Ilindeloopen en Stavoren. Twinge. Samenhoorigheid. ZATERDAG 22 APRIL 1911. 37ste Jaargang. No. 17. Binnenlandsch Nieuws. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam FRISO. alleraardigst gekozen stand. De fotograaf, de heer Guy de Coral, is me(je ’t Sit dus ier al yn de minske. Mar hwet is dat twingen wol As men ’t op him seis biskóget? Uwer bistiet it yn foaral? Twingen is troch middel fen yens Lichem- of wol geasteskreft, Troch yens macht en oermacht, immen Hwet forrjuchtsje litte as ’t treft. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Greate en lytsen wolle twinge As se tinken doar: »nou kind«, As se fiele dat se baes earst En onmisber binne omtrint. Twinge docht de lytse beuker, Twinge dogge baes en frou. Feint en faena wol ’t ek prebearje, Man en wiif ek dogge it grou. Mem kin dat fensels net hawwe, En de lytse krijt syn sin. Mar dat üt ’e widze nimmen Is fen twinglandij ’t bigjin. Hwent hy komt der troch to learen Dat it twingen him tonei Wer ris helpe kin by dingen Dy ’t tonearsten lang net mei. geen it. nn Oars bringt billikheid en rede Altyd mei, dat wy üs ek Oan in oarmans tastand lien en Rekken hald’ mei syn bistek. Held’rje dan ynskiklik liedsum Immen Ijeaver syn forstan. Earder rint hy nei de sêfte as Nei de strange, wreede han. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. het ook durven zijn. Is men bekrompen ook uw inzicht in de dingen der wereld zal niet diep kunnen worden. Heerscht er een geest van wuftheid, gij zult onwillekeurig mee doen. Maar ook omgekeerdgijzelf kunt ook veel invloed uitoefenen op uw omgeving. Wees opgewekt, vriendelijk, beleefd, u gevend in liefde volle belangstelling voor anderer lief en leedwees moedig, u verheffend boven kleinzieligheid, laster en afgunst en velen zullen u navolgen, ondanks henzelven, krachtens hun natuur van te zijn kudde-menschen; misschien ook dank baar voor uw voorbeeld. Ja, zoo kunt gij veel invloed ten goede oefenen er wordt in waarheid op u, op uw voorbeeld gewacht, bewust en onbewustMaar ook invloed ten kwadeEn ik geloof, dat wij op dat laatste nog meer acht behooren te slaan dan op het eerste, want de natuur van ons kuddemensch- zijn trekt naar eeuwenoude ervaring meer op het slechte dan op het goede voorbeeld. Caveant consules! Dat zij dan mogen toe zien op zichzelven, de voorgangers, in het groot zoowel als in het klein. S. N. v. h. N. Lytse boai wol droegen wirde, Derom üt ’e widze wei, En bigiet derom to twingen, Makket mei de kiel lawei. Skreauwe is syn ienichst middel Dat er yn syn macht al het, En om al syn sin to krijen. ’t Earste teiken fen forset. Dingen him forrjuchtsje litte Der ’t er neat gjin nocht oan het Dy ’t er üt him seis net dwaen scoe En him stnitsje tsjin syn hert. Twingen is dus wol in takje Fen de selde stamme, dy ’t Needsaek het ta fêste woartel, Dy ’t syn sop troch presjen krijt. Dus is twingen net to priizgjen, As it mar allinne giet Om üs eigen foardiel siikjen, Of as eigen sin üs riedt. Wirkbaes, master en regearder Dy ’t it winne wol mei twang, Moat earst sjen, as, hwet hja wolle, Slacht op ’t algemien bilang. Is soms hjir of der ris immen Dy ’t mar nocht oan kweadwaen hat, Dy, fensels moat twongen wirde, Deaienfaldich omt dat moat. Sa hat elke steat ek wetten, Twingend ta gehoarsumheid, En dy mei er siker wêze. Twang is soms rjuchtfeardichheid. »Ik scil him wol efkes leare, Mei syn tsjinwar elke kear, Ik scil him er wol ta twinge Krekt to dwaen nei myn bigear.® Dit bin neistoby de wirden Dy ’t we brüke tiidlingswei, As it eigen foardiel bjirtroch By gefal ris dije mei. Twinge docht de greate Ome, Dy ’t in oar for ’t drillen het En net sjucht op rjucht en billik, Mar fen ’t wollen smeid in wet. Twinge docht de earmelytse, En rint onforskillich foart, As er sjucht dat hy needsaeklik Oudien wirk der meitsje moat. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. een breede schare van jonge mannen, evenals hij, bereid is zich voor het vaderland op te offeren. Als een hervormer zich verheft tegen wat in zijn oogen de verkeerdheden zijn van zijn kerk dacht gij, dat hij zulks zou hebben durven en kunnen bestaan, als hij niet de wetenschap hadde gehadik spreek en handel uit naam van duizenden Dacht gij, dat ooit een mensch het in zijn hoofd zou krijgen, om te protesteeren tegen maatschappelijk onrecht, als hij niet wist, dat duizenden achter hem stonden Dacht gij ik zal het allerbeste noemen wat voor velen maar bestaan kanhun geloof in God, hun vertrouwen op Hem, hun gehoorzaam heid aan Hem ja, dacht gij, dat iemand van dezen datzelfde zou durven belijden, als nie mand hoort gij welniemandmet deze belijdenis instemde? Voorwaar neen. Het ge voel van samenhoorigheid, van te behooren tot een bepaalde groep, een kudde, is de onontbeer lijke voorwaarde van alle zelfbewust handelen, spreken, gelooven. Laat mij thans mogen besluiten met deze opmerking voor de praktijk van ’t dagelijksch leven: dat dit gevoel van samenhoorigheid voor een niet gering deel beslist over de dingen van vreugde en vreugdeloosheidvan gezelligheid en ongezelligheidvan moed tot groote en goede dingen of van op kleinburgerlijke wijze met elkaar voortleven in den ouden sleur; van veel frisscher levensadem of van duffe, muffe levens- atmosfèer. Is men in uw omgeving stijf-deftig uw argelooze levenslust zal zich niet durven uiten, zooals hij dat zou willen. Is uw omge- Zondag kwam A. L. in de Leo-zijstraat te Tilburg, omstreeks 4 Wat ik thans ga schrijven, is naar aanleiding van een reis met den trein in de 2de klasse waar naar luid van den volksmond het publiek zich zoo onbehoorlijk stijf kan gedragan. M’n hemel, heet het, welk een verschil met de derde klasse; daar babbelt en praat men hon derd uit en geeft men naar alle kanten met het grootste pleizier van de wereld z’n oogen den kostmaar in die tweede 1 Daar zaten we dan met z’n zessen en we speelden effectief stommetje en durfden ter nauwernood de beenen eens uitstrekken of het eene been nonchalant-gemakkelijk over het andere slaan; wie weet, wat voor heerschap de overbuurman wel was en of hij u om het een of het ander niet voor een grooten lomperd zou houden. Opgepast daarom en ook maar kwasi deftig zitten voor je uit te staren. Wat niet wegneemt, dat ik me dezen keer wonder goed amuseerde. We hadden zoo on geveer een minuut of vijf gespoord toen - J in de hoek, z’n en stak met veel wetsontwerp schijnt te illusireeren, maakt een onderzoek vanwege de autoriteiten te meer noodzaKelijk, omdat er nog iets zeer ernstigs bijkomt, n.l. dat althans indien mijn infor maties juist zijn de bewuste dame die er zich op schijnt te beroepen, dat toch niemand haar ontslag zal durven uitlokken, thans alles in het werk stelt om een collega-ambtenaar van een meer nabij haar woning gelegen kantoor te verdringen Godsdienstwaanzin Zondagmorgen na de hoogmis, de dienst was juist geëindigd, sprong een onbekend persoon op het middenaltaar in de R. K. Pa rochiekerk te Oudenbosch. Nadat hij geroepen had, dat de menschen moesten blijven luisteren naar hem, verkondigde hij, door God gezonden te zijn om te zeggen, dat de anti-christ ge boren was. Onmiddellijk schoten eenige per sonen toe, die den man van het altaar ver- I wijderden en buiten de kerk brachten. In middels had het gerucht zich verspreid door de kerk, dat de vreemdeling een aanval had willen doen op de dienstdoende priesters en inderdaad werd er een revolver met scherp geladen op hem bevonden. De woede van het publiek was groot. Ónmogelijk kon de toegeschoten politie den vreemdeling bescher men, meer dan tweeduizend menschen eischten hem op Ondanks de bescherming van de politie, werd de vreemdeling op onmenschelijke wijze geslagen en geschopt, zoodat hij meer dood dan levend op het gemeentehuis aan kwam. Ondervraagd door de politie, gaf hij op Hendricks te heeten, 26 jaar oud te zijn, en van Amsterdam te komen. Met welke be doeling hij in de kerk aldus gehandeld had, wilde hij niet opgeven. Vóór het raadhuis had zich een groote menigte opgesteld en de vrees van de politie, dat het voorgevallene zich zou herhalen deed haar besluiten, den man met een rijtuig naar Roosendaal te vervoeren vanwaar hij verder onder politiegeleiJe naar Amsterdam