p I nieuwe leerlingen School voor üitgebreid Lager Onderwijs te Workum. Hindeloopen en Stavoren. nieuwe cursus 37ste Jaargang. No. 26. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. I ZATERDAG 24 JUNF1911. Hwet myn hert my sei. De Stjirren. WETHOUDERS van iibid. daartoe uitgenoodigde kaatsers. Donderdag 13 Juli. Keuring en om even- paar groote messen, doch T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. benden, dat op Zaterdag den 1 Juli 1911 kunnen worden toegelaten tot de Sjuch ik yn it kleare wetter. Stjirren winke er onder yn; ’t Lukt my, mar ik wyt wol better, ’t Is gjin wierheid ’t is mar skyn. Och net ien fen al dy stjirren Mei my barre, ho ’t ik gryn: Hwent de himel stiet fen fjirren Hwet de wrald my biedt is skyn! Trowein. FRISO. Later werden zij door een bootsman daar afgehaald, doch sprongen bij het naderen van den wal uit de vlet te water, wisten aan land te komen en te ontvluchtten. De politie spoort hen thans op, ten einde den. gaan, en gelegenheid de verstopten gebruik maakten Tüzend goudne stjirren prielje, Fen de himel nei omleech; Tüzend held’re stjirren strielje Ut de sé nei my omheech. Fen de hege himelbóge Winke hja my ier en let; Longrich ha ’k omhege skóge Mar berikke koe ’k se net. lukkig gemaakt. De vrouw van slagene ligt doodelijk ziek te bed ■pannen tuigpaarden. Vrijdag 14 Juli. Ringnjderij met krompa- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WORKUM, brengen ter kennis van belangheb benden, dat de aan deze school aanvangt den Isten September 1911 en dat LEERLINGEN, die tot de school wenschen te worden toegelaten, zich vóór 1 Juli e. k. bij het Hoofd dier school kunnen aangeven. Workum, den 19 Juni 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. Vereenigde Burgerschool om_°p «en ducdaive te springen. (Hoofd de heer B. Jonkmans). Aangifte bij het Hoofd der School. Workum, den 19 Juni 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I I te onderzoeken wat voor lieden zij zijn. De gezagvoerder meende te doen te hebben met twee jongelui, die uit vrees voor den militairen dienst het land uitvluchtten. Onweer. ons uit Tijnje, d.d. 20 Juni, NachteRjk avontuur. De heer Immerzeel, glasfabrikant te Rot terdam, sedert eenigen tijd woonachtig te Voorburg, heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een avontuur beleefd, dat iemand met minder koelbloedigheid en vastberaden heid dan deze scherpschutter bezit, heel ver moedelijk het leven zou hebben gekost. Omstreeks 3 uur werd de heer I. gewekt door het aanslaan van zijn hond een lerschen terrier; hij schoot in de kleeren en volgde het dier naar buiten, den tuin in, waar de hond zijn baas onmiddellijk de weg wees naar een loods. De heer I. ondekte alras, dat er iets niet in den haak was, want het slot van de loods bleek te zijn verbroken en twee damesfietsen waren verdwenen. Op vermoeden dat de dieven zich nog niet verwijderd konden hebben, begaf de heer I. zich den weg op en trof het, dat juist een wielrijder passeerde, wiens fiets hij tegen een flinke belooning ter leen kreeg. Op een afstand van 10 minuten van zijn woning zag de heer I. twee wiel J „,ulal.CIuauj, ucuucu rijders voor zich uitgaan, gezeten op de ge-1 te betalen, wegens te hoogen huuropslag. