Zieken-Oppasser, I Ilindeloopen en Stavoren. in het Gemeentelijk Ziekenhuis alhier, waaraan is verbonden eene belooning van f 50 per jaar, benevens vrije woning en bij ver pleging van lijders eene vergoeding van f 1.50 ZATERDAGSS MAART 1911. 37ste Jaargang. No. 12. Officieel Gedeelte. Mei yens tiid. Binnenlandsch Nieuws. I FRISO. heer den den dood van den jongen slechts vaststellen. De frjemdsin wint hwet ryklik oan, Hat ek de Fryske sin bidoarn. En docht de nije Friezen Yn wearde faek forliezen. Mar giet dat net faek hwet to hird? Wol goed is ’t dat er skifte wirdt, Mar al hwet pake earde Hat nou fêst ek noch wearde bij niet hekkelen De heer Kroese er- die bij opbod voor een was te bemachtigen, door aanslibbing en neerslag van wier, door voorzien, en tevens dat van deze beslissing hekkelen te verwijderen, waarvoor in totaal kennis zal worden gegeven aan den heer Boersma Giet sljucht en rjucht der langer mei? Of wyn en fearren en lawaei En binne noch de seden lenfaldig en tofreden? Ja as men by it nije goed, It aide goed biwarre hjoed, Dan kaem men safier hinne; It scoe net better kinne. per dag, worden verzocht hunne sollicitatie bij gezegeld adres in te zenden aan den Burge- I meester vóór den 1 April a.s. Workum, den 17 Maart 1911. Burgemeester en Wethouders van Workum, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam De Voorzitter zegt, dat het natuurlijk de bedoeling is, dat wanneer onverhoopt stagnatie mocht ontstaan, B en W worden gemachtigd, tijdelijk in de 1 April voorzien, en t: De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Men moat sa’n bytsje mei yens tiid, Vol nijichheden, frjemd en swiid; Mar moat men oan it aide Yen ek in dripke halde? Us tiid is wol mei nuttigs komd, Mar hat üs ek hwet goeds ontnomd, Dat wy nou brüke koene En moai mei wêze seoene. Hat de iene it wol op ’e oare stean En kin men op it wird ougean? Wol elk oprjucht en tige? Of knopedraeije en lige? Men bliuwt mei ’t nijs fen wiid en siid Mear op ’e hichte fen ’e tiid. Men hat oan ’t nij sa’n niget, Dat ’t aid de bons mar kriget. Gehuwde lieden zonder kinderen, die in aanmerking wenschen komen voor de betrekking van De Bolt. verneemt, dat het nieuwe Kamerlid voor Sneek, dr. J. G. Scheurer, thans wonend te ’s Heerenloo, zich te ’s-Gra- venhage metterwoon zal vestigen. Gister slaagde te Amsterdam voor het doctoraal examen in de plant- en dierkunde de heer K. Tjebbes Jz van Leeuwarden. Gewaarschuwd. De commissaris van politie te Velsen waar schuwt het publiek uiterste voorzichtigheid te van de rekening der en den Schoolopziener. Punt 7. Adres van de wed. J Kluifstra Sr. alhier, daarbij eene tegemoetkoming verzoekende in haar levensonderhoud. Uit het voorgelezen adres blijkt, dat adressante, tengevolge het overlijden van haar echtgenoot, tegen 15 April a.s. ontslag vraagt uit hare be trekking van ziekenoppasseres, en tevens eenig pensioen, wijl zij wegens hoogen leeftijd niet meer in eigen onderhoud kan voorzien en alzoo gaarne tenige ondersteuning voor hare verdere levensdagen zou erlangen. De Voorzitter zegt, dat het eerste deel van het verzoek niet voor inwilliging vatbaar is, wijl zij nooit alszoodanig is benoemd, wel haar man als ziekenoppasser. Op het ten tweeden gedaan verzoek stellen B. en W. voor gunstig te beschikken, wijl zij steeds haar man bij zijn taak getrouw ter zijde heeft gestaan, door haar eene jaarlijksche uit- keering te verstrekken van f 50 met dien ver stande dat de gestorte bijdragen in het Pensi oenfonds, eigendom der Gemeente blijven. Op een vraag van den heer P. Gaastra naar welken maatstaf in dat fonds is gestort, zegt de Voor zitter dat f 50 voor woning en f 50 voor salaris werd berekend, en naar eene dubbele uitkeering is gestort gedurende 7 jaren. De heer Kroese stelt voor het vrijgekomen pensioen van de wed. Duynker aan haar over te dragen en haar dus f 60 toe te kennen, hetgeen wordt ondersteund door de heeren IJntema en Gaastra, welk voor stel in stemming gebracht, met algemeene stemmen wordt aangenomen. Punt 8. Wijziging der begroeting van de Gemeentelijke gasfabriek voor 1910. Na voorlezing door den Voorzitter van