V akonder wij s As de krêbbe heech hinget. 37ste Jaargang. ZATERDAG 13 MEI 1911. No. 20. Binnenlandsch Nieuws. groot. prachtdieren, FRISO. voor 1 stallen, die door ons bezocht werden Een en al lof en bewondering hadden de uit andere groepen gemaakt waren, bij niet alleen in maar dat er Wij werden daarna opgepikt door Het schip zouden Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. hawwe in hountsje en in poes [ja kenne goed togjefre. Noait poeske bliezen hjerre. Hja lizze nachts grif nést elkoar Yn ien de selde koer. De iene hat for de oare graech Syn eigen waermte oer. Hja ite middeis sonder mis Ut ien de selde panne. Dan scil it mei de frede grif Ried jimme dochs wol spanne? Né Bijke pakt wol halich ta, Kin net fetsoen bihalde, Mar der is poes ont diz’ tiid ta, Goedsmoeds oerhinne wédde. Microscopisch onderzoekDr. van en Harmens, Amsterdam, 291 onze Engelsche stallen vergeleken, te bedompt, te laag met het oog op de ventilatie. Trou wens volgens de Engelsche wet zouden zij ook niet zoo laag worden toegelaten, waar bij ons van Hwent poeske tinkt biskiedenwei Ik yt my ’n rounswiet liif. Syn ropjen jowt him oars gjin byt As lést en ongeriif. Wy H Noait scil men Bijke granzjen en Ik joech it Bijke daedlik ta: It wol èk wol ris hoarte, Moatt’ wize, béste minsken soms In bytsje meinoar parte. Ja, fierder seis; kin Bijke en poes Troch krapte oarloch fiere, De minsken kinne as kat en houn Soms by de romte tsiere. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tomiddei skeat er inkeld oer In ierpel mei hwet krommels; Dér moasten hja fensels mei ta, Mar nou wie ’t pakste hommels! Ik joech er my foart twisken yn En woe ’t wer hwet bisluchtsjel »Om sok in bekfol seoene jimm’ As frjeonen, kreauwe en fjuchtsje?® Mar Bijke seach, dat, hied er kind, Dan hied er fen him stitzen «Just omt er ien ierdappel wier, Ha wy de messen litsen.e Engelsche economen over ons Friesch Rund veestamboek; daar waren ze niet over uitge praat de geheele inrichting van dit stamboek, de nauwkeurige staten, de verschillende ru brieken, de groote zorg aan de samenstelling gewijd, de aanteekeningen enz,, dat alles werd om het zeerst geprezen en bewonderd. Zoo iets had men blijkbaar niet verwacht in ons land, waaromtrent in Engeland nu juist niet altijd even juiste verhalen de ronde doen, verhalen waaraan concurrentiegeest wel niet steeds geheel onschuldig zal zijn. En daarom vooral is dit bezoek dit uitstekend geslaagd bezoek van groote belangrijkheid: omdat men nu met eigen oogen heeft kunnen aan schouwen op welken hoogen trap van ont wikkeling onze landbouw staat. En het zal zeker aan den indruk van belangrijkheid geen schade doen, waaneer wij hierbij vermelden, dat die neigen oogen” toebehooren aan leden der machtige sBritsh Dairy Farmers Associa- tion,” d. w. z. aan leden van een bond, gaven, twijfelen wij niet welke grooten invloed kan uitoefenen op de Engelsche Regeering en volksvertegenwoor diging en van welke dikwijls reeds gewichtige wetsvoorstellen in uake landbouwzaken zijn uitgegaan. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. meer f j der stallen en i mooie cijfers wat betreft melkopbrengst, de prachtdieren, waarover onze provincie te be schikken heeft. »Wat zouden van maar En men als landsch 1 schellak, het watergehalte van de boonen tot De vervalschingen in verband met verhoogde 8^2 pet. heeft weten op te drijven, zoodat gegaan. j belastingen. De voeding van den mensch. j natuurlijk uitsluitend de consument daardoor »Wij hebben geteerd aldus onze zegs- Verbod van middelen tot het conserveeren de belasting, in den vorm eener vervalschte die beesten bij o„, in KngZfTebb" ’’'J'""™8'' het verbod van invoer, you know!» vertelde ons als een bijzonderheid een bewijs tevens hoe ons vee in Engeland werd dat een der dames excursionisten, mevrouw Brown, eigenaresse is van een I hoeve, waar alleen Hollandsch vee den wordt, n 1 vee dat nog afstamt van voorouders, die in Engeland ingevoerd zijn hooging vóór het verbod in werking getreden was. Zoo leeft dus ons i hartje van Engeland voort, het verbod invoer