1 Hindeloopen en Stavoren. Wat moet Jantje worden I 1 37ste Jaargang. ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1911. No. 37. Binnenlandsch Nieuws. Hja seagen. 1 i Uitgave r reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Tot plaatsing van adv. en 5 e e e d t Er t T Ai e n a s g Q n t <L Ald-bepke mei de wite flok, Dük’rich en forknük’le üt it kapke, Jo eagen tsjüge noch fen lok, Jo müle noch wol fen in grapke. j a r a t l Ald-beppe sit by ’t berns-bern graech, Blondkopke ek graech op hjar skette. Hja h&ldt it lokkige holke omleech Mei ’n hén beppe hals wyls omfette. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Blondkopke mei dat sidene-hier, Mei eagen dy glinst’rje fen wille, Mei lippen as kjêrsen sa blier. Hwet dy al bimasterje scille! As al ald-pake protlje mei: Dou hast soms ek nüvre krewellen De laits op ’t antlit, de onskild yn ’t each Blondkopke dou bist om to stellen. Waarvoor de brandweer dient. het pas verschenen gemeenteverslag dat de Amsterdamsche brandweer be voer branden of voor vermoedelijke De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Ald-beppe lést, Blondkopke mei, Al kin hja, de lytse, just spelle, It boek mei de prinsen heardt beide hjar ta, En beppe kin aerdich fortelle. Ald-pake al prottelt hy gans, Elk tsjinnet him op syn bigearen: De fok op ’e noas, it pypke er by lans, Jy sit as in prins yn ’e fearren. Nieuwe burgemeester van Leeuwarden. De Staatscourant van hedenavond bevat de benoeming van mr. J. A. N. Patijn te *s Gravenhage, referendaris bij het departe ment van Landbouw, Nijverheid en Handel, tot burgemeester der gemeente Leeuwarden. De nieuw benoemde burgemeester, wiens benoeming geruimen tijd op zich heeft laten wachten doch wiens naam al aanstonds bij het aftreden van den heer A. E. Zimmerman onder de candidaten voor het burgemeester schap van Friesland’s hoofdstad werd genoemd en door de L. Ct. als zoodanig ook werd ver meld, is omstreeks 39 jaar oud, Rotterdammer van geboorte, doch grootendeels te ’s Graveri- hage opgevoed. Op politiek gebied staat hij het naast bij de vooruitstrevende Unie liberalen j en is het geslacht der Patijns is er om j bekend een welsprekend debater. De herkiezing van mr. de Vries tot wethouder van onderwijs te Amsterdam. De herkiezing van mr. S. de Vries Czn als wethouder van onderwijs aldus wordt uit Amsterdam aan de Ai. Rt. Ct. geschreven zal voor menigeen, misschien ook voor hemzelf, eene verrassing zijn. Immers in het kamp der liberalen, met wier hulp mr. de Vries zijn zetel achter de tafel van B. en W. verwierf was eene verandering van stemming (ten zijnen nadeeele) ingetreden, eene veran dering, niet veroorzaakt door een of meer daden zijnerzijds tegen het belang van het openbaar onderwijs, noch door een met name genoemd tekort aan activiteit in de waarne- Het ging uitsluitend om borgen hield, kon dat natuurlijk niet zien, sprong te voorschijn en bracht den indringer dat onderwijs zoowel Vooruitgangc als de Uit blijkt, halve branden, ook nog wel voor iets anders wordt ge alarmeerd. Bijv. 20 keer om bij storm los gerukte voorwerpen aan gebouwen te verwij deren, 14 k. om hulp te verleenen bij lek kages of overstrooming door hemelwater, 3 keer bij vechtpartij of huiselijken twist, 2 keer omdat een dronken buurman de kachel of fornuis had omgegooid, 2 maal om hulp te verleenen bij een bouwvallig huis, 1 keer wegens het omwaaien van een oude loods, 1 maal om hulp te verleenen aan een vrouw, die zich door ophanging van het leven wilde berooven. Verder om assistentie te verleenen, toen een jongen en een ander maal toen een meisje in het water was gevallen. En ook nog een keer, omdat de brandschel door den schelhouder was afgetrokken, omdat zijn nachtschel defect was. De noodlottig messteek. Men zal zich herinneren, dat nog tijdens de zeemansstaking, op 6 Aug., de 30-jarige bootwerker Frederik Vonk in half beschonken toestand een «onderkruiper» zocht, de woning van zekeren van Ingen binneadrong en diens vrouw sloeg. Van Ingen die zich eerst ver- gen, in welke richting de jonge man verder moet gaan. Het is wel zeer te bejammeren, dat ons onderwijs-stelsel maar zeer weinig rekening met dit feit houdt. Wat zou er veel gewonnen zijn, indien er slechts één soort middelbare