I 1 Hindeloopen en Stavoren. iWiista. sot 37ste Jaargang. ZATERDAG 29 APRIL 1911. No. 18. Binnenlandsch Nieuws. JYiaitiid. Officieel Gedeelte. uw en 7. 8. voor FRISO. Er heeracht 1. 3. 4. 5. de Koningin-Moeder te Soestdijk. Haringvangst. armen, geheel de inrichting Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. I behoedet for sleur en l mei Ijeafde en foarütgong. geije fen nocht as hja yn ’t lan omrólje, of de earste koueblomkes üt ’e linnen siikje. Hwet in maitiidsweelde, hwet in woelen warren by minsken, planten en bistenAlles is yn ’e skrep. De bouboer is al ier en bitiid j lijks hebben, uw c boord van zijn op het programma naar De BURGEMEESTER van Hemelumer Olde- phaert en Noordwolde, maakt bekend, dat door hem een vergadering van den Raad dier ge meente is belegd op Zaterdag 29 April a.s. *s voormiddags 91/2 uur ten gemeentehuize te Koudum. Koudum, den 27 April 1911. De Burgemeester voornoemd, P. ERINGA. Punten van behandeling Notulen. Mededeelingen. Benoeming van een hoofd der O. L. School te Oudega. Idem van een armvoogd voor Koudum. Aanbieding der armvoogdijrekening over 1910. Vaststelling eener instructie enz. voor de ambtenaren ter secretarie. Idem van het schoolgeldkohier over het 1ste kwartaal 1911. Wijziging van de begroeting voor 1911. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Het ongeluk is veroorzaakt doordat de steig- buis van de afdieppomp, welke op een diepte van ongeveer 280 meter in de schacht hangt, I eergistermorgen om 8 uur naar beneden stortte, j Vier mijnwerkers werden zwaar, tien licht gewondeen der zwaar gewonden ligt in het hospitaal te Heerlen op sterven. Er heerscht in de streek groote ontroering. Het water staat 10 Mhoog in de schacht. Met één pomp kan slechts worden gewerkt. Laboremus schrijft in de Enkh. Courant: Als ge aan dezen en genen vraagt, welk deel van zijne woning hij het voornaamste vindt, zullen de antwoorden nogal uiteenloopen. De wand zegt er een, die door allerlei wandver siering zijne kamer verlevendigt; de zolder zegt een ander, die zich de heerlijke oogenblikjes uit zijne jeugd herinnert, toen hij daar speelde of knutselde; de deur vindt de jonge man, die daardoor straks het ouderlijk huis gaat verlaten om in den levensstrijd zijn krachten te beproeven het hoekje van den haard, meent het oudje, dat, zich koestrend bij het vuur, daar zijn laatste levensjaren slijt. Zij allen hebben het mis: het is ’t venster. Als ge een oogenblik nadenkt, zult ge beseffen, welk een voorname rol het venster in uw leven speelt. Het wordt weer voorjaar; het groen bot uit; de vogels kweelen in de takkenen ge voelt lust, na den doodschen winter, een blad, een bloem, een vogel te zien. En daarvoor zet gij u voor het venster. Het is een heldere winternacht. De maan glanst in het diepe hemelblauw en toovert uw tuin om in een wonderland, waar alles flonkert en schittert. En om het te genieten schuift gij het gordijn ter zijde en gaat voor het venster staan. Waar zet gij u neder, als ge behoefte gevoelt te mijmeren over wat geweest is, te denken over wat worden zal Niet in het donkerste hoekje van uw kamer, maar voor uw venster, waar de wolken, die door den wind worden weggevaagd u herinneren aan het verleden, waar de wolken, die opdoemen aan den horizon, u een beeld geven van de toekomst. Waarheen sleept de kleutert zijn stoof en klautert er op en rekt om mee te leven, wat