ten spijt! Op de inrichting der zuivelfabrieken is geen enkele aanmerking gemaaktde wijze van bewerking van verpakking van afrekening werd als zeer doelmatig geprezen. «Dus vroegen wij ten slotte, half glimlachend in het geheel geen aanmerkingen «Toch wel werd ons geantwoord. Wat ons in uw provincie opviel, dat was wel dit: dat naar onze opvatting de stallen veel te laag van verdieping zijn. Over het algemeen, wel te verstaan, want wij zagen nieuwere hoeven, waar wel degelijk voor hóógere af metingen gezorgd was. Maar de meeste en de opmerking is ook door heeren en dames Het bezoek der Engelsche landhuishoud kundigen aan onze provincie. Het bezoek der Engelsche landhuishoudkun digen aan onze provincie slaagt uitstekend gold het hier een ijsfeest, wij zouden kunnen constateeren, dat sijs en weêr” dienende aan den ander of de anderen, die hem beter tc-dcrrich—. We moeten dus hebben waren‘. Want met allen eerbied voor den studiezin en weetgierigheid onzer Engelsche weet wat en hoe gedaan moet worden, zal er gasten durven wij toch wel de meening te wagen, dat zonder het zomerzonnetje en de blauwe lucht de studiereis veel van hare bekoorlijkheid zou hebben verloren. Nu paart zich het aangename aan het nuttige. De Leeuw. Crt. vertelt over de indrukken der Engelsche gasten speciaal waar die onze provincie betreffen, het volgende man om met voorzichtigheid ons voortaan uit te laten over toestanden in het buitenland, welke wij niet van eigen aanschouwing of na zorgvuldig onderzoek kennen. Het gaat bij ons maar al te dikwijls als ten uwentUnknown, unloved, onbekend maakt onbemind. En waar het concurreerende belangen geldt, daar wor- den dan dikwijls meeningen gevestigd, die zonder dat men weet waar ze vandaan komen, I algemeen verbreid worden en waartegen moei- lijker te vechten is dan tegen werkelijk be- 1 staande grieven. Zoo is het ook meermalen bij ons voorgekomen en landbouwkringen of op zuivelgebied, I zelfs in het Engelsche parlement I oordeelen werden geveld, die even onjuist als onheusch waren ten opzichte van uw land, dat in dezen schromelijk miskend is ge- worden. Na reizen als wij nu ondernomen I hebben, kan en zal dat anders worden. Wij zijn in de gelegenheid geweest alles te J zien wat wij zien willen en de gunstige in druk, welke wij mochten ontvangen èn van uw landbouw en van uw zuivelfabrieken, zal niet nalaten ook gunstige resultaten af te werpen. Mannen en vrouwen van beteekenis op economisch gebied ten onzent hebben de voortreffelijkheid van vele uwer instellingen van zeer nabij kunnen aanschouwen, een voor treffelijkheid, waarvan wij weliswaar wel gehóórd, maar waaraan wij, eerlijk gezegd, ook j veel getwijfeld hebben. Die twijfel is weg; «everything is above board here«. 1 schip hadden verlaten, zonk het met volle Wij werden daarna opgepikt door speciaal geroemd werd de zindelijkheid Brouwer, die ons aan boord nam. Het schip fabrieken, de buitengewoon j8 verzekerd bij «de Eendracht® te Wildervank. Het wrak zit even benoorden net vaarwa ter naar Amsterdam en wordt 's nachts van een visscher van hier verlicht. Vervalschingen en tariefwet. Het Maandblad tegen de Vervalschingen, Hol- onder redactie van de heeren dr. Van Hamel gewaardeerd Roos en Harmens schrijft Het is geheel afgescheiden van politieke beschouwingen in het algemeen belang te gehou- achten om zich bij voorbaat rekenschap te geven van de gevolgen eener belastingver- Lvvglug van verschillende voedings- en genot middelen in verband met vervalschingen. vee onvervalscht in het Zonder deze artikelen afzonderlijk te be- van Zonder deze artikelen afzonderlijk handelen, wenschen wij van ons standpunt in het algemeen te verklaren, dat een verhooging van rechten zonder eenigen twijfel de ver valschingen in de hand zal werken en wel natuurlijk speciaal van die artikelen, welke bijzonder zwaar belast worden, en óf nage maakt óf vermengd zullen worden, meestal tot finantieel of hygiënisch nadeel der consu menten. Het is duidelijk dat de afwezigheid van een goede wet tegen de vervalschingen, in ons land een geheel exceptioneel