Ilindeloopen en Stavoren. Van pleiten en napleiten. ZATERDAG 10 JUNI 1911. 37ste Jaargang. No. 24. t Binnenlandsch Nieuws. Yn ’e üngetiid. om eenen mede den ondergang ft Beiden zagen er welvarend 3. De N. C om door den Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Hja schrepten meielkoar yn 't Dn Hja swilen yn ’e sinnebran, En songen soms derby It swiere wirk wirdt hast in feest For hjar dy ’t jong en licht fen geest En flitich binne en blij. Do frege, ut ’e rige, in stim »Hwa ruilebütste graech mei him Elk swijde. Dus net ien. Net ien dy ’t sin hie oan ’t plesier Fen rykdom sonder libbenstier, Dat lanhear hie misschien. Nei Rosalie Loveling. FRISO. van het Prinsesje in name van zijn broer Jan stond. Olieslagers vliegt met een Bleriot-eendekker. Een buitenlandsch vlieger, wiens naam voorloopig nog een geheim dient te blijven, daar de onderhandelingen met hem nog niet geheel en al afgeloopen zijnmochten echter deze onderhandelingen tot geen gewenscht Apeldoorn. De Prinses droeg een haar hand en toen de trein onder het gejuich van een zeer talrijk publiek wegreed. Te half vijf uur reed het Kon. Echtpaar naar het Centraal Station, waar met den trein Prinses Juliana van Het Loo aankwam. Onmiddellijk nadat het Vorstelijk Echtpaar zich met het gevolg in de koninklijke wacht Wie pleit om een koe, geev’ er liever een toe, zegt het spreekwoord. En men zou er gerust aan vast kunnen lijmenen dit is een waarheid als een koe! Wat niet wegneemt, dat er ge pleit wordt dag aan dag door allerlei soort menschen. En dat waarlijk niet alleen door hen, die de waarheid van dit spreekwoord niet onder hun verstand zouden kunnen krijgen integendeel, menschen die pleiten, hebben altijd wel zooveel verstand, dat ook zij »de waarheid als een koe« meer dan voldoende beseffen. De oorzaak van het vele pleiten ligt dan ook dieper. Ligt hierdat de meesten niet pleiten om de knikkers, maar om het recht. Pleiten is een eisch, een onafwijsbare eisch van het beleedigd rechtsgevoel; het is de veiligheidsklep, waardoor de beleedigde partij zich lucht kan geven en verlichting. De majesteit van het Recht eischt dan ook zoo nadrukkelijk mogelijk: het hoor en wederhoor. En wee de natie, onder welke dit hoofdorgaan van het recht is afgebonden. Ge lukkig daarentegen de natie, onder welke de kleinste burger, beleedigd in z’n rechtsgevoel, tegenover den Koning zalven durft te spreken: Il y a encore des juges a Berlin, zooals dat den Aan de gevolgen overleden. De 74-jarige heer A. Hacquebard, die de vorige week door een motorrij der op den Groningerstraatweg werd omvergereden, is Za terdag in het Bonefaciushospitaal te Leeuwarden aan de gevolgen van die aanrijding overleden. Ook de motorrijder wordt daar nog ver pleegd onder meer is zijn bovenlip nog ern stig opgezwollen. Op Pinkster Zondag heeft de Justitie het en gistermorgen is het stoffelijk Ook is den mo- een eerste verhoor afgenomen. De mogelijkheid bestaat, dat tegen hem eene vervolging zal worden ingesteld wegens het door schuld veroorzaken van iemands dood. Ernstig ongeluk. Bij een begrafenisplechtigheid te Harlingen had Maandag een griezelig ongeluk plaats. Juist bij den ingang van het kerkhof, waar de weg zeer smal is en aan beide zijden door slooten wordt begrensd, begonnen de paarden te steigeren, doordat nog op het laatste oogen- blik een paar kinderen den weg trachtten over te steken. De lijkstoet reed daardoor achteruit. Door een vlugge wending trachtte de voerman een ongeluk te voorkomen wat niet mocht baten. Koets en paarden verloren het evenwicht en geraakten in de daar aanwezige sloot, die met slijk gevuld is. Een en ander veroorzaakte hevige ontsteltenis. De voerman kwam er wonder boven wonder af. De paarden werden met veel moeite onder de koets vandaan ge haald. Inhoudsopgave van No. 11 van het Maandblad tegen de Vervalschingen. De vervalsching van voedingsmiddelen, voorheen en thans (I). Glycerine verval sching. Vervalschte melk. De invloed van kunstlicht op de reinheid van lucht. Over het nut van gedeeltelijke koude af- wasschingen. Rattenvleesch. Een wa terleiding uit papier. Petroleum in blokken. Een nieuwe groente. Nikkelen boeken. Gebouwen van ijzerbeton. Een appa raat voor het beschermen van het gewas. Door ozon