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. waarvan de vader en de eenige zoon familie verdacht worden. van aange- De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Wannoesstr.76-78, Amsterdam j raking geweest, maar staan zij integendeel stolen damesfietsen. In een oogwenk had de bekend als zeer fatsoenlijke menschen. heer I. de situatie overzienhij reed den 1 Naar hetgeen dan verteld wordt, moet de dieven -Th. O., een zeer nette jongeman van J 23 jaren, toen hij van zijn werk om 1 uur thuis kwam, woorden gekregen hebben met I den verslagene, die het de moeder van Th. O. om eten lastig maakte. Er moet met een bierglas geslagen zijn, waarna een vechtpartij I ontstond met het noodlottig gevolg, dat v. d. Jacht op deserteurs. Bij het vertrek van het Russische stoom- I schip Dwina uit Archangel hadden zich inde j WORKTM~"brengén tér kennis van belangheb- kolenbunkers twee Russen verstopt, die eerst zoon. BURGEMEESTER en had hen gedupeerd Twist. Eergisteravond omstreeks 1O’/2 uur had in de weduwnaar niet de het Haagsche Bosch, na afloop van het concert in de tent, een ernstige vechtpartij plaats tusschen een jongmensch van ongeveer 18 jaar en een marinier, waarbij de burger den mili tair een levensgevaarlijken steek boven het hart toebracht met een mes. De oorzaak tot dit tweegevecht moet ge zocht worden in een liefdesgeschiedenis Nadat de marinier eerst in de stent” in het Bosch was vei bonden, is hij per brancard naar het Gemeente ziekenhuis vervoerd. De dader is door de politie naar het com missariaat aan de Nieuwe Haven overgebracht. Haastige spoed. De laatste trein naar Groningen stopte twee minuten te Hoogeveen. Drie passagiers wil- nog gauw even van szekere gelegenheid ge bruik maken. Twee kwamen nog juist in tijds terug, doch no. 3 vond de portieren reeds gesloten. Hij rende echter den chef, die hem wilde tegenhouden, omver, zijn vrien den openden het portier en hij kwam nog mee. Doch de chef brak door den val een knieschijf en zal dus een heelen tijd geen dienst kunnen doen. Dadelijk werd naar ’t station Groningen getelegrafeerd, waar sno. 3« bij aankomst van den trein dadelijk in ver hoor genomen en verbaliseerd werd, ’t Was een landbouwer van 't Zandt. Een predikant die zich aanbiedt in de courant. Tot dusver hadden we dat van een predi kant nog niet gezien. Thans meldt De Stan daard «De heer E. Beukema, theol. docts. a.d. Vrije Universiteit, verzoekt ons aan de Ker ken te willen mededeelen, dat hij thans een eventueel beroep gaarne in overweging zal nemen. Zijn adres is; Hoogeveen.® Maandag viel voor de oogen zijner ouders een jongetje uit een open wagen van de in volle vaart zijnde tram van Terborg naar Doe- tinchem. Niettegenstaande een der inzittenden direct den machinist waarschuwde, sprong de moeder haar kind na met het gevolg, dat zij viel en een bloedende hoofdwonde opliep. Het kind, dat op een berm in het gras was gevallen, bleek geheel ongedeerd. Moeder en kind werden door de tram, die inmid dels gestopt had, weer opgenomen en het drietal zette de reis weer voort. Niet minder dan 74 bewoners van de Van Beuningenstraat en de De Wittenkade te Amsterdam, hebben eenparig besloten geen huur treurige zaak niet in het spel zijn. HuweRjk tusschen broeder en zuster. i ue politie wist te conscateeren, aar ue neer Een ongehuwde moeder trad eenige jaren j bekende H he inbrekers had te doen gehadZijn moedig optreden Voor Prinses Juliana. Zooals men weet, ontving Prinses Juliana op haar jongsten verjaardag van hare ouders 'n boerderij in miniatuur ten geschenke. Naar aanleiding hiervan kwam de heer J. Bakker te Purmerend op het denkbeeld, de Prinses een door hem in vrijen tijd vervaardigd ■tel benoodigdheden in miniatuur voor deze boerderij aan te bieden. Hij vroeg en ver kreeg daartoe van H. M. de Koningin verlof, zoodat dit over eenige dagen door hem zal worden aangeboden. *t Geheel bestaat uit 42 stuks; alle voor werpen zijn geknipt. Leeuwarder