OOGST 1911. A. VISSER. As. Heidenscliapster Veenpolder. Muziek uitvoering op het Marktplein, J Telegrafisch Marktbericht. Kort Nieuws. Advertentiën. Staat ter dekking gereed een extra beste Beer. Namen en Voornamen. in dienst broedend Namen en Voornamen. Aanm. gebr. gebr. het Hoogerhuis is nu vrij- gebeten gebr. dat hij in de Noordzee vele haaien heeft ge in dienst broederd. Militie, lichting 1912. Aanm. Namen en Voornamen. gebr. als volslagen mislukt beschouwd, als het weer gebr. te klein broederd. gebr. van boord goed bekend M i gebr. gebr. gebr. gebr. broederd. een broederd. loting ver- I Zeldenrust, Okke Zwerver, Melle van der Zijpp, Wigle van den Akker, Cornelis ten Berge, Willem Bergsma, Jan gebr. gebr. gebr. gebr. gebr. Gehuwd: 29 Juli 1911: JOTTJE T. HOEKSTRA en PIETJE C. GLAS. 10 Fairview-ave, Paterson, N. J., 29 Juli 1911. I Getr. No. Bij 1 I een 1 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 DEKGELD f 2, bij W. S. de BOER te Hindeloopen. Kostgeld 20 cent per dag. 45 6 20 16 9 38 33 2 18 19 14 42 41 44 28 31 7 21 27 30 12 15 23 29 39 13 10 40 25 32 24 46 34 4 17 22 3 5 20 37 36 8 1 43 11 35 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 40 32 45 50 21 30 31 42 25 9 14 52 24 18 15 34 11 20 2 22 nomen. De Vlissinger loods Baljé deelt mee, 35 I Deinum, Sjerp I Poeze, Klaas Kampman, Otte de Jong, Ynze Mulder, Wiebe Borneman, Wabe de Boer. Wiebe Smit, Eeltje de Vries, Harmen Amsterdam, Haring Talhout, Coenraad de Vries, Albert Smid, Hendrik van Meekeren, Jan de Boer, Johannes Wiebrands j der Weg, Nanne I Wenning, Jouke Westerbaan, Christiaan Wildschut, Hendrik Wolthuizen, Marten ’Zeldnnrncf Okke knecht Siebren R. te Workum, die van vroe- treden. het jonge mensch nog te redden zal zijn, doch stelt in verband daarmee de vraag, of het opleggen eener zoo zware straf als ge- ëischt is, ter bereiking van dat doel wel het juiste middel zal zijn. Hij beveelt beklaagde in de clementie der Rechtbank aan. WORKUM. Uitslag van de Dinsdag gehouden te klein broederd. broederd. D. Bauwens. Pr. Franqois. C. Böhm. Ricius. Kessels. Pr. Franqois. broederd.I Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Beklaagde vindt die straf te zwaar. De verdediger, mr. A. Burger te Leeuwar- deken "d7 vlammen “bTuschtem den’ vindt.jn deze zaak &een enkel, Punt’,dat broederd. HINDELOOPEN. Uitslag van de gehouden l:_^ voor de Nationale Militie, lichting 1912. ger met den toestand aan loting voor de Nationale Militie, lichting 1912. j Getr. I I No- I Boter, f 51. Kaas, middelprijs f 13.tot 27. Eieren, per Kilo 80 cent. AANGEKOMEN: N.-H. Grauwe Erwten. Eriesche Gort. - Busgroenten. - Jams. - Bessensap. - Aanbevelend, Het BESTUUR van den VEENPOLDER, gelegen in de Gemeenten HEMELUMER OLDE- PHAERT en N00RDW0LDE en WORKUM, geeft aan belanghebbenden kennis, dat vanaf j Vrjjdag 11 Augustus, ten huize van den Secre- taris-Ontvanger ter inzage liggen Gedurende acht dagen: de Rekening en Verantwoording over 1910 en de Begrooting met de Memorie van Toelichting voor den dienst 1912. Gedurende veertien dagen: het. Kohier i van Maalgeld, alsmede dat van den Polder- last over de eigendommen in den Veenpolder, beide over den dienst 1911. Workum, 10 Augustus 1911. Het Polderbestuur voornoemd, C. TJEBBES, Voorzitter, W. KROESE, Secretaris. elkaar gegroeide wezens geleken