gebracht werd. Achteraf is gebleken, dat er een tweede persoon in zijn gezelschap was geweest, die, ziende hoe slecht zijn vriend er afkwam, het hazenpad heeft gekozen Mishandeling met doodelyken afloop. van Gestel, wonende l uur Hij verkeerde onder den invloed van s waarvan een zeer onbedui dende woordentwist ontstond met zijn vrouw, - - -J o. a. een koffiekop op den vloer Nummer drie is niet zoo gelukkig geslaagd. i w;erp In de woning bevond zich ook een 15 jarige zuster zijner vrouw, die toen v. Gestel zijne vrouw met de hand een slag tegen het hoofd toebracht en deze de woning verliet haar een eindweg verder wonenden broer H. Kafoe ging roepen. Deze gaf hieraan gevolg en begaf zich, gevolgd door zijne vrouw, naar de woning van v. Gestel Volgens deze laatste j zou Kafoe hem naar buiten geroepen hebben, doch hoe het zij, hij heeft zijn woning ver- A laten en toen Kafoe tegen hem zeide, dat hij Ons aankijkend, drukt zij het hoofd op zijne ZU8ter (vrouw van v Ge3tei) niet moe8t mooi, gezond 8]aail) bracht hij (v. Gestel) hem met de hand een g;ag tegen het hoofd toe Meteen greep hij uit zijn jaszak een broodmes en sloeg daar- _j een keer of vijf naar Kafoe, met het gevolg, dat deze getroffen werd in den rechter-bovenarm en in de linker-lendenstreek. De getroffene liep weg en werd door een paar naar dr Piters gebracht en van hier, na aldaar voorloopig verbonden te zijn, per Den Haag bij den postdienst drie of vier brancard naar het gasthuis. Hier bleek, dat ambtenaressen in functie, die getrouwd zijn de wonde, toegebracht in de lendenstreek het eerst levensgevaarlijk was. Kafoe werd daarom de Sacramenten der Stervenden voorzien is Maandagavond aan de bekomen ver wondingen overleden De vermoedelijke dader v. Gestel was na de daad op de vlucht gegaan, doch werd spoedig in de Veldhovenstraat gearresteerd en naar het politiebureau gebracht Vandaar werd hij gisteren naar het hoofd bureau ge transporteerd, alwaar hij thans vertoeft. Zoowel de mishandelde Kafoe als de ver moedelijke dader v Gestel, die gedeeltelijk haalde een reiziger, ginds sigarenkoker voor den dag deftigen omslag ’n sigaar op. Op zich zelf iets heel gewoons; zeker. Maar het trok mijn opmerkzaamheid, dat geen honderd tellen later z’n buurman ook een sigaar opstakna heel korten tijd ook no. 3; toen tegelijkertijd no. 4 en no. 5 en nu besloot ik zelf eveneens te volgen. Maar ziet: vijf minuten later nam een andere reiziger, in den tegenovergestelden hoek, vjng spraakzaam en mededeelzaam, gij zelf zult een courant op en begon te lezen. Ik zat thans 1 nieuwsgierig op den uitkijk,’ wat er nu gebeuren zou. En jawel geen minuut daarna, had een tweede reiziger een boek voor den dag gehaald en voor dat we 500 Meter verder waren gespoord, zaten we alle zes in lectuur verdiept. Weer vijf minuten later geeuwde er een van ’t gezelschap wij achtten ons geroepen om allen achtereenvolgens te geeuwen als hij. Ik begon de zaak van den komischen kant te bezien en toen, na het eerste station, een der inzittenden het waagde om een aardigheid te zeggen, en ook deze daad als een electrische stroom zich door ons heen voortplantte en wij spoedig schudden van het lachen om eikaars aardigheden, die nu in kwistige overvloed weer klonken toen dacht ik bij mezelven: wat zijn wij, goed beschouwd, toch kuddemenschen. Als één schaap over den dam is, durven de anderen te volgenvolgen zij vanzelf. En ik spotte tegen mezelven: zoo gemakkelijk en van zelf volgen wij ook als kuddemenschen den man, die ons voorgaat met gekleed te zijn naar de nieuwste modezóó gaat het ook de schare als stemvee ter stembus, volgend de belhamels; zóó roept ook de schare heden: Hosanna en morgenkruist hem, volgend een paar leids lieden of raddraaiers, ’t Is al dit het werk van kuddemenschen geen karakterwerk g werk, dat duurzaam is, omdat het steunt op eigen inzicht en doorzicht Maar, hoemeer ik mij op dezelfde zaak bezon, des te meer kwam ik tot de erkentenis, dat I dit ons volgzaam-zijn als kuddemensch, toch wat meer waard nog is dan spot alleen. En dat hierom omdat het behoort tot onze natuur en omdat