en Noordwohle. I "3- weide Mond- en Klauwzeer. 37ste Jaargang. ZATERDAG 25 MAART 1911. No, 13. In wier wird. Binnenlandsch Nieuws. Tot plaatsing van adv. en of nabij het water j bidoarn. een afges'oten dat x gevaar op voor overbrenging Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. ruïneerd is. Daarbij komt nog dat de oude man ziekelijk is. het provinciaal bestuur de schippers die, komende van en Groningen en van of naar zooveel te beter. Immers: ’t is beter een ziekte te voorkomen, dan ze te genezen. Dat alle vee houders in ons land dit bedachten 1 We wenschen dat de ziekte spoedig als geweken mag worden verklaard en velen met ons, zeker, maar dan dient ook een ieder mede te werken, de vee houders in de eerste plaats. van mond- en Thans zal hij daar ver haar niet opengedaan werd, verschafte zij zich toegang tot de woning. Tot haar groote 4. liet is verboden van hoeve of weide te vervoeren runderen, schapen, geiten en varkens niet ontsmette huiden, hoornen, hoeven klauwen van genoemde dieren; wol, mest en allen anderen afval hooi, stroo en veevoeder; touw, koedekken en van geen lager loon bij aan- bij het vee, maar vervoeg u aan het woonhuis. Wanneer gij eene afgesloten hoeve of verlaat, moeten uwe kleeren en Hwet is op ’t lést noch great en greatskens, Hwet elkenien for great oansjucht? Is ’t net in ile, faeije reekwalm, Dy sa mar wei en üt ’n oar fljucht? Hwet jaen yen alle earbiwizen En dochs safolle lüke se oan. Hja tsjinje meastal ta neat oars hwet As mar yen great meitsje en bidoarn. Dinsdagochtend om vijf uur zagen drie werk lieden en een schipper, toen zij voorbijkwamen, dat er brand was. Zij wekten Hoff die eerst dat zijn knechts er al waren, maar van de politie, noch door een deur- was W. over waaraan De Wize, dy yn weelde libbe, It brochte seis ta majesteit, Hie wol gelyk do ’t hy bisliste »Och, alles is mar idelheit Brand. Dinsdagmorgen ontstond brand 'in de klom- penfabriek en bergplaats vandem-heer J. G. Hoff te Haarlem. H. had Maandagavond tot 1! uur gewerkt in de fabriek, op een plaats, die het verst van het woonhuis aflag. Vermóedelijk is daar de brand ontstaan door een pètröleüm.-lamp, hoogstens 54 uur, met de vrijheid voor de boerderij, Hendrikus hr. 1^, was afgebrand, waaraan geloof wilde hechten, daar zelfs een paar buren aan sluis 11 er niets van wisten, toen zij des morgens ontwaakten. Bij nader on derzoek bleek echter een en ander waarheid te bevatten. In den nacht omstreeks 1 uur is niet alleen het geheele woonhuis met stalling, den inboedel, het vee, bestaande uit twee De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr.76-78, Amsterdam leven is te betreuren, en wel van den bij hem inwonenden. ongeveer 20-jarigen krank zinnigen neef, die geheel verkoold, in den kelder, voorover liggende is gevonden. Wel licht is hij door de opkamer, waar hij alleen nachtverblijf hield gevallen; hij zelf moet de N. een aan Een bord met het op- verteld, dat deze een (Noord Holland), waar voortdurend zeer stelling dan f 12.42 per week. Een kind opgeëischt. De officier van justitie te Middelburg heeft - men versterkt door het feit dat in den nacht van Maandag op Dinsdag bezoek heeft gehad van twee vrouwen. Aan de buren moet N. Dinsdag hebben vrouwen hem zijn porte- monnaie ontfutseld hadden, wat achterna niet waar bleek te zijn. Intusschen werden de bovengenoemde stoffen onderzocht, welk onderzoek leidde tot in van het lijk. Zaterdagavond heeft de sectie daarvan plaats gehad en is de aanwezigheid van arse- j nicurn geconstateerd. Evenwel wordt hier niet aan een misdaad gedacht. Om echter rekening te houden met een mogelijke misdaad, is de kist verzegeld. Het lijk werd in de verzegelde kist begraven. Een peperwerpster. Voor de Rechtbank te Amsterdam heeft eergisteren het O. M. 3 maanden gevangenis straf geëischt tegen een vrouw uit Bussum, die een vrouw uit Naarden, die zij verdacht van een liefdesbetrekking met haar man, peper in de oogen had geworpen. De getroffene viel als blind op den grond en ondervindt nog de gevolgen. Een brandstichter. De uitspraak van Jan R., timmerman te Makkum, door de