Ilindeloopen en Stavoren. Bekendmaking. ZATERDAG 15 JULI 1911. 37ste Jaargang. No. 29. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. II Toast by ’t heamiel. P. Teunissen. Hoe van Mar dochs, al hat it heen soms en veehouder. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Hwent gêrs wirdt hea, en hea wirdt dong, Dat sprekt. Fen dong komt gêrs, dus, Aid wirdt jong, Ja krekt Us pake en hjar, dy diene ós foar En wy, hjar bernsbern, folgje hjar Sa krekt. FRISO. Hwent o! sa ’n hele drokke dei Yn ’t spier, Fen moarnsbitiid ont jouns let mei Wiet hier: Den hat men jouns oan ’t miel, it sij Potstrou of breij mei brea der bij, Gjin mier. Mar as men goed yens wirk bisjocht, Den is ’t Al hwet men docht, dat grif ha’k tocht, Net mist, In rin yn ’t roun, der ’m wei bigoun Wirdt m’ ek yn ’t einbislüt wer foun Bislist Fenseis it wier soms net oerdreaun In toer It hea rüchküld en derby gleaun De boer, Dat hat men wol, de hannen fol; Gjin bargestirt bliuwt yn ’e krol Op ’t fjür. Ek soms, al wier dat gans in krom, Forkeard, Wie üs de gier fen fluggens stom Forleard Al wier dat ek us seis to gek, Och... Evert hie üs yn ’e sek Biteard. een zich tig gezien, Het Hoe een raadsel. En ek de boer, hy hie sa skjin Syn nocht Sa’n drckte en sa’n great hüsgezin Foldocht Net op in dür. En ’t jild by ’n boer, Sa’n tiidl!.. ’t is wetter yn ’e koer, It fljocht! It measte hea wie neat te droech, Noch taei, It waer faek wiet de sinne slüch Oerdei, sSa’n hjitte golle« en der yn dolle, Dat scoe men Ijeaver weijaen wolle: O seiü De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Sa deis om kriich yn ’t hea omslaen Mei moed; Sa jouns de brijpot eare oandwaen Forgoed, Den foei sa’n dei, ho drok, hwet mei En swier weard licht, en elkien sei: Hwet scoe’tl De BURGEMEESTER van WORKUM brengt ter kennis van de eigenaars van vaartuigen, waarmede de kustvisscherij wordt uitgeoefend, waaronder wordt ver staan het visschen in de territoriale wateren, de zeegaten, de open havens, den Dollart, de Lauwerzee, de Waddenzee, de Zuiderzee, de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche stroomen dat alvorens een vaartuig voor de kustvisscherij in gebruik wordt ge nomen, daarvan schriftelijk aangifte moet worden gedaan bij den Burge meester ter inschrijving van de vaar tuigen in het daarvoor bestemde re gister, en dat formulieren voor die aangifte gratis zijn te bekomen ter Secretarie. Voorts wordt in herinnering ge bracht, dat de kustvisscherij is ver boden, tenzij men voorzien is van een consent, en dat die consenten op schriftelijke aanvrage (ter Secre tarie verkrijgbaar) door den Burge meester worden uitgereikt tegen betaling van f 0.50. Workum, den 11 Juli 1911. De Burgemeester voomoemd, T. M. ten BERGE. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De zeeliedenstaking. In Amsterdam is de toestand nog onveranderd. In de vergaderingen van gemeentelijke gas werkers, ter bespreking van het lossen van sbesmettes kolen, werd besloten gehoord de rapporten van eenige bestuurders van den Fed. Bond van Gemeentewerklieden, die de meening hadden ingewonnen van de besturen van Recht en Plicht® en Zeeliedenbond aan het verzoek van beide genoemde organisaties, om geen uitbreiding aan de staking te geven, te voldoen. De gaswerkers zullen dus de kolen lossen en de stakers niet bemoeilijken in hun actie. Want dit was de conclusie der stakers- besturen: een uitbreiding der staking naar de zijde der gemeentewerklieden op dit oogenblik zou de stakers kunnen benadeelen. Bij acclamatie werd verder besloten, voortaan 1 uur loon te storten. De aardappelhandelaar van Es, was eergister- middag bezig van uit zijn pakhuis, gevestigd op Regtboomsloot, aardappelen in kratten verpakt, op een schuit te laden. Deze aardappelen moes ten naar den Kon. West-Indischen Maildienst worden gebracht om naar West Indië te worden vervoerd. Te ongeveer 11 uur verscheen een troep stakers, waarvan er eenigen op de schuit sprongen en een twintigtal kratten met aardap pelen in het water wierpen. Een agent, die bij het laden aanwezig was, telephoneerde om ad- sistentie, doch toen deze verscheen, waren de stakers verdwenen. De omgeving van het pak huis werd door de politie en eenige huzaren afgezet. Van de kratten, die waren blijven ronddrijven, werden er een tiental opgevischt. Daarop werd het laden van de schuit voortgezet door den handelaar zelf en een knecht. Twee andere knechts waren, vermoedelijk uit vrees voor overlast, heengegaan. Eergistermiddag te twee uur was de schuit geladen en werd zij door den handelaar en zijn knecht voortgeboomd naar de De Ruyterkade. De bruggen, waar onder de schuit moest passeeren, waren door politie en huzaren afgezet. Zonder incidenten bereikte de schuit den steiger van den West- Indischen Maildienst. De toestand der gewonden is bevredigend. Homma’s toestand is niet verergerd. Van Kem pen, die door een bajonnetsteek werd verwond, zou vermoedelijk heden het Gasthuis kunnen verlaten. Ook de handwerkers te Amsterdam, georga- seerd in de vereeniging ^Eendracht maakt Macht,” hebben thans den arbeid neergelegd, omdat de vereenigde schippers niet hun eisch van verhooging van hun dagloon van f 3 tot f 3.50 hebben ingewilligd. Dientengevolge ligt thans ook in dit bedrijf de arbeid voor een groot gedeelte stil; alleen bij ongeorganiseerde schippers wordt nog ge werkt. Men leest in De Standaard: sHerhaaldelijk worden ons gevallen van ter rorisme meegedeeld. Dezer dagen kwam ons ter oore het volgende geval, dat bij onderzoek nog voor het bemiddelingsvoorstel Talma bleek te hebben plaats gehad. Een bootwerker, wiens beide zonen als ma trozen zich hadden laten aanmonsteren, bleef aan den arbeid. Zijn vrouw en huisgezin zon der bescherming achter gebleven, hadden ’t zwaar te verantwoorden. De moeder durfde, herhaaldelijk op straat lastig gevallen, geen boodschappen meer doen. Het gezin bleef dus Een vergissing. Tengevolge van een noodlottige vergissing heeft de bakker D. met zijn huisgenooten te Elburg eenige angstige uren doorleefd. Ten einde zich in de warmte te verfrisschen liet hij bij den kruidenier B. iets verkoelends halen om te drinken. Deze gaf echter in stede van iets verfrieschends bij abuis een braakmiddel mee, dat ook wel bij dieren wordt aangewend. Dadelijk na het gebruik werden de gebruikers ernstig onwel. Geluk kig diende de geneesheer hen nog bijtijds een tegenmiddel in, waardoor de nadeelige gevol gen werden voorkomen. Een onaangename verrassing. Een dezer nachten schrikte de landbouwer B. de Boer te Steenwijk niet weinig toen zijn vrouw, terwijl hij in diepe rust lag, op ’t onverwachtst van bed sprong en met teeke- nen van groote angst en schrik de kamer rondliep. Eerst begreep de man er niets vandoch eindelijk werd hem duidelijk dat zijn vrouw op het