r Noord»olde. voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Hindeloopen en Stavoren. ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1911. 37ste Jaargang. No. 39. 1 Binnenlandsch Nieuws. De wereld, die bedrogen wil worden. le. 4e. 7e. werd verkocht met werd ook verkocht 9e. 10e. 11e. 12e. 13e. 14e. zake van aanslag, omschreven bij art. 10 der >ond boter een half pond toe tebe- ingedrukt eigen zegel, dat bij winkelier met tien 5e. »v.. Te half Oosterbeek ningen tram- en autobotsing bjj Ooster beek. twee Dinsdagmiddag vertrok van een volle tram (er zaten veel naar Arnhem met volle om de drie wagens de Juist onder het viad"ct Het inkomen der Kroon. Naar de Tel. verneemt, zal in het binnen enkele maanden te verwachten rapport der Staatscommissie voor de Grondwetsherziening o.m de wenschelijkheid worden betoogd, om het jaarlgksch inkomen der Kroon van rijks wege met minstens f 200.000 te verhoogen. Kiezersstatistiek. Volgens de kiezerslijsten van 1911 waren in ons land 872.536 kiezers voor de Tweede Kamer. 869.976 kiezers voor de Prov. Staten en 806.946 kiezers voor de Gemeenteraden, terwijl 28.568 kiezers hun kiesrecht in 1911 verbruiksmiddel, zooals zij het wenschen, en dat daaraan vaak een grooter nadeel verbonden is dan het voordeel van een nikkelen trekpot of spiegelende beschuitbus? Het gevaarlijke »verkoop-met-geschenken- systeem® is een voortwoekerend kwaad, dat den ernstigen rechtschapen winkelier klanten ontneemt ten bate van den minder ernstige, den minder rechtschapene. En voor het groote koop- publiek, dat er op in vliegt, omdat het niet na denkt, is het een met geopende doch met ziende oogen bedrogen worden, een bedrog, dat geld kost en wellicht nog meer dan geld. Tweede Kamer, de Prov. Staten, Gemeente- lijkt ver achter ons te liggen, dat in de winkels raden. Van de 872.536 kiezers voor de Tweede Kamer waren 53 084 aangifte-kiezers en 619.452 ambtshalve op de kiezerslijsten ge bracht. Voorts zijn de kiezers in de volgende groepen te onderscheidenbelastingkiezers 797.097, huurkiezers 22.254, loon- en pensi- oenkiezers 41.328, spaarkiezers 7684, examen- kiezers 4173, of in totaal 75.439 kiezers krach tens art. 1b. Het geheele aantal kiezers voor de Kamer is van 1910 op 1911 met 17.997 of 2 06 pet. toegenomen. De Duurte. In een landbouwartikel schrijft Agricola in Het Volk De buitengewone droogte, welke in alle I aan kracht werd gestoomd helling op te krijgen, kwam een zwaïe vrachtauto, die van de ma noeuvres kwam, de tram op zijde. Uit de andere richting kwam een bakkerswagen. De chauffeur week uit, helaas te ver. Met kracht reed de auto schuins tegen de machine van de stoomtram. Joch werd door de kolossale vaart, welke deze had, op zij tegen den muur van het viaduct geworpen. Op het achterge deelte van de auto had de schok precies de tegenovergestelde uitwerking. Het gevaarte draaide als 't ware om zijn as, zoodat nu het achtergedeelte in aanraking kwam met den tweeden volgwagen, die aan het voorgedeelte geheel werd ineengedrukt. En nog ging alles voorwaarts, de tram zoowel als de auto, waar door opnieuw een botsing ontstond met den derden volgwagen, die buiten de rails liep. Een waar noodgeschrei en angstig gegil steeg op. Eén van de jeugdige scholieren, de 16 jarige Cornelia Gerrits, was van de tram geslingerd en onder een wagen geraakt, waardoor zijn borstkas geheel was i koopen, welke aan haar man bleken toe te behooren en welke door den man met-de- gewichten op dezelfde wijze als het jasje waren ontvreemd en verkocht. Onderzoek gewenscht. Het gezin van den heer Van der Breggen, wonende op Boschvliet te Bloemendaal, is zeer droevig getroffen door het overlijden van den 22 jarigen zoon, P. C. A. van der Breggen. De jongeman vertoefde in het kamp bij Nunspeet. waar hij aan de manoeuvres deel nam Maandag 18 September voelde hij pijn in den buik. Hij gaf daarvan kennis aan den mili tairen geneeskundige in het kamp. Deze schreef poeders voor, doch gaf Van der Breg gen niet vrij van dienst. Deze maakte daarop den militairen rnarsch mee, maar onderweg werd hij zoo onwel, dat de geneeskundige na een half uur verlof gaf dat de jonge man de troepen verliet. Met zeer veel moeite kwam hij in het kamp terug. Daar kon hij niet in de ambulance worden