school was, die na een zekere klasse (b.v. op de hoogte van de 3e klasse H. B. S. zich in drie takken splitsteklassiek onderwijs, mathematisch onder wijs en handels onderwijs, zoodat een jongen de gewenschte richting kon kiezen, zonder van school te veranderen. Is eenmaal de tijd van kiezen gekomen dan moet er ook een keuze gedaan worden, al was het alleen maar om het verderfelijke: ik-weet- niet-wat-ik-wil te bestrijden. Een jongen van 16 a 17 jaar moet weten op welk doel hij aan sturen moet. Heeft hij reeds een voorkeur en blijkt het, dat deze overeenkomt met zijn aard en aanleg, des te beterzoo niet, dat verstandige ouders hem dan in die keuze helpen. In vele gevallen zal de zoon de betrekking van zijn vader kiezen, en als deze werkkring hem een goed en verzekerd bestaan belooft, doet hij verstandig te worden net als papa, vooral wanneer het een beroep betreft, waarbij liefde, toewijding en geschiktheid tot op zekere hoogte erfelijk zijn. Men denke aan de kooplieden, predikanten en fabrikanten geslachten I Kiest een knaap den werkkring zijns vaders uit vrijen wil, dan geniet hij het voorrecht uit de ouderlijke woning als het ware een geestelijk uitzet mede te krijgen, dat hem tot teerkost kan strekken op den moeilijken weg van de leerjaren. Voor één zaak moet met ernst gewaarschuwd worden, n.l. tegen het opdringen van hooger onderwijs aan kinderen, die er totaal ongeschikt voor zijn. Vele ouders achten zich diep onge lukkig, wanneer zij vernemen, dat hun zoon niet geschikt is voor de studie. En tóch is een degelijk vakman ten slotte ook financieel beter af dan een mislukt of halfbakken geleerde. Dat zien de ouders ook wel in, doch het valt moeilijk eenmaal opgevatte illusies prijs te geven. Vandaar al die totale ongeschikte personen in betrekkingen, welke alleen door ontwikkelde mannen, door persoonlijkheden naar behooren vervuld zouden kunnen worden. Wilde men wat bescheidener zijn in zijn beroepskeus, dan zou men in zoogenaamd toongevende kringen niet zooveel onbeduidende en belachelijke leeg hoofden aantreffen en dan zou men in handel en bedrijf niet zoo hebben te worstelen, om geschikt personeel te bekomen. Wat zal Jantje worden? Moeilijk probleem voor Jan, moeilijk ook voor zijn ouders. Laten we hopen, dat de laatsten naast do materieele voordeelen van het beroep, welke niemand kan ontberen, ook Jans oogen zullen vestigen op het ideale, waaraan eveneens ook iedereen in den rusteloozen sleur van het beroepsleven behoefte heeft. En als dan Jantje, goed onderwezen en vooral goed opgevoed, in zijn vader steeds een man ziet met hooge plichtsbetrachting, dan mag men verwachten, dat Jan, als ook voor hem de strijd om het bestaan aanvangt, dien strijd zal strijden met groote toewijding en blijden zin. Wat er dan ten slotte van Jantje worden zal? Wie zal het zeggen? Dat moeten we afwachten. een handeling, die langen tijd werd voortge- I zet en welae tot gevolg had, dat de mare chaussees, geholpen door politie, zoo nu en dan chargeerden, waarbij velen gevoelige klappen opliepen. Het duurde langen tijd voordat de orde was hersteld en nadat een arrestatie had plaats gehad. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens voor 11 uur. met een mes een levensgevaarlijken steek toe. Thans is de verwonde, Vonk, aan de ge volgen daarvan in het Binnengasthuis over leden. De dader, Van Ingen, die terstond na het gebeurde op 6 Aug. gearresteerd werd, bevindt zich nog in hechtenis. Wijnmalen te Leiden. Wijnmalen heeft groote plannen. Hij wil te Leiden vliegen voor de Coupe Michelin. Deze Coupe, waarmede bovendien nog fr. 20 000 te verdienen is, komt in handen van den vlieger die in 24 uren tijd het grootste aantal K.M. aflegt voor 31 Oct. a.s. Achter eenvolgens waren houder Olieslagers (625 K.M. 200 M op 17 Juli 1.1. te Kievit), Lori- dan (750 KM. op 21 Juli Tl te Mourmelon.) Védrines (811 K.M. 200 M. op 9 Aug. 1.1.) en thans is Helen de voorloopige houder, die op 27 Aug. 1126 K.M. 400 M. wist af te leggen in 13 uur 49 min. 19 sec. Wijnmalen zal dus te Leiden op één dag meer dan 1126 K.M. 400 M, dienen af te leggen om houder te worden. Het toestel van hem kan ongeveer 120 K.M. per uur volbrengen, zoodat onze landgenoot minstens tien uren achtereen in de lucht moet ver