9 Ilindeloopen en Stavoren. Hüshimmeljen. 3Tste Jaargang. ZATERDAG 20 MEI 1911. No. 21. Binnenlandsch Nieuws. Tot plaatsing van adv. en de handteekening van op een en Bij directe en in- van In ’t geheel waren zij toch Haarlem Maandag werd door de Justitie een onder- zoek ingesteld ten pos1 kantore te Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. V i te constateeren. Dit maakt uit een oogpunt van algemeene welvaart een bevre digenden indruk. Friesch Volkssanatorium te Joure. Aan het eerste jaarverslag van het Friesch Volkssanatorium »Herema State« te Joure, dat loopt van 5 September 1910 (den dag der opening) tot 1 Januari 1911, ontleenen we het volgende Den dag na Bij K. B. is aan den heer C F. F Rinia van Nauta, op verzoek, met ingang van 1 Juni, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Idaarderadeel. Bij dienstorder wordt medegedeeld, dat meermalen nieuwsbladen en gedrukte stukken, welke bij abonnement of met postzegels ge frankeerd zijn ontvangen, voorzien van dezelfde strook of band opnieuw ter post worden be zorgd, zonder dat het voor de nieuwe ver zending verschuldigde port is voldaan. De aandacht van het personeel is daarom op be de besteller gebruik gemaakt door de post- -van je handteekening van Artillerie -- >-- 0 ra es 0 6 patiënten opgenomen en zoo is de opname Wêz hearende dóf en sjênde blyn. gestadjg doorgegaan, tot er op 31 December sa lang dan is ithüs, skjin. De 44 aanwezig waren, zoodat toen alle beschik- endoar en de himmelster der bare plaatsen bezet waren. Een zaal van 7 sakje stadich wer. Rek jy lydsumens, jy for- I draechsumens, jy langmoedigens, jy inskiklikens, jy gedild en sêftsinnigens, nou ’t de oarde yn wanoarde omsetten waerd. It mocht efter ’e lippen efkes sisserje mar jy mochten it der net oer komme litte, hwent de frouljue miene dat se in goed wirk dien hawwe, en it doel heilicht ommers de middels. Jaen .’t hjar ta yn dizze dagen dat se efkes ta in tipke fen Tippe forfólle, en wêz dan seis Sok rates, 1.. Jy dreech wêze, nou hawar, lit dan rates stouwe, en bhuw Sok. It dürret net rêst wer binnendoar 5 Mei, des morgens te zes uur, telegrambesteller en b. in de overige plaatsen bij den Burge meester der gemeente. Bedoelde Commandeerende-Officieren en Burgemeesters zenden vóór of op 1 Juli aan den Inspecteur der Infanterie een staat in, vermeldende onder meer, welke jongelieden zich tot deelneming hebben aangemeld. Vermits nu door genoemden Inspecteur na ontvangst van bedoelde staten, alle verzoeken om alsnog tot het onderricht te worden toe gelaten, zullen worden afgewezen, tenzij de belanghebbenden kunnen aantoonen, dat zij door verblijf in het buitenland of om andere redenen onschuldig zijn aan te late aanmelding meenen we de jongelieden, die aan het voor bereidend militair onderricht wenschen deel te nemen, dat 1 October a s. begint, nadruk kelijk opmerkzaam te moeten maken, op de noodzakelijkheid zich daartoe vóór 1 Juni a.s. aan te melden, terwijl we tevens in herinnering brengen, dat gelijke aanmelding ook moet geschieden door hen, die ten vorigen jare reeds aan het onderricht deelnamen, Fen ware geschiedenis. Onder dit hoofdje verhaalt de N. Crt. het volgende Een jong, ijverig officier besteedde een van zijn vrijen tijd aan nevenarbeid die hem in staat stelde zijn bescheiden middelen eenigszins te versterken. Dies werd zijn aandacht getrokken door bedden kon niet gebruikt worden wegens een iu aanbouw zijnde veranda. Het sanatorium is ingericht met 54 bedden, drie zijn in afzonderlijke kamers geplaatst, zoodat patiënten, die de hoogste rust noodig hebben, daar geïsoleerd kunnen worden. Er is plaats voor 24 mannen en 30 vrouwen, Voor het buitenverblijf wordt beschikt over een groote draaihal voor 12 patiënten en een vaste hal op het Z.