Ilindeloopen en Stavoren. Allinne wêze. ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1911. No. 38. 37ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. J den nachtwaker, die hem kerk, Een zwart pak, i dat het één uit de nummers 3548 en 3648. van en Verschrikt sprong hij en zag en Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. een en en gladgeschoren gezicht, gestalte, maakte deze be- uitbreker waarlijk geen slecht In het drukke gewoel der Damstraat was Is dat net in echt hüslik skilderijke? Ja, it lit üs efkes sjen ho drok it tagean kin yn sok in great gesin. Mar sa licht en glêd as dit rym der oer glydt, o] dichter hjirfen sizze, lokkich hüsgesin der ek hinne rólje. Folie drokte mar folie wille teffen», wille fen inerlike wearde kin der fen sok in gesin ütstrielle. Mar der komt in tiid, dat de hern it aldershüs forlitte, dat se seis de wei, dy ’t se gean scille, bipale; dat se seis in hüshélding opsette. Der komt in tiid, dat heit en mem lykme- allinne sitten bliuwe yn it hüs, hwer ’t safolle tobinnenbringen oan forboun sit, noch üt ’e dagen do ’t hja der sa drok yn sieten. Meije dat den in tobinnenbringen wêze dat ta blydskip en tank hjarren stimd. Der komt for man en wiif ek in tiid, dat se lykme-allinne stean scille op hjar Mde dei, oan brekers was, waarover ook in de Belgische couranten kolommen hadden gestaan, keken wij niets verwonderd op, toen hij ons toevoegde sahwel das begot n’n chique type, as ’t weer maar niet de verkeerde is Opgeruimd met z’n ketting-compagnon bab belend, stapte hij rechtop tusschen de maré- chaussées over het lange perron naar een afzonderlijk derde klas-coupé, om zonder uit stappen te Roozendaal naar Den Haag door te reizen. Grondw. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De politie is gewaarschuwd. Zij speurt reeds naar den dader, hoewel het onderzoek niet in de hand wordt gewerkt door het feit dat de winkelierster het jongmensch niet van aangezicht tot aangezicht heeft aanschouwd en hem dus moeilijk zou herkennen. Een drietal maanden geleden werd dezelfde zaak een dito diefachtige clandizie geschonken. Toen werd een bakje met juweelen gekaapt. Daar de herhaling nu juist gebeurde in den tijd, waarin de winkelbediende van mevr. Van Rijn met vacantie is, wordt verondei- eteld, dat men hier te doen heeft met een complot, dat vooraf nauwkeurig spionneert, wanneer de sLg kan worden geslagen. Een R.-K. Kerk afgebrand. Dinsdagnacht te ongeveer half twee ont dekte de pastoor te Rossum, dat de gordijnen - het raam van zijn slaapkamer aan het is rêstnimmen it boadskip, Hwent in wolbi- stege libben, dêrop tobek sjen meije dat tsjoent eervoj °nt8kg uit’gemeentedienst'te' hebben in Irilriinnn tn+rndnna loitc rvr* ir ontlit on nrinoff gevraagd. Daar echter deze titularissen, door den Raad aangesteld ook door dit college moeten worden ontslagen is voor elk geval een afzon derlijk raadsbesluit noodig. Bij de behandeling dezer zaak is de vraag gesteld, hoe het in even met z’n vrouw over de ringen te zullen de toekomst zal moeten gaan, wanneer de gaan spreken. Hij verwijderde zich en nam samenstelling van den Raad een andere is. het bakje gouden dasspelden mee, voor mevr. De mogelijkheid toch bestaat, dat later Raads- van Rijn in staat was, iets tot zijn aanhou- leden in deze een andere m dan hun voorgangers. Spoedig zal deze aangelegenheid aan orde moeten komen, daar kort geleden onderwijzeres bij het L. O. in het huwelijk is getreden en niet voornemens is zelve ont slag aan te vragen. In onderwijskringen is men zeer benieuwd hoe deze zaak zal loopen. Nachtveiligheidsdienst 1 Gebeurd in een gemeente nabij Amsterdam. Man en vrouw worden wakker, de jongste van een jaar laat zich hoorenvermoe- Moeder tracht het andere is. het bakje gouden dasspelde: ter Raads- van Rijn in staat was, iet leening hebben ding te kunnen ondernemen. de hij oogenblikkelijk verdwenen. een De Amsterdamsehe lotingskwestie. Ged. Staten der provincie Noord Holland hebben eene beslissing genomen betreffende het bezwaarschrift, ingebracht tegen de loting voor de Nationale Militie, lichting 1912, der gemeente Amsterdam. Het