gesteriliseerde waterleidingen. FeuilletonTelefoongemeenschap met treinen. Muziek als geneesmiddel. Controle- onderzoekingen van Levensmiddelen en Ver- bruiksartikelen gedaan aan het Laboratorium voor Chemisch en Microscopisch onderzoek: Dr. van Hamel Roos en Harmens, Amsterdam, 291 Keizersgracht. ten teeken dat de trein aantocht was. Het Koninklijk kind, dat in het wit gekleed was en er uitstekend uitzag, stond met een Der kaem mynhear de l&nhearre oan Heechskoudrich, bleek fen troanje roan De man, yn ’t beammeskaed Hy knikte stroef, dat wie syn groet, De manljue tipten oan ’e hoed, Foarby hjer, sonder praet. Mynhear tocht heel fornaem: »sje der Dit lan is mines allegjer, En jinsen riist myn stins. Hwet scill’ se ouginstich wêze yn ’t her Dy ’t altyd, om in stikje brea, Poatoan moat sonder lins.« den Groote. En toch, met-dat-al heeft het woord pleiten onder ons een ongunstigen klankdie door geen enkel pleidooi ten zijnen gunste kan worden weggenomen, stel ik me voor. En dat hierom omdat in den majesteitelijken eisch van het be leedigd rechtsgevoel om te kunnen pleiten, zich zoo dikwijls, schier zonder uitzondering mengt velerlei van verdacht en slecht allooi van kop pigheid b.v., die in blinde halsstarrigheid spreekt we zullen dan toch eens zien wie 't het langste volhoudt voor den rechter zal ik mij moeten buigen, voor jou wil ik het niet; en van heb zucht, die den medemensch niet gunt, al ware het maar nog zulk een onevenredig groot klein stuk; van vijandschap, die toornt: tegen over ieder ander mensch zou ik dit kleine on recht over m’n kant kunnen laten gaan, maar tegenover hem nóóitvan haat, van doode- lijken haat, die het zichzelven bezweertge wonnen of verloren straks, ik zal dien mensch blijven haten tot aan z’n dood toe. Al hetwelk voldoende blijkt immers ook hieruit: dat twee menschen die gepleit hebben op z’n zachtst ge nomen elkaar straks zullen negeerener is tus- schen hen iets gebroken, dat niet weer hersteld kan worden. Wat niet zoo zou kunnen zijn, als het beiden te doen ware geweest om louter de majesteit van het Recht. Ja, het zijn wel degelijk eens menschen slechte instincten en driften, die ge durende het pleidooi een ondempbare klove hebben weten te maken tusschen de twee recht- zoekenden. En daarom de schare veroordeelt, en zeer terecht, het pleiten om het povere re sultaat; maar wie meer onder de oppervlakte tast, waarschuwtwacht u voor het pleiten tot j aan de uiterste grenzen van lankmoedigheid toe; en eerst als uw toegevendheid zwakheid of ka rakterloosheid zou worden, pleit dan maar bid dan meteen, dat de hemel u moge bijstaan, om ongedeerd naar uw ziel uit den strijd te voor schijn te komenPleiten is noodzakelijk soms... maar het kan zich slechts zeer zelden verheffen boven den graad van te zijn een noodzakelijk kwaad. De voorstelling nu, die ik van napleiten heb, wordt besloten binnen ongeveer dezelfde lijnen van redeneering, als waarmee ik m’n voorstelliing van pleiten heb trachten aan te geven. Napleiten, zegt de volksmond, is mosterd na den maaltijd waarmee zeer juist wordt uitgedrukt, dat het resultaat ook te dezen nihil is. Als eenmaal het pleit is beslecht, de slag gevallen, het on geluk gekomen, dan heeft alle napleiten hetzelfde succes: als water dat over de rotsen spoelt zon der een enkel spoor achter te laten. En dat het des ondanks zoo herhaaldelijk door allen mensch geschiedt, het komt dan ook allerminst, omdat men er eenig resultaat van zou verwach ten nog, maar omdat het zoo dikwijls is de on afwijsbare eisch van het verontwaardigd ge moed; de veiligheidsklep, waardoor de veront waardigde zich kan luchten en.... behoeden voor erger; Gij houdt vol, dat het ten allen tijde nutteloos is en dat gij u telkens weer ergert aan het klaterend sermoen Ga je gang zou ik willen zeggen; maar toch zet ik het je, om als moeder niet na te pleiten, als haar jongen voor den derden keer in één week thuis komt met een nat pak kleerenóf, om als vader zich neer te leggen, bij het fait accompli, als zijn jongen de boodschap thuis brengt, dat hij bij ongeluk een ruit heeft gebroken van acht tien stuivers, terwijl hij de vorige week er een De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau I). Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam aanbranden enz. Zie-je, dat zijn van die dingen waarover een mensch toch wel eens een harte lijk woordje wil spreken al is het dan ook weer gebeurd! En nu noem ik nog maar be trekkelijk onschuldige dingen; daar is zooveel erger en leelijker in het leven van onze kinde- ren, huisgenooten en medemenschen En toch heeft napleiten een ongunstigen klank en het zal dien houden ook. Vooreerst, omdat op den gerechtvaardigden eisch van het verontwaardigd gemoed om na te pleiten, maar al te dikwijls beslag wordt gelegd door de albe- dillers, die met de zaak absoluut niet hebben uit te staanmaar die zich nu eenmaal geroepen kamer had begeven, dreunden de saluutschoten achten om over eiken mensch en diens doen en laten een oordeel uit te spreken. Mjjn hemel, waarom zouden ze toch niet!? Indien hun dit niet geoorloofd ware waar zouden ze dan toch over moeten converseerenWaarmee zouden ze dan gedurende het gezellig theeuurtje ruiker roode rozen in de hand voor het coupé- zich zei ven toch kittelen, streelen, in de hoogte raam. steken ten koste van hun medemenschen! En vervolgens.... neen, hiermee is feitelijk alles gezegd. Napleiten is helaas maar al te dikwijls werk van buiten de zaak staande kleine zielenhet handwerk,hetsleurwerk,hetconversatie-werk van I kleine zielen; van zielen, die oordeelen slechts I naar wat voor oogen is en nog nimmer leerden molenaar zou zijn overkomen tegenover Frederik beseffen, dat elke bewuste menschelijke daad jnhet resultaat is van zóó ingewikkelde overwe gingen en niet onder woorden te brengen ge voelens, dat elk hard oordeel daarover van den buitenstaander een zweepslag is, die striemt en niet zelden verwondt tot bloedens toe. Oordeelt niet is een der gulden woorden van het Evangelie. Het woord doelt evenwel zoo hoog, dat de schare dat doel nimmer in het oog krijgt. Maar eerlijk gezegd, geloof ik, dat niemand te dezen voortdurend en aan elke plaats ligt zoo echt menschelijk voor de hand, zoo echt menschelijk. F- ÏF „D dingen, die ons niet aangaan, is daarentegen I PT- I’’’ - 1 J- 11I hooger zijn dan de aarde, zoo waarlijk is het zwijgen, het willen zwijgen edeler dan het meest onschuldige, spontane napleiten. Dies mogen wij toezien, of wij recht hebben om na te pleiten en indien welhoe wij het doen. Hoe hooger een mensch staat, hoe kalmer zal hij aanvaarden de gedane zaak, die geen keer neemt. En zijn napleiten met een enkelen blik een enkel gebaar zal meer inslaan en ook effect kunnen hebben dan het »grübeln« uren, dagen lang van de kleine ziel, dat niet het minste effect ten goede heeft. S. N. v. h. N. uit. Des middags werden audiënties gehouden ten Paleize. De bevlagde exprestrein, om Prinses Juli- Zoodra de trein stilstond, namen Haar ouders de Prinses over van mejonkvr. v d. Poll en mej. Marting, die Haar van het Loo waren komen brengen. De Koningin en de Prins kusten Hun kind hartelijk. Onmiddellijk begaven zij zich daarna naar de rijtuigen, waar Zij het Prinsesje tusschen zich in namen. Stapvoets werd gereden langs het Damrak, waar een enorme menschenmassa hen geest driftig toejuichte. Toen na aankomst ten paleize het Konin lijk Echtpaar met het Prinsesje op het balkon verschenen, scheen aan het gejubel der me nigte geen einde te zullen komen. vrij kan uitgaan. Oordeelen napleiten het Ja, Het is naar den mensch. En het kunnen zwijgen, het willen zwijgen over den geest. Ja, zoo waarlijk als de hemelen j_, zoo waarlijk js ^et edeler dan het Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Amsterdam is weer gastvrouw; de hoofd stad heeft opnieuw H. M de Koningin en Prins Hendrik binnen hare muren. Dinsdagmiddag te 12.35 kwam de Koninklijke trein aan. H. M. de Koningin droeg een ruimen witten mantel van soepele zijde en een grooten klokvormigen witten hoed van paardehaar met aigrettes van gekrulde witte brak van vijftien en de vóór-vorige van dertien; haneveeren. Z. K. H. de Prins droeg de óf, om als mevrouw de rol van de zwijgende, generaalsuniform, glimlachende grootmoedige te spelen, als het dienstmeisje nu al voor den derden keer in deze j week de kachel half of driekwart heeft aange legd de spruitjes al weer niet voldoende heeft afgewasschen de kool al weer heeft laten Gistermiddag te 2 uur 54 