daar buiten is? Naar het venster. En voor uw venster plaatst gij u, als ge wat zonlicht in wilt drinken, als gij gezond wilt worden, om gezond te blijven. Voor het venster draagt men den lijder, voor wien het weldra eeuwige nacht zal zijn, als hij zich vastklampend aan het leven nog een hoekje van de wereld wil zien. Door het venster ziet gij vreugde en smart. Gij ziet er den jong geborene ter doop dragen de hoop en vreugde van zijn ziet er buur of vriend naar zijn laatste rust plaats geleiden. Voor het venster u bestormen en Voor het venster gaat gij staan, als ge lucht- A a X a 1 a .*.X J 1 ze ineenstorten. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. In de schacht, waar het ongeluk plaats had, was een 25-tal werklieden bezig. De overlevenden werden gered door de arbeiders uit de naastbijzijnde schacht, die hen door de steengang bereikten. Het ongeluk moet ontstaan zijn door het instorten van buizen waarmee het mijn water boven wordt gebracht. Omtrent dit vreeselijk mijnongeluk meldt I men nader De haringcampagne te Stavoren is nagenoeg afgeloopen. Verleden week werd nog ruim I 2000 tal (tal is 200) aangevoerd. De prijs, I die in de voorgaande week nog omstreeks j I een gulden per tal was, liep nu terug tot j gemiddeld 40 cent, wat vooral hieraan moet worden toegeschreven, dat de vraag voor I Duitschland sterk vermindert. De meeste I ook het bedrijf en 1 4en Juli, ’s nam. 3 uur, te Amsterdam ver- wacht wordt om den 6en Juli weerde terug- De presi- r ozijn verblijf I in de hoofdstad aan de Koningin en den Prins een dejeuner aanbieden aan I oorlogsvaartuig. Tevens zou vooikomen een bezoek van den President aan as de joun earst sakket, hjir en der sjuchtmen en de fügels hawwe it BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WORKUM, zullen op Zaterdag den 6 Mei 1911 voor het tydvak 6 Mei 19111 December 1911 bij gesloten briefjes verhuren: den tuin gelegen achter de school en onderwijzerswoning in het Heidenschap. De briefjes worden ingewacht op den dag der verhuring, voor ’s middags 12 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. Het venster, immer en altijd en nog eens weer: het venster. Het is de mond, de long, het oog van kamer. Het is een gewijde plaats in uw huis. Ge moet dat oog niet sluiten. Omsluier het licht verduisteren, die u beletten er door te zien, drok mei ’t opbouwen fen nije of mei ’t bij- van de blauwe helpen fen aide nésten. De jonge lamkes springe Het venster zelf licht en nüvere blij en rinne as hazzen it lan oer. Alles is yn ’e skrep, en dochs alles is blij en fleurich, hwent de maitiid as it tiidskoft fen nij libben fen natür, dy lukt üs, ho ’t it waer den ek mar wêzze mei. Hy bringt üs tobinnen, dat it aide fordwoun is, howol it üs in onthjit fen it nije, it ontbloeijen le eftei liet. It oankommende moai fen de maitiid feaiet immen op ta flyten arbeidsjen, ta siedsjen en plantsjen om skielk meane en rispje to kinnen. Doch scil de maitiid noch wol mear bilitsen loften, skrouske dagen en kalde Noardewyn jaen, dy ’t de waeksdom fen de natür tsjinhalde, hwent dat is de fêste oarder. Giet it sa ek net yn ’t hele minskelibben Foarspoed en sinnige dagen wikselje mei tsjinspoed en stoarmfleagen. Der komme dagen fen striid en it ]jocht wirdt oan ’e kant skout troch tsjustere swarte wolken. En ek yn de sedelike wrald giet it net ears. Net altyd giet der ek de foarütgong onforhindere