Waarom? De léste sinnestriel. a ZATERDAG 29 JULI 1911. 37ste Jaargang. No. 31. Binnenlandsch Nieuws. w 5 9 ee nr f- vt J e e - ra De Eerste Kamerverkiezing. In de heden gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Friesland werd in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. t te Daar is geen waarom, of er is ook een daarom zegt de volksmond. En inderdaad, als men deze uitspraak zoo op de vlakke hand beschouwt, is daar wel veel voor te zeggen. Waarom is deze mensch b.v. een dronkaard? Wel omdat hij is van een gedegenereerd geslacht of, omdat hij in slecht gezelschap terecht kwam of, omdat hij vergetel heid voor z’n smart zocht in een roes en och, misschien om een half dozijn andere rede nen nog wel meer. Waarom is dit kind een achterblijver in de klasse Wel omdat z’n ouders imbécile menschen zijn of, omdat het een scrofuleus kind is of, omdat het niet voldoende gevoed wordt en zoo misschien wel weer om een 1 nog meer. Zoo ook: waarom mensch al wat hij onderneemt? Gelokkich hwa ’t oan 't jounskoft fen syn dagen, As d’ ierdske dei nei rêst forlangjen docht, In sinneblink, dy ’t moed jowt en bihagen, Forkwikkend foar it each en ’t herte, sjocht. Gelokkich hwa ’t, by ’t skimerskier derjierren, Fen ’t Ijocht, foar ’t fallen fen de nacht, [syn diel, Noch üt it libbensboek wit oan to herren, En winst docht mei syn léste sinnestriel! Nei de Dutske dichter C. Gerok. FRISO. Sjuch, hok’ in earbied sprekt er üt it wêzen Fen aide pake, dy ’t yn ’t Bibelblêd Oan ’t ünsterbank fol oandacht sit to lézen, Yn ’t skik, dat hy der noch it sintsje met. ’t Is jountiid; it jounige bimiellet It keameike, en ’t Ijocht wirdt der sa skriel, Mar büten op it fmsterrütsje striellet Yn ’t flamjend goud de léste sinnestriel. Ho echt, dat silfergrize fen syn hierren, Omtsjoend fen ’t gouden jountiidsljocht 1 Oft ’t antlit net in tear droech fen de jierren, Sa skynt der üt in striel fen libbensnocht Die dit it Boek Gloerke üt syn blêdden In fredegroet fen Himelsk’ sil’ge hel? Of is ’t dyn glans, dy ’t, mei ’t dyn skyn hast [is berêdden To moaijer blinkt, o léste sinnestriel? zij de veronderstelling, dat de bootwerkers- staking op die der zeelieden eenigen ongun- stigen invloed zou hebben gehad. Wel hebben de besturen van den «Zeemansbond« en van «Recht en Plichtt zoo lang mogelijk getracht de staking van de bootwerkers tegen te houden, maar dit alleen in hun eigen belang. Het geheele verloop van de zaak wijst er op, dat naar aanleiding van het proclameeren of het doorzetten van de bootwerkersstaking tusschen half dozijn andere reden mislukt dezen Het kan niet missen; omdat hij een door en door onhandig mensch is, overmoedig, overdreven en wie weet wat al meer. Evenwel, als men den inhoud van deze uit spraak dieper peilt, dan is het beslist niet waar, dat er voor elk waarom ook een daarom is. Integendeel, dan geldt haast als regel: dat wij in elk waarom komen te staan voor een mysterie. Bijvoorbeeldwaarom valt de appel, als de boom hem heeft losgelaten, op den grond? Volgens de wet der zwaartekracht, heeft Newton ons geleerd. Maar ieder voelt, dat dit antwoord den denkenden mensch niet kan bevredigen. Het noemen, het vaststellen van een wet, is nog niet hetzelfde als de verklaring van die wet! Waarom trekken twee ongelijknamige magneetpolen elkaar aan en stooten de gelijk namige elkaar af? Geen antwoord! Waarom slorpen de kleinste vezelen van het wortelgestel van den boom de voedende bodemsappen op? Volgens de