Hindeloopen en Stavoren. Woningnood. f 37ste Jaargang. ZATERDAG 6 MEI 1911. No. 19. Goffe en Geartsje. Binnenlandsch Nieuws. RIS Tot plaatsing van adv. en nScoestou dat wirde wolle, Geart? straten VERSLAG van de vergadering van den Raad der Gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, op Zaterdag 29 April, ’s voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer P. Eringa, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening door den Voorzitter met het uit- Mar Goffe, froaliker as hwa, Deiknikte Geartsje fleurich ta; Do kaem se er ek oerhinne, Do blierke ’t üt hjar eagen wei En Gofle fette hjar en sei: »Scoe ’t hast net wirde kinne?« 1. 2. 3. 4. 7 en zal blijven worden beschouwd, dus geheel als volontair. Bij instructie wenschen zij verder In fammensbern fen tweintich jier, Mei glansich, krüzich kroljend hier En roazen op ’e wangen, Scoe mei de harke op ’t skouder, skean De fjouwre oer nei hüs ta gean En song hjar blide sangen. houder voor het gemis eener kast en voor Oudega f 80. De heer J. K. Bajema vindt die vergoeding niet billijk, waar destijds om de gevraagde ver goeding de zaak in Koudum is afgesprongen. De Voorzitter zegt, dat dit niet anders kan, i zou de geheele post moeten worden De cel moet bepaald in die kast, Door den Voorzitter wordt nog medegedeeld, _2. Staten het ontwerp inzake de Laaksum is ingekomen met nog De Trekhondenwet. Naar aanleiding van adressen van belang hebbenden is bij de Regeering in over weging een bepaling om de schouderhoogte van trekhonden, welke van 1 September a s af 60 centimeter zoude moeten bedragen, bij wijze van overgangsmaatregel terug te brengen tot 50 centimeter, welke laatste hoogte wel licht voor onder de kar gespannen honden definitief zal worden vastgesteld. naar Stavoren en onmiddellijke terugreis met den trein naar Warns, zonder vrachtverhooging 1 voor Warns naar Stavoren en terug. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Hja hie al fen de moarnsbitiid Reaksteallen swile as om striid, Ta dat de sinne sakke, Nou like ’t wol as Geartsje nei De lange drokke simmerdei Hjar yn hjar seis formakke. Hja wiste mem wier greatsk op hjar Ut alle fammen meielkoar Dy ’t onder Warkum wierne, Wier hja ’t, dat wist Geartsje ek, Hwer ’t alle feintsjes wol bistek, Ja, ’t meast bistek op hiene. Mar ien lykwol dy lukte hjar oan, As dy hjar soms tomjitte roan Dan foei hjar each yn sines, En skoan dan wol hjar müle swei, Hjar hert, dat fielde Geartsje, sei Hjir hatst my, ik bin dines. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Punt 7. Vaststelling van het Schoolgeld- kohier over het 1ste kwartaal 1911. en ter j ter lezing wordt Op voorstel van den Voorzitter wordt voormeld kohier zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, voor de dagschool tot een bedrag van f 312.051/2 en voor het herhalingonderwijs tot een bedrag van f 27.60. Punt 8. Wijziging van de begrooting voor 1911. De Voorzitter deelt mede dat in verband met Dy Goffe wier hjar bürmans soan, Syn alders stipe, hoop en kroan, Fen oars hie hy gjin witen As arbeidsje al mar oan yn ’t lan, En yn de saken fen syn stan Wie ’r wol yn 't salt bibiten. En krekt nou ’t Geartsje op hüs ta set, Al hie se ’t nou mar Ijeaver net, Komt Goffe hjar tomjitte. Howol se ’m net ontwike doarst Hjar hert sloech rêdder as wol moast En ’t kleuren koe se n’t litte. My tinkt, wy passe elkoar sa ’t heardt, Lit üs in spultsje trouwe. Lit üs, wy rédde it mei gemak, Lyk as de swealtjes onder ’t dak Togearre in nêstke bouwe.« Do hied er Geartsje oerwon, alhiel! Hjar stimme stike yn ’e kiel, Mar Goffe hie hjar sketten. Hy seach genóch, al sei se neat, Hy lükte neijer oan syn Geart De keap wier samar sletten. deze de volgende voordracht wordt aangeboden, dus de kantoorhouder moet iets missen, wat daartegen over geheel in het belang der Ge meente is. De heer Schut is het met den heer Bajema eens, wijl destijds is gezegd, dat de lui er voor waren ingericht. De heer A. A. Bajema vraagt wat destijds de begrooting was, waarop het voorstel voor Warns is gebaseerd en wenscht zich daar alleen aan te houden. De Voorzitter wil opmerken dat de beslissing inzake Koudum geen beginselkwestie was maar enkel betrekking had op de centen, niet