al wat tot onze natuur behoort, een dieperen achtergrond van wijze bedoeling heeft. En wat dan ook een weinig minachtend klinkt, als wij zeggen: kudde-mensch dat klinkt heel anders als men zegt (en dat is toch in den grond hetzelfde): wij, menschen hebben het gevoel van samenhoorigheid. En het wordt inderdaad een zaak van beteekenis, als wij bedenken, dat in dit gevoel ligt allereerst een bron van niet te miskennen troost. Gij moogt zeggen wat gij wilt: maar buurmans leed verzacht zeer wezen lijk ons eigen leed; en als gij een fout hebt begaan, is het u een ware verlichting dat hij en zij dezelfde fout begingen. Het alleen-staan in smart of schuld is als een centenaarslast zoo zwaar om te dragen. Maar daar is meer: het gevoel van samen hoorigheid wekt zelfbewustzijn, fierheid, spoort aan tot groote daden en martelaarschap, in ’t groot en in ’t klein. In ’t groot: als ons land in 1672 overstroomd wordt door Fransche legerbenden, dan is het het samen-lijden, dat wakker roept het gevoel van samenhoorigheid, waardoor de volksziel zich voelt opgericht worden in al haai heldenmoed en opofferings gezindheid voor de zaak der vrijheiden als Veere het voorbeeld geeft, schaart heel het volk zich geestdriftig rond den Prins van Oranje. Als Napoleon Pruisen zoo smadelijk mogelijk vernederd heeft, is het deze nationale ramp, die het gevoel van samenhoorigheid bij de natie opwekt en de ziel van het volk doet opleven in een onstuimig begeeren naar een vrij en eenig Duitschland; en op den eersten oproep van zijn Koning snelt straks het volk met zeld zame geestdrift te wapen. En in het kleinals Mucius Scaevola, be dreigd met marteling, z’n hand in het vuur steekt en haar laat verbranden zonder een spier van z’n gelaat te vertrekken dan heeft hij de kracht daartoe gewonnen uit het besef, dat De nieuwe portretten van Prinses Juliana. De firma Blankwaardt en Schoonhoven te 's Gravenhage zal den len Mei vier foto’s van Prinses Juliana in den handel brengen. Prinsesje in de kinderkamer; in en uit de poppenkamer. Want in de groote kinderka mer is een kleinere gebouwdhet speelhei- ligdom van ons vorstenkind. In de poppen kamer zien we Haar nu, grooten hoed op en mantel aan. Zij zit er op klein stoeltje met leuning, een boek in de hand en vóór zich een van haar lievelingsdierenook een pop, een poppenhond. Op de tweede foto stapt Prinsesje uit de l poppenkamerzij heeft de kruk van de deur in de hand en.... poppenbondje aan een touwtje. Dat is een Prinsesje is er Een ervan in den laatsten tijd voor 1 moeder geworden zijnde, heeft al telkens en van j telkens verlenging van verlof moeten aan- I en vragen, zoodat haar vrijaf per slot van rekening den niet geringen duur van een halfjaar ver kreeg. Dat zat ’m niet hierin, dat de dame ziek was, maar vond z’n oorzaak eenvoudig in de omstandigheid, dat de woning dier ambtenares ongeveer 20 minuten van haar kantoor gelegen is en zij dientengevolge, nam zij haar dienst waar, haar kind niet behoorlijk zou kunnen verzorgen. Dit geval, dat duide lijk de urgentie van Minister Heemskerk’s reeds een volledige bekentenis heeft afgelegd, thuis. drank, tengevolge Daar staat Prinsesje blootshoofds, buiten de poppenkamer, bij den poppen-kinderwagen. Doch dan is er nog nummer vier! Dat is j zeker de best geslaagde, die iederéén zal j willen hebben. Prinsesje, blootshoofds bij een I zachtstoffige causeuse, buigt zich over dezen j heen, drukt er het hoofd vol blijde innigheid op haar lievelingsdier, een Sezessionsbeest j zonder veel vorm, maar een van die nieuwer- wetsche gedierten, waar vele kinderen dol op blijken. Prinsesje is er blijkbaar óók dol op. C het dier en lacht en is een i kind, een verschijning der blijdste aanmin nigheid. P- r - - - - - zeer gelukkig geweest met het skieken® van het Prinsesje. Koninklijke Postambtenaren. De Haagsche »Standaard«-correspondent personen schrijft! »Ben ik wel ingelicbt, dan zijn erin NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, llemelumer Oldephaerl en Noordwolde. Nummer d I dondo vvnnrrlantvxri gekleed als op de eerste foto,

Friso nl | 1911 | | pagina 1