Leeuwarder Rechtbank wegens opzettelijke brandstichting in zijn werk plaats tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld, is vervroegd In ’s Hofs zitting van verleden week eischte bet Openbaar Ministerie, met wijziging der quahficatie, veroordeeling tot 4 jaar gevangenisstraf. Thans heeft het Hof het vonnis, omdat op onwettig bewijs was recht gedaan, vernietigd, den beklaagde schul dig verklaard aan opzettelijke brandstichting en hem veroordeeld als in prima. Levend verbrand. Maandagmorgen omstreeks half zeven liep te Someren (N -Br.) het gerucht, dat de toebehoorende en bewoond door van Eijk, in de Beemd nabij sluis afgebrand, waaraan men geen een bedrijfsdirecteuren dus om den eenen dag wat langer te laten werken dan den anderen Te I elfder ure waren de rechtsche raadsleden nog met een motie gekomen, waarin werd voor- i gesteld dat de Raad als zijn oordeel uitspreekt, en er geen aanleiding bestaat tot wijziging van het werkliedenreglement voor alle takken patiënten tegen betaling, van uur stalgereedschapter wijl er ook geen runderen schapen, geiten varkens naar toegevoerd mogen worden. De districtsveearts voor Friesland, H. van STAA. Een 9-urigen werkdag. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft eergisteren behandeld het voorstel van Burg en Weth betreffende de invoering van den 9-urigen arbeidsdag voor de gemeentewerk lieden. B. en W. stelden voor over te gaan tot de invoering van een gemiddelden 9 urigen werkdag, met voor een werkman bij vaste aanstelling geen lager loon dan f 12.42 per week. Tegenover deze voorstellen van B en W. stelden de social gemeenteraadsleden voor een maximalen arbeidsdag, zich stellende tegenover den gemiddelden 9-uren dag. De vrijz.-dem. wenschten een gemiddelde werkweek van Op de markt te Sneek waren Dinsdag 28 kievitseieren aangevoerd. De marktprijs was 80 a 400 cent. Een homeopathisch ziekenhuis, Het Utr. Dgbld meldt: Men weet, dat onlangs nabij De Meern een terrein is aangekocht om daar tergelegener- tijd een homoepathisch ziekenhuis te kunnen bouwen, waarvoor het benoodigde kapitaal tot dusver nog niet werd verkregen. Intusschen is, naar wij vernemen, de oprich ting van een homoepathisch ziekenhuis in een andere provincie verzekerd. Uit goede bron wordt ons medegedeeld, dat nog dit jaar in Almen nabij Zutphen een model homoepatisch ziekenhuis zal verrijzen, onder directie van dr- P. L. van der Harst, arts te Almen. De stichting die eenige tonnen gouds zal eischen, wordt geheel bekostigd door mevrouw Van den HonertJanssen. Er zal gelegenheid zijn tot opname van doch on- en minvermogenden zullen geheel kosteloos worden opgenomen. Als bewijs van de vorstelijke wijze waarop het ziekenhuis zal worden ingericht, diene, dat een garage zal worden gebouwd voor een zieken-auto, om de patiënten van en naar den trein te vervoeren. Bestrijding van het mond- en klauwzeer. Men schrijft ons In de provincie Groningen schijnt het mond en klauwzeer, door de flinke maatregelen der Regeering, gesterkt door de bijna algemeene medewerking der veehouders, zoo goed als tot staan gekomen. ’t Ligt voor de hand dat men in ons land, waar de veeteelt op- zoo ruime schaal wordt 1 uitgeoefend, nog al eens te kampen heeft met ziekten onder het vee, die aan den stapel groote schade en nadeel berokkenen. Onder die ziek ten kan men eigenlijk in de eerste plaats wel rekenen het mond- en klauwzeer. Wat het heerschen van deze ziekte onder het vee be- teekent, dat weten de veehouders en handelaars ons het beste te vertellen. Zij ondervinden de meeste schade er van. ’t Is over deze vee ziekte en den aankleve van dien, waarover we ’t deze maal eens willen hebben. We waren gelukkig de laatste maanden, want geen enkel geval van de gevreesde ziekte had zich voorgedaan, totdat plotseling de ziekte zich hier en daar weer openbaarde. Men kan de gevolgen van de ziekte verschillend beoordeelen. De één vindt het uitbreken der ziekte niet zoo heel jammer. Dezulken, die er zoo over denken, hebben daarvoor natuurlijk hunne redenen, ’t Zijn echter niet menschen, welke het alge meen belang als het hoogste