Hindeloopen en Stavoren. Dy ’t wol. ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1911. 37ste Jaargang. No. 38. Binnenlandsch Nieuws. FRISO. van dat r i i As inkeld flyt it driuwe moat, Scil nimmen foaroan kom me, Dan wirdt al meast syn plak en part Hwet efterou forklomme. de overige lijsten. Het petitionnement is in de Friesche kies- slechts matig bezet. H. M. de Koningin. geleide de ministers e e s n 5 r n s e i. e a v I. was vervoerd, heelkundige Het been, dat nog niet is men te behouden. De het meisje is overigens goed te Nei heger op is dus in wei For hjar dy ’t siikje wolle, En dy ’t ynpleats fen near geklei Birie hawwe yn ’e holle. En dy ’t it op it tafal net Allinne driuwe litte, Mar dreech hjar yn ’e beage sett’ En fol to hélden witte. Sa binn’ de doarren net gelyk For elkien iepen setten, Mar lokkich wirde troch it Ryk Ek de earmen net forgetten. Dy ’t sa him flink omhegens bringt Helpt grif him seis nei foaren En jowt ek mei ’t er boppe blinkt In foarbield noch oan oaren. oanpakken Hwet is it 9250, Harlingen 2211. Franeker 6016, Sneek 3033, Schoterland 6690, Dokkum 2400, Nou ’t Limke en Dingle, arbeiders-lie, Al njoggen berntsjes habbe, Nou joech it al net folie al stie In skrand’re kop op Sjabbe. Hwent middeis wier dy jonge er oer, Sadwaende kaem er ringen As lytsfeint by de tsjerkeboer Om ek hwet by to bringen. Mar Japik Jildstra’s ienichst soan, Al wier ’t in greate koalle, Al kaem er einen efteroan, Trochroan de hege skoalle. Hear Jildstra komt nou op ’n heech En wichtich plak to sitten, Him mogelik to swier en dreech, To sjên syn dwaen en litten. Oars-om, ta skea fen folk en lan, Bliuwe altyd grif de pitten Fen Sjabbe geast en skerp forstan, Yn him bidobbe sitten. arbeidsjen en ondernimmen hjar in posysje fen eare yn ’e maetskippy bihellen. Lit üs bitinke de forskate séhelten, kinstners en gelearden. In Greate Pier, in Eise Eisinga en Foeke Sjoerds efkes yn ’t sin to bringen is genóch. Hja binne foart mei de tiid hweryn se libben, mar hwet hja ta stand brochten, lieten se ós nei as skatten faeks der ’t wy us mei rédde kinne en dy ’t de bésten onder us by de tiid lans noch fordübbelje. Om it noch ris to herheljen: hja dy ’t in wil ha, de hannen utstekke en de hersens brüke wolle, dy ’t hwet oandoare en hwet ta stan bringe, hja kinne fensels wol ris mistaeste en soms ris kladden meitsje. En dan moat jy ’s sjen ho ’t de stilsitters ut ’e hoeke komme, om de lytse flaters breed ut to mjittenSe scoene Ijeaver sa of sa dien ha ynpleats, sizze se dan. Ja, hja scoene hwet! Oars neat as wiisnoaze oanmerkingen meitsje, dat scille sokken. Né, wy wolle achting jaen, dejinge, dy ’t sa alheel sonder eigenbilang arbeidsje for de foar- utgong fen hwet er om hjar hinne mar ta segen wêze kin. Allinne yn üs Fryslan mar Binne üt ’e mind’re klasse Wol mannen opstien, bar om bar, Dy ’t by de greatsten passe. Mar dat hawwe altyd mannen wést Mei ’n izerfêste wille, Dy ’t hj arren sterke boppe it lést Dat se ek wol hawn ha scille. üs dit fêrs oereidsje, en Zegelrecht Trekhondenwet. Men meldt aan de Tel: Na veel administratieven omslag is eindelijk de kwestie betreffende het zegel op nummer- bewijzen, die volgens de Trekhondenwet wor den uitgereikt, in het reine gebracht. De minister van Financiën heeft namelijk de ont vangers van het buitengewoon zegel uitgenoo- digd, om zonder bijzondere machtiging voor elk afzonderlijk geval de gezegelde nummer- bewijzen, ook al zijn deze reeds van hand- teekeningen voorzien, kosteloos over te stem pelen, mits deze bewijzen aan de administratie worden afgestaan. Sa wirdt er kostloas onderwiis Al jown op folie plakken, For Dingle en Limke soan fen niis, As hy wit ta to pakken. Dy ’t dan mei moed wol hwet er kin, Him ynspant jimmer swierder, Dy bliuwt grif yn syn stand net min, Mar fynt de wei nei fierder. Wol lytske omheech, dan moat er slim