4 F VAN 'T RUSTIGE LEVEN. Ilindeloopen en Stavoren. Ik ha myn sin op Murkje set. Binnenlandsch Nieuws. ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1911. Algemeen meende men, dat een zoo zware Door den daar voor den in. wachten verscheidene Ik ha myn sin op Murkje set, Mar Murkje mei ’k net ha; Myn alden kenne it fanke net En derom is dat sa. Mar stil! der komt my hwet yn ’t sin, Dat is ek sikerwier. Heit seit dat ik to nochtren bin Noch yn myn tweintichst jier. Maandag en Dinsdagnacht is de man uit Hij kwam ook in een clandestien Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. rant De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Heit hat op Murkje net it grau, Mei ’t hy hjar fen my keart, Mar mient, men wirdt hwet al to gau For yens forstan to great. een boordenknoopje? Mond* en Klauwzeer. i districtsveearts te Leeuwarden is de volgende missive verzonden aan de burge- Friesland. Naar aanleiding van het Kon. besluit van 10 Juli eer u te adviseeren, de alle dieren, die lijdende Ho alderdanichst my dat spyt, It spyt yet Murkje mear, Hja mimert jimmer oer hjar Pyt, Dat wit ik klontsjeklear. Ik sjoch hjar stiver elke moarn Wol op it bienstap stean, Dan giet it amergüd er oan, Yet yn ’e melkersklean. Hwet letter is de strjitte hjar plak ’t Giet mei in eksters-wip! Yn ’t krüdich blier forklaeijers-jak, Moai helderblau mei ’n stip. Der sit for my dus oais net op As: »yet hwet wachtsje, feint.« ’t Is oft ik jinsen hear dy rop En oft de tiid net eint. Is ’t wiet wirk middeis ut ’e wei, Dan komt hja yn ’e doar, Dan is de bonte skerldoek mei De galgebannen foar. Ik liz my lykwol yn dy tiid, Mar fiks üt op myn fak En Murkje wirdt op hjar gebiet Yn alle silen mak. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam En yn dat blauwe jakje is sij Al folie gnapper wis As Age en Sibbeltsje Marij Sneins yn ’e styssel is. ’t Giet mei hjar wirk altyd, ien, twa, Sa flitich as in by, As ik in loaije rite ha En hjar sjoch, skamje ’k my. En as wy safler ienkear binn’, Dan binn’ we der for klear En nimmen hat er dan hwet tsjin Smite wy de lapen gear. FRISO. meesters in art. 3 van 1896 heb ik de cadavers van aan mond- en klauwzeer mochten sterven, te doen begraven met huid en baar na inkerving van de huid en overgieting met creoline Beleefd verzoek ik u mij telkens bericht te doen wanneer een volwassen rund ge storven ia, terwijl ik na het doorzieken van het geval eene opgaaf ontving kleine dieren in dat beslag gestorven schadelijk gemaakt En altyd sjongt se ’t heechtste liet As ’k der de »Friso« bring, Dan tink ik yn myn eigen swiet, Hwet bist in fleurich ding. O. as dy greate bakkersoan By hjar to praten stiet! Wel mandan flean ’k my seis hast oan As dy net gau wer giet. En giet se hjir by ós foarby, Dan seit se dach noch moarn, Mar knikt tomük en rollet my Hjar eagen efkes oan. O, dan ei to mar mem en heit Is Murkje dan net goed? ’t Is stiver as my alles draeid Sa frjemd bin ’k yn ’e hüd. Mar ienris komt de tiid, hawarl Dat ik mei Murkje trou, Mei blide hope wachtsje ’k mar Dy blide dagen ou. na 30 dagen gaarne van het aantal jonge en en on- Voor de vernietigde huiden kan de minister eene schadeloosstelling verleenen van 2/s der waarde. Zeeliedenstaking. De zeelieden besloten eergistermiddag met 409 tegen 254 stemmen en 39 blanco de staking op te heffen. Buiten nPlanciusa vrouwen. In de zaal klonk nu en dan geschreeuw en applaus. De volgende motie werd aangenomen De vergadering van i Woensdag 9 Augustus in het gebouw Planciuskroegje aan de Lange Baanstraat, waar hij het bestaan tot gezelschap kreeg drie vrouwen, genaamd van een commissie uit de burgerij, welke het H. F. S. (Dortsche Riek), S. de B. (Roode verlangen koestert zoo mogelijk de beëindiging Fien) en C. F. Met dit drietal vermaakte te bevorderen van den ongeregelden toestand, hij zich onder gelag Toen de vrouwen hem I waarin het zeemansbedrijf hier ter stede, ver- verlaten hadden, kwam hij tot de ervaring, keert; dat de sigarenkoker, waarin zijn spaarduitjes LABOREMUS schrijft in de Enkhuizer Cou- j Zeker niet, zijn