bed, waarop hij nog zoo heerlijk rustte, slang had gezien. Het bed werd voor afgehaald, en de vrouw had goed een dikke slang kwam te voorschijn, ongure beest was spoedig afgemaakt, ’t op de legerstede was gekomen is 4. Ct. Hwet ha we yn ’t hea omfeegd... en swit, Omraek Hwet keard en gysten skodde wit Ho faek Hwet deis üs rept, hwet skoerd en skrept, Hwet jouns wol yn ’e brijpot skept Mei smaek. Gloeilampenfabriek. één industrie levendigheid in een plaats kan brengen, leert het verslag der Kamer van Koophandel te Eindhoven, waar in we lezen s>De gloeilampenfabriek te Eindhoven is zeer zeker de grootste industrie binnen het gebied der Kamer. De inrichting breidde zich in het afgeloopen jaar aanmerkelijk uit. In deze industrie vinden ruim 3000 arbeiders (sters) hun werkkring. Ook in de bouwbedrijven was het zeer levendig. De stichting van een paar honderd arbeiderswoningen droeg daartoe het hare bij. Deze woningen worden uitsluitend gesticht voor het fabriekspersoneel der firma Philips Co.« er om spant, Is nou Wer kreaskes oan ’e kant De sjou. As ’t hea wer yn ’e golle sit ,En, dan forjit men wirk en swit Sa gau. delsgebruiken. De vervalsching van voe dingsmiddelen voorheen en thans (H). Melkvervalschiagen. De vergiftige kunst boter. Tuberculose en melk. Muggen en vliegen. De hygiënische beteekenis van alcohol. Brongas in de Oostenrijksche Alpen. De Niagara-watervallen als kracht bron. Soyaboonen als voedingsmiddel. Openbare drinkkroezen. Mond- en Klauwzeer bij den mensch. Wind als beweegkracht. Natuurlijae cokes in Virginië De strijd tegen brandgevaar te San Francisco. Ter vermijding van doodsgevaar van aviateurs. Zwavelen van granen in Amerika. Boekbeoordeeling. Vraagbord. Controle- onderzoekingen van Levensmiddelen en Ver- bruiksartikelen gedaan aan het Laboratorium voor Chemisch en Microscopisch onderzoek Dr. van Hamel Roos en Harmens, Amsterdam, 291 Keizersgracht. Hoe helpen wjj onze koeien snel door het Mond- en Klauwzeer heen? Het is ons een genoegen te kunnen be richten, dat de heer W. Bijlmer, Singel 159, te Amsterdam, een geneesmiddel heeft weten samen te stellen, waardoor de lunderen, die aan mond en klauwzeer lijden, spoedig door deze ziekte heen zijn. Zelf hebben wij het middel met succes zien aanwenden, doch heb ben met mededeeling daarvan gewacht, tot anderen, en daaronder mannen met naam in den landbouw, daarmede ervaringen hadden opgedaan. Nu die ervaringen er zijn, maken wij er melding van. Niemand minder dan de heer G. Kruseman landbouwer te Houtrijk en Polanen, lid van ’t hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en bovendien bekleedende nog tal van andere functiën in den landbouw, schrijft het volgende »De ondergeteekende verklaart dat het geneesmiddel van den heer W. Bijlmer te Amsterdam, voor mond- en klauwzeer hem zeer goed is bevallen. De bekken der koeien waren na tweemaal behandelen genezen en geen der 25 koeien is kreupel geworden, noch hebben zij losse schoenen gehad. »De tongblaar is den 2 Juni bij de eer ste koe uitgebroken en heden, 28 Juni, is er zoo goed als niets meer van te bemerken, zelfs niet bij de laatst aangetaste dieren. Ook voor de spenen werkt het uitnemend. Gaarne geef ik u vrijheid deze verklaring te gebruiken, daar ik nog nooit een genees middel heb gehad, dat dien naam verdiende.