opgenomen, omdat deze vol was Men gaf Van der B. toen een tent, waar men hem op stroo legde. Later heeft hij er zeer over geklaagd, dat men hem hier liet liggen, zonder de noodige zorg aan hem te besteden, o.a. liet de reiniging zeer te wenschen over. Hij wist nu bericht naar huis te zenden, waarop zijn broeder, die voor arts studeert, onmiddellijk overkwam, en constateerde, dat zijn broeder blindedarm onsteking had. Het moet hem veel moeite gekost hebben, den geneeskundige te overtuigen, dat zijn diagnose juist was. Hij verlangde nu, dat men zijn broer een bed verschafte, waaraan voldaan werd. Op zijn aandrang werd hij nu zoo spoedig moge lijk naar het Militair Hospitaal te Utrecht vervoerd waar hij geopereerd werd. Maar het was te laat: na hevig lijden de patiënt had buikvliesontsteking gekregen, overleed hij Zaterdag aldaar Haart. D. Een pechvogel. Maandag kreeg een politieagent te Scheve- i een pak schoenen op het hoofd, welk pak werd geworpen over een heining op «Bausenburg®, die het achterperceel van de electrische schoenmakerij aan de Prins Willem- straat afscheidt van de publieke straat. De politieagent, begrijpende, dat hier iets niet in den haak was, stelde zich verdekt op en zag eenige oogenblikken daarna een man over de heining klimmen. Toen de overklim- mer het pak wilde opnemen, werd hij door den agent aangehouden. Het bleek een knecht van bovenbedoelde schoenmakerij te zijn. Het pak, dat over de heining werd gewor pen, bevatte ongeveer 30 paar schoenen en laarzen, waaronder zelfs verschillende zeemans- waterlaarzen. De aangehoudene, die door inbraak in het perceel was gekomen, is ter beschikking van de justitie gesteld. Noodlottige Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing vaa adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam De Amhemsche Courant bevat het volgend zeer lezenswaardig artikel. We hebben gisteren, als punt van uitgang nemend het rapport, dat door Het Verzekerings blad uitgebracht is naar aanleiding van het leveren van margarine met gratis levensverzeke ring-polis, gesproken over den om vang, dien het systeem van «verkoop met geschenken® aan neemt en de schade, die daaruit voor den kooper kan ontstaan. Het geval van die zoogenaamde «levensverzekering® was al heel kras, omdat niet alleen de verzekeringspremie betaald werd van het geld der koopers, doch de geheele ver zekering tevens waardeloos was. Bij het «ver- koopen met geschenken® is het over het algemeen niet zoo erg, aangezien de geschonken voor werpen althans eenige waarde vertegenwoordigen, hetzij ze voor den kooper van nut zijn, hetzij hij ze als overbodig moet beschouwen. Maar het groote nadeel bij dit systeem is er en blijft er en hij zou dat zelf heel goed kunnen begrijpen, zoo hij zich de moeite gaf van na te denken. Het is toch duidelijk, dat we iets van de verkoopwaarde van een kwartje onder normale omstandigheden met een kwartje zullen moeten betalen. Krijgen we behalve het gekochte voor werp nog iets toe, zij het ook slechts van de waarde van een cent, dan bewijst dit, dat het voorwerp geleverd had kunnen worden voor f 0.25 1 f 0.24. En door den prijs op f 0.25 te zetten, heeft dus de verkooper de aan geboden waar te duur verkocht. De kooper heeft niet iets van f 0.25, doch van f 0.24 ge kregen voor zijn kwartje. Nu kan dat bij sommige voorwerpen geen andere dan financieele schade doen. Gesteld, dat we een koffer van f 50 met f 55 betalen en er een imitatie-leeren hoedendoos op cadeau krijgen, kan de koffer nog wel goed zijn, al be talen we dien te duur. Doch het geschenken- artikelen, die ten gevolge van wat het lokaas systeem komt zelden of nooit voor bij kostbare kost, minderwaardig zijn. zaken. Het bepaalt zich haast uitsluitend tot j Wie opent het groote kooppubliek de oogen? gebruiksvoorwerpen, die bij betrekkelijk geringe Wie zegt den koopers, dat zij worden beetge- hoeveelheid worden gekocht, De gebruiksvoor- j nomen en dat, zoo ze al een hoop blinkenden werpen zijn vooral levensmiddelen, in de eerste rommel in hun huis krygen, zij niet krijgen het plaats die, welke van dagelijksch gebruik zijn bij alle ook bij de minst vermogende volksklassen. Deze laatsten, die haar uitgaven zuinig moeten berekenen, worden door het «verkoop met