boordenknoopje heeft z’n nukken, zooals dat een fatsoenlijk boordenknoopje, dat zijn wereld kent, past. Maar een broeder van het enz. weet er mee om te gaanhij behandelt i het ding met een zachtmoedigen glimlach om de lippen en daar kan het niet tegen. Zijn dag is tien minuten langer dan de uwe, omdat hij niet laat naar bed gegaan tien minuten eerder is opgestaan. Hij heeft een schaar ge nomen en eerst de knoopsgaten in zijn boord wat verwijd. Benoodigde tijd: drie minuten; reserve: zeven minuten. En zoo zet hij traps gewijze zijn werk voort. Hy komt nooit zooals gij door het slobberig zitten van zijn broek tot het besef, dat hij vergeten heeft zijn bretels aan te doen, zoodat hij zooals gij jas en vest weer moet losrukken en van voren af beginnen: om de simpele reden, dat hij gister avond alles volgens rangorde op een stoel heeft gelegd; en mocht het hem eens overkomen, welnu, dan ontdoet hij zich kalmpjes van zijn overtollige kleedingstukken, waarbij geen knoopen deserteeren zooals de uwe want hij heeft nog zeven minuten reserve. En van al die nukkigheden der dingen, van al die kleine plage rijtjes, die u honderdmaal op een dag de gal door het bloed jagen, heeft hij geen last. Hij is ze vóór. De tien minuten die hij iederen dag eerder opstaat, sparen hem tien dagen in zijn leven. Hij heeft geen handschoenen, die altijd weg zijn op het beslissende oogenblik, geen haren in zijn pen, waardoor hij genood zaakt is een heele bladzij over te schrijven, om de doodeenvoudige reden, dat hij, zoodra hij er een bemerkt, de haren verwijdert of een nieuwe pen neemt. Als hij naar den trein moet, slipt de tram niet net voor zijn neus weg, de om slachtigheid van kilometerboekjes beangstigt hem niet, hij komt niet op het perron, als juist de trein met een nijdigsarrend gefluit wegrijdt. Zijn veters breken nooit, als hij geen minuut te verliezen heeft, want hij heeft altijd minuten en veters in voorraad. Zoo gaat de Broeder van het Rustige Leven kalm met een breeden glim lach op het gelaat door het leven. De kleine dingen ergeren hem niet: hij heeft dus kracht in vooraad om het groote ïeed te doorstaan. Zijn gezondheid wordt niet ondermijnd dooi1 de onrust en de ergernis. De Dood verrast hem niet: hij had tijd in reserve om hem kalmpjes ender oogen te zien. Maar niet ieder wordt Broeder van het Rustige Leven, die wil. Zooals voor iedere Broederschap wordt ook voor deze een tijd van ernstige voorbereiding geëischt en een vaste wil. Dwingen moet ge u tot kalmte, tot rust, tot orde. Zeg tot u zelf: nu sta ik iederen dag wat eerder op, inplaats van me nog eens om te keeren en met de oogen open te blijven voortsoezen. Dwing u zelf tot langzaam loopen, als er geen haast bij is: dan hebt ge kracht om beenen te maken als het noodig mocht zyn. Geef uw lichaam en uw geest rust: echte rustige rust. Het gelukt u eerst niet, het is een kwestie van gewennen en goeden wil. Doe al uwe bewegingen kalm, niet schok kend. Doe ze eerst zelfs saai, om u er aan te gewennen. Houd u met slechts één ding tege lijk bezig. Kauw uw eten: de Broeders van het rustige leven kauwen het hunne: gij slikt het door zonder te proeven, wat ge verduwt. Ge lijdt aan maagpijn, zegt ge; daar hebbende Broeders geen last van. Zeker, de menschelijke motor is een wonder van techniekze werkt razend vlug, als ge wilt, 1 Maar ziet ge, daar komt een tijd, dat ze ver- sleten is: de raderen grijpen niet meer: de machine hokt en stokt. Dan gaat ge de mi nuten tellen die u nog gegeven zijn, dan zoudt ge nog willen smeeken om twee, drie minuten i te mogen blyven bij hen, die, om uw sponde i geschaard, met vochtige oogen het horten en stooten van de versleten machine aanzientwee drie minuten, die u, twee, drie eeuwigheden van zaligheid zouden zyn. Ach, zorg dan, dat geen 1 zelfverwijt u hoeft te kwellen; dat ge kunt 1 zeggen: »ik heb mijn lichaam gebruikt, niet misbruikt; ik heb niet tè veel van mijn krachten gevorderd.Daaromword Broeder van het Rustige Leven. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. overwegende, dat het nog eenigen tijd kan duren vóór genoemde commissie eenige resul taten zal kunnen bereiken overwegende, dat het aantal zeelieden, dat zich bij de staking aansluit steeds grooter wordt en daardoor steeds meer geld voor steun noodig is van meening zijnde, dat genoemde commissie ook na de opheffing der staking nuttig werk kan verrichten in het belang der zeelieden besluit de staking op te heffen en hiervan mededeeling te doen aan de betrokken stoom vaartmaatschappijen. Militaire marsch in de hitte. Dinsdagmorgen 7 uur 20 minuten maakte ’t vierde bataljon 9e regiment infanterie te Utrecht, commandant majoor Noest, een mili tairen marsch over Vechten, Bunnik naar Zeist en terug over de Bilt, bij welke gelegen heid door de tropische hitte en van vermoeid heid vele militairen uitvielen en onwel werden. Niettegenstaande de ontzettende hitte had de commandant van den troep de le luitenant W. D. Kuijf, de menschen tot s middags twee uur met gepakten ransel in veldtenue, zonder rol, laten marcheeren. In de stad zelfs vielen enkele soldaten en korporaals van vermoeidheid neer en werden door andere militairen en burgers met water en eau de cologne bijgebracht. De troep marcheerde intusschen naar de kazerne. Door het talrijke publiek werd luide verontwaardiging getoond over zooveel af beuling. Algemeen meende men, dat een zoo zware bepakking bij de tegenwoordige hitte moest Ik stel U voor te stichten: de Broederschap van het Rustige Leven. Ik geloof, dat we er behoefte aan hebben. Let wel, ik zeg niet: Broederschap Rustig Leven, of iets dergelijks, maar de Broe-der-schap-van-het-Rus-ti-ge-Le- ven. Die titel, uitgesproken in langzaam tem po, met een pond gewicht óp-en vijf tellen rust na elke lettergreep, drukt een beginsel uit. Wij leven te snel. We doen alles even ge haast en hebben toch nergens tijd voor. Wij kunnen het niet helpen. Daar heeft de weten schap schuld aan. Toen, vijf en twintig eeuwen geleden, de Grieksche wijsgeer Thales van Mi- lete bespeurde, dat een stuk barnsteen, dat hij flink gewreven had, kleine stukjes papier aan trok, ontdekte hij daardoor de geheimzinnige wonderkracht, die hij electriciteit noemde, maar legde daardoor tevens de kiem voor de kwaal, die onzen tijd ondermijnt. Wij zijn allen op weg zenuwlijders te worden. Heeft U ooit ge hoord dat Michiel de Ruyter of zoo iemand last van zijn zenuwen had. Valeriaan moest slikken op tinctuur van barnsteen? Geen kwestie van. Maar tegenwoordig ben je niet meer op de hoog te van je tyd, als je niet minstens éénmaal in je leven zenuwziek bent geweest. Dat heeft de wetenschap op haar geweten. Ze heeft ons ver wend. Met Louw met den postwagen naar Hoorn? Och kom, dat was goed voor grootva der Sijmen of peet Geertje. In dienzelfden tijd vliegen we van Seesterberg naar Parijs. Te pletter vallen, zegt U Nou ja, dat gebeurt nog al eens een keertje. Maar ’t is een moderne dood in vlug tempo, dat ’s ook wat waard. Het menschehjk lichaam is een merkwaardige machine, een wonder van techniek, dat zoo snel kan werken, als wij willen, ’t Is waar, de mo tor is dan wat spoediger versleten. Maar dat kan nu eenmaal niet anders: de tijd zeit zoo. Ho, wacht eens een oogenblikje. De Broeders van het rustige leven zijn dat niet met u eens. Denk nu niet dat ze den tijd willen vastschroe ven, den vooruitgang willen remmen. Maar zij willen een menigte kleinigheden, die in de men schelijke machine veel wrijving en daardoor veel slijtage veroorzaken, uit den weg ruimen. Heeft u opgemerkt, dat er in het leven zoo iets bestaat, dat men de Nukken der Dingen zou kunnen noemen? Ge denkt misschien dat alleen menschen nuk ken kunnen hebben? Ik vraag U, wat is Een boordenknoopje, wel, dat is een knoopje, om Ik vraag u verlofeen boordenknoopje is een boosaardig, kwellend plaagziek, venijnig, lastig, grillig, sarrig, tergend duiveltje! Ge zijt met schrik opgestaan, ’t is gister wat laat geworden en ge hebt u verslapen. Nu zijt ge bij het haastig aankleeden genaderd tot het omdoen van het staketsel, dat als een gipsver band uw hals omknelt, die in tegenstelling met een dameshels niet zichtbaar