üitgebreid Lager Onderwijs alhier, bij den aanvang van den nieuwen cursus op 4 September a.s. zich daartoe kunnen aangeven bij het Hoofd dier School (de heer J. Zwanenburg) vóór of op 1 September e.k. Elk syn smaek. t ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1911. No. 34. 37ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. I I I BURGEMEESTER en WETHOU DERS van IVORKUM, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die alsnog wenschen te worden toegelaten tot de School voor Workum, den 15 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voomoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. e i L f l k brandschatte blik, Beverwijk i PTnl la ndfln.ha anh 1 de oaie men er NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaeri en Noordwolde. üindeloopen en Stavoren. in, brengen erg, maar voor rael ütweakket, of tominsten ütweakje kin. Bijfoar- bield: Jy ha de «Swellesang» fen Harmen Sytstra ris lézen, en letter ha jy dat selde stik ris fen Sjouke de Zee foardragen sjoen, krigen It bern moat in soarte kinst yn syn eigen - -ver Qp >e gtrjjtte Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. ’e tiid, om yens smoarge klompen oan in moai bloeijend klaverbosk ou to feijen. Dat is yn beide foarbylden in blyk, dat jy, dat üs, smaek sa goed noch net suveie is dan hjarres. By de bern moat dy smaek er al ynprinte wirde. Forbied hj arren it kikkertsje-strüpen en einepike-kneppeljen, mar meitsje hjar ynpleats opmerksum op al it moaije hwet de natuer to j genietsjen jowt. Den scille se fensels bigjinne to fielen dat it er lang net lans kin om in on- noazel kikkertsje it baitsje ut to strópen, en it scil bjar fiersto folie bigreatsje om in onskildich einepykje in kreupel poatsje to slaen. Of ynpleats dat se de hyngsteblom ut elkoar plokje, scille se dy yn in fleske mei wetter sette, en hjar bést dwaem om dat moaije blomke to for- soargjen en libben to halden, en mocht it dan c-1:- l gtjerre, dan scil dy bern der spyt En sa moat it wêzedan is ommers hjar smaek biskaefd en bisnoeid. As de heit sjucht dat syn jonge in grouwe -;.i. r-1 en jy jan Spje|J yn >t gat noemde ziekte. Voor een boer met een groot beslag is een van een koe niet zoo c_~, ?- op in nochtmeitsjen keuterboertjes met 5 en 6 koeien is het een n e minsken sa bare l 6 maal voor, lit, wirde mei de koets der brocht en weihelle, krekt as nei de skouboarch. ek wol sa oanloklik en aerdich as boarch nou It is hjir ommers Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. gras, is de melkopbrengst I wilde hij dat wreken hadden gedaen». en een dragen. Met hulp van enkele anderen slaagde hij er aanvankelijk een leger op de been te van zeshonderd man. Pier en zijn neef Groote Wierd stonden aan het hoofd er van en namen bloedig wraak op allen die zij als vijanden van Friesland beschouwden. »Bü- I ter, brea en griene tsiis, hwa dat net sizze kin is gjin oprjuchte Fries»... tegenover wie hem in handen vallende deze woorden niet kon uitspreken, was hij zonder genade: de dood was er onverbiddelijk het gevolg van. Met welke gestrengheid dit vonnis werd vol trokken, hebben in 1514 de Hollanders ervaren die, uitgezonden om hem te bestrijden, in z’n handen vielen ten getale van 500 man over boord werden gesmeten. Dat Pier, wiens strijdmacht intusschen was aangegroeid tot 150 schepen en 1200 man schappen, vermetel en overmoedig werd, laat zich eenigermate verklaren. De fortuin diende hem bovendien steeds. Hij veroverde en o m. Hoorn, Alkmaar, Medem- en Nieuwpoortvan de 37 Hollandsche