Hindeloopen en Stavoren. Bekendmaking. Aid Sets-moai. brandgevaar door hooibroeien te voorkomen No. 28. ZATERDAG 8 JULI 1911. 37ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. stelt hij voor deze faem. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. uur ging Prins Hendrik Bezoek President Faillières. De President der Fransche Republiek is Dinsdag te Amsterdam aangekomen. Des morgens om zeven uur vertrokken uit IJmuiden twee torpedo-jagers en zes torpedo- booten, om het Fransche eskader tegemoet te stoomen. Ter hoogte van Zandvoort fiad de ontmoeting met de twee groote Fransche pantserkruisers en de twee torpedojagers plaats. Gedurende het schutten te IJmuiden en den geheelen tocht door ’t Noordzee-kanaal viel den Franschen bezoekers een geweldige ova tie van bet aan den wal zich verdringend publiek ten deel. Om ongeveer half drie des middags bevon den zich de Fransche schepen voor Amster dam. om de overigens niet kan worden bliek opgesteldAmsterdam is vol vreemde- VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Donderdag 6 Juli 1911, ’s avonds 7 uur. Voorzitter de heer T. M. ten Berge, Burge meester. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer W. Kroese, wegens uitstedigheid. Na opening der Vergadering door den Voor zitter stelt deze als punt 1 aan de ordeNotulen na lezing door den Secretaris onveranderd worden goedgekeurd De heer Gaastra vraagt of met deze beschik king van Ged. Staten de zaak is afgeloopen of dat aan die conclusie nog iets is te doen, waar op de Voorzitter zegt dat in dezen geen hooger beroep mogelijk is, terwijl hij op een vraag van den heer Hobma geeft te kennen, dat de Com missie uit Ged. Staten, die de onbewoonbaar verklaarde woningen nog eens hebben bezocht en opgenomen bestond uit de heeren Nauta en van der Zwaag. Vervolgens worden voormelde ingekomen stukken zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving aangenomen. Punt 3. Adressen om afschrijving van aan slagen in den H. Omslag, dienst 1911. Op voorstel van den Voorzitter wordt zonder hoofdelijke stemming afschrijving verleend aan Hitje Jelgersma, van den aanslag van wijlen haren Echtgenoot, W. Huitema, in evenredigheid van 10 maanden, aan G. Schakel, J. Schaafsma en W. A. Jelgersma over 7 maanden en aan de erven R. J. Dijkstra in evenredigheid van 8 maanden. Punt 4. Adres van Frans Y. Boersma te Heidenschap ter verkrijging van grond in erfpacht. Uit het door den Secretaris voorgelezen adres blijkt dat adressant een stuk grond in erfpacht vraagt, gelegen tusschen zijne woning en die genomen van T. Bekema, ter grootte van 48 M2 van dit aan door hem bewoond perceel te verbinden. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor het De BURGEMEESTER der Ge meente WORKUM Gelet op eene aanschrijving van den Commissaris der Koningin in deze provincie; Wijst bij deze de ingezetenen op het groote belang, allereerst van henzelven, om het en vestigt voorts de aandacht op den inhoud van art. 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij onder anderen verschillende straffen zijn gesteld tegen hen aan wier schuld, waaronder is te verstaan, nalatigheid, achteloosheid, gebrek aan voorzorg enz. brand is te wijten. Workum, den 4 Juli 1911. De Burgemeester voornoemd, i T. M. ten BERGE. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. lingen. Een half uur na de aankomst begaf de President zich met de vorstelijke personen naar het Stadhuis, waar hij door den burge meester en den Raad werd ontvangen. De President verklaarde, aangenaam getroffen te zijn door de bartelijke ontvangst. Nadat men de thee had gebruikt, gingen de gasten tegen zessen weer naar ’t Paleis terug. Te halfzeven ontving de President de ge zanten van verschillende mogendheden bij ons hjar üterlik al sküle der al in hert fen goud yn dy ald- faem. Hwet hie j ~~'ZJ hjar tsjinst dien ont salang as de femylje sei: «Setske wy kinne jo net mear brute.” Omdat hja aid en tonein wier der mar by, de pinne krigen hie, de earmfalden fordütste, do skikte men hjar in keamerke ta en wyks in goune onderstand. Nou libbet hja fen in koerke mei jern en ban en fen joune stikken. Folie hat hja net nedich, mar libje moat hja doch, howol ’t hja fielt, dat se ’t net malle lang mear meitsjescil, en dat kin hjar soms as in ütkomst talykje. Is dat nou