het, echter maar met één kop. Niet kunnen rondkomen met het huis houdgeld is niet alleen voor menige huismoe der een bron van voortdurende zorg, zelfs groote steden sukkelen er mee. Rotterdam is verleden jaar S1/^ millioen te kort gekomen, Den Haag 3 millioen en anderhalf ton. Op verschillende plaatsen in Groningen zijn, ah gevolg van de hitte, koeien, die in de weide liepen, gestorven. Verschijnselen zijn o.a. brand in den uier, koortsigheid en het weigeren van alle voedsel, ’t Is een hitte in geheel Oostenrijk beteekenis De teelt van vruchten en beetwortelen wordt niet spoedig verandert en hierop is, volgens de Boer, Theodorus Bokma, Ruurd I Brouwer, Joseph Bijlsma, Gooike Demmer. Marten Dijkstra, Age Herman Elzinga, Arjen Faber, Gerardus Catherinus Faber, Jacobus Feenstra, Klaas Cornelis Feikema, Rinze Willem Glashouwer, Lammert de Haan, Lolke Hamstra, Broer Hendriksma, Roelof Hobma, Reinder Hoekstra, Ulbe Hofman, Tjerk de Jager, Sibbele de Jong, Homme de Jong, Taeke Andries Kemker, Jan Kemker, Markus Ketelaar, Jelle Leenstra, Tjietse van der Meulen, Yge Meijer, Wijbren Molenaar, Jorrit Nijenhuis, Jan heeft te Rotterdam een ramp plaats Nijzingh, Willem - - - - Polstra, Ypke Riemersma, Siebren Robijns, Jan 12 September Robijns, Jan 26 November Roosje, Siebe Sierkstra, Anne Steigenga, Freerk Steiginga, Feike Visser, Jan de Vries, Jan de Vries, Sikke de Vries, Ynse van der Werf, Tjitte Westendorp, Hyacinthus Joseph Westra, Alle Wiedema, Pieter Wiersma, Siemon Ydema, Machiel Yska, Schelte HEM. OLD. en NOORDW. gebr. broederd. Uitslag van de Woensdag gehouden loting voor de Nationale derzocht, het kind is in het ziekenhuis opge- I 48 51 26 49 53 16 j gebr. 47 broederd. 33 gebr. 6 12 23 29 38 27 36 13 10 1 gebr. gebr. Bakker, Arie de Boer, Willem Bouma, Jeljer Bousma, Uilke Eekma, Rink Fekkes, Jacob van der Heide, Jolle Hendriks, Atze Herresma, Jan van Hes, Jan de Jong, Johannes Joustra, Age Koornstra, Reinder van der Kooij, Uilke Landman, Lijkele Melchers, Kornelis Penning. Luitjen Jacob Quarré, Johannes Roelevink, Herre de Roest, Herre Samplonius, Johannes Schrale, Cornelis van der Sluis, Foeke Smits, Gerrit Yge Tjerkstra, Willem Valk, Doede Valk, Yge van Veen, Jan van der Veer, Age Venema, Durk Visser, Foppe Marten Pieter Vogelzang, Harnaen de Vries, Folkert Jan Hotse Nenke Sijtze Directeur J. H. Lümer, WOENSDAG 16 AUG., ’s avonds 8i/2 uur. Getr. PROGRAMMA. Marsch Militaire. Saint Bavon La Pivoine, (Ouvert.) Erinnerung Un Songe d’ Or P’tit Henri, marsch Doux Songes, Wals Ein Waldconcei t,(Ouvert.) D. Snoeck. Potpourri Populair Morley. a. Frohe Wanderer C. Böhm. b. Ohe! Ohe! Hupla A. Bose. geborgen waren, leeg in zijn broekzak zat. was. De hulp van de politie werd ingeroepen, en in den loop van den nacht zijn de drie vrouwen in haar woningen in de Nadorststraat, Schavensteeg en den en naar het politiebureau in de Lange Torenstraat gebracht. Alle nasporingen naar de gestolen f 2400, bestaande uit een nieuw bankbiljet van f 1000, een van f 300, twee biljetten van f 200 twee van f 100, twaalf van f 25 en twintig van f 10, zijn tot nog j toe vruchteloos gebleven. Petroleumlamp omgetrokken. Dinsdagavond zat te Wageningen vrouw V., met haar 3-jarig zoontje op haar schoot, toen het kind het brandende petroleumstel LEEUWARDEN, if" Aug. Het water in den Rijn is