foart. Elke foroaring dy ’t we op dat gebiet waernimme moat wêze in ontwikkeling üt hwet earder wie, in yn ’e hichte klimmen, moat in ontwikkehngskeakel wêze, dy ’t it forline mei de takomst gearbynt. Scoene wy de moaiens fen nou yn de natür geniete sender to betinken, dat it foarby giet en plak romje moat for heger waeksdom En scoene wy net blij wêze, dat we net mear libje sa rousnau as it folk yn ’e middenieuwen I.itte we derom for üs seis en for in oar, de wei yette sljuchter meitsje dy ’t ta gelok, wier- heid en frede ütrint. As elke jier in nije skeakel fen deugden oan- brocht, waerdt it mei de tiid ien lange rigefen in fol, en wolbestege libben. Dat is ’t wirk fen de maitiid yn ’e geast, dy ’t de geasteskreften forjonget en forsterket, forfarsket en opfrisset, gewoante en oanfollet Het is een gewijde plaats in uw huis. En daarom moet gij er zuinig op zijn. I op syn lan, om syn ark net earder del to lizzen Ge moet dat oog niet sluiten. - - - niet met gordijnen, eenige lagen soms, die het al jongfé in ’e greiden Zorg, dat gij altijd een stuk van de blauwe helpen fen aide nésten. De jonge lamkes springe lucht overhoudt. I’:t _-.r .--l. - vi---- luchtig en glanzend als eene fee wil niet gekleed worden in zware, donkere stoffen daar voor is het te teer, te gevoelig en te rein. Laat stroomen van licht naar binnen vallenzij ver helderen uw kamer en uw ziel. Geen gekleurd, in lood gevatte ruiten, als in een kathedraal. Die behooren in een kerkge bouw, waar de geloovige slechts met God en zich zei ven moet zijn, waar de wereld hem niet mag afleiden van zijn overpeinzingen en zijn gebed. Maar in uw kamer moet gij elk oogenblik den hartslag van de wereld kunnen voelen en dat kunt ge slechts, als ge die wereld om u ziet woelen en werken, ziet lijden en verblijden. Sluiten moet gij uw venster pas, als het laatste avondrood vergloeid is en uw oogen in den valen nacht niets meer onderscheiden. Sluiten moet gij uw venster slechts, als de grauwe dood is binnengetreden en ge geen troost vindt in de onverschillige wereld, die joelt en schaterlacht, als uw ziel weent. Maar op alle andere tijden: open het, zoo wijd ge kunt en zet u neder op de gewijde plaats aan uw venster. Zorgen moet ge evenwel, dat ge de heiligheid van uw venster niet bezoedeld. Als gij er voor I gaat zitten, niet om in de voorbijgangers J nu: morlan,ancnhnn nn a wwa^Laa xwraf »>ii vuur. Groote aanplantingen jonge den- en vele H A. heideveld werden een prooi Men kan den voortgang niet Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr.76-78, Amsterdam bereiden zich voor op de ansjovisvangst, die met het einde dezer maand aanvangt. De haringvisschers hebben dit voorjaar geen klagen. De vangsten waren hier goed en wat den doorslag geeft, de prijzen bleven tot Paschen hoog. Het meerendeel der visschers maakte dan ook goede zaken. In de afgeloopen week is in ’t geheel 14.250 tal (2 250 000 stuks) haring aangevoerd, waarvoor van f 0.60 tot f 0 35 per tal werd besomd. Een philanthropise!) hondje is »Moortje« van den caféhouder H. Kamsteeg in de Doelenstraat te Delft. Het schrandere dier is er op gedresseerd om centen, door bezoekers voor de aardigheid op den grond geworpen, bij zijn baas te brengen, die ze dan deponeert in het busje van de Vereeniging voor Kinder-Gezondheidskolonies te Delft e. o. Al meer dan één gevuld busje heeft »Moortje«, bijeengebracht; in