schepen, die goed uitgerust op hem werden afgestuurd, waren 28 genoodzaakt over te geven; een tweede vloot van der mei gjin messen oer litsen wirde, mar de oaie dingen dy ’t we bispritsen hawwe, -mei «elk syn smaek» net ou. Dy smaek moat bistimd wêze, der moat haldfêst oan sitte. Smaek wirdt oanwiisd troch al hwet op in dór moai is en bliuwt, hwet tiden en ontiden trochstien hat en net ophaldt de bi- wondenng geande to meitsjen. Dat is de twajelnsetok (of is dy to great om der sokke saken mei to miettenmoat men soms ek maximum-temperatuur van 28.9° C een ge middelde minimum-temperatuur van 16 6° C Voor 1911 vindt men van 27 Juli13 Au- jy do net heel oars hwet to hearren as hwet f?U8tU8 een gemiddelde maximum temperatuur jo krigen to lézen üt dat iene selde stik? F on Kn wol mar sizze, in dichtstik kin op him seis wol ris net heal sa moai for de lêzer wêze, dan hwennear in man mei talint it dat selde stik foardraecht. In oar foarbieldGiet men folie om mei immen dy ’t in iepen each hat for it moaije yn ’e natuer, dan scil men wol litte mei 1 Friesland, Hartog van Sneek, Graef V tv z*>. ten, Vrpheer van I van Denen, de wreker der Hamburgers ders De correspondent herinnert er aan hoe Greate Pier van eerzaam landbouwer een ge vierd krijgsman, vooral de schrik der Zuider zee werd. Want hoewel hij, volgens zijn zeggen, liever achter den ploeg gebleven was dan zich met den oorlog te bemoeien, toen Bourgondische en Hollaudschgezinde troepen zijn land afliepen, er buitmaakten wat van hun gading was en ombrachteu wie in hun handen viel; op een goeden dag ook Piers woning plunderden en z’n vee roofden, en wat in z’n oogen het ergste was zijn parochie kerk te Kimswerd in brand staken, «toen aan degenen, die dat Dit wekte z’n gramschap zoo werd hij een berucht roover en bijna held, waarop z’n geboorteland roem kan Jan docht oer ’e brtine beantsjes yittich, om ’t him dat sa tige smakket. Piter docht oer ’e selde brüne beantsjes sjerp, ek al wer om ’e lekkere smaek. Mar nou moat Jan him der for wachtsje om to sizzen: «Beantsjes mei sjerp dat is gjin minskeiten,« hwent dan hat er kans dat Piter seit: Beantsjes mei yittich is barge- fretten.® It scoe op ’t slimst op bargebiten mei dy twa beantsje-iters ütdraeije kinne. En derom moat elk for him seis dat mar ütmeitsje, hwent der fait alheel net oer to haspeljen, dat is op it lést mar elk syn smaek. «De iene hat sin oan de dochter en de oare oan ’e moer, sa dwaende komme beide oan ’e man», seit in aid frysk sprekwird. Safolle to sizzen as: sa ’t elk syn smaek hat by hwet oer ’e tonge giet, sa hat elk dy ek yn ’e geast. It is merke. Jan bisjucht it keal mei de swan op ’e rêch groeit, en for in stür efter it sket der ’t op in tafel «het levend sprekend menschenhoofd» to pronk stiet. Letter krukt hy by de treppen fen de «glijbaan» op en lit him fen boppen glide oan ’e side fen de snüstrige spullebaes dy 't er ek in stür bitellet. En as we nou wol oerwege moatte, dat Jan al in greate, dat is, in folwoechsene Jan is, dan tinkt my tominsten, men kin der yen wol by deljaen as men sizzen heardt: «Dat is elk syn smaek. In toaneelstik, der ’t fen alles hwet mal is yn foarkomt, kin bést ris folie sealen lokje. En nei ’t er dan wol sein wirdt dat it toaniel wol hwet dwaen kin en docht ta it opskerpjen ta ’t goede en nuttige fen ’t folk, en dat er fen toaneelspil wol hwet is to learen, dan meije we fêst net in to heech tinkbield ha fen ’e op- wekjende en opskerpjende wearde, wol? Nou ja, mar de skathülder hifket syn roune ponge en seit, wol op synsnjit: «Dit is elk syn smaek.