de ge vraagde wijziging en de betreffende memorie van toelichting, worden deze zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 9. Wijzigingen der begroeting voor den dienst 1910. De Voorzitter licht toe dat deze wijziging betreft het aanbrengen in ontvang en uitgaaf van een bedrag van f 193.361/2, voortvloeiende uit de gehouden tienjaarlijksche volkstelling, waardoor het eindcijfer der begrooting in ont vang en uitgaaf kan worden vastgesteld op f 66.921.481/2, waartoe zonder hoofdelijke stem ming wordt besloten. Punt 10. Wijziging der begrooting van den dienst 1911. De Voorzitter deelt mede dat ingevolge de ontvangen nieuwe voorschriften geene voor schotten meer mogen worden gedaan, maar deze direct moeten worden geboekt in het kasboek. In verband met de uit te betalen loonen aan de vaste en losse werklieden der Gemeente, als mede de thans verschuldigde zegelgelden boven de f 10 van de aanslagen in den Hoofdelijken Omslag, wordt de in dien zin voorgestelde wijziging der begrooting zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 11. Verzoeken om afschrijving van Hoofdelijken Omslag, dienst 1910 en 1911. Het verzoek van K. B. Postma om afschrijving over 8 maanden van zijn aanslag van den dienst 1910 en van S. Sijbrandij van den aanslag van wijlen zijn zuster over 11 maanden van den dienst 1911, wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 12. Aanbieding van het verslag der Gemeentelijke gasfabriek over 1910. Op voorstel van den Voorzitter wordt zonder hoofdelijke stemming besloten voornoemd verslag gedurende 14 dagen ter Secretarie ter visie te leggen voor de leden. Punt 13 Aanbieding gasfabriek over 1910. Naar gewoonte wordt deze rekening in handen gesteld eener Commissie, ter fine van onderzoek en rapport, waarvoor door den voorzitter als leden worden aangewezen de heeren R. S. Potma, G. Bosma en S. S. Hobma. Niets meer te behandelen zijnde en geen der leden iets hebbende voor te stellen of op te merken, wordt de vergadering door den Voor zitter gesloten. over 1910, wat vervolgens door den Secretaris wordt voorgelezen en waaruit blijkt dat op de gewone wijze en op verschillende tijdstippen getracht is de grootste ondiepten, veroorzaakt betrachten bij het aangaan van handelsrelaties met mej. K. Verduin, K. Zoontjes, C. Glas, ook wel handelende onder den firmanaam C. K. ZoonGlas Er zijn nog meer in de combinatie opgenomen en daar ze wellicht telkens van naam veranderen zullen, doet ieder voorzichtig met niet, zonder vooraf voldoenden waarborg te hebben verkregen, handelsgoe- deren af te zenden aan eenig adres te Vel sen, Wijkeroog, Santpoort, Velseroord, IJmui- den Beverwijk en andere plaatsen in die om geving. f 84.65 is uitgegeven. De Commissie heeft door peilingen kunnen constateeren dat in den winter en het voorjaar van 1910 weer grootere aan slibbing van zand en wier is ontstaan voor de z.g. Bank, ofschoon zij van oordeel is, dat door de geregelde vaart der motorschepen ook wel ondiepten zijn verbeterd, reden waarom zij machtiging vraagt ook voor 1911 op deze wijze i voort te gaan. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor naar aanleiding van dit rapport, ook voor 1911 gelijk bedrag als vorige jaren disponibel te stel len. Op een vraag van den heer Potma hoe groot die som is, zegt de Voorzitter dat deze onge veer f 100 bedraagt. De heer Jansen is niet tegen het voorstel, maar dat hekkelen geeft blijkbaar niet veel, want schipper Koch heeft hem ver klaard dat de z.g. Bank tegenwoordig ondieper is dan ooit te voren. De resultaten zijn dus weinig, maar misschien zou de toestand nog erger zijn, kent als lid der Haven-Commissie dat de on diepte verleden herfst 1.20 a 1.25 M. beneden Z.P. was, maar bij de laatste stormen de ver- ontdieping tot 0.90 M. beneden Z.P. was ge daald. De heer P. Gaastra had van den heer Kroese verwacht dat hij bij deze ontstane dis cussie wat meer zou hebben gezegd van de be sprekingen die in de Haven-Commissie zijn ge voerd, en daarom wil hij wel mededeelen dat uit de besprekingen dier Commissie de conclu sie is getrokken dat de eenige weg tot afdoening is Ged. Staten te winnen