net djip treurich nei in libben fen arbeidsjen en wrotten Hat hja gjin oanspraek op ’n rêstige aide dei nei sok in wolbistége libben. Mar is it mei iens ek net allerskande- likst for hjarren, yn hwaens tsjinst hja wier, en dy ’t hjar sa efterlieten? En dochs komme sokke «misstannen” noch al ris sa hjir en der foar, elkien ken se en fielt se, heel efkes, hwent och »der is safolle yn ’t libben Setske mocht it wol as in fortüntsje for hjar biskoue, dat se yn ós tiid libbe, hwent as se in hündert jier forlyn libbe hie, den hie men hjar licht ek noch for in tsjoenster sliten, omdat nou just net sa ynnimmend wier, se altyd goed en meigeand Omdat Lózers tink it oare by, de pinne wol net mear foart by dit forhael. FRISO. Tegen vieren begaven zich H. M., Z. K. H. en de President naar het Paleis op den Dam. Langs den weg was een enorme massa pu- By de f jirtich jier lang hat se mei de aide rintenier omtopt as in hushaldster üt tüzen. Noartich wier de aide al as in baerch do ’t er noch soun en goed wier yn syn earste rinte- niersjierren, mar Setske dy ’t him al kennen leard hie yn dy tsien jier dy ’t se mei him op ’e pleats trochbrocht hie as tsjinstfaem, wist him krekt to hemen, him krekt it sin to dwaen. j Mar do ’t er alder waerd en breklik, do ’t er yn syn bernskens kaem, do hat se earst hwet mei him hawn. De bern kaemen Sneins üt tsjerke wei ek altyd efkes by heit oan to sjen, mar hiene der neat mear oan en wierne mar blij dat se wer foart gean koene. Hja koene alles fortroud op Setske oankomme litte, dat wisten hja ommers wol. Setske koe ’t ek folie better mei heit birinne as hja seis. Setske wier de wriuwpeal for de aide man, dy ’t er ütfüterje koe sonder dat er kwea fen kaem, dy ’t er forwite koe safolle as syn dwerse holle him opjoech sonder dat it kwea bloed sette seoe. Setske paste wol op dat er syn rak en dak krige op ’e tiid, dat er net forsmoarke, dat er net forbarnde of oars forongelokke misskien. Setske wier eigen mei, dy leed en wille mei hjarren deeld hie, dy ’t by heitehüs hearde like goed as it ikenhoutne kamenet. De bern wierne Setske tige tankber salang as de aide heit libbe, der ’t se fafolle mei hie üt to stean, tige tankber ta dat er de holle dellei. En do ’t er de holle dellein hie, do seine de bern: «Setske, wy tankje jo for alles m7,v oo hwet je heit by syn libben dien ha en dat it gezonden het Raadsbesluit tot het doen van af- jy nou mar goed gean mei yn in nije tsjinst dy ’t jy nou wol siikje moatte scille.” Setske bleauwen de wirden tsjin ’e kiel sitten i hja swei: In «nije tjinst siikje.” Setskemoai mei hjar acht en sechtich jierren! Hja biloek vesting. H. M. de Koningin was met den trein 2 58 aangekomen en bad zich direct naar Handelskade begeven, evenals de Prins, die per auto naar de hoofdstad was gekomen. H. M. droeg het roode lint van ’t Legioen van Eer. Om ongeveer drie met de koningssloep den President van de «Edgar Quinets afhalen. De begroeting met H. M. de Koningin op den steiger was zeer hartelijk en *t gejuich van 't publiek op ’t IJ en aan de kaden overstemde soms de muziek. en hja sweiIn «nije tjinst siikje.' 1 der fen. Hja hie wol ris heard fen in lange tsjinsttiid dy ’t bileane waerd mei in somke efternei, koe hja ek noch hope ha, dat de aldman, der ’thja sa goed mei oer ’e wei koe, ek ris om hjar tocht ha. Hja hope ont de dei kaem dat de bern heite hüsrie en güd meielkoar parten en ’t hüs leeg helle waerd, en hja lykme al- linne stean bleau. De bern hiene alle trije ouskie fen Setske nomd en wakker hjar yn 'e hón knypt, sa tankber, sa Ijeafdemienend. De iene sei, hja moast gau ris by hjar komme, de oare hie hjar in silfren leppeltsje jown as in oantinken, fen Md pake, en de tredde winske hjar ta «dat it hjar mar goed gean mochtte.” Mar ho ’t se 1 j T2 2 by sein. Gjin reade sint waerd hjar boppe it loon llfkifnlln l_ -1, iast hie en dat oangroeid wier ta sa’n i tüzend goune. Gjin sint as tajefte, as byblileaningDo stie hja allinne, dy Md Sets sonder onderdak. De minsken yn ’e omkriten slaen hjarkleijen gjin acht en tinke, dat it sa slim net mei hjar wêze scil, dat se salang al as dwaener en litter by aide Jildstra regearre hat, dat se nou hjar seis wol bidrippe kin en wol aerdich oerpotte ha scil. Mar fenseis »de k’nyntsjedagen” binne nou op I” Setskemoai moast by de earmfalden