« For in jier of hwet, ja nóch wol, mar séfolle heardt men der, mien ik, hast net meat fen, mar do wier it er gau ris to rédden mei de sterke mannen fen ’e wrald. As sa’n pear baesmannen in foarstelling jowchen fen hjar Simsons-kreften, troch elkoar ris by de flarden to krijen en to wrakseljen as in pear nitlige bollen, sadat se faken mei for- draeide earmen, forskettene heupen, forknoflele foetten en onder ’e büden en blaue plakken üt it striidperk kearden: O, dan krong de iene de oare fen syn sté om der Pytsje de foarste by to wêzen, ja der Ijeafst mei de noas op to stean. En seis dy ’t efterüt treaun waerden troch de greate kliber, sadat se neat fen de wrakselstriid kamen to sjen, dy roppen dochs mei de oaren oerlüd en oeremus: hoera! hoera 1 As in kening waerd de béste fen de fjuchters- bazen eard yn ’e greate stêdden der ’t hy in staeltsje sjen liet fen syn hyngstekreftenhy roan mei bankbriefkes ten tüzend goune yn ’e Jjüs om, it opljeapende folk smiet him, om sa io sizzen, it jild mar ta. En dat wyls ’t men- nich earme trouwe bodder, dy *t wr moat om I lea sa brüke moat r„ kommen, mei droech brea him tofreden stelle mat. Is dat dan ek wer elk syn smaek Rinne der dan ek gjin rare en wénsmaekjes onder Janke praetsjemoai rint mei de bolkoer. Janke wit grif elke kear hwet nijs op to dokken as se by hjar klanten lêns komt. Skoften kin se op ’e knibbels lizze by de koerren, en de boerinnen by hjar halde to harkjen. Al hwet op in oar foarfalt krantet Janke dan üt mei Het Mond- en Klauwzeer en de gevolgen. Men schrijft ons uit Schoterland Door het mond- en klauwzeer, dat in deze gemeente thans in elk dorp heerscht en door het gebrek aan klein; er zijn boeren, die per week f 80 minder melkgeld van de fabriek ontvangen svuents, uy l uei. sa uum eu Kuaruswuucu wieme dan geregeld in dezen tijd van het jaar. De dat men ’t hjarren tajaen koe en moastmelktappers kunnen hunne klanten niet meer volledig bedienenin sommige plaatsen is de melkprijs opgeslagen. En daarbij komt nog o, sa graech dwaen meije. Sa krijt men foar 8ler^® onder het vee tengevolge de ge- Ik van 29.5° C een gemiddelde minimum-tem peratuur van 16.0° C Het gemiddelde ma ximum was dus in 1911 nog hooger, niet- I tegenstaande de warmteperiode later viel bovendien omvatte de periode van 27 Juli 13 Augustus de beide hoogste temperaturen, 35 6° C. en 35.0° C, ooit te Utrecht—De Bilt waargenomen en de eenige aldaar opge- teekende reeks van 5 achtereenvolgende dagen met temperaturen boven 30° C.9—13 Au gustus met maximum-temperaturen 33.6, 35 0, 32.6, 32 8 en 32 5 gr. 0. Een vee-wonderdokter. In Gaastmeer woont een man die in den laatsten tijd veel van zich dost spreken. Het is de ongebreveteerde veearts J. G. vd Goot. Van heinde en verre zijn de boeren gekomen om het smeersel waarmede hij met groot succes de klauwen van het zieke vee behan delt. Nieuwsgierigen naar de juiste samen stelling van het middel laat hij natuurlijk ongetroost heengaan. Ons werd o.a. een bekend veearts genoemd, die er bij J a p i k Goarrits, (aldus noemen we onzen wonder dokter in de wandeling) met klem op aange drongen had, om hem de ingrediënten toch maar te zeggen. Doch vd. Goot zegt het naaste, en houdt, als een goed Fries, het allernaaste voor zich zelf. De toeloop van boeren is zoo groot, dat hij er sommige teleurstellen moet. Greate Pier. Een der friesche correspondenten van de N. Cl vestigt in een artikel er de aandacht op, dat Friesland weldra het vierde eeuwfeest