voor het vroeger door den Raad ontworpen z.g. groote plan. Zij zijn van plan voor de a.s. zomervergadering van de Prov. Staten eene audiëntie aan te vragen, te trachten in overleg met Schuttevaer een aotie op touw te zetten en voor Juni met definitieve plannen ter tafel te komen. De Voorzitter zegt dat dit dus eigenlijk is een uitbreiding van het voorstel van B. en W., maar hij kan dat plan der Haven-Commissie toejuichen, en waar haar bij vroeger genomen besluit jhet recht tot het aanvragen eener audiëntie is verleend, zal hij gaarne daarvan later de resultaten vernemen. Het voorstel van B. en W. wordt vervolgens met algemeene stemmen aangenomen. De Voor zitter zegt de Commissie dank voor het door haar uitgebracht rapport. Punt 3. Adres van F. Hofman e. a. om finan- cieelen steun voor den aanleg van een kunstweg vanaf de z.g. Roode Hel tot Gaastmeer. De Voorzitter deelt mede dat ten opzichte van dit adres eene missive is ingekomen van B. en W. van Hem. Old. en Noordwolde. Uit de voor lezing daarvan door den Secretaris blijkt, dat de Raad van voornoemde Gemeente, op grond van niet voldoende medewerking van het Gemeente bestuur van Wijmbritseradeel, eene afwijzende beschikking op het adres van F. Hofman e. a. j heeft genomen en die zaak daarmede voorloopig acht afgedaan. Het namens B en W door den Voorzitter gedaan voorstel om ook in deze vergadering j afwijzend op voormeld adres te beschikken, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Punt 4. Adres van de werklieden bij de Gemeentereiniging om herbenoeming alzoodanig voor den tijd van één jaar. Na voorlezing van genoemd adres, onder- teekend door W. Klazes, H. Adema, J. Kamstra en A. Bijlsma, om herbenoeming met ingang van 1 Mei a.s.. wordt het advies van B en W, dat strekt tot inwilliging van het verzoek, zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 5. Adres van Mej. S. Reinalda om eer- j vol ontslag uit hare betrekking als onderwijzeres aan de o. 1. school in het Heidenschap. Na voorlezing van het adres, waarbij adressante eervol ontslag verzoekt als onderwijzeres, wegens benoeming alzoodanig te Huins, liefst met ingang van 1 April a.s., wordt op voorstel van B en W, zonder hoofdelijke stemming, goedgunstig op het verzoek beschikt. Punt 6. Benoeming van een Hoofd der School in het Heidenschap. De Voorzitter deelt mede, dat na herhaalde oproeping, zich slechts één sollicitant heeft aan gemeld, n.l. Boersma te Noordwolde. Hij stelt evenwel voor, ter bespreking van dit punt, over te gaan in geheime zitting, en de openbare vergadering voor den duur daarvan te schorsen, waartoe wordt besloten. Na heropening der openbare zitting stelt de Voorzitter aan de orde het voorstel van B en W tot benoeming van een Hoofd der School. De heer Kroese stelt voor deze benoeming voorloopig uit te stellen tot 1 April a.s., omdat men dan allicht beter over den toestand aldaar kan oordeelen, en B en W te dien opzichte nadere gegevens kunnen verstrekken. Dit voorstel, ondersteund door den Een gentenslag. In Twente is dezer dagen» nog een z g gentenslag geleverd. Als twee legerafdee- lingen trokken tegen elkander op honderden boeren en zelfs boerinnen, voortdrijvende elk een troep ganzen en kuikens aan wier hoofd fier vooruitstapte de gent of ganzerik, die straks zijn natuurgenoot van den anderen troep zou moeten trachten te verslaan. Toen ze elkaar op een paar passen afstands gena derd waren, schoten de mannetjes op elkaar los, grepen elkaar met de snavels in een der vleugels vast, terwijl ze met den anderen vleugel elkaar duchtige klappen toedeelden. Een oorverdoovend gegaggel van de gan zen als om de strijdenden aan te vuren. De zware, doffe slagen der vechtende dieren, eerst vlug elkaar opvolgend, doch langzamer hand met grooter tusschenpoozend dreunend, matten de arme dieren af; bloedsporen tee- kende den grond en eindelijk, na.'een afmat- tenden strijd van meer dan twintig minuten, verliet een der kampioenen waggelend het strijdperk. Naar het arme dier, dat met be- bloeden kop en vleugels voor zijn tegenstan der moest wijken, werd niet omgezien. Men had slechts oogen voor den overwinnaar, die