-W. gelegen voor 24 pa tiënten Een nieuwe veranda wordt gebouwd tegen den Z.-W. gevel van het hoof Jgebouw deze zal plaats bieden voor 20 patiënten, 10 boven en 10 beneden. Er zijn thans naast de adj.-directrice 4 zusters werkzaam. In het geheel werden in de stichting vanaf 6 September tot 1 Januari verpleegd 51 pa tiënten hiervan overleden 3, na 93, 58 en 7 dagen verpleegd te zijn. Er vertrokken er 4 na een verblijf van 54, 16, 24 en 83 dagen. Resultaten kunnen eerst later gemeld worden 44 patiënten werden opgenomen i met ongecompliceerde longtuberculose, hierva^n waren 27 in een voor behandeling gunst g stadium en 11 in een meer gevorderd stadium. De ontvangsten bedroegen f 24,890, waar onder f 4347 aan verpleeggelden en een Rijks- subsidie van f 3490. De uitgaven bedroegen f 25,919. zoodat de rekening sloot met een Elk fen ’e lêzers hat wol ris heard fen Sokrates en Santippe. Sokrates stiet bikind for in wiis man. Santippe for in lilk wiif. En as we nou bitinke dat de frouljue dotiids ek al hüshimmelen, en wy stelle ós for de geest, Santippe mei ’t hier los om ’e roetswarte holle hingjen, mei de mouwen heech opstrüpt en yn ’e wiete flamjende hannen sküteldoek en dweil tagelijk mei it lear op it gat; dan sizze wy yn üs seis: »Och Sokrates, earme Sokrates! Der stiet dan ek net forgees biskreaun, dat Sokrates yn ’e hüshimmelerstiid mei in stik- mannich jongfeinten dy’t graech fen him leare woene thüskaem. Sonder to foetfeijen seoene dy knapen him efternei yn ’e keamer oprinne, mar dat wier pakste. Santippe kaem twisken- I Februari 1910 en beide en sei: »Hou ris hwet! sa giet it bjir geleken bij April 1910, mar net. Dy keamer ha ’k krekt himmele en j yn oarder brocht, nou kin ’k jimme der netyn i ha to wadsjen. Meitsje dat jimm’ foart komme, 1 luiwammesen! En nim om myn part myn trochwize kearel mar i r him forbjustere makke hat, sadat ik skreppe en klauwe moat om de boel op proppen to hélden De feinten gyngen laeitsjende ta de doar fit I en Sokrates mei hjarren. Santippe miende dat se hjar de gek oanstiken, en it amerfol smoarich j wetter dat se yn ’e hannen hie, smiet se de manljue nidich efternei. „1 bloedich: «Dat tocht ik wol, sa’n tongerbui der seoene wy wol in flap wetter op krije.«. Ik ha dit loopke efkes oanhelle mei de hoop dat it er hwet ta bydrage scil om lyk as de wijsgear, kalm de striid troch to stean. F wy Sokratessen lykje meije as i storte postwisselgelden. Verder zag hij in de boeken de volgnummers der laatst geboekte en naar gelang daarvan voorzag hij de valsche postwissels van een volgnummer, ten einde in dit opzicht ontdekking te voor komen. Ook op andere wijze toonde de jonge man zijn slimheid. De postwisselformulieren liggen ter verzending gereed in een loket. De directeur nu beeft de gewoonte de dé pêche, dat is de zending van de postwissels, zelf gereed te maken. Daartoe moeten de formulieren uit het loket in den postzak gedaan worden. De besteller moet nu of in het loket of in den zak de valsche formulieren I een advertentie, waarin iemand werd gezocht voor