. Joure 5. Balk 5, Oudega (W.) 4, Birdaard 1, Sloten 2, Grouw 5, Hijlaard 1, Warga 3, Beetsterzwaag 1, Oostermeer 2, Oudkerk 8, Beetgum 1Min nertsga 1, Suawoude 2, Wartena 2, Huizum 3, Oppenhuizen 2, Stiens 1. Oosterwolde 2, St.-Anna-Par. 1, Dokkum 4 Roordahuizum 1, Berlikum 2, Rottevalle 2, Heeg 1, Haulerwijk 2, Metslawier 5, Echten 1, St Jac.-Par., 1, Witmarsum 1, Koudum 2, len en Verbruiksartikelen, gedaan Laboratorium voor Chemisch en De BURGEMEESTER van Hemelumer Olde- phaert en Noordwolde brengt ter openbare ken nis, dat door hem eene vergadering van den Raad dier gemeente is belegd op Zaterdag den 11 Maart, des voorm. 91/2 uur ten gemeente- huize te Koudum. Koudum, den 9 Maart 1911. De Burgemeester voornoemd, P. ERINGA. Punten van behandeling. Notulen. Mededeelingen. Voorstel tot overdracht van een plekje bermsloot. Idem inzake commissoriale voorbereiding van openbare werken. Voorstel tot het verbeteren van de opslag plaats bij de Koudumerzijl. Adres van het bestuur der Schoolvereeni- ging voor Chr. Nat. Onderwijs te Heiden schap om het schoolgebouw met onder- wijzerswoning aldaar weder te huren. Idem om een subsidie uit de gemeente kas van het Bestuur der afd. Oudega van het Groene Kruis. Idem van Minne M. Zeldenrust te Molk- werum om het grasgewas van de bermen van den weg MolkwerumDijksbrug on derhands te mogen pachten. Adres van S. G. Schippers te Oudega om eervol ontslag als Hoofd der O. L. School aldaar. Benoeming van Armvoogden te Oudega. Af- en overschrijvingen op de gemeente- begrootingen dienst 1910 en 1911. Reclame tegen het 2e suppletoir kohier van H. O. 1910 in beroep bij Ged. Staten. Oldeboorn 1. De rapporten betreffende schoolbezoek, ge drag en vlijt luidden van 6 vrij goed, van 117 goed, van 128 zeer goed en van 24 uitmuntend. 88 correspondenten hielpen den directeur met groote toewijding. 135 kinderen van 612 jaar zijn inge schreven in ’t boek van aanvrage maar moeten wegens het groot tekort nog wachten. Een lage aanranding. Een 26 jarig meisje, nabij Heerlen, den weg niet wetende, vroeg aan twee personen, die ze ontmoette, welke richting ze nemen naar Spekholzerheid. Dat treft toe- den heer Hugenholtz gesprokene Zou sociale wetgeving hier ook niet veel kunnen doen ter bestrijding der onzedelijkheid Maar, natuurlijk, ’t is zooals ook de heer Hugenholtz opmerkte: het werk dat de Kamer nu gaat doen, is goed- kooper en gemakkelijker dan sociale wetgeving. De Minister kwam tegen het gesprokene van den heer Hugenholtz op, zeide dat het volkomen onjuist was dat voor de zedeloosheid, voor zoo ver die bestreden kan worden- en daarover heeft men het slechts in dit ontwerp, zeide hij die bestrijding alleen mogelijk is door verbete ring van sociale en economische toestanden. Wel erkende hij dat ze grooten invloed zouden hebben op de bestrijding. Deze verklaring van den Minister is o. i. van veel belang. Hij ontkende wel dat de bestrijding niet alleen mogelijk is door verbetering van sociale en economische toestanden, maar hij erkende daarmede tevens dat verbetering dier toestanden toch zou medehelpen tot bestrijding der zedeloosheid. Hij heeft dit ook uitdrukkelijk verklaard. Wij begrijpen dus uit de besprekingen dat met verbetering der sociale en economische toestanden gepaard gaat het in de hoogte gaan van het peil der zedelijkheid. Dit is buiten dien ook licht te begrijpen en voor de meesten van onze lezers zal het geen nieuws zijn. Want waar de sociale en de economische toestand voor een volk slecht is, daar heerscht veelal onver schilligheid. Die onverschilligheid is oorzaak van vele zedeloosheid, van dronkenschap, van speelzucht enz. En nu mag de Minister zeggen dat het zedelijkheidspeil van den arbeider niet lager staat dan dat van den gegoede, dat ook in de paleizen, dus ook waar weelde heerscht, soms nog méér onzedelijkheid bestaat, ook hier zal onverschilligheid veelal oorzaak zijn van die zedeloosheid. Die onverschilligheid zal dan hier weer uit iets anders voortspruiten dan bij den lageren stand. Die onverschilligheid echter weg te nemen moet ook een taak zijn. Zooals gezegdin de eene klasse onzer maat schappij is dit de oorzaak van de onverschil ligheid, in een andere klasse weer iets anders. Als men nu beslist strijd wil voeren tegen de zedeloosheid, is het dan ook niet noodig dat men de oorzaak gaat opdiepen van alle onver schilligheid, die wederom op haar beurt de oorzaak is van vele zedeloosheid en om deze onverschilligheid dan zoo mogelijk uit den weg te ruimen. Ook zou dit in vele gevallen niet alleen het peil der zedelijkheid verhoogen, maar zelfs zou het in vele andere opzichten nog ten goede kunnen werken van ons volk en ons geheele land. Uit den Haag wordt bericht dat de Koninklijke familie 18 M<art naar het Loo denkt te vertrekken. De Bakkerswet. Hoewel er nog geen enkel