twee jaar tijde heeft hij ruim veertig gulden voor het goede doel ver zameld. Moortjes beschaamt menigen mensch 1 zegt de D. Ct. In de vlammen omgekomen. Zaterdagmiddag brandde door onbekende oorzaak in de buurtschap Langeveen onder de gemeente Tubbergen het huis van den landbouwer Haarhuis tot den grond toe af. Helaas is bij dezen brand een kind van ongeveer een jaar omgekomen. Allen hadden reeds het brandende huis verlaten en men had het jongste kind van een jaar oud voorloopig neergezet op het gras in de nabijheid van het buis. In de verwarring heeft men het kind vergeten en door het knetteren der vlammen en het gedruisch de kreten van het kind niet gehoord, want toen men het vond was het reeds zoo deerlijk verbrand, dat de on middellijk uit Tubbergen ontboden dokter slechts den dood kon constateeren. Op welke manier de kleederen van het kind buiten in brand geraakt zijn weet men niet. Men vermoedt dat toen het dak instortte, brandende stukken daarvan op het arme kind gevallen zijn zoodat zijn kleeren toen vlam gevat hebben, met het noodlottige gevolg. Van den inboedel werd weinig gered ter wijl tevens nog een varken in de vlammen omkwam. Alles was, hoewel laag, verzekerd. Boschbranden. Dinsdag woedde een hevige bosch- en heide brand tusschen Anlo, Annen en Eext. Van Annen tot Anlo was ’t één vuurzee. De vlammen sloegen zoo hoog op, dat ze boven den toren van het dorp uitsloegen. De pas sage over den weg was zoo goed als gestremd, want pl.m. 500 meter ver was men genood zaakt door een dichten rook te breken, terwijl men aan den eenen kant geblakerd werd door het nen der vlammen, stuiten en de schade is zeer aanzienlijk. Men denkt, dat de brand ontstaan is door het spelen met vuur door kinderen. Te Eext is een bosch, groot 4 H.A behoorende aan de ge meente, geheel verbrand Men denkt aan kwaadwilligheid Mynongeluk. Woensdagmorgen is in de mijn »Emma« te Heerlen (Limburg) een lift naar beneden gestort- Er zijn 4 dooden en 14 gewonden, o. w. 3 zeer ernstig. Twee der gedooden zijn gehuwd. uw medemenschen op te merken, wat zij voor goeds, voor menschelijks, voor aantrekke- maar om na te speuren, wat zij, in uw oog, voor kleins, voor vreemds, belachelijks hebben, omdat zij afwijken van uw dagelijksche skur, laat dan uw venster afsluiten met het dichtste, zwartste floers, dat ge vinden kunt. Want dan wordt het oog van uw huis vertroebeld, de long die zuivere lucht in uw kamer moet voeren, vult haar met giftige dampen, de mond, waardoor uwe woning honing kan opzuigen, wordt een muil, die venijn zuigt. Daarom zet u aan uw venster, maar spaar de vlekkelooze heiligheid er van. De maitiid is wer komd, mei syn droege i noardewyn, mar ek mei syn forskaet fen kleur en mei syn sinnestriellen en fügelesang. In dei as hjoed lit üs sjen dat de maitiid yn ’t lén is, de fügels sjonge hjar lietkes, de foar- likste beammen krije al blêdsjes en ek oan de efterlikste ontjowe de knoppen hjar al, de lannen grienje allegjerre wer op en mei koarten leit in sêft grien kleed oer de hele greide. De hele natür tsjügd fen nij libben, fen nije groede, nou ’t de maitiid syn earste blommen oer de lénnen struid, der ’t de angel fen de sprütende kreft al opleit. Fol bilofte skynd de sinne oer de fjilden tsjin de kommende hearlikheid, as de ierde him toije scil as in breid en heechtiid fiere scil mei de gelok oanbringende maitiid, dy ’t de hope, de kreft en de moed wer oplibje lit, nei de winter tijd, dy ’t mennichien sa swier foei. Harmen Svtstra song fen de maitiid «Skiën is natür, it forrommet it hert It sjen ho ’t se prieljend glorearet, Freugd jowt se en hope üs by de [oangrym der smert, Moed, ho ’t ek alles mislearet Ja sikerwier, yn it treurichste lot, Jowt se de oanskouwer de kostlikste skat, Kweekt se fornoeging, fortrouwen op God, Dy ’t alles ta segen regearet.