haarbuisjeskracht, zegt de weten schap. Maar, gelijk wij zagen, is dit geen ver klaring, maar alleen de determineering van het verschijnsel. En dan die talloos vele waaroms in ’t men- schelijk leven, die voor altijd met hun groot- oogige vraagteekens als stom en wezenloos ons blijven aanstaren! Waarom moet deze jonge, kerngezonde moeder vóór haar tijd onder de groene zoden komen te rusten en waarom blijft gindsche arme, oude drommel of schurk leven van eeuwigheid tot amen, als een last voor zich zelf en de maatschappij? Waarom slaagt er van twee menschen, met ongeveer denzelfden aanleg en goeden wil, dezelfde op voeding, de een zoo bovenmate gelukkig en is des anderen weg voortdurend een gaan langs puntige rotsen? Waarom kent de mensch de zonde; waarom is dit goed en dat kwaad? Waarom is er krankte, waarom smart, waarom honger en kommer? Waarom is ’t alles in ons leven zooals ’t is en waarom is ’t niet alles naar ons wenschen en begeeren, onze rust, onzen vrede, onze blijdschap? Waarom of waarvoor leven wy? Ik bedoel: wat moeten wij van ons leven maken en waarom moeten wij dat Ja, waarom En nogmaalswaarom I De wereld zegt spottend: wat wilt ge toch met zulke vragen! Zoo kunt ge wel doorgaan, maar waar is dan het einde! Nur der Nar wartet ein Antwortl Waarop ik zou willen antwoorden: met uw welnemen, beste vriend, maar wie deze vragen stellen, er over peinzen en tobben, zijn waarlijk niet de minst edele karakteren onder ons. En bovendien: gij kunt toch niet in ernst meenen, dat wij, omdat wij geen antwoord kunnen geven, daarom de vraag niet zouden mogen stellen. Wat zou er van de menschheid terecht zijn gekomen, als zij bij het eerste waarom, waarop zij geen antwoord kon geven, zich dadelijk had laten ontmoedigen om verder te zoeken, te speuren, te peinzen. De waaroms, waarop geen antwoord was te geven in den beginne, zijn bij uitnemendheid de motoren geweest, die het menschelijk denken en voelen in beweging hebben gebracht! En zij doen dat nog voort durend. Waarom komt de zon iederen ochtend in het Oosten op om aan het einde van den dag in het Westen weer onder te gaan In het stellen van deze vraag en het rusteloos zoeken naar antwoord, is om zoo te zeggen de eerste steen gelegd voor het gebouw van onze moderne astronomie. Waarom doet kippenmest wonderen by den verbouw van kool, spinazie, sla, enz.? Met het stellen van deze vraag is de eerste schrede ge zet op den weg der moderne bemestingsleer. Waarom doet de stoom in den ketel het deksel voortdurend dansen Deze vraag moest gesteld om den weg te banen voor de kennis der reus achtige beweegkracht, ons thans door den stoom geleverd. Waarom moet de mensch lijden door krankte, waarom sterven voor den tijd? Zie hier de motor, die het menschelyk vernuft in beweging bracht, om te zoeken naar genees middelen en voorkoming van krankte en die hem heeft doen vinden al de hulpmiddelen van onze moderne geneeskunst. Waarom kent de mensch de zonde; waarvoor leeft en streefthy; Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. einde weinig slachtoffers te maken. Ook ontkennen zij in het algemeen dat de staking aan het verloopen is. Op enke uitzon deringen na wordt de arbeid door geen leden van deze organisaties hervat. Van oneenig- heid tusschen «Recht en Plicht® en den «Zee- B(ruin) hoogstwaarschijnlijk in een aanval van mansbond« is geen sprake. En onjuist noemen waanzjni een moordaanslag gepleegd op het 9 jarig dochtertje van Dr. F G. van Asperen. Woensdag