definitief besluit genomen is, moet het in het voornemen der Tweede Kamer liggen, de gewijzigde Bakkers wet spoedig weder aan de orde te stellen, maar dan na het wetsontwerp in zake voor behoud van toetreding tot de Berner conventie. Dit laatste ontwerp zal zoo mogelijk nog vóór Paschen worden afgedaan. In parlementaire kringen wordt de positie van minister Talma niet sterk geacht. Een crisis aan het depar tement van Landbouw is in de naaste toe komst geenszins onwaarschijnlijk. Blijkens een bekendmaking van het Zweedsche «Kommers-kollegium® is Nederland besmet verklaard wegens mond- en klauwzeer. Als gevolg daarvan is de invoer van vee uit ons land in Zweden verboden. De in- en doorvoer van rundvee, scha pen, geiten en varkens uit Nederland in Frankrijk is verboden. Waarschuwing. De hoofdcommissaris van politie te ’s-Graven- hage waarschuwt hen, die mochten willen ingaan op advertenties onder het hoofd «Tegen den Woeker waarin door het «’s-Graven- haagsche Middenstandsbureau® geld wordt aangeboden, om zich eerst tot hem, hoofd commissaris te wenden om inlichtingen. Het bureau is de uitvinding van een zekeren M. Pennigs, die bij de politie in geen goed Oudebildtzijl 1, blaadje staat. Inhoudsopgave van no. 8, van het Maandblad tegen de Vervalschingen. Een brutaal bedrog met meel. Verval- sching van zwartsel. Vervalschte cacaoboter. Loodvergiftigingen door aarden potten. Een vergiftiging door bloemen. Onzuivere grondstoffen voor zg. «Plantenboter®. Rattenpest. Is de met Tuberkelbacillen besmette melk gevaarlijk voor den Mensch? Cocos-Boter. Ozon in de Industrie. Verwerken van gedistilleerd of wijn. On derzoek of melk gekookt is. Een gevoelige I balans. Sterilisatie van water door Ozon. I Doorschijnendheid van metaal. Feuilleton. Controle-onderzoekingen van Levensmidde- vallig, zei een der mannen, ik moet dien kant aan het ook uit, ]Oop raaar met mij Op Het arge- Amsterdam, 291 Keizersgracht. Dat gebeurt niet dikwijls. Geruimen tijd bedeelde de diaconie der Ned. Herv. Gem. te Voorschoten een van de vrouwelijke lidmaten dezer kerk. Toen de vrouw later in beter doen geraakte (rijk was i zij volstrekt niet geworden) en dus geen onder- 1 steuning meer behoefde, beschouwde zij het een als een eereschuld tegenover de diaconie de genoten geldelijke bedeeling aan de diaconale kas terug te geven. De vrouw informeerde bij de diaconie, hoe groot dat bedrag in al I dien tijd geworden was, en dezer dagen ver- I blijdde zij de diakenen der Ned. Herv. Gem. met de teruggave van bedoeld bedrag, f952. i Langzamerhand had zij deze som weten over te leggen. Slimme smokkelaars. Dezer dagen trok een wagen, zwaar be- brutaal laden met oude meubelen, over de grenzen ber gebeurde bij Herzogenrath Man en vrouw, die ver- haren opzichte huizen gingen, liepen bij den wagen. waren allen thuis, speelden met luci- en ’t jongste, een kindje van vier jaar, Ze was zoo goed als ver- 1 «levend menschenvleesch® zou hebben. Ze waren aan het verhuizen. haar kunnen redden Toen heeft de moeder De douanen waren echter niet gerustge- zich geen oogenblik bedacht, Edelachtbare steld, voordat zij den wagen onderzocht hadden, heer. Op -t hooren van de tijding, heeft ze En wat bleek toen? onmiddellijk aangeboden, dat de dokter ’t dan Dat men te doen had met een slimme maar van haar weg moest snijdenen dat is manier van smokkelen. p-J— J- -1 1 waren namelijk verborgen ongeveer 40 mille 1 gelegen. moest het ook ]00p maar met mij op Het arge- Microscopisch looze meisje deed zulks, liet zich trakteeren, onderzoek: Dr. van Hamel Roos en Harmens, werd zwaar beschonken.... en toen is er iets ergs met haar gebeurd. De onverlaat nam haar ook nog haar beursje met f 3 en een gouden ring af. Het meisje werd bewusteloos in een boerenschuur gevonden. Zij ligt thans ziek te bed De dader is in hechtenis genomen Moederliefde. Voor het Kantongerecht te Amsterdam stond dezer dagen een vrouw terecht, die wegens Leerplichtwetsovertreding maanden achtereen had haar elfjarig zoontje de school verzuimd tot een zware straf was veroor- I deeld en tegen dit vonnis in verzet gekomen. Snikkende vertelde de vrouw haar geschiedenis, droef verhaal van armoede en ziekte. De ambtenaar voor de Kinderwetten werd toen ook als getuige gehoord Hij vertelde o.a.Toen ik de eerste keeren met de juf frouw in aanraking kwam vond ik haar ook 1 en opvliegend, maar toen in Septem- - s er iets, dat mijne meening ten haren opzichte geheel veranderd heeft. Haar kinderen Aan het station der Duitsche douanen ge- fers —.men, word halt gehouden. Het echtpaar geraakte in brand, verklaarde slechts meubels op hun wagen te loren, alleen haar kunnen redden echter niet gerustge- J zich geen oogenblik bedacht, i 1 KI I l NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaerl en Noordwolde.

Friso nl | 1911 | | pagina 1