arriveerde ook H. M. de Koningin-Moeder te Amsterdam. H. M. werd door het Kon. Echtpaar afgehaald van het Centraalstation en eveneens overal geestdriftig toegejuichd. Het total isator-verbod. electrische geleidingen op het huis alle defect Crt. verneemt dat het voornemen, zÜn geraakt. - of anderen maatregel het totalisator-verbod op te heffen en daar van de paardenrensport te voorkomen, in de Kamer geenszins is op- gegeven. Slechts maakt de vorm nog een punt van overweging uitbehalve een initia- tief-voorstel om het verbod buiten werking te stellen, zou ook b.v een motie in aanmerking komen, waarbij de Kamer den minister van Justitie zou verzoeken de door hem aanvan kelijk voorgestelde lezing van het artikel of lijk geschouwd een wijziging in dien geest opnieuw bij haar I overschot ter aarde besteld, in te dienen. Indien op zulk een motie de torrijder reeds stemmen van de meerderheid der Kamer ver- kregen worden, zou er bij den minister geen bezwaar bestaan, daaraan te voldoen De wet treedt, gelijk men weet, 15 Juni in werking. Maar dit is natuurlijk geen fatale termijn voor het in ’t werk stellen van po gingen tot verandering als bovenbedoeld. Die kunnen ook geschieden, nadat de wet in wer king is getreden, al zou men het op de renbaan dan desnoods eenigen tijd zonder totalisator moeten doen. Tweede Leeuwarder Vliegweek. Van 12 tot en met 16 Juli zal te Leeu warden de tweede vliegweek plaats hebben, wederom op de Wilhelminabaan. Eiken dag zullen wederom sportfeesten worden gegeven. Drie aviateurs zijn geëngageerd, die bij gun stig weer (en wanneer zij niet eerder dood vallen) driemaal daags zullen vliegen. Onderstaande vliegers worden verwacht 1J. van Bussel, een Nederlandschen vlieger van de Rotterdamsche vliegvereeniging, die gedurende de Pinksterdagen welgeslaagde tochten heeft volbracht te Alkmaar. Van Bussel vliegt op een groot model Bleriot- eendekker, ingericht voor twee personen, zoodat hij een passagier kan medenemen. 2. John Max Olieslagers, een broer van sonzen Jan” en voor de Leeuwarders geen onbekende, daar hij het vorig jaar zijnen broeder als monteur ter zijde stond. Sinds dien heeft hij zich ook aan de vliegsport ge wijd en te Winterswijk veel succes gehad en mooie vluchten gemaakthij verbeterde daar o.a het duurrecord voor Nederland, dat toen maals ten Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens voor 11 uur. ana naar Amsterdam te brengen, vertrok resultaat leiden, dan zal vermoedelijk Jan ’s middags op den aangegeven tijd 4.25 uit Olieslagers met zijn broeder medekomen bouqet in voor de tweede maal duizenden onzer gewest- wuifde met haar zakdoekje genooten in verrukking te brengen. Schade door het onweder. Een enorme schade is Zondag tijdens het onweder aangericht op het landgoed Angeren- stein te Arnhem. De Rosendaalsche weg, waaraan dit land goed grenst, heeft bij Angerenstein een diepe inzinking. Om tegen mogelijke overstroomin- gen verzekerd te zijn is er op het landgoed een dam gebouwd, die het van den weg vloeiende water tegenhoudt. De stortregens brachten evenwel zulk een overweldigende watermassa, dat het water over den dijk stroomde Het werd een ware modder vloed, De vijvers, waarin een kostbare forellenkwee- kerij traden buiten hun oevers en bij dui zenden zijn de forellen ontsnapt. Deels zijn de visschen in de grasvelden blijven liggen, maar een aanzienlijk deel is ontsnapt en in andere vijvers en beken terecht gekomen. Zelfs aan den Velperweg lagen forellen. Naar schatting zijn in 't geheel 50 000 foiellen verdwenen. In het park zijn drie zware boomen door den bliksem getroffen, terwijl de i l I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaerl en Noordwolde. Heidi livn 4UU w cüm iytv mo tic uouioiou rUr hof «ohiioh von oon „oo- De tweede Leeuwarder vliegweek belooft dus schitterend te wordenherinneren wij ons welk schoon schouwspel het opleverde Jan Olieslagers in zijn slanke Blériot de lucht te zien doorklieven, hoeveel te interessanter zal nu het schouwspel worden, dat ons wacht, wanneer een drietal machines, bovendien van verschillende structuur, getuigen zullen van de nieuwste overwinningen, welke het men- schelijk vernuft op het gebied der luchtvaart heeft behaald.

Friso nl | 1911 | | pagina 1