vllegweek. Het programma van wedstrijden tijdens de aanstaande vliegweek is vastgesteld als volgt Woensdag 12 Juli. Kaatswedstrijd van Zaterdag 15 Juli. Pony-draverijen. Zondag 16 Juli. Hardloopen, baan 100 M. Hardloopen, zelfde afstand, alleen voor voetballers. Hardloopen met voorgift, baan 1500 M. Polsstokhoogspringen. Estafetteloop ▼oor vereenigingen van vier, baan 400 M. Men meldt aan de L. Ct. Bij het vrij hevig onweer van gisteravond sloeg de bliksem bij den veehouder W. aan den Luxerhooiweg in de huiskamer, tusschen W. en zijn bezoeker d. J. door. W. viel bewusteloos neer en werd door zijn vrouw en d. J. weer bijgebracht. De laatste in het been getroffen, kon zich moeilijk bewegen en i moest zich naar huis laten vervoeren. W. was hedenmorgen nog erg pijnlijk. Te Westerholte is een paard in de weide door den bliksem gedood. Twist tusschen twee buurvrouwen. Twee buurvrouwen in de Langstraat te Arnhem kregen Maandagmiddag «woorden® en zoo iets wil heel wat zeggen. Van de woorden kwam 't tot daden, wat erger was. Bij het eind van den strijd, toen andere buur vrouwen de vechtenden gescheiden hadden, bleken beiden het aangezicht vol krabben te hebbende nagels hadden geducht dienst ge daan. Tijdens het duel waren de dames te gen een raam gevallen en hadden drie glas ruiten gebroken. Dinsdagmorgen was de vrede wederom geteekend en besloten ze tezamen de gebroken ruiten te betalen. Ook zullen zij elkander niet meer lastig vallen. Voor hoe lang deze overeenkomst is aangegaan, moet de geschiedenis leeren. Moord. Even buiten de kom der gemeente Oss (N. Brab.) nog bijna in het bebouwde gedeelte werd Dinsdagmiddag met een diepe steek- of snij wond in den buik vermoord gevonden ze kere W: de L. De getroffene was gehuwd en vader van zes kinderen. Geheel Oss stond in een mini mum van tijd in rep en roer en een dichte menigte stond nieuwsgierig voor de woning van het café O waar de gedoode is binnen gedragen en de burgemeester met den wacht meester der marechaussee het onderzoek leidde. De kastelein en zijn zoon werden in hechtenis genomen, doch van de ware toedracht der zaak is nog niets met zekerheid te zeggen. Omtrent dezen moord deelt de 's-Hert, Curt. de volgende bijzonderheden mede De geheele gemeente is onder den indruk van het vreesehjk drama, dat zich Dinsdag middag in enkele minuten tijds heeft afgespeeld. Twee huishoudens in de diepste ellende gedompeld Na afloop der markt, begaf de vermoorde de 40 jarige W. v. d Leest, gehuwd en vader van 7 kinderen, zich, in gezelschap van een 4-tal personen, huiswaarts. De namen dezer personen zijnVan Heu- men en zijn dochter, v. d. Heijden, een zwager van den verslagene, een zekere Wij- gers uit Geffen. Eenige minuten over eenen op de Kruis straat gekomen, werd nog even aangelegd bij A. O„ kuiper en winkelier. Een vijfde per soon, zekere Smits, heeft zich daar ook bij het gezelschap gevoegd. Van der Leest ging het huis van O. binnen om het eenige minuten daarna doodelijk ge wond te verlatenDaarbinnen heeft het drama zich afgespeeld. Wat is er gebeurd? Hetgeen verteld wordt en het algemeen ge voelen is, is niet te gelooven door iedereen, die de familie O. van nabij kent. Nooit zijn zij op eenigerlei wijze met de politie in aan- j schijf zou gebruiken, tot het demonstreeren van zijn scherpschutterscapiteiten De cordate houding van den heer van I. bleek den vluchtelingen zooveel ontzag in te boezemen, dat zij het geraden achten, zich gewonnen te geven. Inmiddels had de heer I. de hulp kunnen inroepen van eenige te plaatse voorbijkomende visschers, die op zijn verzoek zorgden voor