ontbreken der twee dienstplichtige nummers 2559 en 3648, gevolg van ter drukkerij der firma Enschéde te Haarlem be gane kleine onnauwkeurigheden, welke ont gaan zijn aan de aandacht van den militie- commissaris bij het controleeren der loten is voor Ged. Staten blijkbaar geen aanleiding geweest tot vernietiging der geheele loting. Wel is door dit college de loting vernietigd ten aanzien van de beide lotelingen, die num mer 3548, en eveneens voor de beide ande ren, die nummer 2459 hebben getrokken. Voor deze vier lotelingen zal eene nieuwe loting worden gehouden. Voor hen, die num mer nieuwe loting de nummers 2459 en 2559 in de bus worden gedaan, terwijl zij, die 3548 ambten hebben getrokken zullen hebben over te loten lange zwarte kerel was en wij hem vertelden uit de nummers 3548 en 3648. dat het één van Eenzaamheid, gij verheft het ademhalen tot leven! Dr. Mulder. De minske is fen aerd gesellich; to sizzen, hy haldt fen selskip, wol syn likens sjen, mei him prate, mei him omgean. Dy bihoefte oan by elkoar to wêzen makket dan ek in great diel fen it libben üt; dertroch ontsteane de gesinnen, dertroch wirde forieni- gingen yn ’t libben röppen, dy ’t ta learing, ta nut en nocht tsjinje kinne. Allinne wêze kinne net folie. Neat skynt in minske minder oan to wollen dan lykme-allinne to wêzen, mei nimmen prate to kinnen, oan nimmen syn forkroppe hert fortrouwlik leech jitte to kinnen, it sij dan leed of wille. Allinne, altyd allinne to wêzen yn syn hüs, sawol op ’e moaije heldere dei, as yn ’e lange tsjustere, holle nacht, as it onhuere hjerstwaer om hüs en hear spoeket, en rein en hagelbuijen op ’e finsterrüten swypkje. Lykme-allinne hwet is der oan, hwa mei der oer op in duer? Wisse, der binne minsken dy ’t yn ’e om- gong ‘onbrüksem en oustjitlik wêze kinne. Mar net opsetlik binne se sa. Siker wier net. Né, hjar aerd is sa, se kinne net oars. Hja kinne in hele lange joun sitte sonder in wird tsjin yen to sizzen. En prebearje jy ’t ris om oan dy binaude stilte in ein to meitsjen, dan soil jy dat by de hannen oubrekke, hwent it mis- learet. In inkeld wird krij je los, mar mear net, en de ienlikens, it gefoel fen allinne wêzen oerfalt jo wer mei al syn treastloaze manke- likens, syn wol witten, dat men yen net de moeite jaen wol mei jou yn ’t petear to kom men omdatja, Joast mei it wite hwerom net. It scil üs allegjerre wol ris oerkomd wêze mei sokke stilswijers yn geselskip wést to hawwen. Hja miene it net sa forkeard, lang sa slim net as ’t liketl Bést mooglik. Mar dat se in oar in gefoel bisoargje mei de wrald forgoed ourekkene to hawwen, dat witelkenien dy ’t it onderfynt, dy ’t üren oer in büch allinne wêze moatyn selskip. Hwet gesellich kin ’t yn ’t hüsgesin wêze; ja ek derre hwer ’t in boel lytse bern binne, hwet in drokte, hwet in wille fen bern dy ’t fen gjin bidarjen, fen gjin ophalden witte hast. Lit üs efkes mei WALINGOM by syn «Hobbe en Klaerke” ta de keamersdoar yn sjen Der siet it wyfke woltomoed, In skouwing hie se as molke en bloed, Hwent soun en goed Bleau se onder al hjar tobjen. Hja seach sa nochlik, gol en swiet Nei ’t bern dat op hjar skette siet En oan hjar tit to sobjen. len kraeide lüd en de oare laei To piizjen en sloech ’t widzkleed wei Dat oer him laei, En skóp mei ’t bleate skonkje. In trêdde, ek yette lyts en jong, Fen süze nane poppe song, En roeike ’t lytse jongkje. len gyng by mem me wiele stean En draeide en seach nei memke skean, Dy hie ’t forbean; Mar ’t gyng sa moai, dat snoarjen! len hollebolle er oer ’e groun En loek oan ’e earen fen ’e houn, Dy ’t sliepend laei to gnoarjen. Twa sieten op ’e hük by ’t fjur En halden der it tasicht oer. Hja hiene in koer Mei kapselhout en spoennen En smieten jimmer dêrfen by, Omdat se nei de süpenbrij Hast net mear wachtsje koenen. len jeuzle: »Hwet bliuwt heitsje lang!” Hy gyng nei mem en lei syn wang By sisters sang, Yn memme warme skette, Wyls ’t memke him yn *t kintsje kniep En oan syn ljuentsjen wol bigriep, Hy wachte heit mei smerte.” spruit delijke oorzaakkiezen, kind tot bedaren te brengen Eensklaps wordt luid gescheld. Vreeselijke consternatie. Wat kan er