zijn eigenaar tien gulden als winnaar-prijs had opgebracht, en belangrijke koopsom Ongeluk. In de pianotoetsenfabriek van den heer C. E. Otto, aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam, zette zich gisterennamiddag de 14-jarige C. J. B. al spelende op een op de eerste verdieping aanwezige en in beweging zijnde drijfas. De werkkiel van den jongen woelde zich vast om de as. hij w’erd mede- getrokken en eenige malen rondgeslingerd, waarbij hij telkens met het hoofd tegen een muur sloeg. Zoodra het gevaar bewerkt werd, zette men de machine stop, doch twee ge- neesheeren, wier hulp werd ingeroepen, kon den den dood van den jongen slechts vaststellen. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Donderdag 16 Maart 1911, ’s namiddags 51/2 uur. Voorzitter de heer T. M. ten Berge, Burge meester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering door den Voor zitter, stelt deze als punt 1 aan de orde: Notulen, welke na lezing door den Secretaris, onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. I Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een apostille van Ged. Staten, waarbij wordt goedgekeurd terugontvangen het besluit tot afstand van grond in erfpacht aan B. S. Gaastra en A. Brandsma, handelende namens de Vereeniging tot verbetering der volkshuis vesting. b. Idem van hetzelfde College, houdende goedkeuring van het primitief Kohier van Hoofde- Ijjken Omslag, dienst 1911. c. Een extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, inzake het recht van heffing van contri butie voor de afvoer van faecale stoffen. d. Een apostille van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het besluit tot het doen van rechtstreeksche betalingen uit het fonds voor onvoorziene uitgaven. e. Het verslag van de Gezondheidscommissie gezeteld te Bolsward, over 1910. f. Een missive van den Raad van Admini stratie van de H. IJ. S. M., naar aanleiding van eene adhaesiebetuiging aan een adres van het Gemeentebestuur van Hem. Old. en Noordwolde, om een verbeterde treinenloop welke stukken, zonder hoofdelijke stemming, voor kennisgeving worden aangenomen. Verder deelt de Voorzitter nog mede, dat is 1 Ykema’ in stemming gebracht, wordt met alge- ingekomen het rapport der Haven-Commissie meene stemmen aangenomen. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. geven de bestrijding met het doel te bevorderen veehouders. Aan ’t eind der vergadering werd onder luid applaus met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de vergadering verklaarde, de maatregelen der regeering ten zeerste te waardeeren en het volste vertrou wen te hebben in het beleid der regeering. Van alle veehouders en veehandelaars werd de medewerking ingeroepen. Ongeveer 260 stuks rundvee, benevens vele varkens en schapen, zijn reeds in het Gro- ningsche abbattoir op grond der regeerings- maatregelen geslacht. Ook »de vrijende gemeente® lijdt schade. De boeren verbieden den vrijers bij hun dienstboden te komen, uit vrees, dat zij de zeer besmettelijke ziekte uit een besmetten stal zullen overbrengen op hun vee. Thans is in geheel Duitschland als voor- I zorgsmaatregel tegen het overbrengen van mond- en klauwzeer de invoer van hooi en stroo, behalve als pakmateriaal uit Nederland verboden. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Mond- en klauwzeer. Zaterdag zijn nieuwe gevallen van mond en klauwzeer uitgebroken in een ander deel van Groningen dan waar de ziekte zich tot dusver had geopenbaard, en wel te Winsum. Twee jonge koeien en ook vijf schapen in het land waren aangetast. Zestien stuks vee zijn afgemaakt. In een gisteren gehouden vergadering van besturen van verschillende boerenvareenigingen in Groningen hebben de directeur-generaal van den landbouw en de inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst eene toelichting ge- op de Regeeringsmaatregelen inzake van het mond- en klauwzeer, eene krachtige samenwerking tusschen de overheid en de i' - gcwovu. .o g.Mcrovc mm a.s. ontstane vacature te NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Demelumer Oldephaerl en Noordwolde.

Friso nl | 1911 | | pagina 1