zooals hier f 25 betrof, maar wel f 125. De heer O. Krul is het eens met den heer A. A. Bajema, en wil dan ook geen f 135 maar f 120 toestaan, het bedrag waarop het voorstel destijds voor Warns was gebaseerd. De schijn wordt dan vermeden, dat men iets voor Warns wil doen en voor Koudum wil laten. De heer A. Schrale wil nog toelichten, dat het de bedoeling is, de schutting, om de kast aangebracht, af te staan aan de Gemeente, om zoodoende die kast vrij te krijgen voor de in richting der cel. Het amendement van den heer A. A. Bajema, ondersteund door de heeren Krul en Schrale, om het ko^tenbedrag voor Warns niet hooger te stellen dan f 120, in stemming gebracht, wordt aangenomen met 8 tegen 2 stemmen, die der heeren O. H. Bajema en R. Dijkstra. De heer Dokkum had de vergadering verlaten. Het aldus geamendeerde voorstel van B. en W. wordt daarna met algemeene stemmen aan genomen. De punten der agenda zijn hiermede afge handeld. De Voorzitter stelt alsnog aan de orde eene af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1910, en wel om de post: onderhoud met f 300 te verlagen en de post onvoorziene uitgaven met een bedrag van f 303.221/2 te versterken, waartoe zonder hoof delijke stemming wordt besloten. Bij de daarop volgende rondvraag vestigt de heer A. A. Bajema de aandacht op de ri'oleering - van de Zuiderburen, bij de hpizinge van van der Zee, die daar niet in orde is, waarna de Voorzitter belooft, daaraan de aandacht van B. en W .te zullen wijden, waarna de Vergade ring wordt gesloten. Wanneer men komt in onze groote steden en daar een blik werpt in de achterbuurten, in de zoogenaamde volkswijken, dan ziet men veel, wat treurig is en veranderd diende te worden, veranderd ook moet worden. Een vreemde lucht hangt in de nauwe en vaak donkere straten. Vuil is het er; hier en daar liggen hoopjes oud papier, straatvuil en afval van eten, tot dat de reinigingsdienst een en ander komt weghalen. Altijd echter heerscht er in die straten een benauwende, bedompte at mosfeer. In de groote huurkazernes is het niet beter gesteld. Op de donkere, massale trap slaat ons een lucht tegemoet van wie weet wat niet al. In zulke huurkazernes in het volkskwartier slijten honderden, duizenden menschen hun leven. Men doet tegenwoordig veel ter bevordering der volksgezondheid. Op school reeds wordt het kind geleerd zich vooral goed te reinigen, de tanden te borstelen, de haren te kammen, enz. Ze moeten goed zindelijk ter school komen en de autoriteiten zorgen op hun beurt voor luchtige, frissche schoollokalen. Zoo wordt het kind reeds ingeprent het nut voor de gezondheid van licht, lucht en ruimte. Maar zijn ze weer uit school in hun ouderlijke woning(?) terugge keerd, dan bevinden velen zich wederom in eene omgeving, precies hét tegenovergestelde van wat in school geleerd werd als te zijn de meest ver- kieslijkste voor eene goede gezondheid. Ja, er zijn er vele woningen in onze groote steden en ook wel in de kleinere, zelfs wel in de dorpen, die bij lange niet kunnen voldoen aan de eischen, die men aan een werkelijk goede I woning mag stellen, ’t Is treurig, maar ’t dient gezegd. Treurig is ’t, omdat in die woningen(?) krotten zou men ze beter kunnen noemen een geheel menschenleven soms moet worden doorgebracht, wat aan de gezondheid der bewo- neis groote schade berokkent. Treurig ook is’t dat een mensch zich nog langer in zulke wo ningen mag huisvesten, terwijl anders vaak zoo nauwlettend wordt toegezien op het wel en wee van den mensch. Het woningvraagstuk is, voor de groote steden vooral, altijd een moeilijk vraagstuk geweest. Voor de groote steden vooral, omdat in of om zoo’n stad het bouwterrein in verreweg de meeste gevallen, om niet te spreken van bijna alle, veel duurder is dan op het plat- j teland. Tengevolge van dit duurdere bouwterrein zal natuurlijk ook de er op te bouwen woning duurder zijn en als gevolg hiervan zal de huur weer hooger zijn. Goede woningen tegen een hooge huur, dat is niet wat men wenscht, want een hooge huur zal een arbeider niet kunnen betalen. Wat men i wel wenscht, dat is een goede woning tegen een matige huurprijs. Dit vraagstuk op te lossen, daarmede houden velen zich tegenwoordig bezig, maar is er eene, die een ook