zijn? In ’t holst van den nacht Brand Een ongeluk Kwaad volk? Vader schiet haastig een kleedingstuk aan, gaat naar beneden. Speurt voorzichtig door I het kijkgaatje der voordeurniets te zien, voor het raam Zoekt beneden het geheele huis rondniets branden waren, bijzonders te ontdekken. Slaat ten slotte ook Verschrikt sprong hij van zijn legerstede een blik in den achtertuin en ziet in de verte en zag aanstonds, dat er brand woedde in de de gestalte van den nachtwaker, die hem kerk, en die zich reeds had uitgebreid tot de toeroeptpastorie, er vlak naast liggende. Onmiddellijk Weet u, dat de kleine zoo schreeuwt spoedde zich de pastoor de kerk binnen en ’k Heb maar even gescheld! mocht het geluk hebben de H. Vaten in Man en vrouw weten nu, dat de nachtveilig- veiligheid heidsdienst ook werkzaam is als kindermeisjeOn het Eön beruchte uitbreker. van het beruchte viertal boeven, die in den nacht van 15 op 16 Juli j.l. uit de Bossche gevangenis zijn uitgebroken, namelijk J. A. de Haan is door de Belgische politie aan de Nederl. maréchaussée uitgeleverd. Zulks geschiedde met de grootste voorzorg aan ’t station te Esschen. De Haan was in gezelschap van nog een ander sujet, die ook nog rekenschap aan de Hollandsche justitie schuldig was. Tusschen drie maréchaussées, met een zwaren ketting aan elkaar gekoppeld, daarenboven nog voorzien van de gewone handboeien, werden beiden naar ’s-Gravenhage overgebracht, aangezien de Haan feitelijk voor 't Hof veroordeeld was, maar wegens overbe volking der Haagsche strafgevangenis naar ’s-Bosch moest worden overgebracht, van j waaruit hij in gezelschap van Donker, Wijnen en In het grauwe gevangenispak ontvlucht, zon der hoed of schoenen, zag hij er nu heel wat ter nog altijd in vollen gang, fashionabler uit. Netjes in hoogen boord, met-bol hoed i zwart snorretje daarbij lang ruchte in- 2459 hebben getrokken zullen bij de figuur. Toen dan ook één der Belgische douanebe- ons vroeg, wie die zwaar geboeide graven, of bij het begraven heeft geholpen. Het zoeken naar het kinderlijkje heeft tot de beruchte Bossche uit- heden geen resultaat gehad. Dit was wel te Diefstal. Maandagmiddag omstreeks halfdrie ver voegde zich een jongmensch van naar schat ting 24 a 26 jaar in den goudsmidswinkel der wed. van Rijn, Damstraat 2a, te Amsterdam. De eigenaresse van de zaak was alleen in den winkel. Het jongmensch vroeg eenige ringen te mogen zien. De winkelierster moest daarvoor de win kelkast openen en, voorovergebogen, ver reiken om het bakje ringen te krijgen. Bo vendien was zij genoodzaakt een bakje met gouden dasspelden even op zij te zetten. Terwijl zij voorovergebogen stond, met het hoofd in de étalagekast. zei de kooper eerst ’e lette joun fen hjar libben yn ’t midden fen in jonger slachte mei oare tinkbielden en mie- ningen; yn ’t midden fen güds dy ’t hjar, op lyk en onlyk, of wol üt oerskatting fen eigen ik, hjar for in efterbliuwer mei forêldere bi- gripen oansjugge. Dan foaral scil men wol tige ienlik, en as der »oer wêze” yen fielle moatte. En derom is ’t dan ek sa riedsum, dat we üs bést dogge sa ’n bytsje mei yens tiid to gean. Hwent dan komt men net as it krepele hynsder efteroan. Op yens aide dei allinne to stean, sa büten alles om to libjen, fen sa min mooglik yens hwet oan to trekken of tominsten net mei yn to litten, yens seis büten it rike mienskiplike libben to skoatteljen, dat liket in boel as dea to wêzen wyls ’t men noch libbet. Dit lykme-allinne to wêzen is net oan to bifélen, mar der is twaderlei soarte, der is ek in allinne wêzen dat ynpleats tige is oan to rikkemedearjen. Sjuch, as it breklike fen de alderdom him oppenearet, dan mar dan is allinne to wêzen net forkeard, mar der tsjinoer wol tige goed. in foldiene tofredene laits op it antlit en bringt in himel yn ’e siel. Wyls ik dit skriuw binne myn gedachten to Holwerd bij Walingom, hwaens jierdei men koartlyn fierde. De Zee spriek op dy dei üs Mde Bard ta mei dizze wirden: »Heechachte Walingom (wij prate net fen Dykstra mar sizze Walingom, yn dy namme leit der Friezen heechachting for hjar grize dichter) Jo kinne mei nocht op it ouleine paed tobek