bij Arnhem zoo laag, dat er in de gemeentelijke inrichtingen zoo weinig water staat, dat er van zwemmen geen sprake meer is. De ba ders komen nog niet tot aan het midden in ’t water. De kleine jongens gaan nu in het »diepe« bassin spelen. Uit het krankzinnigengesticht »Duin en Bosch® te Castricum is een verpleegde ontsnapt. De ontvluchte is een bekende inbreker. Een bewoner van den Haarlemmerdijk te Amsterdam kreeg het in den nacht in zijn bed op de derde verdieping zoo warm, dat I hij een poos voor 't open raam ging zitten. Hij werd dommelig viel uit het raam en j werd dood opgenomen. Te Leiden heeft eergisteren een losloo- pende hond een kind van den stafmuzikant te klein j. jn <je Houstraat een stuk uit het gelaat en uit den arm gebeten De hond wordton- 1 Een ongehuwde vrouw te Aalten, moe der van twee kinderen, verzocht een vriendin I om een oogenblik op de kinderen te passen. Intusschen is zij er met een vrijer vandoor gegaan. Te Heerne, bij Edingen, in België, had het volgende verschrikkelijk geval plaats Een landbouwer hoorde ’s nachts om 1 uur gerucht in zijn huis, en vreezende dat er dieven waren, nam hij zijn geweer en ging naar buiten Een gedaante ontwarende, loste hij een schot. Een schreeuw werd gehoord, een val volgde. Toen de man licht had ont stoken, stond hij voor het lijk zijner dochter. De ongelukkige vader verkeert in de j grootste wanhoop. Texel heeft van de wilde konijnen te lijden Bij honderden knagen ze aan de gra- nen en veldvruchten. Er worden thans groote verdelgingsjachten georganiseerd. Uit Weenen wordt geseind, dat de en Hongarije de van een ramp begint te krijgen, j broederd. broederd. zeer kort proces. Sedert eenige dagen heerscht er brand in een uitgestrekt terrein veen- en boschgrond, achter de schietterreinen van het 1ste reg. inf. te Witten bij Assen. Aan blusschen valt niet te denken. Reeds zijn eenige hectaren bosch, toebehoorende aan de gemeente Assen en den heer Blomsma aldaar, benevens een voorraad turf, verbrand. zwem- Overwinning van de Engelsche Regeering. Berichten uit Londen melden. »De parlia ment bill® is Donderdagavond aangenomen, met 131 tegen 114 stemmen. De crisis is dus geëindigd. Het enthousiasme van de ministeriëelen in het Hoogerhuis sloeg over naar het Lagerhuis, waar ook een grootsche betooging plaats had. Zooals men weet zal aan het Hoogerhuis, dat is de vergadering van de erfelijke Lords, voortaan de macht ontnomen zijn een begroo ting door het Lagerhuis goedgekeurd, af te keuien zooals onlangs tot groote schade van het land is geschied. De macht van wat ingekort. gillend de straat op, waar en met een c_. Een buurvrouw bluschte de kleertjes van het kind. T de vrouw over haar geheele lichaam zeer ernstige brandwonden had bekomen, die haar toestand levensgevaarlijk maken. Met het kind is het niet minder ernstig. Het hoofd der kleine was onkenbaar verminkt. Onwetendheid van een kind. Een tweejarig kind van Abr. Slager alhier, was wonder dokter’s handen®, ’t moest van een drankje daags 3 druppels in water in nemen. Eergistermorgen kwam de dokter eens kijken en toen de moeder hem uitliet dronk- het kind het heele fleschje dat op tafel was blijven staan - leeg. Dadelijk dokter weer gehaald, ’t Kind begon er ake lig uit te zien, ’n vreeselijk opgezet lichaam enz. De dokter vond den toestand uiterst