te voren was Nelly, zoo heet ze, met haar nichtje bij den boekbinder een por tret komen brengen, met verzoek daar een lijstje om te maken Toen zij Donderdag even na twaalf uur met haar vriendinnetje Rika het portret (dat dienen moest voor vader s verjaardag) weer terug kwam halen, kwam de vrouw voor, die de beide kinderen uitnoodigde binnen te komen. Rika moest in de gang blijven eraan en Nelly nam zij mede -j j’ -V“. door de voorkamer naar het slaapvertrek, gegaan, werd de vergadering waarvan zjj( z00a]8 later bleek, de deur had Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. schoten. En geen wonder, als je daar, zon der d’r op gerekend te hebben, bericht ont vangt, dat men «bedocht is in ’t testement» van ’n verren bloedverwant »’t Mout wel in veul staoken, vrouw, aldus 8., als hij van den eersten schrik was «maor men ken 't nooit waiten, oom was gain wegsmieter het d’r aaltied zuunig van leeft ’t ken nog wel mitvall’n, vrouw Thans is de zaak afgowikkeld en 8. heeft bericht ontvangen, dat zijn deel is welbe rekend ’n halve cent. Pr. Gr. Ct. Moordaanslag. Op de veemarkt te Tiel is eergisteren een moordaanslag gepleegd op den politie-agent G. van Beek Deze agent heeft eenige maanden geleden in een circus gearresteerd Frans H 28 jaar. schilder te Ochten, een gegageerd Oost-Indisch militair. Eergistermorgen heeft deze aan agenten gevraagd het adres van van Beek en den tijd, waarop hij in dienst Om 1 uur wachtte bij hem bij den op, trok een revolver en De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warraoesstr. 76-78, Amsterdam wat is de diepere achtergrond van dat alles ziedaar de motoren, die z’n opperste denkkracht in beweging hebben gezet en die wist te bouwen de schoonste wijsgeerige stelsels, beheerschend ten goede voor eeuwen soms het gedachte en gemoedsleven der beschaafde wereld lei ding gevend aan haar moraaldie wist te schep pen allerlei godsdienst met z’n wonderbare ver troosting en bezieling voor alle tijden en ge slachten. En daarom: laten wij ons om alles ter wereld door het mysterie, dat ligt achter zoo menig waarom, niet laten afschrikken om de vraag telkens weer te stellen en er een ant woord op te zoeken. Zonder dat zouden wij ons zelf tot machteloosheid doemen zouden wij geestelijken zelfmoord plegenzouden wij terug zinken tot het redeloos gedierte des velds, dat ook zich tevreden stelt met alles zooals het dat vindt. Een mensch, die geen waarom meer stelt, is een verloren mensch. Hij stelt geen belang meer in wat romdom hem gebeurt;dies hoort hij niet meer thuis in deze wereld en de dood maakt een einde aan zijn noodeloos be staan. De Engelsche optimist Marden, zegt dan ook, dat de kunst om oud te worden met een jong hart ligt in het willen belang blijven stel len in al wat romdom ons gebeurt; in zake op voeding, onderwijs, politiek, ekonomische vraag stukken, huiselijk leven enz. Deze belangstelling, ingezet altijd weer met een: waarom is een toovermiddel, volgens hem, om het lichaam gezond en veerkrachtig te houden. Als de geest maar in actie is, volgt het lichaam vanzelf, ’t Is een noodlottige dwa ling, gaat hij door, dat menschen, als zij een zekere leeftijdsgrens hebben overschreden, tot zich zelf zeggennu is het mooi genoeg ge weest wy zullen de wereld nu maar aan an deren overlaten wij behooren tot een voorbij gegaan geslacht wij begrijpen het streven van den nieuwen tijd niet meer wij zullen ons nu maar voorbereiden op een plantenleven.... en op