mag worden ge dragen. Als ge nu denkt, dat ge zoo aanstonds aan het ontbijt kunt gaan, hebt ge het glad mis. De grap begint nu pasuw boordenknoop je krygt de verheven gedachte in zijn platte bolletje, dat het op een haastig mensch het meest vat heeft en begint u daarom te sarren. Pas hebt ge het tusschen duim en wijsvinger bij de heupjes gevat of het glipt weg en schiet ■onder uw ledikant, waar ge het, met groot ge vaar voor alle andere knoopen van uw kleeding, vandaan weet te visschen. Nu vangt de strijd met het kleine nest weer aan, want een strijd is het: het glijdt nu eens langs het knoopsgat, dan er op, dan er over, dan er naast, nooit er in. Hebt ge het er tenslotte toch in gewurmd, dan vangt het tweede bedrijf van het drama aan, waarbij het ding zijn plagerijtjes verdub belt; het moet in het tweede knoopsgat worden gestoken. Ge trekt uw boord zoo stijf om uw hals, dat alle aderen op uw voorhoofd zwellen en ge onrustbarend rood begint ta zienna de eerste vergeefsche poging zegt genou, na de tweede roept ge kregel uit wel verdraaid, na de derde poging wordt ge welsprekend, al is uw taal niet zeer gekuischt; bij den 4den keer breekt ge uw nagel, smijt boord, knoopje en alles in een hoek en als uw vrouw op dat oogenblik de onzalige gedachte heeft om u met een vriendelijk lachje te vragen of het wat wil lukken, loopt ze groot gevaar van die stortbui van verwenschingen ook een paar druppels op te vangen en is voor dien ganschen dag de genoeglijke stemming, die anders in uw huis heerscht, verbitterd. De Macht van het Kleine! De Nukken der Dingen. Resultaat: een half uur verloren tijd, een be smeurde, verkreukte boord, een gebroken nagel, een bedroefde vrouw, een bedorven dag. Oor zaak een stuivers-boorden-knoopje. Een broeder van het rustige leven kent dat gewurm niet. Maar komt zijn boordenknoopje dan altyd dadelijk in het bestemde knoopsgat? achterwege blijven. Opmerkelijk was ook, dat de militairen verzekerden, dat dergelijke zware marschen geregeld gehouden worden zonder dat eenige rekening met de temperatuur gehouden wordt. Een ander deel van dat bataljon maakte een militairen marsch naar Woerden en terug, waarbij niet minder dan vijf-en-dertig man schappen zijn uitgevallen door de hitte. Slachtoffers vliegongeluk. De twee nog in het Diaconessenhuis te Leeuwarden verpleegde slachtoffers van het vliegongeluk, mevrouw Winkel—Groothuis, uit Besoyen (N -Brdie een ernstige schedel- fractuur kreeg, en juffrouw Faber Reitsma, uit Bolsward, wier rechterarm beneden het elleboogsgewricht werd geamputeerd, maken het heel goed. Juffrouw Faber mag zelfs reeds in den tuin van het gesticht wandelen. Een onwaar bericht. Het Volk bracht het volgende bericht: Door een onzer lezers wordt ons medege deeld, dat het hem met zekerheid bekend is, dat zich sinds eenige weken in de Oranje Nassaukazerne een 5-tal miliciens in arrest bevinden, omdat zij geweigerd zouden hebben te schieten tijdens de gebeurtenissen in de ha venbuurten. Vandaag zouden de arrestanten naar Haar lem worden overgebracht, om Krijgsraad terecht te staan. Het Hdbl heeft ter bevoegde plaatse naar de juistheid dezer mededeeling informatie in gewonnen en vernam niet alleen dat het ge- heele bericht onjuist is, doch ook dat er zelfs niets is voorgevallen, wat aanleiding zou kun nen geven tot zulk een gerucht. Niet alleen is de geest onder de troepen tijdens hun verblijf in Amsterdam uitmuntend geweest, maar ook is van ter beschikking stellen van een Krijgsraad van miliciens, om welk feit dan ook, niets bekend. Diefstal van f 2400. Toen in November 1907 een stormloop plaats had op de Spaarbank aan de Gedempte Botersloot te Rotterdam ging ook een koffie- brander aldaar zijn spaarpenningen opvragen. Sedert droeg hij zijn spaarduitjes, tot een be drag van f 2400, in een sigarenkoker bij zich. zeelieden, gehouden op geweest, in hot oelionw Planning- kroesde kennis genomen hebbende van ik 5 ■;<6 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Demelumer Oldephaert en Noordwolde. iciu uaugouviucu licmuk

Friso nl | 1911 | | pagina 1