zal kunnen vieren van de werkzaamheid van Greate Pier, die zich noemde «Coninck van van Slo- Hindeloopen, Capitein Gene de Zuiderzee de verwoester der van Bremen, de aanhouder en bet kruis der Hollan- De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr.76-78, Amsterdam suniger to praten, hwent it is hjar süver yn ’e wei, en hja hat alheel net in aerd om in oar Mar Rinseboer is hja al ris oer ’t mat komd do ’t er de faem by de kop hie. «ik siz ’t tsin jo, mar wol er Ijeafst gjin opspraek fen hawwe.» Sjuch lêzer, seis priuwt Janke fyn en dêrom wit se hwet se for hjar ljue opdisse moat. Sokke kost wit Jank-moai wol fait trochstrings wol yn ’e smaek. Janke hellet der dan ek sa foar en nei wol ris in bakje thé mei in fiks grüske by üt, ja op it moaist ek wol ris in hompe tsiis of Ijirre. Mar fensels scil se dit léste der mei fortsjinje dan moat hja wol hwet mear ütlitte fen dy boeren, en binammen fen Rindert, bigrypt se wol. Hwet ’s jo? Net sa moai? Né mar och... dat scil elk syn smaek wol wer wêze! Is ’t net moai, ’t is dochs wol aerdich. We seine niis, mei in toaneelstik dat hwet ryklik trochwirke is mei skurve hoekjes is de skouboarch fol to lüken. Mar it is noch mar koartlyn do wied er in rjuchtsaek üt ’e hege wrald to forhakstükjen, mar as dy ek bikyk krige! Is ’t sa net? in skandaelprosés, in bi- skildiging fen moart (dan foaral as der hwet rottekrüd mei mank giet) hwerby ’t gerdyntsje efkes optiid wirdt, dat foar it hüslike libben fen ’e foarname ljue hinget, sadat men ek ris by hjarren op ’e tafel loere kinas er soks oan ’e han is dan rint de rjuchtseal yn ienen fol forwylje en en bja tsiere om in steanplakje onder ’e foetten fen hawwe. to krijen. Oansjenlike dames dy ’t it oars 1 samar op ’e simmels krije litte kinne, dames A_ 1 üt ’e hege ein mei glêdde wanten oan, mei blaumich fangt pomade yn ’t hier, dy ’t him wit holier rüke j stekt en him sa wer de tafel lans kroadzje lit, kx i._x_ i. wer jan wjrcit it tiid dat dy heit in kleurdoaze for It is dan syn jonge keapet, mei de hope, dat hy dan dat yn ’e skou- skipke dat der yn ’e feart sylt, liy kijkes dy ’t net sabeare- der op ’e wal rinne, neimeitsje scil op it pom- boartsjen, né, it is hjir tinken, ’t is wierheid. pier. It bern moat in soarte kinst yn syn eigen Op it toaneel binne it komedianten dy ’t hjar eagen utfiere. Ynpleats dat er op ’e strjitte feltsje ütstrüpe as se dien ha en der dan oubinne, omrinkelt en smoarge sangkjes ophellet mei de hjir yn ’e rjuchtseal der sitte de fortoanners nedige malle lüden derby, moat er him dêrop 1 11 .„„1. Mar as der nou sein wirdt talizze, om i~-- J dingen gjin opjild dwaen meije, sjongen, sonder balten dy ’t misskien Sneins hjar bryktógje oan ’e Sa scil er seis bigjinne to siikjen, en sels-finen bibel, of hjar de knibbels üt ’e potsjes lizze op ’e tsjerkebanken, dat sokken, dy hjar draei hawwe by in oarmans skande-dieden, seis net sa heech steane as se hjar seis net op it stoeltsje setten om sadwaende hjar neisten op ’e kop to spjjen, dat sokken ek wol as de kniper op ’e skine komt, yn ’e jarresleat bflanje kinne dan wol men mar gau sa’n sedepreker taskouwe: «Och man, hald mar op fen eameljen, dat is op it lést elk syn smaek.» Lit se mar gerêst ouskaffe hjer, dy hird- draverijen op ’e lange baen, de biskafing wint der yn myn eagen aerdich by. Hwa koe dat nou moai neamme dat de hynders hjarren üt ’e liken fleane moasten troch it lange ein. En as dan mei finnige swipeslaggen ougizele de bisten oer ’e kreft jage waerden en mear moasten as se