gunstigen toe stand voor de knoeiers doet geboren worden. Waar om een voorbeeld te noemen zoowel Fransche als Duitsche wetgevers oproer en burgerkrijg trotseeren om den verbruikers te verzekeren, dat zij werkelijk het wijnge was krijgen dat met den geëischten naam overeenkomt, daar zal de nieuwe tarief wet hier b v. ten opzichte van wijn juist het tegenovergestelde bewerken, daar immers de gebottelde wijn zwaar belast zal worden tegen- bij de wet voor ieder dier een minimum over een laag recht op in fusten geïmpor- luchtruimte in den stal is voorgeschreven, teerde, zoodat dank zij der geduldigheid van En al erkennen wij, dat door de eigenaardige bet etikettenpapier uit hetzelfde vaatje de dakconstructie een blijkbaar voldoende ventilatie meest verschillende Cantemerle-, Pommies-en wordt onderhouden, zoo zouden wij toch andere «Hautcrü merken® getapt zullen kunnen hóógere stallen prefereeren....® worden. Waar voor champagne-wijnen dit En afscheid nemend, zeide onze zegsman noggevaar natuurlijk niet te vreezen is, zal de «wijn® weelde, zulk een boter bij het ontbijt; de I fabricage en zoovele andere vervalschingen ge- heeren hoteliers zullen het al wel gemerkt ducht in de hand werken. hebbenwij smeren 's morgens onze broodjes I dubbel; ’n «slice of bread and butter® is een versnapering hier te lande Geslaagd deze studiereis der Engelsche land- I deze bouwers met hunne dames? I houd, dat wij hierboven in het kort weer j t meer. Inhoudsopgave van No. 10. van het Maandblad tegen de Vervalschingen. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam van melk. Borax in boter. Over het nut van gedeeltelijke koude afwasschingen II. Gekookte Soja-olie ter vervanging van Lijn-olie. Iets nieuws in de telegrafie. Een automobielploeg. Wetenschappelijke Berichten. Feuilleton. Controleonder- zoekingen van Levensmiddelen en Verbruiks- artikelen gedaan aan het Laboratorium voor Chemisch on Hamel Roos Keizersgracht. Een schip gezonken. Aangaande het zinken van de »Twee Ge zusters® rapporteert schipper Fokke nader van Leeuwarden als volgt Ik was gistermorgen omstreeks 9 uur van Schokland vertrokken met het doel te Lem mer binnen te vallen. De wind was N. O. wij hadden dus in den wind en moesten dientengevolge laveeren (krusen). Toen wij j omstreeks 1 uur afstand te Lemmerhaven waren genaderd, bemerkte ik dat mijn schip, dat tengevolge der stevige rukwinden hevig slingerde, door het werken der lading ernstig lek was geworden en spoedig dreigde te zinken. Ik heesch toen de noodvlag wat werd opge merkt door den zich in onze nabijheid be vindenden schipper Brouwer, die daarop naar ons toekwam, om adsistentie te ver- leenen Wij (mijn vrouw, ons kind, de knecht en ik zelf) hadden nog juist den tijd ons in onze sloep te bergen, want kort nadat wij ons Zijn dit, in groote ttekken, de indrukken, zej]eil Al is een landje nog zoo klein, we bedoelen in oppervlakte, toch kan het groot zijn, heel groot zelfs, door zijn daden namelijk. Ons landje is nog klein in oppervlakte, nog even klein als vroeger, maar toch toen noemde men het groot. Nu kan Nederland in sterkte zijner oor logsvloot niet wedijveren met Frankrijk, Engeland, enz., maar vroeger, toen Michiel de Ruyter, de Trompen en meer van die dappere mannen nog leefden, toen was Nederland een land, waarmede men rekening moest houden, toen was Nederland groot als zeevarende mogendheid. Nog kan een klein landje groot zijn door zijn daden, door zijn werken. Degelijke wetten en besluiten, die niet gemaakt zijn voor een bepaalde «klasse® onzer maatschappij, maar voor geheel het volk, voor arm zoowel als rijk dus, kunnen medehelpen voor den bloei van het land. Wordt de ééne klasse boven de an dere- klasse bevoordeeld, dan leidt dit tot onte vredenheid, tot tweedracht. Tweedracht dient te worden voorkomen, want niet tweedracht, maar eendracht maakt macht. Waar de industrie welig bloeit, waar de handel druk en levendig is, waar dus aan dui zenden werk en brood wordt gegeven, niet juist genoeg om maar te kunnen leven, maar zooveel als ieder hunner toekomt, daar zal tevredenheid