het persklaar overschrijven van een hand- aan eenig wetenschappelijk zien, maar de Haarlemsche Justitie vatte haar groot deel energiek aan. Drie bekwame rechercheurs uit Amsterdam, Den Haag en Rotterdam werden aan het werk gezet en dezen hebben met den Bloemendaalschen politie-inspecteur Lokerse, die daarbij uimuntend werk verrichtte, het uiterst moeilijke onderzoek gedaan en de zaak schrift, gewijd tot klaarheid gebracht. Jammer, dat de vogels gevlogen zijn. Op -J zes uur, iJ o zijn vriend voor het laatst te komen. Zoo gebeurde. gezien zijn, n 1. op de Ged. Oude Gracht te handschrift getoond bestaande uit circa 180 De Justitie zet het onderzoek voort, dichtbeschreven pagina s folioformaat, vol door halingen, wijzigingen, noten enz. Overveen. Of hij dit wilde kopieëren. Maar niet Daar de staat der uitbetaalde postwissels klakkeloos, ’t was nogal ingewikkelde stof, ’t Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens voor 11 uur. onderwerp. Onze officier bood zich hiervoor aan en moeten de werd uitgenoodigd bij den advertentiesteller Hem werd een Het Rjjk voor f 3000 bestolen. Na een zeer langdurige instructie is Maan dag vastgesteld, dat het postwisselkantoor te Overveen de dupe is geworden van de op lichting, vermoedelijk gepleegd door een daar werkzaam geweest zijnden hulptelegrambe- steller en een vriend, die thans samen naar Amerika zijn uitgeweken. De hulptelegrambesteller was, zoo meldt Haarl. Dgbld., een ambitieus jongmensch, dat zich zeer verdienstelijk maakte, o. a. door werkzaamheden op zich te nemen die buiten zijn betrekking lagen. Vermoedelijk heeft die zeldzame ijver wel een bepaald doel gehad. De postwissels werden ingevuld ten name van W. Schouten, veehandelaar te Haar lemmermeer, een gefingeerde naam, die in de Haarlemmermeer niet voorkomt. Al de post wissels zijn te diens naam gesteld. Van zijn aanwezigheid op het kantoor te Overveen heeft De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Hüshimmeljen! in wird dat üs manljue kald by de rêch del giet! L. ..1.d yn ’t hüs oankindigt! Dat bitsjut safolle as skjinner dan skjin meitsje en dan alles, alles alles.” Hüshimmeljen! gefaerlik wird! dat de net to peilen djippe sroerselenc om Maeije hinne, opwallen docht yn ’t gemoed fen hjar, dy ’t dochs ienkear oan de man meit’t swart-lekkense pak en de swarte wanten oan, mei de earste hege H. op ’e holle onthjitten hat, dat se him, ja, dat se him om ’t mar mei ien wird, koart en boundich to sizzen Ijeafhabbe scoe en,o ja, en onderdanieh. Manljue-lêzers? yn fortrouwen frege, hwa fen jimme doar noch sizze, as om distiid de waerm-sjipsop-besetenheid üs frouljue yn ’e macht kriget: »/Zc bin baes!« To nou ris! Né gjin greatspraek, en büch de holle, as der troch it hüs basunet «Himmelje! It wiif sneupt in «himmelster® op mei in pear trochtaestende eagen en mei in foarkommen fen in pelysjeagint, oertüge fen hjar frijdom, oertüge fen hjar »jo yn ’e macht-hebben.