ge- schenken-systeem® het meest bewerkt en ook het meest aangelokj. Het lykt zoo mooi, dat wanneer men voor zóóveel koopt, men nog zoo veel toe krijgt of dat, na eenig langdurig gebruik van het zelfde verbruiksmiddel, men een of ander mooi voorwerp mag uitkiezen, iets dat uiterlijk schittert vooral. Daardoor aangelokt vergeten de koopers, dat zij zelf die voorwerpen betalen ten koste van hun beurs maar ook van hun gezondheid en die van hun gezin. Want het verbruiksmiddel, onder zoo aanlokkelijke voor waarden of beloften gekocht, moet van mindere qualiteit worden, anders kan de verkooper het niet voor dien prijs leveren en er tevens nog een geschenk aan toevoegen. Men ziet het ge vaar met een eerste levensmiddel, dat algemeen en onafgebroken gebruikt wordt, kan de ver kooper een groote volkslaag bereiken. Dit dwingt hem tevens tot concurreeren, want dat alge meen en steeds gebruikte levensmiddel heeft tal van producenten. Zijn nu deconcurrentie-prijzen eenmaal om zoo te zeggen vastgesteld, dan kunnen cadeaux, die op den koop toegegeven worden, niet anders worden betaald dan door het product van minder waarde te doen zijn. Het product wordt dus minder goed, het kan op deze wijze goedkooper geproduceerd of ver werkt worden ende kooper ontvangt niet wat hij vraagt doch betaalt wél voor wat hij ve,rloren- doordat Z1J **et verschuldigde ter vraagt. Uit het verschil tusschen de waarde zaae van aanslag, omschreven bij art. 10 der van het artikel en den betaalden koopprijs biedt Kieswet, niet op den len Maart hadden vol den bedrogene, met een daan. - deze getallen blijkt, dat 63.39, 63.21, bedrogene is er nog opgetogen over ook! I en 58 63 t der mannen van 25 jaar en Er is waarschijnlijk geen artikel, waarbij het j r 1-1 i j systeem der cadeau-gevery zóó op de spits ge- °,uder onderscheidenlgk kiezers zijn voor de jtx_ Twoono Knmfti* no Prnv Nfraion ItoniAontA. werelddeelen de laatste maanden heeft ge- heerscht, heeft een schaarschte aan natuur producten in het leven geroepen, die de stij ging der prijzen enorm in de hand werkte. Wij zeggenin de hand werkte, omdat de prijzen de laatste jaren reeds geregeld om hoog gingen, doch alleen niet zoo sterk als in dit jaar. Voor de zuivelproducten in ons land werd de schaarschte van melk en melk- produkten nog in de hand gewerkt door het heerschen van het mond- en klauwzeer. Uit de verslagen omtrent den stand der land- en tuinbouwgewassen blijkt, dat nage noeg alle produkten overal onvoldoende oogsten zullen opleveren. Groente is zoo duur, dat ze voor arbeider» nagenoeg niet meer te be komen is Erwten en boonen gelden reeds nu ongeveer 10 cent per liter (kop) meer dan het vorige jaar. Vruchten, met uitzon dering van druiven, zijn klein, weinig saprijk, dikwijls met wormsteek en toch hoog in prijs. De aardappelen betaalt men werkelijk nog ’t billijkst, maar nu op vele plaatsen de oogst der winteraardappelen tegenvalt, zullen ook deze zeer duur worden. In overeenstemming hiermede is de oogst der fabrieksaardappelen gering en wordt hiervan veel naar Duitschland uitgevoerd voor consumptie, zoodat er werk loosheid dreigt voor de arbeiders in de aard appelmeel- en stroopfabrieken. De veehouders en landbouwers hebben niet tegenstaande de abnormaal hooge prijzen, door et te kort aan «gemaak® en oogst, toch een zeer slecht jaar. Het te kort aan veevoeder kon niet dan met enorme kosten aangevuld worden. Het hooi wordt met den dag duurder en wordt bovendien nog veel naar Duitsch land uitgevoerd, waar het gebied, waarheen het algeleverd mag worden, intusschen reeds is uitgebreid. Krachtvoeder is reeds nu, dus lang voor den staltijd, ontzettend duur. De boeren laten, tengevolge van de hooge kosten en de geringe inkomsten, dikwijls zoo weinig mogelijk verwerken, zoodat de werkeloosheid hand over hand toeneemt De geringe hoeveelheid melk, die in de meeste zuivelfabrieken, vooral in Friesland, te verwerken valt, heeft inkrimping van het personeel bijna overal veroorzaakt. In de jam- en pulpfabrieken vinden maar weinigen werk. In den kaashandel wordt door groote firma’s ontslag op ontslag gegeven. Boter kostte (Leeuwarder markt, Septem ber) in 1907 f 49 50, in 1908 f49, in 1909 f 54.50, in 1910 f 50 50, in 1911 f 59. Friesche kaas steeg van 1907 tot 1911 van 7 