heerschen, daar zal eendracht zijn, daar is men bezig «groot® te worden. Zal de industrie echter bloeien, de handel druk en levendig zijn, de landbouw zich steeds meer uitbreiden, zal ieder vak, ieder bedrijf in omvang en beteekenis toenemen, dan is het noodig dat men heeft knappe kooplieden, knappe boeren en knappe arbeiders. Hoe grooter bun theoretische en hun practische kennis is, hoe beter. Deze kennis te vermeerderen, moet dus het doel zijn van ieder, die het wél meent met zijn vak en zijn bedrijf en ook met zich zelf. Want hoe beter werk een arbeider aflevert, hoe duurder een patroon het aan den man zal kunnen bren gen, hoe meer hij dus ook aan den arbeider zal kunnen uitbetalen als loon voor zijn werk. Men moet er dus op uit om zijn vak kennis te vermeerderen. Hoe kan dit gedaan worden? In de eerste plaats moet de patroon zijn werk goed verstaan. Een patroon, die niet grondig op de hoogte is met zijn vak, zal een bij hem in dienst komenden leerjongen dat vak nooit of te nimmer goed kunnen leeren en wel om de eenvoudige reden dat hij het zelf niet goed kent. Blieft zoo’n leerjongen, later knecht geworden, nog langen tijd bij dienzelfden pa troon in dienst, dan zal ook die knecht zijn vak nooit goed komen te verstaan, of hij moest zich op een andere manier beter weten te bekwamen. Wordt, als dit het geval is, de knecht later toch nog een goed vakman, dan heeft hij dit in ieder geval niet te danken aan zijn patroon, maar wisten te onderrichten. We moeten dus hebben knappe, bekwame patroons. Een patroon, die i zorgen dat ook zijn knechten goed werk maken. Goed werk wordt er overal gevraagd en dan is men ook niet bang er een goeden prys voor te betalen. Voor beiden, voor pa troon en voor arbeider, zal dit geldelijk voordeel zijn. Niet alleen in ons eigen Nederland, maar ook in het buitenland zal zijn werk misschien aftrek vinden. Zoo zal, wanneer patroon en knecht beiden hun werk verstaan, goed verstaan, de zaak van den patroon gaan bloeien en ook de knecht zal er wél bij varen. Verstonden alle patroons en werklieden in ons land hun vak nu zóó goed, dan zou dat geheele bedrijf gaan groeien en bloeien, tot voordeel van allen. En ons kleine Nederland kon trotsch zijn. Al is het klein het zou toonen ook groot te kunnen zijn. Immers, worden er in ons land geen bedrijven uitge oefend, waardoor Nederland bekend, gunstig bekend is in den vreemde De vakkennis van patroon en arbeider moet dus worden vermeerderd. Men heeft dit ook reeds ingezien. Ambachtsscholen zijn opgericht, waar men tot een goed vakman wordt opgeleid. In de theorie en in de praktijk van het vak wordt men onderwezen. En dat dit ambachts- onderwijs aan die scholen ook bij het publiek instemming vindt, is bewezen, getuige de op richting van steeds meer ambachtsscholen in ons land. Van particuliere zijde wordt veel gedaan om het ambacht te verheffen. Verheffing van het ambacht is in het belang van geheel ons land, en waar dit noodig blijkt te zijn, daar hopen wij dat de regeering van ons land, van provincie of van gemeente, gereed zal zijn om steun te verleenen, om zoodoende tot het ge- wenschte doel te komen. Verheffing van het ambacht is in het belang van allen en dus is het, dunkt ons, ook plicht dat allen het hunne er toe bijdragen om tot die verheffing te komen. De handen aan den ploeg dus! EWOUD YPSILON. En afscheid nemend, zeide onze zegsman nog1 «Wij benijden u om uw Itoter; dat is een nieuwe tariefwet de Nederlandsche een boter bij het ontbijt; de I fabricage Wij noemden het artikel wijn, doch er I zijn nog tal van andere voorbeelden to noe men, en het is inderdaad interessant ons in even te spiegelen aan onzen oostelijken Na het onder- nabuur, met zijn drukkende directe belastingen. Zooals men weet, is o. a. het artikel koffie aldaar zwaar belast en nu is dezer dagen in Duitschland geconstateerd dat men door het glaceeren der koffie met behulp van een laagje I i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Demelumer Oldephaert en Noordw olde. Hindeloopen en Stavoren. 1 n J. J- J.-_ -

Friso nl | 1911 | | pagina 1