den dood. Zoo te spreken, zegt hij, is een allerverderfelijkste auto-suggestie en maakt veel menschen noodeloos voor den tijd tot stum perachtige grijsaards, tot mopperaars en niets doeners, die zich iederen dag opnieuw {doodelijk vervelen. En zij behoorden te zegggen: neen, nu is het nog lang niet mooi genoeg geweest en wij kunnen het beden wél begrijpen en wij voelen ons nog géénszins oud en afgeleefd en wij willen nog geen plantenleven leidenEn zij moesten zich zelf suggereeren, dat zij in alles evengoed belang behóóren te stellen als een jonger geslacht. Dit nu is eenvoudig een kwestie van willen, meent hy; ieder mensch kan jong blijven, als hy maar steeds blyft vragenwaarom. Nu is dit misschien wat al te optimistisch gesproken maar er ligt een groote kern van waarheid in. Onze belangstelling in de dingen van het leven laten verslappen en van mede werker louter toeschouwer worden dat is maar al te vaak een verschijnsel van moedeloos heid, van verkeerde gemakzucht, van door an deren ons opgedrongen meeningen. En in elk geval is goed de raad: blijf zoolang mogelijk een ieder op zijne wijze, een waarom stellen en span zoo lang mogelijk u in om ’t antwoord te zoeken. Een gezonde geest is zooveel waard! In den bloeitijd van het materialisme gold de leuzemens sana in corpora sano een gezonde geest behoeft een gezond lichaam. Maar als even hooge waarheid zou ik daar tegenover durven plaatsen: mente sana corpus sanum door een gezonde geest mee een gezond lichaam. S. N. v. h. N. de twee organisaties oneenigheid uitgesloten is. Bijna een week nadat de zeelieden in staking waren van bootwerkers gehouden, waarin wel een algemeene neiging tot staken bleek, doch waarin aan het bestuur werd opgedragen de staking te proclameeren wanneer het dit wenschelijk achtte. Zij is toen op verzoek van den «Zeemans bond” nog opgehouden, omdat de onderbande- lingen tusschen de reeders en den hoofdin specteur van den arbeid, den heer van Deinse toen nog niet waren afgeloopen. Hangende deze onderhandelingen verscheen echter een advertentie van de groote maatschappijen, waarin werkwillige zeelieden werden gevraagd. Dit werd als een oorlogsverklaring beschouwd die het langer ophouden van de bootwerkers- staking overbodig maakte, en deze werd toen eerst geproclameerd. In een zeer druk bezochte bijeenkomst van, in «Recht en Plicht”, georganiseerde boot werkers, gistermiddag in het Paleis van Volks vlijt gehouden, is na besprekingen, die geduurd hebben van 4 uur tot halfzeven, besloten tot opheffing van de staking. Dit besluit is ge nomen met een kleine meerderheid (740 stemmen vóór, 426 tegen en 60 in blanco). Het besluit geldt natuurlijk niet de staking der zeelieden die ter vergadering ook niet vertegenwoordigd waren. Wel is het zeer waarschijnlijk, dat de opheffing van de boot werkersstaking zijn invloed op het verdere verloop van den strjjd der zeelieden zal doen gelden. Gistermorgen heeft de Algemeenen Neder landsche Zeeliedenbond een vergadering ge houden naar aanleiding van de opheffing der staking der bootwerkers. Met 600 stemmen vóór, 8 tegen en 8 blanco’s werd besloten de staking met kracht door te zetten. 150 posters van den Bond hebben niet aan deze stemming deelgenomen, omdat zij zich in ieder geval vóór voorzetting zouden verklaren. De bootwerkers hebben zich gistermorgen weer aangemeld. De vreemde werkkrachten zullen zoo spoedig mogelijk vertrekken. Niet meegevallen. Daar heerschte dezer dagen groote blijd schap in 't gezin van den heer 8. te Win- J. Sickenga, bij derde stemming tot lid der bekomen, Eerste Kamer gekozen de heer mr. C Th. - Van Deventer (vrijz.