oanklopje, en do ’t se dy de kaert ütlaei en it lean dat se al dy jierren fortsjinne hie, of Ijeaver dat se verzoek op de gewone conditiën in te willigen, n.l. tegen betaling van 10 cent per M2 en te vens te besluiten bedoeld stuk grond aan den publieken dienst te onttrekken, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Punt 5. Adres van S. S. Dijkstra alhier om restitutie van betaalde herstellingskosten aan het stek tusschen Tj. Westendorp en M. Hijlkema. Onder overlegging eener nota, groot f 17.55, vraagt adressant vergoeding dier kosten, besteed aan het hek langs den door de Gemeente in on derhoud overgenomen nieuwen weg. De Voor zitter stelt namens B. en W. voor afwijzend op het verzoek te beschikken, wijl adressant indertijds het onderhoud voor zijne rekening heeft genomen en vernieuwing dus tot zijne competentie behoort. Op eene vraag van den heer Gaastra of daarvan iets is beschreven, antwoordt de Voor zitter toestemmend en geeft lecture van eene destijds schriftelijk afgelegde verklaring. Even eens antwoordt de Voorzitter ontkennend op een vraag van den heer Jansen, of deze repa ratie hem door B. en W. is opgelegd, wel is indertijd gezegd dat B. en W. te zijner tijd in het onderhoud iets wenschten tegemoet te komen, maar dit heeft hij geheel uit zich zelf gedaan, zonder B. en. W. in iets te raadplegen. Met algemeene stemmen wordt afwijzend op het verzoek beschikt. Punt 6. Adres van Vrouwe M. Halbertsma te Haarlem om het zet met barten over de Horsea te mogen doen vervangen door een draaibrugje. De Voorzitter deelt mede, voornoemd adres, waarin bedoeld wordt het zet in de boerenplaats van J. E. Dijkstra, te hebben gesteld in handen van den Gem.-Architect om advies. Deze rap porteert dat genoemde barten daar sedert menschenleeftijd hebben gelegen, een last vormen zoowel voor de gebruikers als de schippers, waarom hij gunstig op het adres adviseert. De Voorzitter stelt daarom namens B. en W. voor het verzoek toe te staan onder voorwaarde dat de brug steeds moet zijn afgedraaid wanneer hij niet voor overrijden wordt gebruikt, in goeden staat moet worden onderhouden en geen belemmering mag gegeven voor de scheepvaart. Op een vraag van den heer Jansen of de doorvaartwijdte ook grooter wordt, zegt de Voor zitter, na inzage der voorgelegde schetsteekening, dat de barten thans 1.05 M. boven Z. P. liggen, maar dit met de brug 1.25 M. wordt, terwijl de doorvaartwijdte van 3.75 tot 4 M. wordt vergroot. Met algemeene stemmen wordt gunstig op Punt 10. Wijziging der Gemeentebegrooting dienst 1911. De Voorzitter deelt mede dat deze wijziging betreft de toelagen, vroeger verstrekt aan de Wed. Duinker en thans aan de wed. Kluifstra, ten bedrage van 10 en 45 gulden. Wijl deze stukken voor de leden ter visie hebben gelegen wijziging goed te keuren, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Punt 11. Bespreking en benoeming van een Hoofd aan de school in het Heidenschap. De Voorzitter deelt mede, dat zich na her haalde oproeping slechts één sollicitant voor de betrekking heeft aangemeld en wel de heer D. van Albada te Vroomshoop. Hij stelt echter voor eene bespreking te houden in geheime zitting, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten, waarna de openbare vergadering voor den duur daarvan wordt geschorst. Na heropening geeft de Voorzitter lecture van het ingekomen advies van den Districts-Schoolop- ziener, die op grond van bekomen gunstige in lichtingen geen bezwaren heeft tegen benoeming. Op eene desbetreffende vraag van den Voor zitter, stelt de heer Hobma, daarbij ondersteund door den heer S. Haijtema, voor den toestand, zooals hij nu is, nog eenigen tijd te bestendigen, opdat zal kunnen blijken of door meerdere ont volking dan wel door een gunstige verandering te dien opzichte, al of niet benoeming noodig zal zijn, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Punt 12. Vaststelling der Staten van onin bare posten wegens den Hoofdelijken Omslag, de Hondenbelasting, het Schoolgeld en de retri butie voor het wegvoeren van faecale stoffen. Na voorlezing van de door den Gemeente ontvanger ingezonden lijst van wanbetalers met de verschuldigde bedragen, wordt, na bespreking van enkele daarop voorkomende personen, inzake den Hoofdelijken Omslag een bedrag van f 140.33 oninbaar verklaard. In verband met de Hondenbelasting een be drag van f 4.50, inzake de Schoolgelden een bedrag van f 29.30 en betreffende retri butie voor de wegvoering van faecale stoffen een bedrag van f 6. De punten der agenda zijn hiermede afgehandeld. Bij de daarop door den Voorzitter gedane ge bruikelijke rondvraag heeft geen der leden iets op te merken, waarna de vergadering wordt gesloten. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam der vorige vergadering, welke den Secretaris en vastgesteld. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een schrijven van den heer J. Bogtstra, houdende aanneming zijner benoeming tot lid van het bestuur der Ver. v. verbetering der Volkshuisvesting. b. Idem van den heer S. R. Dijkstra, waarbij deze voor gelijke benoeming bedankt. c. Idem van J. D. Ketelaar, houdende aan neming der voorwaarden, waarop hem 120 M2 grond in erfpacht is afgestaan. d. Eene apostille van Ged. Staten, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het kohier van schoolgelden 1ste kwartaal. e. Een extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, waarbij het beroepsschrift van G. J. Deinum e. a. eigenaren en bewoners van de onbewoonbaar verklaarde woningen op het z.g. Turfland, gelezen de adviezen van B. en W van Workum, van de Gezondheids-Commissie, gezeteld te Bolsward en van den heer J. H. Faber, Inspecteur der Volksgezondheid te Zwolle, voor ongegrond wordt verklaard en de onbe- woonbaarverklaring wordt gehandhaafd. f. Een apostille van Ged. Staten, waarbij goed gekeurd wordt teruggezonden het Raadsbesluit tot afstand van grond in erfpacht aan J. D. Ketelaar. g. Idem, waarbij goedgekeurd wordt terug - en overschrijving van posten der begrooting, dienst 1910. h. Idem, houdende goedkeuring van het Raads besluit tot het verleenen van een voorschot aan de Vereeniging tot verbetering der Volkshuis hét adres beschikt. Punt 7. Aanwijzing van een lid in het Bestuur der Vereeniging Volkshuisvesting. Tengevolge het bedanken van den heer S. R. Dijkstra, wordt tot eene nieuwe benoeming overgegaan en aangewezen de heer W. H. van j der Werf met 6 stemmen. De heer T. M. ten ten Berge verkreeg 2 stemmen en de heeren H. Stuur en C. Gielstra elk 1 stem. Punt 8. Aanbieding van een besluit tot af- en overschrijvingen van en op posten der Arm- voogdijbegrooting, dienst 1910. De Voorzitter herinnert dat dit ontwerp be sluit ter visie heeft gelegen voor de leden, en wjjl geen der heeren lecture verlangt, stelt hij voor het als zoodanig goed te keuren, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Punt 9. Adres van H. de Groot, om voor ziening aan de hem gedane aanschrijving tot verbetering van den N.O. zijmuur zijner woning. Uit het door den Secretaris voorgelezen adres blijkt dat adressant op grond van artikel 17, tweede lid, der Woningwet, voorziening vraagt van het besluit van B. en W. tot hem bij aan schrijving van 16 Mei gericht, om de N.O. zij muur zijner woning af te breken en uit de fun damenten opnieuw op te metselen. Hij is van oordeel dat het achterste deel ter lengte van 6 M. wel herstelling eischt, maar de overige 14 M. is goed. De Voorzitter deelt mede dat naar aanleiding van ingekomen klachten van de naast- legers, het advies is gevraagd van de Gezond- heids-Commissie, hetwelk wordt voorgelezen en den Gemeente-Architect een rapport is verzocht uit welks voorlezing blijkt, dat ook deze de muur over een lengte van 6 M. zeer slecht vindt, van het overige deel de borstwering erg overhelt, maar die muur onderzocht tengevolge de zich daar bevindende krimpgoot, waarom hij adviseert adressant te berichten, dat wanneer de borstwering is weg gebroken, en een onderzoek van den muur over een lengte van 14 M. kan plaats hebben, eerst dan eene beslissing over algeheele herstelling I zal worden genomen. De Voorzitter stelt voor B. en W. in over eenstemming met dat advies, daartoe machtiging te verstrekken. Na gehouden bespreking, waaraan wordt deel- door de heeren IJntema, Gaastra, Hobma, Jansen, Potma en de Voorzitter wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stem- men aangenomen. hjar redde moast waerd der net lean ütbitelle fen heite kaptael der ’t hja ek for oppf' sauntien NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaerl en Noordwolde. li

Friso nl | 1911 | | pagina 1