® Hja sleech for ytlike gounen as groeije jo dy faeks op ’n rèch? for ytlike gounen, nije fegers, nije dweilen, nije bjinders, nije heide- biezems, nije hanskrobbers, nije learnelappen, nije sponsen, nije stoffers, de alden binne for ’t snjeonsjen noch wol mar for ’t himmeljen net goed mear en derneffens wite, giele, griene en polkasjippe en sjippepoeijers, spiritus en... ja, hwet al net meur! op, en man ljue swij, yt it for süker op, ek dat skepke sAlt dat jo skielk bygefal for süker yn ’e thé krije scille en swij seis as scil jy de needsakelike brieven ek twisken de skjinne lekkens en kjessensloopen siikje moatte yn ’e linnenkast. Ja, man fen ’t hüs, rin as in hountsje as de pelysje yn ’e rokken jo opleit, it kammenet to forsetten, de skilderijen en spegels del to krijen. Rin as in hountsje en swij as in mof. Of is ’t jy faeks forgetten dat forline Maeitiid, do ’t de ierd’pels droech kóke wierne en de brij oan- barnt, do ’t er piper ynpleats fen keniel oer ’e rys tolanne kaem, de himmelster sei, dat men sok in tiid ek net tofolle fiven en seisen ha moast? Deror-i yetris swij en rin. Siz net, ik scoe of ik woené man, jy scille neat as dwaen hwet it wiif jo hjit, jy ha neat to wollen, ’t Is it nkear beslist, der is net for wei to kommen, de onforbiddelyk frouljueswet. En der is yet net in oare wet dy’t it forbied. Dus doeld misbruik gevestigd, met uitnoodiging om, in voorkomende gevallen, de belanghebbenden wissels te voorzien ander te wijzen, ten einde een, J den ambtenaar, belast met de inning der ge- zooals gebleken is, veelvuldig voorkomend mis bruik te doen ophouden. De Rüksmiddelen. postwissels Al voor de tweede maal dit jaar toont het maandehjksch overzicht van de Rijksmiddelen een vermindering, in vergelijking met de op brengst over dezelfde maand van ’t vorig jaar. Februari 1911, bleef f 78.000 achter bij nu toont April 1911, ver- een achteruitgang van niet minder dan f 422.200. En toch is de opbrengst der Rijksmiddelen r_.,_J„ over afgeloopen maand eerder gunstig, dan mei, dy’t' myn kaptael ongunstig te noemen Men moet n.l. in aan- ge(jaan hebben merking nemen, dat de vermindering ’n ge- g D boel op proppen to volg is van de mindere opbrengst der wissel- vallige successierechten, die over de vorige maand maar eventjes f 648.118 ten achter bleef, waardoor er voor de andere middelen een vermeerdering valt te boeken van nage- Sokrates sei koel- noeg f 226 000. In ’t algemeen maken ook de ontvangsten over de eerste vier maanden van dit jaar een ue ®oed fy>uur- lo f geheel waren zij toch ruim f 1.352 000 hooger dan de overeenkom- - .jj as üs frouljue at'ge maanden van 1910. Bij directe en in- yn dizze dagen misskien ris in bytsje nei directe belastingen, accijnzen, invoerrechten, Tipke aerdsje. Nei rein komt sinneskyn. Treast posterijen, telegrafen, enz. waren overal stij- jy m skram yn ’t fel of m plotte tean, de tiid gjn£ïen J scil wol wer geneze, en de büden op 'e holle slechts eens per maand opgemaakt wordt, is het misdrijf, dat in Maart op verschillende data is gepleegd, eerst in April ontdekt. Onweer Te West-Capelle (Zeeland) is een boerderij door den bliksem getroffen en afgebrand enkele runderen kwamen in de vlammen om. Te Uithuizermeeden (Gron.) is Zaterdag de 18 jarige boerenknecht P. Allersma in ’t land door den bliksem gedoodte Bierum (Gron.) trof eenzelfde lot het 10-jarig dochtertje van P. Swijghuizen. Te Uithuizermeeden is een schaap, te Krops wolde een paard doodelijk getroffen, terwijl de bliksem in den toren te Appingedam brand veroorzaakte, die echter spoedig gebluscht werd. Boven West-Friesland woedde Zaterdag een noodweer. Te Berkhout zijn 2 koeien, te Blokker 2 koeien en 1 paard doodgeslagen, terwijl in Oostwoud een boerenplaats door ’t hemelvuur af brandde. Te Zuiddorpe (Z.) is de bliksem in de schuur van den landbouwer G. de Clercq geslagen. In de vlammen zijn omgekomen een