sjênJo libben hat net forgees wést. Bliuw yet in skoftsje yn üsformidden. Fryslan wol Jo yet net misse.” Hwet tinkt jimme lêzers, seoene dy wirden fen tank, hwer ’t alle Friezen hjar mei for- ienigje, net ynslaen op ’t genaoed fen de êlde stanfries, scoe ’t syn libbensjoun net opklearje nei sok ’n warber libben? Nou derom, in biwiis fen hwet we hjir boppe al sein ha. Mar om op üs praetsje del to kommen. Allinne wêze, dat mei for de libbene fen aerd for de drokke wirksumme in nést fen fortriet wêze, mar dochs oan dat allinne wêzen hat it minsk- dom in boel to tankjen. Jierren fen iensumens hawwe gelearden hjar treastgje moatten om sykten to bistüdearjen, om middels üt to finen ta genésing. Hja klagen net oer hjar ienlik libben; né, hja krigen der fol mei op, jimmer hoopjende om ienkear to slagjen en klear to kommen. En noch altyd gean se hjar gong, hja, dy ’t de oanfitering fen hjar hert fiele, om hjar libben yn tsjinst to stellen ta gelok fen hjar meiminsken, de iensumheid to siikjen om to probearjen en to ondersiikjen. Lykme-allinne! o, ho gelokkich, ho ’t datfen nut wêze kin, en to priizjen soms is! Men giet faek fiersto min mei yen seis om, sadat we gjin gelegenheid hawwe om üs seis goed leare to kinnen. Al dat onnedich ütgean, dat fen hüs jaen al foar ’t de dei goed bigiet, sadat er gjin tiid oerbliuwt om yen mei it hüshaldlike to bi- moeijen, noch mei de bern en de opfieding yn to litten, it is in gebrek, sa gefaerlik, dat it de gesinnen yn ’e groun boarret. Nimmen moat tinke, dat er op rjuchte wei is, salang syn fleur noch ouhinget fen selskip, syn wille noch büten eigen hüs omdoarmet. In great man hat ris seinOngelokkich degene dy net in dei allinne wêze kin sonder it kwel len fen de forféling to onderfinen, en dy, hwennear ’t hy kar-üt hat, de foarkar jowt oan it selskip fen sotten boppe dat fen him seis. FRISO. Voor enkele dagen werden door den rech- puntschoenen, ter van instructie gehoord de beide volwas sen dochters uit het eerste huwelijk van Bruinewold, zulks mede in verband met de spoorlooze verdwijning van het pasgeboren kind van zijn tweede vrouw A. K. B. ontkent alles; ook dat hij Karsten be- De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Positieverbetering der officieren. Zeer waarschijnlijk aldus de Nieuwe Crt. wordt heden aan de Tweede Kamer der Staten-Generanl toegezonden een »Nota betreffende de maatregelen, ter verbetering van de positie der officieren, ter verbetering van de encadreering der landweer en ter ver betering van de bevelvoering in het actieve leger. Voor de officieren der drie hoofdwapens zal de salarisregeling worden, als minister Colijn zijn voorstellen ingewilligd ziet: Tweede-Luitenant f 4100; Eerste Luitenant f 13002400; Kapitein (ritmf 2000 3000; Majoor f 3000 -3500; Luit.-Kol. f4000; Kolonel f 4500Gen.-Majoor, f 5500 Luit.-Gen. f 6500. De gehuwde onderwijzeres. Destijds werd door den gemeenteraad van Amsterdam bepaald dat onderwijzeressen bij het aangaan van een huwelijk geacht worden l te brengen. Op het intusschen gemaakt alarm, kwamen verschillende ingezetenen toegeloopen en trok de brandweer uit, die echter wegens gebrek aan water geen hulp kon verleenen. De brand had direct zoo’n grooten omvang genomen, dat er niet aan te denken viel iets uit de kerk te redden. Al de verdere ker- kehjke benoodigdheden en kerksieraden wer den een prooi der vlammen. Ook in de pastorie breidde zich het vuur snel uit en kon daaruit met groote moeite slechts een klein gedeelte van den inboedel worden gered. En kerk èn pastorie zijn ge heel en al uitgebrand. Geheel de gemeente was in opschudding. Kerk en pastorie zijn verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand ver keert men in het duister. worden overgebracht, van I De moord te Wapserveen. Donker, Wijnen Aan de Mepp. Crt. wordt uit Steen wijk Roos door uitbreking wist te ontsnappen, gemeld, dat de justitie te Assen in deze zaak niet stil zit; het voorloopig onderzoek is ech- lit üs efkes sjen ho drok it tagean kin yn sok ip dy selde toan, wol de kin yn wierheid in ge- r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1911 | | pagina 1