® Andere landbouwers schrijven en spreken in gelijken zin. Omdat de tongblaar thans zoo’n kwaadaardig karakter heeft en zoovele dieren daaraan nog dagelijks sterven, waardoor duizenden en duizenden guldens schade wordt geleden, meenen wij goed te doen op dit geneesmiddel te wijzen. Het helpt de dieren snel door de ziekte en voorkomt ook nog de naweeën, die nog maandenlang zich doen gevoelen, meestal ook uitloopen op schade voor den Het middel is eenvoudig aan te wenden en kost weinig. Amsterdam, Juli 1911. Mond- en klauwzeer. De minister van Landbouw heeft ingetrok ken het verbod van veevervoer in de gemeen ten Wonseradeel en Workum. De ljue dy ’t oer de grinzen wei Hjir kom, Dy geane nou bliidmoedich, mei Hjar som Fortsjinne jild, faek swier for tild, Nei eigen hüs, en eigen fjild Werom. De Koningin naar België. H. M. de Koningin vertrekt op 26 dezer per extra-trein te 8. u. 10 min. v. m. van ’t Loo-Paleis over Amersfoort, Utrecht en Den Bosch naar Brussel; aankomst aldaar 1 uur n m De extra-trein. waarmede H. M. de Ko ningin op 28 dezer weder de terugreis doet, vertrekt te 3 uur n. m. van Brussel en zal te 7 u. 52 min. te *t Loo-Paleis aankomen. De Belgische koning heeft voor den dienst bij Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik aangewezenbaron de Favereau, ondervoor zitter van den Senaat, generaal graaf van der Stegen de Putte en kolonel Dussin. Blijvend gedeelte. Bij Kon. besluit is bepaald, dat krachtens art. 109 der Militiewet als blijvend gedeelte onder de wapenen zullen worden gehouden Van de lichting 1910, bij de bereden korpsen, alle tot die lichting behoorende man schappen gedurende 6 maanden, te volbren gen na en in aansluiting aan den eerste-oefe- ningstijd. Van de lichting 1911, bij het reg. gren. en jagers en de overige regimenten inf. te zamen 4575 man van 1 Deo. 1911 tot 31 Januari 1912 en 4375 man van 16 Juni 1912 tot 15 Aug. d.a.v.voor de miliciens bestemd voor de 2de ploeg, die zich met groot verlof bevinden, is 17 Juni 1912 vast gesteld als datum van opkomst. Van dezelfde lichting bij de comp. hospi taalsoldaten 75 man voor de 1ste ploeg en 75 voor de 2de ploeg; van de lichting van 1911, bij de comp. wielrijders 24 man van 1 Dec. tot 31 Jan. en evenveel van 1 Febr. 1912 tot 30 Maart van 1 April tot 31 Mei en van 1 Juni tot 31 Juli 1912; van dezelfde lichting bij de mitrailleur-af- deelingen 20 man van 1 Dec 1911 tot 31 Jan. 1912 en 20 man van 1 Febr. tot 30 Maart 1912; van de lichting 1911 bij de regimenten vestingart. en het korps pantserfort-art. resp. 845 en 84 man van 1 Deo. 1911 tot 29 Maart 1912 en alle overigen van 28 Maart tot 26 Juli 1912; dezelfde lichting, bij het korps torpe- disten de geheele lichting in 2 zoo mogelijk gelijke helften, de 1 e helft van 1 Dec. 1911 tot 23 Maart 1912 en de 2e helft van 22 Maart tot 20 Juli 1912; van dezelfde lichting bij het korps ponton niers 34 man van 1 Deo. 1911 tot 9 Maart 1912 en 34 man van 8 Maart tot 15 Juni 1912, Onder de lichtingen 1910 en 1911 zijn be grepen zij, die met die lichtingen gelijktijdig de eerste oefening volbrengen. Inhoudsopgave van No. 12 van het Maandblad tegen de vervalschingen. Bevordering der Vervalschingen door Han- Nou is de ongetiderij Wer dien. De gleaunste drokte is wer forby, Misskien Misskien? Ja, omt sa’n golle fol Swier nij hea graech ris broeije wol, Sa ’k mien. 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelunier Oldephaerl en Noordwolde.

Friso nl | 1911 | | pagina 1