Syn eigen wjukken brüke; Dan! üt in earim bern kin him In man fen oansjên lüke. de hand van de dienstbode te ontglippen, toen er een rijtuig voorbijkwam. De er onder en kreeg een In poas lyn ha ’k ris in rymke makkke, hwerop ik de lózers fen Friso forsiikje hjar oandacht efkes liene to wollen. Om der tonei fierder oer üt to weidzjen, scille wy ’t earst yn syn hele hear en fear jaen moatte. It fers is sa: Troch heech komou en jildbesit Hat mannichien forkrige Ticht by de hird in goede sit En warmet him sa tige. dokter Ladage binnen, districten geteekend als volgtLeeuwarden j dagavond bezweken. aanwezigen op het terrein werd Bij de opening was het en wees de heer Vliegen op het van het volkspetitionnement met De familie waar het meisje logeerde is radeloos. Tietjerksteradeel 4119, Weststellingwerf 4200. Zilveren huwelijksfeest. Te Beekbergen vierden Dinsdag notaris jhr. Feith en mevrouw hun zilveren huwelijksfeest. Dit had de plaatsel. muziekver Prinses Julianaa aanleiding gegeven, in alle stilte een hulde voor te bereiden. En zoo schaarden zich des avonds in den villatuin de muzikanten aaneen tot het brengen eener welingestudeerde serenade. Nauwelijks echter hadden de eerste hulde- tonen weerklonken, of tot aller verbazing wer den opeens stuk voor stuk in de villa de lichten gedoofd. Het jubileerend echtpaar begaf zioh ter ruste. Dy ’t ienkear op syn libbens-wei Hwet seach foarüt to kommen, Liet goudne printen hjirre nei. As bliuwende eigendommen. Lit üs dit fêrs oereidsje, en ris sjên minsken mei in kreftige wille en boel ta stand bringe. It is mar heel inkeld for in ütsonde- ring weilein, dat de ripe fruchten him for ’e müle hingje, it is meastal mei heljen en skoeren oumakke. Dy ’t dan mei moed wol hwet er kin, scil ’t lang helje. Hy wol en probearet en begiet licht mis slagen. It mislearret him, it komt forkeard üt misskien, en heel oars oft er tocht hie. Mar dy misslagen folgje him earden ta syn rom dan ta syn skande: Rekkene it doel en net de üt- slach. Dy ’t noait hwet wol, noait hwet oanpakt, noait hwet ondernimt, noait hwet probearret, dy scil fensels ek noait in misset meitsje. Syn hele libben net meiteld, asjobleaft, dat üt ien greate misset bestiet. De Prins naar Schiermonnikoog. Men schrijft van Schiermonnikoog d d. 20 Sept. Het gerucht, dat Z. K. H. de Prins hier met graaf Bernstorff zou komen jagen, is ons heden bevestigd. We vernemen, dat de Prins en de hem vergezellende heeren allen in de burcht zullen logeeren, van 1 tot 5 November. Het gebouw, dat er dezen zomer nogal ver vallen uitzag, is in verband met het hooge bezoek geheel opgeknapt. In de duinen zijn zeer veel hazen, die zich nu zelfs al in het dorp vertoonen. Ook de fazanten, die eenige jaren geleden door den graaf zijn ingevoerd, zijn bijzonder talrijk. Deze dieren hebben zoodoende veel schade kunnen veroorzaken aan de aardappelen en boonen, die in de duinen worden verbouwd. Zijn we goed ingelicht, dan zal de Prins reeds in Groningen aan boord van de Ihea l.otte gaan. De nieuwe burgemeester van Leeuwarden de heer mr. J. A. N. Patijn, zal in de raads vergadering van 3 October a.s. worden geïn stalleerd. L. Ct. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Doodslag. De rechtbank te Leeuwarden heeft den 26 jarigen arbeider Taeke N., te Harkema- Opeinde, thans in hechtenis die in den avond van 27 Juli j 1. te Vierhuizen den 19- jarigen Jan H. Fostma na een twist met een mes een doodelijke verwonding heeft toege bracht tengevolge waarvan deze eenige oogen- blikken later is overle len wegens mishan deling met doodelijk gevolg veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. De eisch was schuldigverklaring aan dood slag met veroordeeling tot 4 jaar gevangenis straf. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Opening van de Tweede Kamer. De plechtigheid van de opening der Kamers van de Staten-Generaal droeg Dinsdag te ’s-Gravenhage een zeer eenvoudig karakter. Alleen de ministers, do voorzitter on de ledon van het bureau der vereenigde Kamers en de leden der commissie van uitgeleide waren in ambtscostuum. De tribunes waren i De hofmaarschalk van jhr. K. E. H. Boreel, in Hofrijtuigen, die door rechercheurs werden bewaakt. De Koningin opende de Staten-Generaal niet. Mr. Th. Heemskerk, minister Binnenlandsche Zaken, las de troonrede. Kiesrechtbetooging. Op den derden Dinsdag in September is te ’s Gravenhage eene betooging voor alge meen kiesrecht gehouden. Vertegenwoordigd waren 950 organisaties met ruim 600 banieren. Het aantal op 20.000 geschat, stampvol welslagen 317.000 van het marinepersoneel en van de mani- heen festatie tot verovering van het kiesrecht door hulp geamputeerd, hoopt toestand van noemen. Droevig ongeval. Een allerdroevigst ongeval gebeurde op den Linnaeusparkweg te Watergraafsmeer. Een twee jarig meisje, eenig kindje, wier moeder een operatie moet ondergaan en dat er. daarom bij hare tante, mevrouw J te Water incident verstoorde de levendige graafsmeer gelogeerd was, ging met het dienstmeisje uit om een boodschap te doen, het Binnenhof Het levenslustige bewegelijke kindje wist even -aan doozen aan het departement van Binnenlandsche net Men docht er goed oan it libben en it wirk fen soms al langforstoarne, flitige arbeiders üs sa nou en dan to binnen to bringen, mei ’t féste foarnimmen er by: to dwaen lyk as hja, dat isarbeidsje, arbeidsje salang it deiljocht for üs skynt. Great is hy of hja, dy ’t wrakselje moat om er to kommen, dy ’t alles faek tsjin en neat foar hat as in béste moed en in izeren krêft fen folhalden, hwer ’t it doel mei bihelle wirde scil. Goed biskoud is arbeidsjen en arbeid twaderlei en kin dat wit ho fier ütelkoar rinne. De loome scoe Ijeaver syn libbenstiid mei neat dwaen troch bringe wolle. Hy scoe graech ryk wêze wolle, allinne om dan frij to kinnen om liddich to rinnen. In wil, om hwet ta stand to bringen, om yn syn ambacht, bidriuw, ambt üt to blinken, ontbrekt him. De algemiéne bilangen litte him kiild. As hy mar sitten bliüwe kin, dan is ’t him lang goed. Hy bitanket er foar om him for in oar yn to’ spannen as hy der seis neat mei bispint. »Ik woe Ijeaver, sei ’t er, om my for in oar yn ’t swit to skreppen of de boel op to klauwen.En dan mient er ek noch tige wiis to handeljen, steunjende op it sprekwird »A1 to goed is in oarmans gek.« En dat hy sa bigiet to praten dat is ek fen him to forwachtsjen. Hy hat ommers gjin moed, hy wol net hwet bitsjutte. Alline om ’e müle iepen to halden arbeidet hy, sonder mear. Hwet kin ’t him skéle of men him prizet of lekket. Om ’e eare docht hij dóchs neat, ’t is allinne mar om ’e dübeltsjes. Mei sok soarte ljue kin men lykwol gjin lan bisile yn ’e maetskippij. Hja doge ta neat om dat se in libbensopfetting ha dy ’t bestimpele wirde kin mei it merkdeaiters. Rjucht oars-om is it lykwol gesteld mei hjar, dy ’t mei in féste wille degreatste beswieren en tsjinspoeden wisten to oerwinnen. Der hawwe wést fen in lytse komou, mei in heel gewoane oanliz dy ’t sonder help fen oaren dochs hjar in wei makken troch it libben en troch hjar izeren wille om klear to kommen, stadich oan- halden, wylst de iene teleurstelling de oare faek ouwiksele, en dóchs kamen der ’t se wêze woene, nammentlyk manljue of frouljue dy ’t yn hjar stand foar oan stiene. Net üt earsucht en selsbilang yn it earste sté, mar üt it djippe en kleare biseffen, dat se in plicht hiene to dwaen as minske, as lid fen ’e maetskippy, as bysitter fen it greate selskip dat: minskdom bjit, dat dochs writen docht nei forbettering, en nei foarütgong. En de willoaze neatbitsjut- tene, kin men forgelykje by in stoel sonder matte. Hy is er, mar docht gjin tsjinst for ’t algemiene nut. Seis wol er wol bikenne, dat de wrald it heel