beschouwen. Ze redeneeren aldus: Nu de ziekte weer is uitge broken, bestaat er voorloopig geen uitzicht op opening der oostelijke grenzen. Vele landen verbieden nu den invoer van Nederlandsch vee en het gevolg hiervan zal zijn, dat de handel er in gedrukt wordt, dat de prijzen beginnen te dalen, dat men dus ’s middags voor minder geld een stuk vleesch op tafel kan krijgen. Dit is een zeer juiste redeneeringwant wan neer de ziekte nog eenigen tijd voortduurt, dan zullen zeer zeker door de gedrukte handel de vleeschprijzen beginnen te dalen. Voor velen zal dus het heerschen van het mond- en klauw zeer onder ons vee een niet zoo heel onwelkom iets zijn. Maar mag men om bovengenoemde redenen nu eigenlijk wenschen, dat de ziekte nog maar eenigen tijd voortwoedtNeen toch? En toch zullen er zijn, die het doen. Niemand wil gaarne voor egoïstisch doorgaan, maar zijn zij, die het eigen belang in deze ernstige zaak stellen boven het algemeene, niet juist egoïsten Bovendien zijn het nog de domsten onder de dommen. »Gaat het den landman goed, dan gaat het een ieder goed®, zegt een spreekwoord. In hoeverre dit nu precies waar is, willen we niet uitmaken. Een feit is het evenwel dat een groot gedeelte van ons volk direct bij het landbouw bedrijf is betrokken en een groot gedeelte ook indirect. De in meer of mindere mate bij het landbouwbedrijf betrokkenen hebben er natuur lijk belang bij dat alles in het bedrijf zoo voorspoedig mogelijk gaat. Tenminste dit is onze opinie. Nu kan men wel voor vast aan nemen, dat een eenigszins hevige en langdurige veeziekte niet in het belang is van het bedrijf, integendeel, het is er een ramp voor. Dus, de direct en de indirect bij het bedrijf betrok kenen ondervinden schade door de ziekte. Er zijn er, die er ook voordeel bij hebben, als veeartsen e. a., maar uitzonderingen zijn het. Gerust mogen we aannemen, dat zoo’n ziekte nadeelige gevolgen na zich sleept, ’t Geheele land wordt er door getroffen, al is ’t waar dat de één de gevolgen beter voelt dan de ander. De regeering zit natuurlijk ook niet stil. Zij doet haar best om de ziekte te stuiten, uit breiding er van te voorkomen. Maar in haar pogen heeft ze de hulp noodig van de veehouders in de eerste plaats. De directeur-generaal van den landbouw heeft een beroep gedaan op de medewerking van alle veehouders. Hij heeft ze verzocht onmiddellijk aangifte er van te doen bij den burgemeester als zich onverhoopt een geval van mond- en klauwzeer onder hun vee mocht voordoen. De maatregelen, welke noodig mochten worden geoordeeld, zullen dan kunnen worden toegepast. En die maatregelen zullen dan zijn in het belang van den ganschen veestapel. Het vee van een veehouder, in wiens stal het geval wordt geconstateerd, wordt onder geneeskundige behandeling gesteld of het wordt afgemaakt. Dit is natuurlijk om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Maar, verleent nu ieder vee houder de van hem gevraagde medewerking? Er zullen er misschien zijn, die de vrees koesteren dat hun vee zal moeten worden afge maakt en daarom een ziektegeval maar verzwijgen, als ze denken dat het van niet ernstigen aard is. De veehouders, die zoo handelen, hebben daarmede waarschijnlijk geen kwade bedoeling, ’t zal er hen niet om te doen zijn om de ziekte hierdoor te doen uitbreiden, maar toch, het kan er het gevolg van zijn. Er staat zeer veel op het spel en het is daarom het beste zoo spoedig mogelijk aangifte te doen als men meent dat er een aan mond- en klauwzeer lijdend dier aanwezig is. Men moet met de aangifte niet wachten. Ook zelfs wanneer men niet zeker weet of het wel mond- en klauwzeer is, dat men bij een zijner dieren meent op te merken, dan nog doet men goed de daarvoor aangewezen autoriteit te waarschuwen. Blijkt het al dat Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. in Friesland bijna altijd aan of nabij het water Vergiftiging te Groningen. uiibreken. Toen Vrijdagmorgen j 1. de dochter van Met het oog daarop worden dan ook door den moe8ker K. N. in de Moesstraat te Gro- bemiddeling van het provinciaal bestuur van nïngen aan het huis haars vaders