ge vaarlijk en kwam herhaaldelijk zien hoe het inderhaast toegediend tegengift werkte. Ge lukkig kon de dokter gisteren, 5 uur in den middag, constateeren dat er geen gevaar meer te vreezen was. Een grijsaard verbrand. Men meldt uit Groessen aan de Geld. Zondagnamiddag zat een man van 85 jaar voor de deur van zijn woning zijn pijpje te rooken, terwijl er niemand thuis was. Een voorbijganger bemerkte, dat zijn kleeren in brand stonden. Ijlings riep hij den zoon van den ouden man, die in de nabijheid de koe hoedde, doch de hulp kwam te laat. De kleeren waren den ongelukkige letterlijk van het lijf gebrand. Men bracht hem in huis, haalde vlug geneeskundige hulp, doch weldra gaf de ongelukkige den geest. Hoe het ongeluk zich toegedragen heeft is niet te zeggen. Waarschijnlijk zijn de kleeren door vuur uit de pijp in brand geraakt en heeft de grijsaard zichzelf niet kunnen helpen. Scheepsramp. Woensdagmorgen ongeveer kwartier voor 7 uur gehad. Een der beide waterpijpen van ketels van het stoomschip Goethenberg. lig gende aan de Prins Hendrikkade, Oostzijde, is gesprongen. Het personeel en de passagiers waren alle aan boord, daar de boot om 7 uur zou ver trekken. Men was reeds bezig de meertou wen los te maken. De ontploffing was zoo hevig, dat ’t schip als ’t ware vanéén werd gescheurd. Het schip brak voor de machinekamer middendoor. De huizen in den omtrek werden beschadigd. Een gedeelte van den ketel ligt in de Rijtuig- straat, waar de verwoesting groot is. De an dere helft ligt op den steiger. Verschillende personen zijn gewond. Gister had men 4 lijken gevonden en wer den nog 2 personen vermist. WORKUM. Meldden we de vorige week j dat hier bij eenige particulieren het plan bestond om, nu er geen keuring van tuig- paarden zal worden gehouden, in de plaats een harddraverij te organiseeren, thans kunnen wij mededeelen, dat dit plan weinig kans van slagen heeft. Men ziet bezwaar in het orga niseeren van dergelijke feesten, omdat niet ontkend kan worden dat, wegens het bijna algemeen voorkomend Mond- en Klauwzeer en de buitengewoon langdurige droogte, een gedrukte stemming in onze omgeving heerscht. WORKUM. Wij verwijzen onze lezers naar de advertentie van de Vereen. Plaatselijk Belang® alhier, voorkomende in dit blad. Overbodig zal het wel zijn onze nering doenden tot deelname aan den Etalage-wedstrijd op te wekken, ’t Succes dat de Vereeniging eenige jaren geleden met eenzelfde wedstrijd heeft gehad is zeker voor het bestuur der vereeniging en deelnemers een spoorslag daar voor nog eens hun beste krachten in te spannen. WORKUM. Voor de Rechtbank te Leeu warden werd j.l. Maandag o.a. de volgende zaak behandeld: Schipper 8. Visser lag den 2 Juli met zijn schip »Op Hoop van Zegenin de trek vaart onder Workum. Des morgens om 8 uur aan boord komende, bemerkte hij, dat er iemand bij een zijner wandkastjes in het voor onder was geweest. De deur er van bleek namelijk opengebroken te zijn. Zij was door den schipper zelven den avond te voren goed op slot gedaan. Bij nader onderzoek bleek Visser al spoedig, dat ook de doosjes in het 1 kastje waren aangeroerd. De onbekende had ze goed geïnspecteerd, want uit het eene, waarin minstens één rijksdaalder moest liggen, was dat geld verdwenen. Verder waren eenige oude munten uit een ander doosje te zoek. De onbekende