maar eenigszins goede oplossing heeft gegeven of nog weet te geven? Hij bewijst daarmede allen, en den arbeidersstand in het bijzonder een grooten dienst. In de hoofdstad van ons land, in Amsterdam, sukkelt men nu reeds jaren met de oplossing van dit vraagstuk, want ook daar is de woning nood groot. De Amsterdamsche woningraad meent echter nu een oplossing te hebben ge- vonden. Nieuw is het denkbeeld niet, meerde ren zullen wel eens gelijk er over hebben gedacht, maar of het denkbeeld algemeene instemming zal vinden in den Amsterdamschen gemeenteraad, waai aan het in een uitvoerig adres is uiteen gezet, dat betwijfelen we sterk. Men wil een zeker gedeelte bouwterrein, als zijnde zeer ge schikt voor den bouw van arbeiderswoningen, tegen lagen erfpacht beschikbaar doen stellen door de gemeente. Andere bouwterreinen, bouw terreinen voor burgerwoonhuizen enz., zouden dan tegen zooveel hooger som in erfpacht kunnen worden gegeven. Den arbeider zou men zoodoende een goede woning voor een matigen prijs kunnen aanbieden, en dat is ’t doel. Ja, *t doel is den arbeider een goede woning tegen matigen huurprijs te verschaffen. Men zou handelende als de Amsterdamsche woning raad wil, dat doel kunnen bereiken. Maar o.i is dit toch niet de rechte weg om tot dat doel te komen. Wij erkennen dat de arbeider reeds veel ten achter komt bij anderen, met meer aardsche goederen gezegenden, maar toch kunnen wij niet goed vinden dat anderen, in iets beter doen verkeerenden, hier dat meer zouden op brengen wat de arbeiders dan minder zouden kunen betalen. Zeker, het woningvraagstuk vraagt, neen eischt oplossing, maar dit, die van de Amsterdamsche woningraad is o.i. niet de door allen gewenschte. Wie weet een betere? EWOUD YPSILON. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens voor 11 uur. spreken van het formuliergebed, stelt deze als punt 1 aan de orde: Notulen, welke na lezing door den Secretaris onveranderd worden goed gekeurd en vastgesteld. Punt 2. Mededeelingen. a. dat na afzonderlijke informatie door den ingewacht. Raad van Administratie der H. IJ. S. M. is I bericht ontvangen, dat de gunstige bepaling j I voor de passagiers van het station Koudumom I v Molkwerum eveneens voor die van Warns zal vervangen, maar een tweeden ambtenaar steeds j nedergelegd. Door den V dat van Ged. haven te enkele wijzigingen. Het totaal bedrag der kosten is begroot op f 11000, waarvan Ged. Staten ,“c'' 1/3 deel wenschen bij te dragen. de ««euwe voorschriften betreffende begrooting Naar aanleiding hiervan hebben B. en W. ‘n de, uitgaven eene verhooging moet worden ven schrijven gericht aan den Minister, om te aangebracht van f 205, naar aanleiding van de weten in hoeverre op diens medewerking mag 1 voorgenomen vestiging van telefooncellen te Warns worden gerekend. en Oudega. Die kosten bedragen voor Warns Voormelde stukken en mededeelingen worden f P*us vergoeding aan den kantooi- zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving I aangenomen. Punt 3. Benoeming van een hoofd der O. L. School te Oudega. Uit het door den Secretaris voorgelezen advies I want dan van den Districts-Schoolopziener blijkt, dat door geroyeerd. waarmede B. en W. zich kunnen vereenigen H. Wassenaar te Molkwerum. E. Boersma te Noordwolde. L. Larooy te Winsum. K. van der Werf te Wijtgaard. Ter bespreking der sollicitanten wordt over gegaan in geheime zitting. Na heropening der openbare vergadering wordt tot de benoeming overgegaan en tot hoofd der school te Oudega aangewezen de heer H. Wassenaar, onderwijzer te Molkwerum met 9 stemmen. De heer E. Boersma verkreeg 2 stemmen. Punt 4. Benoeming van een Armvoogd voor Koudum. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer D. Molenaar, worden door Arm voogden voorgedragen de heeren H. W. Kok en W. D. Jaarsma, door B. en W. de heeren D. Woudstra en S. de Jong. Bij deze stemming, waaraan niet wordt deel genomen door den heer J. K. Bajema op grond van bloedverwantschap, worden uitgebracht op H. W. Kok 4, op W. D. Jaarsma 2, op D, Woudstra 3 stemmen en op S. de Jong 1 stem. Bij tweede vrije stemming verkrijgt H. W. Kok 3, W. D. Jaarsma 2, D. Woudstra 4 stemmen en S. de Jong 1 stem. Bij herstemming worden op H. W. Kok en D. Woudstra elk 5 stemmen uitgebracht. Het lot beslist daarop ten gunste van den heer D. Woudstra. Punt 5. Aanbieding der Armvoogdij-rekening over 1910. Onder aanbieding der voormelde rekening stelt de Voorzitter voor deze in handen te stellen eener Commissie ter fine van onderzoek en rapport, waarvoor door hem worden aange wezen de heeren O. Krul, A. Schrale en P. Schut. De heer Dokkum maakt de opmerking dat de 1 laatste jaren in deze Commissie steeds een Wethouder zitting had, waarom de Voorzitter in dezen de traditie getrouw wil blijven en in de plaats van den heer Schut den heer O. H. Bajema aanwijst. Punt 6. Vaststelling eener instructie enz. voor de ambtenaren ter Secretarie. Uit het door den Secretaris voorgelezen voor stel van B. en W. blijkt, dat dit is ingediend naar aanleiding eener resolutie van Ged. Staten, die van oordeel zijn dat het salaris dier ambte naren geëvenredigd moet zijn aan het aantal dienstjaren, temeer, waar hun werkkring steeds in uitgebreidheid en omvang toeneemt en hen dus hoogere eischen worden gesteld, waarom vóór 1 Mei een betrekkelijke instructie wordt reclames voor Handel, N«verheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Wannoesstr. 76-78, Amsterdam I b. dat goedgekeurd van Ged. Staten is terug ontvangen 1. het Raadsbesluit tot onderhandsche ver huring van het voormalige schoolgebouw met onderwijzerswoning te Heidenschap. 2. Idem, het Raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van den berm van den grintweg MolkwerumDijksbrug. 3. Idem van de rekening van de armen gelden van den Grooten Noordwolder polder enz. over 1910/1911. 4. Idem van de der Gemeente, van 5. Idem van het besluit van 17 Maart j.l. tot overdracht van grond of bermsloot aan de Wed. T. Prins en de Wed. W. I. v. d. Zijpp. c. dat IJ. Boersma en E. Atsma te Oudega hunne benoeming tot Armvoogd hebben aan genomen. d. ningen de plannen van de telefooncellen te OudegaWarns heeft goedgekeurd. e. Twa jier forlyn is Geartsje troud, Mei Goffe hat se’r nêstke boud. Hja kibje net, Hja libje froed, Hjar lytse het al moai de groed. En hüs en lên en boerkerij Is süver in Ijeafhabberij. FRISO. »Heit hat fen ’t boerkjen skjin syn nocht En om in liddich hüske socht, Dus binn’ ’t gjin losse sinnen. Hy sei noch Freed: Myn boerkerij Draech ik plesierich oer oan dy Hatstou in wyfke earst binnen 1« zal blij 1 te bepalen dat het salaris van den eersten ambte- B. en W. geven te kennen dat zij ter Secre tarie een eersten ambtenaar steeds noodig achten bij afwezigheid, den Secretaris te kunnen gelden, te weten: vervoer met den sneltrein als een surnumuraire werkkracht door hen is nnnw n n v. aI 1 l.rt A.A 'rnl .1 A l\a AA Ia A, '...1 /I..A ArAVtAnl naar 600850 gulden zal bedragen, met dien verstande, dat hij in het bezit van het diploma moet zijn en den leeftijd van 23 jaar moet hebben bereikt. De tweede ambtenaar zal een salaris van 300400 gulden genieten, plus f 50 voor het diploma, terwijl de 2 jaarlijksche ver- hoogingen van f 50 zullen ingaan na het bereiken van den 20-jarigen leeftijd. Wijl geen der leden over de verordening in het algemeen het woord verlangt, wordt tot artikelsgewijze behandeling overgegaan. Bij de daarop volgende wijziging van de begrooting discussie blijkt, dat alle leden zich met het 17 Maart j.l. voorstel van B. en W. kunnen vereenigen, behalve het bepaalde bij artikel 5, dat zegt, dat wanneer iemand 3 jaar volontair is geweest, hij tot tweeden ambtenaar wordt bevorderd, indien hij dan in het bezit is van het diploma of daarvoor studeert. ien. Op voorstel van den heer Dokkum, onder- dat de Ingenieur der Telegrafie te Gro- gteund door den heer Schrale, wordt voornoemd j- _i j. o artj]{e] zon(]er hoofdelijke stemming geroyeerd vervolgens de verordening, als door B. en W. verbaal van op 9 April j.l. gehouden kasverifi- gekeurd, natio dp hnpL-pn on Izqc van don Cromppntp- vvarnb neeit goeugexeuiu. en vervolgens de verordening, als door 13. en dat volgens het daarvan opgemaakt proces- voorgesteld, zonder hoofdelijke stemming goed- catie, de boeken en kas van den Gemeente ontvanger zijn in orde bevonden. f. dat het verslag van den toestand dezer i Gemeente over 1910 is opgemaakt Secretarie voor de leden

Friso nl | 1911 | | pagina 1