blijven. Met het oog op den vroegen zons ondergang zal hij dus zoowel ’s morgens als ’s middags en ’s avonds vliegen. Alleen de poging al, zal een prestatie kunnen worden die nog nimmer in Holland werd vertoond. Voorzichtigheid aanbevolen. Het N. v. Ned. vernam van een genees heer, dat in verband met den drogen zomer in de laatste dagen het aantal buikziekten te Amsterdam buitengewoon groot is. In de warmte drinken de menschen veel, vaak te veel, of, wat erger is, te koud. Vooral in een nazomer is dit gevaarlijk, omdat het lichaam eenigszins het weerstandsvermogen verliest door afmattende hitte en het tevens de tijd der peren en pruimen is, waarvan on gelooflijk groote hoeveelheden worden naar binnen geslagen. Maar ook de melk speelt er een rol in. Melk bederft vrij spoedig en toch drinken tal van menschen de halfzure melk in de meening, dat zoo iets in de warmte niet schaadt. Bovendien wordt te Amsterdam op groote schaal melk verkocht van 4 a 5 ct. den liter, dus van inferieure qualiteit en vaak met slecht water vermengd. In direct verband hiermede staat de kindersterfte, die eveneens vrij groote afmetingen heeft aangenomen. ming in zijn ambt. de vraag of de zorg voor het openbaar on derwijs mocht worden toevertrouwd aan iemand, die krachtens zijne godsdienstige en politieke beginselen een tegenstander van moest zijn, en 1 Vrijzinnig-Democratische Vereeniging beant woordden die vraag ontkennend. Wij hebben zegt de schrijver ons niet aan hunne zijde gevoegd, omdat wij, ge zien de tijdsomstandigheden en gezien de samenstelling van dezen Raad, vóór alles de noodzakelijkheid gevoelden om aan het hoofd van de afdeeling onderwijs te plaatsen een krachtig bewindsman, in staat en bereid om het gezag te handhaven, en wij verheugen ons daarom over zijne herkiezing. Dat de meerderheid van mr. de Vries niet groot zou zijn, was na de laatste verkiezing te verwachten. Op hem werden uitgebracht de stemmen van 12 kerkelijken en 10 libe ralen, te zamen dus 22, terwijl zijn tegen- candidaat, de vrijzinnig democraat Th. M. Ke telaar, oud-secretaris van den Bond van Ne- derlandsche Onderwijzers, de stemmen kreeg van 12 sociaal democraten, 4 vrijzinnig-demo craten en 4 kerkelijken, totaal 20. De suikerfabriek te Vierverlaten. keert over 1910 15 pet dividend uit. werd ruim 77 millioen K.G. bieten verwerkt. Het suikergehalte was gemiddeld 16.87 pet., gevende per H. A. 4694 K. G. suiker. De gemiddelde prijs der participatie-bieten was f 12,53, koopbieten f 12. Er is een netto winst gemaakt van f 311,231. Voor de nieuwe campagne zijn voor de fabriek ruim 2800 H. A. uitgezaaid, waarvan 98 pet. op participatie. In de noordelijke provinciën als in verder Nederland is de bie tencultuur in haar geheel iets grooter dan in 1910. Als Jantje nog heel klein is, vertelt de heer van Raephorst in de Javabode, dan is hij met de beantwoording dier vraag gauw in het reine. Naar gelang van de omgeving waarin hij ver keert, bewegen zijn idealen zich in de richting van koetsier, conducteur van de tram, machi nist en net als papa. Maar als Jantje ouder wordt, en als eerste désillusie van het leven zijn jeugd-idealen heeft prijs gegeven, dan weet Jantje het niet meer of nog niet. Ook Jantje’s ouders hebben het, vóór Jantje nog met tol of vlieger speelt, samen heel druk over Jantje’s toekomst, want hoewel mama er tegenover haar vriendinnen liever maar over zwijgt, om dat deze in den grond soms een weinig jaloersch zijn, in haar ziel is zij overtuigd, dat Jantje een bijzonder kind is en papa geeft dat vrouw lief zonder bedenken toe, min of meer zelf bewust citeerendBon sang ne peut mentir. En evenmin als we het Jantje kwalijk nemen dat hij koetsier of conducteur wil worden, evenmin misgunnen we den gelukkigen ouders het onschuldige en tevens zoo reine genoegen, allerlei luchtkasteelen te bouwen voor hun jongen spruit. Integendeel laten zij zich voor hun jongen een toekomstbeeld droomen, zoo schitterend als hun rijke fantasie dat kan; er zal een tijd komen, dat ook hun roes voorbij is, dat ook zij nuchterder oordeelen, dan toen zij met hun kleinen vent op den grond speel den; en als die tijd aanbreekt, laten zij dan zorgen met de voeten op den vasten grond te blijven en bij een warm hart tevens een koel hoofd te