dader was, zooals later aan het licht is gekomen, de 19-jarige schippers- de weerkundigen vooreerst nog geen uitzicht. Bij een machinefabriek aan den over kant van het IJ te Amsterdam kantelde een stapel ijzeren slaven. Van negen personen, die er onmiddelhjk bij zaten, werden 2 onder de staven bedolven De een werd er dood onder uit gehaald, de ander, de 28 jarige Egbert v. d. Meulen, heeft vermoedelijk den ruggegraat gebroken en verkeert dus ook in bedenkelijken toestand. Dinsdagmorgen omstreeks 6 uur is de i 23 jarige Cornelis Blom, schippersknecht aan boord van de Rudolf Otto bij Lobith over boord gevallen en verdronken. De man laat een vrouw met twee kinderen achter. Bij een herbergtwist te Uithoorn (N.-H werd een der vechtersbazen, de 24 jarige A. D., door den kastelein Goudriaan hard- handig buitendeur gazet. D. ging naar huis, a I nam een mes’ Gearde terug, drong de herberg roeaerd. en 8fak kaBtelein het mes in het hart. De getroffene zakte dood ineen. Hij laat een vrouw en vijf kinderen na. De dader is gearresteerd. Als een zeldzaamheid dient vermeld, dat bij den veehouder S. de Boer te Wartena big is geboren met 4 ooren, vier neus gaten en acht pooten. Schijnbaar twee aan te geven door de zien, welke, volgens hem, door de tropische Muziekvereeniging „CONCORDIA I hitte zoover zijn afgedwaald. Hij waarschuwt I I de baders in zee. Nog maar beter van de hitte te puffen, dan »voor de baaien te zijn.® Een treurig ongeval had Dinsdagavond te Wijhe (Limburg) plaats. Een rijtuig kwam van Elkenrade; de paarden sloegen op hol, en renden den steilen berg afnabij het hotel Heiligers liepen de paarden tegen een ijzeren wegwijzer. Een inzittende dame, de moeder van den controleur van hot kadaster en de I belastingen, den heer Hendrikz, uit Maastricht, werd zoodanig gekwetst, dat de dood spoedig 1 volgde. De overige personen werden allen min of meer gewond, doch niet levensge- I vaarhjk. Maandagavond halfacht is te Werken- j dam bij ’t zwemmen in de Merwede ver dronken de 15 jarige Aart Roubosch. Zijn lijk is nog niet opgevischt. De 15-jarige A. R. te Sleeuwijk, bij Gorinchem, is Maandag bij het zwemmen verdronken. Te Krimpen a/d IJsel is bij het zwem - 19 44 8 39 37 46 5 17 4 43 3 41 Hij had een vroolijken avond met een kameraad doorgebracht en toen hij in de buurt van het schip kwam, kon hij de leiding, om des schippers eigendommen na te Lange Baanstraat, aangehou- I snuffelen, niet weerstaan ofschoon hij reeds vroeger door de Amsterdamsche Rechtbank wegens diefstal met braak tot 6 maanden ge vangenisstraf was veroordeeld. Beklaagde bekent ter terechtzitting vol mondig.- Hij zegt, twee rijksdaalders te heb ben weggenomen De subst.-officier meent, dat men nog niet alle hoop op verbetering van Siebren, die nog jong is, behoeft te laten varen. Het feit is echter ernstig en moet zwaar worden I gestraft. omtrok, waardoor moeder en kind oogenblik- kelijk in volle vlam stonden. De vrouw liep i buren haar grepen 1 hem aanleiding geeft, daarover met den ambte In de woning teruggebracht, bleek dat naar va” hat °Penbaar Ministerie in debat te treden. Ook pleiter spreekt de hoop uit, dat r t I k 2 3 4 U n.n n a. .'AABAo.ni- r. z, r.AAn I No. Aanm’ - JLU iXllLUjJUIl J-U OVX JO MJ UVU DTfUUl men in de IJsel de 14-jarige B. verdronken. 28

Friso nl | 1911 | | pagina 2