merrie met veulen, drie vette stieren, zes kalveren en een tiental varkens. Ook alle landbouwgereedschappen zijn verbrand. Uit Heerde wordt aan de Zw Ct gemeld: Heden (Maandag)middag trokken zware onweersbuien, vergezeld van hagelslag en plas regen, over deze gemeente. Door de eerste bui werd de de boerderij van de landbouwer H. Eikelboom te Hoorn in vlammen gezet; bij de laatste sloeg de bliksem in de kapitale boerenhofstede van den landbouwer H. Maten Lzn. aan den IJsseldijk te Veessen. Beide perceelen gingen geheel in vlammen op. Een nieuwgebouwde landbouwschuur van den heer Maten werd mede een prooi van het vuur, en ook een paar kalveren van den heer Eikel boom kwamen in de vlammen om. Voorbereidend Militair Onderricht. Ingevolge het bepaalde in de Regeling van het Voorbereidend Militair Onderricht, zal de aanmelding tot deelneming aan dit onderricht, dat kosteloos wordt verstrekt, moeten geschieden vóór den Isten Juni eerstkomende en wel: a. in plaatsen waar infanterie of Vesting- Artillerie in garnizoen ligt, bij den Comman deerende Officier der Infanterie of der Vesting- De vriend, die uit Amerika over was, deed nu het verdere werk. Hij huurde te Rotter dam, Den Haag en Amsterdam kamers en inde daar de aan hem geadresseerde post wissels, zich uitgevende voor den veehandelaar Schouten. De fraude is ontdekt door een Inspecteur van het Postwisselwezen, die bij verificatie bemerkte, dat Overveen een f 3000 minder afdroeg, dan de door dit kantoor verzonden postwissels samen aangaven. De zaak liet zich heel raadselachtig aan- i büten; it wyf wer lyk as foartiid, sa goed as bólle en sa hüslik as in poes. Dan kin jy oeral wer op hoasfoetling rinne, it bêd leit sa prins- hearlik. it rukt allegjerre sa fris as in nüt. En In wird' dat“de oarloch sprek dan scoe ’k jo oanriede, tige ho 't de souder glimt, de kofjekanne blinkt. I O, dan sit jy sa noftlik yn ’e briedstoel it j sintsje glydt fluensk oer de glêdde tafel, kralet om ’e kopkes en pylket yn ’e tinnen kofjekanne. Dan begjinne jy fenseis to sjongen al ear 't jy seis tier erch yn ha. Howol dit léste gefaerlik is hwent den koe ’t ris ütdraeije op »Ons lijden is voorbij,omdat jy jo wer sa frij fiele, en dy frijdom, dy hearlike frijheid sit üs Friesen sa yn ’t bloed formongen. Mar, pas op,’t is ringen wer snjeon en men driuwt jo mei ’t gesicht sonder wirden de tael fen ’e eagen forstean jy ommers al lang oerein en der üt, hwent it stóf is er net om ophalden deltofallen, as is der krektsa hüshimmele. Mar omdat jy witte, dat moat sa, en omdat Snjeonsjen mar in beestje is by himmeljen, nou dan scoe men al oer ’e houn komme en net oer ’c stird? Sjong dan derom Ijeaver: s Hulde aan de vrouwen Zij vlechten op aarde Bloemen door ’t leven Uit hemelsche gaarde.n. Lyk as in Schiller ienkear songen hat dy 't ek grif de hildetawijden wol ris sjoen hat mei ’t bêdstrie bij de nekke yn, mei de earen fol roet en mei de noasters fol stof plus it hier fol yeske, nammentlik yn ’e hüshimmelerstiid. Mar effen goed seit hy dat se blommen na(Jeeli 8aJdo van f 1029 ut in paradys troch us libben op lerde fnselje. I Deroan kin men witte dat ek it hüshimmeljen wol sekuer moat, al meije wy grüzige manljue it dan ek bistimpelje as in needsakelik kwea. FRISO. «■F I Wr Ho fltnnf Haf iiithAfaaldn I on mnnk; i' c uou uug uu de opening werden de eerste NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1911 | | pagina 1