-dem.), oud-lid der Tweede Kamer te ’s Gravenhage. De heer van Deventer werd in 1905 voor Amsterdam IX in de Tweede Kamer gekozen doch viel bij de verkiezingen in 1909 uit tegen den soc.-dem. candidaat, den heer Vliegen. In de Tweede Kamer nam hij een belangrijke plaats in als koloniale specialiteit. Met den heer van Deventer doet de eerste vrijzinnjg-democraat zijn in intrede in de Eerste Kamer. De internationale zeeliedenstaking. Het bestuur der bootwerkersvereeniging «Recht en Plicht”, verschillende leden dezer tra(j organisatie en het bestuur van den Zeemans- ingang van de stad bond« heeft aan den verslaggever van de lostte op twee meter afstand drie schoten op N. R. Ct. met den meesten nadruk verze- van geet, jje a)]e misten. Van Beek trok kerd, dat het onwaar is, dat den leden officieus zyn sabe] en arresteerde met den agent Wei - wordt toegestaanhet werk te, hervatten ten deman den dader, die gelegenheid gevonden had zijn revolver in de stadsgracht te werpen. Daarnaar wordt gedregd. Een tragisch geval. Te Wormerveer heeft gisterenmiddag onge veer 12 uur de vrouw van den boekbinder door waarvan gesloten. Even later hoorde Rika angstig gillen, waarna ook de dochter van vrouw B. naar de buren vloog en om hulp riep, omdat moeder zoo raar deed en er een kind in de slaap kamer was. Juffrouw Scholtens, de buur vrouw, schreeuwde om hulp. Gelukkig kwam op dat oogenblik haar man van zijn werk thuis, terwijl als bij toe val ook de politie agent van Trigt kwam aanloopen Beiden snelden het huis binnen, ’doch de deur van het slaapvertrek gesloten vindende, ging de agent van Trigt achterom en klom door het openstaande raam van de slaapkamer naar binnen, terwijl het den heer Scholtens ge lukte de deur open te krijgen. Een oogen blik stonden beiden ontsteld, toen ze daar het meisje staande met de armen bevend omhoog hoorde gillen: «Ze vermoordt mij«, het ge laat, de armen en de kleertjes geheel met bloed beloopen. terwijl de waanzinnige vrouw beurtelings het meisje en zich zelf stak en sneed met een dolkmes ’t Was een en al bloed in het ver:rek en ook de vrouw zag er vreeselijk uit. De heer Scholtens greep onmiddellijk het meisje beet en bracht het kind naar zijn vrouw, die het kind zooveel hielp als ze kon. Ze had verschillende sneden over het aangezicht, de keel en de armen, die gelukkig bleken niet levensgevaarlijk te zijn. Ze werd met een zieken wagentje naar haar hevig ontstelde ouders gebracht. De arme vrouw, wellicht niet wetende wat zij deed, stak met het dolkmes zichzelf telkens in het hoofd of sneed zich in de armen of de beenen, totdat de agent haar wist te over meesteren en het mes te ontnemen. Zij werd door de inmiddels ter hulp geroepen genees- heeren Dr. Smith en Dr Korteweg verbonden en naar het ziekenhuis overgebracht. Haar toestand schijnt echter niet hopeloos te zijn. De vrouw was al sedert lang nu en dan niet goed bij het hoofd, hetgeen echter veel erger was geworden na den dood van haar dochtertje, dat verleden jaar gestorven is. Zij werd dan ook sinds eenigen tijd in observatie gehouden. RIS in 1. f- jr n k t. 3 in i t i r r e X S in d. na en dv w. te en d- ke ris Tt 'S. ds L r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldepliaert en Noordwolde Hindeloopen en Stavoren. te es a. te je !U re •g ie

Friso nl | 1911 | | pagina 1