houden, want de beroepskeus en daarover wilde ik het heden hebben is een zeer ernstige zaakvoor Jantje zelf in de eerste plaats, maar niet minder voor de ouders. Kunnen kinderen een beroep kiezen Kunnen zij inderdaad kiezen Hoe langer we over deze eenvoudige vraag nadenken, hoe meer bezwaren zich onwillekeurig voor ons opdoen. Om te kiezen, moet men kunnen vergelijken en om te vergelijken, moet men kennen. En kennis om te oordeelen bezit het kind in slechts zeer geringe mate, In dat opzicht staat het gelijk aan den volwassene, die een keuze moet doen uit twee menu’s, waarop de kok een reeks voor hem volkomen onbekende gerechten met allerlei vreemde namen geplaatst heeft. Een misgreep in een gerecht is geen doodwond, een misgreep in de beroepskeus kan de meest verderfelijke gevolgen hebben. Neen, kinderen weten niet wat ze willen dat is een oude waarheid en de ouders zullen verstandig doen, met die waarheid rekening te houden en zich niet al te zeer te laten verleiden door bevliegingen van hun kroost. In het algemeen zullen de ouders voorloopig moeten uitmaken, voor welk ambt of beroep hun kind het meest in aanmerking komt. Na tuurlijk mogen zij zich bij die keuze niet uit sluitend, zelfs niet in de voornaamste plaats, laten leiden door overwegingen van materieelen aard. Geen onaangenamer geval dan een kind of jongmensch te ontmoeten, dat weet en er trotsch op is, opgeleid te worden voor f 1000 ’s maands. Wie bij zijn kinderen het ideële, dat in elke, ook de nederigste, betrekking te vinden is, niet op den voorgrond plaatst, mag zich later niet beklagen, als die kinderen koude, cynische egoïsten worden. Waar wèl op gelet moet worden, is de aanleg van het kind voor een bepaald vak. Wie zwak in wiskunde is, moet niet opgeleid worden voor ingenieur, wie de taal niet behoor lijk beheerst, wordt nooit een goed advocaat, wie droomerig het leven doorgaat en niets merkt van hetgeen er om hem heen gebeurt, deugt niet voor zakenman. Maar ook hier is groote voorzichtigheid aan te bevelen, en verstandig is het de beroepskeus niet te vroeg te bepalen. Het tijdperk van de puberteit, dat de jongen rijpt tot man en het meisje tot vrouw, door woelt het geheele organisme en, vóór dit tijd perk afgesloten is, kan er met zekerheid niets voorspeld worden omtrent den aanleg van den jeugdigen mensch. Ouders en leeraren weten maar al te zeer, hoe menig veelbelovend talent na dit tijdperk verliep in een doodgewoon ver stand en hoe menige suffer, «waarvan niets terecht zou komen», zich later tot een genie ontwikkelde. Bekend is het voorbeeld van een nu reeds jaren overleden Leidsch professor, die een wereldberoemden naam verwierf op het gebied van bjjbel-critiek en die tot zijn zeven tiende jaar op het gymnasium doorging als niet recht snik. Een tegenhanger van dit geval vormt Rijklof van Goens, de bekende «kraaier» uit den Patriotten-tijd, die op zestien-jarigen leeftijd summa cum laude gepromoveerd, na zijn twee-en-twintigste jaar niets meer kon presteerengeestelijk op 1 Na de puberteitsjaren, kan men de normaal aangelegde en goed onderwezen jeugd vrijwel tot drie hoofdgroepen brengen: mathematici, litteratoren en zakenmenschen en dan wordt het tijd zich ernstig af te vra- Ald-beppe lést, sa from en bidêst, It Bibelboek ticht oan ’e eagen: - ----- -- En wy leauwe siker: hja seagen. Forfryske. FRISO. Stakingsrelletjes. In de laatste dagen en vooral Maandag en Dinsdagavond werd te Leeuwarden de or de op verschillende plaatsen der stad ernstig verstoord, door een op relletjes belust publiek, dat avond aan avond de politiemannen volgt, die werkwillige timmerlieden naar buis geleidt. Gisteravond werd een timmergezel, door een heele politiemacht omringd, naar huis gebracht. Voorop gingen twee marechaussées te paard, daar achter de timmerman, omringd door gemeente-politie en rijksveldwachters, terwijl de stoet werd gesloten door twee marechaussées te paard. Toen de werkwillige «De reinen fen herte, se scille God sjenI thuis was, begon do herrie. Door schreeuwen en fluiten trachtten de straatbengels de paar den der marechaussées te doen schrikken, 3 L r L 3 S 8 3 ii 1 e i El e i Q e i Q t i. s NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaert en Noord wide. I

Friso nl | 1911 | | pagina 1