cent tot 29 cent per pond. Vooral in de laatste maanden is de kaasprijs enorm om hoog gegaan, n.l. van Juni tot thans met on geveer 16 cent het pond. Huurdersbelangen. In de gemeente Watergraafsmeer heeft zich eene commissie geconstitueerd ter behar tiging der belangen van huurders van per- ceelen, welker eigenaars weigeren de woningen naar behooren te onderhouden. De commissie zal terzijde gestaan door des kundigen alle huizen, waarover reclames inko men degelijk laten onderzoeken, en de gebre I ken aanteekenen. De bevindingen der com missie zullen dan, met de namen der huis- schoolkinderen in) eigenaren worden gepubliceerd, eventueele i 11 J andere huurders, alsook a.s. koopers terdege worden ingelicht. Verder stelt deze commissie zich beschik baar tot het verstrekken van inlichtingen aan hen, die zich in de gemeente willen vestigen, of die een huis willen koopen. Diefstal. Bij een uitdrager te Alkmaar verkocht dezer dagen iemand een blok koperen gewichten, dat achterna bleek van diefstal afkomstig te zijn. Tevoren had de man het blok te koop aangeboden aan de vrouw van een anderen uitdrager, die het niet wenschte te koopen, maar wel een jasje van hem kocht. Met dat jasje ging de vrouw naar den uitdrager, die de gewichten had gekocht, in de hoop het met eenige winst te kunnen verkoopen. Tot beider verrassing bleek, dat het jasje aan den uitdrager behoorde en dat de man-met de ge wichten het terloops maar meegenomen had. Beider verrassing steeg nog, toen de uitdrager de vrouw een paar schoenen wilde ver- de fabrikant hem, vriendelijk gezicht een geschenk aan en de Er is waarschijnlijk geen artikel, waarbij het dreven wordt, als boter en margarine. De tijd Toen kwam de verpakte boter. Op zich zelf heel goed, die verpakking. Niet alle winkels zyn toonbeelden van properheid en de verpak king voorkwam menige minder gewenschte aan raking. Maar die verpakking droeg een merk en de verschillende merken deden elkaar con currentie aan; kleine winkeliers in plaats van één goede soort boter of margarine te hebben, hadden er verschillende. Die moesten zoo snel mogelyk verkocht. De verkoop werd dan en wordt nog in de hand gewerkt door allerlei bij-dingetjes, die niets met den éénen onmisbaren eisch te maken hebben, dat de kooper waar naar zijn geld krijgt en goede waar tegen een daarvoor billijk te vragen prijs. Ziehier een lijstje: In de verpakte boter zaten letters van een bepaald woord; wie ze alle bijeenhad, had recht op een cadeau. In de verpakte boter zaten letters: wie er een zeker aantal van bijeenhad, kreeg een cadeau. In een enkel pak van een collectie pak ken werd een geldstuk gedaan. In het pak werd een bon voor een ca deau ingesloten. Elk pak bevatte ’n postspaarbankzegel. Elk pak bevatte een -v” inruiling door den cents werd betaald. De verpakte boter 10 pCt. korting. De verpakte boter met 20 pCt. korting. Bij de verpakte boter werd 20 pCt. meer aan gewicht toegevoegd. Bij de verpakte boter werd 20 pCt. van het gewicht in boter van betere qualiteit toegevoegd. Een premie werd gezet op het grootste verbruik. Een raadsel werd ter oplossing ingesloten de oplosser betaalde 5 cents per half pond minder. Per pak boter werd een half pond koffie toegegeven en omgekeerd. (Het geval van gisteren) een polis van levensverzekering werd ingesloten. Misschien is de lijst nog wel langer te maken. Doch wat uit al de nummers blijkt, is dit, dat de verkoop, onder normale omstandigheden ge schied, tegen verminderden prijs had kunnen geschieden. Nu dient het lokaas om koopers te trekken voor prijzen, die te hoog zijn en voor bij kostbare kost, minderwaardig zijn. gebruiksvoorwerpen, die bij betrekkelijk geringe Wie zegt den koopers, dat zij worden beetge- 2e. 3e. 8e. I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 6e. lijkt ve slechts boter uit het vat té krijgen was, die dan, naarmate ze langer in den winkel stond, iets goedkooper verkocht werd. Er kwamen andere tijden, andere zeden. Andere zede was het b.v. om op één pond boter een half pond toe te be loven, of zelfs een heel pond, of meer dan dat twee pond, of er is climax twee pond plus een cadeau en een lotje of ten slotte sen cadeau, dat in den winkel reeds blinkend en stralend aanwezig was.

Friso nl | 1911 | | pagina 1