« En sa is ’t wol. F geniete, en nei ’t de ynset üs oannimlik waer onthaide, sa to mear waerdearje wy de moaije dagen fen nou, nou ’t it ierdrik to wekker wirdt, en alles hwet libbet him forkwikke en tierich fielt. Al yn ’e iere moarn komme de protters onder de pannen fen it bisketten dak weisetten en sitte op ’e goate om it hüs om de maitiidsboaden i lyk as sinneskyn en mylde loften in goêmoarn j ta to tsjotterjen, as woene hja deryn de earsten Mar it ljurkje hat hjar to gau wést, foar dage en dauwe fleach it op en sjongende skeat it leadrjucht omhegen en ommers folie kommende dei syn blij en froalik wolkom ta, t as woe it der boppe de sinne opsykje De Ijipkes wjukwapperje en kopketommelje yn it loftrom en glinsterje yn ’e sinne dy ’t hjar wjukken oerglanset as I j ierdryk om der in geskikt plakje to siikjen hwer wêze. -er zet gij u als droeve gedachten gij afleiding zoekt. kasteelen bouwtdoor het venster ook ziet gij Door het venster kjjkt ge als ge alleen wilt zijn met uw gedachten. Door het venster kijkt ge ook om u als ge eenzaam zijt één te voelen met planten en dieren en menschen, met de natuur, met gansch de wonderschoone wereld. ouders. Gij laatcto mei... I heger as de protters op ’e goate song it de en heger en heger kleau it I ainna «ncyVio en tagelyk de Schepper smeke in inkel sinnestneltje. kopketommelje hja delsaeije op it I t se hjar nêstkes meitsje kin. Jonges en famkes visschers staakten dan Een geschenk voor de Prinses. Dinsdag is aan H. M. de Koningin voor den verjaardag van Prinses Juliana, een pop in Zeeuwsche kleederdracht aangeboden door de echtgenoote van den heer A. Gunst te Goes De pop heeft een jurkje van rose zijde, een doekje van rood fluweel, de muts is van echte kant met karkas, voorts een bloedkoralen halsketting met slot, zelfs de zilveren doek speld ontbreekt niet. Deze pop is, behalve kop en door mej Gunst vervaardigd en der pop is zoodanig, dat zij ook kan zitten Dinsdagmiddag 1 uur werd mejuffr. Gunst ten Paleize toegelaten. De nieuwe burgemeester van ’s-Gravenhage. Onder hen, die in de laatste dagen genoemd worden als zeer ernstig in aanmerking ko mende voor het burgemeesterschap van de residentie, behoort jhr mr. W. Th. C van Doorn, advocaat en procureur te ’s-Gravenhage, lid van de Tweede Kamer voor Gouda. Cad Het bezoek van President Fallières. Het bezoek van den Franschen president is thans bepaald op 4 Juli. De zeereis van I den heer Fallières naar ons land is aldus geregeld, dat het Fransche oorlogschip met Fen maitiidsweelde.kin men het Staatshoofd en zijn gevolg aan boord den vm xx-kzx w j «auw v va» v«*xxxxaxx«xatt waor -w- onthèlde, sa to mear waerdearje wy de moaije reis naar Frankrijk aan te nemen, dent zal op een der dagen van aan 6. 2. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. j .1 J r aX A a _a J I— - 1 XX a aa. J am X a m a «a I z4 Ir w-i A A L. a om Jr za w» rvA An <4 a z4ni nvm am .-..aII.ama Xa i

Friso nl | 1911 | | pagina 1