koene, dat moast yen dochs fêst de grize oer ’e grauwe gean as men tominsten noch in sierke gefoel fen meilijen bisiet. Wij doare oujaen op ’e rou-snauwe folkspillen fen üs foaralders, dy ’t tagelok ek al lang for bean binne om üt to fleren, mar as men soks goed biskoud, aerde dit der dan ek net tige noch nei En dochs waerd it moai foun. Moai foun troch ljue dy ’t in goede opfieding hawn hiene, dy ’t hjarren ek wol yn ’e dingen jaen seoene, dy ’t net sa dom en koartsichtich wierne Faeks wer in kwesje fen smaek? Der binne skriuwers dy ’t wakkere rynsk en flanterich mei frijerijen ompakke kinne, en dat en nei fen sokke knapen sok in flau staeltsje grientespil op yens tafel, dat men der fen walgje moat. troch bin, hwent as it ongelyk! Dy skriuwers of dat skriuwen der ’t jy in tsjinnichheid yn ha, dér formakket ta de teannen üt, wer in oar him mei. Is dat ek elk syn smaek? Né, mar hou, nou leau ’k it net mear. De skriuwer dy ’t altyd weroan op ’e lappen komd mei sokke flauwe dingen, en de lêzer dy ’t dat altyd weroan moai fynt, dat binne op syn moaist greate bern, of fize stjon- kerts op syn minst. Wy scille ris efkes oars prate. Né, dat Jan yittich en Piter sjerp oer ’e rt wrakselje beantsjes docht: dat jy it mei de Dimter en boppe wetter to bliuwen, dy ’t syn jou bürman mei de lange Warkummerkoeke it Ike moat om net fen krapte om to hélde: bést! dat is wol sekuer elk syn smaek rv» AT z! «TA AZT U T* M azx L» Mz» A a. I --1 - -4 -1 yn is mar 1 er mar lekker mei. Mar as der nou sein wirdt talizze, om in moai sankje to sjongen, goed to dat soksoarte dingen gjin opjild dwaen meije, j sjongen, sonder balten en bearen, dan bigjint by de goede ljue, by de gelovige ljue, by ljue hy fensels goede fieling for syn stimme to krijen. scil ta nije utfiningen utlokje. Syn hele libben kin brocht wirde onder de ynfloed fen de goede smaek, as de alden yntiids mar syn each en ear wenne ta it moaije en edele. Hwent it sprekwird seit «al hwet yn wierheid moai is, dat is ek goed. «Dat ha ’k yn myn alders hüs noait heard noch sjoen» moat it bern syn libbenlang sizze kinne fen al itjinge dat strydt mei it redelik goede, fen sloflens en sloarderigens fen rouwens en grouwens. De smaek for it moaije fiert yen nei it gelit fen deugd en tigens. FRISO. It kin ek wêze dat ik er fier by verlies oankomt is de smaek fen ’e minsken sa bare alag die niet gauw (e boyen zl> Eq het hooi, dat nu al gevoerd moet worden, wordt duurder, terwijl alle koeien mager zijn. De warmte. De thans afgeloopen periode van buitenge wone warmte is de belangrijkste geweest die sinds de oprichting van het Meteorologische In stituut in 1849 is waargenomen. Het buiten gewone karakter van bet jaar 1911 blijkt het best uit een statistiek van de maximum-tem peraturen van 30° C. of hooger. Onder de 62 jaren, waarover de statistiek thans loopt, zijn er 40, waarin die temperatuur of niet, of slechts eenmaal werd bereikt, 9, waarin 2 temperaturen boven 30° O. voorkwamen, 4 met 3. en 3 met 4 temperaturen boven 30° C. In 1872 en 1900 kwamen die temperaturen in 1898 7 maal, in 1858 9 maal, in 1868 11 maal, en in het jaar 1911 tot dusver reeds 10 maal. Vergelijkt men zich warmste periode, dan vindt men in 1868 de periode van 12 28 Juli met een gemiddelde boer is tüzend goune hier binefter. Rindert Sakes (en dan bigjint Janke ho langer ho veroverde hij een rijnschip bij Stavoren en een Deensche oorlogsbodemeen schitterend wa- mei bipale moat. Goed forstien? Der binne ek dingen hwertroch de smaek

Friso nl | 1911 | | pagina 1