aanschelde Friesland aan de schippers die, komende van en Noord-Holland besmette streken varen, een kaart uitgereikt ontsteltenis vond zij haar vader dood op den grond met de navolgende waarschuwing: liggen te midden van braaksel en faecaliën. In het belang dei bestrijding van het mond- Daardoor werd het vermoeden opgewekt, dat en klauwzeer onder het vee, wordt den schip- N. zou kunnen zijn vergiftigd en in dat ver pers dringend verzocht het navolgende in acht moeden werd men versterkt door het feit dat te nemen 1. Komt niet op een erf waarop, of i weiland waarin zich vee bevindt lijdende mond- en klauwzeer. F schrift »mond- en klauwzeer® duidt zulk erf of weiland aan. - 2. Wanneer gij op een erf moet zijn waar- voor een bord met ’t opschrift1» mond en klauw zeer® is geplaatst, ga dan niet in den stal of beslagneming J-kvi irnn moor vnrmnrr vv aar» lint WAnnlinia n n Greatsk en hwet mear yen seis forbyldzje schoeisel worden ontsmet. As de ljue, dy ’t neist ós stean’, Dy ’t üs faek yn deugd en tigens Jelnen fier to hoppe gean. Och, men stelt sa’n falske greatens Yn ’e minskewrald ten toan; As men seis tinkt great to wêzen, Is ’t as wird men lytser oan. En derom doar ik tinke, dat As Salomo noch prate koe. Hy ’t selde fen s tiid sahwat As fen syn tiid wer sizze seoe. FRISO. dienst, wat betreft den werktijd van 9 per dag, terwijl hij verder de wensche lijkheid zou uitspreken, dat geen lager loon dan f 12.60 per week mag worden toegekend. Uitvoerig waren de discussies. boeien, een kalf, paard^ drie varkens enz in Ten slotte kwam eerst de motie der recht J?™. sche gemeenteraadsleden in stemming. Deze werd verworpen met 26 tegen 4 5 stemmen. Het amendement dersoc. dem. maximale 9-uren-dag werd verworpen met 32 tegen 9 stemmen. Het amendement der vrijz.-dem. gemiddelde 54 urige arbeidsweek werd weder naar boven gegaan zijn. 1 Een drie maanden geleden brandde bij Van w E ’s avonda Oük de bij het huis staande schuur tegen 13 stemmen, evenals de voordracht tot af. Oorzaak onbekend. Het woonhuis is verzekerd bij de O. B. W. M. De Jong Cie. té Amsterdam.de inboedel bij eene an dere maatschappij, doch beide zeer laag, zoo- dat de man met zijn gezin zoo goed als ge- strafvervolging ingesteld tegen zekeren TFKTx I Het amendement der vrijz.-dem. verworpen met 27 tegen 14 stemmen hebbeD De voordracht van B. en W. gemiddelde 9-uren-dag werd aangenomen met 28 In de gemeenten Nieuwer-Amstel en Aals- het vaststellen meer f” - -■ veel verwisseling van vee plaats vindt om j Amsterdam behoorlijk van melk te kunnen I voorzien, breidt de ziekte zich echter uit. Met de veehouders in die gemeenten heeft een OUZO prmrinnïa nno. al vonl mlatiaa nmrlaf da veehandelaren van helpen en veehandelaren van daar, hier ge regeld inkoopen doen. Bovendien worden in onze weidestreken jaarlijks zeer veel mest hoopen opgekocht, welke in het voorjaar naar provincie nog al veel relaties, omdat de W., wonende in de Korte Noordstraat, die hier hen aan melkkoeien ongeveer twee jaar geleden een zéér jeugdig kind van de weduwe 8. in huis nam tegen eene door een menschlievende dame betaalde vergoeding en thans weigert dit kind terug te geven aan de moeder, die intusschen hertrouwd de bloemkweekerijen te Aalsmeer enz, worden is met zekeren B. en in staat is nu zelf het vervoerd. I kind weder op te voeden. Noch aan den J Vooral dat rechtstreeksche verkeer door aandrang schippers tusschen eene besmette gemeente waardersexploit was W. over te halen het maar dit is niet met zekerheid te zeggen, elders en de veehouders in Friesland, levert kind af te staan, waaraan hij, volgens zijn 1 van smetstof, zeggen, te veel gehecht is, om er afstand van waarvoor te meer reden is als men weet, dat te kunnen doen. r"‘ j het dier niet aan de gevreesde ziekte lydt, de eerste gevallen van mond- en klauwzeer j moedelijk wel toe gedwongen worden. i en i uul er l meende, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Demelumer Oldephaerl llindeloopen en Stavoren. A A« In a1 A a a aaa w.1aa.a .tïazI. Atv, i n r I o Ir An l'tnlmnrl 11 4- wr AAn nmn er

Friso nl | 1911 | | pagina 1