goed buten him rédde scil. Mar hja dy ’t wolle, forsterkje hjar wil en sa fetsje hja de taek, hjar libbensdoel, dat se hjar stelden, oan en it minske wêzen of in part fen de wraldsrispinge de bliuwende fruchten fen hjar wollen en arbeidsjen. Is it libben net ge- lokkig as it nuttig is? Wilskrêft is de siel fen elk great kerakter, hat ienkear de Smiles sein, en Novalis «Karakter is een volkomen gevormde wii Né net de moedfearren hingje en yn ’e loaije rêstrüs yen fordodzje litte. Foarüt, wrakselje en woarstelje, stribje om heger, altyd heger to kommen en better to wirden yn dit folie, rike minskelibben. Ik wol! It heale lot fen de minske leit yn dat kreftige wird. Sakkest’ moedeloas ynelkoar, dat wird jowt nije kreft, seit de Dutske dichter Schiller. En dat dit in wier wird is kinne wy oan folie foarbylden merke. Lit üs üt dy folie bygelyks ris ien nimme, nammentlik Generaal Booth. Hwet moat dy man in féste wil hawn ha, in moed om oan to pakken. Hy wol net allinne in segen wêze for syn eigen geboartesté, net allinne for syn lan, net for ien deel fen ’e wrald, né, hy woe in segen wêze for de hele wrald. Hy bigoun en balde fol, al ontbriek it net oan tsjinwar en wederwaardigheden. Hy woe syn wil, dy ’t him in plicht wirden wie, nei- komme: syn broers hoeder to wêzen. En stel je nou ris foar dat de tüzenden, dy ’t hy ta syn leger triek, ris hookstrook oan hjar seis wer oerlitten waerden, hwa wit, hofolle wer weisinke scoene yn de poelen fen illinde en earmoede, der ’t Booth bjarren ütrêdde. Dizze man hat toand en sjen litten hwet wollen, en ondernimmen ta stand bringe hy tominsten ta stand brocht hat der is it ein fen wei en elk rjuchtskepen minske scil dy man mei de heechste achting bitinke moatte. Sa ’t ik siz, ik nim mar ien üt safolle, dy ’t my op ’t eagenblik yn ’t sin komt, om myn sizzen mei in biwiis oan to foljen. Der binne lijkwol mear en ek net minder nuttige baes- mannen misskien, mar der kin we nou gjin oersicht fen jaen omdat it der op ’t heden net oer giet. Ei né, we hoeve net fier fen hüs to gean. In list ten Friezen allinne kin men wol opskriuwe. Mannen dy ’t yn bikrompen om- stannichheden geboren, troch goewille, troch De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr.76-78, Amsterdam Zaken ging kalm zijns weegs, werd onderweg arme kleine raakte gefotografeerd en daarna kon overgegaan wiel over het halsje, worden tot het overreiken van de groote rol Het dienstmeisje was van schrik flauw ge- met rood lint en de honderd doozen waarin vallen, maar voorbijgangers schoten toe en droegen het kind, dat zwaar gewond was, bij De kleine is Maan- Ongeluk. Dinsdagavond geraakte het 6-jarig dochtertje van den melkboer A. S. in de Parkstraat te Sneek, bij hare poging om voor een melkwagen uit te wijken onder den achtersten wagen der tram, met het ongelukkig gevolg, dat haar normaal been (zij loopt mank) werd over reden. De melkrijder, het ongeval ziende, sprong van den wagen, nam het kind op en wist daardoor erger onheil te voorkomen. -r- De heeren dr. Bouma en dr Hannema handteekeningen, waaronder 2327 hebben in het St. Antonius-Ziekenhuis, waar- het marinepersoneel en van de mani- heen het meisje 1 verleend. 1 den onverzettelijken volkswil. Geprotesteerd werd tegen de kleine houding van den burgemeester van Rotterdam. Van de speechplaatsen werden de nadeelen van beperkt kiesrecht geschetst, o.a. tarief- wetten met tevens duurte, en meende de heer Schaper, dat de Koningin door haar wegblijven terecht begreep, dat de Koninklijke stoet niet kan concurreer-en met dezen schoo- nen rooden stoet. Geen enkel i vroolijke stemming op het meetingsterrein. De stoet van betoogers naar 1 ter overhandiging van de petitionnements- 1 1 1 i s i .’.I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Worknm. Ileinelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1911 | | pagina 1