politie assistentie. De aangehoudenen waren tevens in het be van een pakje, inhoudende een paar dood- «warm® waren. na een afstand van twee dagen te hebben afgelegd, door een tremmer ontdekt wer- I Alvorens te IJmuiden door de sluis te had het stoomschip eenig oponthoud, maakte in de buitenhaven vast, van welke na de geboorte van hare dochter in ’t huwe lijk met een weduwnaar. Bij het huwelijk erkenden de echtgenooten het kind als hunne dochter, zoodat ’t meisje hun wettig kind werd. In werkelijkheid was vader van het meisje, doch, gelijk dit veelal geschiedt, was de erkenning bedoeld als een blijk van genegenheid jegens de moeder, met wie hij in het huwelijk trad. Wel had de man uit zijn vorig huwelijk een zoon, die thans een (halve) broeder van het bewuste meisje werd, ofschoon fa werke lijkheid natuurlijk niet de minste bloedver wantschap tusschen beiden bestond. Maar... tusschen broeder en zuster ontstond een wederzijdsche genegenheid, die broederlijk noch zusterlijk kan worden genoemd en beiden naar een huwelijk met elkander deed verlan gen. De Ambtenaar van den Burgelijken Stand maakte echter uit den aard der zaak bezwaar tegen deze echtvereeniging. De hulp van een advocaat werd ingeroepen, die krachtens art. 341 van het Burgerl. Wet boek de onwaarachtige erkenning door den pseudo-vader gedaan, betwiste, met het ge volg, dat de rechtbank deze erkenning nietig verklaarde. Het meisje verloor nu haren staat van wettig kind en werd weder de natuurlijke dochter harer moeder. Hiermede was dus de moeilijkheid uit den weg geruimd, zoodat partijen binnenkort in het huwelijk hopen te treden. Leest een paar minuten daarna naar buiten waggelde en vlak bij bet huis in een sloot den laatsten adem uitblies. Dinsdagavond tot zeer 1 een groote menigte voor het raadhuis waar i voor, maakte toen rechtsomkeert en gebood dreigende met een geladen revolver, den beiden heeren af te stappen en halt te houden. Een van de twee wilde nog ont komen, doch een flinke duw was voldoende om hem op den beganen grond te helpen. Het tweetal, eveneens gewapend tegen tualiteiten, trok een de heer I. liet zich absoluut niet afschrikken loste zelfs een scherp schot in de lucht, de heeren aan het verstand te brengen, laat verdrong zich dat hij hen bij eenig verzet onverwijld als o.~ hei waar 1 het Parket een onderzoek instelde. Alle per sonen die iets van de zaak kunnen weten, zijn in verhoor genomen, terwijl een drietal, A. O. en zijn zoon Th. O., benevens de zwager van den verslagene v. d. H. met het lijk geconfronteerd werden. A. O. en Th. O. zijn des avonds gevangen gehouden, terwijl de andere personen naar huis konden gaan. Zoo zijn dan weder twee families onge- De vrouw van den ver- zit een paar geslagen konijnen, die nog weken geleden werd het gezin vermeerderd, waaruit direct bleek, dat de dieren eerst kort De vrouw en moeder van O. en de andere tevoren waren vermoord en gestolen. kinderen moeten zich als krankzinnig aan- De heeren beweerden, dat ze de fietsen stellen, wat wel begrijpelijk is, nu zij weten, hadden gevonden, staande tegen een hek, maar der het verbroken hangslot, alsmede de overeenkomst in de afmetingen der voetstappen in den tuin Naar men zegt, moet dronkenschap bij deze j van den heer I en die van de schoenzolen der inbrekers, getuigen echter van een geheel andere toedracht. De politie wist te constateeren, dat de heer RI *1 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. 1 Taal! 1(111 v. za sxnn rrrt r» 4-a i 23 i dn era hnnftn xtutv horn dnnhfnr in r nnwn_ 1 V, rt <1 Kz, r* 1 neelen sjeezen.

Friso nl | 1911 | | pagina 1